Enkele leden Alg. Bestuur Drinkwaterleiding niet gerust over fluoridering Raad Goedereede accoord met plannen „Binnenhof Antivries Nieuw modern pand voor slagerij W. Butli Plaatseiijli nieuws Begroting Dirlisland vertoont teiiort van f 64.298,78 Dagelijks Bestuur gevraagd zich op schorsing te beraden Voortaan wordt geen waarde aan „richtprijzen" meer gehecht Van onze adverteerders' ,;eilanden-nieuws" Pyzzel 1i(!^n de week Zondagsdienst artsen ¥ei8ingliericBiten Abonneert U op „Eiianden-nieuws'' PREDIKBEURTE Begrafenisondernemer P. Vroegindeweij deed vakbekwaamheldsproef A.A.v.d.Wekke BERICHT VAN INZET Bladz. 2 Vrijdag 15 november) De fluoridering van het drinkwater heeft gistermiddag een punt van be- sprelting uitgemaaict tijdens de behan deling van de begroting 1969 van het Waterleidingbedrijf door het Algemeen Bestuur. Het vi^as de heer A. van Ros- sum, wethouder v.an Dirksland, die dit onderwerp bfl het punt „Chemicaliën" aan de orde stelde. Hij achtte het ge wenst i.v.m. de gerezen bedenkingen de fluoridering een jaar te schorsen. Ook de heren weth. van Eek te Middelhar- nis, M. Aleman te Ouddorp en T. Arens- inian te Stad ,aan 't Haringvliet gaven te kennen niet voUedig meer achter het fluorideringsbesluit te staan. Er volgde een wederzijds steekspel tussen dage lijks en alg. bestuur dat resulteerde in een opdracht van het alg. aan het da- geiyks bestuur zich te beraden op een schorsing hangende de komst van het rapport dat door de Gezondheids raad zal worden opgesteld en het alg. bestuur in een daartoe voor 1 jan. te beleggen ,algemene vergadering daar over te informeren. „Meer en meer blijkt dat niet iedere burger een dergelijke dienstverlening (fluoridering) op prijs stelt", had dhr. van Rossum geconstateerd. „Personen van verschillende levensovertuiging stellen zich na kennis genomen te heb ben van publicaties e.d. de vraag of een zodanige dienstverlening niet te ver gaat". Dhr. van Rossum vervolgde: Het gaat er niet om of deze mening gedeeld wordt door een kleine meerderheid of door een grote minderheid van afne mers van ons drinkwater, een feit is dat velen er sceptisch tegenover staan. „Dhr. van Rossum vroeg zich daarom af welk bedrijf het zich op de duur kan permitteren een product af te leveren dat door de afnemers met tegenzin ge bruikt wordt". Spr. wees op het op Flakkee gevorm de actie-comité, het beroep van prof. dr. Sorgdrager en prof. Kortman tegen de beschikking van de staatssecretaris waarbij goedkeiiring werd verleend aan het waterleidingbedrijf Nederland om fluor toe te voegen aan het drinkwater en het besluit van B. en W. van Utrecht de uitslag van dit beroep bij de Kroon af te wachten alvorens nadere maatre gelen te nemen. Nu n.a.v. in de Tweede Kamer gestelde vragen de Staatssecre taris van Soc. Zaken en Volksgezond heid aan de Gezondheidsraad opdracht heeft gegeven een nieuw rapport over deze materie op te stellen, leek het dhr. van Rossum gewenst dat het Alg. Be stuur voor een tijd de pas markeert en een „afkoelingsperiode" in acht gaat nemen. Spr. geloofde n.l. dat met het bekend worden van dat rapport wel enige tijd heen zal gaan waarna zo dacht hij het door velen op prijs ge steld zal worden als de zaak opnieuw bij de gemeenteraden ter discussie zal worden gesteld, daarom wilde hij voor stellen de toevoeging van fluoride voor een jaar schorsen. Weth. M. K. van Eek kon zich geheel met de gedachtengang van dhr. van Rossum verenigen. Kortgeleden