Met de kerst dagen een lichtje extra Ome Henk" Klein wil geen smeris zijn in Zuid-ifrika CAMERA'S^ OUD's WIJNHUIS TVorgels piano's mossel-I' iforsteeg@ IPELI 35 KEI KindeAho-eScfe DESIREE Goeree-Overflakkee Disco-nieuws larcissl I t l Ook voor I KEUVËLAAR SINNEJ f9 FOTOGRAFIE J. ZANDSTRA SOMMELSDIJE 0e ekgdnte perlomigsring MIDDELHARNIS Gediplomeerd Slijter sinds 1896 AL UW WIJNEN -^ TEGEN SPECIALE PRIJZEN it; VOOR DE FEESTDAGEN O.a. SHERRY 3 a f 11,— 3 a f 12,50 Ruimtevaart stimuleert ontwikkeling algemeen nuttige zaken -f i instaiiatjes Uwi sterke )nge generatie. Langewel O. M. alemJ ^ij onsl OPGEI U Weet datl Voorraad nJ "lagazijnenl T.Sti Blsdz. 2 .j; ILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 20 december l]K.;id'"^ 20 deceml Wellicht heeft u tot dusver de huise lijke Kerstviering fotografisch ge sproken dan slechts met één flits- lampje benaderd. Da's geen schande... Er zijn echter nog tal van mogelijk heden die u, reeds op de hoogte van het gegoochel met richtgetallen, in staat stellen nog betere, scherpere foto's te maken. Wij zien dus even voorbij aan het gegeven „Kerstmis", ook al omdat de keuze van onderwerpen op en rond die hoogtijdag, een zaak is van volko men eigen smaak. Ieder kiekt op zijn manier de lampjesboom, de feestdis en het vertier tussenbei. Aan uw smaak wordt dus niet getornd. Laat ons even de technische moge lijkheden bezien. Het gaat in eerste aan leg, dat begrijpt u, om méér en beter licht. Hoewel je met één flitslampje al ontzettend veel toeren kunt uithalen, raak je op een gegeven moment toch vast. Met meer licht komen we tot scherpere foto's, vooral tot plaatjes die scherper-in-de-diepte zijn. Door een verantwoorde opstelling van dat meer- licht worden de foto's ook fraaier op het stuk van plastiek, contrast, scha- duviTwerking en zo meer. Er zijn diverse manieren om. met meer dan een lamp te gaan flitsen. Daar zijn vooreerst de verlengkabeltjes plus drie- ling-stekkertjes, die ons in staat stel len drie (da's al veel) of meer flitslam pen gelijktijdig via het synchroonkon- takt van de camera te ontsteken. Een hele goede en goedkope oplos sing. Bruikbaar voor zowel „gewone" als elektronische flitsers. Elektronen flitsers zijn bovendien vaak voorzien van de mogelijkheid een tweede lamp- staaf aan te sluiten. Dit resulteert niet altijd tot een grotere lichtopbrengst; in veel gevallen wordt de energie van het apparaat over de aangesloten lampen verdeeld. Dat is vaak beter dan één pitje. Meer licht krijgt men, wanneer die extra lampstaaf is toegerust met een eigen condensator. Men heeft dan al leen rekening te houden met een dubbe le oplaadtijd. Een derde mogelijkheid bieden foto-electrische cellen, die al naar gelang het fabrikaat één of meer flitsen draadloos kunnen koppelen aan het hoofdlicht. Een dergelijke cel reageert praktisch tijdloos op het licht van de „afgevuurde" flits en ontsteekt de aangesloten lampen. Deze apparaat jes geven meer armslag; men kan de flitslampen verder van elkaar opstellen zonder gehannes met snoeren en kabels. U zult er een proeffilmpje aan moe ten wagen om bij een bepaalde lampop stelling tot een bepaald richtgetal te komen. Dat richtgetal hangt immers te zeer af van wisselvallige factoren. Be denkt u eens, dat zelfs bij één lamp de overwegende helderheid (reflectie) van het onderwerp al van belang is. De va riaties zijn echter niet te tellen. U kunt nu „studiowerk" gaan maken, door met één of meer extralichtbronnen de „bounce-methode" (plafondflits) toe te passen, door bijv. één lamp voor sche merlamp te laten spelen, door achter gronden en hoeken fraai „uit te lich ten"; enfin, voor de pionier valt hier wekenlang gezellig te experimenteren. Nogeen tip: als u