Hergroepering partijen Wie zijn die twee? Raadslid v. Prooijen Dlrkslan doet suggestie tot verlioglii gemeente-inkomsten PÜRTRETTI Hergroepering partijen Nieuw bejaardencentrum te Oude-Tonge gereed ^vanzielst Merkdekens FOTO BLIIHKERS Prachtig werk van filmers van dt Vliering Openstelling postkantoor Mlddelharnis Uienuitvoer in oktober anders dan andere Vergadering Roode Kruis afd.Dirksland-Melissant- Herkingen a^BOomeiastmg voor eigenaar- verhuurders omhoog? 99 door drs. G. Puchinger. Uitgave W. D. Meinema N.V., Delft Wij kontroleren Uw camera en flitser op feilloze werking. Marktbericht bloembollen-bloemen Ettense Veemarkt Dirksland Ooltgensplaat Complete woninginrichtl Sommelsdijk I Ook voor FOTOGRAFIE J. ZANDSTRA SOMMELSDIJK Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS' Vrijdag 15 november ff Drs. G. Puchinger Dit is de vierde bundel interviews van 'drs. G. Puchinger. Een knaap van een paperback, van niet minder dan 732 bladzijden! Boeiende, zeer interessante lectuur, geheel gewijd aan de actule binnenlandse politiek. Het vraaggesprek is tegenwoordig „in". Het doet 't. En drs. Puchinger kan het! Evenals in de vorige bundels brengt hij eerst de persoon met wie hij spreekt naar voren en geeft daarvan een korte levensschets om dan op het onderwerp te komen, waar het in feite om te doen is. De manier waarop drs. Puchinger dat doet is fenomenaal. Hij stelt de vraag, laat rustig uitspreken en valt niet in de rede. Alleen zo nu en dan interrumpeert hij, meestal om iets te laten verduidelijken of, om bij een afdwaling op de gestelde vraag terug te komen. Het is weer een knap stuk werk en een boek geworden, dat allerwege de aandacht zal trekken. De politici met wie het vraaggesprek is gevoerd zijn meest fractie-voorzitters van hun partij, die zij in de Tweede Kamer vertegenwoordigen. Maar hij laat ook anderen aan het woord, zoals Prof. Mr. F. J. F. M. Duynstee, rector- magnificus van de Katholieke Universi telt te Nijmegen; Prof. dr. Heinz, Goll- witzer, hoogleraar nieuwe geschiede nis aan de Universiteit te München; de publicist en oud-joiimalist Dr. E. van Kaalte e.a. om hun kijk op de vraag te geven, of er in de Nederlandse poli tiek een wezenlijke verandering zal ko men of, dat uiteindelijk de continuï teit in de partijen gehandhaafd zal blij ven. Dat de vragen over hergroepering der partijen actueel is, moge blijken over de verschillende partij-splitsingen, die zich de laatste tijd voordoen. Zo hebben we van de Boerenpartij de af splitsing gekregen van de groep-Harm- sen (Binding Rechts); D '66 staat ook op springen; de P.v.d.A. heeft zijn groe pering Nieuw-Links; bij de confessio nele partijen is er de „Groep-Achttien" er is enerzijds een streven naar een Nederlandse Christen Democratische Unie en anderzijds naar de P.P.R. (Po litieke Partij Radicalen). En dan lezen we in de dagbladen, dat malcontenten nieuwe partijtjes vormen, die de e.k. verkiezingen naar een zetel(s) in de Tweede Kamer willen meedingen. De vraag hergroepering van partijen is dus wel aan de orde. De geïnterviewden De gesprekken werden gevoerd met Mr. J. A. Burger (P.v.d.A.); Mr. W. C. D. Hoogendijk, directeur van de Dr. Abra ham Kuyperstichting; Mr. H. van Riel, (V.V.D.), M. Bakker (Comm.); H. C. Faas, parlementair-redacteur van De Volkskrant, o.m. schrijver van: „God, Nederland en de Franje", tegelijk met Mr. M. G. H. Postma, (parlementair redacteur van Trouw en lid van