Zilveren eremedaille voor de heer J. Keur te Dirksland en W. Goedereede trachten bouwcombinatie te interesseren voor woning bouw in Goedereede Plaatselijk nieuws Coöp. Raiffeisenbank Middelharnis- Sommelsdijk bereikte de 14 miljoen aan spaargeld Oostfiakkee beeft begrotingstekort van ruim een balf miljoen ad Oostfiakkee wordt S.QOO gevraagd voor nieuwe vuilnisauto Dinsdag 17 december 1968 No. 3747 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEEhDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN 25EEÏUWSE EILANDEN Versch^nt tweemaal per weeh dinsdag- en vrijdagavond Wie signaleerde de ooievaar? IN DIT NUMMER: Hij was 46 jaar lang in dienst van'*„Puttersiioek" pjaNS HENDKLKSTRAAT 14 - POSTBOX B - MIDDELHABNIS icUe en advertentlea: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk {el (01870) 2620, na O uur 's avonds TéL 2025 »-^ Glio 167830 ABONNEMENTSPRIJS 3,25 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per taxa. Bij contract speciaal UaAet de aanbiedingsbrief bij de bègr»- 1968 wijzen B. en W. van Goede- de raad erop dat, nu in het be- uingsplan „Hermansweg" geen den meer beschMtbaar zijn op korte ijn het reeds door G.S. goedge- je bestemmingsplan Ouddorp- dient te worden gerealiseerd. Ge ilt wordt voor het bestemmingsplan ne Oostdyk een bouwcombinatie te lesseren die dit plan ten uitvoer kan gen. Teneinde ook voor de woon- Goedereede te beschikken over -Bgen zün onderhandelingen gaande de Hoofd ir. dir. van de Prov. dir. Volkshuisvesting en bouwnyver- de dir. van de Prov. planologische l en de Inspecteur vaai de Ruimte- e Ordening voor Z. Holland en Zee- Woningzoekenden. et aantal woningzoekenden is als in te delen. Voor vestiging in de >ente zijn 26 aanvragen, 46 hebben huwelijksplannen, 33 zijn inwonend wensen een andere woning, 46 aan- ers bewonen een krotwoning, 7 wil- woningruil en er zijn 7 aanvragen I bejaardenwoningen. Totaal zijn er aanvragen. aarvan willen er bij voorkeur 24 in ereede wonen, 3 op Goeree-Haven- 109 in Ouddorp, 19 in Stellendam IJ aanvragers hebben geen voorkeur. en W. verzekeren de raad dat hun- ids al het mogelijke in het werk t gesteld om de leniging van de ingnood op de meest urgente wijze elpen bevorderen. De begroting. begroting sluit met een inkomsten litgavenpost van 3.787.876,03. Er is post onvoorzien van 24.816,ge- b.t. het nieuw te bouwen gemeen- i delen B. en W. mede binnen af- bare tijd een schets-ontwerp te ver- hten. ,eti W. ntienen dat voorshands niet 1 worden overgegaan tot het uitge- van een gem. contactorgaan i.v.m. daaraan verbonden kosten en de ilijkheid tot een behoorlijke redac- ele opzet te komen. et plan tot de bouw van een nieuw tiebureau kon nog niet worden ge- seerd, het is geprojecteerd in het emmingsplan Ouddorp-Oost. oor de getroffen verkeersmaatrege- het centrum van Ouddorp moet seizoen 1968 als een proefperiode den beschouwd. Andermaal zal het eervraagstuk met verkeersdeskun- n van de A.N.W.B. en de Rijkspoli- worden bezien. Indien nodig zullen ifen maatregelen worden herzien, et zwembad te Stellendam zal in 1969 naar wordt geraamd een verlies van 45.473,31 lijden. In het af gelopen seizoen kreeg het bad 25212 bezoekers. Het is niet aanbevelenswaar dig de speeltuin van Stellendam naar de zonneweide te verplaatsen i.v.m. de afstand en de gevaarlijke kruising. B. en W. verwachten dat binnen af zienbare tijd met de aanleg van weg d 1 te Ouddorp kan worden begonnen. Een schetsontwerp en een voorlopige kosten raming is gemaakt voor de aanleg van weg C 2. Het