EIIAHDEtl niEUWS Eensgezinde lirand op Oostfialcicee pasfoto's ,De Vrouwe van ^rMrendsbnrcht' IFVorgels mossel+ [laar Financieel overziciit II. V. d. Voorde, oudste brandweer man van Nederland (75) neemt afsciieid 7 medailles uitgereikt Vereniging van Organisten der Ger. Gemeenten lad Dinsdag 18 Itaart 1969 No. 3771 UIT DE KEUKEN en nil se ---------------------------- hi-f i installaties Boekbespreking Ook voor FOTOGRAFIE J. ZANDSTRA SOMMEI^SDUE 9 o at's ij is en lart. NKD. HERV. KERIC Beroepen te Tholen G. Post te Gies- sendam. Hoogeveen J. Kruyt te Hilli- gersberg. Capelle aan de IJssel D. Kuus te Voorthuizen. Aangenomen naar Langerak kand. B. Schroten te Hasselt. Bedankt voor Genderen en Meteren B Schroten, kand. te Hasselt. Andel C. v' Schoonhoven te Vreeswijk. Ederveen c' V. Bart te Putten. IJsselmmden T. Langerak te Veenendaal. HoUandseveld G Post te Giessendam. Koetwijkerbroek. Na bevestiging door Dr A V. d. End te Maarssen, met Openb. 2 1, deed ds. P. Kolijn, geko men van Scherpenisse intrede met een prediking over 2 Thess. 3 1. m-mWr- Sóuda. Wegens vertrek naar Erme- 'im) aim ds. L. Roetman afscheid met W^móhmxies 14 1, 2. aJ- Bs. B. Meyndert te "Woudenberg gaat I binnenkort voor een jaar in militaire dienst. 'i Ds. B. V. GiTikel, de bekende Am- '1 sterdamse pastor, heeft ontheffing uit -'M het ambt gevraagd. Hij gaat zich nu i,'v, geheel wijden aan het werk van de psychologische leergang te Utrecht, waar hij sinds 1963 reeds gedeeltelijk werkzaam was aan de-R.U. Ds. v. Gin- kei is 58 jaar oud. Hij werd in 1934 predikant te Wezep en diende vervol gens de gemeenten van Katwijk aan Zee en Amsterdam. Aanvankelijk was f.,,',.;; hij de Geref. Bondsrichting toegedaan, l^^l maar werd later vlas confessioneel, vrij- zinnig. Ds. D. Groenehoer te Amsterdam heeft zich schriftelijk gewend tot tie bisschop van Haarlem en tot de Ge nerale synode der Geref. Kerken met het verzoek hem als lid in' volle rech ten van beide kerken in te schrijven, met behoud van zijn Hervormd lid maatschap. Hij verzoekt beide kerken hem ook toe te laten tot de bediening des Woords en der sacramenten. Won derlijke situatie! 's Gravenhage. In verband met de vakanties overweegt men niet minder dan zeven kerken gedurende de maand juli te sluiten! GEREF. KERKEN i Beroepen te Werkendam G. Oppedijk te Delft. Sibculo R. Hassefras kand. te Lobith. Goes J. Seegres te Gouda. ■Hheden G. Rijksen te Hilligersberg. Amsterdam H. Sweepe te Schevenin- gen. Aarigenomen naar Hengelo A. de Korte, em. pred. te Loenen. 's Gra venhage A. V. Beek te Katwijk aan de Rija Bedankt voor Hoogezand H. Langen- burg te Broek op Langendijk. Wolvega S. de Vries te Bennekom. Utrecht J. Nieuwsma te Apeldoorn. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Aangenomen naar Gouda H. Ophoff te Leek. Bedpnkt voor Rijnsburg H. Ophoff te Leek. Enschede. Na bevestiging door ds. O. Mooiweer aldaar, met Openb. 12 12b, deed kan. J. Kruidhof intrede als miss. pred. voor Boma. CHR. GEREF. KERKEN -------Beroepen te Enschede H. v. d. Schaaf ^^^►♦♦♦«i'e Dordrecht. Bedankt voor Lutten D. Klein Onstek te Si^gerswoude. Zaandam J. v. Am- Sstel te Middelburg. Broek op Langen dijk J. Plantinga te Rozenburg. Kindertehuis. De Chr. Geref. Ker- len zullen een kindertehuis bouwen aan de Donaudreef te Utrecht, dat plaats zal bieden aan 60 kinderen van 18 jaar. wal GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Nijkerk, Ouddorp en Mst A. Hoogerland te Werkendam. Jeerdam A. Verhoef te Barneveld. Aagtekerke. Het kerkgebouw te 'Vagtekerke zal vernieuwd moeten wor- ien. Een en ander vordert een bedrag ran 't 500.000.