fotocopieën Augurkenteeit in Ouddorj door droogte bedreigd OP HOOG BEVEL NIEUWS Financieel overziciit Telefoonverkeer met Zuid-Ufrilia sterl( verbeterd lurgerj Vragen aan B. en W. Oostflakkee over hoge electriteitstarieven Overvloedige oogst door het zomers weer lad UIT DS KiRKSN X Ook voor X Klaar terwijl U wacht. FOTOGRAFIE J. ZANDSTRA SOMMELSDIJK Land- en Tuinbouw VERVOLGVERHAAL go: Bladz. 2 ,3ILANDEN-NIEUWS» Dinsdag 12 augustuj NED. HERV. KERK Beroepen te Kesteren J. Verkade te Nieuwe Tonge. Ooitgensplaat D. v. Vliet te Zetten. Hollandseveld T. Kamer beek te Rouveen. Ede, Stolwijk en IJs- selmuiden G. Post te Giessendam. Din- teloord, Waddinxveen en Wezep J. Smit te Putten. Ederveen T. Langerak te Veenendaal. Kamerik G. v. Estrik te Genemuiden. Aangenomen naar Lienden D. van Wijnen te Goedereeede. Oudega kand. F. Vroegindewey te Delft. Leiden G. Post te Giessendam. Bedankt voor Ede, Stolwijk en IJssel- muiden G. Post te Giessendam. 's Gre- velduin Capelle D. v. Vliet te Zetten. H.I. Ambacht W. Balke te Bodegraven. Nunspeet C. v. Schoonhven te Vrees wijk. Kampen H. Harkema, Zendingsdl- rector te Zeist. Sommelsdijk T. Kamer beek te Rouyeen. Wilnis H. Stroeve te Lopikerkapel. Vlaardingen. Zondag 17 augustus, neemt ds. P. Verraaat afscheid van zijn eerste gemeente, Ooitgensplaat, om de zondag daarop intrede te doen te Vlaar dingen, na bevestiging door ds. G. Boer van Katwijk aan Zee. Loon op Zond. Voor de restauratie van de pastorie, die binnenkort weer bewoond zal worden door ds. W. van Hennekelder, die het beroep aannam, zijn deze dagen vier giften van duizend gulden en een van vijfhonderd gulden binnen gekomen. Haaften. Uit de nalatenschap van de heer A. v. d. Berg, ontving de Hervorm de gemeente een legaat van f 20.000, G.Z.B. Momenteel bereiden zich vijf personen voor op het zendingswerk. Drs. T. V. d. End, gaat aan de Hoge re Theol. school te Djakarta Oude kerk geschiecienis doceren. De heer B. Oos terom te Waddinxveen, wordt na het behalen van het doctoraal examen, theologisch docent aan de Theol. school te Rante Pao (Celebes). De heren v. d. Jagt en V. Nieuwame- rongen zullen het onderwijs gaan dienen op Celebes. Ds. B. v. Donkersgoed en de heer K. de Blois, gaan na het examen Afrikanistiek, naar Kenya als resp. zendingspredikant en taalgeleerde. Zij nemen daar de plaats in van 'ds. J. Ti chelaar en de heer H. van 't Veld, die naar ons land terugkeerden. Tenslotte beginnen in september twee Katwijkers in Oegstgeest aan hun zendingsoplei ding. De heer W. v. d. Plas, hoofd van een school, zal naar Kenya gaan en de heer G. Boer, gaat op Ambon assisteren bij de predikantsopleiding der Molukse kerk. GEREF. KERKEN Beroepen te Maasland C. Padmos te Edra.onton. Zaandijk J. v. Echten, kand. te Eestrum. Harderwijk J. v. Boggelen te Diemen. Onstwedde C. Moens te Friesepalen. Kouderkerk aan de Rijn H. Swierts te Enkhuizen. Utrecht H. v. Duinen te Voorburg. Een H. Wanink te Campen (Did.). Overschie K. Awert te Balk. Putten D. Soepboer te Lutjesgast. Krimpen aan de IJssel D. Firet te Eefde. Aangenomen naar Donkerbroek kand. H. Kuiper aldaar. Vrijhoeve, Capelle kand. A. Vreugdenhil te Zwartewaal., Heinenoord kand. J. v. Echten te Es- trum. Koudekerk H. Swierts te Enk- huizen. Delft J. V. Drie te Leiderdorp. Bedankt voor Raamsdonk en Zwarte- waal kand. A. Vreugdenhil aldaar. Baarland, 's Gravenpolder, Drachtster- compagnie, Goor, Meeuwen, Nieuw Weerdinge, IJsselsein en Zaandijk kand. J. Echten te Eestrum. Drachten P. We- tereng te Barneveld. