Het linkse gevaar Brtmchiletfen Meditatie BONKSTELLEN MKORTENEGsZOON Prof. Dr. Karl Bartb overleden Bejaardencentrum te Melissant krijgt liaar eerste bewoners Gabriel en het gebed J. KEUVELAflR jje jaargang: Vrijdag 13 december 1968 No. 3746 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DB ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond HwitdronK In tobl«1vortn.9Sc^ De grootste collectie bij: P. J4. \an VUeenen Steeds het nieuwste op het gebied van CONFECTIE en TEXTIEL -------"^"tTTThukti de Kraanmachinist dodelijk gewond ATTENTIE bij betaling abonnementsgeld IN DIT NUIVIIVIER: Fruitmanden en Fruitbakjes „De Fruitcentrale'' MIDDELHARNIS Dirksland PRINS HENDKIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDEI.HAJRNIS Bedactie en advertenties: Kantoor I^angeweg 13, Sonunelsdük ABONNEMENTSPRIJS 3,25 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPBIJS 16 cent per mm. Bij contract speciaal tariet 'Cd. (01870) 2620, na 0 UUT 's avonda TeL 2020 Giro 167030 4 Het linkse gevaar zit niet alleen bij Je p,v.d.A., de P.S.P., D'66 en de P.P.R. roomse radicalen), maar het zit even- in een deel van christelijk Neder- 1 bij degenen die de oude calvinisti- ibe beginselen hebben verlaten en deze hebben ingeruild voor een z.g. horizon- 1 systeem, waarbij in wezen socialis tische ideeën de overhand hebben. De jieest fanatieke van dit soort progres sieven zitten in de A.R.P.- en zij voeren Jaar het hoogste woord, hoewel de meerderheid van de leden en kiezers van deze partij het beslist niet daarmee eens is. Deze partij wordt geregeerd joor een groep, die graag met de P.v.d. A. zou willen samenwerken en de val pan het kabinet-Cals in „de nacht van Schmelzer" op 14 oktober 1966 nog steeds betreurt. Haar fractie stemde (oen trouwens unaniem vóór het aan- Hijven van dit kabinet, dat een politiek voerde, die ons land in no time finan cieel-economisch in de grootste moei- lijlsheden zou hebben gebracht. Deze ip is helemaal niet blij met het ka binet - De Jong, dat een verstandige politiek voert, hoewel deze naar onze mening nog heel wat rechtser zou moe ien zijn. Deze linksgetinte A.R. vleugel is se dert kort versterkt door de benoeming van prof. mr. P. H. Kooymans tot on dervoorzitter van de A.R.P. Hij is hoog leraar aan de V.U. in het volkenrecht. Hij is dus aangewezen door de meer derheid van de partijvertegenwoordi- Toen hij enige tijd geleden op het A.R. Convent zijn eerste redevoering hield, ontpopte hij zich als iemand, die gerust tot de linksen durven reke nen, al hield hij nog enkele slagen om de arm. Het is één van de raadselen van deze partij, hoe het mogelijk is, dat derge- ike geestverwanten van De Gaay Fort man etc. in de leiding worden gekozen jezien het feit, dat de meerderheid van lieden, naar telkens weer blijkt, be slist niet links, maar rechts denkt. Dat wijzen de opinieonderzoeken duidelijk uit. Ook in deze partij, die bekend staat 'i een politieke groep, wier leden over 't algemeen zeer goed politiek meeleven goed onderlegd zijn, ziet de meerder- eid blijkbaar geen kans zich te ont doen van een leiding, die de partij in linkse richting wil sturen. Dit is een probleem dat vele buitenstaanders on- "grijpelijk voorkomt. Deze prof. Kooymans heeft eind ok- 'ber op bovengenoemde vergadering wat sensatie verwekt met zijh redevoering over de N.A.V.O. en de ontwapening. Hij hield daarin een plei dooi voor een politiek van toenadering ot de Sovjet-Unie en begrip voor het "ommunisme! Tot zijn verbazing bleek en aanzienlijk deel van de aanwezigen et helemaal niet met hem eens te zijn. it is niet te verwonderen, wanneer we nkele uitspraken in zijn rede naar vo- 'n brengen. Zo