IIAIIDEfl filEUWS KindeAPiae^e be Staten van Zeeland Achter ae grenspaal Zeeuwse wandelingen C. KIEVIT Zii. 'er 1S& blad Maandag 30 december 1968 No. 3749 n ON .sland Centrale Verwarming elef. mi toon cliënte] tie l- 415] n. t 394 i m.h.g. la-art. !f. 356 I vrien- i nieuii THOLH gezegea rholen eenden nleuwjaa JPSLA NG uwjaar. Liëntèle, nieuw- J In het vorige artikel over de raad- Lnsionaris van Zeeland Caspar van litters hebben we al iets gehoord over jt bestuur van het gewest Zeeland in nè 17e en 18e eeuw. Hierop wil ik nog ;le aanvullingen geven, die de vorige niet meer aan de orde konden ko- I, Misschien vindt u het wel een '^ije droog en saai. Toch vind ik het 1 nodig dat men er iets van af weet, loe onze provincie vroeger geregeerd Lrd. Niemand is trouwens verplicht L te lezen, als men het niet interessant lenoeg vindt! Vóór de bevryding. I Met bevrijding bedoel ik in dit geval Ie verlossing van de Spaans-Roomse trannie, het kiezen van de zijde van j redder prins Willem van Oranje. [Toen waren er drie groepen in de Sta len van Zeeland: de geestelijkheid, de en de steden. De geestelijkheid iooms-Katholiek natuurlijk) werd ver- Letiwoordigd door de abt. Hij woonde |de Abdij te Middelburg en had vele Littingen, o.a. het hele ambacht Oost- LeUe. We zouden hem een groot- kindbezitter kunnen noemen. f De adel vertegenwoordigde het plat- jeland. De steden brachten samen één Item uit. Deze stemhebbende steden laden heerlijke of goede steden ge- |jemd. Het waren Middelburg, Zierik- Reimerswaal, Tolen en Goes. Jr waren ook nog andere steden, pnalsteden genoemd. Ze hadden vroe- wel stadsrechten gekregen, maar laren van minder betekenis en hadden leen medezeggenschap in de regering In Zeeland. Het waren Westkapelle en pomburg, zeer oude plaatsen die reeds ji 1223 stadsrecht hadden gekregen. I'erder St. Maartensdijk, Kortgene en b\s. JVan de 5 stemhebbende steden is leimerswaal afgevallen. Door de zware Iwstromingen van 1530 en 1532 bleef Irniet veel meer van deze grote oude over. Heel het vruchtbare gebied 1 het noordoosten van Zuid-Beveland lerd een watervlakte, nog bekend on- Ier de naam Verdronken land van Zuid iBeveland. Reimerswaal werd een ei- Indje en kon toen geen afgevaardigde laar naar de statenvergadering sturen. j later is deze plaats totaal vergaan. e oude naam komt tegenwoordig weer .1 de proppen: men spreekt over een leimerswaalplan en als er op Zuid- leveland door samenvoeging slechts ëh paar gemeenten zullen komen, zal liii van deze gemeenten de naam Rei- perswaal krijgen. Verandering. |!n 1572 kozen Vlissingen en Veere en platteland van Walcheren de zijde fan de Prins. Na een beleg van IV2 jaar f het Spaanse Middelburg zich in 1574 1 de Geuzen over. Jln de Statenvergadering verviel nu |et lidmaatschap van de geestelijkheid. Prins (meestal zijn vertegenwoordi- fer) nam zitting als Eerste Edele. De lemhebbende steden, ieder met één lem, waren nu Middelburg, Zierikzee, lliolen, Goes, Vlissingen en Veere. De lafste twee hadden het recht om in de ■aten zitting te nemen als beloning por het verdrijven der Spanjaarden. Deze zes steden hadden elk een min of meer 'eigen karakter dat weergege ven wordt door het volgende versje: Vier Middelburgers,, drie kooplui. Vier Vlissingers, drie strooplui, Vier Veerenaars, drie Nassauers, Vier Goesenaars, drie landbouwers. Vier Zierikzeeënaars, drie advocaten, Vier Tolenaars, drie soldaten. Middelburg leefde in hoofdzaak van de handel. Het stropen der Vlissingers zag op de koopvaart en zeeroverij, die door hen werd bedreven. Veere was bijzon der Oranjegezind, dat hebt u in mijn vorig artikel kunnen lezen. Goes had grotendeels nog een