Letters voor gedenkplaat op monument GreveHngen te koop Het linkse gevaar Elektr. dekens w Meditatie Sommelsdijk „Onthulllngsdatum" waarschijnlijk 1 april 1969 J. KEUVELAAR licht gewond F! C.KORTEHEG 8ZOON U jaargang Vrijdag 22 november 1968 No. 3740 CHR. STEIEIBKBLAD OP GEREFORMEEKOE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSB EN ZEEUWSE EILANDEW Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagaoortd P. J4. \,un Steeds het nieuwste op het gebied van CONFECTIE en TEXTIEL dat is pas een St. Nicolaas cadeau. V*bNINGINRICHT»*50 Meisje met brommei' op auto; slechts Ook een KINDERBRIL vraagt méér aandacht Zendiiigsconferentie voor jongeren Zondagsdienst artsen Fruitmanden en Fruitliakjes ,,De Fruitcentrale" Personenauto gekan teld na treffen met vangrail Nieuws uit Zeeland PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHAKNIS j^edacUe en advertenttes: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk (01870) 26 20, na 6 uur 's avonds TeL 2029 t-* Giro 167630 ABONNEMENTSPHIJS 3,25 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. Bij contract speciaal tarieL Onze Westerse wereld in haar geheel elk van de daartoe behorende lan- 1 en volken verkeren, nadat zij ter- luwernood in de jaren 1939 tot 1945 ontkomen aan de formidabele ■eep van het Hitleriaanse nationaal- icialisme, sedert het einde van de eede Wereldoorlog, in een permanent ,aar uit het Oosten. Nadat na een gdurige en bloedige wereldoorlog de macht van het hakenkruis ver- l was, kwam er een nieuw le- igroot gevaar het Westen bedreigen. Sovjet-communisme, dat in 1917 in .and zich van de macht meester _akte en dat zich tot aan de Tweede lëreldoorlog onder leiding van Stalin jjjwel alleen bezig hield met zijn eigen jinnnenlandse problemen, begon na de herwinning op Hitler-Duitsland na 145 een meer agressieve politiek te leren als een begin van uitvoering van rode ideaal om de hele wereld te levaar ■ruïne letterd lens! let lusland OEBO ZANDPAD 32 HIDDELHARNIS linnen voor het communisme. De Sov- It-Unie was door de onbegrijpelijke louding van de Amerikaanse president loosevelt op de conferentie van Jalta, laar deze een veel te groot vertrouwen jchonlj aan Stalin, tot de conclusie ge lomen, dat de tijd daar was om over te laan tot een enorme uitbreiding van jaar machtsgebied in Westelijke rich- iig om daardoor tevens te komen tot Ie mogelijkheid een belangrijk stuk van pidden-Europa te sovjettiseren. J Als gevolg van deze rode opmars ver- Iwenen de drie kleine Oostzeestaatjes Estland, Letland en Litauen in de muil lan het communistische rijk; enkele Irensstreken van Finland en Roemenië, p groot stuk van Polen werden even- jens geannexeerd, maar de voornaamste ■rooi bestond uit de bezetting van Po- |n, Hongarije, Roemenië, Bulgarije, csjecho-Slowakije en Oost-Duitsland. I Zo loopt sedert 1945 dwars door Euro- la tiet beruchte IJzeren Gordijn, dat de |nden der vrijheid scheidt van de wangstaten van het Sovjetcommunis- te. Wanneer de volkeren van al die pllietstaten in vrijheid zouden kun- len kiezen, zou het hele rode staten- Bsteem als een kaartenhuis ineenstor- pn. I Voor wie door deze tekening van Eu- 1 nog niet overtuigd is van het drei- jende gevaar uit het Oosten wijzen we de wereldomvattende activiteiten lanuit het communistische hoofdkwar- ler in Moskou; op het feit, dat de Sov- |t-Unie over 1968 aan Noord-Vietnam por bijna vier miljard gulden