stelde hij -zich tegenover opvattin- en als „niet liever rood dan dood, maar el getrouw tot in de dood" en „het ommunisme streeft met militaire mid elen naar de wereldheerschappij", aarop antwoordde hij: „Ik zou willen at men zich eens werkelijk ging ver iepen in de bedoelingen van Moskou; en schuift de Russen te veel in de ehoenen". Voorts: „Behalve in hun on- iddellijke omgeving en dat is dan l te wijten aan die ongelukkige Jalta- vereenkomst hebben ze nooit van "ilitaire middelen gebruik gemaakt om un ideeën uit te dragen". En verder: Bet Sovjet-communisme omringt zich "et een buffer van satellietstaten, maar atzelfde presteren ook China en de 'eren. Staten. Is dat streven naar we- eldheerschappij? Waarom heeft Mos- "u na de oorlog dan geen gebruik ge- aakt van de mogelijkheden om in ankrijk en Italië de macht over te emen? Waarom steunt Moskou de uidamerikaanse beweging dan niet? ovendien moet gezegd, dat de S.-U. 3ar verdragen zeer scrupuleus (nauw- Ket) naleeft. De leer van het commu- "sme brengt niet met zich mee, dat de "volutie gewelddadig wordt verbreid, wdat men meent dat het kapitalisme ■*zelf zal uitschakelen". Eerlijkheids halve moeten we hier in toevoegen, dat het ook zijn mening "3s dat degenen die beweren dat een *idelijk uiteenvallen van de N.A.V.O. e veiligheid zou verhogen, een hoogst ^vaarlijk spel spelen, en dat hij op Mzelf tegen een versterking van de Over de engelen wordt opvallend weinig gesproken, en geschreven. Bij mijn weten is de laatste die er nog een heel boek aan heeft gewijd Dr. A. Kuyper geweest. In het begin van on ze eeuw verscheen zijn „de Engelen Gods". En dat is, voorzover ik weet, het laatste geweest over dit onderwerp. Het is evenzeer opvallend dat in de beleving van Gods kinderen de engelen maar een zeer kleine rol is toebedeeld. Daar zijn natuurlijk wel oorzaken voor aan te wijzen. Men zou kunnen denken aan het feit, dat hoe dan ook de bevinding van het geloof in onze eeuw minder naar de diepte afdaalt dan in andere eeuwen. Men zou kunnen denken aan het feit, dat de kennis van Gods Woord toch minder veelzijdig is dan in andere tij den. Maar, zo tegen Kerst komen de enge len toch weer jaarlijks binnen onze gezichtskring. Ook al is het zo dat bij de meeste heilsfeiten (Kerst, Goede Vrijdag, Pa sen en Hemelvaart) aan de engelen een bijzondere taak schijnt toebedeeld, rond Kerst krijgen ze de meeste aan dacht. Daar is immers het lied der engelen in de velden van Efratha. En daar is in de Adventsweken de engel Gabriel, die tweemaal optreedt. Eerst in de tempel om Zacharias de geboorte van een zoon aan te kondigen. Later in Nazareth om hetzelfde aan Maria te doen. Nu is Gabriel de Engel van wie we misschien het meeste weten. Hij wordt viermaal in de bijbel genoemd. In Dan. 8 16 en 9 21 en dan verder tweemaal in Lucas 1. Ik heb deze teksten eens naast el kaar gelegd, om te zien of er in de op drachten die God hem heeft gegeven een zekere lijn zit. Want als we bedenken dat de Al machtige God legioenen Engelen ter be schikking staan, dat lijkt het voor de hand te liggen^ dat Hij, Die een God van orde is, voor elke Engel ook een aparte taak heeft. En inderdaad zijn er enkele dingen, die onmiddellijk in het oog springen als we het gehele werk, dat de bijbel ons van Gabriel vertelt, eens over zien. Ik -wil hierover puntsgewijs een paar opmerkingen maken. 