twee flitslampen van gelijke capaciteit vanaf één plaats ontsteekt, moet u het richtgetal niet zonder meer verdubbelen. Wel moet de diafragma-opening een volle trap klei ner genomen worden. Dit komt neer op een vermenigvuldiging van het richt getal met ongeveer 1,4. Bij drie lampen wordt de diafragma opening IV2 trap kleiner of het richtgetal vermenigvul digd met 1,7: bij vier lampen (nog steeds vanaf één plaats) 2 diafragma- trappen of richtgetal x 2, enz. Wanneer u twee flitslampen van ge lijke capaciteit gebruikt om bijv. een grote ruimte te verlichten, dus waarbij elke lamp een eigen deel van het onder werp verlicht, dient u het richtgetal van één lamp aan te houden. Op de belich ting hebben evenmin invloed die lam pen, die het onderwerp uitsluitend in te genlicht beschijnen of die dienst doen als achtergrondverlichting. Laat u niet afschrikken. Bedenk dat „Voor my als oud-bokser 'k heb 250 keer in de ring gestaan was het niet aan te zien hoe ze elkaar in bar baarse gevechten toetakelden ik zou in Amsterdam nog wel smeris wil len wezen maar niet daar, die lui heb ben koppen zo hard als beton In deze trant liet „Ome Henk Klein" uit Amsterdam zich vrijdagavond uit over zyn bevindingen opgedaan tydens een ruim negentig dagen durende reis door Zuid-Afrika. Dhr. Klein sprak voor de afdeling Goeree-Overflakkee van de N.Z.A.W. van welke stichting hij toen hij naar Zuid-Afrika vertrok nog nooit gehoord had. Met de N.Z.A.W. verklaart „Ome Henk" nu dat negen en negentig procent van alles wat er tegen het lapartheidsbeleid in Zuid-Afrika wordt gezegd gelogen is. „Ik heb de eer gehad het Afrikaanse volk in al zijn geledingen en gedragin gen diep in het hart te kijken" verklaar de dhr. Klein. „Als er iets geweest was dat niet in orde was hadden ze mij geen rad voor de ogen gedraaid" vertelde de „Jordaanse jongen" die als zeevarende de hele wereld bereisd heeft. Hij ver volgde: „Ik ben er bevooroordeeld heenge gaan, het woord facist klonk me nog rot in de oren en de dominee en de pastoor waarschuwden me dat ik naar de Ver- woerd facisten ging. Nouze moch ten wel zeggen, ik heb in geen enkel land zo weinig politie gezien als in Zuid-Afrikaof ze moeten in een vermomming lopenschertste hij. Natuurlijk is er een sterke veiUgheids- dienst tegen communisten en bommen- gooiers, neem ze dat eens kwalijk! „Ik heb er gemerkt dat het Zuid- Afrikaanse volk geen klootjesvolk meer is als het onze. Een duitse „stu dent" kon ons land binnenkomen en ons land en ons koningshuis beledi gen, dat lap je daar in Zuid-Afrika niet, dat schorem wordt er geweerd en ze zijn daar beter op hun qui- vive", viel hij fel uit. mét het ingewikkelder worden van de mogelijkheden deze ook interessanter en „gezelliger" worden en uiteindelijk kun nen leiden tot veel fraaiere resultaten. Jaag u niet meteen op kosten om professioneel voor de dag te kunnen komen. Eén enkel PF-ééntje extra kan vaak al wonderen doen. Is de Kersttijd geen mooie tijd om te experimenteren met LICHT? Beste meisjes en jongens! Eerst maak ik de namen bekend van de kinderen, die voor het november- werk een prijs hebben verdiend. Deze zijn: Teun van Gurp, Ooltgensplaat Joost en Kees Verschuure, Krabbendijke Alie Nagtegaal, Melissant Leintje Minderhoud, Serooskerke Gert jan Kroon, Borssele Dat zijn ze dan. Wie zullen het zijn voor het decemberwerk, de laatste maand van het jaar? Dat weten we nog niet. De tijd zal het leren, zullen wij hopen. En nu het nieuwe raadsel, DECEMBERRAADSEL 3 1. Koning in de tijd dat Lot leefde. 2. Nicht van Maria, de moeder des Heeren. 3. Moeder van Obed. 4. Ten tijde van Jezus waren er Farizeën en 5. Medereiziger van Paulus. 6. Doopte de kamerling en werd ge vonden te Azote. 