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Neerlandia (Canada) C. Bijl te Hilversum. Bedankt voor Haarlem en Utrecht D. Deddens te Leeuwarden. Nijkerk B. v. Riet te Bolnes. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Mussel kand. H. Last te Apeldoorn. Maarssen kand. H. de Graaf te Nieuw Vennep. IJmuiden kand. R. v. Beek te Ede. Onstwedde kand. A. Bakker te Broek op Langedijk. Naarden kand. B. de Romph te Apel doorn. Bedankt voor Deventer, Noordschut en Sneek, kand. H. Last te Apeldoorn. Drogeham, Leerdam, Maassluis, Mur- merwoude. Naarden, Ouderkerk aan de Amstel, Schiedam en Sliedrecht kand. R. V. Beek te Ede. Broek op Langedijk, Eemdijk, Gorinchem, Wormerveer en Zaandam, kand. H. de Graaf te Nieuw Vennep. Hillegom, Lutten en Stadska naal kand. A. Bakker te Broek op Lan gedijk. Drogeham, Klundert, Maassluis, Murmerwoude, St. Jansklooster en Soestdijk kand. B. de Romph te Apel doorn, Ds. M. C. Tanis te Barendrecht (voorheen te Middelharnis) hoopt a.s. zondag afscheid te preken aldaar, om de daarop volgende zondag intrede te doen te Sliedrecht, na bevestiging door ds. H. V. d. Ent te Katwijk (vroeger te Mid delharnis). GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Zoetermeer H. Rijksen te Gouda. Paterson C, Harinck te Utrecht. Tholen G. v. d. Noort te Capelle aan de IJssel. Bedankt voor Zoetermeer H. Rijksen te Gouda. Rotterdam-W. W. Lamain te Grand Rapids. Barneveld C. v. d. Poel te Yerseke. IJsselmonde J. v. Haaren te Amersfort. Lethbridge. Na bevestiging door ds. A. Elshout te Artesia, deed ds. A. Ver hoef, gekomen van Barneveld intrede te Lethbridge. De bevestiging en intre de teksten waren: Ez. 37 9 en Openb. 3 4. OUD GEREF. GEMEENTEN Oosterland. Na bevestiging door ds. L. Gebraad te St. Philipsland met 2 Sa muel 18 31, deed de heer A. v. d. Meer intrede als voorganger van de Oud Geref. Gemeente te Oosterland, met 1 Cor. 2:1:2. N.a.v. een in de Consumentengids ge publiceerd vergeiykend overzicht van de electriciteitstarleven in den lande zijn door dhr. A. Kroon te Oude-Tonge, raadslid voor de P.v.d.A. vragen ge steld m.b.t. de tarievering op Goeree- OverJlabkee die aanmerkelgk hoger ligt dan in vele andere gebieden. Dhr. Kroon vraagt daartegen de nodige stappen te ondernemen temeer omdat Flakkee ook met 'fandere hoge lasten als tol en dijkringlasten te kampen heeft. Door de consumentenbond, is een on derzoek ingesteld .naar de kosten van electriciteit zoals deze door de produc tie- en distributiebedrijven in Neder land in rekening worden gebracht (zie publicatie's in de Consumenten Gids no. 8 augustus 1969.) Uit genoemde publicatie blijkt dat Goeree en Overflakkee bijna de hoogste tarieven van Nederland heeft, van de 76 verschillende tarieven is het hier geves tigde bedrijf op twee na de hoogste van Nederland t.w. bij een jaarverbruik van 1200 kWh. 177,—, bij een gebruik van 3200 kWh. 287,— en bij een gebruik van 4400 kWh. 363,als men daar naast de tarieven van Utrecht stelt t.w. resp. 110,—, 165,— en 219,— is dit een schrikbarend verschil. In procenten