EiiAnDEn - niEuws ORQelS m öe „qouöen óelta" Had Flakkee maar één gemeente geworden Plaatselijk nieuws Gladiolentelers- vereniging „Mederland" opgericht Mededelingen m.b.t. Ruilverkaveling „de Stelle" ZÓ moet het Zondagsdienst artsen Achihuizen, R.K. kerk keRstlieö 1968 (e blad Vrijdag 20 december 1968 No. 3748 NGEZONDEN Beg rot in gs- vergadering polder Sint Adolfsiand Ooic zo druic? Nieuws uit Zeeland Vergadering ,,Scliuttevaer'' Ettense Veemarkt In de Raadsvergadering van 5 decem- r j.l. van de Gemeente Middelharnis eft de raad een crediet verleend van 25.000,voor het opstellen van een ineentelijk structuurplan. In de gemeente Oostflakkee kwam ar ik meen als eerste een dergelijk orstel aan de orde. Daarna volgde edereede en Dirksland. In 1951 verscheen in opdracht van de amelijke gemeenten, toen nog 13 op akkee, het soc. ec. rapport van het I, Bij de beschouwingen over de be- oting 1966 in de raadsvergadering van ostflakkee, op 26 aug. 1966 is toen r de fractie van de P.v.d.A. aange- erd, dat dit ETI-rapport een herzie- -g en/of aanvulling behoefde en dat t elke gemeente op zich zelf plannen e de structuur betreffen gaat laten aken. Plannen voor de toekomst van attee moeten door de vier gemeenten amelijk worden opgezet. Deze ge- chtengang van de P.v.d.A. fractie in stflakkee heeft men afgewezen met gumenten, die niet erg indrukwek- end waren. Persoonlijk betreur ik het dat er vooral op dit punt geen sa- enwerking tussen de vier gemeenten ogelijk was. Steeds meer ben ik ervan jertuigd, dat Flakkee één gemeente moeten worden. Vanaf het begin, at er samenvoegingsplannen aan de kwamen, heb ik dit standpunt ge- ildigd. Maar er waren toen maar wei- raadsleden die dit standpunt met mij eelden. Later na de herindeling, toen men i de feiten te maken kreeg, hoorde 1 meer en meer de verzuchting: het as beter, dat Flakkee één gemeente as geworden. Het kan altijd nog! en verloop van tijd komt het m.i. toch. Was Flakkee direct één gemeente in laats van vier geworden had men m.i. et wat meer kracht en met meer con- ntratie kunnen aandringen op b.v. akkee tot probleem- of ontwikke- "gsgebied te verklaren. De besprekin- li in de raad had dan mogelijk ook t minder gebaseerd geweest van elk r z'n eigen dorpje, wat naar mijn aak nog te veel het geval is in de 'er gemeenten. Als ik uit het verslag van de laatste adsvergadering van Middelharnis lees e dhr. Grinwis zijn standpunt t.a.z. de fluoridering tracht te verdedi- n, vind ik dat toch engelijk maar be en de maat van een raadslid van de otste gemeente op Flakkee. Ik geloof dat de Heer Grinwis en niet alleen ook eens wat meer ndacht moet besteden aan de argu- enten die vóór fluoridering van het ^kwater worden aangevoerd. Op 10 juni 1968 zeggen twee Ameri- anse onderzoekers, dat de tijd niet r meer af is dat fluor zal worden er- ad als een essentiële stof voor de enselijke gezondheid en dat fluor niet "een zal worden toegediend aan het "kwater, dat onvoldoende fluoride vat, maar ook zal worden voorge- even aan oudere mensen ter voor- oming van botontkalking en breuken. Er is een commissie Voorlichting Flu- dering Drinkwater, ingesteld door de ister van Soc. Zaken en Volksge- ndheid. Deze commissie heeft in jan. "7 een brochure uitgegeven, waarvan de lezing ten zeerste