parkeerprobleem langs de haven van Goedereede is aan het Adviesbu reau voor Nederl. gemeenten voorge legd. Maatschappelijk werk. De Stichting voor maatschappelijk en sociaal werk heeft thans 8 gezinsver zorgsters in dienst. Per 1 jan. wordt dit aantal met 1 vermeerderd. Als maat schappelijk werkster fungeert thans Zr. V. d. Starre. Zij wil z.s.m. tot aanstelling van een maatschappelijk werkster over gaan. De stichting zal wat betreft het maatschappelijk werk haar diensten voorlopig niet ten volle kunnen uitoefe nen zodat de hulp van de Stichting Maatschappelijk Werk „Midden Flak- kee" nog noodzakelijk is. Werkgelegenheid: Per 1 aug. telde de gemeente 37 werkloze mannen. B. en W. verwachten dat dit aantal zal stijgen waarom zij een aantal projecten bij de prov. commissie voor de werkgelegen heid hebben aangemeld. Onderwijs, cultuur en recreatie. De nieuwe kleuterschool in het be stemmingsplan „Hermansweg" te Oud dorp is nog in aanbouw. Voor de bouw van een derde lokaal aan het gebouw van de bijzondere kleuterschool te Stel lendam is de gevraagde medewerking verleend. Het vijfde lokaal voor het schoolge bouw van de bijz. MAVO school is in aanbouw. M.b.t. de vraag van een der raadsle den het gym-lokaal te Stellendam te verbeteren is een plan opgesteld waar van de kosten 25000,bedragen. B. en W. menen uitvoering van dit plan voors hands nog te moeten aanhouden. Economische aangelegenheden. Onder dit hoofdstuk wordt gewezen op de bloei van de gem. vismijn. Over 1967 werd voor plm. IV2 miljoen gulden omgezet terwijl de omzet inmiddels over 1968 de 3 miljoen gulden is gepasseerd. De aanvoer wordt voor 1969 geraamd op 4 miljoen. B. en W. wijzen voorts op de verheu gende verder gaande vernieuwingen van de vloot waaraan de gunstige bedrijfs resultaten ten grondslag liggen. Het enige lichtpuntje dat punt 14 vaststelling van de gem. begroting 1969 op de raadsagenda voor a.s. donderdag aan de raad van Oost fiakkee biedt is de vermelding van B. en W. dat de onderhandelingen met de Prov. Griffie en de departementen inzake de toekenning van een aanvullende bijdrage voor 1968 en verdere jaren verkeren in een verge vorderd stadium. Het college verwacht de raad begin 1969 van een en ander in kennis te stellen. De gem. begroting heeft een nadelig saldo van 587.210,76 op de gewone dienst. De kapitaalsdienst laat een batig saldo van 1.456.741,76 zien. Het geraamde tekort voor 1969 198.687,45 groter dan dat van vorig jaar vindt voor een deel haar oorzaak in de volgende punten: Verhoging van de subsidie Stichting Gezinszorg 57.500, Geen lO»/» korting meer op uitgaven Openb. werken 35.000, Primitieve raming van het nadelige saldo zwembad „de Singel" te Ooltgensplaat 25.000, Rente en aflossing tekort grondbedrijf Oude Tonge 73.000,— Van de verhoging Subsidie Stichting Gezinszorg wordt 80% via de alge mene uitkering uit het gemeentefonds weer terugontvangen. Diverse andere uitgaven staan daar weer tegenover. y in Oostfiakkee komen „afvalde- voor, waar particulieren hun huis- .oeponeren. Die afvaldepots worden ™t doordat niet alle straatvuil in °S gebruikte gewone vuilemmers worden opgehaald. B. en W. van uakkee stellen de raad die a.s. don- [vergadert voor daarvoor een 15- ommners aan te kopen. In de in de öi te plaatsen containers kunnen iraatvegers dan het vuil kwijt. Ook gewenst dat er enkele containers ende het seizoen geplaatst worden e campings in Oude-Tonge en ensplaat. t IS overigens niet de grootste uit- waarmee de raad wordt geconfron- Wet IS noodzakelijk dat er