1. Het valt op dat deze Engel een grote taak heeft gehad in de Advents tijd van Gods Kerk. Dat is in Lucas 1 natuurlijk al zonder meer duidelijk. Daar is hij het immers die mag optre den als de verbindingsoman tussen het Oude en het Nieuwe verbond. Als de gene, die een boodschap heeft voor de laatste moeder van het oude Verbond en de eerste moeder van het Nieuwe Verbond. Voor Elizabeth en Maria. Maar ook in Daniël 8 en 9, die bei de moeilijke visioenen, waarbij hij als uitlegger optreedt, blijkt hij vooral ge roepen te zijn om in de donkere tijd van de Babylonische ballingschap het Adventsverlangen nieuw voedsel te ge ven. We mogen dan ook wel als zeker aan nemen, dat Gabriel heeft behoord tot één van de zeven belangrijkste enge len, die, naar het woord van Openb. 8 2, „voor God stonden". 2. Het valt ook op dat deze Engel verschijnt in de tempel (Lucas 1) of in verband met de tempel (Daniël 8 en 9). En daaruit mogen we dan afleiden een krachtige bevestiging van Gods kant, dat de tempel dienst we zeg gen: de kerkgang Hem behaagt. De Heere wU ons juist daar een zegen ge- gen, waar Zijn Huis is. Laat de onder linge bijeenkomsten niet na (Hebr. 10 35)! God de Heere bekrachtigt het woord,gesproken in Zijn Huis, door het zen'den van Engelen. 3. Dan valt het ook op dat Gabriel tweemaal verschijnt ten tijde van het avondoffer. Dat was het hoogtepunt van de dagelijkse tempeldienst. Dan mocht de dienstdoende priester, die daar meestal maar éénmaal in z'n leven toe geroepen werd, met de rokende wierook het Heilige van de tempel binnengaan. Daar mocht hij dan, namens het volk, bidden om de verzoening der zonden. Als offers die des avonds branden, ste gen met de wierook ook de gebeden op ten hemel. En de heiligheid van dit gebeuren heeft God nog eens onder streept, door tweemaal juist op deze tijd Zijn Engel Gabriel te zenden. 4. Tenslotte valt het op dat Gaforiël tweemaal verschijnt aan mensen die in gebed zijn. Daniël en Zacharias. Daniël kennen we als de man, die „open vensters had op Jeruzalem." En Zacharias kennen we, als de man, die daar ook wel van wist, maar zijn vensters waren toch wel wat besla gen. Want, toen God zijn gebed ging verhoren, vroeg hij in z'n ongeloof om een teken. En hij heeft het gekregen. Maar er ging bijna een jaar overheen, voor hij het kon na vertellen. Misschien zijn er wel, die net als Za charias al zolang bidden om iets. Maar nog steeds is dat gebed niet verhoord. Dan wordt u hier troost en moed ge boden. Misschien zijn er wel, die biddend de Kerstdagen tegemoet gaan. Omdat het de wens van- hun hart is, dat dan na.., eens, dit jaar een bijzondere kerstzegen voor hen bereid mag zijn. Dan wordt u hier troost en moed ge boden. Want God heeft voor die aanhouden de bidders en bidsters een aparte Engel in dienst. Gabriel. Des Heeren Engel schaart een onverwinb're hemelmacht rondom hem, die Gods wil betracht, dus is hij wel bewaard. O. P. V. MOÜEUL /S ».fi. Roodwrntt iOMERSTRAAT2 DIRKSVAUn N.A.V.O. geen bezwaar heeft. Dit houdt dus in, dat hij niet tegen de N.A.V.O. is als zodanig, maar het blijkt, dat deze volgens hem op ontspanning gericht moet zijn. Wanneer we al deze uitspraken lezen; komen we tot de conclusie, dat deze a.r. voorman een echte studeerkamer- geleerde is, die de feitelijke gebeurte nissen niet goed interpreteert en de wa re aard van het communisme niet kent. Is het mogelijk gebleken vóór de twee de wereldoorlog ontspanning tot stand te brengen met het nationaal-socialis tische Duitsland van Hitler? Chamber lain was zo onnozel dat te denken, maar het bleek onmogelijk. En wie meent, dat dit met het Sovjet - communisme wel mogelijk is die jaagt een illusie na. Dit land voert zijn krijgsmacht, die toch al verreweg de sterkste van Europa is, de laatste tijd in een zeer snel tempo nog meer op. Het versterkt zijn positie in Oost- en Midden-Europa steeds meer. Gaat dit niet goedschiks, dan maar met militaire druk: zie de tragische gebeur tenissen in Tsjecho-Slowakije