had hij weliswaar in de gemeenteraadsverga dering te Middelhamis nog tegen een voorstel tot schorsing gestemd maar thans wilde hij zich achter het voorstel van dhr. v. Rossum stellen. „Ik sta ook volledig achter die ziens wijze" gaf dhr. M. Aleman te Ouddorp te kennen. „Er is veel over gestreden en vergif vind ik nooit- goed voor een mens". „Dat is een waarheid als een koe", gaf de voorzitter burg. Bos toe, „maar er moet onderscheidenlijk over „vergif" gesproken worden". Geen bezwaren te gen de fluoridering had dhr. G. Tanis' te Ouddorp. Hij was eerder bang dat door een schorsing de gegevens die wor den verzameld in gevaar komen. Dhr. Geerling, directeur: „Er is in middels een nieuw rapport verschenen waarin alle tegenwerpingen tegen de fluoridering worden behandeld, een mooi rapport Dhr. G. Tanis: „Dat is tenminste iets positiefs, daar moeten we als raadsle den toch op kunnen vertrouwen?" Nieuw onderzoek. De voorz. burg. Bos kon het er hele maal' mee eens zijn dat de fluoridering een zeer omstreden zaak is. Hij had echter vertrouwen in de Gezondheids raad die van de Staatssecretaris van Soc. Zaken en Volksgezondheid op dracht heeft gekregen een nader rap port op te stellen over de e.v. gevolgen van de fluoridering, met name ook in Tiel en Culemborg. Met het oog op de samenstelling van dat rapport achtte burg. Smith van Goedereede het ook verstandiger' zich van een uitspraak te onthouden, zoals ook de raad van Goedereede dat had gedaan. Hij raaddg-dhr. van Rossum zijn voorstel om te'buigen en die strek king te geven dat het dagelijks bestuur er zich nader op zal beraden, temeer omdat het bestuur thans onvoltallig was. Het alg. bestuur kan dan desnoods in een speciale vergadering over het standpunt van het dagelijks bestuur worden geinformeerd. „Wachten op dat rapport wordt een langdurige zaak" vreesde ook dhr. T. Arensman ,te Stad aan 't Haringvliet. Hij vond het ongenoegen en de onrust t.o.v. het door de Waterleiding gelever de product een hachelijke zaak. In de raadsvergadering te Middelhamis waar de fluoridering aan de orde was ge weest was spr. nog „voor" geweest, hu echter wilde hij zijn mening wijzigen en kon hij het met dhr. van Rossum eens zijn. Mevr. van Groningen-de Bonte 'iO'ilde graag geinformeerd worden over het verschil tussen fluor en fluoride. Zij vond het evenmin bezwaarlijk de fluo- ridering te onderbreken omdat het rap port van dr. van Loo toch het resultaat van een bepaalde periode rapporteert. Het voorstel tot het aanvaarden van een motie, houdende het ver zoek tot voorlopige stopzetting van de fuoridering, kreeg in de raadsvergadering van 3 okt. te Middelhamis 7 van de 15 stem men, niet de stcmnven van weth. V. Eek en T. Arensman. Een voorstel van precies gelij ke strekking in het Alg. Bestuur van de Drinkwaterleiding kreeg wel de instemming van weth. v. Eek en T. Arensman. Ra, ra, hoe kan dat? Ik durf Dhr. Geerling gaf een uiteenzetting van het verschil tussen fluor en fluori den. Hij verklaarde dat fluoride in de verdunning waarin het wordt gebruikt niet noemenswaardig giftig is. „Ik durf best 300 mlligram fluoridezout op te eten zonder dat ik er schade van heb!" Dhr. Geerling vervolgde: „Dokter van Loo onderzoekt de kleu ters op het kleuterbureau, de resultaten zijn ongelooflijk mooi, om de handen in elkaar te slaan! In Den Haag heeft nog slechts S^ van de 4 jarige kinde ren een gaaf gebit, op Flakkee is dat al 30%. „Het is onvoorstelbaar prachtig