aan Jiegtuigen, raketten en ander materiaal Ivert voor de strijd tegen de Ameri- pen; op de enorme steun in allerlei brm aan Egypte, teneinde in het Mid- p-Oosten een vinger in de pap te pijgen en te houden; op het fenomenale pionagenet over de gehele wereld, dat I vele opzichten zelfs superieur is aan fct van de Verenigde Staten; op de snel roeiende zeemacht der S.V., waarvan pmiraal Gorskow onlangs verklaarde: pe vlag van de Sovjet-marine wappert kans fier over de wereldzeeën, vroeg of lat zullen de Verenigde Staten moeten |sef£en, dat zij de oceanen niet meer piieersen". Deze Russische marine, die ige tijd het stiefkind is geweest van U totale militaire apparaat, is in een prbluffend korte tijd uitgegroeid tot |n van de geweldigste strategische Tijdmachten ter wereld. Zo zouden we Pg een poosje door kunnen gaan. |De geest van het communisme ken ende, met name zijn wereldwijde ex- Insiedrilt, met zijn ideaal de hele lensheid „gelukkig" te maken met de legeningen" van dit principieel en falctisch meest verderfelijke systeem |t de wereld ooit heeft aanschouwd, |et zijn revolutionair karakter, zijn on- ^upuleuze methoden enz. menen we conclusie te mogen stellen, dat het Immunisme enerzijds en het christen- pm, de democratie, de vrijheid, de frmhartigheid, de gerechtigheid, de pstenliefde en de humaniteit ander- |ds in alle opzichten diametraal te- nover elkaar staan. De geest van het |mmunisme heeft zich recentelijk *r duidelijk gedemonstreerd in Tsje- o-Slowakije, waar een vrijheidslie- ^0. volk na een twintigjarige rode patuur probeerde een weinig vrijheid fug te krijgen, doch zijn hoop zag ver-. pken in de terreur van de Russische Wtaire macht. Stellen we tegenover het barbaarse pngsysteem in Moskou zijn grote an- pode de Verenigde Staten van Noord- Firika, dan is het toch voor iedereen r*''3k> dat hier twee complete we- pden in allerlei opzicht tegenover el- Pr staan. We zijn niet van plan de yenswijze, de staatsvorm en het bui- piands optreden van de V.S. te idea- pren. Zo zwart-wit willen we beide ^temen niet tegenover elkaar stellen, M ook de Amerikaanse staatscon- uctie heeft haar gebreken. Maar wat p ook van de Amerikanen moge zeg- ^1 het is een onloochenbaar feit, dat steeds op de bres hebben gestaan fap net grote goed van de staatkun- p vrijheid, zowel voor zichzelf als jT^ .^'^'ieren. Reeds drie keer in onze [TOigste eeuw hebben zij in de weg "iiddelen West-Europa gered van NOODZAAK OM GEWASSEN TE WORDEN. „Indien Ik u niet was, gq hebt geen deel met Mq". Joh. 13 8b. De band der geloofsgemeenschap tus sen Christus en Zijn volk wordt door velen besproken, beredeneerd doch door weinigen in waarheid beoefend. Bespro ken, alsof het geoefend wordt, terwijl de vrucht in spreken en daden over duidelijk het tegendeel bewijst. Bere deneerd, onderscheidingen gemaakt, be schouwend en bespiegelend, terwijl de vrucht bevidjst, dat er onderwerpeiyk nooit plaats voor is gemaakt door de ontdekkende bediening van de Heilige Geest. De geloofsgemeenschap moest ook aan de discipelen van Christus ge durig onderwezen en verklaard worden. De sprake van de tekst uit de mond van Israels hoogste Profeet leert het ons duidelijk. Zijn onderwijs aan het avond maal, terwijl de beker van Zijn lijden, door Hem aanvaard, staat geledigd te worden, is dan ook vol van leringen voor Zijn onwetende discipelschare. Na de zalving te Bethanië is door de