eronderstelde kale grondprijs plm. 1,50 per vierkante meter) te weinig geacht Nieuwe ijsbaan bij de sportter reinen te Ooitgensplaat Plaatselijk nieuws Prinses Christina 22 Dirkslands Hervormde jeugd bouwde miniatuurkerk G%^ Oprichting C.V.V.' Goeree-Overflakkee Standsorganisaties bieden hun gezamenlijke bemiddeling aan m Chr. Plattelands- vrouwenbond „Goeree" Bijeenkomst Ver. voor Bedrijfsvoorlichting B.L.B. Ouddorp hereil(te f 14 miljoen spaargelden Wat samenwerking vermag >41e jaargang Dinsdag 18 februari 1969 No. 3763 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDELM Alg. Ned. Bouwbedrijfsiiond 50 jaar WatersGliade in iiotel Kloppers te Ouddorp Bestemd als „offerblok" t.b.v. restauratie ....^km februra I PEINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, Giro 167930 ;LICHTINGSBIJEENK0MSTEN M.B,T. aanleg PROVINCIALE WEG Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS f 3,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. genaren en pachters van gronden ien offer zullen vallen aan de aanleg de nieuwe Provinciale vyeg van lelharnis naar Goedereede hebben Tgisteren, op de te Stellendam en lelsdük gehouden voorlichtingsby- omsten over velerlei aspecten m.b.t. aanleg kimnen laten voorlichten, toe waren in deze materie doorkne- de^ertegenwoordigers van de Stands- isaties aanwezig. Dhr. J. Steenhuis igenwoordigde de Holl. My, Mr. K. de C.B.T.B. en dhr. C. A. J. M. Ont- de L.T.B. Provinciale Waterstaat 'ertegenwoordigd in de heren Dek- ke;|en Schey grond. Meer dan op de 's mqpiens te Stellendam gehouden bijeen- kóüÉt kwam 's middags de (wiaiarschijn- vergoeding van de kale grondprijs irake, die zou, zo meende men te op 1,30 tot 1,50 per m^ llggenl. mden al koopcontracten tegen deze leding zijn afgesloten. De kans dat een gezamenlijk optreden van de 3 organisaties namens hmi bq deze weg aanleg betrokken leden een betere (een zo redelijk mogelijke) prqs kan worden beïÉ»ngen werd niet onwaarschijnlijk geaËht. Naiier geconcretiseerd betekent dat, dat dc^rganisaties het liefst zo snel moge- Itflfc^an zoveel mogelijk leden nadat d^ffrovincie met hen in contact trad o^^ aankoop van grond opdracht kr^ft hun belangen te behartigen. De bijeenkomsten bedoelden een ori- ëntetie te zijn op de mogelijkheid a.s. mt|indag bezwaren van technische aard aalteen Commissie uit G.S. te kennen te geven, bezwaren tegen b.v. de aanleg van gelijkvloerse kruisingen, het af- *~|en van wegen en het tijdstip van sering. leskundigen meenden de vergade- '31 bij voorbaat elke illusie te moe- jntnemen dat n.a.v. deze hearing het gewijzigd zou worden. Van de mo eheid tot het inbrengen van be ien moet men zo werd de verga- ig voorgehouden ook niet teveel verdachten, meestal komt men er zeer onbevredigd vandaan nadat men zijn zegje heeft gedaan. Een moeilijkheid is da1;^er nog geen bestektekeningen ge- re^ zijn. Met het gegeven „dat de weg loet komen" voor ogen en het feit weinig aan te veranderen zal zijn men zich in een bespreking ten- straks tegenover G.S. en de Com- mlisie van deskundigen die de schade vergoedingen gaat vaststellen alle ge schut in stelling te kunnen brengen. „Voorlopig moet u maar gewoon door met boeren zolang er nog geen Mntract gesloten is", werd geadvi- Door een taxatiecommissie is de Ie van de grond vastgesteld. Izijn openingswoord van de te Stel- pm gehouden vergadering werd het dhr. L. Visser zeer betreurd dat en de wegaanleg en het ruilverkavelings- project „de Stelle" niet tegelijkertijd kufiien worden uitgevoerd, het zou o^feichtelijker en financieel ook voor- dMer zijn geweest, nu de beide pro- |n afzonderlijk worden gerealiseerd zelfs van een groot probleem ge- ken. Wanneer de weg in 1972 gereed iajn, zal pas over de ruilverkaveling flen gestemd. Vervangende grond is aanwezig, zoals dat o.m. door dhr. Ki^ft te Stellendam zou worden ge- weftst. De nieuwe Zuiderdieppolder waar dhr. Kreeft op zinspeelde is