aanbeveel aan heer Grinwis en zijn medestanders iz. van de fluoridering van het drink- ater. dderkerk. C. Gebraad. OOLTGENSPLAAT De Jaarlijkse begrotingsvergadering r stemgerechtigde ingelanden van de Ifa Sint Adolfsiand te Ooltgensplaat, 'gehouden worden vrijdag 27 decem- l a.s. des nam. 2 uur in hotel „Hob- De memorie van toelichting bij de oting vermeldt, dat de lasten te hef- 1 door het Waterschap „De Dijkring akkee" voor het dienstjaar 1969 wor- i> begroot op 55,50 per ha. De polder- ten worden voor dit dienstjaar be ft op 56,50 per ha. Het totaal der 'ten, exclusief de vooruitschotten, die- 5 dus vastgesteld te worden op een van 112,per ha. Het bedrag t vooruitschotten totaal voor de pel 's Het Oudeland; Galathee; Weipol- f; Kruispolder; Het Rietveld en Alte- 9n bedraagt 23.103,02. ^p 1 januari 1969 bedraagt het to- saldo der nog niet afgeloste geld- ngen 157.438,61, zijnde de boek- 'arde van het bezit, waarvoor geld- ."Wgen werden opgenomen. De bezol- Öng van het personeel ten dienste van 'beheer van de werken worden met wiel- en bromfietsvergoeding, kle- en schoeisel en ziektekostentoela- geraamd op 33.518,20. Wegen en kunstwerken. Het onderhoud van wegen en daartoe kotende kunstwerken komt op een ''al bedrag van 7.975,96. Het nadelig van de kapitaaldienst vermeldt in de ''^ning 1967, is groot 3.977,09 en daar niet direkt is aan te nemen dat deze ''"W in het dienstjaar 1968 geheel is te werken, wordt met dit bedrag l^apitaaldienst voor 1969 geopend. Op deze vergadering zal de voorzitter, s heer K. C. van Kempen, mededelin- doen met betrekking tot de polder- *baamheden in het afgelopen jaar "i^t te voeren beleid voor het nieuwe ^stjaar. MIDDELHARNIS Kerstfeestviering. De viering van het kerstfeest voor de kinderen van de zondagsschool der Geref. Kerken heeft plaats op Tweede Kerstdag des nam. 3 uur. Jeugdmaaltijd met Kerst. De geza menlijke Jeugdverenigingen der Ger. Kerken zullen weer de gebruikelijke jeugdmaaltijd houden en wel op za terdag half acht in de Jeugdhaven. Hervormde zondagsschool. De kin deren van de Hervormde zondagsschool zullen op Tweede Kerstdag het Kerst feest vieren, 's middags half drie in de kerk. Kerstviering zondagsschool Geref. Gemeente. De kinderen van de zon dagsschool der Ger. Gemeente, hopen eveneens op Tweede Kerstdag in het kerkgebouw Chr. de Vrieslaan Kerst feest te vieren. Aaiivang 's middags 3.00 uur. Beroepen. Op de maandag gehouden ledenvergadering der Geref. Gemeen te alhier is uit het gestelde tweetal beroepen ds. J. van Haaren te Amers foort. Kerkeraadsverkiezing. Op dezelfde vergadering zijn tot ouderling herko zen A. van Zanten en L. Visser. In de vacature van M. Ie Comte is voor dia ken gekozen de heer C. v. d. Boom Wz. te Sommelsdijk. Herkozen voor diaken M. Kardux. Ophalen huisvuil. Gedurende de Kerstdagen en op Nieuwjaar wordt er geen huisvuü opgehaald. De volgende wijzigingen worden er als gevolg hiervan aangebracht: In de Kerstweek wordt er te Mid delharnis en Sommelsdijk slechts één maalhet vuü opgehaald. Op vrijdag morgen 27 dec. wordt daar het vuil opgehaald, waar dat anders op woens dagmorgen geschiedt. In de Nieuwjaarsweek wordt er wel 2 X gereden. In de wijk, waar normaal op w^oensdagmorgen de emmers worden geledigd, zal die nu reeds op dinsdag