MST RAAD SN DAAD grote afstand KLtideAfia-eÈft KOLFF „EILANDEN-NIEUWS" KOLFF - Middeiharnis WEERPÜAATJE 1. xxxxxxxxxx Bladz. 2 Vrijdag 9 mei In deze rubriek worden vragen be antwoord die van lezerszijde zijn ge steld. Iedereen kan van deze service kosteloos gebniik maken. Vragen op velerlei terrein kunnen ter beantwoor ding in deze rubriek opgezonden worden aan onze redactie, Postbus 8 te Middel- harnis. RECHT OP VAKANTIE. Ik heb een agenturenkantoor met sinds 8 april 1968 een meerderjarige vrouwelijke employee, uitsluitend voor de ochtenduren. Op hoeveel dagen va kantie kan zij aanspraak maken? Antwoord: Aangezien voor uw bran che (nog) geen bindende c.a.o. bestaat, geldt voor u de minimum-vakantiere- geling, zoals die is neergelegd in art. 1638 bb van het Burgerlijk Wetboek, waarin het aantal vakantiedagen per jaar is bepaald op minstens tweemaal het bedongen aantal arbeidsdagen per week, hetgeen in het door u genoemde geval neerkomt op twee weken vakan tie (vrije middagen en weekends inbe grepen). Wij maken er u bovendien op attent dat met ingang van 1 januari 1969 de vakantietoeslag van minimaal 6°/o voor alle bedrijven verplicht gesteld is. WIJSBEGEERTE. Aan welke universiteiten in ons land kan men wijsbegeerte studeren en hoe lang duurt deze studie? Welke toela tingseisen worden gesteld? Antwoord: De sttidie in de wijsbe geerte kan worden gevolgd aan de R.U. te Leiden, Groningen en Utrecht, aan de G.U. en de V.U. te Amsterdam en aan de K.U. te Nijmegen. Voor het afleggen van het kandidaatsexamen na 3 jaar studie is vereist het getuigschrift gym- nasi\im-A of B of h.b.s.-A of B met verklaring van voldoende kennis van het Latijn en Grieks. Voor het afleggen van het doctoraal examen (na ongeveer twee jaar studie) is vereist het getuigschrift van het kan didaatsexamen wijsbegeerte of van het kandidaatsexamen in een andere studie richting, waarbij aanvullende eisen kun nen worden gesteld. Aan de Katholieke Universiteit bestaat bovendien gelegen heid graden in de wijsbegeerte te ver krijgen volgens de canoniekrechtelijke regelen. Deze studie is voorzover ons bekend in ons land nergens elders mo gelijk en is niet te vergelijken met de cursus van 26 maanden in het kader van de sociale en culturele vorming van de Leidse onderwijsinstellingen, waarbij geen speciale vooropleiding is vereist, alleen een goede algemene ontwikke ling. SCHADE. A rijdt 's avonds van zijn werk naar huis. Onderweg overkomt hem een aan rijding. Gevolg: grote materiële schade die gedeeltelijk (schuld lag bij A) door w.a. wordt gedragen. Mag A de overge bleven eigen schadekosten op belasting aangiftepapier aangeven onder bijzon dere lasten? (Hij ging toch immers in dienstbetrekking van werk naar huis?) Antwoord: De kosten voor het zich van huis naar het werk begeven en te rug worden als regel aangemerkt als privéuitgaven, en dus niet als verwer vingskosten van het loon. Dit volgens de rechtspraak van de Hoge Raad, dus van de hoogste rechter in het land. Dit geldt voor het als regel dagelijks naar zijn werk en terug reizen Dat daarom toch een zekere aftrek wordt verleend doet aan dit principe niets af. De schade in kwestie behoort nu dus mede tot de privé-uitgaven en dus niet als verwer vingskosten aftrekbaar. Deze reiskosten kunnen echter wel tot de verwervings kosten behoren indien zij uit de woning nood voortvloeien of wanneer het een niet-dagelijks reizen betreft of wanneer de plaats van het werk niet een vaste 1 plaats is. Is dat zo, dan behoren de kos ten van het ongeluk ook tot de verwer vingskosten, indien zij niet in een te in direct verband tot het