en de be dreiging van Roemenië, Joego-Slavië, Albanië en ook van West-Duitsland. Bresjnjew verklaarde onlangs immers, dat dé S.U. het recht heeft ook in het laatste land in te grijpen. Degenen, die met deze feiten voor ogen nog van ont spanning spreken, moeten toch wel ziende blind en horende doof zijn. Van een wereldmacht als de Sovjet-Unie, die behalve ouderwets imperialistisch ook nog de belichaming is van het com munisme, dat naar de wereldheerschap pij streeft, is nimmer ontspanning te verwachten. In de periode van z.g. vreedzame coëxistentie, waarvan Chroesjtsjow sprak, stuurde hij tegelijk een vloot naar Cuba, geladen met ra ketten die zover reikten dat ze Was hington, New-York en Chicago in puin konden gooien. Alleen door het krach tige, maar ook verstandige optreden van Kennedy werd een wereldramp voorkomen. Waarmee bewezen was, dat de opmars van het communisme alleen te stuiten is met krachtige middelen en niet met halfzachte theorieën over vreedzaam samenleven. Hier is slechts plaats voor een gewapende vrede. Er zijn nu eenmaal mensen, die nooit leren, die dus ook niet de les trekken uit de gebeurtenissen van 1939 en mei 1940. In de dertiger jaren waren er ook velen in Nederland, die wilden ontwa penen, met name de socialisten. Het ge volg was, dat onze soldaten aan de Grebbelinie, ofschoon dapper strijdend, bij gebrek aan moderne wapens etc. machteloos stonden, zodat generaal Winkelman met tranen in de ogen de ondergang van onze vrijheid moest aan zien, omdat naar hij zelf toen zeide, de ontwapenaars hem de middelen hadden onthouden het land te verdedigen. En nu is het weer zo. De N.A.V.O. is mede door de linkse agitatie schandelijk ver zwakt en dat zal zich op de duur bitter wreken. En zelfs nu het communistisch gevaar met de dag toeneemt spelen hu manistische en christelijke idealisten nog steeds met de vrijheid van het Westen. VOOR BETER 4^ MrODELHRRNIS-TEt.:Z3Z8 Dinsdagavond is in het Dijkzigt zie kenhuis te Rotterdam de 30-jarige kraan machinist P. W. Overdevest uit Zoeter- woude overleden aan de verwondingen die hij dinsdagmorgen bij het demonte ren van een bouwkraan te Ouddorp op liep. De overleden laat een vrouw en een 2-jarig zoontje na. De machinist had met een collega enkele dagen met een 25 meter hoge bouwkraan gewerkt op het bungalowterrein „Alexander". Dinsdagmorgen zou de lange giek w^or- den gedemonteerd om hem per auto te kunnen vervoeren. Dhr. Overdevest stond achter de bak van de vrachtwa gen en sloeg verbindingspennen uit de tot op een hoogte van 50 om. boven de bak gezakte giek. Plotseling is een deel van de giek met een gewicht van ongeveer 2 ton losgeschoten en op hem terecht gekomen. Medische hulp in het ziekenhuis te Dirksland en twee Rotter damse ziekenhuizen heeft niet meer kunnen baten. Zoals bij vrijwel alle kranten en tijdschriften het geval zal zijn, zo zal per 1 jan. a.s. tengevolge van de schrikbarend gestegen kos ten, het abonnementsgeld van „Eilanden-nieuws" metslechts f 0,25 per kwartaal worden verhoogd. Een jaarabormement komt dan op f 14,We attende ren nu reeds op deze wijziging omdat een aantal abormees ge woon is vroegtijdig te gireren. Vriendelijk verzoeken we onze post-abonnees het abonnements geld per giro over te maken om dat de Posterijen begin volgend jaar zullen stoppen met het aan bieden van kwitanties waardoor ieder geheel op de giro zal zijn aangewezen. We hopen dat de ge ringe verhoging voor niemand een Dezwaar zal zijn. In ruii daarvoor hopen wij U ook vol gend jaar een krant te bieden die U uitvoerig op de hoogte stelt van alles wat het weten waard is. Directie N.V. Eilanden-nieuws. U mag, wanneer U via de Haring- vlietbrug