jongeren gevraagd: „Meester, waar wilt Gij dat wij het Pascha bereiden?" Ruim drie jaren waren zij onderwezen en bij zonder de laatste tijden hadden zij on derwijs gehad, dat Hij het Paaslam was. Ja, het uit Zijn mond gehoord: „Zie wij gaan op naar Jeruzalem, de Zoon des mensen zal overgeleverd worden". Hij begon Zijn discipelen te vertonen, dat Hij moest heengaan naar Jeruzalem, en veel lijden van de ouderlingen en over- priesters en schriftgeleerden, en gedood worden, en ten derde dage opgewekt worden. Doch hoe onvatbaar bleken zij te zijn voor de noodzakelijke gangen van Christus' vernedering. Wanneer door Johannes en Petrus de Paasmaaltijd is toebereid, hebben zij zich met de andere discipelen opge maakt. En dan zijn de gesprekken niet geweest wat toch zo te verwachten was, n.l. over de verborgenheid van het Pa scha. Integendeel. Luk. 22 24: „En daar werd ook twisting onder hen, wie van hen scheen de meeste te zijn". Er was er niet één bereid om Christus of zijn medediscipelen te dienen met voet wassing. Hoewel zij vdsten dat de Hee- re in Zijn wet het geboden had. Daar aan die dis krijgen zij feamen een levensles. Daar openbaart Christus Zich wederom als Vaders Knecht, Zichzelf verklarend dat alle geloofsgemeenschap uit Hem vloeit. Hij geeft Zijn dwaas volk niet over. Hoort: „Alzo Hij de Zij nen, die in de wereld waren, lief gehad had, zo heeft Hij hen lief gehad tot het einde. De Vader heeft Hem alle dingen in de handen gegeven". Zijn Middelaarswerk is verlossings werk, dat is Hem opgedragen". Zie Joh. 4 34: „Mijn spijze is, dat Ik doe de wil Desgenen, Die Mij gezonden heeft en Zijn werk volbrenge. Dat Middelaarswerk heeft Hij „aan vaard", gewillig, vrijwillig. Ps. 40 9: lfOOKHf7.S Weenen v.h. Rooiend /.OmRbTR.iAT 2 BIRKSLAKD „Ik heb lust, o Mijn God, om Uw wel behagen te doen en Uw wet is in het midden Mijns ingewands". Het was Zijn getuigenis tot Zijn moeder in Jeruza- lems tempel. „Wat is het dat gij Mü gezocht hebt? Wist gij niet dat ik moest zijn in de dingen Mijns Vaders?" Dat Middelaarswerk is noodzakelijk in verdienste en in toepassing. In ver dienste als prijs der zonde, het recht Gods moest gehandhaafd en verheer lijkt worden, en wie kan die prijs der ziele, dat rantsoen, voor God in tijd en eeuwigheid voldoen? In toepassing, op dat Gods verkoren Kerk er de bate door het geloof van zou wegdragen. Dat Zijn Middelaarswerk een reini gende kracht heeft, leert de voetwas sing overduidelijk. Hoe schittert hierin Zijn ambtelijke bediening ons tegen. Wat een profetische les als Hij opstaat van het avondmaal. Zijn klederen af legt. Zichzelf omgordt. Hoe openbaart Hij Zijn gewilligheid tot Zijn Midde laarswerk. Wat verklaart Hij de ver borgenheid van. Zijn priesterlijk werk, als voor de ogen der jongeren de wa- terbekkens' gevuld worden, waaruit Hij- Zijn Kerk gaat reinigen. Wat openbaart Hij de noodzakelijkheid van de toepas sing, wanneer Hij buigt en de voeten der discipelen reinigt met het water uit het door Hem gevulde bekken, en droogt met de linnen doek. Doch zie dan de reaktie bij de jonge ren, het innerlijke verzet tegen deze arbeid. Bij Petrus het innerlijke en ui terlijke verzet. Hoort hem in zijn dwaasheid zijn zielelegering openbaren. „Gij zult mijn voeten niet wassen in der eeuwigheid". De oorzaak bij allen is duidelijk „on wetendheid" ten opzichte van Christus en Zijn arbeid. Zie het gebrek aan zelfkennis. Zij