tiiAnDEn niEuws >n n Scheidende ds. Bultman bepaalde gemeente Sommelsdijk bij rijke belofte Ie Vrouwe van |e Rrendsburcht' IFVorgels piano's mossel+ p,Blijf getrouw" Financieel overziclit HIEUWS ZANDSTRA abelbaan en verkeers- tunnel aanbesteed 7500 plaatsen per laar nodig voor afvloeiing landarbeiders Tot gemeente: Dinsdag 3 december 1968 No. 3743 nen UIT OE ICSUKtm Itüigen rprise istjes iv. een [of een \t weg aer- >69 installatie I Wijkontroleren I Uw camera en flitser I op feilloze werking. FOTOGRAFIE SOMMELSDIJE Streekbijeenkomst Reformatorisch Dagblad l V. d. ^i travenpol"] NED. HERV. KERK geroepen te Dlnteloord J. de Bie te Verveen. Groenekan, Groot Ammers, [«igiiw Lekkerland en Amemmden W. Tukker te Zwolle. Kesteren S. de long t6 Houten. Eemnes J. Koele te lijkerk. Ermelo L. Eoetman te Gouda. jel j. Noltes te Slikkerveer. Bout- 0_en A. Wisgerhof te Veenendaal. I. Ambacht H. Koudstaal te Ouds- imgencymen naar Woerden J. v. d. feiden te Amersfoort. ^eiankt voor Huizen L. Kievit te ojden, MeUssant A. Mulder te Ter Aa. ilsselmuiden. Wegens vertrek naar fik bij Heusden, nam ds. J. Jongerden ifscheid van deze gemeente met 2 Cor. GEREF. KERKEN Beroepen te Alkmaar M. Boukema te Gravenhage. Hmgenomen naar Middelburg H. van .onthem te Apeldoorn. Alkmaar M. ioukema te 's Gravenhage. Genemuiden Meyering te Herwijnen. CreU-Espel I, j, Rozendal, kand. te Groningen. E. Baerends f. Op 55-jarige leef- ijdis te SmMde overleden ds. E. Bae- inds. Hij aanvaardde in 1942 het ambt Voorst. In 1946 verbond hij zich aan Ie kerk van Marrum. Vervolgens dien- hij nog de kerken van Zuidhom 951-1965). Anjum (1956—1963) en imilde. Dr. B. A. Knoppers f. In de ouder- ji van 85 jaar is te Bussum overle- m Dr. B. A. Knoppers, em. pred. Hij rd in 1914 predikant te Biezelinge diende daarna de kerken van Alme- (1916) en Amsterdam (18211954). 's-Gravenhage'-Z. Tiet zich wegens Ie teruggang in het ledenaantal ge- lïongen, het aantal predikanten van op 2 terug te brengen. Dit houdt in it de a.s. vacature ds. M. Boukema iet meer vervuld zal worden. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Utrecht J. Goedhart te Irachten. Almkerk - H. Kiezenbrink, and. te Barendrecht. Aangencymen naar Onnen C. v. Kal- sren te Holwerd, Almkerk D. Berg- iiis te Lisse. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te 's-Gravenhage W. P. ibbers te Enschede. Gorinchem M. de oer te Amsterdam. Gouda W. v. Dijk Jeruzalem. Amsterdam P. Ribbers te fischede. Bedankt voor Alphen a.d. Rijn H. v. Ent te Katwijk. Zaandam P. Rib- irs te Enschede. Noordeloos. Na bevestiging door ds. Vlietstra te Werkendam met Jesaja 3, 7, deed kand. P. Beethuis in- ede aliiier met 2 Korinthe 5 20, 21. Ds. M. C. Tanis te Barendrecht, is lorzitter geworden van de Stichting laatise Evangelische Zending. Hij )Igt hier Ir. R. Borkent op, die om irsoonlijke redenen bedankte. GEREF. GEMEENTEN Tweetol te 's-Gravenhage-Z. F. Ha- ick te Bentiiuizen en P. Honkoop te ampen. Beroepen te 's Gravenhage-Z. F. Ha- ick te Benthuizen. Oud Beijerland Karens te Nieuwerkerk. Aangenomen naar Rotterdam-Z, G. hipaanboord te Apeldoorn. Bedankt voor Hoofddorp A Kok te «rtvliet. De Deltadienst van Rvjkswaterstaat «ft aanbesteed het nualcen van de iflerbouw van de landgedeelten voor kabelbaan over het Brouwershaven- at, alsmede van een verkeerstimnel bqkomende werken onder de ge- enten Goedereede, Middenschouwen Brouwershaven. De laagste inschrijver is Beton- en "nemingsmaatschappij J. H. Laeven in Heerlen voor 1.709.000 met Tekening van lonen en sociale lasten, [voor 1.714.000 zonder verrekening k sociale lasten en