middag 31 dec. geschieden, terwijl de route van woensdagmiddag gereden zal worden op donderdagmorgen 2 jan. Terwijl er normaal op maandag- en donderdagmiddag aan particulieren ge legenheid wordt gegeven om afval op de stortplaats te brengen, komt dit op 2e kerstdag ook te vervallen. In plaats hiervan zal de vuilnisbelt op vrijdag middag van 13.00 u. tot 16.30 u. geopend zijn. Daar de gehele dienst Gemeentewer ken op 31 dec. haar w^erkzaamheden om 16.00 beëindigt, wordt aan de be treffende inwoners verzocht op deze dag de emmers wat vroeger aan de stoeprand te zetten dan normaal. HERKINGEN Kerkdienst. A.s. dinsdag 24 december des avonds om kwart over zeven hoopt voor de Oud Ger. Gem. alhier in lo kaal Peuterdijk 8 voor te gaan dhr. Schinkelshoek uit Hendrik Ido Am bacht. Donderdag 2e kerstdag hoopt des morgens om 10 uur voor de Ger. Ge meente voor te gaan Student L. Blok van Zeist. Kerstfeestviering met de kinderen van de Herv. Zondagsschool zal gehou den worden des avonds om half zeven in de Herv. Kerk. STELLEND AM Preekbeurt beroepen predikant. De bij de Ger, Kerk beroepen predikant kand. J. A. van Hooydonk hoopt zon dag 22 december 6 uur 's avonds in de Geref. Kerk voor te gaan. OUDDORP Uitslag trekking loterij „de Putter" Op de volgende lotnummers zijn prij zen gevallen: Ie 1154, 2e 1473, 3e 1484, 4e 1573, 5e 1456, 6e 1436, 7e 1110, 8e 1514, 9e 1136 10e 1811. Ze kunnen worden afgehaald bij Th. Grinwis, Wilhelminaweg 34, Ouddorp. OOLTGENSPLAAT Kerkelijke huwelijksbevestiging. Op vrijdag 27 december a.s. des nam. 3 uur zal in de Geref. Kerk de huwelijksbe vestiging plaats hebben van de heer R. E. Wibbelink te Goor (Ov.) en mej. M. M. Okker, alhier, door de weleerw. heer ds. P. Huisman, Ger. predikant te Franeker. Kerstfeest zondagsschool. Het Kerst feest met de kinderen van de zondags school zal gehouden worden Tweede Kerstdag, des nam. 6 uur in de Herv. Kerk. Alle belangstellenden zijn har telijk welkom. Secretarie met Oude jaar. Op Oude jaarsdag is de gemeente-secretarie van Oostflakkee des 's middags gesloten. SCHAAKVER. „DE ZWARTE PION" TE MIDDELHARNIS Uitslagen van maandag 16 december. Ie Afdeling: H. de Zout W. Peeman 0—1 J. de Jager C. Vis 0—1 J. 606101* P. Lesuis 0—1 M. V. d. Waal A. v. d. Waal V2-V2 2e Afdeling: F. Koese Addy Visser 1O C. V. d. Groef W. Markwat 0—1 N. V. Bracht A. Baas 0—1 C. Littel J. Keuvelaar 1-0 K. Bakelaar J. Noordijk O1 A. Robijn H, Meijer 1—0 De „Anton Visser" trofee. De „Anton Visser" trofee, de jaarlijk se wisselprijs van het jeugdschaaktoer nooi voor Goeree-Overflakkee werd het vorige jaar gewonnen door G. Doedens te Oude Tonge. Ook dit seizoen zal om deze wisselprijs door de jeugdschakers (tot 19 jaar) worden gestreden. Opgave voor deelname tot 1 jan. bij dhr. P. Lesuis te Middelharnis, tel. (01870) 2607. Snelschaaktoxu-nool op 30 dec. a.s. op onze clubavond in hotel Jacobi te Middelharnis. Opgave voor deelname worden ingewacht bij dhr. J. Boeter te Sommelsdijk, tel. (01870) 2785 of op de speelavond aan de zaal tot 7.45 uur. RIJMEN VAN TIJMEN 'n Schone Gemeente, Dat is toch wel fijn! Juist daarom ook dient er De reiniging te zijn. Maar ja, deze mensen Ze doen goed hun best. Maar als nu de anderen, Eens deden de rest! Het is in Meneerse, Uitvoerig bepraat. Het stond op