EIIAIIDEn - niEÜWS TERUGBLIK op het jaar dat ging ZEISS Plan k 5e blad Maandag 30 december 1968 No. 3749 J. Beuvelaar Kijkje op „de hoogte" te Nieuwe Tonge waar de ouderen zich verpozen op de bank voor café Wielaard Aantal onwettige geboorten in Nederland stijgt. ~o- Benzïne wordt vijf cent duurder Boekbespreki sig Gewoonte getrouw geven we in on derstaand overzicht weer een terugblik jp het jaar dat is heengegaan. Het tracht blijde en droevige dingen. Er jerd afscheid genomen en er werd jegroet. Er werden mensen geboren en (f overleden dierbaren, het jaar 1968 lieeft zich ook daarin niet van de voor- laande jaren onderscheiden. Oe landbouw had wederom een min- jer gunstig jaar ook tengevolge van Je niet afnemende regenval in de herfst. pe visserij daarentegen floreerde bij- ionder goed, getuige het grote aantal nieuwe kotters dat in de vaart kwam. we het meer of misschien minder od hebben gehad mag aan onze dank baarheid die ~we aan God verschuldigd jijn geen afbreuk doen; ook aan het (ind van dit jaar dienen we weer met ianlcbaarheid te getuigen dat Hij ons tot hiertoe weer geholpen heeft. JAIOJAKI. De jaarwisseling had op het gehele (iland een goed verloop, er deden zich i excessen voor zoals het jaar Saarvoor in Middelhamis het geval was geweest. In Ouddorp liep een meisje ernstige brandwonden op aan .het zit- ik bij het afsteken van vuurwerk, tanker Moran die een viertal we- n op het Gors nabij de Galatiiese-ha- ven had vastgezeten kwam op donder- j 4 jan. door de storm weer vlot. Het anti flour comité maakte bekend ongefluorideerd water te zullen aan vragen onder overlegging aan het Drink waterleidingbestuur van 2143 handte keningen Medio januari kwam het plotseUnge bericht dat burg. P. W. Hordijk van Middelhamis per 1 febru ari tot burgemeester van Naaldwijk was benoemd Al in de eerste week van januari werd op „Koomlust" bij Slellendam een lammetje, „als eerste BRILLENGLAZEN by de speciaalzaak Zandpad S2 - Mlddellhsriili lentebode" geboren „De heer M. Schol is weer thuis," schreven we in iet nummer van dinsdag 16 jan. De hoofdwerktuigkundige, dhr. Schol te Middelhamis, was n.l. geruime tijd in een Japans ziekenhuis verpleegd, zijn eigen huisarts, dokter v. d. Peppel bracht hem daar een bezoek. De 46- jarige werkman W. P. Broeders uit fchthuizen kwam op woensdag 17 jan. 'm het leven bij een bedrijfsongeluk op Bozenburg. In jan. werd de mede- 'eling gedaan van het voornemen van 5.S. een gezamenlijk streekplan voor e Hoeksche WaardGoeree-Over- akkee en het eiland van Dordrecht te doen stellen. Op maandag 28 'm. bracht Mr. Klaassesz, Commissaris n de Koningin in onze provincie een erkbezoek aan de gemeente Middel- arnis. De grote landbouwschuur m „de Torenstee" te Dirksland ging onderdag 25 jan. geheel in vlammen P, de waarschijnlijke oorzaak was ortsluiting. In Scharendijke kwam de nacht van 24 op 25 jan. de 25- srige G. Boogerman, afkomstig van Iddelhamis, om het leven bij een rand in het door hem geëxploiteerd é-pension. In zijn auto werd dins- 23 jan. de buschauffeur P. van 'rieken uit Stad aan 't Haringvliet aangetroffen, hij overleed ver- Medelijk aan een hersenbloeding. v. d. Harst van Oostflakkee ralt zijn teleurstelling uit in de prak- jik van de gem. herindeling; de 'gro- bestuurskracht die mocht woorden erwacht was volgens hem opgesou- eerd door het aan de gem. herinde- verbonden reorganisatie werk. P donderdag 30 jan. nam burg. P. W. ordijk afscheid van