lonen. De hoogste Ichrijver is n.v. Hei- en Bouwbedrijf |ka in Dordrecht met verrekening van pen en sociale lasten voor 2.305.000, Bder verrekening voor 2.310.000. •II* floed* muken In éin xuk Middelburg LDelft 103-105 Tel. 01180-7684 Ook In Oen Haag Groningen Heerlen LANDBOUWSCHAP ZEGT In de periode 19701975 zijn jaar lijks ongeveer 7500 arbeidsplaatsen no dig om degenen die de landbouw ver laten wergelegenheid te bieden, aldus het landbouwschap in een brief aan de Tweede Kamer naar aanleiding van de nota over de sociaal-economische as pecten van het in de jaren 1969 tot en met 1972 te voeren regionaal beleid. Alleen een verdere vermindering van het aantal landarbeiders kan de nood zakelijke schaalvergroting van de agra rische produktie bewerkstelligen, zo meent het landuuwschap. Voorc 1 voor oudere landarbeiders moeten er speci ale voorzieningen 'bij de afvloeiing ko men. Voor de jongeren zijn de alterna tieve werkgelegenheid en de mogelijk heden van scholing en omscholing van betekenis. Het regionale beleid moet zich vol gens het landbouwschap meer richten op de gebieden waarin de landbouw structuur, en met name de bedrijfs- grootte, nog veel te wensen overlaat. De Nederlandse regering moet ook in EEG-verband de nodige aandacht aan het regionaal werkgelegenheidsbeleid besteden. JllllllUllllllllllllllllllllinililllllillllilllllllllllllllllinilllllllllIlllllllllllllllllllllJ \Wf\ ZIERIKZEE Op zaterdag 7 dec. a.s. zal een streek bijeenkomst worden gehouden van de Stichting Reformatorische Publikatiein de nieuwe Graanbeurs, Hoge Molen straat te Zierikzee. Sprekers zuUen zijn ds. J. Karens predt. der Ger. Gem. te Nieuwerkerk; ds. J. P. Verkade, Ned. Herv predt. te Nieuwe Tonge, dhr. L. H. Oosten sec retaris en dhr. D. J. Budding Drieber gen, penningmeester. Het slotwoord zal worden gesproken door het gemeente raadslid W. F. Sprenkelmeijer. DEN BOMMEL Kerkelijke huwelijksbevestiging. A.s. vrijdagmiddag zal in de Ger. Kerk al hier het huwelijk van het bruidspaar 'dhr. J. de Jong en mej. A. Verkerke kerkelijk worden bevestigd. Aanvang 3.30 uur. Voorganger is dr. Becker van Nieuwerkerk (Zld.) De Heere God die in de j.l. zondag middag te Sommelsdijk gehouden af- scheidsdienst van ds. Bultman centraal werd gesteld heeft naar Zqn Woord de achterblijvende gemeente een rflke be lofte nagelaten. Ds. Bultman verklaar de die in een boeiende prediking n.a.v. 2 Korinthe 13 11 dat luidt: „Voorts, broeders, zqt blijde, wordt volmaakt, zflt getroost, zqt eensgezind, leeft in vrede; en de God des liefdes en des vredes zal met u zijn. Ds. getuigde van deze beloftCi van een bevel en een ver maan. Zoals ook Paulus had gedaan, zo wil de ook ds. Bultman, nadat hij plm. 500 keer in de gemeente het Woord had be diend, de gemeente die hij ging verlaten nog aanwijzingen en vermaningen ge ven. „Wij gaan van u heen maar God zelf zal Zijn Woord in uw gemeente achterlaten, ook al wordt die vacant, dan zal het toch goed zijn", zo ver klaarde hij. Ds. wees erop dat Paulus de gemeen teleden die hij steeds moest vermanen de zonde los te laten toch aanspreekt met „broeders", niet als formaliteit, maar daarmee belijdend dat zij leden van het lichaam van Christus, broeders in Christus waren. Het Evangelie was er in geloof aanvaard en ds. vond de vrijmoedigheid dat ook van de gemeen te van Sommelsdijk te belijden. Op al len deed hij een dringend beroep het Evangelie van Gods genade te aanvaar den opdat het vruchten voortbrenge der bekering waardig. Paulus geeft zo wees ds. aan aan de gemeente van Korinthe het bevel „blijde" te zijn. De gemeente van Som