het Journalisten-forum van de Ned. Radio Unie); Jkvr. mr. C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen (C.H.U.); Mr. H. A. F. M. O. van Mierlo (D'66); H. J. Lankhorst (P.S.P.); P. Jongeling (G.P.V.); H. Koe koek (Boerenpartij); Ir. H. van Rossum (S.G.P.); Prof. dr. Heinz. Gollwitzer; Mr Barend Biesheuvel (A.R.); Mr. J. M. L. Th. Cals (R.K.) (vorige minister presi dent); Mr. P. J. M. Aalberse (K.V.P.); Prof. mr. F. J. F, M. Duynstee; Mr. E. C. M. Jurgens (P.P.R.)Prof. dr. C. J. B. J. Trimbos; Dr. E. van Raalte en Prof. mr. P. J. Verdam, minister van binnenlandse zaken. Enige uitspraken Het zou interessant zijn om in deze beschouwing van ieder der geïnter- view^den een en ander te citeren. Het is verleidelijk maar zou te uitgebreid worden. Toch willen wij enkele mtspra- ken noemen. Mr. Burger (P.v.d.A.) is voorstander van het districten (kies) stelsel en vóór opheffing van de Twee de Kamer, Mr. W. C. D. Hoogendijk, directeur Dr. Abr. Kuyperstichting, meent dat er één nationale chr. partij moet komen ,die de drie Chr. partijen overbrugt; mr. H. van Riel (V.V.D.) is pertinent tegen het districtenstelsel, omdat hij dit onrechtvaardig vindt t.o.v. de kleine partijen als S.G.P., G.P.V. enz. De communist M. Bakker geeft een kijk op de communistische politiek in Nederland. Over de religie zegt hij: „wij zijn niet anti-religieus maar d- religieus. Religiebestrijding zoals in Rusland voorkomt, noemt hij öncom- munistisch! Freule Wttewaal van Stoetwegen (C.H.U.) meent dat de Unie een eigen karakter moet behouden, zolang er geen andere combinaties dringend geboden zijn. Mr. Van Mierlo spreekt over D '66 van een „ontploffings-theorie." Het ont ploffen is de destructieve fase, waarop de creatieve moet volgen. Van Mierlo hoopt op de val van het kabinet De Jong ('blz. 234). H. J. Lonkhorst (P.S.P.): „Hergroepering der partijen moet je niet uitsluitend aan de top doen plaats vin den, maar moet aan de voet van de partijen. Gewoon met elkaar praten! P. Jongeling (G.P.V.)„met electorale middelen als het districtenstelsel, jaa.gt men de mensen maar met een „politie ke" zweep bij elkaar!" Een grote Chris telijke Democratische Partij acht hij niet gewenst, hij zou het al een grote vooruitgang vinden, wanneer de drie grote christelijke partijen, ieder zelf standig levend vanuit eigen beginsel, weer méér dan tevoren het bijbels christelijk element in de christelijke politiek gingen onderstrepenHen drik Koekoek, (Boerenpartij): „een re geringscombinatie is alleen mogelijk van de rechtse partijen; die zogenaamd rechtse partijen kunnen een meerder heid krijgen. Wanneer die combinatie een te smalle basis zou krijgen, wordt de Boerenpartij belangrijk; om tot ba sisverbreding te komen, kunnen ze de Boerenpartij in de regering opnemen." Ir. H. van Rossum (S.G.P.): „De her groepering der partijen gaat, vrees ik, in een richting die bedenkelijk isik vrees wel eens los van God. Ik ben niet tegen vernieuwing, m.aar dan een vernieuwing met als grondslag het Woord Gods: Tot de Wet en tot het Ge tuigenis! Mr. Barend Biesheuvel (A.R.): „Christelijke partijformatie zal naar mijn mening krachtig dienen te worden bevorderd door een zo ver mogelijk sa mengaan der christelijke partijen. Voor de komende jaren zie ik in de nederlandse politiek geen twee-par tijenstelsel ontwikkelen." Bij deze laatste uitspraak willen wij het laten. Als wij in dit boek de me ningen over de hergroepering