—. GEREF. GEMEENTEN IN NEDERL. Bedonfct voor Ermelo J. Parmekoek e Temeuzen. Vlaardingen C. v. d. ^oestijne te Barneveld. wei wi'jO— Wot ieder overkomen kan. bouwvallig geworden waren. Het col lege dacht een goede gooi te doen, door deze banken voor f 1400,— te ver kopen. De koper echter maakte er f 25000,— voor! Maar het ergste moet nog komen. De minister hoorde van deze zaak en daar de kerk onder mo numentenzorg staat, mocht de kerk voogdij deze transactie niet doen. Ze waren nu verplicht de banken voor f 25000,— weer terug te kopen van de huidige eigenaar. Een lelijk schadepostje, dat de kerk voogdij, ongetwijfeld ter goeder trouw de gemeente bezorgd heeft. »iati'©Sl Pö kerkvoogdij van de Ned. Herv. ïeftieente te IJsselmuiden, moest het P kerkinterieur vernieuwen. Daartoe be- loorden ook de kerkbanken, die zeer "/EBVOLGVERHAAL l/onds te 8i Herking^ "^""Sch verhaal uit de 16e eeuw door P. de Zeeuw J.G.zo. statuten "Zeker zeker, maar ze heeft het daar age voor -lei naar haar zin. Verder is daar La- ering. f^ yon Trautbach, die onbeschaamde ent. j ir^^' °i^ nu reeds om de hand van uishoude.;. et arme kind heeft gevraagd", bank f; ..Hoe.durft hij!" afloop "''^5' u^ j® weten, dat die Lasala en dobbelende, drinkende rover is, aan ie Ik mijn hond nog niet zou durven gevertrouwen. Hij behoort tot mijn imuie en als ik sterf, zou het kind on- er voogdij van Lasala's vader komen, ie haar onmiddellijk aan zijn zoon zou ter frf®"". P^ *<Jis, zijn tante, gelooft dat ei met, maar ik verzeker ie, dat het zal gaan!" „Maar de koning is er toch ook nog?" r-l üibbo. «n* goada narktii In <éii zuk Middelburg L.D(Ift103-IOSTeL0118a.7«H Ook In Dan Haag Gronlngan Haerlan De onzekerheid op onze effektenbeurs houdt aan met als gevolg afbrokkelen de koersen. De over het algemeen gun stige berichten uit het bedrijfsleven met de daarbij gepaard gaande dividendver hogingen worden veelal voor kennisge ving aangenomen. De labiele politieke toestand en de monetaire onzekerheden als gevolg van de nieuwe onrust om de Franse franc en het pond sterling maken de belegger terughoudend, terwijl ook de stijging van het internationale rentepeil een af wachtende houding veroorzaakt. De in ternationals werden deze week geken merkt door een onregelmatige tendens, waarbij de balans ruim naar de verlies- zijde doorsloeg. Tot grote verschuivin gen liwam het echter niet. Olies stond wederom onder druk als gevolg van ruime Amerikaanse verkopen. Het ver lies bedroeg hier ongeveer 4, Philips kon zich vrijwel op de hoogste stand handhaven, terwijl ook Unilever goed weerstand bood. Kon. Zout toonde zich deze week ak- tief met overnemingen (Duyvis en Leso- nal) waarbij de effectuering zal geschie den door middel van aandelenruil. Ook bij AKU is er wat bodem in de markt gekomen al kwam de slotkoers toch nog 2,70 lager af. AKU kwam vrijdag in het nieuws door de overname van Fabelta. De jaaromzet van dit Belgische bedrijf komt uit op 200 millioen, terwijl er een personeelsbestand is van 3400 man. Hoogovens en Heineken kwamen beide wat lager af. Lokale markt. De tendens bij de verzekeringsaande len was in doorsnee niet onvriendelijk. De grote winnaar was Deltaverzekerin gen met een avans van 20 punten. Voorts konden Amev en Nationale Ne derlanden goed meekomen. Het beleggingsaandeel Unitas kwam in de afgelopen week ook sterk in de belangstelling. De reden zal wel zijn, dat in het komende jaarverslag een na dere precisering zal worden gegeven van de materieële meerwaarde in de land goederen en de anthracietmijn Sophia Jacoba. De dividendstroom begint ook