landbouwende be volking. In Zierikzee studeerden velen voor advocaat, uit deze stad zijn bekwame rechtsgeleerden voortgekomen. Vele be woners van Tolen namen uit armoede dienst in het leger, dat vroeger uit ge huurde soldaten bestond. De welstand der verschillende steden blijkt uit het lijstje dat aangeeft wat iedere stad moest bijdragen in de alge mene uitgaven: Middelburg 33,3"/o, Vlis singen 20,8''/o, Zierikzee 14,5''/o, Goes 13,3 »/o. Veere 12,5»/o, Tolen 5,4''/i). Middelburg als grootste stad kon het niet erg heb ben, dat de andere plaatsen tot bloei kwamen en voerde dikwijls oppositie. In 't begin vergaderde men bij toer beurt in een van de zes steden. Later werd de Abdij in Middelburg de vaste vergaderplaats van de Staten van Zee land. De afgevaardigden van Zierikzee, Tolen en Goes moesten er dan logeren. Hun vast logement was het Herenloge ment aan het Abdijplein. Later heette het hotel de Abdij, in 1940 door bom bardement verwoest. De Toolse kamer met boven de schoorsteen het wapen van Tolen bestond nog altijd. Op deze plaats staat nu het nieuwe provinciale griffiegebouw. Deze afgevaardigden kregen vrijdom van accijns van 12 oks hoofden wijn en 24 tonnen bier. Na de Franse tijd. In het nieuwe koninkrijk der rvfeder- landen kwam er veel verandering in de samenstelling der Provinciale staten. Inplaats van de Eerste Edele k^wam nu de ridderschap. Deze bestond uit 6 le den van adellijke afkomst. Ze moesten een bepaald vermogen in goederen of op de bank hebben. Daardoor kwam de arme adel niet aan bod. Het vroegere Staats-Vlaanderen was bij Zeeland gekomen. Daaruit kwamen Hulst, Sluis en Axel als stemhebbende steden in aanmerking. ledere stad zond enkele afgevaardigden: Middelburg 8 le den, Zierikzee 3, Vlissingen 2 (later 3), Goes 2, Tolen, Veere, Sluis, Hulst en Axel elk 1 lid, samen 20 leden. Bij de grondwetsherziening van 1848 werd het verschil tussen stemhebbende en smalsteden, tussen steden en dorpen, tussen adel en platteland opgeheven, tenminste wat de voorrechten betreft om lid van de Provinciale Staten te mo gen zijn. Tegenwoordig heeft iedereen het recht om te stemmen en gekozen te worden. WINDVANEN Middelburg. L. van Wallenburg. onder f 9 toege-- DOMBÜl rezegen^ Hetgeen wij in het nummer van 6 ïember j.l. schreven ten aanzien van onrust in Afrikaanse landen, geldt in rschUlende opzichten ook voor diver- landen in Zuid-Amerika. Nog niet zo geleden was Panama in Midden- erika in opspraak. En de bevolking de meeste landen in dit werelddeel 'eet wat een „staatsgreep" is en wat larvan de gevolgen zijn. De meeste lidamerikaanse landen zijn in vroeger uwen koloniën van Europese landen sveest, bijv. van Portugal en Spanje. Brazilië. Het grootste land, Brazilië, met een 'volking van meer dan 60 mUjoen in- "iws, is het enige Zuidamerikaanse lil, waar het Portugees de voertaal is. 'iit land, waar de r.k. kerk nog altijd «belangrijke positie irmeemt, hebben tóe Nederlandse protestantse kerken idingsposten of kolonies gesticht. Zo öken er gereformeerde predikanten in Monte Alegro bijv. is een kolonie wijgemaakt-gereformeerden. fazilië heeft in de laatste jaren nogal zich doen spreken door de stichting een nieuwe hoofdstad, Brasilia, 'w men is begonnen met de bouw "1 de regeringsgebouwen en de stede- '"wkundige opzet is geheel op dit '"JPlex gebaseerd. Dictatuur. Deze week heeft de pers opnieuw aan- ^*t aan Brazilië besteed door het itoe ingrijpen van de regering of be- gezegd van de president, Arturo da "Sta en Silva, die nu als dictator het ^Q bestuurd. De huidige president is *rt 1967 aan het bewind, toen tij het Btionale congres werd gekozen als op- ^te van maarschalk Branco. Deze