7. Berg, genoemd in het boek Jozua. 8. Epn van de grote profeten. 9. De grootvader van Obed. 10. Vrouw die uit de doden werd op gewekt (Handel.). De beginletters vormen de naam van een bekende feestdag. Dit raadsel werd ingezonden door Jannie Louws, Meliskerke. BRIEVEN Joke V. Ouddorp. Dat was gemakke lijk, nu je wist wat je moest kopen. Was hij er blij mee? Het schrijven van deze brief was niet zo gemakkelijk, want Simone en EUy zaten aan tafel. Dit zitten niet altijd even stil en dan gaat het schrijven niet zo mooi. Simone kan al goed haar naam schrijven, en EUy ook, als je haar hand maar vast houdt. Jan van S. Stellendam. Hoe gaat het in het nieuwe rekenboekje? Een tik keltje moeilijker misschien? In een hal ve minuut 180 meter meter vind ik veel, hoor! Dat is ruim twintig km per uur, als ik goed heb uitgerekend. Reken het maar eens over. De bruiloft duurde nogal lang, maar je mocht de volgende dag uitslapen. Janneke V. Ouddorp. Je rapport ziet er best uit; niet één zes er bij; alles boven de zes! Vind je een brief schrij ven nog een beetje moeilijk? Toch zal je het zachtjesaan alleen moeten doen. Schrijven jullie op school brieven? Janneke V. Middelharnis. Je rapport is heel goed. Voor handwerken moet er nog een beetje bij, vind je ook niet? Fijn, dat je A gehaald hebt. Ga je nu verder aan B? Is het moeilijk? Hoe vaak moeten jullie oefenen? Piet van K. Ouddorp. Het was nog te vroeg om je cijfers te laten zien. Nu zijn ze bij jou al bekend. Ik hoop, dat ze meegevallen zijn. Heb jij ook mee geholpen aan de figuren van marse pein? Het is mooi werk, hè? Hoe vind je de smaak? Heb je niet liever een boterletter? Jannie L. Meliskerke. Hebben jullie al jaarvergadering gehad? En hoe ging het zingen? Deze week heb ik een raad sel van jou geplaatst; het andere kan ik moeilijk gebruiken: er moest te veel in veranderd worden, en de tijd is nu eigenlijk voorbij ook. Anton de B. Geldermalsen. Er zijn geen onvoldoendes bij en dat is mooi. Toch moet je proberen om bij de zesjes iets bij te krijgen. Vlijt bijvoorbeeld, daar moet je toch minstens een zeven voor hebben. Daar heb je niet veel ver stand voor nodig, voor dat vak. Vindt Dik je trein mooi? Heeft hij er ook een? Maarten en Kees J. Serooskerke. Har telijk welkom. Kees! Ik hoop, dat je met plezier zal mee doen. Je noemt drie hobby's op, maar die ene, daar heb ik nog nooit van gehoord. Het is goed dat het geen menens is. Mochten jullie niet langer in de rommel spelen van de oom van Jasper? Dacht hij dat jullie iets kapot zouden maken? En wat ant woordden jullie? „We zulle d'r uut hae. Piet, mae noe nog nie!" Ria P. Vlaardingen. Hier sta je dan weer, Ria! Nu zal je het zo vreemd niet meer vinden als de eerste keer. Ja, ik heb Henk nog gezien. En ik meen dat je opa er ook bij was; kan dat? Jammer dat je niet mee kon naar Schiphol, maar wellicht komt die ge legenheid nog wel eens. Jan de B. Geldermalsen. Ik had echt nog nooit van een spirograph gehoord. Ik weet niet of ik het goed heb geschre ven; ik heb het woord uit jouw brief genomen. Maar ik zie wel, dat je er prachtige figuren mee maken kan. Ik denk, dat je die raceauto toch nog mooier vindt. Is dat zo? Jeannet S. Krabbendijke. Zijn er zo weinig gym-leraars, dat jullie bij ge brek aan zo iemand geen gym. kunnen hebben? Kan niemand van de andere leraars het? Twee vakken moeten nog een duwtje hebben, naar boven dan na tuurlijk; maar ik denk, dat het volgen de rapport geen vijven meer laat zien. Daar zal jij echt wel voor zorgen. Henk P. Vlaardingen. Je schrijven is nog niet best; dat zeg je zelf. Voor dat vak zal je nog geen acht of negen ha len. Je bent verstandig om het cijfer niet te noemen. Een onvoldoende zal het wel niet zijn. Een nieuw weeshuis