lang zamerhand op gang te komen. Deze week waren het merendeels goede be richten. Zoals b.v. Vezelverwerking, die na de dividendpassering van vorig jaar nu een voorstel doet van ö'/o, terwijl het bij Gelderman zelfs 6»/o wordt even eens na vorig jaar het dividend gepas seerd te hebben. Ook een ander aandeel uit de textiel- sektor namelijk Tricobest verhoogt het dividend. Hier van 5"/o naar,7°/o. Kemo verhoogt het dividend van IS'/o naar 20»/o. De verdubbeling van het dividend bij van Gelder van 4''/o naar S'/o had geen merkbare invloed op de koers. De beurs had kennelijk al met een flinke verho ging rekening gehouden. Verdere verhogingen Hooimeijer van e'/o naar TVo, Ogem van 4,24 naar 4,48, Gebrs. Naeff van 14«/o naar 16»/o. Zeer fraai is ook de dividendreeks bij Donderdagavond had op de Kaai te Ooltgensplaat een grote oefening plaats van de gezamenlijke brandweercorpsen op Oostflakkee De drie spuiten van Den Bommel, Oude-Tonge en Ooltgensplaat waren met de manschappen onverwacht opgeroepen voor een beproeving van het materiaal, terwijl ook de pas aange schafte lichtagregaten werden getest. Deze oefening had ook nog een achter grond, want na afloop kregen 7 corps- leden een onderscheiding voor vele ja ren trouwe dienst. Niemand wist daar van en het was daarom een leuke ver rassing na ingespannen arbeid. Tevens werd afscheid genomen van dhr. A. v. d. Voorde uit Oude Tonge, met zijn 75- jaren de oudste brandweerman van Ne derland. De oefening stond onder lei ding van dhr. M. Goudkamp, comman dant Oostflakkee, bijgestaan door de onder-commandant dhr. J. v. d. Maden te Achthuizen en de plaatselijke com- candanten, de heren Jac. de Vos (Oolt gensplaat); L. W. V. d. Welle (Den- Bommel) en A. N. de Loose (Oude-Ton ge). Burgemeester en Wethouders gaven ook blijk van belangstelling en vanzelf werden de verrichtingen door het pu bliek in ogenschouw genomen. Na de geslaagde oefening kwamen de corpsen bijeen in Hotel. „Hobbel". Burgemeester W. M. V. d. Harst begon daar met te zeggen, dat hij had genoten van deze oefening en dat allen min of meer in de val zijn gelokt naar hier te komen. 10, 15 en 20 jaar br,andweemijain. Hij begon direct met uitreiking van de onderscheidingen. Dhr. A. Duim te Ooltgensplaat is 20 jaar bij het plaatse lijke corps en kreeg als eerste een me daille en oorkonde. Met een 15-jarige diensttijd werden onderscheiden, de he ren C. S. Hameete te Oude-Tonge en KI. van Ree te Ooltgensplaat. Vier he ren: P. C. v. Mourik, C. G. Buys en C. Westdijk uit Oude-Tonge en C. Melis sant uit Den-Bommel kregen het mte- taal voor 10 jaar trouwe dienst. De me daille werd op de borst gespeld verge zeld met de hartelijke gelukwensen. 45 jaar Brandmeester. De burgemeester sprak een speciaal woord tot de heer A. v. d. Voorde uit Oude-Tonge. Deze oude veteraan is voor het laatst in gemeenschappelijke kring aanwezig en mitsdien was het voor spreker een goede gelegenheid officieel afscheid te nemen. De heer van der Voorde heeft al vele onderscheidingen, 20, 30, 35 en zelfs voor 40-jarige zeer trouwe diehst. Bij 40 jaar zelfs een koninklijke onder scheiding. Het is nu bijna 45 jaar en voor al het goede door de brandweer gedaan sprak de burgemeester zeer hartelijke woor den. Hij heeft het corps te Oude Tonge Na de uitreiking werd een groeps foto gemaakt. Zittend v.l.n.r.: bur gemeester W. M. V. d. Harst; A. van der Voorde, de nestor van het brandweerwezen in Nederland; A. Duim J.zn. van het corps Ooltgens plaat en M. Goudkamp, comman dant Oostflakkee. Staande v.l.n.r.: KI. van Ree (Ooltgensplaat); C. G. Buijs (Oude-Tonge); C. Melissant (Den Bommel); C. Hameete, P. C. v. Mourik en C. Westdijk, alle drie uit Oude Tonge. als brandmeester gediend en zeer cor rect. Blflvers. Dhr. M. Goudkamp, commandant Oostflakkee sprak over een zeldzaam heid dat iemand die bij de Brandweer is vroegtijdig vertrekt. Er heerst een goede teamgeest onder onze corpsen, of beter gezegd, het corps Oostflakkee. Deze uit gereikte onderscheidingen zijn volgens spreker per 1 jan. 1969 ingesteld. Op advies van de burgemeester worden ze verstrekt. Hij feliciteerde de manschap pen hiermede en tot dhr. van der Voor de sprak hij zeer waarderende woorden, heid dienen". Deze woorden zijn ook op Commissie ad - hoc. Verder deelde dhr. Goudkamp mede, dat er een commissie ad-hoc is inge steld voor het aanschaffen van een nieu we spuit. Ze bemiddeld bij de keuze en geeft adviezen aan burgemeester en wethouders. Spreker dankte het college voor zijn belangstelling, die altijd zeer intensief is voor het brandweerwezen. Ook attendeerde dhr. Goudkamp nog op de keuringen die regelmatig plaats vinden en die zeer noodzakelijk zijn voor het welzijn van de persoon in kwestie. Na het officiële bleef men nog geruime tijd bijeen De warmte was geen spelbreker voor de gezelligheid. Oorkonde en medaille. Op de oorkonde die werd uitgereikt staat de volgende zin: „De burgemeester van Oostflakkee verleent hierbij als bUjk van waarde ring vanwege Hare Majesteit de Konin gin, de Vrijvrilligersmedaille aan voor de wijze waarop gedurende jaren de verplichtingen als vrijwilliger zijn nagekomen". In een ronde groene afdruk staat de spreiik „Patriae Ser - Vire - Libertas"; wat betekent: „Het Vaderland in vrij de medaille aangebracht. Proost en Brandt in twee jaar tij ds is men van ll^/o op ig^/o gekomen. Het wegvallen van de uitkering op de winst bewijzen heeft hiertoe uiteraard in be langrijke mate bijgedragen. Desseaux maakte tussentijds bekend, dat in de eerste helft van het lopende boekjaar een omzetstijging van 35»/o is behaald. De onderneming verwacht een minstens 25''/o hogere winst. Zoden zette deze mededeling niet aan de dijk, want de scherpe koersval voor aandelen Ber- goss had ook zijn invloed op Desseaux. Uit de gepubliceerde jaarverslagen laat Gazelle weten, dat het exploitatie saldo fors is gestegen, evenals de omzet. Het dividend is echter gehandhaafd om dat grotere afschrijvingen hebben plaatsgevonden. De omzet van Reesink is in 1968 met 11.9"/o gestegen tot 108 millioen. De brutowinst nam met lO.S'/o toe. Uit het verslag van Nedap bleek on dermeer, dat het orderbestand eind 1968 31»/o hoger was dan het jaar daarvoor. Bij Avim is de winst in 1967/'68 sterk gestegen. In de eerste maanden van het lopende boekjaar is de winst niet on aanzienlijk achtergebleven. Hieruit blijkt de wisselvalligheid van dit bedrijf. Aandelen Daalderop gaven de afgelo pen dagen een teruggang te zien op de verwachting, dat de omwisselingsver houding zal worden gewijzigd. De krachtige oppositie tegen de ruilverhou ding waarbij de aandelen Etna te laag gewaardeerd werden heeft deze daling bewerkstelligd. Obligatiemarkt. Twee nieuwe emissies werden aange kondigd. De Herstelbank gaat op korte termijn over tot de uitgifte van een VWh 20 jarige obligatielening groot 60 millioen. Bij deze emissie zal gebruik worden 'gemaakt van de mogelijkheid om de koers van uitgifte eerst op de derde werkdag voorafgaande aan de dag van inschrijving vast te stellen. De Stichting St. Maartenswouden emiteert 6 miUioen rentende l^k'/o tegen een koers van lOC/o en met een looptijd van 30 jaar. Gezien de huidige marktconstellatie zullen deze