verwerven van het loon staan, doordat er een andere directere (b.v. drankmisbruik) oorzaak van het ongeluk aanwezig is. ADRESSEN. Kunt u mij de adressen geven van John Woodhouse en van Imca Marina? Antwoord: Johnnie Holshuysen (John Woodhouse): Dennenlaan 23, Nieuw- Loosdrecht. Imca Marina: N. Anslijn- straat 35, Amsterdam. ADRES VERENIGING. Kunt u mij helpen aan het adres van de „Vereniging tot steun en tijdelijke veivanging van de huisvrouw"? Antwoord: Het adres van de „Vereni ging tot steun en tijdelijke vervanging van de huisvrouw" is Lorentzkade 512, Haarlem (tel. 023-43584). JOSé. Is het juist om van de naam Johanna als roepnaam José af te leiden? Antwoord: Officieel is dit niet juist. Van de naam Johanna zijn vele roep namen afgeleid, maar uitgerekend deze niet. Wij noemen u een aantal afleidin gen van deze naam. In ons land bijv. Hanna, Janna, Jo, Joke, Jantje, Janet. In Frankrijk Jeanne, in het Engels Joan, Jane, Jennet, Jinny, Jone en in het Ita liaans Giovanna. José is een afleiding van Josephine, een geheel andere naam dus. OORLOGSSLACHTOFFERS. Hoeveel doden zijn er tijdens de eer ste wereldoorlog gevallen? Antwoord; Het aantal slachtoffers tij dens de eerste wereldoorlog ligt tussen de 9 en 10 miljoen. In de meeste boeken over deze oorlog wordt dit aantal ge noemd. Het betreft hier slechts een ru we schatting, want hoeveel doden er precies zijn gevallen heeft men nooit precies kunnen vaststellen. SPELDJES. De speldjes uit mijn verzameling wor den bruin en zwart. Hoe krijg ik ze schoon? Antwoord: Wanneer de speldjes van koper zijn, of esn soortgelijk metaal, dan zijn ze schoon te maken met koper- poets. Anders met een goed schuurmid- del, dat niet kan krassen. Wel heel voorzichtig te werk gaan, opdat de speldjes niet worden beschadigd. ZIEKENFONDS. Kan het ziekenfonds weigeren mij als verzekerde in te schrijven? Antwoord: Bij een verplichte verze kering kan het ziekenfonds nooit wei geren iemand toe te laten tot zijn fonds. In uw geval zal er vermoedelijk sprake zijn van een vrijwillige verzekering. In dat geval kan het ziekenfonds wel de gelijk weigeren u toe te laten, wanneer u niet voldoet aan de voorwaarden, neergelegd in de statuten van het be trokken ziekenfonds. Die voorwaarden hebben o.m. betrekking op inkomens grens en op de gezondheidstoestand van de betrokkene op het moment dat hij zijn aanvraag tot verzekering indient. CLINGE DOORENBOS. Bij welke uitgeverij zijn de liedjes van Clinge Doorenbos uitgegeven? Antwoord: De firma Scheltens Gil- tay te Amsterdam heeft het grootste deel van de liedjes van Clinge Dooren bos uitgegeven; ter gelegenheid van zijn 80ste verjaardag verschenen bij de druk kerij De Boer in Hilversum een bundel tje versjes onder de titel „Twee woor den". AS. Heeft as van hout en papier ook waarde als mest voor potplanten? Antwoord: De bemestingswaai-de van hout- en papieras is, ook voor potplan ten, zeer gering. Alle organische ver bindingen zijn er uit verbrand. De sa menstelling van houtas is (gemiddeld) afhankelijk van houtsoort 10 - 25''/o kali en daarnaast nog 0.60 - 8.3% fosforzuur. Van papier zal het niet veel verschillen, daar hout veelal een bestanddeel is van papier. Voor potgrond kunt u wat door de potgrond mengen, zodat u een flinke kaligift geeft en hiermee dus rekening moet houden met de overige bemesting. BOOM. Bij het huurhuis van onze buren staat een hoge boom, waarvan bij zware storm dikke takken afwaaien. Wij zien dit als een gevaar. Is de huurder ver plicht deze boom te laten kappen of komt dit voor rekening van de verhuur der? Antwoord: Men kan van het door u