om die gave gebitten te zien. Dhr. Geer ling vreesde dat een onderbreking de cijfers onbetrouwbaar zal maken. Hij raadde het bestuur dan ook een „status quo" aan te gaan in afwachting van het rapport". „Zelf ben ik benieuwder naar Sinter klaas dan naar dat rapport omdat ik toch al weet wat er in staat", gaf dhr. Geerling te kennen. „U bent ook wat jonger dan ik begreep weth. van Eek. Vergelijk. Burg. van Es van Middelhamis was eveneens gelukkig met de opdracht aan de Gezondheidsraad een nieuw rapport op te stellen opdat het Bestuur haar standpunt kan bepalen. Spr. meende dat dhr. van Rossum geen uitgesproken te genstander van de fluoridering is op medische bezwaren omdat hij dan al jaren eerder op de ketting zou zijn ge sprongen. Nu burg. van Es de bezwa ren van dhr. v. Rossum op staatsrech telijke gronden wist durfde hij onder voorbehoud dat het aanvechtbaar zou zijn het volgende vergelijk aan: „Het zou in Nederland discutabel kunnen worden dat er tol geheven wordt. Gesteld dat twee Kamerleden daarover vragen gingen stellen, zou dan de raad van Commissarissen van de N.V. Haringvlietbrug direct maar be sluiten in afwachting van de resultaten van een onderzoek, de tolheffinig voor een jaar te schorsen?" Burg. Bos: „Uw voorbeeld gaat in geen enkel opzicht op, hier is het ge zondheidsbelang in het geding". Burg. van Es: „Ik heb gesteld dat de heer van Rossum op het punt van de Volksgezondheid geen bezwaren heeft, ik heb alleen geprikt op het bestuurlijk aspect, uw beantwoording is geen juiste interpretatie van mijn vergelijk". Staken van gevechtshandelingen. In tweede instantie gaf weth. van Rossum te kennen zeker te voelen voor een „status quo" zoals dhr. Geerling had gesuggereerd. Hij wees er daarbij wel op dat een status quo inhoudt het staken van de gevechtshandelingen. „Dan kunnen we uit het niet gaan re deneren en tot een nieuwe opbouw ko men" vond dhr. van Rossum. Uitstellen van zijn voorstel vond hij niet direct bezwaarlijk maar hij zat voor het feit de begroting wel of niet goed te keuren.' „Dan zullen ze de Vergadering voor 1 jan. houden, per die datum wordt de nieuwe begroting pas van kracht" stel de burg. Smith voor. Dhr. van Rossum verdedigde nog maals zijn standpunt: „Er zijn mensen die het water met tegenzin drinken. Als er bij schorsing een comité en voorstanders zou worden opgericht (burg. van Es noemde die mogelijkheid) dan komt het uit de bevolking en dan doet het mij ook geen pijn meer". Wijzigingen. Burg. Bos ging de voorgeschiedenis nog eens na. Geen van de 13 gemeen tebesturen had destijds bezwaren ge maakt. Inmiddels zijn er wel grote be denkingen gerezen. Ook van weten schappelijke zijde wat tot een toene mende verontrusting heeft geleid. Sinds dien is ook de gem. herindeling geko men. Persoonlijk had burg. Bos er be hoefte aan dat deze zaak op het Volks- vertegenwoordigende niveau opnieuw wordt behandeld. De tengevolge van de herindeling gevormde bestuurlijke her constellatie had daartoe een aanleiding kunnen zijn. Het had dan kunnen zijn dat bepaalde raden zich „tegen" hadden uitgesproken en dat het bij een meer derheid van tegenstanders in het be stuur zelfs tot een stoppen met de fluo ridering was gekomen. Een omstandig heid als de gem. herindeling had een heroriëntatie op gem. bestuurlijk niveau gewenst kunnen doen zijn" vond dhr. Bos. Alle leden verklaarden zich tenslotte acqoord met het gewijzigde voorstel van dhr. van Rossum houdende de opdracht