d' agenda. Da's nog niet zo kwaad! De reinigingsrechten, Gaan weder omhoog. Maar wat men er neerzet, Kwam ook in 't betoog. Slechts wegwerpverpakking Plus emmers, meer niet. Dat is 't wat men 't liefste, Op straat voortaan ziet. Al 't andere verboden, Uw emmers gaan mee. De belt ziet ze komen! Dus wees maar gedwee, Het kan zo heel anders. Dan menigeen doet. De reinigingsdienst heeft Al heel wat ontmoet! Maar nu gaat het beter. Kijk maar in de krant Een emmer plus doos Dient geplaatst op de rand. De lieverdjes schoppen 't Wellicht er niet af. Als ieder zijn vuil, Elke week zo eens gaf. TIJMEN. Van zaterdag 21 december v.m. 12 uur t.m. maandag 23 december v.m. 9 uur Middelhamis-Sommelsdijk: Dienst heeft dokter Wieringa; telef. 2090, Middelharnis. Dirksland-Herkingen-Melissant: Dienst heeft dokter Elvé, tel. 01877- 262, Dirksland. Flakkee Oost: Dienst heeft dokter Bouman, telef. 01871-269, Stad aan 't Haringvliet en dokter Kramers, tel. 01873-201, Oolt gensplaat. DIENST WIJKVERPLEEGSTER Melissant-Dirksland-Herkingen: Van vrijdagavond 6 uur tot maandag ochtend 8 uur Zr. v. Noort, telef. 01876 234. Wit Gele Kruis Achthuizen: Dienst heeft Zr. Veneranda, Den Bommel, Achthuizen, Stad aan 't Ha ringvliet, tel. 01873-577. ZONDAGDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft dierenarts Wagner, tel. 01877-281, Dirksland. 25 en 26 DECEMBER (Ie en 2e Kerstdag) 1 Middelhamis-Sommelsdijk: Dienst heeft dokter v. d. Peppel, tel. 2117, Middelharnis. Dirksland-Herkingen-Melissant: Dinsdag 12 uur v.m. tot vrijdagoch tend 9 uur dokter Elvé, tel. 01877-262. Flakkee Oost: Dienst heeft dokter Bouman, telef. 01871-269, Stad aan 't Haringvliet en dokter Buth, tel. 01871-306, Den Bom mel. DIENST WIJKVERPLEEGSTER Melissant-Dirksland-Herkingen: Dienst heeft Zr. P. van Noort, tel. 01876-224. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Vanaf 25 dec. v.m. 7.00 uur tot 27 dec. v.m. 7.00 uur dierenarts J. Minderhoud, tel. 01870-2897, Middelharnis. Van zaterdag 28 december v.m. 12 uur t.m. maandag 30 december v.m. 9 uur Middelhamis-Sommelsdijk: Dienst heeft dokter Dogterom, telef. 2121, Sommelsdijk. DiriksIared-Herfcingen-JWelissant: Dienst heeft dokter Huisman, tel. 01877-412, Melissant. Flakkee Oost: Dienst heeft dokter Buth, tel. 01871- 306, Den Bom'mel en dokter Voogd, tel. 01874-259, Oude Tonge. DIENST WIJKVERPLEEGSTER JWelissant-DirTcsIand-Herkingen; Van vrijdagavond 6 uur tot maandag ochtend 8 uur Zr. J. Koppejan, te. 01877-234, b.g.g, 412, Wit-Gele Kruis Achthuizen: Dienst heeft Zr. Vrij, den Bommel, Achthuizen, Stad aan 't Haringvliet, tel. 01871-312, ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft dierenarts Minderhoud, tel, 01870-2897, Middelharnis. Iemand, die zo hard werkt dat hij over spannen raakt, zou eigenlijk met de vinger nagewezen moeten worden. Hij zou zich moeten schamen en niet alleen hijzelf, maar ook in veel gevallen zijn vrouw. Voor veel mannen is het een status symbool om het druk te hebben. Soms worden zij dan ook nog door hun vrouw in bescherming genomen: pappa heeft het veel te druk, jullie moeten nu niet aan zijn hoofd zeuren. Veel vrouwen zijn er vaak trots op, wanneer hun man zich over de kop werkt: mijn man heeft het tegenwoor dig zo ontzettend druk, hij heeft geen avond of weekend