het eiland Goeree-Overflak- kee bereikt, gelijk al gecharmeerd ra ken van al het moois dat U al tijdens de eerste kilometers rijdens hebt be wonderd, maar U moet nog een heel end verder om het meest representatie ve deel van (de kop van) het eiland te zien. Het nieuwe structuurplan voor de gemeente Goedereede geeft daarover nadere informatie. Genoemd deel ligt daar waar de blanke top der duinen schittert langs de westrand van het weidse polderland van de West-Nieuw- landsepolder en de Springertpolder". Dat vindt u allemaal in Ouddorp. Goedereede daarentegen zou zo willen het de Goereeërs doen geloven met het minst representatieve deel n.l. het uitbreidingsplan Nieuwe Oostdijk kunnen zitten. En dan te bedenken dat daar waar een wil is ook een weg is. Die weg ligt er al zolang en van de wil getuigen misschien de rioolbuizen op onderstaande foto? ZANDPAD S2 MIDDELHARNIS In de nacht van maandag op dinsdag is te Bazel in de ouderdom van 82 jaar overleden Prof. dr. Karl Barth, de be kende theoloog en bestrijder van het nazidom. Karl Barth werd 10 mei 1886 te Ba zel geboren als zoon van een professor in het Niéuwe Testament. In 1909 werd hij predikant. Onder de indruk van de eerste wereldoorlog kreeg hij een geheel nieuwe kijk op de Bij bel, waarin hij getuigenis aflegde in de uitleg van de Romeinenbrief, wat toen in de kerkelijke -wereld groot opzien baarde. Hij heeft veel gepubliceerd, zijn grote werk is de Kirchliche Dogmatiek, waarvan twaalf delen verschenen zijn. In 1921 werd hij bijzonder hoogleraar te Göttingen, van 1925 tot 1930 doceer de hij dogmatiek te Munster en na 1930 te Bonn. Hij keerde zich in 1933 al fel tegen de pogingen van de „Deutsche Christen", die het christendom en nas- zisme in overeenstemming wilde bren gen. In 1934 weigerde hij als hoogleraar om. de eed op Hitler af te leggen. Het nazi-regiem trok zijn academische titel in, en joeg hem het land uit. Hij ver trok toen naar Bazel, waar hij tot bijna aan het eind van zijn leven colleges heeft gegeven. De theologie van Barth is van grote invloed geweest óók in protestants Ne derland. Veel theologen werden „Bar- thianen". Ook gereformeerde predikan ten kwamen van Barth in de ban, om dat hij tegen de liberale theologie in Duitsland een ware revolutie aanricht te. Maar zij, die de gereformeerde leer willen vasthouden moesten de theologie van Barth toch afwijzen. Om een ver antwoord overzicht van Earth's denk beelden te geven in kort bestek is on- Nu we toch de kop van het eiland bij de kop hebben een boodschap aan Goe- ree-Havenhoofd. In het vorige rubriek je haalden we de daar gepleegde wo ningbouw aan maarals het aan de samenstellers van het plan ligt zal dat niet meer gebeuren. Zij achten een ver dere uitgroei dan met hoogstens tien huizen ongewenst. De raad vergadert 20 dec, het zal dan blijken of ze tien wo ningen voldoende vindt. Stellendam is in de toekomst hele maal niet meer te zien al kan het be- woningsgebied dan ook verdrievoudi gen. De kern van Stellendam zal zo wil de schets het door een groenzone omgeven worden. De rector van het Rijksatheneum te Middelhamis, dhr. A. G. Castermans gaat naar Amerika. Gelukkig niet voor mogelijk. Maar een paar dingen, die af wijken van de gereformeerde leer wil len wij toch wel noemen. Barth stond op het standpunt, dat de Bijbel niet onfeilbaar is. Schriftcri- tiek is principieel geoorloofd, ja zelfs geboden, omdat de Bijbel een feilbaar en feilend boek is. Ook verwerpt hij de Gereformeerde leer der voorbe schikking. Ook om andere reden hebben velen zich van zijn theologie aJgewend. goed want dat zou het Atheneum scha den, de ijver van dhr. Castermans is n.l. zo opgevallen