aan het dagelijks bestuur zich op schor sing en de gevolgen te beraden. Aan wezig waren Mevr. van Groningen en de heren burg. Bos, Smith en van Es, dhr. van Rossum, Arensman, M. Ale man en G. Tanis. Afwezig waren burg. v. d. Harst, dhr. Kroon, dlir. Arensman en dhr. M. de In een spoedeisende raadsvergadering heeft Goerees Gemeenteraad gisteren haar fiat gegeven aan het voorstel in zake uitbreiding van de Soc. Werk plaats „Binnenhof' en de aankoop van een tuinderij door het Alg. Bestuur. De raad had hierover een uitvoerige docu mentatie ontvangen alsook een afschrift van de bemerkingen die de raad van Dirksland ter kennis van het Alg. Be stuur heeft gebracht. De raad van Dirksland behandelde dit onderwerp in een besloten vergadering. In uitbreiding van de werkplaats zag Dirkslands raad geen ideale oplossing. Zij vond aanleiding tot de vraag of het geen aanbeveling verdiende alsnog een onderzoek naar adequate mogelijkhe den in te stellen. Eén van die moge lijkheden wees zij reeds aan n.l. aan koop van de leegstaande fabriekshal len van „Victoria" welke gebouwen in goede staat zijn, een vloeroppervlak van 1700 m2 hebben terwijl er een on bebouwd terrein van 7000 m2 omheen ligt. M.ta.t. de aankoop van het tuinbouw bedrijf verklaarde de raad van Dirks land deze aankoop niet rechtsgeldig te achten omdat het bestuur eerst tot het nemen van een zodanig besluit bevoegd is nadat een voorstel dienaangaande van het dagelijks aan de gemeentebesturen is toegezonden en nadat deze in de ge legenheid zijn gesteld hun bemerkingen aan het bestuur kenbaar te maken. Ter zake achtte de raad het van belang een bedrijfs-economisch onderzoek te doen instellen door de Tuinbouwvoor- lichtingsdienst alvorens tot aankoop van een zodanig bedrijf wordt besloten. Zij wees erop dat in het dorp Dirksland mogelijkheden bekend zijn tot verwer ving van zodanige bedrijven onder gun stiger voorwaarden. Ook het ongebouw de terrein bij de Victoria hallen biedt mogelijkheden in die richting. Niet rechtsgeldig: Ook b. en w. van Goedereede be stempelden het besluit tot aankoop door het Alg. Bestuur als niet rechtsgeldig De uitbreiding van het bestaande ge bouw achtten b. en w. niet ideaal i.v.m. de beperkte uitbreidingsmogelijkheden maar zij achten het alternatief totale nieuwbouw ten bedrage van 1,2 miljoen 'gulden zeker niet haalbaar. I.v.m. reisafstanden en -kosten achtten zij ves tiging in de Victoria hallen te Dirks land minder aanvaardbaar. Zij stelden de raad dan ook voor zowel met de uitbreiding van het gebouw als aan koop van de tuinderij in te stemmen in het belang van de in„Binnenhof" tewerk gestelden. Dat bleek ook voor dhr. Snijder heï^ enige motief om met het voorstel ac coord te gaan. Formeel zou moeten; worden tegengestemd omdat het alg.!> bestuur zich niet aan de instructies hield maar daarop wilde dhr. Snijder zijn goedkeuring niet laten afstuiten. Voor dhr. J. Santifort was het een vraag hoe het zal gaan wanneer het b.v. vriest. De directeur van de Soc. Werkplaats, dhr. Schaap wees er daarbij op dat alle tewerkgestelden door de bedrijfsarts medisch worden onderzocht. De vvrerk- meester krijgt over de bij hem tewerk gestelden desbetreffende informaties. Wanneer er bij b.v. vorst niet ge werkt kan worden kan er van de werk plaats werk naar de bij de tuinderij te bouwen loods w^orden overgebracht. Dhr. Komtebedde wilde graag geïn formeerd worden over het werknemers bestand. Er bleken 120 