öe nieuwjaaRS-wens r' Dim s.v.p. uw lichten Meditatie f!!:C.K0RTENE6kZ00N Twee broers en twee zussen traden gelijk in iiet liuweiijii g Yrïj ernstig gewond bij botsing J. KEUYELIUR Hartelijk dank Oude Tonge Maandag 30 december 1968 No. 3749 CHR. STREEKBLAD OP GERE3F0RMEEKDB GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLAiroSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschot tweemaal per week: dinadag- en vr^dagacond g s. Oudejaar 1968 lieuwjaar 1969 Fruitmanden en Fruitbakjes „De Fruitcentrale" Dijkring Flakicee vergaderde GEno P. J4. van Wf^ Steeds het nieuwste op het gebied van CONFECTIE en TEXTIEL REDAKTIE SN UITGEVERS Zondagsdienst artsen dat wij ook U (van Ooltgens- plaat tot Ouddorp) dit jaar onze klanten mogen noemen. INGEZONDEN in 1969 afsclieid voorz. Zeeuwse C.B.T.B. Dit nummer bestaat uit 6 bladen (22 pagina's) PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDEUIARNIS [ledactie en advertentiaa: Kantoor Langeweg 13, Sbmmelsdjjk ABONNEMENTSPRIJS 3,25 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. BIJ contract apeeiaal taiiel TeL (01870) 2628, na 0 uur 'b avoncte T«L 2029 •-< Giro 187030 Een ernstig onderzoek by het einde van het jaar. Wie kent de sterkte Uws toorns, en Uwe verholgenheid, naardat Gij te vrezen zijt. (Psalm 90 11). Vele levensvragen kunnen aan het de van het jaarkring ons bezetten. elen zullen bij een terugblik op het idorbij gevlogen jaar, onderzoeken Jioewas het", voor mij? De vraag mag et ontbreken: „hoe was ik" voor mijn aste? Het aller belangrijkste is ech- hoe is onze persoonlijke verhou- g tot God. Dat is de oorzaak wat ozes deed dragen: „Wie kent de sterk- ItUws toorns"? llozes schreef met grote levensernst 't lied. Die levensernst kwam voort lit zijn persoonlijke ervaring. Mozes IttMe dicht bij de dood en de vergan- lelijkheid van het leven. De levens- iroosheid had hij gezien, van zijn rule jeugd aan. De opstand tegen d, met de vreselijke gevolgen, zijn zijn hart gegrift. Als hij dacht aan e ondergang van de Egyptenaren in rode zee, aan de ondergang van elek, aan Korach, Dathan en Abi- m, dan weet hij dat de Heere de tiuldige geenszins zal onschuldig hou- Daarom vraagt Mozes aan ons: Wie kent de sterkte van Gods toom"? Wat is Gods toorn? Dat is Gods heilig genoegen tegen de zonde en de over- ing van Zijn -wetten. Daarin open- art de Heere immers Zijn eis en Zijn :ht. Zijn toorn brandt tegen alles lat onrein is. Als wij dan terug den- ra en onze verhouding tot God over taken aan het einde van dit jaar, wie il dan kunnen bestaan? Wie kent de sterkte van Gods toorn? to kunnen wij Mozes wel antwoord iven. De duivelen kennen Gods toorn, i hebben geroepen tot Christus: „Zijt iij gekomen om ons te pijnigen voor de Kennen wij het ook? Dan kun- en wij antwoorden: Christus kende ilmaakt de toom Gods. Eer God de inde ongestraft liet blijven heeft Hij gestraft aan Zijn eigen Zoon. Hij roeg de Wet Gods, Hij vervulde de ^^et, Hij droeg de straf naar de Wet. tee Irennis zou ons tot Hem doen luchten, als tot de enige vrij stad. Mozes zegt: dat God verbolgen is. lat is te zien, dat is te merken. Gods 'oord zegt het ons. Wie zal bestaan oor een verterend vuur en voor een laiende gloed? Doch hoe onbuigzaam gaat de mens erder op zijn levensweg. Jaar na jaar, «buigzaam voor de vermaningen en e waarschuwingen uit het Woord, leeft verder alsof er geen einde zal zijn. laarom een emstig onderzoek bij het inde van het jaar. Zal het wel zijn als lij U zal onderzoeken,? Het is nodig ons zelf te leren onder- lelten, bij het licht van Gods Woord. lod is te vrezen zegt Mozes. Of, God vreselijk. Hij is buiten Christus een (rterend vuur en een eeuwige gloed. teh in Christus, de wereld met Zich- verzoenend. Als Mozes ons vraagt: I kent de sterkte Uws toorns." Dan locht ons antwoord zijn, Ja ik; ik