dat hij door de Ned. regering is aangezocht een oriëntatie reis naar enkele Amerikaanse Staten te maken en zijn bevindingen terzake van de onderwijssystemen aan de Min. van Onderwijs te rapporteren. De oude melkfabriek te Middelhar- nis zal spoedig haar functie verliezen. Het was al geen melkfabriek meer, en kel was het nog een uitgiftestation aan de plaatselijke melkslijters. De gemeen te Middelharnis is geïnteresseerd in aankoop van het oude bakbeest waar van een deel al in haar bezit is. Graag hopen we dat het de gemeente lukt vanuit het redactiekantoor moeten we maar steeds tegen dat „minst represen tatieve gebouw van het eiland" aankij ken. Voor het overige diende zich geen groot nieuws aan doch wat niet is kan komen en dat leest u dan in het a.s. dinsdagnummer. Een spreuk tot besluit waarover u maar eens na moet denken omdat men vooral met de komende feestdagen be hoefte aan vriendschap en gezelligheid zou kiinnen hebben. „Een echte vriend draagt meer bij tot ons geluk dan duizend vijanden tot ons ongeluk". Speciaal in het opmaken van B. V. d. Veer Telefoon 2682 Westdijk 36 Aanriidingen: Op de Kaai ontstond dinsdag een aanrijding, veroorzaakt door dhr. H. C. R. Ariese. Hij reed achter op de stilstaande wagen van ad judant Fluit die tegemoetkomend ver keer doorliet teneinde linksaf te kun nen slaan. De schade aan de wagen van adj. Fluit was overigens gering. Op de Geldersedijk botste dinsdag avond de onderwijzer P. W. Verolme uit Sommelsdijk met zijn brommer te gen een onverlichte, geparkeerd staan de landbouwwagen van dhr. H. de Leeuw. Dhr. Verolme heeft de wagen, die wel onder een straatlantaarn stond, niet gezien, kennelijk doordat hij juist een tegerüigger had. Hij werd slechts licht gewond. Op de kruising Schelpenpad-Boom.- vlietstraat botste woensdag de bestel auto van de fa. J. P. Nieuwland tegen een naderend busje van de fa. Hoog- stadt, bestuurd door M. J. Nijsten uit Ouddorp. Terwijl de politie zich met deze bot sing bemoeide had even verder, op de kruising Geldersedijk-Onderlangs een botsing plaats. Dhr. P. Poortvliet reed achteruit richting Boomvlietstraat toen mevr. Kardux met haar Daf het onder- langs opreed. BOUWMATERIALEN Dirksland Telefoon 333 Vertegenwoordiger voor Schou- wen-Duiveland J. M. Folmer, p.a. Ooststraat 25, Nieuwerkerk (01114) 769. Het is waarschijnlijk dat reeds begin volgende week het bejaardencentrum van Melissant haar eerste bewoners heeft. J.l. vrijdag werd de lage vleugel (rechts op de foto) die 5 woningen be vat opgeleverd en de a.s. bewoners waren dezer dagen druk met de schoon maak bezig om hun nieuwe home spoedig te kunnen betrekken. Vandaag vindt de oplevering plaats van het bo- vengedeelte van de hoge vleugel waar na waarschijnlijk a.s. vrijdag het be- nedengedeelte vain deze vleugel volgt. De overdracht aan de woningbouwver. „Dirksland" kan nog in de maand de cember worden verwacht. De bij de eerste steen legging op vrijdag 29 dec. '67 gedane veronderstelling dat het cen trum een jaar later voor bewoning ge reed zou zijn zal dus kunnen worden bewaarheid! Het centrum bevat 21 wooneenheden en een woning voor de verzorger. Het is gebouwd langs de Pieterstraat en de nog aan te leggen verlenging van de Beatrixlaan in het uitbreidingsplan „Dorp". De bouw werd op 11 aug. 1967 gegund voor de som van 407.500, aan de aannemer Fa. A. Mans te Melis sant die al op 30 augustus daarop vol gend met de bouw begon. Het ontwerp is van architect A. Koole te Middelhar nis. Met de ingebruikname van dit wel bijzonder mooie centrum zal Melissant een welkome voorziening voor haar oudere ingezetenen rijker zijn.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 1