vrij. Jammer voor zijn kinderen, jammer voor zijn werk, voor de verkeersveiligheid, voor zijn hart, en nog veel meer!!! Uit „In en om onze MAVO" Op 12 december j.l. is bij notariële akte opgericht de „Gladiolentelersvere- niging Nederland" gevestigd te Drei- schor (Zld.). Zij heeft ten doel „de be hartiging der economische belangen ha- rer leden voorzover deze betrekking hebben op de gladiolencultuur". Hiermee is de eerste daadwerkelijke stap gezet op de weg die moet voeren naar verbetering van de bedrijfsresul taten voor de kweker; volgens een LEI- rapport was in 1966 öO'/o der bloembol- lenbedrijven verliesgevend, in 1968 mag dit percentage gerust hoger worden ge steld. De vereniging wordt bestuurd door een bestuur benoemd door een leden raad welke wordt gevormd uit gladio- lenkwekers uit alle teeltgebieden. Wanneei* een zo groot mogelijk aan tal kwekers zich aansluit, kan het aan bod worden gebundeld en kan via de vereniging worden verkocht. Het bestuur stelt de prijzen vast, daar- benevens een minimumprijs (beneden kostprijs) en een overnameregeling voor gladiolen per soort. Het ligt in de bedoeling ook de teelt- opervlakte te regiüeren en richtlijnen aan te geven betreffende het assorti ment. De vereniging wil niet zelf gaan ex porteren, maar wel nauwe kontakten onderhouden met de gladiolenexpor- teurs verenigd in de Bond van Bloem bollenhandelaren, om gezamenlijk ^o- wel prijszetting als sortimentskeus te kunnen bepalen. Voor verkoop, administratie en regis tratie zal samenwerking worden gezocht met de bloembollenveilingen van wel ker apparatuur daartoe gebruik kan worden gemaakt. Het bestuur spreekt de verwachting uit, dat alle gladiolenkwekers in Neder land zich zullen aansluiten. Zich ei* wel van bewust, dat men hieromtrent niet over één nacht ijs gaat, zal in de komende maanden in een aan tal voorlichtingsvergaderingen informa tie en toelichting worden gegeven. Het oprichtings-comité dat te zijner tijd vervangen zal worden door een uit de leden via de ledenraad gekozen be stuur, bestaat uit heren: A. Neele, Sirjansland (voorzitter) H. J. Goudzwaard, Dreischor (secretaris) H. Stouten, C. Bolle en J. van Gelder (Schouwen en Duiveland) M. van Driel en L. Arensman (Goeree-Overflakkee) P. Pape en A. J. Duyzer (Tholen) H. Verburg (Zuid Beveland) D. van Es (West Brabant) en O. Faber (Friesland). De voorbereidingscommissie van de ruilverkaveling de Stelle meldt ons, dat een mogelijkheid geopend is om boUenïciüeïcers uit het ruilverkavelings gebied in de gelegenheid te stellen naar een bedrijf te solliciteren in de Wie- ringermeer. De bedrijven zullen in 1969 uitgege ven worden. De volgende punten zijn hiervoor van belang. 1. De uit te geven kavels zijn allen kadastraal bijna 18 ha groot. 2. Beschikbaar zijn de kavels in de sectie F, alsmede 7 bedrijfsgebouwen op een deel van deze heuvels. De bedrijfsgebouwen zijn gebouwd voor gemengde bedrijven van plm. 17 ha (plm. 500 m2 vloeroppervlakte) of voor gemengde bedrijven van plm. 35 ha (plm. 600 m2 vloeroppervlakte). 3. Uitgifte vindt plaats in de vorm van erfpacht. Canon voor het land f 300,a f 400,— per ha. Zeven erf pachters kunnen de bestaande gebou wen (woonhuis plus bedrijfsgebouwen) overnemen tegen een nader vast te stel len koopsom (naar schatting f 50.000, a f 60.000,—), de overige pachters zul len zelf een gebouw op de kavel moe ten stichten. 