[Urunolt e nieuwe resident SONY De „moeraskever"; kolos op sachte voetjes Meditatie Omgeslagen vissers yit zee gehaald Een verkiezings-enquête Sommelsdijk Ouddorp krijgt nieuw P.T.T.-icantoor Vrijdag 15 november 1968 No. 3738 0S3 HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MEDDELHARNIS jl^cüe ea advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sonunelsdjjk ja (01870) 26 20, na e uur 'a avonds TeL 2029 Giro 167B80 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEEKDB GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag' en vrijdagavond recorders BERNARD heeft ze P.M.an Steeds het nieuwste op het gebied van CONFECTIE en TEXTIEL INGEZONDEN Ookjeen KINDERBRlL/r "^vriiagFTneérfaandacht VOOR UW ROOKFAUTEUIL kWÓNINGINRICHTÏH^ Fruitmanden en Fruitbakjes „De Fruitcentrale'' J. KEUYELÜAR ABONNEMENTSPRIJS 3,25 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cexA Eer mm. Bij contract spedaal tarief. e Verenigde Staten van Noord- erika hebben een nieuwe president ozen om in januari Johnson op te Igen. Het is een zeer spannende race orden tussen Humphrey en Nixon, arbij de laatste met de hakken over sloot de overwinning behaalde. e ffillen het in dit artikel niet heb- over de beide kandidaten en hun kiezingsstrijd. Dat heeft ieder uit- rig in de dagbladen kunnen lezen. t is wellicht nuttiger als we één en 'er behandelen over de voor onze erlandse begrippen zo wonderlijke chting van de Amerikaanse staats- icMing, met name de wijze van ver ing der presidenten en hun be- gdheden. e Verenigde Staten zijn, zoals de m uitdrukt, geen eenheidsstaat zo- Nederland en de meeste andere lan- maar een zogenaamde federatie verbond van -samenwerkende sta- die ieder hun zelfstandigheid be en, althans tot op zeer grote hoogte van 50 semi-onafhankelijke deelsta- Ieder van deze staten heeft zijn en regering, met een gekozen gouver- r aan het hoofd en zijn eigen poli- e partijen. Zij vormen samen de ndslag voor de nationale of federale ering, want zij fungeren als kiesdis- ten in de verkiezingen voor presi- t, Senaat en Huis van Afgevaardig- Het spreekt vanzelf, dat deze unie 50 staten in de loop der jaren af 1V76 tot heden geleidelijk is BOUWMATERIALEN Dirksland Telefoon 333 Vertegenwoordiger voor Schou- wen-Duiveland J. M. Folmer, p.a. Ooststraat 25, Nieuwerkerk (0II14) 769. taan en gegroeid. Op de vierde juli dat jaar gaven de dertien oorspron- 'jke staten, alle aan de oostkust ge- "n, de Onafhankelijkheidsverklaring en dat was het geboorteuur van de ~s zo machtige Verenigde Staten van erika. De vierde juli wordt als „In- endence Day" (onafhankelijkheids- nog steeds elk jaar gevierd. de loop der jaren is het grondge- d steeds verder uitgebreid en nu kt het zich uit van de Atlantische aan tot aan de Grote Oceaan, ook Pacific genoemd; dat wil dus zeggen New-York aan de Oostkust tot Ca- rnië aan de Westkust. Met een klein tal kolonisten van Engelse en Neder- 'se afkomst begonnen, is het nu een d van 200 miljoen inwoners en nog ds de militair en economisch mach te staat van de gehele wereld, eii unie van aparte staten kan ech- niet werken zonder een federale re- "g. In zulk een staatsverband moe de bevoegdheden en rechten der af- derlijke staten in een grondwet zijn tgelegd, maar ook dient duidelijk t te staan welke de bevoegdheden van de Unieregering. Met deze laat- komt uiteraard het buitenland het st in aanraking. In die grondwet is ook de samenstelling, het werkter- en de staatsrechtelijke positie van nieregering geregeld, die in feite de npool vormt van de aparte staats- ringen. 'Ji het hoofd van de Unie staat de ident. Daar de Amerikanen van de vang af zeer democratische opvat en hebben gehad, moet deze presi- t gekozen worden door het gehele Hij is niet alleen het staatshoofd de Unie, maar ook de leider van de ij. die hem in het Witte Huis in hington de hoofdstad heeft acht. Hij is bovenal het symbool de nationale eenheid en de drager het groot politiek gezag, dat op die eid berust. 