melsdijk mocht ook blijde zijn, met welke oproep de blijdschap des geloofs werd bedoeld. „Soms bedroeft hij ons om ons tot echte blijdschap te brengen; ziet dan op Christus, jong en oud, als mensen die Hem in elk moment van het leven nodig hebben". „Hij is het die Zijn Blijdschap biedt, ziet op Hem, dan valt het afscheid licht en de blijdschap zal dan onze harten vervullen". Ds. verklaarde dat hetgeen Paulus schreef ook als een groet (veel heil en zegen) kan worden uitgelegd. Ook ds. Bultman wenste de gemeente die hij ging verlaten veel blijdschap en veel genade toe. Ook de eis tot volmaaktheid wilde hij de gemeente doorgeven. „Rust niet tot ge volmaakt (terechtgebracht, hersteld) zijt". Ons door de zonde gebroken le ven moet worden hersteld, elk gemeen- telid heeft te staan naar het volmaakte christelijke leven". Niemand kan zich zelf volmaakt maken maar zo vroeg ds. de gemeente heeft God ons Zijn Heilige Geest niet gegeven? Door Zijn Woord en Geest wU Hij ons herstellen en tot de volmaaktheid van het chris telijke leven brengen". Ook het „zijt ge troost" (laat u vermanen) paste ds. op de gemeente van Sommelsdijk toe. „De vermaning die God ons wU geven is bedoeld ons troost te brengen". Ds. maande de gemeente trouw te blijven, ook in de kerkgang wanneer straks de gemeente vacant is en trouw op te ko men warmeer de kerkbode „leesdienst" opgeeft. „U wordt zo waarschuwde hij door God ontboden. Blijf niet weg en buig voor Hem, dan zal Chris tus' troost uw deel zijn". Niet minder geldt het bevel van Pau lus tot eensgezindheid. „Laat u door het Woord van God leiden en ga niet bij eigen gedachten te rade. Trek als ge meente, ook in de vacaturetijd, eensge zind op. Eensgezindheid geeft gemeen schap der heiligen". Leeft in vrede, ru zies breken die gemeenschap der heili gen af. Vrede is niet enkel een toestand waarin geen ruzie voorkomt, het bete kent dat er een goede onderlinge om gang moet zijn". Na de gegeven opdrachten kon ds. wijzen op de daaraan verbonden be lofte: „en de God der liefde en des vre des zal met u zijn". Ds. stelde God voor als de Bewerker der liefde. Die Liefde geeft en Die leert lief te hebben. Hij is een Bewerker van vrede tussen de ge lovigen. „Hij belooft met u te zijn wan neer u luistert naar Zijn geboden en Het gezin Bultman dat inmiddels Sommelsdijk heeft verlaten. Staande Vrl.n.r. Ineke, Janny, Gert-Jan, Anneke, Hen- riette en tussen ds. en mevrouw de kleine Gerda. Wie kan er beter bij u zijn dan de Heere onze God?" Ds. vond het groot de ge meente die hij verliet bij deze belofte achter te kunnen laten. Een belofte die ook geldt voor het be- roepingswerk en aUe werk en leven door de christelijke gemeente. „Als wij ons vertrek aftrekken van wat God voor uw gemeente wil zijn, dan houdt u aUes, dan houdt u God over!" zo ge tuigde ds. Bultman. Hij besloot zijn pre diking met dezelfde tekst waarmee ds. van As indertijd zijn langdurige ambts periode in Sommelsdijk afsloot: „De God nu aller genade, Die ons ge roepen heeft tot Zijn eeuwige heerlyk- heid in Christus Jezus, nadait w\j een weinig tijds zullen geleden hebben. De zelve volmake, bevestige, versterke en fondere ulieden, Hem z^ de heerlijkheid en de kracht in aUe eeuwigheid, Amen. Na de prediking werd gezongen Ps. 133 3." Toespraken. In een persoonlijk woord richtte ds. Bultman zich hierna allereerst tot het college van B. en W. die hij dank bracht voor de ondervonden samenwerking en de goede verstandhouding. Hij bad hen lust en wijsheid van God toe hun taak tot zegen van de gemeente te kunnen vervullen. Hartelijke woorden richtte hij tot de