een ™e vuilnisauto wordt aangeschaft. «^Slaande wagen dateert uit 1964 en net prae-advies te oordelen baart wagen steeds zorgen. De wagen zal aJ'^'- afgeschreven, ze zal door se niet meer bedrijfszeker zijn en alleen als reservewagen kunnen worden gebruikt. Het meest komt een door gebrs. Kro nenburg N.V. in de handel gebrachte „Collectomatic", die het voordeel heeft dat bij het ledigen niet meer gekipt be hoeft te worden, doch door middel van een uitdrukschot de inhoud naar buiten drukt. Hierdoor wordt voorkomen dat wringmomenten in het chassis optreden en dat de wagen over een grote lengte wordt leeggetrokken. Voor het chassis komt het meest in aanmerking een DAF chassis. De wagen dient tevens geschikt te zijn voor containers. In onderzoek is de beschikbaarstel ling van containers voor middenstands- bedrijven mogelijk te maken. B. en W. hebben n.l. geconstateerd dat het aan bod van afvalstoffen door bedrijven zeer groot is, terwijl deze bedrijven slechts het recht voor een vuilnisemmer beta len. Dat wordt een discriminatie geacht t.o.v. particuliere personen die voor het meegeven van grotere hoeveelheden huisvuil een tweede of derde emmer moeten nemen en moeten betalen. De raad wordt tenslotte voorgesteld een crediet van 85.000,— beschikbaar te stellen voor de aanschaf van een nieuwe vuilniswagen. De bijna vierduizend! spaarders op de Coöp. Raiffeisenba,nk te Middelharnis hebben voor esn gezamenlijke inleg van veertien miljoen gezorgd. Het was de melkhandelaar, dhr. W. Hartman die op een novemberdag dit bedrag volmaakte. Gisteravond werd dhr. Hart man op de Bank ontboden waar hij niet enkel werd gecomplimenteerd voor zijn spaarzin maar waar hem tevens een verrassing onder couvert werd aan geboden. Zoals de voorz. dhr. J. Doornbos dat al enkele jaren in successie kan doen, zo kon hij ook thans aan het eind van 1968 teingzien op een voorspoedig bank- jaar. Met de vermeerdering van het aantal spaarders gemiddeld 300 per jaar groeit ook het inleggerstegoed. In twee jaar tijd groeide dat met vier miljoen en ten opzichte van 1962 is reeds een verdubbeling bereikt! De verhouding agrarische en niet agrarische spaarders is thans als 40 60. Dhr, Doornbos merkte dat aan als een winstpunt omdat deze ontwikkeling de bank minder kwetsbaar maakt voor al gezien ook de agrarische bedrijfs resultaten van de afgelopen jaren. De ruime groei van de Bank zal straks zo verwachtte dhr. Doornbos in het nieuwe bankgebouw nog meer kun nen worden geactiveerd. Met de spaarbank groeiden ook de an dere sectoren. De rekening-courant sec tor heeft zioh vooral na de invoering van de z.g. privé-rekeningen stormach tig ontwikkeld. „Deze twee componen ten aldus dhr. Doornbos zijn de kurken waarop we als bank drijven." Van de gelden wordt 70 "/o aan hjrpo- theken uitgezet, ze worden alle aange- MIDDELHARNIS Kerstbjj eenkomst Chr. Plattelands vrouwen Bond. In het verenigingsge bouw van de Herv. Kerk te Middelhar nis (aan de Ring), houdt de C.P.B. afd. Flakkee a.s. woensdag haar jaarlijkse kerstvergadering. Een ieder, die belang stelling heeft, nodigen wij uit deze avond, die om 19.30 uur begint, bij te wonen. DIRiKSLAND Huwelijksbevestiging. A.s. donder dag 19 december hoopt ds. P. Blok een huwelijk kerkelijk te bevestigen. Aan vang 2 uur. VERPT.PïWOSTKRS REDDEN DRENKELINGEN Enkele verpleegsters hebben zater dagavond drie 14 jarige jongens gered die vlak voor het ziekenhuis te Dirks- land door het ijs van de boezem waren gezakt. Een van de jongens, een zoon van politieman Brinkman