6 president en de vice-president "en gekozen voor een periode van jaar. Tegenwoordig mag een pre- t slechts éénmaal herkozen wor- Wanneer hij sterft voordat zijn tstermijn verstreken is zoals edy dan volgt de vice-president automatisch op. Dat was na de rd op Kennedy de tegenwoordige laent Johnson. Deze is in 1964 her- Hij zou, indien hij het gewild zich ook nu kandidaat hebben kun stellen, omdat volgens de grondwet vice-president die heeft moeten in- 6n en toen een resterende termijn van minder dan twee jaar, toch twee volle termijnen mag aanblij- De langste termijn, gedurende 6 iemand president van de V.S. zijn, bedraagt dus nu tien jaar. presidentsverkiezing wordt ge- Pliceerd door het feit, dat zij ge- 6at met tussenvoeging van het z.g. S^ van kiesmannen (electoral col- De 50 staten fungeren als kies eten, waarbij aan iedere staat een al kiesmannen is toegekend, dat af- 61yk is van het aantal inwoners. j \iouEiais VUeenen eOflKRSTKAAT 2 DlRKSLAyO De staat (dus niet de stad) New-York heeft de meeste n.l. 43, daarop volgt Californië met 40. Het minimum is 3, b.v. bij Alaska, Nevada en Wyoming. In totaal zijn er 538 kiesmannen, zodat de volstrekte meerderheid 270 bedraagt. Het is duidelijk, dat een overwinning in New York b.v. zwaarder weegt dan in Nevada n.l. 15 maal zo zwaar, zodat de kandidaten zich met hun propagan da meer richten op de meest kansge- vende staten. De race op het Witte Huis in Was hington (de federale hoofdstad, gele gen in het district Columbia waarom steeds de letters D.C, erachter staan waar ook het Capitool staat, waarin het Huis van Afgevaardigden en de Senaat vergaderen), was een buitengewoon spannende tot bijna op het laatste mo ment. Tenslotte won Nixon met een kleine meerderheid en ging de regering over van de Democratische naai' de Re publikeinse partij. Op de vraag wat het verschil in be ginselen is tussen deze twee partijen, die de toon aangeven in de Amerikaan se politiek, is niet gemakkelijk een ant woord te geven. Men zou kunnen zeg gen, dat de Republikeinen meer con servatief zijn, hoewel ook bij de De mocraten conservatieven voorkomen. Men zou kunnen stellen dat bij de eer sten het conservatieve element wat gro ter is dan bij de laatsten. President Eisenhower was een Republikein, maar hij streefde ernaar een „politiek van het midden" te voeren. Men moet zich niet voorstellen, dat de politiek van Nixon, wanneer hij op 20 januari a.s. zijn ambt zal aanvaarden, radicaal zal afwijken van die van Johnson. Hij zal ook pro beren het conflict-Vietnam tot een eer vol en bevredigend einde te brengen. Wat de verhouding tot de Sovjet-Unie betreft zal hij ook naar goede betrek kingen streven, maar intussen de mili taire positie van het Westen via de N.A.V.O. versterken, hetgeen dringend nodig is. Voorts is het waarschijnlijk, dat hij de Amerikaanse superioriteit op het gebied van de bewapening in alle sectoren zal handhaven. Hij heeft ook aangekondigd, dat hij een poging zal doen om via een bespreking met presi dent De Gaulle de betrekkingen met Frankrijk te normaliseren. Verder zal hij voortgaan hulp te verlenen aan de onderontwikkelde landen, maar niet aan dezulke, die bevriend zijn met vij anden van de V.S. En in de binnenland se politiek zal hij ernaar streven de or de en het gezag beter te doen handha ven. Het lijkt vreemd, dat vrijwel alle Nederlandse partijleiders vóór Hum phrey hadden gekozen. Dat vonden ze zich blijkbaar aan hun democratische en progressieve instelling verplicht. Wij vinden het echter helemaal niet jam mer, dat er nu wellicht een president in de V.S. komt, die in eigen land en op wereldniveau krachtiger gaat optreden om het staatsgezag te handhaven en het vrije Westen beter bestand te maken tegen het opdringen van de communis tische machten. ---------O Naschrift voor flhr. v. G. te B. Uw vraag n.a.v. wat vnj schreven over de militaire verhoudingen