ken ie toom, maar ik heb ook deze ken- k dat Zijn toom is afgekeerd. Dan m het voorbijgegane jaar ons doen «rwachten de toekomst, waarin vol- laakt wordt vervuld: Zie, het oude is «orbij gegaan. Het is alles nieuw ge- Mden. Een emstie raad by het begin van het Nieuwe jaar. Leer ons alzo onze dagen tellen, dat wij een wijs hart bekomen. Leren omgaan met onze tijd is een Parte levensles. Onze tijd goed en fichtbaar besteden, vraagt gedurige sakzaamheid en verantwoordelijkheid. wral omdat wij niet weten, hoelang 'j de tijd hebben. Velen hebben groot- plannen voor de toekomst gemaakt, hebben gerekend en berekend, het si in deze bepaalde tijd kunnen ge bieden. Hoevelen, hebben het einde hun rekening nooit gezien, omdat lagen niet zijn gegeven om het te Ijeinden. Dagen tellen? Dan denken I aan een tijd van 24 uur. Of, een II en een nacht. Dagen tekenen het :ebeuren af. Zo spreekt Jona tot - inwoners van Ninevé: nog veertig '?en en de stad zal omgekeerd wor- 'I' Nu spreekt Gods Woord niet, van dagen tellen, maar van onze dagen l'en, Wij moeten dat ieder voor ons- •If leren doen. Wij tellen onze le- fnstijd, en dan tellen wij op en voor- Wij verwachten nog een bepaald Mtal jaren; en wie stelt dat vast? Op leerden wij rekenen, maar daar ■"■den wij niet alleen optellen, daar *rden wij ook aftellen. Zo moet de S voor het nieuwe jaar worden ver- "1, Optellen, wij krijgen van God °8 een aantal dagen toegemeten. Af- r^n. ze zijn bepaald, ze zijn kort, ze gewichtvol. I^P^ Psalmist vraagt: Leer ons, tellen. 3 vfil het van God leren, hoe hij met tt dagen moet leren omgaan. Alleen f «e school der ggnade, worden onze n belangrijk, omdat wij in die da- onze zaken voor de eeuwigheid »eten leren vast stellen. Onze ouden ■'oen: „Wij moeten het tusen de wieg VM graf leren." arom is het nog meer nodig? Mo- schrijft: „Dat wij een wijs hart be- De nuchtere mens van onze tyd moet zich bqoa al geweld aandoen spontaan te zijn. De nieuwjaarswensen kopen we keiu^g gedrukt en de wens die erop staat werd ten gerieve van ons door een ander neergeschreven. Natuuriyk staan we helemaal achter zo'n wenskaart die we naar onze verwanten sturen maar vroeger, lanno 1830 uit welk jaar bovenstaande plaat stamt ging dat anders, toen was zo'n wens nog veel persoonlijker, mee van hart tot hart. In een onberispeiyk hand schrift werd de welgemeende wens neergeschreven. BOUWMATERIALEN Dirksland Vertegenwoordiger wen-Duiveland J. p.a. Ooststraat 25, (01114) 769. Telefoon 333 voor Schou- M. Folmer, Nieuwerkerk MIDDELHARNIS Op de kruising Oudelandsedijk- Dwarsweg werden twee personenwa gens ernstig beschadigd, toen J. Tr. te Stad aan 't Haringvliet passeerde, ter wijl de andere bestuurder, A. Vr. te Middelharnis links afsloeg. Tr. passeer de links, terwijl de voor hem rijdende wagen voorgesorteerd had om links af te slaan. Het bleef bij blikschade. VOOR BETEB ---------^■^■^■^r^flilR DE MI0DELHHRNIS-TEL:2328 komen." Van nature draagt ieder mens een dwaas hart mee, al zal hij dat niet willen toestemmen. Maar op de leer school der genade wordt het alzo ge kend. Dan hoor ik Paulus zeggen: „Eer tijds was ik dwaas, dwalend en onwe tend". Daarom moeten wij geleerd wor den, omdat wij zo dwaas zijn. Daarom moeten wij lessen van de hemel ont vangen, om waarlijk wijs te worden. Wat is een wijs hart? Dat is een ver nieuwd hart, door de Heilige Geest. Dat schrijft de Heere in Zijn Woord. „Ik zal U een nieuw hart geven en een nieuwe geest in het binnenste van U en Ik zal maken dat gij in Mijn inzet tingen zult wandelen en Mijn rechten zult bewaren en doen." Dan wordt al les vernieuwt. Ons ganse leven open baart dan het nieuwe leven uit God. Is dat geen ernstige raad, bij de in gang van het nieuwe jaar? Een nieuw hart is de waarborg van een leven met God. Dat is bestendig voor onze dagen op