tewerkgestelden te zijn waarvan er gemiddeld tien ziek zijn. Er is reeds een toename van geestelijk gehandicapten en een toename van li chamelijk gehandicapten wordt ver wacht waardoor het aantal tot 130 a 140 werknemers zal oplopen. „Als de tuinderij maar geen insti tuut wordt van een koor van werk- meesters" vreesde de heer L. Visser De heer Schaap deelde daarop mee dat volgens landelijke norm 1 werk- meester op 20' arbeiders wordt aange steld. Bij geestelijk gehandicapten 1 werkmeester op 10 werknemers. Voor de tuinderij zal derhalve één werk meester voldoende zijn, e.v. kan uit de G.S.W. mensen een voorman worden gerecruteerd. „Fijn dat ook die mensen in het werk proces kunnen worden opgenomen; lo gisch dat het geld kost maar het is voor een goed doel," vond de heer de Jong. Op de vraag van dhr. Komtebedde naar de aard van de bezwaren van oveitorenging van de werkplaats naar Dirksland, wees dhr. Schaap erop dat dat een investering van 7V2 ton zou vergen, de voorgenomen uitbreiding te Middelhamis kost 4V2 5 ton. „Het eni ge voordeel dat Dirksland biedt is de omliggende grond." Ook de vervoers kosten zouden hoog oplopen, voor de twee bussen die nu de werlaiemers aanvoeren moet al jaarlijks f 48.000, worden betaald. Ook dhr. Visser verklaarde zich voor terwille van degenen die er straks kun nen werken. Omdat hij de tuinbouw bedrijven weinig rendabel wist was het voor hem duidelijk dat het de gemeen ten geld gaat kosten. „De markt zou overvoerd kunnen worden en we kun nen als raden ook niet al die producten opeten De raad ging tenslotte unaniem ac coord. Geldlening Besloten werd tot het aangaan van een geldlening, groot f 37000,met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten t.b.v. de nood bestuurspost in de duinen bij Goeree-Havenhoofd. Direct daarop werd de raad een 'aan vullend crediet gevraagd van f 14.000 eveneens t.b.v. deze noodbestuurspost. De eerder door de N.V. Arlos te Vught verstrekte richtprijs van f 37.000 bleek door prijsverhogingen te zijn achter haald en werd thans op 45.773,ge steld. Daarbij diende en bedrag te wor den geraamd i.v.m. de BTW, groot f 3000,zodat een aanvullend crediet van f 13000,nodig was. De voorz. burg. Smith toonde zich over deze tegenvaller teleurgesteld: „We leven snel maar nog niet snel genoeg", had hij bemerkt. Het was de burg. duidelijk geworden dat men re kening dient te houden met 3 soorten prijzen, de richtprijs, de offerteprijs en de BTW offerte-prijs. Dhr. Komtebedde verbond daaraan zijn conclusie dat een richtprijs van geen enkele waarde is. De heer Visser informeerde of er niet een firma is die de materialen goedkoper levert. Er bleek er nog één te zijn maar die offreert een aanneem- som van f 51000,—. Dhr. Visser verklaarde het nut van de post niet ten volle in te zien. Hij en mevr. Grinwis (zij was ook tegen de geldlening) verklaarden zich tegen. OOLTGENSPLAAT. In het uitbrei dingsplan Langeweg-West zal in het winkelcentrum volgende week dinsdag een nieuw modern pand voor slager W.' Buth worden geopend. Het bijna 100 jaar oude bedrijf zal dan verhuizen van Molendijk 24 naar Pieter Bigge-' straat 41. Het nieuwe pand is opge trokken in de geest van de twee reeds aanwezige bedrijven, althans wat de voorgevel betreft. Van binnen is er een geheel andere bouwtechniek toegepast. De totale grondoppervlakte van de bebouwing bestaat uit 169 m2, waarvan 114 m2 voor de winkel en de slacht- plaats en 55 m2 voor de garage en de