wat de sterkte betreft in divisies uitgedrukt van West en Oost kunnen we als volgt beantwoorden. Het is bekend dat een Russische divisie een veel geringer sterkte heeft dan die der Westerse le gers. Zij bedraagt 11.000 man tegen over 19.000 van een Amerikaanse en 16.000 t.o. een Westeuropese. Men moet echter niet denken dat dit bij de Rus sen op een geringer gevechtskracht wijst. De zaak is n.l. deze, dat de Ame rikanen en in mindere mate de West- europese legers in hun divisies allerlei groepen indelen, die niet meevechten zoals geneeskundige troepen, ravitail- leerafdelingen enz. Allerlei diensten, die men in het Westen nuttig en nodig acht, ontbreken dus bij de Russen, zodat de vechtcapaciteiten van de divisies el kaar niet veel ontlopen. Mijne heren. Gaarne verzoek ik u, het volgende als ingezonden stuk in het „Eilanden- nieuws" te plaatsen. In het begin van bovengenoemd ar tikel in uw blad van vrijdag 1 nov. j.l. schrijft U, dat de ervaring bewezen heeft dat deze enquête vrijwel altijd de verschuivingen in het kiezerskorps goed registreren. Als U echter toe bent aan het verlies van S.G.P. en G.P.V. zegt U, dat U niet kunt aannemen dat dit zo is. Is het toeval dat U alleen bij deze par tijen aan de juistheid van de enquête twijfelt, terwijl U bij de bespreking van de andere partijen niet aan de enquête twijfelt? Uw motivering voor de twijfel be treffende S.G.P. en G.P.V. is dat deze kleine partijen over een behoorlijk vast DANKDAG IN BETH-SEIVIES „En die van Beth-Sémes maaiden de tarweoogst in het dal, en als zij hun ogen ophieven, zagen zij de Ark en verblijdden zich als zy die zagen". (1 Samuel 6 13) De Ark is terug in Israël! Het is nu zeven maanden geleden dat de kleine Ikabod werd geboren. Zeven maanden geleden dat de vrouw van Pinéhas in haar stervensuur uitriep: „De eer is weg, want de Ark is weg!" Maar God is opgestaan met gunstige gedachten. Hij duldt niet dat Zijn hei lige Ark in de handen der onbesneden Filistijnen blijft. Daar komt de Ark te rug. Nee, nu niet gedragen door de twee priesterzonen, Hofni en Pinéhas. Nu ge trokken door twee loeiende koeien. Ach, de dieren doen het beter dan de mensen. Goddeloze mensen hebben de Ark weggedragen uit Israël. Redeloze dieren brengen haar terug. De eer is terug in Israël, want de Ark is terug! Wie zal nu het eerst de Ark zien? De priesters in Silo? Nee, de boeren in Beth-Sémes. Die zijn bezig tarwe te maaien in het dal. Wat is dat? De Ark terug? Getrokken door twee koeien? Vergezeld door de vorsten der Filistij nen? Ze kijken óp van hun werk, ze laten de zeis en de sikkel uit hun han den vallen, ze lopen van de akker af om naar de Ark te gaan kijken Hebt u tijd om op te kijken van uw werk? Hebt u tijd voor de dienst van Grod? Kan er een ogenblik af om dankstond te houden? Kunt u het werk laten liggen voor de Ark? Maar vooral: Ziet u het verband tus sen de oogst en de Ark? Tussen uw werk en de kerk? Of zijn dat twee levensgebieden die u zorgvuldig gescheiden houdt? Het werk, daar zijn zes dagen van de week voor. En de kerk, dat is voor de zondag. Weet u dat er geen werk zou zijn als er geen kerk was? Dat de oogst er is omdat de Ark er is? Dat alle zegeningen, ook die van het tijdelijke leven, verdiend zijn. door hej;^! lijden en sterven van Gods lieve Zoon? We eindigen er zo vaak ons gebed mee: „Om Jezus' wil". Weten we wat dat betekent? Dat we brood mogen hebben om te eten, dat is omdat Hij honger heeft ge had. Dat we onze dorst mogen lessen, dat is omdat Hij edik heeft gedronken. Dat we een dak hebben boven ons hoofd, dat is omdat Hij geen steen had om Zijn hoofd op neer te leggen. Als we daarop zien, dan gaan we dankstond houden rondom de Ark, net als de maaiers van Beth-Sémes. Die mensen behoeven er niet eens lang over na te deaken. Daar is een grote steen, het hout van de wagen wordt gekloofd, de koeien worden ge slacht. „Bindt d' offerdieren dan met touwen Tot aan de hoornen