de gem. Middel- arnis i.v.m. zijn benoeming te Naald- Ik EBRUARI. Bij testamentaire beschikking ver- "eeg huize „Sjaloom" te Middelhamis 1 gift van f 10.000,Burgemees- r Kastelein van Zierikzee pleitte ■g tevergeefs voor opheffing van de op de Haringvlietbrug Te Oude •ige had op zondagmorgen, de 4e fe- l^ari een ernstig verkeersongeluk laats, het echtpaar A. J. v. d. Vliet en M. V. d. Vliet-Markesteyyn (40) Oude Tonge kwam daarbij om het Wen De omstreden brandweer van "ramelsdijk was medio februari weer is in het nieuws, G.S. hadden hun oedkeuring gehecht aan het besluit 'n de raad dat het korps de eerstvol- fnde jaren zou blijven voortbestaan een bijeenkomst te Ouddorp wer- sn de vissers nader geïnformeerd over 6 noodzaak hun schepen stabieler te aken, er werden verwijten aan het *6s van de scheepvaartinspectie ge oord. Met ontsteltenis nam Plak- '6 op woensdag 14 februari kennis 51 het zeer plotseling overlijden van J- C. van Felius, hoofdcontroleur f de R.T.M., gestationeerd te Middel- aiTiis. De raac^van Goedereede ging /Ie op donderdag 22 februari gehou- 1 /"aadsvergaderlng gaarne accoord het voorstel van b. en w. tot ver- °P van het v.m. gemeentehuis te Wdorp aan de Amro-bank. Op nsdag 20 febr. nam dhr. H. Roon te ffKsland afscheid als dir. van de Coöp. Raiffeisenbank te Dirksland Op za terdag 24 febr. stopte in Stad aan 't Haringvliet een vrachtwagencombina tie van de fa. van Rumpt na een rit van 11658 kilometer naar Perzië. Op het Schelpenpad te Dirksland ging op vrijdag 23 febr. de rijwielzaak van dhr. P. Lugthart in vlammen op. „Lang gewacht en stil gezwegen, tekort tot half miljoen gestegen", meldde we in ons nummer van dinsdag 27 febr., de rekeningen van het grondbedrijf van Oude Tonge toonden een tekort van bijna een half miljoen gulden! Donderdag 28 februari stelde burg. Smith van Goedereede het droogdok van de fa. Maaskant, in de nieuwe bin nenhaven te Stellendam in gebruik. MAART. Zaterdag 2 maart vonden bij een verkeersongeluk op de weg naar de Zeelandbrug vijf mensen de dood bij een verkeersongeval. Begin maart be haalde ds. J. van Drenth te Ede, voor heen te Ooltgensplaat de graad docto randus in de Theologie. In ons num mer van 8 maart deden we de mede deling van het besluit van Monumen tenzorg de molen van den Bommel te restaureren. De raad van Middelhar- nis besloot dat er in haar gemeente nog geen koopavond zou worden inge steld. Half maart werden in Goes een aantal oude munten gevonden, aan gevoerd door een grintschip, de waarde van de munten bleek niet zo groot als die uit de vondst in Serooskerke. Aan dhr. Dries Kerkhof te Middelhar- nis werd hulde gebracht omdat hij 60 jaar geleden de gymnastiekver. „Spar ta" oprichtte. De nieuw opgerichte N.V. Betonmortel „Grevelingen" be sloot tot vestiging van een betonmortel centrale op Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland. Zr. Gorisse nam op woensdag 20 maart afscheid van het Groene Kruis te Dirksland, ze was op 1 jan. 1954 in dienst van deze afdeling getreden. Het nieuwe RTM station te Oude Tonge werd op vrijdag 22 maart opengesteld. Woensdag 27 maart werd te Middelhamis het ge zinsvervangend tehuis „Sjaloom" ge opend door dr. C. Buis, geneeskundig Inspecteur van de Geestelijke Volksge zondheid in Z. Holland en Zeeland De raad van Goedereede besloot in het nieuwe bestemmingsplan „Nieuwe Oost dijk" een der straten naar de overleden gem. secretaris, dhr. Jonkoen te noe men. Te St. Annaland