der par tijen bij elkaar leggen, kom.en wij tot de slotsom, dat het wel een actueel punt is, maar dat voorlopig alles wel bij het oude blijft. Trouwens, bij de laatste al gemene politieke beschouwingen in de Tweede Kamer, is er over de hergroe pering van de partijen heel weinig ge zegd. Dit is enerzijds begerijpelijk, O'm- dat het bij partij vernieuwing gaat over de regeerbaarheid en bij de debatten in de Kamer over het regeerbeleid. Maar als het er erg aan trok en als er mogelijkheden voor te zien waren, zou den de politici het toch wel meer heb ben laten doorschemeren. Het mooie van de zeer levendige gesprekvorm in dit boek is, dat er een grondige documentatie is ontstaan, die voor het heden en ook voor later dui delijk zal maken, hoe ten tijde van het kabinet de Jong door verschillende ne derlandse politici gesproken en gedacht is over de situatie in eigen partij en die van anderen. Het motto van dit boek is maar een uitspraak van Groen van Prinsterer: „Elkander te willen begrijpen is de voorwaarde van elkander, al blijft er verschil van inzicht, te leren verstaan." Drs. Puchinger heeft dit bij zijn inter views wel in toepassing gebracht. De uitvoering en de indeling van de ze paperback is zeer mooi. Van ieder der ondervraagden is een keurige foto bij geplaatst. De prijs van het boek is f 12,50. De tussentijdse sluiting van 1500 1700 uur van het postkantoor te Mid- delharnis komt met ingang van 18 nov. a.s. te vervallen. Het kantoor zal vanaf deze datum voor alle diensten geopend zijn van 0830—1200 en van 1400—1800. Op vrijdagavond bovendien van 1900 2030 uur, alsmede op zaterdag van 09001200 (op zaterdag uitsluitend voor zegelverkoop en spoedzaken, telegraaf en telefoon). Nadat reeds eerder de buitenbestel ling van de plaatsen Middelhamis, Sommelsdijk, Stad, Ooltgensplaat, Den Bommel en Achthuizen werd gemotori seerd, zal met ingang van maandag 18 nov. a.s. ook de buitenbestelUng te Oude Tonge en Nieuwe Tonge per auto ge schieden. Het publiek langs de route kan met de chauffeur van deze auto allerlei postzaken afdoen, zoals zegel verkoop, giro-stortingen e.d. HOBBEMASTRAAT 49 MIDDELHARNIS West-Duitsland 10.181 ton België 475 ton Engeland 2.214 ton Frankrijk 1.801 ton Finland 3 ton Denemarken 5 ton Zweden 5 ton West-Indië 418 ton Afrika 2.467 ton Gibraltar 11 ton Luxemburg 8 ton Italië 122 ton Diverse bestemmingen 3.910 ton Totaal 21.620 ton Icabaliero CONSTANTE KWALITEIT - 25 STUKS f \JBO Vorige week hebben we voor een keer verstek moeten laten gaan, maar u zult zich het ventje nog wel herinneren. Het bleek Johan Polder, Marljkelaan 23 in Dirksland te zijn. Ditmaal fotografeerden we een tweetal, misschien broertje en zusje, die kennelijk boodschappen hadden gedaan. Meerdere lezers zullen wel weten wie het zijn, graag horen we dat dan van u opdat we de ouders de originele foto kunnen toesturen. Het nieuwe bejaardencentrum te Oude Tonge is zo goed als gereed. Volgende week zullen de eerste bewoners er hun intrek in nemen. Het centrum bevat 36 wooneenheden, een verzorgingstehuis, een recreatiezaal en een aula. Aanvan kelijk was het nieuwe centrum op een andere plaats in de gemeente gepro jecteerd maar met gebruikmaking van art. 20 van de Wederopbouwwet kon het toch op deze veel gunstiger plaats worden gebouwd. Het ligt in het uit breidingsplan „Ebbe en Vloed", direct bij het eerder gebouwde bejaardencen trum, het Groene kruisgebouw en het winkelcentrum. De