beide leningen wel gunstig worden ontvangen. „Onrecht in de naam van Chris tus", door ds. J. Hegger (Stichting „In de Rechte Straar, Velp Old.) Het lag voor de hand, nu het celi baat overal en vooral ook in Nederland in de crisis is, dat ds. Hegger, daarop zou reageren. Van zijn hand is over dit zeer actuele onderwerp een paperback verschenen, waarin niet alleen het ce libaat, maar ook kernpunten worden aangesneden, die al eeuwen lang tussen Rome en de Reformatie in het geding zijn. Hoofdstuk I handelt over de machts- kerk Rome en de diplomiatie, waarin ds. Hegger de vraag belicht, of het huwelijk van de priester een misdaad is. Pater van Kilsdonk noemt het recht streeks bidden tot God korrupt en nar cotisch", wat echter geen reden was voor de bisschoppen om in te grijpen. Maar als de priester Jos Vrijburg in het huwelijk treedt, wordt hij uit zijn ambt gezet. En Pater Huib Oosterhuis sprak over het grote getal priesters, die een dubbel leven leiden, wat de bisschoppen bekend is. Toch geven zij geen toestemming om aan dit leven in ontucht een einde te maken door toestemming voor een huwelijk. Ds. Hegger haalt een citaat aan van een advies van een Belgische bisschop aan een priester, die een meisje heeft. „Ik kan aannemen, dat^ ge geen vrouw'kunt missen. Maar doe zoals voorheen, zorg dat ge elkaar twee keer in de week ziet. Ge kunt dan 2 X per week te biechten gaan." Dit wil dus eigenlijk zeggen: Leef 2 x per week met dat meisje samen, ga biechten, draag het offer van Chris tus op, verkondig de geboden „Gij zult geen onkuisheid doen" en ga dan door de week weer tkee keer met uw meisje samenleven! Er worden in deze brochure meer dergelijke onthullingen gedaan. Kar dinaal Alfrink zou in 1963 hebben ge zegd, dat een van de redenen, waar om het celibaat niet kan worden af geschaft zou zijn, dat het te veel kost. Een getrouwde priester heeft f 3000, per jaar méén nodig en als er kin deren komen nog eens f 3000,bij. Er zijn ongeveer 5000 parochie geeste lijken in Nederland, waardoor rooms katholiek Nederland dan 30 miljoen gulden per jaar méér moet opbrengen. En 15 miljoen gulden per jaar is zo ongeveer wat er door de roomsen wordt geofferd. Ds. Hegger weerlegt de beweringen door o.m. te zeggen, dat de liefde tus sen man en vrouw beeld is van Chris tus en Zijn gemeente (Ef. 5 22-23) dat de sociale rechtvaardigheid eist, dat een arbeider zijn loon waard is (Luk. 10 7 en 1 Kor. 9 5). Hij waarschuwt met klem dat er on waarachtige oecumene plaats heeft en dat Rome toch alle macht wil behou den en zich ziet als de enige ware kerk. Allerlei vriendelijkheden, zoals de wederzijdse dooperkenning, wijst de gereformeerde predikant, ex-priester ds. Hegger, van de hand. Hij schrijft: „Wij menen, dat de protestantse kerken aan dergelijke manifestaties van „oecu mene" niet meer moeten meedoen, want ze zijn een schijnvertoning van oecu mene, wanneer een van de deelnemen de kerken zich beschouvsrt als de enige ware Kerk van Christus, waartoe al len zich behoren aan te sluiten. Het is een belangrijke brochure, die we zeer ter lezing aanbevelen. De prijs is slechts f 2,90. U ontvangt de paper back door overschrijving van dit be drag op gironummer 901.000 ten name van de Stichting In de Rechte Straat te Velp. OUDE TONGE Biddag. A.s. woensdag 19 maart zal de 'Geref. Gem. hun biddag houden en wel om 2.30 en 7 uur. Voorganger ds. Schipaanboord van Rotterdam. MELISSANT Kerkdienst Geref. Gem. Woensdag avond 19 maart hoopt voor de Geref. Gemeente alhier voor te gaan ds. P. Blok van Dirksland. In deze dienst zal het sacrament der H. Doop worden