de aarde en voor de eeuwigheid bo ven. Wat buiten deze wijsheid is, ver dwijnt. Waar is de wijsheid van Achi- tofel gebleven, of de sterkte van Go liath, of het vermaak van Belthazar, of de eer van Haman of de schonheid van Absalom? Er is op aarde niets bestandig. Doch, God die de eeuwen acht als uren, zal de eeuwigheid ver duren. OUDE TONGE Een vrij emstig ongeluk is ontstaan na een aanrijding tussen een grote personen~wagen en een autobus van de lijndienst van de RTM. Het gebeurde op de kruising Provincialeweg 47 en de Grevelingendam. Een personenwagen, bestuurd door J. te W. te Rozendaal, kwam vanaf de Grevelingendam en verleende geen voorrang aan de autobus, die bestuurd werd door S. A. B. te Sommelsdijk. De personenwagen werd totaal vernield en de autobus liep ernstige schade op. De vader van de bestuurder van de personenwagen werd vrij ernstig ge wond naar het ziekenhuis in Dirksland vervoerd, waar hij thans wordt ver pleegd. Speciaal in het opmaken van B. V. d. Veer Telefoon 2682 Westdljk 36 MIDDELHARNIS Over drie of vier weken zal de ver beterde en verbrede Kapelleweg te Oude Tonge opgeleverd worden. Het werk wordt uitgevoerd door Aanne- mingsmaatschappij G. van Herk Tz. N.V. te Nieuwerkerk a.d. IJssel voor de prijs van f 109.500,Dat heeft de heer H. Stuurman, hoofd van de Technische Dienst van de Dijkring Flakkee be kend gemaakt tijdens de algemene ver gadering van het waterschap. Tevens deelde hij mede dat het werk aan de Galathesedijk bij Ooltgens- plaat, verhoging over één lülometer deze winter niet gereed zal zijn, het geen niet verontrustend behoeft te zijn. Dit werk heeft een bedrag van f 2,8 miljoen gevraagd. Over de rattenbestrijdlng heeft de Dijkgraaf, de heer ir. J. B. Mijs, mede gedeeld, dat de Dijkring alles in het werk stelt om het verdelging van dit schadelijk ongedierte efficiënt en snel mogelijk uit te voeren. Het is bekend, ZANDPAD 32 lUDDELHABNIS dat de ratten in de winter, wanneer het land leeg is, uit de polder komen en zich rond afgelegen boerderijen ves tigen en bovendien de woonkernen op het eiland uitkiezen om de winter door te brengen. Met nadruk heeft hij de ingelanden verzocht, en over hun hoof den heen, de gehele bevolking, om zo snel mogelijk te melden wanneer rat ten gesignaleerd worden. Tevens heeft hij medegedeeld, dat het vergif, dat tot heden gebruikt wordt, aan de ge stelde eisen voldoet. Een eerste ver eiste is echter, dat de ratten gemeld worden bij de Dijkring. Vier ploegen van twee man zijn de gehele dag met dit werk bezig. Ze hebben voldoende envaring om het werk afdoende uit te voeren. Op een stuk igrond zijn ongeveer honderd ratten gangen gezien, terwijl de eigenaar van de grond dit niet heeft gemeld bij het waterschap. Het maaien van grasbermen brengt iedere vergadering wel enige gemoede ren in beweging. De Dijkring neemt de bermen, aan de zijde van de weg, voor de helft voor haar rekening, terwijl de eigenaren van de aanliggende percelen voor de andere helft moeten zorgen. De ingelanden vragen zich af of het niet beter is, dat het gehele werk door de Dijkring wordt uitgevoerd. De heer Stuurman heeft toegezegd een en ander te zullen bekijken en la ter met een rapport ter vergadering te zullen komen. Het kostenvraagstuk in deze zal vermoedelijk een grote rol gaan spelen, omdat met een cirkel- maaier gewerkt zal moeten worden. De omslag werd vastgesteld op f 55,50 i)er ha. Het is niet onmogelijk, dat het bedrag later verlaagd kan worden, maar men wil rekening houden met tegenslagen, die te verwachten zijn door de afsluiting van de zeearmen, waardoor aanslibbing zou kunnen ont staan. Over het algemeen was men bijzon der tevreden over de gunstige begrotiixg voor het komende jaar. Dirksland. Ds. P. Blok. ZOMERSTRAAT 2 Het zal maar weinig voorkomen dat twee broers en twee zusters