Jl van 1964 af de presidentiële zetel "'s', nadat hij via een staatsgreep de ,"^»t aan zich had getrokken. Men ^agt zich af, in hoeverre er zulk een als Brazilië nog van een democra ten worden gesproken en men moet er niet over verbazen, indien een |ous geregeerd volk aan de anarchie f" prooi valt. Ir ,^^'^°sling van president Silva l^IJnt te zijn met harde hand tegen de l^munisten op te treden. Zijn ingrij- ~- onder zware druk van de mili- ^6 leiders is gevolgd op een reeks Teurdaden. In de laatste maanden er niet minder dan duizend bomaansla gen in dit land plaats. Stakingten in de industrie gingen gepaard met studen tenacties en zo langzamerhand ging het er naar uitzien, dat de regering van president Silva het heft uit handen werd genomen. Vorige week bereikte de situatie in het land een hoogtepunt, toen de presi dent in het parlement, het Nationale congres, een gevoelige nederlaag leed. De regering, waarin de militairen de overhand hebben al trachtte de Silva het regime een meer burgerlijk karak ter te geven had namelijk voorge steld de onschendbaarheid van een par lementslid, Alves genaamd, op te hef fen, aangezien men hem wenste te ver volgen vanwege zijn optreden tégen de regering in het parlement. Hij had hier in gesproken van „willekeur van het militairistische regime", welke uit spraak „het bloed" van de militaire ministers deed „koken". Willekeur ingehaald. De nederlaag van het bewind van president Silva was voor hem nu aan leiding om harde maatregelen te tref fen. Hij liet de Nationale veiligheids raad aannemen, waarbij het parlement naar huis werd gestuurd en alle grond wettelijke bevoegdheden aan de presi dent werden toegekend. Zo iets is na- turlijk niet bevorderlijk voor een land, waarin de parlementaire democratie of ficieel de macht uitoefent. Op deze wij ze wordt juist de willekeur binnenge haald en dat hebben de Brazilianen, al thans een aantal vooraanstaande leiders van hen, aan den lijve ondervonden. Een golf van arrestaties spoelde over het land. Bekende politici, o.m. oud- president Kubitschek, advocaten,., jour nalisten enz. zijn gevangen genomen en naar onbekende plaatsen weggevoerd. Natuurlijk is er een perscensuur (dat behoort nu eenmaal bij dergelijk dicta toriaal optreden) ingevoerd, terwijl de president thans zelfs bevoegd is om de staat van beleg af te kondigen. Men vraagt zich af, of de Braziliaanse president met zijn maatregelen niet het tegendeel zal bereiken van hetgeen lüj wenst, namelijk bestrijding van terreur en van het communisme. Elke actie werkt reactie en het zou wel eens kun nen zijn, dat de reacties van de bevol king straks erger blijken te zijn dan het zgn. geneesmiddel, dat dan ook nog moet dienen tot redding van de demo cratie. Maar dictatuur kan nooit een redmiddel voor de democratie zijn; daarvoor zijn de tegenstellingen tussen beide te groot. Eeriyk geeft die wijzer aan „Kijk, daar komt de wind vandaan" Toch kan 'k hem niet eeriyk vinden: Hij draait mee met alle winden. Jan de Waard t In ons land dateert de eerste, op kerk torens aangebrachte windvaan uit de 14e eeuw. Naarmate men de kerktorens niet meer voorzag van zware metalen of stenen kruisen, werd een sierlijk, vaak kunstzinnig torenkruis met windvaan naar plaatselijke traditie of oorsprong aangebracht. Het zijn juist deze wind-- vanen, waarvan de draaiconstructie met de meeste zorg dient te worden uitge voerd. Ten aanzien van de windvaan wordt vaak aan de vakman de vrije hand gelaten, om zijn kennis en liefde voor het vak uit te laten komen. Er zijn ook wel symbolische voorstellingen aan toebedacht. Zo zijn er bekroningen be staande uit een bol, een kruis en een haan als