berekent de consumen tenbond dat onze tarieven gemiddeld voor 1, 2 en 3 een cijfer van 20, 13 en 9 Vo boven het gemiddelde van geheel Nederland. Door de minister van Economische Zaken is aangekondigd het aantal dis tributiebedrijven te gaan beperken, een wetsontwerp zal daartoe in 1970 worden ingediend aldus de consumentenbond. Naar aanleiding van bovenstaande vraagt dhr. Kroon aan het college: Is er een mogelijkheid om door vrijwil lige fusie voordat er een wet komt tot tariefsverlaging te geraken? Kunnen er in de tarieven op ons voormalig eiland (zoals in de Consu- mensen Gids geschreven wordt verkapte subsidie's door particuliere verbruikers verleend worden aan de gevestigde in dustrie? Kunnen er maatregelen verwacht ■yvorden om tot een meer aangepast aan het gemiddelde landelijk tarief te ko men? Achten burgemeester en wethouders het niet dringend noodzakelijk in ver band met de veel hogere kosten op ons voormalig eiland, o.a. tolbrug, dijkring- lasten, electriciteit enz., dat de gezame- lijke gemeentebesturen de nodige stap pen zullen nemen, bij de diverse minis teries aan te dringen om te komen tot vervroegde afschaffing van de gemeen te klassen? Het herstel, waarover we schreven in ons vorig overzicht was maar van korte duur. Wel waren de koersverschuivin gen niet groot, maar er was dan ook al het een en ander van de koersen afge gaan. De nog steeds stijgende rente is een ongunstig aspekt voor de aandelenmarkt vooral voor de aandelen die op rende ment gewaardeerd worden is het een moeilijke tijd. Er zijn er al verschillen de, die een rendement geven van meer dan 10%, toch geen voorbode van het komende rentepeil? Bij de internationals trokken twee za ken de aandacht: De halfjaar cijfers van Kon. Olie en het bekend maken van de ruilverhou ding voor aandelen AKU en KZO. Allereerst de halfjaarcijfers van Kon. Olie. Het nettoresultaat van de maat schappijen der Koninklijke Shell Groep over het eerste iialfjaar van 1969 gaf een stijging te zien van 12Vo ten op zichte van de overeenkomstige periode van 1968. De eerste reaktie van de beurs op de ze cijfers was een stijging van de koers met enkele guldens, maar vrijdag was de aardigheid er al weer af. Wat helpt het te schrijven, dat aan koop van aandelen Koninklijke op deze koers aantrekkelijk mag worden ge acht? Toch lijkt het niet gewaagd te veron derstellen, dat bij een verbetering van het beursklimaat de belangstelling voor aandelen Koninklijke zal toenemen, nu de direkte vooruitzichten voor de Ame rikaanse Oliemaatschappijen zijn ver slechterd. Gelet op de uitkeringspolitiek van de groep is het bovendien niet denkbeeldig, dat aandeelhouders weder om in de hogere resultaten zullen delen. De omwisselingsverhouding AKU- KZO is vastgesteld. Vijf aandelen KZO van f 20,worden gelijkgesteld met zes aandelen AKU van nominaal 20, AKU wordt de overnemende vennoot schap. Aan aandeelhouders KZO zal worden voorgesteld hun aandelen om te wisselen in aandelen AKU, voor nomi naal 100,KZO ontvangt men dus 200,— aandelen AKU. Medegedeeld wordt dat bij de omwis selingsverhouding beide besturen zich enerzijds in sterke mate hebben laten leiden door de verhouding van de beurs koersen, voorafgaande aan 11 juli, de datum waarop de fusie werd aangekon digd. Anderzijds werd echter