beschreven geval zeggen dat hier door deze boom gevaar ontstaat niet alleen voor de huurder. Aangezien ingevolge artikel 1588 van het Burgerlijk Wetboek de verhuurder moet instaan voor alle gebreken aan het gehuurde, welke het gebruik daarvan verhinderen, staat het voor ons vast, dat de kosten van het kappen voor rekening van de verhuur der komen. SUèDE. In mijn suède jasje heb ik een mayo- naisevlek gekregen. Hoe kan ik die er uit halen? Antwoord: Bestrooit u die vlek rijke lijk met magnesiumpoeder, laat dit eni ge uren intrekken en borstel het er daarna af. Is de vlek nog niet helemaal verdwenen, herhaalt u deze behande ling dan nog eens. voor veilige verzekeringen en lage premies. Bijzonder snelle schade afwikkeling. Zeer scherpe tarieven voor autoverzekeringen en na 1 jaar schadevrij rijden reeds 20'/» korting. Financieringen. VOORSTRAAT 36 TELEFOON (01870) 2012. Bijna een eeuw assurantie agenten. Moeder (van onze weerkundige medewerker) Een aantal lezers zal wel bekend zijn met het feit, dat onder bepaalde om standigheden geluiden van grotere af stand dan normaal tot ons oor doordrin gen. Een mooi voorbeeld in de winter is het over vele kilometers kunnen ho ren van een voorbijtrekkende trein. Dit is afgaande op de volksmond een teken van naderend dooiweer. Verklaring. De warme lucht is op zo'n dag met „verre hoorbaarheid" inderdaad dichtbij. Ze bevindt zich op enkele hon derden meters boven de koude grond laag en fungeert als klankbord Ze kaatst het geluid van de trein over eni ge afstand naar de aarde terug. Ooli in de zomer kunnen zich geval len van grote, hoorbaarheid voordoen. In de zomer van 1904 lag de heer W. C. Kimmyser te Enschede 's middags om drie uur met een vriend te rusten hal- venvege de Veluwezoom bij Wagenin- gen. Prachtig zomerweer. Opeens hoor de hij zwakke, doch duidelijke donder slagen vrij regelmatig om de 1 2 mi nuten. Hij stond op, onderzocht de lucht, maar ontdekte geen spoor van verwij derd onweer aan hoge cirri aan de ho rizon. Er dreven slechts wat onschul dige cumuli (mooi weer-wolken) rond. Maarstaande hoorde hij de donder ook niet meer. Hij ging opnieuw met het oor op de grond liggen en hoorde di rect de donder weer. Geschut was uit gesloten. Als Veluwnaar kon de heer Kimmyser dit direct van donderslagen onderscheiden. De volgende dag las hij in de NRG, dat op dezelfde uren een buitengewoon zwaar onweer in de Bel gische Kempen had gewoed. Afstand bijna honderd kilometer. Dit geval werd destijds voorgelegd aan de redactie van het blad Hemel en Dampkring, die zich er met reserve te genover stelde, maar er toch wel op wees, dat de uiterste „draagwijdte" op dat moment bekend, ca. 10 km was, waar genomen door een zekere Veenema in het Oostfriese Norden. Het gebulder van zwaar geschut is meestal over grotere afstanden te ho ren 100 tot 150 km. Bekend is ook de registrering te Göt- tingen van het in de luchtvliegen van een fort in Besanqon op 16 september 1906 afstand 600 km, duur der registre ring 2 seconden Op 2 april 1916 kon een (vermoedelij ke) munitieontploffing in Kent in ons gehele land en tot in West-Duitsland worden waargenomen. Het geluid van de ontploffing werd om 13.54 uur in Zeeland (afstand 250 km) waargeno men, om 14 uur in Utrecht (350) en om bijna 14.05 in Sneek (400 km) Tenslotte nog dit curieuze geval. In 1883 is de explosieve eruptie van de Kakatu in een aantal plaatsen op meer dan 3000 km afstand waargeno men Beste meisjes en jongens! Aan de beurt is MEIRAADSEL 2 2. .X 3. X 4. X 5X 6X 7. X 8. X 9. X 10. X 1. Bekend feit uit de geschiedenis van de Heere Jezus, dat we volgende week hopen te herdenken. 