4. De grond die reeds gedraineerd is, doch zo nodig van extra drainreek- sen voorzien zal worden in verband met de eisen voor de cultuur van bloem bollen, bestaat overwegend uit lichte zavel met redelijk humusgehalte. 5. De grond dan rooienoogst 1969 worden aanvaard (er worden in 1969 geen hakvruchten meer geteeld), ter wijl de bestaande gebouwen in ver band met verbouwingsplannen reeds medio 1969 aanvaard kunnen worden. 6. Gegadigden dienen te voldoen aan de voorwaarden die aan alle gegadig den voor domeinbedrij ven worden ge steld, waarbij uiteraard vakkennis en ervaring in de teelt van bloembollen voor deze bedrijven een eerste voor waarde is. De voorkeur gaat uit naar gegadigden, die de beschikking heb ben over een boUenkraam van plm. 2 ha. 7. De in te leveren oppervlakte ten bate van de ruilverkaveling de Stelle is uiteraard van belang maar er wordt voorhands geen minimum maat aan het in te leveren bedrijf gesteld. Wel moet het .gehele bedrijf pachtvrij worden in geleverd. 8. Eventuele gegadigden dienen zich tot MiterKjIc vrijdag 27 december 1968 telefonisch te melden, bij het secretari aat van de voorbereidingscommissie van Speykstraat 13 te Den Haag, tel. 070 - 325865. 7IERIKZEE Afscheid ds. J. H. Nawijn. De gere formeerde predikant ds. J. H. Nawijn heeft zondagavond afscheid genomen van zijn gemeente, wegens vertrek naar Varsseveld. De afscheidstekst was Fil. 3 12-14. De scheidende predikant werd toege sproken door ouderling D. J. van der Maas; namens de classis door dr. J. H. Becker, ger. pred. te Nieuwerkerk. iiiiiiii^iii^iièi^Mii^Mit^^ Gedurende de eerste helft van de negentiende eeuw werd de bouw van Kerken in ons land gesubsidieerd door het Departement van Waterstaat. Bouwkundigen van dit Departement ontwierpen een algemeen bouwplan, waardoor een zekere éénvormigheid van Kerkarchitectuur ontstond; de zgn. Waterstaatsstijl. De in 1849 gebouwde R.K. Kerk te Achthuizen, is een goed voorbeeld van zo'n Waterstaatskerk en als zodanig onlangs door Monumentenzorg voor instandhouding aanbevolen. Het eerste orgel in deze Kerk, werd omstreeks 1850 als gebruikt instru ment aangekocht. Bouwer en herkomst zijn onbekend. Het orgel had één manuaal met de volgende dispositie; Bourdon 16. (Discant.) Prestant 8. (Het Gr. Oct. met houten pijpen.) Holpijp 8. (Het Gr. Oct. met houten pijpen.) Octaaf 4. (Prestant.) Roerfluit 4. Quint 2 2/3. Octaaf 2. Fluit 2. (Verdeeld in Discant en Bas.) Terts 13/5. (Verdeeld in Discanten Bas.) Geen Pedaal. De omvang van het manuaal was van Groot C - f drie gestreept. De stemmen Fluit 2 en Terts 1 3/5 waren niet origineel. De Fluit 2 werd waarschijnlijk i.p.v. een 2-3 sterke vulstem gedispo neerd tervnjl de Terts 1 3/5 de plaats van een tongwerk heeft ingenomen. Het instrument was in een eenvoudige kas gebouwd. Het manuaal bevond zich aan de frontzij de. Het orgelfront toonde pijpwerk van de Prestant 8 en Prestant 4. Twee (of drie?) schepbalgen, waarvan de beweegbare bladen d.m.v. een excentriek met een krukas waren verbonden, zorgden voor de windvoor- ziening. Aan het buiten de orgelkas stekende deel van de krukas, was een slinger gemonteerd, zodat de balgen door een draaiende beweging werden be diend. (Een dergelijke windvoorziening werd o.a. door de in de vorige eeuw levende orgelmaker Smits, uit Reek (N.