zal veel geld kosten; dan is zo'n hon derddertig gulden maar een druppel op een gloeiende plaat. Maar jullie doen het niet alleen en vele kleintjes maken één grote. Het zijn leuke akties en zeer nuttig. Rien M. Middelharnis. Ja, verhalen over de oorlog met de Duitsers zijn zeer spannend. De meester heeft het mis schien zelf meegemaakt; dan weet je het zéker goed. Is het varen op een vlot niet gevaarlijk? Over dat ramen-zemen kan ik je niet goed volgen. Is het soms een heitje voor een karweitje? Janneke van G. Lewedorp. Ja, in de vorige brief heb je al de plaatsen ge noemd, waar je geweest bent. Dat had ik niet bedoeld, dat je geen lange brie ven kon schrijven, maar dat het (vooral in het begin) niet geregeld ging. Nu heb ik zeker wel gezien dat je schrijven kunt. Het is een grote brief geworden; ja,'jij kunt het wel! Diny G. Borssele. Was het papier zó mooi? Dat is fijn! Je moet het niet al lemaal aan mij verzenden, hoor! Wees er maar een beetje zuinig op, en ge bruik eerst het oude maar. Had je een goed rapport en was de directeur er over tevreden? Dan is er geen vuiltje aan de lucht. Jan D. Stad aan 't Haringvliet. Goede cijfers, Jan! Vooral met de talen gaat het goed en dat is een voornaam punt. Was het bij Tineke ook in orde? Dat is fijn! Je hebt een mooi cadeau gekregen voor je verjaardag, zeg! Ada van 't L. Krabbendijke. Een heel best rapport; eigenlijk wel een rapport voor de h.a.v.o. Over dat gezamenlijk zingen hebben al meer kinderen ge schreven, een teken, dat het wel in de smaak is gevallen. Ja, dat geloop is al tijd erg storend. Zou het komen door de zenuwen? Die ziekte is erg pijnlijk en kan lange tijd duren eer alles weer nor maal is. Dat ene zesje staat wel iets misplaatst tussen die prachtige cijfers. Ineke G. Borssele. Is het druk ge weest op vaders verjaardag? Nog har telijk gefeliciteerd. Vond je moeder het boek mooi? Jij toch ook wel? Ik denk dat al de huisgenoten er wat aan heb ben. Aad van D. Zoetermeer. Fijn zeg, dat je nu maar vijf minuten moet fietsen. Daar kun je de boerderij wel voor in de steek laten, al valt dat niet zo mee. Het is een drukke maand, hoor! Wat moest jij veel rijmpjes maken voor het a-b-c-spel. Heb je daar de slag nogal van? EUy R. Rotterdam. Gefeliciteerd met al die jarigen en met die gedenkdagen! Je hebt deze brief maar tussen het huis werk geschreven, maar je hebt er niet met een jantje van leiden afgemaakt: netjes geschreven en heel veel. Wat was dat een vorstelijke gift: 75.000! Allemaal de hartelijke groeten van OOM KO. „Als je als eerlijk mens in Zuid- Afrika komt mag je overal komen", verzekerde dhr. Klein en uit zijn waar nemingen trok hij de conclusie dat de zwarten niets in de weg staat om zich evenals de blanke te ontwikkelen. Het leven in Zuid-Afrika had hij be vonden zoals het ook in Nederland ge leefd wordt. Spr. had ook geruime tijd doorgebracht onder de Boeren en hij verzekerde dat de Bantoes meer tegen hun baas durven zeggen dan dat in Nederland mogelijk is! Meer dan ooit had dhr. Klein begrepen hoezeer de Afrikaanse Boer gehecht is aan zijn land waarvoor hun voorouders zo hard hebben gevochten en hij vond het be grijpelijk dat ze dat tegen oproerkraai ers beschermen. Daarbij voelen de Bantoes zich beschermd door de Boeren. Onderlinge haat. In een schets van de Afrikaanse kleurling wees dhr. Klein erop dat er zo'n vijftienhonderd stammen zijn die elkaar intens haten. Van de meeste stammen komen er jonge kerels bij de goud- en diamantmijnen werken om van de goede verdiensten later een of meerdere vrouwen te kunnen kopen. Er staan strenge straffen op het aan hen verstrekken van alcohol maar ook met enkele liters kafferbier raken ze al van streek. Spr. verhaalde van de barbaarse