werd op woensdag 27 maart bij een tractor on geval de landbouwer J. T. M. Akker- mans gedood. Donderdag 28 maart werd het nieuwe Doelenorgel te Rot terdam in gebruik genomen. Organist is dhr. A. J. Keijzer, voorheen te Mid delhamis. APRIL. Dinsdag 16 april overleed in het zie kenhuis te Dirksland plotseling archi tect L. F. Kloppers. Op de op vrijdag 26 april gehouden vergadering werd besloten tot oprichting van een afde ling van de Boerenpartij op Goeree Overflakkee. Op de eüandelijke BB wedstrijd werd de BB ploeg van Oud dorp voor de derde achtereenvolgen de maal eerste! Plotseling overleed op 26 aprü dhr. F. den Eerzamen te Wassenaar; dhr. den Eerzamen schreef een reeks artikelen voor ons blad, ge titeld „Folklore en taal" Te Ouddorp werd i.v.m. te verwachten zomerdrukte een ambulance gestationeerd. Zater dagmorgen 27 april overleed plotseling dhr. Maarten de Waal te Doorn, fir mant van papierwarenbedrijf fa. Gebrs. de Waal te Middelhamis. De muziek vereniging „Amicitia" te Dirksland be leefde zaterdag 27 aprü een mooie dag toen ze eindelijk de nieuwe muziektent in gebruik kon nemen. Te dezer gele genheid werd dhr. L. Witvliet onder scheiden met de zilveren eremedaille i.v.m. zijn veertig jarig lidmaatschap van „Amicitia". Te Amsterdam over leed op 27 aprü de 24-jarige mevr. J. E. de Ronde-Aleman te Goeree-Ha- venhoofd aan de gevolgen van een ver keersongeval op een polderweg nabij Goeree. Kapper Karel van de Ton- nekreek te Ooltgensplaat werd op maandag 29 april kampioen herenkap per van Zuid Holland. Op woensdag 24 april was het 50 jaar geleden dat de S.G.P. werd opgericht. Zes Flak- keeërs werd onderscheiden t.g.v. de verjaardag van H.M. de Koningin. IVIEI. In de raadsvergadering van donder dag 2 mei toesloot de gemeenteraad van Middelhamis unaniem tot de 'bouw van een sporthal. Op woensdag 15 mei deed ds. J. van Prooijen zijn intrede als predikant der Oud Ger. Gem. te Sta- venisse. Op die dag nam de Amro- Bank het voormalig gemeentehuis van Ouddorp als Bankkantoor in gebruik Dijkgraaf C. P. Akershoek te Ouddorp noemde in een gehouden vergadering van de polder Goeree de toestand van de zeewering bij de Groenedijk te Oud dorp zorgwekkend. Op woensdag 8 mei raakten ds. en mevr. Roos te Mid delhamis betrokken bij een ernstig verkeersongeval, zij werden in een Vlaardings ziekenhuis opgenomen. De nieuwe sporthal te Oude Tonge werd op zaterdag 11 mei geopend door de Commissaris der Konigin, Mr. Klaas sesz. De Flakkeese primeur van de fa. J. Boeter te Sommelsdijk verdient ook te worden gereleveerd, bij de be- tonstort van de Coop. Raiffeisenbank te Middelhamis werd gebruik gemaakt van een pompinstallatie waarmee de ce ment van de sUo werd aangevoerd. Maandag 20 mei beleefde den Bommel een blijde dag toen het nieuwe scho len complex waarin zowel de bijzonde re als de openbare school in zijn ge huisvest werd geopend. In de nacht van donderdag op vrijdag 17 mei ver dronken op het Hollandsoh Diep de 35- jarige schippersvrouw M. Aarnoudse- Geluk en haar 3- en 6-jarig zoontje. Op 15 mei verdronk te Wieringen de 48-jarige W. Hoogstrate uit Yerseke. De fa. Kolff, wijnhandel te Middelhar- nis bestond op 27 mei 200 jaar. Het verkeer eiste donderdag 23 mei weer een jong leven, de heer J. P. West- dijk (36) te Middelhamis verongelukte op de Langeweg tussen Nieuwe Tonge en Middelhamis. Een opwekkend bericht stond in het blad van dinsdag 28 mei. Bij gehouden wedstrijden in Scheveningen