-Br.) toegepast.) In 1963 werd het orgel door een nieuw instrument vervangen. In opdracht van het Rampenfonds bouwde de fa. Vermeulen uit Weert, een mechanische sleeplade orgel met als dispositie: Hoofdwerk. Prestant 8. Bourdon 8. Octaaf 4. Vlakfluit 2. Mixtuur 3 - (C - g 3.) 5 sterk. Rugwerk. Roerfluit 8. Prestant 4. Fluit 4. Prestant 2. Scherp 3 sterk. Pedaal. (C - f Subbas 16. Baarpijp 8. 1.) Koppelingen. H.W. - R.W.; Ped. - H.W.; Fed. - R.W. Het orgel werd op de galerij achter in de Kerkruimte geplaatst. De speeltafel bevindt zich op de, voor deze opstelling gebruikelijke plaats. De registertrekkers zijn links en rechts, in verticale rijen naast de lesse naar en de manualen gebouwd. De manualen hebben ondertoetsen met ivoorbeleg de boventoetsen zijn van ebbenhout. Het pedaal is van eikehout en ligt concaaf. De kas van het Hoofdwerk en die van het Rugwerk werden van eikehout gemaakt. De achterzijde van de Hoofdwerkkas is d.m.v. een hardboard- plaat, gedeeltelijk gesloten. Het pijpwerk van het pedaal staat achter de kas van het H.W. in de torennis opgesteld. Toen dit orgel in 1963 voltooid was, werd het oude instrument, dat door de gevolgen van de watersnood in 1953 onbruikbaar geworden was, voor de sloop verkocht. Bas Wijnands. (op kinderiyke wijs) Er was geen plaats voor deze Koning in Rome en Jeruzalem. Hij had geen andre plaats ter woning dan in de stal van Bethlehem. Daar lag Hij zonder eerbetoning, alleen een kribbe wachtte Hem. Miljoenen englenstemmen klonken bij wachters in het stille veld. Het wonder deed hun hart ontvonken: Zij hebben 't grote heil verteld, aan 't zondig mensenkind geschonken, tot redding van het boos geweld. Slecht arme herders knielden neder bij d' etensbak waar Hij in lag, het Kind, zo heilig en zo teder. Wat was het wonder dat elk zag? Hij was de grote Plaatsbekleder, Die lijden zou van d' eerste dag. Er is geen plaats voor deze Koning in Moskou en in Washington, Zij zetten aan tot Zijn ontkroning en koestren zich in eigen zon. Zij meten zich in krachtsbetoning: ik kwam, ik zag, ik overwon. Wie op deez' aarde niet kan tieren, waar ieder steunt op eigen kracht, de klauwen uitgesperd als gieren en briesend van verwaande macht, zal eenzaam Uw geboorte vieren en knielen in de heiige nacht. M. NIJSSE De jaarlijkse Algemene Vergadering van de Koninidijke Schippersvereniging „Sohuttevaer" afdeling Goeree-Over flakkee zal gehouden worden vrijdag 27 december a.s. des nam. 3 uur in Café „Karel", Kaai 15 te Oude Tonge. Op de veemarkt van woensdag 18 december 1968 werden aangevoerd 74 runderen, 7 stuks kleinvee en 2 paar den. Het aanbod van runderen was min der 'groot, de handel vrij kalm en de prijzen als vorige week. Het aanbod van slachtvee was gering met rustige handel en de prijzen sta biel. Noteringen: melk- en kalfkoeien 950 —1350; guste koeien 850—1150; kalf- vaarzen 950—1375; pinken 500700; graskalveren 400550; paarden 700 1000; vette koeien 3,85—4,10 per kUo geslacht. De markt van 25 december wordt gehouden op dinsdag 2i december. De markt van 1 januari wordt gehouden op dinsdag 31 december.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 13