gevechten die hij bij zo'n mijn had ge zien, hij telde er 21 doden als stille ge tuigen van de onderlinge haat. „Als ik net als die boeren personeel moest houden werd ik stapelgek" ver zekerde Ome Henk. Hij illustreerde die veronderstelling met het door hem waargenomen voorbeeld uit de prak tijk. Een boer nam twee Bantoes in zijn dienst aan en toen ze eenmaal aangeno men waren kwam het veeltallige kroost, de vrouwen en zelfs de grootouders op het toneel die de boer ook aan het eten moet houden! En dan wordt er nog ge zegd dat die Bantoes niets verdienen... Hun loon wordt voor een groot deel in natura verstrekt omdat ze, wanneer ze veel geld in handen krijgen, de benen nemen. „De zwarten zijn zelf apart" luidde dan ook de ooggetuige-conclusie van Ome Henk. „Alles, zelfs hun lichaams geur is anders dan van onsen ik moest tenslotte mijn gastheer vragen om de keukenmeid naar buiten te stu ren omdat ik geen hap eten door mijn keel kon krijgen. Ook vertelde dhr. Klein dat de zwarten in Durban na een treinongeluk de machinist doodsloegen waaruit hij opmaakte dat hun gedach- tengang niet te peilen is. „Een ingenieur, afkomstig uit Rot terdam vertelde me"... zo vervolgde dhr. Klein: „Ze zouden in Nederland wel willen dat ze het zo rustig hadden als hier... Dhr. Klein zou 's mans naam niet noemen omdat in ons klootjesland misschien nog maatregelen tegen zijn familieleden zouden worden ge nomen". „Als ons land zo sentimenteel is, laat ze dan aan de Zuid-Afrikaanse regering vragen of ze een paar schepen met Bantoes naar Nederland willen sturen, dan wil ik wel eens zien hoe ze deze mensen zouden ontwikkelen en hen tot christenen zouden maken". In het kort ging hij de verbeteringen na die de Bantoes ten deel zijn gevallen, o.a. de 250.000 woningen, de scholen, de universiteiten en de ziekenhuizen waar bij dhr. Klein de opmerking plaatste dat er in het Binnengasthuis te Amsterdam onhygiënischer toestanden heersen dan in een Bantoe ziekenhuis. Spr. wist maar al te goed waaruit de aversie voortkomt. Chinese en Russische infiltranten loeren op het land met zijn unieke strategische ligging. Als de chi nezen of de russen de goudvoorraden in handen kregen was het gelijk gedaan met het monetaire stelsel en met de dollars en ponden. Daar grijpen ze ge lukkig naast en het deed dhr. Klein bij zonder veel deugd uit de monden van Bantoes te hebben gehoord op de vraag wat ze zouden doen warmeer er oorlog zou komen: „We gaan ons baas help". KERKSTRAAT, SOMMELSDIJK Gedurende de kerstweek zal het museum 3 middagen geopend zijn. Dinsdag 24; vrijdag 27; zaterdag 28 december van 2-5 uur. Gewoonlijk is het in de wintermaanden gesloten we gens schoonmaken, reorganisatie en herstelwerkzaamheden aan de voorwer pen. Nu is alles weer te bezichtigen! Mocht u deze zomer geen gelegenheid gehad hebben, breng dan nu met uw kinderen en loge's een bezoek! Waar gaat uw belangstelling naar uit? Brandweer, Visserij, Romeinse voor werpen (uit de opgravingen bij Goede- reede). Landbouw, Kaarten en ansichten van het eiland. Een oud winkeltje, Flakkeese kamer. Klederdrachten, Schutterij, Voorwerpen van de wagons en locomotieven van de R.T.M. Door een bezoek te brengen bezorgt u uzelf en uw gasten een onvergetelijke middag! „Orgelprofile", e\en unieke serie voor orgelkenners en liefhebbers II In de vorige aflevering „Disco Nieuws" bespraken wij een nieuw^e serie orgel platen, een zeer interessante uitgave, voornamelijk door het instructieve ka rakter. Uit deze serie „Orgelprofile" die momenteel 8 platen bevat namen wij 3 platen onder de loupe. In deze aflevering zullen wij uit-deze serie pla ten weer enige onder de aandacht van geïnteresseerden brengen. Het klankbeeld van het prachtige