ook rekening gehouden met de winsten per aandeel, de winstverwachtingen en de intrinsie ke waarden. In de week van 18 augustus zullen beide vennootschappen hun resultaten over het eerste halfjaar van 1969 pu bliceren, terwijl begin september het omwisselingsbericht tegemoet kan wor den gezien. Ondertussen hebben aandeelhouders KZO een behoorlijke tol moeten betalen. Begin van dit jaar bewoog de notering zich nog rond de 200,terwijl men inmiddels op een koersniveau van rond 130,is aangeland. Een aandeel waarvan de resultaten met spanning tegemoet zullen worden gezien is dachten wij Heineken. Door het prachtige alsmaar aanhoudende zo merweer werkt de bier en frisdrankin dustrie op topcapaciteit. Het belioeft geen betoog, dat het Heinekenconcern hiervan ten volle profiteert. Via de vol ledige dochteronderneming Vrumona heeft rnen ook een flink aandeel in de frisdrankenindustrie. Het lopende boek jaar, dat sluit per 30 september a.s. kon wel eens een rekordjaar zijn. Lokale markt. Holec en Smit Nijmegen zullen een fusie aangaan op grond van de overwe gingen dat het nieuwe concern in bin nen- en buitenland een sterkere positie zal innemen dan beide bedrijven afzon derlijk. Ook hoopt men op een verbete ring van het rendement. Ter effectue ring van de fusie zal Holec de aandelen Smit Nijmegen overnemen, waarbij 1.000,aandelen Smit t.z.t. kunnen wor den omgeruild tegen nominaal 600, Holec en 300,nieuw uit te geven convertibles Holec. Nog twee andere fusies werden be kend gemaakt. Het aannemers-, trans port- en stuwadoorsbedrijf v.h. H. Troost te Rotterdam zal alle aandelen van Penn en Baduin te Dordrecht over nemen. Een ander bod, dat werd uitgebracht was dat van de N.V. Zuid Nederland- sche Spiritusfabriek op alle aandelen van J. H. Henkes Distilleerderij een transaktie waarmede enige millioenen is gemoeid. Bij de Porceleine Fles N.V. is het verlies gedaald tot 28.000,—. Het moet dubieus worden geacht, dat over 1969 een dividend zal worden uitgekeerd. Wanneer het voor de krant komkom mertijd is, dan is het in Ouddorp voor een groot aantal telers augurkentijd, vooral nu, nu het warme weer een re cord opbrengst geeft. Dhr. L. Hoek, die dit jaar voor de fa. Luycks uit Diem'sn zo'n 450 contracten afsloot illustreert dat met cijfers die er niet om liegen. Daaruit blijkt dat de leveringscijfers dubbel zo hoog liggen als vorig jaar. Voor veel percelen is echter ten spoe digste een lavende regenbui gewenst omdat op de fioger gelegen percelen de droogte begint toe te slaan. Vorig jaar haalde dhr. Hoek in 9 we ken tij ds 11000 kisten van twintig kilo op. Nu zijn dat er in 2 weken wel iswaar van 100 telers meer al 7500 zodat met recht van een record op brengst gesproken kan worden. Waren het vorig jaar nog 350 telers die „in de augurken" gingen, dit jaar zaaiden al 450 Ouddorpers en Goereeërs die een lapje land bezitten augurken in. Veelal Is dat dichtbij de deur omdat om de 2 dagen geplukt en geleverd dient te wor- den.De augurkenpercelen tellen dit jaar een gezamenlijke oppervlakte van 22 ha. Na gedane arbeid. Enkele telers blazen even uit na levering aan de wagen. De foto werd gemaakt op het kruispunt Koolweg-Bokweg. Van links naar rechts (op z'n Ouddorps) Teun van Paauwtje, Katrien van Jan van Bertus, Wullem van Bas van Wullem Tanis (getrouwd met een meisje van Wullem van Jaopje uit d'n tuun), het dochtertje van dhr. Tanis en zittend Jan van Jan Grin- wis; staand Krien van Piet Grinwis. De oogst is overvloedig. Twti jes leverden deze opbrengst. 