bleek Goerees Visserij- school met vlag en wimpel te hebben gewonnen. Vrijdag 24 mei werd de nieuwe bijzondere lagere school in den Bommel, die de naam 't Kompas kreeg, feestelijk in gebruik genomen. JUNL Het comité tot verhiiizing van onge fluorideerd drinkwater ontving het be richt dat de fluoridering niet zou wor den afgeschaft. Pinksteren bracht vooral in Ouddorp weer een geweldi ge verkeersdrukte, het Pinksterweekend passeerden 44000 auto's de Haring vlietbrug. Met vreugde nam de gem. Middelhamis kennis van de benoeming van burg. Joh. van Es van Oud Alblas tot burgemeester van Middelhamis per I jxjli. „Met grote reserve" stelde de raad van Oostflakkee de grondprijs in het uitbreidingsplan „den Bommel" vast op f 57,60 per m2. De Prov. Water staat te Middelhamis nam op 7 juni haar nieuwe kantoor op de Voorstraat te Sommelsdijk, het vroegere gemeen tehuis in gebruik. In de maand juni bestond ons blad „Eilanden- nieuws" 40 jaar, op 1 juni 1928 ver scheen het eerste nummer. Dhr. Theunis Lugtenburg te Dirksland kreeg veel belangstelling toen hij op 16 juni 101 jaar oud werd. Op 26 juni ging dhr. P. J. de Rooijen te Oude Tonge met pensioen, zesendertig jaar lang was hij havenmeester geweest. Adjudant Boere te Ouddorp verliet op 28 jimi de politiedienst i.v.m. functioneel leef tijdsontslag De Havo te Middelhar- nis leverde haar eerste geslaagden; het Havo experiment heette geslaagd Te Asperen overleed in de nacht van woensdag 12 op donderdag 13 juni ds. W. Brinkman in de leeftijd van 47 jaar. Ds. Brinkman werd te Ooltgens plaat geboren. Het maandblad „Sui kerunie" berichtte de sluiting van een aantal suikerbietenlaadplaatsen op Flak- kee. Te Nieuwe Tonge zette op vrij dag 14 juni een jonge duitse zweefvlie- ger zijn zweefvliegtuigje bij gebrek aan thermiek in een veld uien aan de grond. Op de camping te Oude Tonge werd op zondag 16 juni de 18- jarige H. v. d. Leer uit Rotterdam door de electrische stroom gedood. Op maandag 24 juni herdacht de Ger. Gem. te Middelhamis het feit dat de gemeente 40 jaar geleden werd geïnstitueerd. Eind juni publiceerden we de inhoud van de gereedgekomen structuurschets Grevelingenbekken, opgesteld door de Stichting recreatieplan Grevelingen Een vrij zeldzame onderscheiding, de Oranje-penning van de Bond van Chr. Oranjeverenigingen werd toegekend aan dhr. J. C. Birkhoff te Ooltgens plaat; hij was 46 jaar besturslid van de Oranjevereniging. Woensdag 26 juni bereikte de fanülie te Middelhamis het bericht van het verongelukken van de 43-jarige Joh. Th. Berkenbosch op Cu- racau, dhr. Berkenbosch vras daar dir. van een Technische school en afkom stig uit Sommelsdijk. De LTS school leverde het record-aantal van 125 ge slaagden af Op vrijdag 28 juni had de overdracht plaats van de nieuwe zusterflat te Dirksland, de flat kreeg de naam „'t is boldert". De Herv. Gemeente van Middelhamis vemam eind juni het bericht dat ds. Cazander van Scherpenzeel het beroep naar Mid delhamis had aangenomen. De ge meenteraad van Dirksland besloot tot het aanbrengen van een carillon in de te restaureren gemeentetoren. Even eens op vrijdag 28 juni werd op Goe- ree-Havenhoofd het daar gebouwde bij kantoor van de Coöp. Raiffeisenbank in gebruik genomen. JULL Op een van de weinige hete zomerda gen, de 2e juli, werd burg. Joh. van Es geïnstalleerd als burgemeester van Middelhamis. 