bediend. Aanvang 7.30 uur. o o o o o o o o o De afdeling West van bovengenoemde vereniging hoopt D.V. zaterdag 22 maart 1969 bijeen te komen in het kerkgebouw der Geref. Gemeente te Dordrecht, Kas- perpad 28. Tijdens deze vergadering hopen de kol lega's J. Nieuwland (Dordrecht), H. v. Egmond (Lexmond), J. G. Treurniet (Maassluis) en H. v. d. Gouwe (Haarlem) het kerkorgel te bespelen. De weleerw. heer Ds. D. Hakkenberg hoopt een korte meditatie uit te spreken. De vergadering begint 's middags om 3 uur. Gaarne nodigen vrij organisten en orgelvrienden uit de Geref. Gemeenten, benevens belangstellenden uit om deze vergadering te bezoeken. Degenen, die ook in de toekomst voor een vergadering van afdeling West in teresse hebben, kunnen hun adres op geven aan de secretaris van deze afde ling, dhr. J. C. Oudshoorn, Oranjestraat 1 d, Berkel (Z.H.). Wil men ook met het kontaktorgaan „Kerk en Muziek" eens kennis maken, dan kunt u deze aan vragen bij de secretaris van het H.B., dhr. A. Krijgsman, Albert Cujrpstraat 57, Capelle a. d. IJssel. er k ARTJ'''^.*; de koning zuchtte Kazimir IS een beste man. Pas op, ik zeg de VV.-^f WQord kwaad van hem, vooral jouw hart gestolen heeft. Ik heb 'echter een bezwaar tegen hem. Hij belooft wat en dat meent hij eerlijk. Maar direkt daarop nemen andere dingen hem in beslag en dan is hij zijn belofte op staande voet vergeten. Ik maakte nog liever een weerhaan voogd over mijn dochter, dan hem! Nee Ebbo, jij alleen kunt de voogd zijn^ aan wie ik haar durf toevertrouwen!" „Daar heb ik niet in het minst bezwaar tegen!" „Je begrijpt me niet goed. De enige manier waarop jij mijn dochter kunt redden is, dat jij met haar trouwt!" Het hoge woord was er uit, maar Ebbo schrok er geweldig van. „Ik trouwen met jouw Thekla?" vroeg hij. „Ja zeker, nu mijn eerste plan in duigen is gevallen, moet het tweede ge lukken. Kijk eens, ik had graag gezien, dat jouw moeder mijn vrouw was ge worden, dan zou Thekla een kostelijke opvoeding hebben gekregen. Ja ja, ik weet het wel. Daar praten we niet meer over, die zaak is (voor mij helaas) af gelopen. Nu kan ik haar wel aan je moeder toevertrouwen, maar dat helpt me niets. Lasala zou heel gauw komen met het bericht, dat ik dood was en haar dan opeisen. Jij bent nog niet meerderjarig, dus als voogd begin jij niets. Maar als ze met jou getrouwd is, is de zaak anders. Dan heb jij het be heer over al haar bezittingen en kan ik met een gerust hart vertrekken". „Maarmaar, neefbabbelde Ebbo wat kan ik doen? 't Zal nog weken duren voor ik lopen kan en ik heb al zoveel fouten gemaakt, met mijn eigen volk, denk maar aan die onge lukkige brug. Kun je niet iemand an ders vinden om je goederen te behe ren?" „Hoor eens, neef zei Kazimir met al jouw blunders ben je toch de enige jongeman aan wie ik mijn kind durf toevertrouwen. Hoe oud ben je eigenlijk?" „Met Pinksteren hoop ik achttien te worden". „Dan ben je krap elf jaar ouder dan Thekla. Als jij terugkomt van je eerste veldtocht, zal je Thekla als bloeiende bruid terugvinden". „En een die door moeder is opgevoed. Maar hoor eens, zodra ik beter ben, moet ik er op uit om mijn vader te zoeken!" „Die reis zal heel wat korter zijn dan de mijne en als je daarbij om 't leven kwam, zou het stellig je eigen schuld zijn. Maar neem eens aan, dat zoiets gebeurde, dan zou Thekla je weduwe zijn en kan je moeder zich over haar ontfermen". Ebbo zuchtte diep. Hij begreep wel, dat er aan dit huwelijk niet te ontko men was en stemde eindelijk toe. „Hartelijk dank! zei Kazimir nu ben ik gerust. Maar nu hebben we nog enkele dingen te regelen, m'n zoon. Zeg, die