1 Op Ouddorps lichte grond gJ de augurken uitstekend, zoals ze datl in het centrum van de augurkenij het Limburgse Venlo doen waatj de tengevolge van de overvloedige! in Ouddorp, de handel dit jaar béI goed is. Het heet zelfs dat ze daarol veiling werden doorgedraaid terwjll Ouddorpse telers houvast hebben f de gecontracteerde prijs. Naast de tevredenheid met de m oogst kent dhr. L. Hoek ook ongeJ heid over de aanhoudende droogtel meerdere percelen gaan de plantal verslappen wat hem tot de overtui| bracht dat het met de percelen lopen zal zijn als het niet binnen j kele dagen fiks gaat regenen. Deo zou dan dit jaar, inplaats van i bruikelijke 8 a 9 weken, voor diei celen tot slechts enkele weken verij worden. Tmmi Door van Poortvliets' transpoti drijf worden de geoogste augurkenf maal per week op 25 verschillend!! veringsplaatsen opgehaald. Inèl „uienloods" aan de Havenweg wordeil door 2 sorteermachines in 6 verschill de soorten gesorteerd. Hoezeer f augurkenteeit in Ouddorp opgeMi blijkt wel daaruit dat dhr. Hoek in 1( met slechts 2 ha begon. Nu zijn al 22. Sinds 28 juli worden de telefoonge sprekken tussen ons land en Zuid-Afri- ka via de zeekabel gevoerd, hetgeen een aanmerkelijke verbetering van de ge luidskwaliteit betekent. Het telefoonverkeer met Zuid-Afrika vond tot nu toe via de radio plaats. Tegelijkertijd is het verkeer semi- automatisch geworden, hetgeen inhoudt, dat de telefoniste in Amsterdam regel recht de abonnee in Zuid-Afrika kan kiezen en niet langer afhankelijk is van de bemiddeling van de telefonistes in Londen en Zuid-Afrika. De wachttijden zullen hierdoor aanzienlijk worden ver kort. Voor het overbrengen van gesprekken wordt nu gebruik gemaakt van zeeka bels tussen Nederland en Engeland, tussen Engeland en Portugal en tussen Portugal en Zuid-Afrika. In deze laat ste kabel (met 360 kanalen) heeft Neder land vijf kanalen gekocht, waarvan vier ten behoeve van het telefoonverkeer en één voor het telex- en telegraafverkeer. Van de vier kanalen voor telefoonge sprekken zijn er thans twee in dienst, terwijl er twee in reserve worden ge houden. Bij een snelle groei van het verkeer kunnen wachttijden worden vermeden door gebruik te maken van de reservekanalen. In 1968 bedroeg het aantal uitgaande gesprekken vanuit Nederland ongeveer 1300 en het aantal inkomende ongeveer 1800; in 1969 zijn dit er tot en met mei resp. 850 en 1200. Het vijfde kanaal dat Nederland ge kocht heeft, wordt onderverdeeld in 24 telegraafkanalen voor het telex- en openbare telegrafieverkeer. Dit kanaal zal zo mogelijk in de loop van deze maand in dienst gaan. DE AARDAPPEL EN HET EI Je moet ze als eieren behandelen, al leen dan heb je een redelijke kans dat er geen „blauw" in komt. Aldus een gesprek dat wij onlangs opvingen, toen wij een groot aardappelverzendbedrijf in Zeeland bezochten. Het betrof nog de oogst van het vorige jaar, die zeer „blauwgevoelig" was: je moet ze als eieren behandelen Op de Barendrechtse contactdag van het L.C.C. (Land- en Tuinbouwcoöpe- ratie Centrum voor Z.W.