's Avonds brak een zware regenval los die in Ooltgensplaat overstromingen veroorzaakte. De gutsende regen liet zich ook gelden op vlaggetjesdag te Stellendam op zater dag 6 juli, wat een feestelijk evenement had kunnen zijn viel volkomen in het water. Op die dag werd door de Comm. der Koningin, mr. Klaassesz, de nieuwe vismijn te Stellendam ge opend. Zondag 10 juli werd Dirks land geschokt door het overlijden van het echtpaar M. Smit (74) C. S. Smit- Bal (75) tengevolge van kolendampver- giftiging. Zondagavond had op de Langeweg nabij Nieuwe Tonge een ern stige autobotsing plaats waarbij de 22- jarige F. H. J. Moerenhout uit Oude Tonge om het leven kwam. Op zon dag 7 juli nam ds. H. Jagersma afscheid van de Herv. Gem. te Bruinisse. Bruinisse zette t.g.v. de herdenking van haar 500-jarig bestaan de klok een paar eeuwen terug, de costuums die gedragen werden waren geweldig! Op vrijdag 14 juli werd in Bru het traditionele mosselfeest gehouden In Ouddorp werd op zaterdag 20 juli een concours- hippique gehouden. Maandag 22 juli werd te Middelhamis de nieuwe groeps commandant adjudant G. Krijnsen ge ïnstalleerd Ook de 2e landvarkens- fokdag te Middelhamis trok weer veel belangstelling. De kampioensprijs ging naar Goedereede. AUGUSTUS. De drinkwaterleiding Mij. maakte bekend aan hen die gewetens bezwaar tegen de fluoridering hebben ongefluo rideerd drinkwater ter beschikking te willen stellen; niemand maakte er ove rigens gebruik van. In Oude Tonge werd de Expo Gouden Delta gehouden waaraan tevens een gladiolententoon- stelling was verbonden; de daarop te winnen wisselbeker naar de gebr. v. d. Doel te Oude Tonge. Een bejaarde Engelse barg, de Lady Gwynfred, werd door de Stellendamse reddingsboot bin nen gesleept De offervaardigheid van Flakkee bleek weer bij de actie t.b.v. de lijdenden in Nigeria en Biaffra, er werd f 22000 geofferd Op zondag II aug. nam ds. K. Schipper afscheid van de Herv. Gem. van Middelhamis i.v.m. zijn vertrek naar Dordrecht Maandagavond 19 aug. had op de Zee landbrug een ernstige autobotsing plaats, twee bejaarde echtparen uit Koudekerke bekwamen daarbij om het leven Sommelsdijk zorgde voor een primeur, het koos op het in aug. ge houden Oranjefeest een juunkoningin Zaterdag 24 aug. had te Domburg een dodelijk ongeluk plaats, slachtoffer was de 20-jarige mej. N. v. H. uit Mid delburg Vermeldenswaard blijft het feit dat dhr. C. Schol te Sommelsdijk 7 kg. aardappelen van één (zorgvuldig gekweekte) plant oogstte. SEPTEMBER. Op 3 sept. overleed geheel onver wacht, te Zoetermeer, dhr. D. M. Treur niet; hij was fUiaalhouder van Gebr. de Waal te St. Maartensdijk en laatste lijk propagandist van de Mbuma-zen- ding. Woensdag 4 sept. werd in Ooltgensplaat dhr. W. van Drongelen begraven, hij was 21 jaar ouderling in de Ger. Gem. geweest. Op zondag 8 sept. overleed in een ziekenhuis te Dordrecht ds. G. Zwerus, v.h. predikant der Ger. Gem. te Middelhamis, hij werd te Nunspeet ter aarde besteld De polder Goeree besloot tot uitvoe ring van een wegenverbeteringsplan dat 5V2 miljoen zal kosten; er zal een zeer groot deel worden gesubsidieerd Op zondag 16 sept. verbond ds. J. T. Ca zander zich als predikant aan de Herv. Gem. van Middelhamis. Burg. Smith legde woensdag 18 sept. de eerste steen voor 61 premiewoningen in Ouddorp Tte Ooltgensplaat verongelukte op dins dag 17 sept. de 18-jarige bromfietser Abr. V. d. Valk te Hoogvliet Op woensdag 18 sept. overleed in het zie- huis te Dirksland het oud-raadslid dhr. J. H. Bestman uit die gemeente Vrij dag 20 sept. werd