reed op de fiets waarbij hij een zoon van de fam. Wagner en hun vriendje Leo Vroegin- deweij over het ijs trok. Toen ze door het ijs zakten schoten enkele verpleegd sters op hun hulpgeroep te hulp. Met veel moeite konden ze de jongens, met behulp van een lange stok, op het droge krijgen. Het water is ter plaatse zeker 2 meter diep. Uit dankbaarheid voor hun redding hebben de jongens de ver pleegsters gisteravond getrakteerd! MELISSANT Kerknieuws Ger. Gem. A.s. woens dag zal in de Ger. Gem. door ds. P. Blok, 's middags om half drie, het hu welijk van Jan Witvliet en Janny Best- man kerkelijk bevestigd worden. A.s. donderdagavond om half acht hoopt ds. P. Blok voor de Ger. Gem. voor te gaan. J JitlÜIJi HERKINGEN Groene Kruis. 9 januari 1969, om half acht begint er een kleutercursus. De lessen worden gegeven door mej. M. G. M. Boom, lerares K en O. Dames die aan de cursus, die 7 avon den zal zijn, deel willen nemen, kun nen zich opgeven bij Zr. P. A. van Noort in het Groene Kruisgebouw. Gevonden voorwerpen. Een kdnder- wantje (rood), terug te bekomen bij de rijkspolitie dhr. Smal. Dhr. J. Doornbos overhandigde de enveloppe aan dhr. Hartman (rechts) wend voor de financiering in eigen dorp zodat de gemeenschap daarvan de voordelen ondervindt. Nadat dhr. Doorn bos de verschillende spaarmogelijkhe- den had belicht complimenteerde hij dhr. Hartman voor het feit dat hij de waarde van het sparen reeds vroeg heeft ingezien. Hij werd als een „trouwe spaarder" aangesproken waarom het het bestuur temeer genoegen deed dat juist hij het bedrag van 14 miljoen had vol- gemaakt. Als blijk van waardering ontving dhr. Hartman de enveloppe met inhoud. De vraag is nu weer wie de volgende miljoen volstort! Vanaf zijn nest bij boerderij „Eiberslust" te Goudswaard is zaterdag een mannetjes-ooievaar weggevlucht toen een aantal ja gers het nest te dicht naderde. Het ooievaars-vrouwtje bleef al leen achter maar tot op heden is het mannetje niet teruggeko men. De eigenaar van genoemde boerderij maakt zioh nu ongerust over het lange uitblijven van de langpoot die, wanneer hij blijft zwerven, van voedselgebrek en uitputting zal omkomen. Zater dagmiddag is de vogel nog in Zuidland gezien, verondersteld wordt dat hij vandaar in de richting Flakkee is weggevlogen. Ieder die' de ooievaar opmerkt of iets van hem heeft vernomen gelieve dit z.s.m. telefonisch door te geven aan tel. 01869-383. HERKINGEN A.s. donderdag 19 december zal in het zaaltje van het Bejaardencentrum, zoals gebruikelijk, een Kerstbijeenkomst wor den gehouden. Niet alleen voor de be woners van het Bejaardencentrum, maar alle bejaarde inwoners zijn van harte welkom. Ook die bejaarden die nimmer de wekelijkse bijeenkomsten hebben bijgewoond worden dus ver wacht. Het kost niets, het verplicht tot niets, men komt gewoon. Aanvang 2.00 uur n.m. STELLENDAM Doopaangi/te. A.s. zaterdagavond 21 dec. is er in de consistorie der Ned. Herv. Kerk gelegenheid tot doopaeingif- te. Aanvang 7 uur. Beide ouders worden verwacht. Verjaringsfonds. Het verjarings fonds bracht over de maand november f 334,op en de bussen voor het Ver. gebouw „De Rank" f 103,92. Zangavond. Op D.V. vrijdag 20 dec. zal weer de jaarlijkse Kerstzangavond gehouden worden in de Ned. Herv. Kerk. Medewerking wordt verleend door de Chr. Gem. Zangver. „Soli Deo Gloria", het Chr. Kinderkoor, Zang vogeltjes, het Chr. Jeugdkoor „Klim op" en de organist B. v. ZijU. Het ge heel staat onder leiding van de dirigent C. C. V. d. Heuvel. Naast een progra- ma van koorzang