grote Silbermann-orgel in de Dom te Freiberg (in Saksen) is te beluisteren op een keurig verzorgde plaat waarop is opgenomen een vrij bekend Bach- programma. Op dit 44 stemmen tellen de instrument speelt Arthur Eger van Joh. Seb. Bach o.a.: Preludium und Fuge C-Dur BWV545 - Trio G-Dur BWV 586 - De Schubler orgelchorale n.l. Wachet auf, ruft uns die Stimme BWV 645 - Wo soil ioh fliehen hin BWV 646 - Wer nur den lieben Gott laöt walten BWV 647 - Meine Seele erhebet den Herren BWV 5648 - Ach bleib bei uns BWV 649 - Kommst du nun, Jesus, vom Himmel hernieder BWV 650 - Trio d-moll BWV 583 - Praludium und Fuge g-moll BWV 535. Op de mooie hoes met foto van het instrument staan naast de technische gegevens, de registraties van de ge speelde werken afgedrukt. Gottfried Silbermann, de beroemde Zuid Duitse orgelbouwer uit de 17e eeuw bouwde' dit orgel in de jaren 17101714. Dit instrument met z'n 3 manualen t.w. Hoofdwerk, Bovenwerk, Borstwerk en het pedaal is zeer veelzijdig van klanli- karakter. Men wordt al dadelijk geboeid bij de inzet van Bach's fraaie C. Dur preludi um, door de karakteristieke Silbermann klank, o.a. puntgave tong werken; zin gende mixturen en cornelten. Ook komt dit zeer goed uit in de mooie levendige Trio's waarvoor Arthur Eger spranke lende registraties koos. Ook komt dit fraai naar voren in de „Schublerse" Or gelkoralen. Het spel is hier en daar iets traag voor het gehoor. Men mist dus soms het puntige. Het orgel dat van zichzelf zeer levendig van intonatie is lost dit, misschien voor ons gevoel te kort ruimschoots op. Het spel is tech nisch gaaf, met stijlvolle articulaties en ornamentiek. Muzikaal wordt alles vertolkt. Na het beluisteren naast de andere platen in deze serie heeft de fraaie opname van dit orgel ons het meest geboeid, zeker in de rustige Trio in d moll, en het prachtige slotwerk o.a. de Preludium en Fuga in G moll. Bestelno. PeIca P.S.R. 40505. Aan de grote Thomas-Cantor uit Leipzig werd in „Orgelprofile" nog een plaat gewijd, met verschillende beken de orgelwerken. De muziek van deze grote toonkunstenaar uit de 18e eeuw is enorm rijk aan muzikale waarde en in houd, ja met een geweldige diepte, zo dat het niet te verwonderen valt dat juist zijn muziek tot de meest beluis terde gerekend mag worden. Herbert Manfred Hoffman vertolkt op deze plaat van Joh. Seb. Bach o.a.: Praeludium und Fuge C-Dur (BWV 531) D-Dur (BWV 532) e-moll (BWV 533) G-Dur (BWV 541) a-moll (B WV 543) Komm Gott Schöpfer (BWV 667) Ein feste Burg (BWV 720). ge speeld op het Scherer-orgel te Himmel- pforten, een plaatsje tussen de Elbe en Weser, een streek die bekend staat om zijn historische orgels zoals de be roemde Schnitger orgels te Cappel: Stadi en Neuënfelde. In dit instrument dat 24 stemmen telt verdeelt over hoofdwerk, borstwerk en pedaal bevind zich nog veel oud pijpwerk van de be kende bouwer Hans Scherer. Het in strument zelf is in 1955 van een nieuw kaswerk voorzien tijdens een grote res tauratie door de Duitse orgelbouwer Paul Ott. De organist Herbert Hoffmann geeft in de vertolking van deze pittige orgel- werken blijk over een gedegen techniek te bezitten, getuige zijn inzet in de D- Dur. De tempi liggen allen behoorlijk hoog, zodat hij aan een wat mechani sche vertolking niet ontkomt. Hier en daar wat meer expressie en muzikaler voordracht had zeker aan Bach's fees telijke G-Dur meer spanning gegeven. De a-moll klinkt daarentegen weer meesterlijk met een fraai registratie schema. Het is een geslaagde plaat ge worden zeker wat betreft de opname, daar het lijnenspel zeer helder en dui delijk is te volgen. Ook de hoes is keu rig verzorgt met gegevens over het in strument, de gespeelde werken, en de gekozen registraties. Het