te Nieuwe Tonge de heer Joh. Tijl (44) ter aarde besteld, in leven, hoofd BB op ons eiland. De 20-jarige mevr. Fr. Braber-Buyys te Ooltgensplaat overleed op vrijdag 20 sept. aan de gevolgen van een verkeers ongeval. De brandweer van Ouddorp behaalde op de landelijke brandweerwedstrijd te Hengelo in de vierde klase de twede plaats Oude Tonge beleefde op maan dag 30 sept. een miniatuur-dijkdoor- braakje. Een kade van de Spui was be zweken. OKTOBER. De lezers van Eüanden-nieuws we zen Zr. Wilhelm te Stellendam aan als de grootste dierenvriend t.g.v. dieren dag op 4 oktober De aandeelhou- dersverg. van de N.V. Emgo verklaar de zich accoord met het verzoek van de Gascentrale Flakkee tot een fiisie te komen Bij een gehouden stemming in de raad van Middelhamis sprak 46.6 "/o van de raadsleden zich tegen de fluoridering uit Te St, Phüipsland overleed plotseling, in de leeftijd van 72 jaar, de oud veerschipper Jacob Jo hannes Maas De Schietver. „Raak de Roos" uit Ouddorp nam op zaterdag 5 okt. haar nieuwe clubegebouw met schietbaan in gebruik Woensdag avond 9 oktober overleed nog plotse ling in het ziekenhuis te Dirksland dhr. Joh. Mol, in landbouwkringen al om bekend, dhr. Mol bereikte de leef tijd van 56 jaar Maaskants Droog- dog ontving begin oktober het honderd ste schip Te Rijswijk werd donder dag 10 oktober een 23-jarige vrouw, echtgenote van dhr. L. v. d. Velde te Sommelsdijk, aangereden en gedood Te Den Bommel overleed op zondag 13 okt. dhr. Jan Arensman (51). Hij was over het eiland bekend als commissio nair en handelaar in bestrijdingsraldd. Het najaar was bijzonder nat, van daar de uitroep in de krant van 18 okten de boer, hij ploetert voort" Het 'bestuur van de Soc. Werkplaats Binnenhof besloot tot aan koop van de tuinderij van dhr. P. Wes- sels aan de Oudelandsedijk te Middel hamis Na een dienstverband van 28 jaar nam dhr. H. Dirkse op donderdag 17 okt. afscheid als adj. dir. van de Techn. School te Middelhamis Dhr. H. Kuiper ing. te Sommelsdijk werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau i.v.m. zijn 40-jarig ambtsjubileum bij de Prov. Waterstaat Dhr. A. Human te Stellendam raak te vrijdag 18 okt. met zijn arm tus sen een boxenvuller, de arm moest voor een deel worden geamputeerd In de leeftijd van bijna 76 jaar over leed te Sommelsdijk op woensdag 23 okt. dhr. J. A. Struijk, in leven com missaris van de N.V. EUanden-nieuws Dhr. H. J. P. Wijnmaalen, dir. van de h.a.v.o. werd benoemd tot dir. van een Chr. Scholengemeenschap te Amers foort Vrijdag 25 okt. verongelukte, op weg naar de akker, de 69-jarige landbouwer K. L. Bom te Ooltgens plaat De raad van Oostflakkee ver kocht het v.m. gemeentehuis van Oude Tonge aan .N.V. Sporthuis Centrum De raad van Dirksland stelde een aan vullende subsidie van ruim een ton beschikbaar tb.v. de restauratie van de Henr. Kerk te Dirksland. NOVEMBER. Een lelijke Eend met 6 inzittenden reed op 2 nov. in de Boezem te Dirks land; allen kwamen er goed af Rui- lof van Putten te Dirksland nam deel aan de Nat. ploegwedstrijden in Dren ten, hij werd winnaar in de categorie rondgaande ploegen Te St. Annaland vond vrijdag 8 nov. een dodelijk on geluk plaats, slachtoffer was de 16-ja- rige P. Groeneweg uit St. Maartens dijk Schipper P. van Dam uit Stel lendam bracht dinsdag 12 nov. twee uit hun bootje geslagen sportvissers veilig aan de wal Medio november 'betrokken de eerste bewoners het prachtige nieuwe bejaardencentrum te Oude