2. Land in Europa. 3. Eliézer was een zie Genesis 15. 4. Plaats in het noordwesten van Overijsel. 5. Inwoners van Galilea. 6. Met de meeste zorg gedaan. 7. Israël werd weggevoerd naar Assyrië. 8. Woning van een vogel, genoemd in Psalm 84. 9. Plaats op Zuid-Beveland. 10. Persoon waaraan Lukas de Hande lingen opdroeg. Op de kruisjeslijn van boven naar be neden komt het woord van 1. BRIEVEN Konunie Ie C. Sommelsdyk. Hartelijk welkom. Kommie! Ik meen zeker te we ten dat je vader vroeger ook meege daan heeft. Dat hoor ik nog wel eens van je. Het is flink van je, dat je al voor de oplossingen gezorgd hebt. Wilmia Ie C. Sonunelsdyk, Ook harte lijk welkom in ons midden. Jij staat nu vlak bij je zusje in de krant. Die neef jes en nichtjes ken ik ook, maar ik wist niet zeker dat ze allemaal familie van elkander waren. Er komt een grote verandering op school. Over dat af scheid heb ik in de krant gelezen. Zijn er behalve het hoofd al nieuwe onder wijzers? Ria P. Vlaardingen. Was jij er ook bij toen het geld werd weggebracht? Mis schien moest je wel helpen dragen; het zal weer een flink bedrag zijn geweest, zoals altijd. Ik merk wel dat jij een groot liefhebster van zingen bent. Het is ook een mooie bezigheid. Doe maar goed je best. Zingende mensen maken niet gauw ruzie. Nellie S. Nieuwe Tonge. Ja, dat mooie weer was totaal omgeslagen, maar nu is de meimaand in het land, dus maar Goede moed hebben. Dat is de moeite nog eens waard: drie dagen met een schoolreis! Jullie zijn toch nog terecht gekomen, toen jullie verdwaald raak ten op die speurtocht. Die reis zal je niet gauw vergeten. Truus O. Domburg. Fijne cadeaus! Dat flesje met zilveren dop van oma mag je wel in ere houden. Een prachti ge herinnering! Misschien is het al heel oud. Zijn jullie nog naar Friesland ge weest? Het is een grote tocht voor één dag. Is je moeder ook nog achter het stuur gekropen? Henk P. Vlaardingen. Heb je nog veel mapjes kunnen verkopen op die dag? Alles moet geld in het laadje brengen, nietwaar? En is de terugtocht nog over Austerlitz gegaan? Dan is aUes volgens plan verlopen. Wat zie ik toch aan je schrift, Henk? Had je grote haast, of had je pas hard gelopen? Het is alles zo beverig geschreven. Jan de V. Melissant. De moeders gun nen de kinderen wel vakantie, maar toch hebben ze liever dat het maar school is. Martien moet zéker in de ga ten gehouden worden. We zullen maar hopen dat de violen het goed doen. Het is altijd spannend met die vogeltjes; een mooie hobby! Gelukkig dat oma hele maal beter is. Leuk, dat zij jou nog kan helpen. Bedankt voor het raadsel. Corry O. Domburg. Aan je brief kan ik zien dat het bloeimaand is: wat heb jij die oplossingen in de verf gezet! Ja, het is al een poosje geleden dat je schreef, maar dat kon je niet helpen. Je rapport is goed; dat zullen ze thuis ook wel vinden. Je schrijft over de Zuidhol landse eilanden, maar dat is zo uitge breid; waar was het ergens? Als ik me r goed herinner, dan hebben juUie op die dag in Zuid-Limburg niet al te best weer gehad. Of is het nog meegevallen? Lenie de J. Ouddorp. Zó uit school en zó aan het schrijven aan oom Ko! Ja, de kinderen zijn wel ijverig; daar mag ik niet over klagen. Ja, over die vrije woensdag moet je maar eens schrijven. Wat zal die olifant mooi zijn! En weet je wat zo fijn is? Hij kan jullie geen kwaad doen met z'n slurf. In de zomer komt er van het lezen toch niet zo veel, dus stoppen ze maar een tijdje met de boeken. Piet V. Middelburg. Nu kan je opa vooruit, als hij gezond mag blijven; wat een sigaren! Maar hij zal er best raad mee weten; hij