titel mag ik je toch zeker nu al geven?" Ebbo knikte. „Wat wilt u nu? vroeg hij zal ik het meisje een trouvwing sturen en dan in 't voorjaar naar Ulm trekken, daar met haar trouwen en haar dan hierheen halen?" „Dat duurt veel te lang. In die tus sentijd heeft Lasala al lang zijn slag geslagen verzekerde Kazimir. Zo gauw mogelijk trouwen, dat is de enige weg Ik alleen heb de macht haar uit het klooster weg te halen. Vanavond nog rijd ik naar Ulm en morgen kom ik met Thekla op de Arendsburcht. Zodra de verzoening met Slangenwoud tot stand is gebracht, kun je trouwen, met de kei zer als getuige. De Traubachs maken mij dan niets meer!" Ebbo keek wel een beetje triestig. „Morgen al? zuchtte hij weet moeder het al?" „Nee, ik ga nu direkt met haar praten. De keizer heeft zijn toestemming al ge geven. Hij zei, als er één is, die wijs en eerlijk is, dan is hij het. Ebbo, ik zie er nog van komen dat jij zijn raadsman en vriend wordt". Christina keek vreemd op, toen Ka zimir met zijn boodschap bij haar kwam. Zij had nogal wat bezwaren, want zij zelf was indertijd uit liefde ge trouwd en wat Ebbo nu ging doen, was een huwelijk sluiten louter uit bereke ning. Maximiliaan was bij het gesprek te genwoordig en deed zijn best de burchj- vrouw over te halen. „Ik weet het, mevrouw zei hij rijkdom noch eer weegt op tegen de wa re liefde Ik heb het met mijn helaas overleden vrouw Maria van Bourgondië ondervonden. Nog dagelijks treur ik om haar verlies. Zeker, uw zoon begrijpt nauwelijks, wat er van hem gevraagd wordt en het meisje waaraan hij zijn hart schenkt, behoeft hij niet te verove ren, daarvoor i's zij te jong. Maar Ebbo kennende, ben ik niet bang of dit komt later wel in orde". „Ik hoop het van harte, heer!" zei Christina. Het viel de burchtvrbuw niet mee een toestemmend antwoord te geven, maar tegen Max. en Kazimir was zij niet op gewassen. Ze snapte niet, hoe het kwam dat Max zich zo voor dit kinderhuwe- Ujk interesseerde. Dat kwam zo. Op reis had hij aan Kazimir gevraagd, hoe het afgelopen was met zijn aanzoek bij die knappe weduwe van de Arends burcht. Hij had hem indertijd toestem ming gegeven haar hand te vragen, maar sedert die tijd had hij er niets meer over gehoord. In geuren en kleuren vertelde Kazi mir hem, dat hij een blauwtje had ge lopen. Het romantische van dit avon tuur bekoorde Max zo, dat hij besloot, die weduwe en haar zoon te gaan op zoeken. Kazimir verzocht hem toen zijn voorspraak te willen zijn met betrek king tot Christina en de keizer had dit gul beloofd. Hij twijfelde er niet aan of hij zou Christina wel weten over te halen. Maar dat was fout gelopen. Vooreerst was hij edelman genoeg om de waardige biirchtvrouw niet in het minst onaangenaam te willen zijn. Toen hij bovendien vernam, dat de dood van haar man nog zeer onzeker was, had hij geen enkele poging in die richting willen doen. Maar als vergoeding had hij toen aan Kazimir zijn steun beloofd met betrekking tot Thekla. Door de gemoedelijke toon, die hij wist aan te slaan, gelukte het hem ein delijk Christina's zachte tegenstand te overwinnen. Zij bleef het een gewaagde stap noe men, maar ze was toch ook dankbaar voor de oplossing, want de vraag, hoe het met die opbruisende Ebbo zou gaan, als hij eens wilde trouwen, had haar vaak benauwd. Toch bleef het een feit, dat hij eigen lijk nog maar een jongen was. 'Wat zou de toekomst brengen? Zou hij onbedor ven blijven? Ze hoopte het en bad tot God of Hij het leven van haar jongen in het rechte spoor wilde leiden. 'Wordt vervolgd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1969 | | pagina 5