zullen ook de aan wezigen gelegenheid krijgen Kerstlie deren te zingen. Aanvang 8 uur; kerk open 7.30 uur. Toegang gratis terwijl programma's aan de ingang verkrijg baar zijn. „Komt allen te samen!" OUDDORP Tentoonstelling. De konijnen en Pluimvee ver. „Nut en Genoegen" or ganiseert vrijdag en zaterdag 20 en 21 december weer haar jaarlijkse tentoon stelling bij J. van Poortvliet aan de Broekweg, er zullen bijna 300 dieren w.o. Konijnen, Hoenders, Sier- en Post duiven tentoongesteld worden. Kerkdienst. Morgen woensdag avond hoopt om 7.30 uur alhier voor te gaan ds. J. Weststrate van Melisker ke (Z.) Tér Het was verheugend te constate ren dat weth. de Vos van Oost fiakkee nog twee ogen heeft. Het oog dat het geacht college van die gemeente „op een vuilniswagen liet vallen" is dus niet van de Vos. Wie het lot ook getroffen heeft, zelfs met een oog is het kapitale begro tingstekort van bijna zes ton niet over het hoofd te zien. De vuilnis wagen waar het oog op gevallen is moet pakweg f 85000,kosten. Met de oude was niet meer om te springen, die baarde maar steeds allerlei zorgen. Een auto, of dat nu een vuilnis- of een brandweerwagen is moet bedrijfszeiker zijn. Dat weet ook de brandweer van Som melsdijk sinds de wagen het vrij dagmiddag liet afweten maar dat zetten we natuurlijk niet in de kranten. •ir Soms zonder aanwijsbare reden werken wij Flakkeeërs er hard aan mee het sprookje dat Nederland zo'n proper volkje heeft de wereld uit te helpen. Overal, bij voorkeur aan de voet van het bordje dat het „werpen van vuil" verbiedt werpen we rommel neer, zeer tot ongenoe gen van o.m. de kantonrechter Mr. Naaijen, die terecht de „afschu welijke gemakzucht" verfoeit. Na tuurlijk kun je je daarbij afvragen waarom de vuilstortplaatsen zo no dig steeds op slot moeten. ir Een toonbeeld van properheid daar entegen is de kanariepiet van dhr. van Oudenaren uit Melissant. Piet je gaat in januari naar de Europese kampioenschappen, niet, om er zo als sportmensen op kampioenschap pen geweldig moeilijk te doen maar om haar statie te laten bewonde ren. Misschien weet de kanarie iets van de Flakkeese properheid te red den. "A" De wereld kent arme en rijke lan den, ook Flakkee kent arm en rijk. Arm is zoals we straks al vast stelden Oostfiakkee, rijk is de coop. Raiffeisenbank te Middelhar nis waar de 14 miljoen aan spaar geld werd volgestort. Dat storten is wat al te letterlijk opgevat, van daar het gerucht als zou de nieu we Iduis in het nieuwe bankge bouw een scheur vertonen. Een vol komen loos gerucht, de enige spleet die er te bekennen is, is de brieven bus. if V ziet hetsteeds wat nieuws in Eilanden-nieuws, het blad dat ook uw buurman leest. Het „trammetje naar Rotterdam" heeft een niet onbelangrijke rol ge speeld in de levensbestemming van dhr. J. Keur uit Dirksland. Als 19-ja- rige jongen werd hij tijdens een reis aangesproken door dhr. Breen uit Nieu we Tonge die hem als bestuurslid van de Coöp. Suikerfabriek Putters- hoek een baantje als tarreerder op de laadplaats van suikerbieten in Dirks land aanbood. Dhr. Keur accepteerde het fin na „een leven lang in de suiker bieten" nam hij gisteravond als con troleur afscheid. Als blijk van waar dering mocht burg. Bus van Dirksland hem de zilveren eremedaille behorend tot de Orde van Oranje Nassau op spelden. Hoe het allemaal gegaan was met dhr. Keur werd verhaald door dhr. Visser die namens de direktie sprak. Na een dienstverband van 46 jaar bereikte dhr. Keur op 15 aug. 1.1. de pensioengerechtigde leeftijd. Dhr. Vis