maakt ze allemaal tot as. Dat was een leuk tochtje, van Vlissin- gen naar Middelburg per boot! Dat doe je niet elke dag. Ik geloof dat er bij jou ook wel een beetje varen in je bloed zit, is het niet? Bedankt voor je raadsel. Ria de V. Vrouwenpolder. Die ver jaardag van je vriendirmetje viel dus wel een beetje in het water. Voor de moeder valt het niet mee, als die kin derschaar binnen moet blijven. Heb je op die dag ook meegedaan aan de spel letjes? Misschien kun je ook wel paard rijden, of hebben jullie geen paarden? Het gouden-munten-zwembad is dus ook weer open. Maak je er gebruik van? Hanna de J. Ouddorp. Jij ging dus ook maar meteen schrijven toen je uit school kwam! IJverig genoeg. Over de verjaardag van de koningin hoop ik nog wel wat te horen. Het was prachtig weer. In Ouddorp toch ook wel? Maarten en Kees J. Serooskerke. Ik vind het heel leuk dat jullie (maar dat zal het werk van Maarten wel geweest zijn) een brief in het duits hebben ge schreven. Nu zou ik in het duits moeten antwoorden, maar ik wil niet hebben dat jullie mijn fouten zouden zien: het is al zó lang geleden dat ik die taal moest leren, dat ik er veel van verge ten ben. Toch kon ik zonder woorden boek te gebruiken alles lezen. In tele gramstijl laat ik horen dat ik het be grepen heb: jammer dat de vissen niet meer bijten; geen slechte cijfers meer; prachtig weer liiet Pasen; fijn dat het obstakel weg is voor het huis; een ruim uitzicht over de landen; nieuw leven in de natuur! Tjeerda V. Middelburg. Fijn, dat uit stapje naar Ouddorp! En daar vóór had je Jolanda en Mijndert als loges. Jullie zullen niet spoedig de slaap te pakken hebben gehad 's avonds. En bij opa was het feest. Ja, ik kan begrijpen dat het stil was toen jullie weer thuis kwamen. Is jouw vis nog in leven? Jammer dat die van Sarie doodgegaan is. Misschien krijgt ze nog wel een andere. Greet de J. Ouddorp. Gaat het z'n ge wone gang op school? Dan denk ik dat het goed gaat. Maar je ziet de donkere wolken van de repetities weer al aan de horizon verschijnen, geloof ik. Niet bang zijn; als je alles altijd goed bijhoudt, zal het best loslopen. Probeer het maar vol te houden op de fiets; het is veel ge zonder dan in zo'n bus. Jan de B. Geldermalsen. Is je aqua rium al gemaakt? Het is niets gedaan om het spul in een teil en een emmer in het leven te houden. Zo'n microscoop is een mooi bezit. Werelden gaan er voor je open. Dan zien we hoe wijs alles ge schapen is. Als het werk van mensen wordt vergroot, wordt het lelijker, maar als het werk in Gods natuur wordt ver groot, wordt het steeds mooier. Hoe fijn en keurig zit alles in elkaar! De teke ning van de baars is keurig; ik had die vis wel gekend zonder het onderschrift. Mattie R. Middelburg. Alles kon je je niet meer herinneren, maar ik begrijp toch wel dat je rapport goed was. Dat zingen zal wel leuk geweest zijn op de markt. Die markt wordt beheerst door het prachtige stadhuis. Of zien jullie dat mooie niet meer; zij, die nu en dan maar in de hoofdstad komen, moeten er altijd naar kijken. Dat reisje is nog ver in het verschiet, maar de tijd gaat snel. Anton de B. Geldermalsen. Jij hebt een grote brief geschreven, Anton! Over verjaardagen is altijd veel te vertellen, hè? Bij een ander eten is altijd fijner dan thuis, wordt er wel eens gezegd. Was dat bij jou ook zo? Over die zen- dingsdag kun je de volgende keer wel een paar regeltjes schrijven, nietwaar? Allemaal de hartelijke groeten van OOM KO. Zal er ooit hartverscheurender „moeder" geroepen zijn dan daar op dat plekje langs de straatweg onder Heinenoord? In doodsnood, staand voor het