tegelijk, precies op dezelfde dag, in het huwe lijk treden. Vorige week donderdag 12 dec. was dat wel het geval in Ouddorp. Oud-burgemeester Kleijnenberg die de huwelijken voltrok had een dergelijk gebeuren als ambtenaar van de Bur gerlijke Stand nooit eerder meegemaakt! Cornells Luime (rechts) stapte in het huwelijksbootje met Jansje Aleman, een voorbeeld dat direct gevolgd werd door broer Dirk die het waagde met een zus van Jansje, Lies Aleman. De beide bruidsparen hebben nog meer ge meen. Achter de ouderlijke woning van de Luimes werd een prachtig huis ge bouwd. Dirk is n.l. werknemer van aannemersbedrijf fa. De Blok en Tiele- man en dankzij een grote kameraad schap van zijn collega's was het mo gelijk in de vrije uren en zaterdagen een juweel van een dubbel huis te bouwen. De tekening daarvoor werd gemaakt door oom Kees van der Bok. Bij de bouw die over enkele weken voltooid zal zijn lieten de bruidjes zich niet onbetuigd, ze hebben tot dusver alles zelf geverfd en een kerel had niet beter kunnen „opperen" dan dat zij dat hebben gedaan. wensen medewerkers, abon- neé's en relaties zowel stof felijk als geestelijk bij de wisseling des jaars Gods on misbare zegen toe. Middelharnis, 1 januari 1969. Van dinsdag 31 december v.m. 12 uur t.m. donderdag 2 januari v.m. 9 uur Middelhamis-Sommelsdijk: Dienst heeft dokter Wieringa, tel. 2090, Middelharnis. Dirksland-Herkingen-Melissant: Dienst heeft dokter Hisman, telef. 01877-412, Melissant Flakkee Oost: Dienst heeft dokter de Jager, telef. 01875-301, Nieuwe Tonge en dokter Voogd ,tel. 01874-259, Oude Tonge. DIENST WIJKVERPLEEGSTER Dienst heeft Z. Koppejan, tel. 01877- 234, b.g.g. 412. DIENST DIERENARTSEN Vanaf 31 dec. 1968 7.00 v.m. tot 2 jan. 1969 7.00 uur v.m. dierenarts Wagner, tel. 01877-281, Dirksland. Omdat we zelf ook heel wat kilo meters in het donker afleggen kunnen we het zo eens zijn met het schrijven van dhr. de Neeve te Ouddorp. Dhr. de Neeve schrijft ons eiland terecht een grote schoonheid toe en het rijden in de avond zou dan ook een genoegen lomnen zijn als men niet geregeld te genliggers met fel schijnende, niet ge dimde koplampen en schijnwerpers ontmoette. Dhr. de Neeve wijst er te recht op dat een moment van verblin ding oorzaak kan zijn van een ver schrikkelijk ongeluk. Dhr. de Neeve richt tot alle automobilisten het vrien delijke verzoek tijdig te dimmen wan neer men een tegenligger ontmoet, het maakt het rijden prettiger en minder gevaarlijk. Uit ervaring weten we dat niet elke autorijder dat begrijpt Gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden: Sleutelhanger Esso met 2 sleutels. Kinderschepje. Aranbandje. Zeiltje van tractor. Rood boodschappen netje. Wit-blauwe gymschoen maat 44. Oude bruine herenportemonnaie. Kin- derwantje bruin met geel kinderhand schoen groen/wit. Zwarte regenpijpen. Linker zwarte rubberlaars. Biljet van f 10,Bruine want. Bruine hand schoen. Lioht groene damesportemon- naie inhoud f 3,Zwarte dameshand schoen. Doublé damespolshorloge met bruin lederen bandje. Rode damesknip inh. f 2,60. Overhemd wit maat 30. Don kerbruin gebreide muts. Licht bruine portemonnaie inh. f 5.Zwart nylon jongensjack. oud zwart damesrijwiel. 1 paar zwarte lange dameshandschoe nen. Bruine linker jongenswant Ge breide blauwe linker jongenswant. Verloren: geel/bruin kinderwantje. Groene jongenswant. Groene step met wit voorwiel. Zilverkleurig damespols horloge. Rechter gebreide jongenswant. De heer J. v. d. Bos, oud burgemees ter van St. Annaland, lid van Ged. Staten en voorzitter van de Zeeuwse C.B.T.B. zal de laatste functie in 1969 neerleggen in verband met zijn drukke werkzaamheden. Het afscheid van de Zeeuwse Christelijke Boeren- en Tuin ders Bond zal in de zomervergadering 1969 plaats hebben.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 1