vertegenwoordigers van de Ring, Clas sis en zustergemeenten. Ds. verklaarde vooral de Ringvergadering graag te hebben bezocht, in Classisverband was - ook tengevolge van de samenstelling daarvan het contact minder geweest. Tot de vertegenwoordigers van de ver schillende kerkgenootschappen spr. ds. Bultman zijn blijdschap uit dat on danks de verschillen toch een vorm van samenwerking heeft kunnen be staan. „Eenheid van de kerken zal ons streven moeten zijn, het zal misschien op de langere duur te verwezenlijken zijn als de liefde ons tot samenspreken brengt". Bijzonder vriendelijke woorden sprak hij tot de eerw. heer Terlouw, hem ook namens mevr. Bultman dankend voor de ondervonden vriendschap. Ds. hoopte dat dhr. Terlouw zeker tot aan zijn pensionering de kracht zal mogen ontvangen werkzaam te zijn tot op bouw van Gods kerk. Voorts richtte hij zich tot de aanwezigen uit Schoonhoven, bestuursleden van het Rusthuis, ds. Ca- zander en ds. Geluk, de consulenten, de koster dhr. Klapmuts en de organist, dhr. Gerrit Zoon. Ds. zei: „Van uw or gelspel heb ik steeds genoten, u vormde met dit prachtige instrument een ge heel, iedereen in de gemeente is ver rukt over de manier waarop u de ge meentezang begeleidt". De gemeente werd dank gezegd voor de ontvangen liefde en het betoonde medeleven warmeer er in het predikan tengezin moeilijkheden waren. Evenmin werden vergeten de catechisantèn, de leden van de verschillende verenigin gen en de luisteraars via de kerktele foon. Ds. besloot: „Ga met God, Hq zal met u z^n, hoopt op Hem, Hij is getrouw. Houdt al(een het Woord van God vast, daar aan hebt u genoeg. Het Woord wordt met de Heilige Geest gezet in de ge meente om de gemeente als een ge meente van Christus te doen leven". Drietal sprekers. Ds. Jongebreur van Stad aan 't Ha ringvliet sprak namens Ring en Classis. Spr. bracht ds. Bultman hartelijk dank voof het vele werk dat hij in Ringver- band in de jaren dat hij scriba-questor was heeft gedaan. Ds. Jongebreur noemde ook het werk in Classicaal ver band, als kerkvisitator, lid van de Prov. kerkvergadering, voorzitter van het be stuur van de Goede Ree. Hij hoopte dat ds. Bultman de kracht zal worden ge schonken ook in Schoonhoven het Woord te bedienen en dat hij er tot rijke zegen gesteld zal mogen worden. „Ga in vrede, de God der liefde en des vredes zal met u en de uwen zijn" zo besloot ds. Jongebreur. Ds. Schravendeel, sprekend namens meerdere kerkgenootschappen in de ge meente veronderstelde dat de dienst van ds. Bultman in Sommelsdijk in harte lijke herinnering zal blijven. In-tegen stelling tot de boer die weet wat hij oogst kan dat van het werken voor het Koninkrijk Gods niet worden bepaald. Ds. Schravendeel dankte de scheidende predikant voor de ondervonden goede samenwerking, hij hoopte dat ds. Bult man ook in zijn nieuwe gemeente in Zijn dienst werkzaam zal mogen zijn. Veramderingen. Door ouderling K. Mulder werd ge wezen op de verandering die zich in het leven kunnen voordoen. De Spreuken- dichter zegt daarvan dat elk mens zijn weg overdenkt maar dat God zijn gang en wegen bestuurd. Beziend wat ds. in de afgelopen zes jaar in de gemeente heeft gedaan achtte dhr. Mulder het mogelijk een gedenkteken op te richten met als opschrift „Eben Haëzer". Spr. wenste ds. ook in zijn nieuwe gemeente verlichting van de Heilige Geest toe op dat hij er tot een rijke zegen gesteld moge worden. Ook bracht dhr. Mulder dank aan mevrouw Bultman voor haar werk t.b.v. het verenigingsleven en de gastvrijheid in de pastorie. Hij bad haar toe dat zij haar man ook in Schoonho ven tot een hulpe zal mogen