kenden zichzelf niet. Zij doorleefden niet de minste, de geringste van allen te zijn. Het wonder, dat zij een plaatsje mochten hebbén in Zijn tegenwoordig-i" held en gemeenschap werd niet geoe fend. Er was ook geen doorleefde zon dekennis, de noodzakelijkheid om ge reinigd te worden, daarvoor was geen plaats. Wat kwam er een gebrek aan Gods kennis onder hen openbaar, dat de Hee- re met het onreine geen gemeenschap kon hebben, en dat Zijn gerechtigheid brandt tegen al het onreine, en dat al leen in de bedekking van het bloed een bestaansrecht voor God was, zie dat was nog een grote verborgenheid. Dirksland. Ds. P. Blok. een dreigende katastrofe: in 1918 van Wilhelm II, in 1945 van Adolf Hitler en in 1949, en daarna van Stalin en zijn dwangstaat, terwijl thans naar de mens gesproken het alleen de militaire macht van Amerika is, die een snelle opmars van de Sovjetlegers naar de Atlantische Oceaan en de Noordzee verhindert. In weerwil van dit alles bestaat er in de Westerse landen, ook in Nederland, een bevolkingsgroep, die voortdurend bezig is de Amerikaanse regering aan te vallen, verdacht te maken en zelfs te beledigen. In bepaalde kranten, radio- en t.v.-uitzendingen en op vergaderin gen wordt systematisch afgegeven op de Amerikanen, alsof die de grootste vijan den van West-Europa zijn. Het optre den van de Sovjet-Unie wordt verde digd of goedgepraat en de V.S. voorge steld als het meest militaristische land van de wereld. De N.A.V.O. wordt voorgesteld als een imperialistisch ap paraat, waarvan Washington zich be dient om Europa te beheersen. Deze dwaalgeesten zien blijkbaar niet, dat de N.A.V.O. gebaseerd is op vrijwillige verdediging tegen de imperialisten in Moskou, zodat elk land, dat eruit zou willen, ongestoord zijn gang kan gaan (zie Frankrijk), terwijl het pact van Warschau geen vereniging is van vrije en gelijkberechtigde landen, maar een instrument van Russische overheersing. De Russen weten immers wel, dat nog nooit enig land vrijwillig het commu nisme gekozen heeft, zelfs de Sovjet- Unie en Rood-China niet, maar dat al deze volken zijn overweldigd door een minderheid van fanatieke en niets ont ziende aanhangers van een duivelse ide ologie. Degenen, die welbewust het communisme goedpraten, ook al zijn het professoren of zelfs theologen, die de leer van Christus moeten prediken, zijn ondanks al hun geleerdheid war- SOMMELSDIJK De 19-jarige kraamverzorgster mej. S. M. Kagchelland te Herkingen is gis- termiddaig in Sommelsdijk met haar brommer frontaal op een naderende auto gereden. De brommer werd ver hield, de auto flink beschadigd en bij dat alles liep mej. Kagchelland slechts een wondje aan een knie op! Het onge luk gebeurde toen mej. Kagchelland bij de molen te Sommelsdijk de weg overstak naar het links gelegen fiets pad. Zij lette daarbij niet op het ach teropkomende verkeer en te weinig op e.v. tegemoetkomend verkeer. Mevr. de Ruiter-Stolk, die de wagen bestuurde remde krachtig waardoor de botsing gelukkig met slechts licht Uchamelijk letsel afliep. BOUWIVIATERIALEN Dirksland Telefoon 333 Vertegenwoordiger voor Schou- wen-Duiveland J. M. Fólmer, p.a. Ooststraat 25, Nieuwerkerk (01114) 769. hoofden, wier geest beneveld is door de rode propaganda tegen het zogenaam de kapitalisme, dat bij al zijn gebreken dan toch maar een welvaart geschapen heeft in de V.S. en in West-Europa, waarbij de toestanden in de „paradij