orgel heeft de echte pittige Noord Duitse klank die van een geheel ander karakter is als het instioiment te Frei berg. Bestelno. Pelca P.S.R. 40508. De eisen, die de ruimtevaart aanj lerlei materialen en technieken hebben al vaak geleid tot toepassing op andere minder exclusieve terrei van menselijke werkzaamheid. De tal van biologisch steriele ruimtevaartuil heeft geleid tot allerlei methoden, l thans in Amerikaanse ziekenhui worden toegepast. Een instrument, ■A vaardigd om spanningen in een'ral met vaste brandstof te berekenen wol nu gebruikt om de elasticiteit van f menselijk beenderstelsel te meten, L is vooral van belang bij het onderzJ naar de vraag, waarom beenderen L het stijgen der jaren brozer worJ Een miniatuur t.v. toestel ter groil van een pakje sigaretten wordt thj commercieel verkocht aan allerlei l drijven in de U.S.A. om bepaalde i dustriëlë processen te controleren. t1 slotte blijkt een kunststofschuim datl de ruimtevaart wordt gebruikt uill mate geschikt voor gebruik in geboml vliegtuigen, automobielen en wat i in verband met zijn vuurwerende eigenschappen. Bij verhitting ont5i| kelt dit schuim namelijk een gas, het vuur als het ware teinagduwt en Ij vendien wordt het materiaal omgezet een ondoordringbare laag. (Dlf •1I« go*da merken In éin zaak Mrddelburg L.Oelft 103-lOS Tel.O1180.76S4 Ook in Den Haag Groningen Heerlen Herbert Manfred Hoffmann zijn^i tolkingen van enige virtuose orgeh ken uit de Romantiek zijn o.i. mini geslaagd. De Pelca „Orgelprofile" pli getiteld „Die Virtuose Orgel" werd genomen in de St. Pauls-Kirche Fürth, en bevat de volgende werki Franz Liszt (1811-1886) PraeJudii und Fuge über B-A-C-H, Variatioi über „Weinen, Klagen, Sorgen, Zag Leon Boèllmann (1862-1897) Suite thique op. 25, Introduction-Choral Menuet gothique Prière a Notre' me Toccata. Cesar Franck (1822-1890) Choral a ffl Herbert Hoffmann speelde deze het grote orgel in bovengenoemde ke Dit universele instrument is zeer schikt voor de vertolking van Duitse Franse orgel romantiek. De gedegen techniek van de orgai die deze muziek in een snel temp» speelt, heeft o.i. veel te weinig expB sie en buigzaamheid, een onmisl» factor in de vertolking van romanfi Het klinkt alles echt perfect motoris maar het echte muziek maken gemist. Het lijkt toch tegenwoordü (vooral onder de Duitse organisten) gewoonte te worden de tempo's tot f ongekende hoogte op te voeren, en» alle respect van de knappe tectf gaat daartegenover alles benauweni knap klinken, zodat men zich wel e| afvraagt of wij daarmede wel op goede pad zijn. De „BACH" van Franz Liszt heW wij ook eens van Alb. de Klerli Haarlem's Bavo gedraaid, en dan 1 luisteren wij naast een gedegen f' manschap ook een meesterschap in' vertolken van dit werk, wat Hoffm* beslist mist. Ook het grootse statige Boëllmann zijn bekende Suite gotliit misten wij door een hoog opgezet tïr po, evenals het boeiende en rijlt klankkleuren getooide 3e Choral in moll van Franck. Juist Cesar Franck vraagt een fl voordracht en warme klankkleuren, eigenschappen waar de romantische gelmuziek recht op heeft. Wij mogen in de vertolking van muziek (hoe hoog wij een gedegen stijlvolle techniek kunnen ja m*" waarderen) toch meer vragen als aü* techniek, muzikale vertolking f naast techniek de muziek inhoud waarde, een eigenschap die deze F o.i. mist. De opname is goed gesIaaJ' Bestelno. Pelca P.S.R. 40509. In de volgende aflevering Disco-ni* hopen wij de nog resterende plate" de serie „Orgelprofile" te bespreken ««♦♦♦♦♦♦♦♦4 Rekol Zijn t Bovendid Vers uit de Gebrs. van E^ Bgeweg 218 Nieuwe To ikoop: Vuren en vanaf 2,75 1 ijarage of droj 7 x 3.50 (01878) 337 Middelharnis

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 6