windvaan. De bol zou dan de appel voorstellen als teken der verzoe king, het kruis is het zinnebeeld van het gebed terwijl de haan het beeld der waakzaamheid is. Dit alles ligt opge sloten in de tekst: Waakt en bidt opdat gij niet in verzoeking komt. In het algemeen wordt de haan als een symbool der christelijke waakzaam heid voorgesteld. De zwaan wordt aan getroffen bij Lutherse kerken. Andere christelijke symbolen zyn die voor de duif, een vis of een anker. In kuststre ken komt ook wel het schip voor. De windvaan van de St. Catharijneto- ren te Den Briel stelt een geuzenschip voor. Het heeft een afmeting van on geveer 100 X 80 cm. Uitgevoerd in rood koper en afgedekt met bladgoud. De windvaan weegt 38 kg. De toren van de Ned. Herv. Kerk te 's Gravenpolder heeft een vis als wind vaan. Voor enige tijd is deze vernieuwd ter vervanging van de 130 jaar oude windvaan. Hiermede zijn echter de voorbeelden nog niet uitgeput. Uit tal van afwijkende vormen vermelden wij nog de windvaan geplaatst in 1779 op de kerktoren van Naaldwijk, welke de band symboliseert tussen deze plaats en het Huis van Oranje, doelende op de tijd toen Willem V, gehuwd met de Prinses van Pruisen de Heerlijkheid Naaldwijk in bezit had. De windhaan stelt de Nederlandse Leeuw voor en in cirkelvormige ge daanten er onder de wapens van Nas sau en Pruisen. Ook nu nog worden vnndwijzers door vakbekwame handen op torens aange bracht. Er zijn slechts weinige bedrijven in ons land welke deze windvanen als handwerk vervaardigen. Naarmate het mechanisatie-proces voortgang vind, komt het vakmanschap in verdrukking. Het handwerk is wel duur geworden om algemeen te worden toegepast, maar dit betekent gelukkig nog niet, dat de waardering voor een goed stuk hand werk zou zijn verdwenen. De Fa. Jobse te Middelburg is een bedrijf, dat zich heeft gespecialiseerd op het betere en duurzame werk. In haar afdeling koperslagerij worden alle mogelijke windvanen gemaakt of gerestaureerd. Lantaarn - armaturen. Voorts vervaardigd de Fa. Jobse o.a. ook Lantaarn-armaturen. Ter vervan ging van de gaslantaarn in de oude stads- en dorpskerken worden diverse modellen koperen lantaarn-armaturen gemaakt. Het onderhoud aan de oude straatlantaarns was kostbaar. De oude modellen pasten zeer goed in de sfeer van hun omgeving. Zij worden nu van koper vervaardigd naar hetzelfde oude model en op de oude gietijzeren masten aangebracht waardoor het onderhoud tot het minimum wordt beperkt. Steeds meer gemeenten hebben er belangstelling voor gekregen. In Mid delburg, Dordrecht, Delft, Veere, Heen- vliet, Mijnsheerenland en Dreischor werden er reeds geplaatst. Beste meisjes en jongens! Dit zal dan het laatste kinderhoekje worden in het jaar 1968. Als het vol gende hoekje in de krant komt, zijn we, als we het mogen beleven, in het nieu we jaar. In verband met de jaarwisseling heb ik een raadsel, dat ingezonden werd door Corrie, Henk en Jan Guiljam te Krabbendijke. Ik zal het meteen laten volgen. DECEMBERRAADSEL 4 Uit elk van de volgende tekstgedeel ten moet een woord genomen worden, die achtereenvolgens een gedeelte vor men uit Psalm 90, en dat in verband staat met de wisseling van het jaar. Hier komen nu zes teksten, waaruit één woord moet worden genomen. 1. Heere, leer mij de weg Uwer in zettingen. 2. Zijt ons genadig, o'Heere. 3. Ziet, alzo zal zekerlijk die man gezegend worden. 4. Alzo zijn onze ogen op de Heere. ■5. Dat ik al de dagen mijns levens mocht wonen in het huis des Heeren. 