Tonge De Stichting Reforma torische Publicatie hield een bijeen komst te Nieuwe Tonge. De Stichting wü komen' tot de oprichting van een reformatorisch dagblad Te Oud Beijerland overleed in de vroege mor gen van 'vrijdag 22 nov. de eerw. heer W. Bouman, dhr. Bouman was eerder 33 jaar godsdienstonderwijzer te Stellen dam Zaterdagavond 23 nov. werd het nieuwe muziekhuis, het „Sibelius- huis" te Sommelsdijk door burg. Joh. van Es geopend In de raadsvergade ring van vrijdag 29 nov. werd de raad van Oostflakkee medegedeeld dat de Pro'vincie de bouw van de kindertun nel bij Achthuizen voor haar rekening zal nemen Op dinsdag 26 nov. over leed te Dirksland in de leeftijd van 71 jaar dhr. G. den Eerzamen, oud dir. lagere land- en tuinbouwschool Dins dag 26 nov. nam het brandweerkorps van Ouddorp de nieuwe brandspuit in gebruik Dirksland raad besloot tot ophefing van het gem. gasdistributie- bedrijf per 1 jan. 1969. DECEMBER. Het bestuur van huize „Sjaloom" te Middelhamis besloot tot aankoop van de oude pastorie van de Ned. Herv. Kerk aan de Voorstraat te Dirksland Een RTM bus met voornamelijk school jeugd als passagiers reed in de Boe zem, niemand werd ook maar ge wond Zondag 1 dec. nam ds. Bult man afscheid van de Herv. Gem. van Sommelsdijk In de nacht van 3 op 4 dec. werden in een drietal bedrijven in Middelhamis en Nieuwe Tonge „kraakjes" gezet; de buit was gering, de daders nog spoorloos Vermel denswaard zijn 'de grote kabeljauw- vangsten langs de kust door sport-vis- sers Begin dec. maakte de Min. van Economische Zaken wederom bekend geen aanleiding te ■vinden Goeree-Over flakkee tot probleemgeebied te verkla ren De raad van Middelhamis be sloot met meerderheid van stemmen tot invoering van sexuele voorlichting op de openbare lagere school In de te Goedereede 'gehouden raadsvergadering maakte burg. Smith bekend dat er eindelijk zicht is op woningbouw in Goeree Goerees raad benoemde in deze vergadering ook een directeur van de Gem. 'vismijn In de tweede week van december kreeg het nieuwe bejaardencentrum te Melissant haar eerste bewoners Dinsdag 10 dec. had te Ouddorp een ongeluk met do delijke afloop plaats, de 30-jarige kraanmachinist P. W. Overdevest uit Zoeterwoude overleed in het ziekenhuis te Rotterdam nadat hij een giek op zich 'had gekregen De raad van Goe dereede besloot tot vaststelling van het structuurplan voor de gemeente Goe dereede De Coöp. Raiffeisenbank te Middelhamis^Sommelsdijk behaalde de 14 miljoen aan spaargelden Aan dhr. J. Keur te Dirksland werd op 16 dec. de zilveren eremedaille uitgereikt Iv.m. het feit dat hij 46 jaar lang aan de Coöp. Suikertabriek „Puttershoek" ver bonden was geweest De gemeente Oostflakkee keek tegen een begrotings tekort van ruim een half miljoen aan Op een vogeltentoonstelling bleek een van de kanariepieten van dhr. van Oudenaarden uit Melissant een uitblin ker; het vogeltje gaat in jan. naar de Europese kanmpioenschappen Het laatste nieuws dat 1968 bracht leest u in de redactionele kolommen in dit nummer. RIJMEN VAN TIJMEN Komt Flakkee bij Zeeland? Gaat het door, dit plan. Och, men ziet hoe heden. Zowat alles kan! Al sinds oude tijden. Is er wel een band. Dat ons schone eiland, Bindt aan 't Zeeuwse land. „Luctor et Emergo", D' geldt ook voor Flakkee. Men maakt met het water, Telkens heel wat mee. Dus wie zal nog zeggen, Hoe het worden g^at? Thans wordt een en ander, Enkel maar bepraat. Zeeuwse Statenleden, Gaan er mee accoord. Maar weer anderen zeggen: 't Is niet zoals 't hoort. Liever maar bij 't oude Liever Hollands hoor. Daar zijn we tenslotte, Ook Flakkeeërs voor. En dan moet de landkaart, Ook gewijzigd weer. 