noodstal. Het bedrijfsgedeelte bestaat uit een slachtplaats, koelcel, worst- keixken, winkel en een toUet met por taal. Het woongedeelte (boven het bedrijf) bestaat uit een woonkamer, vier slaap kamers, keuken, badkamer en toilet De keuken bestaat tevens uit een eet gedeelte en een kastwand aan de zijde van de woonkamer. Keuken in 't midden De keiiken is gelegen in het midden en seeft door de gevel geen verbinding met de straat. Rondom de keuken is er de gang en het trappenhuis. Alle ver trekken staan rechtstreeks in verbin ding met de gang, welke op twee plaatsen een verbreding heeft waardoor a.h.w. een soort hal ontstaat. Het ge bouw is tot en met de verdiepingvloer uitgevoerd in beton en metselwerk. Op de verdiepingvloer is een staalconstruc tie geplaatst, welke het dak 'draagt. De scheidingswanden op de verdieping heb ben geen van alle een dragende func tie, waardoor deze met een lichte steen gemetseld konden worden. Bedrijf Er is door de invaliditeit van de eigenaar zeer Veer aandacht besteed 1 aan de vloer in de slachtplaats. Deze is betegeld met een speciale voor sla gerijen e.d. geschikte splijttegel. Zeld zaam is ook de electrische lier om het geslachte vee op te takelen en de electrische broeikuip voor het scheren van het geslachte vee. Er behoeft dus niet meer met kokend water te worden gedragen. Verder verhoogd dit de hy giëne daar er niet meer op de begane grond wordt geslacht. Ook is er een unieke worstkeuken voor de bereiding van de diverse soorten worst. In de win kel is er een gekoelde vitrine van 5.80 m. lanig. De uitvoerders Architect van dit pand is de heer F. G. G. van der Winden, Roode Kruis- laan 4 te Ooltgensplaat. Als hoofd aannemer trad op het Aannemingsbe drijf Dorsman en Van der Welle te Ooltgensplaat. De onderaannemers zijn J. Sprong te Oude Tonge, loodgieter; J. Nieuwland te Dirksland, electra; J. van Maastricht te Ooltgensplaat, staalcon structie en J. Neels te Ooltgensplaat, schilderwerk. De koelinstallaties werden geleverd en aangebracht door de Fir ma Moerman te Rotterdam. Er is in z'n totaliteit keurig en degelijk werk geleverd. Hef geslacht Buth Zoals we reeds schreven ds de zaak Buth al bijna een eeuw oud. Omstreeks 100 jaar geleden begon de heer Willem de Vos een slagerij, een dochter van hem huwde met de heer W. J. Buth die in 1897 eigenaar van de zaak werd. Bijna al die jaren is het bedrijf geves tigd geweest aan de Molendijk. Er zijn in die slagerij, heel wat beesten ge slacht en heel wat pondjes vlees en worst over de toonbank gegaan. De pan den aan de Molendijk zijn gesaneerd en als laatste verdwijnt hier de zaak van Buth. De tegen^voordige eigenaar, de heer W. Buth nam in 1935 het be drijf van zijn vader over en met eigen personeel heeft hij de zaak verder uit gebreid. Drie zonen staan hem terzijde, waaronder weer een Willem J. Buth. Vol moed (de Buthen zijn altijd vol goede moed) gaat men de toekomst te gemoet en wij wensen de familie veel succes in hun prachtige nieuwe be drijfspand. Zie verder de advertentie in dit num- Van zaterdag 16 november v.m. 12 uur t.m. maandag 18 november v.m. 9 uur Middelharnis-Sommelsdijk: Dienst heeft dokter Wieringa, tel. 2090, Middelhamis. Dirksland-Herkingen-Melissant: Dienst heeft dokter Huisman, telef. 01877-412, Melissant. Flakkee-Oost: Dienst heeft dokter Bouman, telef. 