eigendom va^sde Domeinen en zal heel misschien realisering van de ruilverkaveling Ien ingebracht. Over het briefje dat 1 onteigening sprak had dhr. Kreeft [nogal opgewonden maarzo ter vergadering, voor de aanleg vegen en dijken kan de Overheid Wens artikel 72a van de Onteige- Iwet tot onteigening overgaan. Al ps van die bevoegdheid gebruik te maken wordt getracht de gronden in mümelijke weg aan te kopen. „schrijnend geval" werd dat van tRosmolen te Melissant genoemd, pedrijf komt op een „eilandje" van 1 ha te liggen terwijl het land Be andere zijde van de weg zal lig- paarbij kwamen de begrippen om- hade en de vergoeding tot verplaat- van de bedrijven aan de orde. In Jteipe kan men geen verplaatsing 'van netbedrijf eisen, anders wordt het wan neer de hoogte van de te vergoeden om- riJSËhade en de te bepalen vergoeding vo|r de waardevermindering van ge bouwen zo groot worden dat ze de kos ten van verplaatsing benaderen. Daar naast wordt een vergoeding voor inko- mensschade betaald, afhankelijk van de omstandigheid of men eigenaar-gebrui- ^^P.f pachter is. Niet iedereen die moet onffijden t.g.v. de aanleg van de nieuwe w^ zal recht op omrijschade hebben, aaias beperkt tot hen die ook grond pen ingebracht. Eveneens heeft men |t op vergoeding voor omrijschade [men op een afgesloten- (niet bare) weg een gevestigd recht van |cht had. de vaststelling van de grondprijs It zowel de agrarische gebruikwaar- de alternatieve waarde in ogen- w genomen. Bij onteigening wordt de grondprijs door een onpartijdige rechter vastgesteld, regel is dat de voor wegenbouw bestemde gronden geen ho gere waarde mogen hebben dan agra rische gronden. Grond, bestemd voor wo ningbouw en industrievestiging heeft een veel hogere waarde. Daartegenover stelde dhr. Steenhuis dat de op Flakkee ian te leggen weg dient "m Rotterdam beter met haar achterland te verbinden en t.b.v. de recreatie. Daarom meende dhr. Steenhuis te mogen stellen dat i.v.m. deze functie de voor de weg benodigde gronden de zelfde waarde moeten hebben dan de aan weerszijden gelegen gronden die veelal in een bestemmingsplan zullen liggen. De kale grondprijs van 1,50 (het werd door de heren van Prov. Waterst. noch bevestigd, noch ontkend) vond dhr. Steenhuis daarom ook aan de lage kant. Uit de praktijk herinnerde hij zich gevallen waarin de biedprijs van de Overheid door gezamenlijk optreden van de Organisaties aanmerkelijk werd verhoogd. „Daarbij moet vooropstaan dat we niet meer willen dan ons toe komt maar dat we dat willen wat we redelijk achten," verklaarde dhr. Steen huis. „Hoe meer opdrachten we van u ontvangen, hoe sterker we in ons over leg met de Overheid zullen staan.' Op de vraag naar de aanleg van dammen, de breedte daarvan, aanslui ting op paralel wegen, drainage e.d. werd geantwoord dat dergelijke zaken bij het gesprek met de commissie van deskundigen van Prov. Waterstaat aan de orde dienen te worden gesteld. Zij die vrezen door de werkzaamheden verhinderd te worden hun land te kun nen bereiken konden werden gerust gesteld door de mededeling dat in net bestek van de Waterstaat wordt gesteld dat de werkzaamheden zo dienen te worden uitgevoerd dat' ieder zijn land kan bereiken. Met de naleving van de ze bepalingen bleken goede ervaringen te zijn opgedaan waarom het niet no dig werd geacht om een commissie van deskundigen in te stellen (zoals uit de vergadering werd gesuggereerd) die hiertegen zou waken en die ook zou bemiddelen als door b.v. het doorsnij den van een drainagesysteem een oogst op het land zou verrotten. Dhr. Kie vit informeerde of Prov. Waterstaat wanneer er een schadelijke versnijding van een perceel moet plaats hebben dan ook geneigd of verplicht is het resterende deel te kopen waarvan de exploitatie onrendabel zou zijn. De Wa terstaat bleek die verplichting te heb ben wanneer er van het perceel min der dan V4 deel of 10 aren overschiet. De praktijk leert dat de „overboeken" meestal worden 'bijgekocht. De eigenaren van de 280 percelen die bij de wegaanleg een veer zullen moeten laten vallen zullen t.z.t. een oproep kry- geri voor de comm. van deskundigen van Prov. Waterstaat te verschijnen. Het staat hen vrij zich eveneens van de bijstand van een deskimdige te verze keren. Ter vaststelling van de vergoe dingen voor te IQden schade dient over tal van gegevens te worden beschikt wat iemand de opmerking ontlokte dat dan zowat „de doopceel wordt gelicht". O.m. zal de commissie de bedryfsboek- houding willen raadplegen. Van hun be rekening die later wordt ontvangen is geen specificatie te verwachten, al meen de dhr. Steenhuis dat men daar zeker recht op kan laten gelden. Misschien daarom werd het ladvies gegeven: „clai men kun je altyd, halen is vers twee!". MIDDELHARNIS De afdeling Middelharnis van de Alg. Nederl. Boubedrijfsbond bestaat 50 jaar. Op 28 febr. staat het gouden jubileum gevierd te worden in hotel Zaayer sav.: 7.30 uur. STELLENDAM Uitslag verloting Gymnastiekver. „Sparta". Ie prijs 1181, 2e pr. 695. 3e pr. 599. 4e pr. 505. 5e pr. 530. De prijzen kunnen worden afgehaald bij dhr. A. Jan.sen, Oranjeplein 9 al hier. STAD AAN 'T HARINGVLIET Ouderavond. D.V. donderdagavond zal er door de Chr. Nationale School ouderavond worden gehouden in 't Trefpunt. Spreker is drs. C. v. d. Zwet, medewerker Chr. Ped. Studiecentrum. Ds. P. Blok zal een slotwoord spre ken. Aanvang 7.30 uur. OUDE TONGE Opbrengsten. De extra koUekte voor de Ned. Herv. Kerk op 5 jan. heeft opgebracht de som van f 327,45; die op 2 febr. f 488,32; de kollekte voor Nood lijdende Kerken en personen op 1 jan. f 118.26; die voor het H.G.O. fonds op 12 jan. f 375,45. „De Toren" bevatte over de maand januari f 327,02; De kerktelefoon leverde over twee maan den een bedrag op van f 493,07. OOSTFLAKKEE Spreekuren. In de advertentie ge plaatst d.d. 11 februari betreffende de zittingsuren van de gemeenteontvan ger te Oude Tonge in het gebouw Nieuwstraat 12, is verzuimd door te geven dat ook de burgemeester en de direkteur gemeentewerken in genoemd gebouw hun spreel^uren houden. OOLTGENSPLAAT OlieboUen-aktie uitgesteld. De olie- ■boUen-aktie voor het Verenigingsge bouw „Elthato', die was vastgesteld op '20 februari is wegens omstandigheden uitgesteld tot donderdag 27 februari a.s. Kerkdienst. Woensdag 19 februari des nam. 7.30 uur zal voor de Geref. Gem. voorgaan ds. P. Blak te Dirksland." Leeƒt u mee ja of nee De Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Oostflakkee komt vrijdag 21 febr. a.s. des nam. 7.30 uur in het Verenigings gebouw „'t Centrum" in leden-verga- dering bijeen. Leeft u mee ja of nee dat is het onderwerp voor een discussie. Ieder mens heeft zijn eigen wereldje, ook zijn binnenwer^ld, maar staat ook u in ver binding met die grote buitenwereld. Het is de moeite waard daar eens over na te denken en met anderen eens over te sprelien, aldus de convocatie. Onder leiding van mevrouw M. Beverloo-El- dik, 'discussieleidster van de Bond komt dit onderwerp aan de orde; er zit wel iets interessants in. VANDAAG 18 FEBRUARI wordt prinses Christina 22 jaar. Ook zij is niet meer in de familiekring op paleis Soestdijk gebleven, nadat haar zusters gehuwd zijn. Zij heeft een paar jaar gestudeerd in de sociale wetenschappen aan de rijksuniversiteit te Groningen. De kennis van de menselijke verhou dingen in de maatschappij stond bij haar centraal. Ook in de paedagogie heeft zij zich bijzonder verdiept. Nu is zij zich in Canada gaan bekwamen. Omdat ook zij zangonderricht heeft, wordt wel eens verondersteld dat zij alleen daarvoor naar het buitenland is gegaan. Maar dat is natuurlijk niet helemaal juist. Onze jongste prinses heeft een veel bredere belangstelling en verdiept zich in Canada in verschei dene van de daar gedoceerde weten schappen. H.k.h. wil zich, en dat is zeer verstandig, ook internationaal ori ënteren en na Canada