van 't altaar". Oogstfeest rondom de Ark! Dankstond rondom de Ark! Waarom? Wel, in de Ark is de ver zoening. Een heilig God wil weer wonen onder een schuldig volk. Een trouwe God houdt Zijn verbond, zelfs aan een ontrouw volk. Is dat geen reden om dankdag te houden? Zelfs al valt het met de oogst wat tegen? Zelfs al zouden we niet méér hebben dan ons dagelijks brood? ■iür lür Maar dan is er nog zoveel méér om God voor te danken. „Die ook Zijn eigen Zoon niet gespaard heeft, maar heeft Hem voor ons allen overgegeven, zal Hij ons met Hem niet alle dingen schenken?" Dan blijft er, ziende op deze tegen- beeldige Ark, Jezus Christus, niets an ders over dan dit te stamelen: „Gode zij dank voor Zijn onuitsprekelijke gave". En dan is de dankstond hier op aarde maar een voorproefje van de dankdag in de hemel, waarop héél de Kerk in aanbidding zal neervallen voor de troon van God en van het Lam en uitroepen: „Gij, o Lam Gods, zijt waardig te ont vangen de lof en de eer en de aanbid ding en de dankzegging, want Gij zijt geslacht en hebt ons Gode gekocht met Uw bloed". Dan wordt het een eeuwige dankdag rondom de Ark, want dan zal het vol ledige werkelijkheid zijn, wat Johan nes zag op Patmos: „Zie, de tabernakel Gods is bij de mensen, en Hij zal bij hen wonen, en zij zullen Zijn volk zijn, en God Zelf zal bij hen zijn en hun God zijn". Schipper P. van Dam van de Stel- lendam 21 heeft dinsdagmiddag het le ven gered van twee Rotterdamse vis sers, wier polyesterbootje ruim twee kilometer was afgedreven uit de kust van Voorne. De Rotterdammers, vader CE. en zoon G. van Veenhuizen, hadden zelf getracht hulp te bieden aan een roei boot waarvan het anker vastgeraakt was. Bij hun poging trokken ze de eigen boot omver. Het omgeslagen vaartuigje dreef we gens afgaand water zeeinwaarts, terwijl vader en zoon Van Veenhuizen zich er vertwijfeld aan vastklampten. Inmid dels bereikte een alarmmelding de rijkspolitie. De politie van Rockanje belde op haar beurt de reddingboot van Stellendam, die de Stellendam 21 opriep. Het mocht de bemanning hiervan geliikken om de twee drenkelingen heelhuids op te pik ken. Oude Tonge W. van Gorsel. 14 kr. GOUDEN REVERSBROCHE bezet met loupe-zulvere briljanten en cultivé parel. i og BINNENWEG 45 TEL, 11.66.15 ROTTERDAM kiezerskorps beschikken. Het lijkt mij echter dat dit vaste korps steeds kleiner wordt, daar de jongeren, die van huis uit S.G.P. of G.P.V. zouden stemmen, dit in het algemeen niet zullen doen, doordat deze partijen niet de moderne opvattingen hebben, die deze jonge mensen hebben. De oudere S.G.P.- en G.P.V.-ers behoren waarschijnlijk wel tot dit vaste korps, doch hun aantal wordt steeds minder, daar deze mensen overlijden, en de jongeren hun plaats niet innemen. Ik meen dat de S.G.P. en G.P.V. hun verlies wel degelijk onder ogen moeten zien en zich moeten aanpassen aan deze tijd, willen zij niet evenals de partij Harmsen en Koekoek zoals U schrijft, ten onder gaan. Met dank voor plaatsing. H. T. M. Baku. NASCHRIFT DER BED ACTIE: Inzender is beslist abuis als hij denkt dat wij door een bepaalde voorkeur voor de S.G.P. en het G.P.V. wilden suggereren, dat de enquête voor die partijen onjuist was. De ervaring heeft inderdaad bewezen, dat dergelijke on derzoekingen bij kleine groepen dikwijls een foutief resultaat geven en niet hele maal betrouwbaar zijn. Inz. is ook onjuist als hij beweert dat deze twee partijen steeds kleiner wor den doordat ze de jeugd verliezen. Hier volgen enkele verkiezingscijfers: S.G.P. 1946: 101.000; 1952: 129.000; 1959: 129.000 en 1967: 138.000. En het G.P.V.: 1956: 37.000; 1959: 40.000; 1963: 46.000 en 1967: 59.000. Hieruit blijkt, dat de theo rie van inz. niet opgaat. Ook rekening houdend met de voortdurende stijging van het kiezersaantal door bevolkings groei en uitbreiding kiesrecht kan men zeggen, dat deze partijen zeker stabili teit vertonen. MIDDELHHRNIS-TEL:Z3Z8' BIB Het lykt een uit