zijn. Op verzoek van ouderling Mulder zong de gemeente liaar scheidende predikant Ps. 121 4 toe. De dienst werd daarop besloten met het zingen van Ps. 72 11 waarna ds. Bultman voor de laatste maal als pre dikant van Sommelsdijk de gemeente de Zegen oplegde. Aan de uitgang werd hem en zijn gezin door de vele aanwe zigen ten afscheid de hand gedrukt. Het grote nieuws kwam deze week van Unilever, waarvan de aandelen de laatste weken nogal onder druk hebben gestaan in verband met de wat tegen vallende winstontwikkeling en de uit blijving van de verwachte bonus. Het aandeel noteerde een maand ge leden nog 142,en sloot j.l. vrijdag op 128,50. Vrijdag na beurs liep de koers vlot op tot 133,—. Oorzaak hiervoor was, dat Unilever een bod gaat doen op Allied-Breweries. De raden van beide ondernemingen maakten bekend, dat onderhandelingen worden gevoerd teneinde een fusie tus sen beide ondernemingen tot stand te brengen. Allied Breweries is de grootste dran kenorganisatie in Europa en mogelijk in de gehele wereld. Bij ons kreeg deze onderneming be kendheid door de overname van d' Oranjeboom en de Drie Hoefijzers. Het aandeel van deze twee brouwerijen in de Nederlandse biermarkt bedraagt ca 21»/o. Zou de fusie doorgaan dan bete kent dit voor Unilever de grootste transaktie in haar historie. Wie dus gedacht had, dat er in de bierwereld na de laatste fusies niets meer te beleven was is wel bedrogen uitgekomen. De Heineken-Amstelcombinatie krij gen nu weer een geduchte concurrent tegenover zich. We zien de koersontwikkeling voor Unilever in de komende week met be langstelling tegemoet. Hoogovens blijft nog onder druk staan. Het afbreken van de loononder handelingen leidt ook tot afbraak van de koers. Bij AKU blijft de winstontwikkeling nog steeds tot de verbeelding spreken. Even zelfs, kon men de brug van 130,- nemen maar winstnemingen brachten wat reaktie teweeg, wat overigens al leen maar gezond is te noemen voor een aandeel, dat begin november nog slechts even boven de 100,noteerde. Olies deden het deze week wat kalmer aan, maar de vooruitzichten voor de gehele olieindustrie en voor die van Royal Dutch in het bijzonder zijn uitstekend. Lokale markt. De koers van de aandelen Dell be gon de afgelopen dagen geleidelijk wat aan te trekken. De oorzaak hiervoor bleek niet ver te zoeken. Men publiceer de, dat de gang van zaken gunstig is en dat men een redelijk dividend in het vooruitzicht kan stellen. Ook voor aandelen Pakhoed was men bereid meer geld op tafel te leggen op de door de direktie uitgesproken ver wachting, dat de winst wel eens met 2 millioen kon toenemen tot een totaal van 12.5 millioen. Tevens stelt zij een onveranderd dividend van 2.40 in het vooruitzicht gepaard gaande met een agiobonus van 4"/o. Proost en Brand maakte eveneens be kend, dat de winst tot nu toe hoger is uitgevallen dan over dezelfde periode van vorig jaar. V.R.G. papier heeft deze week be vestigd, dat het dividend over 1968 kan worden verhoogd. De koers reageerde gunstig hierop. Bij Jean Heybroek zal de totale om zet in dit lopende boekjaar vrijwel ge lijk zijn aan die van 1967, terwijl de winst waarschijnlijk iets lager zal uit vallen. Drukkerij en uitgeverij De Boer ver wacht over het vergrote aandelenkapi taal zeker weer 15"Vo dividend te kun nen uitkeren. In vergelijking met 1967 zijn omzet en winst dit jaar niet onbelangrijk voor uitgegaan. Kwatta daarentegen heeft over 1968 verliesgevende resultaten. Bij de Synress is een merkbare ver betering in de resultaten opgetreden. Verwacht wordt, dat het verliessaldo ad 457.000,dit jaar zal worden ingelo