zullen er nog verscheidene andere landen volgen waar zij enige tijd kan gaan studeren. A.s. donderdagavond 20 febr. hoopt de Chr. Plattelandsvrouwenbond „Goe- ree" te vergaderen, om 8 uur in de huishoudschool „Westvoom" te Oud- dorp. Gast is dhr. E. J. H. van Geelen uit Dordrecht met het onderwerp „Bies- bosch symfonie". De Ver. voor bedrijfsvoorlichting Goe- ree Overflakkee houdt a.s. vrijdag 21 febr. om 2.00 uur in „de Schakel" te Dirksland een bijeenkomst voor liaar leden met hun personeel. Op de ver gadering zullen meerdere technische as pecten worden behandeld, toegelicht met dia's. Terwijl de fam. Kloppers op winter sportvakantie is knapte in hotel Klop pers te Ouddorp tengevolge van bevrie zing een waterleidingbuis. De water leiding was niet afgezet en de gevol gen laten zich gemakkelijk raden! Het lek werd maandag ontdekt door de ver tegenwoordiger D. Verbrugge uit Mid delharnis toen hij het gesloten hotel binnien keek. Na veel vragen vond hij iemand die een sleutel van het pand had. De schade zal zeker enkele duizen den guldens bedragen, het water bleek tussen de plafonds te zijn gestroomd, zelfs het biljart stond vol water. De financiële commissie van de Ned. Herv. Kerk te Dirksland is j.I. vr^dag- avond in het bezit gesteld van een prachtig miniatuur van het kerkgebouw dat thans onder de vaardige handen van de restaurateurs in haar oude luister herrijst. De overdracht vond plaats op de jaarvergadering van de Ned. Herv. Jeugdverenigingen aan ds. Geluk als voorzitter Vian de Jeugdraad. De overdracht vormde een van de hoogtepunten van deze avond. Johan Keur en Gertje Brooshoofd, leden van de Knapenvereniging boden de kerk, waaraan de Ver. twee winters had ge werkt, met het voorlezen van een toe passelijk gedichtje aan. Daarin lieten ze niet onvermeld veel te danken te hebben aan dhr. Klaas Vroegindeweij die hen als fijn-timmerman en archi tect steeds terzijde heeft gestaan. Ook werd in het gedicht de wens uitge sproken dat het miniatuur een plaatsje krijgt in de kerk om als „offerblok" dienst te doen. In het kerkje werd on dertussen orgelmuziek, samenzang en klokgelui geproduceerd. Ds. Geluk die het prachtige ontwerp gaarne in ont vangst nam zei aan het welslagen van de opzet niet te twijfelen omdat dui delijk is gebleken dat de gemeente ge lukkig is met de consolidatie van het monumentale kerkgebouw dat straks in haar oude luister weer een sieraad voor de gemeente zal zijn. De minia tuurkerk werd precies op schaal ge maakt tot in de kleinste detaUs. De gerestaureerde kerk zal in 1970 kunnen worden opgeleverd.- Van de ruim een miljoen die daarmee gemoeid is komt 10 °/o voor rekening van de kerkelijke gemeente die ook 10 "/o van de kosten van de orgelrestauratie (vol gens een nieuwe begroting kost die een ton) krijgt te dragen. De kerk zal ook geconfronteerd worden met de kosten van aanleg van verwarming e.d., in to taal zal een bedrag van plm. f 250,000,- op tafel moeten komen. De geste van de Knapenvereniging werd daarom te meer op hoge prijs gesteld, de „Kna pen" kregen dan ook een hartelijk ap plaus en het verzoek een verlanglijstje met e.v. wensen in te dienen! Bij de Boerenleenbank te Ouddorp is de 14 miljoen aan spaargelden vol gestort. A.s. donderdagavond zal het bestuur hieraan de nodige aandacht schenken, een vertegenwoordiger van de inlegster, de fa. J. en A. Bezuijeh zal op de Bank worden ontboden om een attentie in ontvangst te nemen. Op een druk bezochte vergadering is vrijdagavond j.I. besloten tot oprichting van een afdeling Goeree-Overflakkee van de C.V.V. (aangesloten bij Coveco). In een boeiend en helder betoog ver telde de heer van Leeuwen van Cove co verschillende interessante aspekten van deze organisatie, waaruit hier een korte inhoud volgt: De Coveco is de centrale organisatie van veeafzet- en vleesverwerkingscoö- peraties. Zij is opgebouwd uit een ze vental provinciale vee-afzetorganisa