z^n krachten ge groeide vrachtwagen maar zyn officiële naam is een L.G.D., een lage-gronddrtik -voertuig. In het ruilverkavelingsgebied bü Oude Tonge wordt een dergelijk voertuig door de Kon. Ned. Heide Mij gebruikt omdat het drassige terrein met het meer gebruikelijke materieel niet meer te berijden was. Van het verzak ken in de weke bodem heeft de L.G.D. juist geen last, 8 reuzenbanden, elk 1.15 mtr. breed zorgen ervoor dat, ook met 7 a 8 m^ klei op de laadbak, niet meer dan enkel het profiel van de banden zich in de grond aftekent. Dat juist is het grote pluspunt waar om de Heidemij en enkele particuliere bedrijven tot de constructie van de L. G.D. zijn gekomen. Het voertuig voor komt structuurbederf van de grond waarin met ander materieel diepe spo ren zouden worden getrokken. De L.G. D. waarvan er bij de Heidemij 5 in gebruik zijn wordt aangedreven door een D.P. 680 190 PK D.A.F, dieselmotor. Op vrijwel alle terreinsoorten heeft het voertuig zijn diensten bewezen. Uitnemend geschütt bleek hij voor het bezanden van sportvelden. Op de bak kan n.l. een apparaat bevestigd worden dat het zand afhankelijk van de snel heid van de wagen in tevoren vast gestelde hoeveelheid doorlaat. O.m. moet de bandenspanning aan de gesteldheid van het terrein worden aan gepast. In Oude Tonge geeft de grond nog wel zoveel houvast dat met volle spanning kan worden gereden, op erg moerassig terrein daarentegen zal die spanning weer verminderd moeten wor den; De chauffeur kan dat vanuit de cabine doen. Op een achttal metertjes kan hij de spanning in elk der banden aflezen en met een simpele druk op de knop kan hij per band de spanning ver meerderen of verminderen. Dimip-materiaal. De onderstellen van de wagens zijn de chassis van raketwagens, gekocht uit de Amerikaanse dump, de onder stellen zijn, omdat ze ook in hun vroe gere bestemming in allerlei terrein wer- Aan de Duinkerkerweg wordt een nieuw postkantoor gebouwd. Het zal begin januari volgend jaar gereed zijn en in gebruik genomen worden. Het oude kantoor aan de Weststraat zal daarmee haar functie verliezen. Het pand werd door de P.T.T. gehuurd van mevr. v. Mierop te Vlaardingen. Het nieuwe kantoor, in bungalowstijl, is qua grootte van opzet berekend op de toe komst. Er komt o.m. een zelfbedienings ruimte die dag en nacht voor het pu bliek geopend zal zijn. Daarin kan wor den getelefoneerd, er komen postzegel automaten, ook de postbussen zijn dan dag en nacht bereikbaar en zelfs wordt gedacht aan een weegschaal om post stukken te wegen en overeenkomstig het gewicht te frankeren. Het nieuwe kantoor ligt ten opzichte van alle dorps delen vrij centraal. De nieuwe huisves ting zal een grote vooruitgang beteke nen omdat het oude kantoor aan weinig eisen meer voldeed. Speciaal in het opmaken van B. V. d. Veer Telefoon 2682 Westdijk 36 MIDDELHARNIS AANMELDINGSTERMIJN VRIJWILLIGE A.O.W. EEN JAAR VERLENGD Dezer dagen kan de publikatie wor den verwacht van een Koninklijk be sluit tot verlenging van de per 1 juli 1968 verstreken aanmeldingstermijn voor de vrijwillige A.O.W.-verzekering, daar vele belanghebbenden zich te laat voor deze vrijwillige verzekering heb ben aangemeld. Door deze verlenging zullen degenen die Nederland tussen het bereiken van de vijftienjarige leeftijd en maart toch hebben verlaten en die na 1 januari 1957 gedurende één of meer tijdvakken niet verzekerd zijn geweest krachtens de A.O.W., tot 1 juli 1969 nogmaals in de gelegenheid worden gesteld zich op vrijwillige basis over die tijdvakken te verzekeren. Voor nadere inlichtingen omtrent deelneming aan de vrijwillige A.O.W.- verzekering kan men zich wenden tot de Sociale Verzekeringsbank, Apollo- laan 15 te Amsterdam. GERO ZANDPAD 3S mDDELHARNIS den gebruikt, in vergelijk met hun aan vang vrij licht gehouden. Ze moeten O.Ta. in Alaska zijn gebruikt. Ook in Oude Tonge komen ze nu goed van pas.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 1