-Nederlanil was de kwaliteit van de aardap:| hoofddoel van bespreking: „De la bouw laat de aardappel in het i zitten. Meer belangstelling voor dit pi dukt. Bij goede kwaliteit is nog eenf hoorlijke afzet mogelijk" dat vis^ zo de slagzinnen van deze dag. Hoe kan men bij „Bintje" de 1 gevoeligheid verminderen? wasë vraagstelling. Men kan dat, aldus bekende aardappelspecialist Ir. v.f Zaag, door te streven naar een beW lijk kaligehalte van de knol. Dit gen speelt een grotere rol, dan de bemeslj op zich. Daarom adviseerde sprekeii streven naar een hoog kaligehalte il de grond. Hoe? Men zou dan bij een cyclus i'l 4 jaar de hoofdmoot van de kali aar aardappel moeten geven. Telen bij li kaliniveau van de grond dus! Hierï toegevoegd zij, dat ook bespuiting il het gewas, met een goed opneemtul kaliumverbinding, overweging kan itj dienen. Feit blijft, dat bij K-gehaltes inj knol van 2,4''/o en meer, de blauwgeitj ligheid minimaal wordt. De vergeliikil van „de aardappel en het ei" gaat"! in zoverre nog op, dat voorzichtigw bij de verwerking (vooral ook watj temperatuur betreft) steeds de moar van de porceleinkast blijft. door ANNIE SANDERS 19 „Maar natuurlijk, famke. Daar zullen we tenminste ons best voor doen. Je moet nog maar wat geduld hebben!" had zuster Sjoukje daarop gezegd. Geduld, o, ja, Stien wou wel geduld hebben, als ze dan maar wist dat ze eindelijk toch weer naar huis zou gaan. 's Zondags, als vader en moeder kwa men, hield ze zich zo goed mogelijk. Voor hen verborg ze haar angst, dwong ze zich tot rustig en opgewekt praten. Ze wilde haar ouders niet nog meer verdriet aandoen, dan ze al hadden. Maar als ze weggingen en haar weer voor een week alleen bij vreemden moesten achterlaten, als ze onder 't wegrijden vaders grijze hoofd nog eens uit de wagen zag buigen en moeders zakdoek haar uit de verte een laatste groet toezwaaide, dan overviel haar tel kens opnieuw het verlangen om tussen hen in te zitten en mee te rijden naar huis, naar alles en iedereen, waar ze zo aan gehecht was. Dan duwde ze haar gezicht diep weg in 't kussen, en snikte zacht maar wanhopig bedroefdNet zo lang tot de zuster, die het bijna leek te voelen, wanneer ze haar nodig had, op een ogenblik bij haar stond en stil- troostend, maar zonder een woord te spreken, haar hand op het schokkende hoofd legde. Hoewel ze het door de directrice voor gelezen boek nu tot het eind toe kende, had dit haar angst voor de dood toch niet weggenomen; ze was integendeel nog banger geworden. Want al wist ze nu, én uit dat boek èn uit hetgeen buur man Voskamp haar laatst vertelde, dat voor heel veel mensen het sterven niet vreselijk maar juist heerlijk is, voor zichzelf was ze daar ver van gerust op. Ze was niet ongevoed in dat geloof; ze kende niet van nabij die enige troost in leven en sterven, die aan het bekom merd hart zo'n wonderlijk-diepe vrede kan geven. Van anderen wist ze, dat zij in die overtuiging gelukkig waren; van buurman Voskamp, van Martens, hun arbeider, en zijn vrouw, en sedert ze haar kende, ook van zuster Sjoukje. Maar zijzelf, wat betekende dit alles voor haar? Wie gaf haar de verzekering dat ze bij die mensen hoorde, die, als ze stierven, in de hemel zouden komen? 