zen" achter het IJzeren en Bamboe gordijn in het niet verzinken, afgezien nog van de geestelijke terreur, waar van de bevolking het slachtoffer is. Het is diep treurig, dat thans een miljard wereldbewoners moet zuchten onder rode tyrannie en onbegrijpelijk, dat een deel van onze geestelijke elite zo ver strikt is in de linkse propaganda, dat het meewerkt aan het ondergraven van de geestelijke fimdamenten onzer be schaving. In deze tijd van het jaar, enkele we ken voor de komst van de Sint, worden we door vrijwel alle winkeliers aan letters, chocoladeletters wel te verstaan, herinnerd, maar in Middelharnis is er een „kleine zelfstandige" die bronzen letters aanbiedt, uiteraard niet ter con sumptie maar om te worden aange bracht op de ronde haspel op het An- kerblok op de Grevelingendam. Samen zullen de letters de volgende tekst vormen: 1 april 1965 DIT ANKERBLOK HERINNERT AAN DE KABELBAAN DIE DE VERBINDING TOT STAND BRACHT TUSSEN GOE— REE-OVERFLAKKEE EN SCHOUWEN-DUIVELAND. De actie van mevrouw van Eek te Middelharnis om het Ankerblok, dat voorbestemd was om te worden verwij derd, als aandenken aan de bouw van de Grevelingendam te handhaven heeft veler instemming gekregen. Ook de Deltadienst met aan het hoofd ir. J. Volkers staat positief achter de idee. Het augustusnummer van „Deltawer ken", geredigeerd door de Deltadienst betuigt haar volledige instemming met de actie, het blad schrijft: De natuur is een groot- kunstenares- se; maar de techniek kan, bij haar drif tig zoeken naar optimale functies, toch opeens niet minder verrassende vormen voortbrengen. Doelend op het Anker blok schrijft dit blad: Het zou een kostbaar karwei zijn het op te rui men, wie het op een tocht voor de Grevelingendam opeens aan de kant van de weg ziet staan voelt dat het niet alleen duur, maar ook jammer zou zijn, dit niet als zodanig bedoel de technische monument te doen verdwijnen." Inderdaad lijkt een meer authentiek aandenken aan de verbinding van de eüanden Schouwen-Duiveland en Goe- ree-Overflakkee nauwelijks denkbaar. De kosten zijn uiterst gering, enkel zul len 125 bronzen letters a f 20,per stuk aan de man moeten worden gebracht. Geen nood dat dat niet zou lukken; al in het begin van de actie zegden meer dere particulieren, bedrijven, instellin gen en zelfs een school de afname van een of meerdere letters toe. Deze pu blicatie bedoelt iedereen van de moge lijkheid tot aankoop van een letter b.v. zijn initialen? op de hoogte te stellen. Na veel wikken en wegen ook uit verkeer technisch oogpunt werd het letterformaat op 8 bij 6 cm vastge steld. Ze kunnen besteld worden bij mevr. v. Eek, tel. 2742 te Middelhar nis. Ter betaling is op de Coop. Raif- feisenbank te Middelharnis een reke ning geopend. Keurig en wel De nu nog wat rommelige omgeving zal naar advies van het Hoofd kunst werken en planning een nieuw aanzien krijgen. O.m. wordt een parkeerterrein- tje aangelegd. De betonnen kolos zal zelf ook een restauratiebeurt onder gaan. Er zal naar worden gestreefd dit w^el zeer originele monument op - april 1969 precies 4 jaar na de ope ning van de Grevelingendam fees telijk te onthullen. Onder auspiciën van de Commissie voor Zendingsoverleg (waarin vertegen woordigers zitting hebben van de Ger. Zendingsbond, de Herv.