pen. Nijverdal - ten Cate denkt dit jaar in ieder geval de afschrijvingen te ver dienen. Bij Hero zullen de resultaten dit jaar weinig afwijken. Obligatiemarkt. Twee nieuwe emissies vragen deze week onze aandacht. Allereerst de Bank Ned. Gemeenten, die met twee series rentespaarbrieven komt: 50 mil lioen, die op 12 juni 1975 aflosbaar is tegen 150"/o en 25.000.000,— die op 27 febr. 1980 aflosbaar is tegen de koers van 200''/o. De staat der Nederlanden komt weer met een tenderlening, met een looptijd van 25 jaar en met een omvang van minimaal 225,millioen en maxi maal 275 millioen. De rente bedraagt 6V2''/o. mK>- of hü Jen, of Leeft aangf Jtoch opm Ite schrijv^ |uw natn ,5R triand n^ 1 Geref. bedankt [jRVOLGVERHAAL «torisch verhaal uit de 16e eeuw floor P. de Zeeuw J.G.zn. j Slangenwouders loerden op de lui li'- Arendsburcht,- had hij gezegd, en Ij waren ze boos, omdat de wagen f wijn uit Constanz door hen in de l™t was gesleept. Ze had nog ge- -1 of hij haar niet naar het kloos- nalverwege de berg kon brengen. paaar zou zij dan oom Gottfried njven haar te halen. Maar ook dat "^let. Alleen wanneer de baron met zoon naar de keizer ging, zou er zijn om haar mee te nemen en 1' onderweg ergens af te zetten. K: ?o bleef de zaak zoals ze was. L~'^™a hoorde hoe de jonker in de heen en weer liep. 1^1 liet hij zi'ch in de grote leun- T YjUen en riep: „Zeg Christina, F zit je?" '5 meisje voelde zich toen wel ver- voor de dag te komen, opende de deur en vroeg: „Wat wilt u, jonker? Kan ik iets voor u doen?" „Wat ik wil? Wel, dat jij hier komt!" Hij zuchtte en vervolgde: „Ik zit na te denken over Truitje. Met niemand kan ik over haar praten, dan alleen met jou, Christina. Vader en moeder doen net of er een duif is weggevlogen". Christina was de kamer binnengeko men en stond nu bij de stoel, waarin de jonker zat. „Ga zitten, Stine zei hij, terwijl hij een stoel bij het haardvuur schoof. Ik ben ziek van verdriet en die herrie beneden kan ik niet uitstaan. Vertel me toch eens waar mijn vogel heen gevlogen is. „Jonker, ik moet naar de keuken!" „Geen sprake van, jij hebt daar bij die ruwe meiden niets te maken. Zeg eens, waarom wil je niet bij mij" blij ven?" „Omdat het geen pas geeft, jonker. Ik ben maar een eenvoudig meisje en u is een edelman!" „Zo, zo, heeft mijn moeder jou dat wijs gemaakt?" „Nee jonker, zij rekent helemaal niet met me en daarom is het juist zaak, dat ik bescheiden ben!" Ze sloeg haar ogen neer en de jonker vroeg: „Je hebt düs liever, dat ik hier niet kom?" Ze keek hem aan met haar donkere ogen en zei: „Ik kan u niets verbieden, joiiker!" Opeens sprong hij overeind en nam haar in zijn armen. Toen drukte hij een vurige kus op haar lippen „Ebbo, wil je 't laten?" Ze schrok van haar eigen woorden. Ze had hem daar onbedacht bij de voor naam genoemd en daarmee had ze zich verraden. „Ik denk er niet over. Jij dacht zeker, dat ik dronken was, toen ik onlangs zei, dat ik jou een lieve meid vond? Maar dat was niet zo. Stina, ik was niet dronken, en ik meende wat ik toen zei". „Hoor eens, jonker..." begon Christina. „Noem mij Ebbo, alsjeblieft". „Nu goed, Ebbo, edele heren zoals u zijn gewoon te spotten met meisjes zo als ik. Laat me los, Ebbo, en help me de burcht zo gauw mogelijk te verla ten". „Dus jij houdt niet van me, Stina?" Christina kruiste haar armen over haar borst om daarmee het bonzen van haar hart te bedwingen. Ze keek hem aan, maar gaf geen antwoord op zijn vraag. Ze durfde niet. „Ebbo, ga nu!" fluisterde zij eindelijk. Als enig antwoord kuste hij haar op nieuw en toen fluisterde hij haar in het oor: „Ik ben