ties. Het v/erkterrein van de C.V.V. strekt zich uit over Noord- en Zuid-Holland. Het aantal leden in Nederland be draagt momenteel 40.000. Jaarlijks vinden via Coveco ca. één miljoen .slachtvarkens, hun weg naar de consument in binnen- en buitenland. Coveco is daarmee de grootste afnemer van varkens in Nederland. Veel mes ters, die hun varkens aldus tot waar de brengen, laten ook de levering van biggen door Coveco verzorgen. De afzet en levering van hoogwaar dig fokmateriaal is bij de speciale des kundigen van Coveco eveneens in ver trouwde handen. Verder weten duizenden veehouders uit ervaring, dat Coveco zowel voor slachtvee, gebruiksvee als fokvee een organisatie is, waaraan men zijn be langen met een gerust hart kan toever trouwen. Het slachtvee wordt voor het over grote dat in de eigen fabrieken en gros- sierderijen verwerkt, waarbij de afvoer veelal plaats vindt langs de kortste, goedkoopste weg, rechtstreeks van de boerderij naar de slachterij. Het ge bruiksvee wordt zoveel mogelijk van boer tot boer verplaatst. Verder vormt de export van fok- en gebruiksvee, fokvarkens en -schapen een belangrijk onderdeel van de Coveco aktiviteiten. Niet alleen in Europa maar over de gehele wereld helpen door Co veco geëxporteerde dieren de naam van ons Nederlandse vee hoog houden. Naast goede mogelijkheden voor af zet en levering van nuchtere en gras kalveren beschikt Coveco over eigen exportkanalen voor vette kalveren. Voor de aankoop en afzet van fok- en gebruikschapen alsmede voor de le vering van slachtlammeren is Coveco tevens het aangewezen adres. Naast de reeds genoemde, ontwikkelt Coveco nog vele andere aktiviteiten, zoals de afzet van wrakke en in nood geslachte dieren. Coveco doet dus veel en veelzijdig werk ten diensten van de boer. Coveco is een organisatie van boe ren, bestuurd door een boerenbestuur. Het vee van de leden en leveranciers wordt dus in eigen fabrieken en gros- sierderijen tot waarde gebracht. De pro- dukten vinden van hieruit hun weg in het binnenland en over de gehele we reld. Hoe meer veehouders deze weg kie zen, hoe groter de invloed wordt, die zij gezamelijk middels Coveco kunnen uit oefenen op vele faktoren, die hun inko -men helpen bepalen. Als voorlopig bestuur van deze af deling gaat fungeren: H. Kieviet, Stad aan 't Haringvliet, voorzitter. Jac. Mosselman, Achthui- zen. M. de Boer, Herkingen. J. C. de Vos, Middelharnis, sekretaris. De IJsclub „Voorwaarts" heeft al ja ren de beschikking over de vest bij het Fort „Prins Frederik". Veel is daar al geschaatst, maar de ligging van deze ijsbaan heeft enkele bezwaren. Ze ligt namelijk nog al ver van het dorp en het hoofdbezwaar is wel dat het be slist enkele nachten zeer hard gevro ren moet hebben wil men het publiek toegang tot deze baan kunnen verschaf fen. Naar een andere oplossing werd gezocht en is ook gevonden. In sa menwerking met een groot aantal plaat selijke verenigingen en het brand weercorps heeft de IJsclub nu een baan georeerd bij het sportterrein, tussen de Weesmolenstraat en de Dorpsdijk. Met medewerking van een groep vrijwil ligers heeft men langs een oefenveld kleine dammen gelegd en dit terrein on der water gezet. De brandspuit werd daartoe ingeschakeld. Maandagmiddag 2 uur werd de baan geopend en direct was het een drukte van belang. De Voetbalvereniging O.F.B, verleende ook volle medewerking en stelde de kanti ne beschikbaar, viraarin men bij de fa- müie Sannes de inwendige mens kan versterken en waar men zich kan ver kleden, 's Avonds is de baan v^eilicht. Al is het winterseizoen .wat laat, toch is de ijspret er niet minder om. Als het blijft vriezen zullen er woiensdagmiddag (19 febr.) schaats- en andere wedstrio- den gehouden worden voor de school jeugd. Verder heeft „Voorwaarts" nog andere plannen in petto. Als men maar aanpakt ziet men wat samenwerking vermag.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1969 | | pagina 1