- Geref. Jeugd- bond, de Bond voor Inw. Zending en de werkgroep DABAR), wordt a.s. voorjaar weer een weekend gehouden voor jongeren uit de gemeenten met als thema: Is gemeente-opbouw esn taak voor de zending in binnen- en buiten land? Het programma zal t.z.t. worden be kend gemaakt. Leiding: Ds. K. J. Jansen en Ds. H. J. Smdt. Men hoopt ook nu weer een groot aantal jongeren, die nog niet een der gelijk informatie-weekend hebben mee gemaakt, te mogen begroeten. Plaats: Silvosa, Bilthoven Datum: 21 en 22 februari 1969 Aanvang: vrijdagavond 8 uur. Sluiting: zaterdagmiddag plm. 4 uur. Kosten: slechts f 8,50. (Wie dit een be zwaar mocht vinden kan zich schrifte lijk in verbinding stellen met de Com missie, p.a. Beatrixlaan 2a, Bennekom). Aanmelding: aan: Silvosa, Pr. Bem- hardlaan 1, Bilthoven, tel. 030-785402. DODELIJK ONGEVAL TE KRUININGEN Door een ongeval met een landbouw trekker op dinsdag j.l. werd de 72-ja- rige E. Wissekerke op slag gedood. Hij hielp op het landbouwbedrijf van zijn zoon toen de tractor, waarmee een bietenlader werd voortbewogen, op het eind van het land bij het draaien kan telde en in de sloot viel. De heer Wis sekerke raakte bekneld tussen tractor en slootkant. Van zaterdag 23 novermber v.m. 12 uur t.m. maandag 25 november v.m. 9 uur Middelharnis-Sommelsdijk: Dienst heeft dokter Wieringa, telef. 2090, Middelharnis. Dirksland-Her'kingen-Melissant: Dienst heeft dokter Boot, tel. 01877- 227, Dirksland. Flakkee Oost: Dienst heeft dokter Bouman, telef. 01871-269, Stad aan 't Haringvliet en dokter de Jager, tel. 01875-301, Nieuwe Tonge. DIENST WIJKVERPLEEGSTER Melissant-Dirksland-Herkingen: Van vrijdagavond 6 uur tot maandag ochtend 8 uur Zr. Koppejan, telef. 01877-234, b.g.g. 412, Melissant. Wit-Gele Kruis Achthuizen: Dienst heeft zuster Veneranda, Acht huizen, Den Bommel, Stad aan 't Ha ringvliet, tel. 01873-577. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft dierenarts Wagner, tel. 01877-281, Dirksland. THOLEN Zondagsdienst artsen. Zondag 24 nov. hebben voor de gemeenten Poortvliet, Tholen, Nieuw Vossemeer, St. Philips- land en Oud Vossemeer dienst dokter Duinker, tel. 01660-500 of 458, Tholen en dokter Menger, tel. 01677-500, St. Philipsland. NAAR DE f1IDDELHnRNIS-TEL:2328 OUDE TONGE Opbrengst collecte. De op dankdag gehouden oogstcollecte heeft f 3145, opgebracht. Enkele honderden guldens meer dan vorig jaar! Speciaal in het opmaken van B. V. d. Veer Telefoon 2682 Westdijk 36 MIDDELHARNIS Met zijn Renault-dauphine is dhr. W. V. d. Kamp uit Sommelsdijk woens dagavond nabij Stellendam in een bocht tegen de vangrail gereden. Zijn wagentje kantelde en dhr. v. d. Kamp kon ongedeerd uitstappen. Een direct daarop naderende VW 1500 bestuurd door dhr. v. d. Linde uit de Oostdijk ramde de gekantelde wagen en zette hem daardoor weer keurig op de wielen! De Renault werd zwaar be schadigd. GOES Diefstal van f 2300,— In „De Prins van Oranje" is in de nacht van zaterdag op zondag uit een bureau f 2300 gestolen. Door het in drukken van een ruit van de achter deur kon de dader de sleutel om draaien en binnenkomen. Van de da der is echter nog geen spoor te vin den. THOLEN Auto beschadiging. Toen L. H. uit Tholen met zijn auto door Bergen op Zoom reed werd hij op de kruising Wouwsestraatweg-Bergselaan van ach teren aangereden door een auto, be stuurd door C. uit Rotterdam. De heer C. werd licht gewond naar het zieken huis gebracht. Beide auto's werden flink beschadigd. L. H. kwam met de schrik vrij.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 1