't Bezoek van haar zuster, op de trouwdag van Huub en Marie, was voor Stien een ongedachte verrassing ge weest. „Moet je niet naar de bruiloft toe?" had ze verwonderd gevraagd. En Griet had gezegd, dat ze daar eerst ook wel naar toe was geweest, maar dat ze er genoeg van had. Veel gelegenheid om met elkaar te praten hadden ze niet ge had door Woutertje, die tante Stien maar een enkele keer zag en haar in zijn onverstaanbaar kindertaaltje, waar gewoonlijk alleen zijn moeder uit wijs kon worden, van alles en nog wat te vertellen had. 't Had haar werkelijk af geleid en opgevrolijkt, al had ze er de helft niet van begrepen. En bij 't af- scheidnemen had ze Griet op 't hart ge drukt, om vooral zusje voor haar te pakken, hoewel het kind haar tante he lemaal niet kennen zou, als ze weer thuiskwam. Haar eigen woorden hadden haar da delijk na Grietjes weggaan weer aan het tobben gebracht. Als ze weer thuis kwamOch, maar zou ze nog wel ooit weer thuiskomen? Ze hoorde er noch de dokter, noch de directrice of de zusters in haar bijzijn over spreken, maar ze voelde bij ogenblikken een on verklaarbare angst bij zich opkomen, dat ze haar ouderlijk huis wel eens nooit meer terug zou kunnen zien. Ze was nu eindelijk zover aangesterkt, dat ze weer in haar ziekenstoel, en, omdat het al zomer geworden was, ook weer buiten mocht liggen. Er lag een oudere vrouw naast haar, die nog maar enkele maanden hier verpleegd werd. Ze was getrouwd, had vier kinderen, maar kreeg haast nooit bezoek, omdat haar familie veel verder van het sana torium af woonde dan die van Stien. Het meisje verbaasde er zich dan ook helemaal niet over, dat haar buurvrouw nooit tevreden was, maar altijd klaagde en mopperde. Niet dat ze 't prettig vond, o nee, volstrekt niet, maar ze kon het begrijpen. Zijzelf lag hier al anderhalf jaar; verbeeld je, dat ze in al die tijd zo weinig bezoek had gekregen. Wat haar integendeel erg verbaasde, was, dat de altijd zo geduldige zuster Sjoukje,, die van haar en de andere zieken alles ver droeg, tegen deze patiënt buitengewoon terughoudend en koel deed. Ze wist wel dat juffrouw Wiegers minder ziek was dan de meesten die hier lagen, maar dat was voor de zuster toch geen reden om tegen haar minder vriendelijk te zijn; Stien begreep dat niet. Zij was er op een avond over begonnen, toen zus ter haar naar bed bracht. „Och", had de verpleegster gezegd, „dat mens .probeert iedereen wijs te maken, dat niemand er zo slecht aan toe is als zij. En dat weten we toch alle maal wel beter, nou? Maar jij moet je die dingen niet aantrekken en lekker gaan slapen. Ik ben blij dat jij niet zo raar doet!" „Maar zuster is voor ons allemaal aardig en d'r zijn er toch wel meer die lastig zijn!" had Stien nog tegengewor pen. En daarop had zuster Sjoukje geen antwoord gegeven. Het bleef dus voorlopig een raadsel voor Stien, wat van zusters afwijzende houding tegenover juffrouw Wiegers de oorzaak kon zijn; pas langzamerhand werd 't haar duidelijker. Juffrouw Wiegers noemde zichzelf een gelovige vrouw, en liet zich daar bij iedere voorkomende gelegenheid graag op voorstaan. Als één der patiënten zo ver genezen was, dat ontslag uit het sanatorium werd toegestaan, dan noem de- juffrouw Wiegers dat voor die pa tient wel een grote zegen, maar dan liet ze ook nooit na, om tegen degenen, die het dichtst in haar buurt lagen, de op merking te