vuurpeloton heeft een jon geman daar in zijn laatsie inomenten aan zijn dierbare moeder gedacht en haar naam enkele malen uitge schreeuwd tot een kogelregen hem deed zwijgen. Waar onschuldig bloed vloeide, waar het leven van tien mensen werd genomen in een wrede slachting, werd na de oorlog een monument opgericht dat niet nalaat diepe indruk te maken. De kunste naar heeft de „moeder" roepende persoon, waarschijnlijk nog een jon gen, die smartelijke uitdrukking en dat hulpeloze gebaar gegeven. Naar he'in, deze onbekende, gingen onze gedachten uit toen we de bevrijding herdachten en nu, nu het zondag weer moederdag is. Laat de schreeuw „moeder", daar in de stille Hoek- sche Waard geschreeuwd nog na klinken opdat we nu, lang na de be vrijding, zeker ook vrede met haar hebben. „Hoe kon de mens de wens, Tot leven ooit te niet doen? Hier klonk de kreet van een. Die voor tien makkers sprak", zo luidt het opschrift op de stenen sokkel. Niemand heeft het wrede bedrijf dat de Duitsers daar op zondag 18 febr. 1945 pleegden ooit kunnen be grijpen, ook dhr. M. Strooberg, de toenmalige doodgraver van Heine noord niet, de man die de doodskreet „moeder" tot vijf maal toe duidelijk heeft gehoord omdat hij op korte af stand achter een kade (het gebied was geinundeerd) verscholen lag ter wijl de moordende kogels over hem heen zoefden. Hij zal het nooit ver geten. Ook de toenmalige kapper niet, dhr. van Bockhoven, nu por tier op een scheepswerf te Kinder dijk. Hij was dichtbij de moord- plaats aan 't snoeken toen een duit- ser hem toeriep: „menschfort!" Aanleiding tot het fusilleren van de 10 mannen was de moord, door de ondergrondse beweging in de Hoek- sche Waard, op de gehate N.S.B, „bur gemeester" Simonius, afkomstig t Leidsendam. 's Zaterdagsmorgeci werd hij toen hij vanuit zijn gemeeB- te Nieuw Beijerland naar huis wï- de fietsen onder Heinenoord dooc- geschoten en in het water gegooid inclusief zijn fiets en zijn tas me meel, boter en goudreinetten. moord werd spoedig ontdekt, de S,S, stelde 's middags al een onderzoei in maar de daders werden niet i vonden. Waarschijnlijk is het een ventje uit Rotterdam geweest het bericht van de moord zo snt verspreid heeft. Dhr. Stroobe; dregde later op last van de ma.;- chausse de fiets en de tas op. Represmlk De moffen namen wraak. In Rot terdam werden 10 gevangenen gehaald die overigens geen zu'ait vergrijpen hadden gepleegd, een vat hen was gepakt op een vals persoons bewijs en zat nog geen 24 uur vas: In een vrachtauto werden ze naaró; plaats gereden waar de „burgemees ter" was vermoord, op een rij gezel en lafhartig neergemaaid. Op het kerkhof in Heinenoord wer den ze door dlir. Strooberg begrave: zonder dat hun identiteit bekeri was. Toch is die van allen, aan fi hand van stukjes kleding, van eer. aangezet stuk aan een bretel en con frontatie bekend geworden waarna ze allen zijn herbe-graven. Tuw bleven er op deze plaats ach ter. Misschien is een van hen de der de zoon van die moeder die al 2 var. haar kinderen in de oorlog verlorer. had. Stille getuist Het monument is een stille, ontroe rende getuige van het drama dat zS op deze plaats afspeelde. De sotó vermeldt naast de namen van de i fusilleerden, de jongste was 20, ocS de namen van anderen uit de Hoek- sche Waard die in het ondergrondse werk sneuvelden waaronder Moede: Traas, die als de leidster van hS verzet wordt beschouwd en nog 7 mei 1945 in haar huis werd doodge schoten. Laten we het nooit \>;:ge- ten, nooit! Dhr. Strooberg die als geen ander bij het drama betrokken werd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1969 | | pagina 6