ser releveerde hoe dhr. Keur alle ran gen en standen in de ontvangdienst heeft doorlopen om tenslotte als con troleur te worden aangesteld. In 1953 nam hij op Oostfiakkee de plaats in van dhr. van Dijk die naar Rotterdam ver trok en een jaar later volgde hij dhr. Jac. Tanis te Ouddorp op in West- flakkee. Het deed dhr. Visser genoegen dhr. Tanis (bijna 87) ondanks zijn hoge leeftijd aanwezig te zien. Met grote waardering zag dhr. Visser terug op het dienstbetoon van dhr. Keur waar in de begrippen vakbekwaamheid en trouw duidelijk naar voren kwamen. Mevr. Keur werd door burg. Bos geluk gewenst Ook mevr. Keur werd in de hulde be trokken omdat zij het is geweest die haar man steeds terzijde heeft gestaan. Dhr. Visser deelde nog mee dat in de plaats van dhr. Keur i.v.m. de slui ting van meerdere laadplaatsen geen nieuwe controleur zal worden aange steld. De Ondersc/ieiding Burg. Bos constateerde uit de woor den van dhr. Visser dat dhr. Keur dat heeft gedaan van zijn werkgever van hem verwachtte. Hij was er ge lukkig mee dat een van zijn gemeen tenaren een welverdiende hulde te beurt viel. De burgemeester veronderstelde dat dhr. Keur in zijn „bufferfunctie" waarin hij met tweeërlei belangen te maken had wel eens botsingen heeft meegemaakt maar steeds weer was de onkreukbaarheid van dhr. Keur geble ken. Het was burg. Bos dan ook een groot genoegen dhr. Keur de medede ling te kunnen doen dat hem door H.M. de Koningin de ZUveren Ereme daille werd toegekend waarna hij de verraste heer Keur het eremetaal op de rever speldde. Daarna werd nog gesproken door dhr. Hil namens de fa. Zwaan te Voor burg voor welk bedrijf dhr. Keur ge durende een twintal jaren de contract- teelt van tuinbonen heeft behandeld. Dhr. Hil bood dhr. Keur een kist si garen aan. OUDE TONGE Kerstfeest met de bejaarden. Het Kerstfeest met de bejaarden zal ge houden worden op vrijdag 20 dec. a.s. Wij verwachten allen nam. om 2 uur in het ver. gebouw aan de Kolfweg. Op die avond diezelfde dag, houdt de Vrouwenver. „Weest een Zegen" ook haar Kerstfeestviering, nam. half 8, eveneens in het ver. gebouw aan de Kolfweg. STAD AAN 'T HARINGVLIET Kerstauond. Woensdagavond zal de Kerstfeestviering met de bejaarden van Stad aan 't Haringvliet worden gehou den welke avond door de kerken is ge organiseerd. De vrouwenverenigingen zullen er aan mede werken. Aanvang half vijf in het Trefpunt. Terug in Holland. De heer B. Ko ningswoud welke ruim 19 jaar geleden emigreerde naar Canada is voor fami lie bezoek naar Nederland gekomen. De tijd van vertrek is bepaald op 4 januari a.s. OOLTGENSPLAAT Kerstfeestviering met de bejaarden De Bejaardencomité's hebben samen besloten de bejaarden uit Ooltgensplaat en Langstraat een Kerstfeestviering aan te bieden, welke gehouden zal worden woensdag 18 december in 'het vereni gingsgebouw „'t Centrum". Bij de be jaardencomité's hebben zich ook de zangverenigingen „Jubilate" en Adven- do, benevens het Kinderkoor aangeslo ten, een en ander onder leiding van de heer C. C. v. d. Heuvel. Om 4 uur nam. wordt de samenkomst geopend door burgemeester W. M. v. d. Harst; n.m. 5 uur is er een brood maaltijd, hierna komt om 6.15 uur het Kinderkoor een zestal liederen zingen, 's Avonds 7.30 uur wordt de viering voortgezet. Na Schriftlezing door een der. plaatselijke predikanten volgt het optreden van „Advendo" en „Jubüate". Voor en na de pauze is er samenzang. Een verhaal zal door mevrouw Meeder- Geleijnse worden voorgelezen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 1