't Komt op hoge kosten En veel drukte neer. 't Grevelingenbekken, Is van allebei. Dat tesaam beheren. Is ook een karwei! Laten we maar afzien, Wat er nog geschiedt. Maar Flakkee bij Zeeland, Gaat zo makkelijk niet! Sedert 1950 stijgt het aantal on wettig geborenen in Nederland; in 1950 was dit percentage 1.24, in 1967 is dit gestegen tot 1.94. Toch is het Nederlandse percentage een van de laagste in Europa, aldus blijkt uit cijfers in het jaarverslag van de sociale raad in Den Haag. West- Duitsland heeft een percentage van 4.7, Frankrijk 6, Engeland 7.7. Oostenrijk 11.2 en Zweden 13.8. Met ingang van 1 januari gaan de benzineprijzen aan de pompen van de grote merken met 5 cent per liter om hoog, ten gevolge van de inwerking treding der BTW, Daarbij is ingecalcu leerd een verlaging van 0,4 cent per liter die de benzinemaatschappijen voor hun rekening nemen. De prijzen per liter worden als volgt: gewone benzine: 56,7 cent (zone 1), 57,7 cent (zone 2) en 58,7 cent (zone 3); superbenzine: 60 cent (zone 161 cent (zone 2) en 62 cent (zone 3). Dieselolie gaat in het gehele land 21,7 cent kosten (huidige prijs 21,4 cent). DEN BOMMEL Kerstfeest met de bejaarden. Op 19 dec. vierden de bejaarden hun jaarlijkse kerstfeest wat zeer geslaagd was. Aan de met bloemen versierde tafels liet het maal zich goed smaken en verder werd de avond gezellig door gebracht. De avond werd gevuld door het vertonen van Dia's door de heer Florijp. Mevr. Munters las een gedicht voor, door me-vr. Kamerling werd een kers'tverhaal voorgelezen. Mevr. Halle had de belevenissen van het afgelopen jaar op rijm gebracht. De dames van het bestuur met zuster de Vrij gaven enige kerstliederen ten gehore en een tiental dames van de bejaarden met als organist de heer Jan Zuidijk zongen ook nog enige kerstliederen, wat zeer in de smaak viel. Het was een reuze gezellige avond. Hoewel we nog met weemoed dachten aan diegenen die ons het af gelopen jaar door de dood ontnomen zijn. Daar het die avond glad was heeft het bestuur de oudjes per auto thuis laten brengen. Hulde aan het bestuur. Een bejaarde. Jessico, Uitgave J. N. Voorhoeve, den Haag, geh. f 6,90, geschreven door Jeannette van Luipen-Bronn- wasser. „Jessica" verhaalt de geschiedenis van een jonge vrouw die niet bepaald verwend werd door het leven. Na een beschermde jeugd in een dorp waar zij als notarisdochter opgroeit valt ons de vriendschap op die zij voelt voor een in die dagen „gewoon" dorps meisje, een vriendschap die in dit boek keer op keer naar voren komt al groeien ze nog zo uit elkaar, zij, Jessica de notaris dochter en Hendrikje de doch ter van een keuterboertje. Ook Jochem, een jongen die ze al vanaf de schoolbanken kent en wiens liefde ze heeft gewonnen ds volgens haar ouders voor haar geen geschikte partij. Hij komt uit een eenvoudig mi lieu. Jesica wordt verliefd op de nieu we jonge burgemeester maar deze trou-wt met een Frans meisje. Karel is het die, na erg zijn best te hebben gedaan om haar te winnen, tenslotte met haar trou'wt. Jessica vraagt zich af of zij wel echt gelukkig met hem is. Na allerlei verwildïellngen vinden Jessica die weduwe geworden is en Jochem toch noch iets terug van hun Jeugdliefde.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 17