6. Na dezen zag ik, en ziet, een grote schare, die niemand tellen kon. BRIEVEN Elly S. Rotterdam. Wat was jij er vroeg bij met zo'n prachtige kaart. Veel dank, hoor! Lenie de V. Domburg. Waren vader en tante op dezelfde dag jarig? Dan moet je de boel een beetje verdelen. Je had niet veel tijd om veel te schrijven, want het huishoudelijk werk riep je. Ja, dat moet ook gebeuren; voor het eten moet gezorgd worden. Huiswerk en schoolwerk gaan vóór het raadselwerk. Marijke F. Nisse. Jammer dat je dat raadsel niet meer kon vinden. Als je het raadsel hebt opgelost, moet je die oplossing dadelijk op een papiertje zet ten en dat trouw bewaren. Dan ben je altijd klaar als het inzenden is. Het is wel erg van die poes, maar het is ge lukkig geen mens. Moeten jullie weer een kat hebben? Sjaan H. Ouddorp. Heb je nog nooit zo'n mooi rapport gehad? Dat begrijp ik, want het kan haast niet mooier. Ik ge loof dat meester er ook blij mee was. Hij zal het niet fijn vinden als je bij hem weggaat, denk ik. Alleen die ene zeven kan ik niet goed snappen; daar heb je heel geen verstand voor nodig te heb ben. Henk G. Krabbendijke. Ja, het weer in november was afwisselend, maar in december niet minder. Het vroor zo hard, dat je haast overal schaatsen kon rijden, en toen was het ineens weer andersom: regen en wind. Maar er kan nog genoeg ijs komen; de winter is nog maar pas begonnen. Margreet van B. Middelburg. Het is waar wat je moeder zegt: als je ouder wordt, lijkt de tijd nog vlugger te gaan. Gelukkig kwam die politieagente maar voor de controle van fietsen. Het zou voor erger dingen kunnen zijn. Was jouw fiets in orde, of heb je geen fiets nodig om naar 'school te gaan? Ja, de spullen moeten goed zijn; ongelukken gebeuren er zoveel! Joke H. Ouddorp. Dat was een ver rassing, hè, met dat pakje, waar „breekbaar" op stond. Dacht je werke lijk dat het een kop en schotel was? Dat zou zo gek niet zijn; als je er elke dag uit dronk, kon je zeker aan het raadse len denken. Je rapport is mooi; ik kan begrijpen, dat er nog bij stond: Goed zo. Joke! Jan G. Krabbendijke. Ik denk, dat die poes het goed heeft getroffen bij jullie. Als zij niet binnen was mogen komen, dan was het een zwervertje geworden. Nu zullen jullie er al aan gewend zijn. Heb je nog geen tientje gehad? En hoe is het uitgelopen met dat lint? Marietje M. Aagtekerke. Neen, zo vroeg was je er niet mee, maar het was toch nog op tijd gelukkig. De oplossin gen had je nog niet kunnen zien, want pas de andere dag kwam de krant. Veel nieuws was er niet op Aagtekerke, ge loof ik. Misschien de volgende keer meer; als het dan maar goed nieuws is, hè? Toos Q. Tholen. Jaminer van die vijf, maar de rest is goed. Vind je rekenen zo moeilijk? Misschien kan het nog wel een zes worden als er 'weer een rapport wordt gegeven. Het raadsel is wel goed opgesteld, maar ik kan nog niet zeggen, wanneer ik het zal plaatsen. Het was wel geschikt voor de kerstdagen, maar daar had ik er al genoeg voor. Corrie G. Krabbendijke. Ik hoop dat je mijn kaart op tijd hebt ontvangen. Het is in deze dagen druk op de poste rijen, maar ik ben toch op tijd geweest om te posten. Dat ene raadsel is niet zoek geraakt, rnaar ik had raadsels ge noeg; ook vind ik het niet zo mooi. Wat zullen jullie op de duur veel kunnen bakken. Ik vrees dat jullie dure huis vrouwen zullen worden. Teun van G. Ooltgensplaat. Je hebt veel werk besteed aan je oplossingen en het was niet tevergeefs. Je weet van bloemen en groenten meer af dan ik, geloof ik. Maar je wil ook in het ver volg naar de tuinbouwschool, dus moet je wel een beetje aanleg hebben. Wat zijn ze toch aan het wroeten aan de wegen bij jullie. Henk Q. Tholen. Al is het een paar weken geleden, toch nog hartelijk gefe liciteerd, Henk. Er zijn geen onvoldoen des bij die cijfers, dus mag je niet mop peren. Ik wist niet dat je zo goed