01871-269, Stad aan 't Haringvliet en dokter Kramers, tel. 01873-201, Oolt gensplaat. DIENST WIJKVERPLEBGSTER Melissant-Dirksland-Herkingen: Van vrijdagavond 6 uur tot maandag ochtend 8 uur Zr. Stolk, Tel. 01877-500, b.g.g. 767. Wit-Gele Kruis Achthuizen: Dienst heeft Zr. Vrij, den Bommel, Achthuizen, Stad aan 't Haringvliet, tel 01871-312. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft dierenarts Minderhoud, tel. 01870-2897, Middelhamis. THOLEN Zondagsdienst artsen. Zondag 17 nov. hebben voor de gemeenten Poortvliet, Tholen, Nieuw Vossemeer, St. Philips- land en Oud Vossemeer dienst dokter Kugel, tel. 01662-400, Poortvliet en dok ter Vermet, tel. 01676-415, Nieuw Vos semeer. CoöP. TUINBOUWVEILING DER Z.H.E. Afd. MIDDELHARNIS Vienveiling van vrijdag 15 nov. 1968 Grove 19,59, Middel 18,49 en 17,60; Drielingen 16,—, Picklers 19,30; Aan voer 23 ton. MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK N.C.V.B. - bijeenkomst. De N.C.V.B.- afd. Middelharnis-Sommelsdijk houdt a.s. donderdag 21 nov. om half acht een bijeenkomst in ,Jeugdhaven" te Middel- harnis. De avond wordt verzorgd door het bureau voorlichting merkartikelen. Bezoekers zijn welkom. OUDDORP Ker/cdienst. Zaterdagavond om 7 uur hoopt voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan student Blok van Zeist. STAD AAN 'T HARINGVLIET A.s. zaterdagavond 16 nov. zal de plaatselijke postduivenvereniging „De Rode Duif" haar jaarlijkse duivenshow houden, met de gebruikelijke attracties en aan het slot de grote verloting in het ver. gebouw 't Trefpunt aan de Oranjelaan. De gemeentebegroting 1969 van Dirks land vertoont een tekort van f 64298,78 waarin begrepen is een post onvoorzie ne uitgaven, groot f 15000. Het netto te kort bedraagt derhalve f 49298,78. De hoop die b. en w. hadden op een definitieve consolidatie van de finan ciële positie van de gemeente is tot op heden niet vervuld. De begroting wordt dan ook op de gewone dienst bezwaard met een kapitaalslast van de oude te korten der vorige dienstjaren tot een bedrag van f 59666,40 waarvan een be drag van f 39900,voor rekening van de opgeheven gemeenten komt. Tevergeefs hebben b. en w. gehoopt dat in de loop van 1968 opnieuw een aanvullende uitkering uit het gemeente fonds zou zijn verstrekt tot een zodanig bedrag dat laatst genoemde kapitaals- last zou kunnen worden afgevoerd waardoor de begrotingspositie aanmer kelijk verbeterd zou zijn. Er zou dan nog een reëel tekort van f 10.000,zijn overgebleven. Niettemin blijven b. en w. blijkens hun aanbiedingsbrief vertrouwen op een igunstig resultaat van de aanvra ge om een aanvullende uitkering uit het gemeentefonds. Desondanks achten ib. en w. het nemen van maatregelen ter verbetering van de gem. inkomsten geboden. De raad wordt dan ook voor gesteld de opcenten van de personele belasting van 200 tot 250 te verhogen. De meer-opbrengst wordt geraamd op f 4154,B. en w. geven aan deze maatregel de voorkeur boven een ver hoging van directe 'gem. belastingen. BLOEMENGILDE PROTESTEERT TEGEN VERKOOP BLOEMEN IN SUPERMARKTEN De erkende bloemisten in Nederland gaan zich verzetten tegen de verkoop van bloemen in supermarkten, omdat er binnenkort een regeling komt dat iedere kruidenier vrij bloemen mag ver kopen. De bloemisten willen dat niet afwachten. Zij hebben daarom in sa menwerking met Fleurop en kringbloe- mistwinkeliers een bloemengilde, Ne- meme opgericht. Het gilde wil acties gaan voeren om de verkoop in erkende bloemenwinkels te stimuleren. Zij beginnen een actie met het verstrekken van zegels bij con tante betaling en het zelf meenemen van bestellingen. ZONDAG 17 NOVEMBER MIDDELHARNIS Herv. Kerk 10 uur ds. J. T. Cazander. Voorber^ Extra koll. Bouwfonds Ger 1 10 en 6 uur ds. P. Sohravenfc Chr. Ger. Kerk 10 en 6 uur Roos Ger. Gem. 10 en uur dent L. Blok Buitengew. 