niet als al die anderen, Stina, ik houd van jou, jij moet mijn vrouw worden!" „Ebbo!" „Ja, ja, ik meen het!" „Maar vergeet je je moeder? Zij zal dat nooit dulden en als zij hiervan iets merkt, kom ik in de geheime val te recht!" Nu schrok Ebbo. Dat meisje had de situatie goed door. „Laten we gaan zitten, Stina zei hij en rustig praten". „WU jij me dan voortaan met rust laten, Ebbo?" „Dat is een vraag van je verstand, maar niet van je hart", stelde hij vast. Christina knikte, Ebbo had gelijk. „Goed, ik zal doen wat je vraagt, Christina. Niemand hier in de burcht behoeft er iets van te weten. Je bent een vreemde voor me. Maar als ik graag met je praat, hoe moet dat dan?" „Breng vader mee, dan kan niemand enige verdenking koesteren". „Stina, je bent een schat! Kom hier!" Én opnieuw kuste hij haar. Maar toen ineens werd hij ernstig en zei lachend: „Meisje, geef me nu eindelijk mijn kus sen eens terug. Jij weet nu hoe ik over jou denk, maar hoe denk jij over mij?" Het bleef even stil. Toen sloeg zij haar armen om zijn hals en kuste hem. „Lieve Ebbo fluisterde zij en dade lijk liet zij er op volgen: als dit ons maar niet op een massa narigheden komt te staan!" Met een laatste zoen nam hij afscheid, het meisje in de grootste verwarring achterlatend. Maar hij hield woord: hij kwam niet meer in haar kamer. Af en toe gaf hij haar bij de deur bloemen of bessen en een enkele keer verscheen hij met Hugo en praatte dan over verschillende din gen, alleen maar om weer eens in haar gezelschap te zijn. Op zekere dag ver telde haar vader haar, dat er in de kapel een godsdienstoefening zou zijn en dat hij haar daarheen mee wüde ne men. Vrolijk maakte zij zich gereed en om haar vader gunstig te stemmen, praatte ze niet over Ulm. In de kapel trof ze ook Ebbo en toen de dienst was afge lopen en zij op haar muilezel naar het kasteel reed, liep hij met haar mee, ter wijl Hugo aan de andere kant van het dier hep. Die was verwonderd en ge vleid, dat de jonge baron zoveel aan dacht aan haar schonk, maar hij had de zaak al gauw door. „Zeg Christina vroeg hij, zodra ze samen waren loopt de jonge baron jou na?" „Och vader!" „Ja ja, ik zag wel, dat hij kniesde, en ik dacht dat het om zijn zuster was. Maar hij kijkt alleen maar naar je donkere ogen. Meisje, meisje!" „Vader zwijg alsjeblieft en breng me zo gauw mogelijk naar huis!" klonk het kort. „Dus je houdt niet ^an de jonker?" Het meisje gaf geen antwoord. „Zit jij dan nog altijd met die kale goudsmid van de overkant in je hoofd? Ik wou je wijzer hebben, Christina!" „Wees nu eens een vader zei ze en help je moederloos kind. Ik verlang naar oom en tante, breng me er alsje blieft zo gauw mogelijk heen". „Nou goed, goed, als de zaken zó staan wil ik je niet tegenwerken. Misschien is er met het Midzomerfeest, het feest van de gezegende Friedmund, wel ge legenheid je naar huis te brengen. Laten we het daar dan maar op hou den". „Goed vader!" zei Christina met haar mond, maar niet met haar hart. HOOFDSTUK 6 „Je hand vragen en trouwen tegelgk?" Midden in de zomer werd in het dorp het Midzomerfeest gehouden. Van alle kanten kwamen er kooplie den naar het dorp en op die dag wer den ze niet beroofd. Ze behoefden al leen maar tol te betalen. Daartoe waren de mannen van de Arendsburcht opge steld bij het Fort en bij de Gemsbokpas. Ook alle bewoners van het kasteel na men deel aan het feest, behalve de oude baron en zijn vrouw. Kunigunde had diepe verachting voor het feest en daar om werd de oude Ursula belast met de inkopen op de jaarmarkt. Wordt vervolgd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 5