kon zingen. Ben je misschien op een kinder koor? Dat scheelt heel wat, hoor! Anke L. St. Philipsland. Dus jullie zijn voorgoed aan de wal. En hoe vinden jullie dat? Misschien dan pas fijn, als jullie in het nieuwe huis zitten. Maar nu gaat het toch ook wel leen beetje? Hebben jullie ook iets van de grote hoofdprijzen gehad? Afijn, iets hebben jullie toch te pakken gekregen. Nellie W. Den BommeL Zijn je oma, je oom en je nichtje nog geweest op die bewuste avond? Dan zal het Wel gezel lig geweest zijn. Weten jullie nu al, een jaar van te voren, welke reis jiülie zullen maken? Ik kan niet snappen dat dit in de winter moet gebeuren. Dat komt omdat ik misschien alles niet weet. Leintje M. Serooskerke. Dat was een flink varken. Ja, ik lust er wel veel van, maar toch niet alles. Er zijn mensen, die dol op darmen zijn, maar ik kan die niet door mijn keel krijgen; trouwens, dat heb ik nog nooit geprobeerd. Miran da was dus al drie weken eer je broer haar zag. Hoe gaat het met je nichtje? Nu zal het niet lang meer duren of ze Bijlage foto: Windvaan op de toren van het stad huis te Veere. Omdat bij de restau ratie van dit oude oorlogsschip in 1933 een verkeerde tuigage was aangebracht, werd dit schip op ad vies van een oude zeekapitein naar een origineel voorbeeld opnieuw „vierkant getuigd". De mtvoering vond plaats door de Fa. Jobse. De heer J. A. van Fagee voorzag de vmidvaan van 24-karaats bladgoud welke in kleine velletjes met uiter ste nauwkeurigheid worden opgeplakt. S03IMELSDIJK Telefoon (01870) 2609 gaan verhuizen. Een eind uit de buurt, hoor! Gertjan K. Borssele. Goed zo, dat rap port! Ik zie niet één zes er op; alles is er boven. Houd zo maar vol. Voor schrij ven moet je dat minnetje zien weg te krijgen; minnetjes staan zo lelijk. Gaat het goed op de knutselclub? Wie is daar de leider? NeUa van 't H. H. I. Ambacht. Alles is me niet duidelijk: je bent naar papa's school wezen kijken, schrijf je. Is papa dan onderwijzer in Rotterdam? Dan moet hij de hele dag van huis. Hoe is het verder met oma gegaan? Is ze nog mogen beteren? Ik heb tot nu toe nog nooit in een ziekenhuis gelegen; dat vroeg je, hè? Misschien dat je broertje de astma nog wel overgroeit. Arja van R. Zeist. Ja, die zes voor tekenen staat er maar raar tussen. Te kenen is een bijzonder vak. Verstand heb je er niet veel voor nodig, maar wel goede ogen om alles op te nemen, en een gevoel voor kleuren en voor af metingen en nog veel meer. En dan moet tenslotte je hand het doen. En als die niet wil wat jij wilt, dan gaat het niet. NeUie L. Emmeloord. Niets anders dan oplossingen. Dat ben ik niet van je gewend, Nellie. Maar de oplossingen zijn er allem'aal en daar gaat het om. Misschien heb je volgende keer wel meer te vertellen, en het kan ook dat je niet al te goed was. Jamüe van R. Zeis*. Jij laat ook al een mooi rapport zien. Bij jou zie ik niet één zes. Flink gedaan! Een acht voor handwerken en een acht voor net heid vind ik voor een meisje dat maar zo hoort. Maar bij iedereen is dat toch niet. Marjan K. H. I. Ambacht. Hartelijk welkom. Marjan! Ik vind het jammer dat, ik je zo lang heb laten wachten, maar hier sta je dan toch. Nu de dooi is ingevallen, komen de rolschaatsen goed van pas. Een poosje ging het op echte schaatsen. Kun je dat ook? Heleen van R. Zeist. Zijn ze op die school nog zo kinderachtig om daarvoor een middag vrij te geven? Afijn, jullie willen daar wel aan. En ook een avond geen huiswerk, dat is ook welkom. Laat ze maar doen, nietwaar? En nu mag je de school een poosje nog vergeten. Straks begint het weer. AUemaal de hartelijke groeten van OOM KO.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 13