'Wiiii 10.30 uur ds. H. D. van Hoos ten, avondmaalsviering, stencils wezig. SOMMELSDIJK Herv. Kerk 10 uur ds. H. C. Bultman. Extra voor het Bouwfonds Rem, 10 uur mevr. ds. A. B. Pool-Bat Rotterdam. DIRKSLAND Herv. Kerk 10 uurj, J. Geluk en 6 uur ds. H. N. vanij bergen Ger. Gem. 10 en 6 m, zen. HERKINGEN Herv. Kerk 10 uj, H. N. van Hensbergen en 6 m, P. Posthouwer, Ochten Ger. 1 10 en 6 uur lezen. MELISSANT Herv. Kerk 10 mj M. A. Jansens en 6 uur ds. H. K; Ger. Kerk 10 en 4.30 uur 1 Noordhof, Wemeldinge. STELLENDAM Herv. Kerk 10 uc P. Posthouwer en 6 uur ds. Jansens Ger. Kerk 10 en 3.i dhr. H. Benard van Hoek van; land. GOEDEREEDE Herv. Kerk 10 uiii zen en 6.30 uur ds. D. C. van 'Wf OUDDORP Herv. Kerk 9.30 uur 4 C. van Wijnen en 2.30 uur ds. j Verkade. Extra coll. voor het 1 fonds Ger. Gem. 9.30 en 2.3i. lezen Doopsgez. Gem. 9.3o uur ds. J. Smink van Zwolle, stond voor het gewas. NIEUWE TONGE Herv. Kerk 9 6 uur ds. J. P. Verkade. Ger.( 10 en 6 uur lezen. OUDE TONGE Herv. Kerk 10 uut A. Terlouw en 6 uur ds. W. van f sel. Extra coll. H.G.J.B. Gem. 10 en 6 uur lezen. STAD AAN 'T HARINGVLIET Kerk 10 en 6 uur ds. H. Jengel; voorm. bed. H. Doop Ger. 10 en 6 uur ds. H. de Valk. -i Gem. 10 en 6 uur ds. P. Blok Dirksland, voorm. H.A. en nam. betrachting. DEN BOMMEL Herv. Kerk 10 uu H. Kraaij en 6 uur ds. L. J. Extra coU. G.Z.B. Ger. Kerkli 6 uur ds. W. C. P. den Boer vanl werd (Fr.) OOLTGENSPLAAT Herv. Kerk 9.Ï 6 uur ds. P. Vermaat. v.m. H.A nam. dankz. H.A. Extra coU. voo: Pastoriefonds Ger. Kerk 9.30; uur ds. A. W. Meeder Ger. 9.30 en 6 uur lezen Oud Ger. 9.45 en 6.15 uur lezen. LANGSTRAAT Herv. Kerk 9.30 uï C. Batenburg, Vriezenveen en U: ds. J. .P Verkade. v.m. danksi voor gewas en arbeid. De begrafenisondernemer dhr. Vroegindeweij te Middelhamis met goed gevolg de bekwaamheidsp; begrafenisondernemer afgelegd Stichting Vakexamens Uitvaartves ging. Het daarmee verkregen cti caat is nodig om een uitvaartbef ook buiten de gemeente waarin lii! gevestigd te mogen uitoefenen, worden de candidaten getest op! kennis van het inrichten van rou» mers, van binnenlands transport, i' di'gheid in het opstellen van overlijil aankondigingen, het opstellen vai kostprijsberekening en kennis van wettelijke regelingen. per liter 1,20 In kannen van 5 Hter. Flakkees Land- en Tninbouwhuis Julianalaan 1 - Dirksland Telefoon 5H De panden te Sommelsdijk van de familie Waling zijn ingezet als volgt: West Achterweg 8 op 3.000,- West Achterweg 10 op 7.200,- V. Gorcumdw. str. 1 op 2.700,- V. Gorcumdw. str. 3 op 2.800,- V. Gorcumdw. str. 5 uit de hand verkocht V. Gorcumdw. str. 7 op 2.700,- V. Gorcumdw. str. 9 op 2.600,- V. Gorcumdw. str. 11 uit de hand verkocht V. Gorcumdw. str. 6 op 6.900,- V. Gorcumdw. str. 4 op 2.300,- V. Gorcumdw. str. 2 op 2.500,- West Achterweg 12 op 2.900,- West Achterweg 14 op 3.100,- Westdijk 12 op 1.010,— Westdijk 14 op 400,— Westdijk 16-18 op 3.100,- Wurft 8 op 2.200,— Wurft 10 op 2.325,— Tuinstraat 3 uit de hand verkocht Tuinstraat 4 op 2.950,— Tuinstraat 6 op 2.950,— De afslag blijft bepaald op maandag 18 november 1968 in Hotel Spee te Sommels dijk om half acht. Notaris de Vries te Dirksland.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 2