maken, dat zo'n herstelde zieke voortaan wel dubbel oppassen mocht, om niet opnieuw het oordeel over zich te halen. Er stond toch niet zonder oorzaak in de bijbel: „Zondig niet meer, opdat u niet wat ergers geschiede!" Toen Stien op een middag argeloos vertelde, wat ze van haar moeder over Jan Bussel en Mia Pas had gehoord, trok juffrouw Wiegers haar voorhoofd in bedenkelijke rimpels en zei: „Voor zulke mensen kan ik nooit meer hopen. Wie zo diep gevallen is, gaat on herroepelijk verloren!" Stien huiverde bij die Woorden, ze werd haast bang voor juffrouw Wiegers. Van een dergelijk Christendom had ze nooit gehoord. De gelovigen, die zij in haar dorp had leren kermen, waren stil le eenvoudige mensen, die er misschien wel eens wat al te veel tegenop zagen om van hun geloof te getuigen, m die er dat wist ze toch wel bijna n ker een heel andere opvatting J hadden dan dit vreselijke mens, m ze haar in gedachten betitelde. B'! juffrouw Wiegers ging nog verder. 1 Op een avond, kort voor bedtijdi zij het over haar man, van w'^ly, vervelens toe niets dan kwaad vem Ze klaagde steen en been over ziJ"j^ thuiskomen, 's avonds, over M naamde vrienden die hij er op nabl en die hem bedierven, door he» drinken over te halen. Ze besloot u 't relaas met de woorden: iJ „Nu ik ziek ben zal hij wel spiJ"! ben, maar dat is juist goed voor »°1 hij moet weten, dat zulke dingen i ongestraft kunnen blijven!" „Maar juffrouw", bracht een 1 achtig vrouwtje schuchter in 't W" „verlangt u dan niet erg naar Misschien is uw man door 't vei wel heel anders geworden!" Juffrouw Wiegers schudde vera lijk en heel beslist haar hoofd. y. „Anders worden? Nee Juffrou«'J bestaat niet. Wie zo verdorven is...I nooit veranderen. En naar huis gen, o nee, dat doe ik helemaal slechter kan ik het toch nergens nE%i Ik hoop dat de Heere me maar ge J mag wezen, dat ik in deze werei al te lang meer hoef te blijven. „En uw kinderen dan?" (Wordt ver^ ^t is een m| leentebestuu enten slecl per jnwoil vvoorbeeldbl tekort opll wethoudeiT ir van het bl larnis gehol leens duidelf 1 er eerst sp]j Itoenmalige oten, ten hoJ aede is G.f fT moest eenl I- Alle raden. en nu zul jen groter zij| wanneer |t. Het tekori van Rijk ho,— betaleil J 34.000 X It een nadelil den, dat vols ^schreden zi besloot heq liet voteren pngdurig hee den over de lemmingsplail pngvliet berd N^veel geq van 47,! Imoeten op ^lle uitbreidil legen maak^ sraar. heer T. aJ kend, dat de |aringvliet hq nis, waarop kte door te veel later I rdoor het ra dt en het stJ I zal worden vliet te gaar letrekken. Urgemeester L Ide grondprijJ furg. Stand ehoren: He; is en P. van, bmina, docht| BH. Jongejan fcrda, dochte: |A. 't Mann. Tlus Mark, p. A. Brot fia, dochter Dongen (St .1 van T. Klij t); Elizabeth pus en M. L. jantje, dochti iGrinwis (Ouc 1 K. Heerschaj lam); Grietj IG. Klink eij |0; Adrianus J- L. van de fien (Stellend P- van Soes' Jam). leboren te D I W. Aleman gehuwd: T. ^dorp Z.H.) ftterdam); A. I-) en P. w. -W Z.H.); M. |dQorp Z.H.) p (Ouddorp paar, (Middel! 1.22 jaar, (Ste J.aar, (Goeden Baar (Ouddor laar, (Rotterd: faar (Stellend l^dertroMiüd: Istflakkee) en fUendam). fverleden: Te F van N. Sa fP Z.H.); Maa iSievit, 90 jai 1 Westhoeve,

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1969 | | pagina 2