foto laat niet alle wooneenheden zien, een blok gaat schuil achter het op de foto rechts gelegen blok. Ze grenzen aan de Arendsestraat, de Henry Dunanstraat, de Kennedy- btraai, en ue x5ei"iiiiai"usLi'aaL. Arch" is dhr. Ton van den Dop te Oudej ge. Het centrum werd gebouwd de combinatie v. d. Welle en Mooys Nader vernemen we dat de Wo. bouwver. dn wiens opdracht plaats vond voornemens is op de bi plaats niet enkel een fraaie tuin ook een vijver aan te leggen. Onge feld wordt het er een keurig De afdeling Dirksland-Melissant en Herkingen van het Roode Kruis komt heden vrijdagavond 7.30 uur in verga dering bijeen in het Ver. gebouw „Ani mo" te Dirksland. Na afhandeling van het huishoude lijk gedeelte zal dhr. J. C. Kole va kantie-dia's uit Nederland vertonen. Ook zal er bestuursverfciezing plaats hebben, aftredend en niet meer herkies baar zijn mej. S. Neels (secretaresse) en dhr. A. Bakker. In de vacatures worden ter benoeming aanbevolen mevr. I. Beekmans-Borgmeier te Melissant en dhr. G. W. Robijn te Dirksland. LISSE De aanvoer van zomer-ar- tikelen beperkt zich thans vrijwel tot export-restanten, die nog vrij vlot -van de hand gaan. Crocussen maken zeer goede prijzen en lelies zijn bepaald duur De aanvoer van gladiolen is, voor de tijd van het jaar, nog traag. Het is duidelijk te merken, dat de rooiwerk- zaamheden geduchte vertraging hebben ondervonden door de slechte weersge steldheid. De grote stroom moet nog ko men. Wat aangevoerd wordt is doorgaans van goede kwaliteit en wordt graag ge kocht. De prijzen bewegen zich op een zeer bevredigend peü en zullen waar schijnlijk eer nog stijgen dan dalen. Hieronder enkele gladiolen-noterin gen: Abu Hassen 7,80—6,95 Agnita 6,80 —5,60—4,20 Aldebaren 7,00—5,90 Allard Pietersen 7,10—6,05—4,30 Aris tocraat 7,65—6,604,25 Blue Con queror 8,00—7,15 Carmen 7,40—6,70 —4,80 Dr. Fleming 8,05—7,60—4,70 Flowersong 7,35—6,30—4,45 Groene Specht 7,50—7,10-4,30 H. v. d. Mark 8,50 Joli Coeur 9,05—8,80—4,95 Mabel Violet 7,35—6,60—4,30 Man- smoer 7,456,654,40 Morning Kiss 6,70—5,90—4,95 Nieuw Europa 8,80— 7,00—5,40 Oscar 6,35—5,40—5,00 Pandion 7,40—6,45—4,50 Picardy 7,55 —7,15—4,95 Sans Souoi 8,75—7,10— 5,35 White Friendship 7,05—5,95— 4,25. Chrysanten worden op de Vrije Bloe menveiling H.B.G. nog steeds in flinke hoeveelheden aangevoerd. Veel par tijen zijn van zuivere kwaliteit en bren gen dan ook een heel goede prijs op. Ook de Freesia's liggen hoog in prijs, n.l. van 0,75 tot 1,55 per bos. Verder zien we nog belangrijke par tijen Ornithógalum die een redelijke prijs behalen. En dan is het afwachten wat betreft de eerste boltoloemen die, als de berichten juist zijn in de loop van de komende week aangevoerd zul len worden. Enkele noteringen: Borholm 76118 TunefuU 120—165 Golden A Bedser 0,80—1,28 Matterhom 0,96—1,30, Emienentia 0,96—1,36 Golden Seal 0,82—1,18 Pope om 0,73—1,05 Bronze Roland 1,20—1,38 Superform 0,68—1,12 Criterior 0,72—1,30 Rose Bella 0,80—1,20, Bonny Jean 0,80— 1,20. Diversen: Ornithógalum 0,240,49, Wedgewood 0,90—2,15, Ir. H. C. v. Vliet 0,38—1,47, Vriesea's 2,35—2,80, Cyclamen 0,75—1,45 Chrysanten o-p 0,240,52, Bromelia's 0,80—1,75. Anthurium 1,15—2,00. Op de veemarkt van woensdag 13 no vember 1968 werden aangevoerd 81 runderen, 6 stuks kleinvee en 3 paar den. Het aanbod van slachtvee was rede lijk met stugge handel en de prijzen flauw. Het aanbod van runderen was ruim, de handel rustig en de prijzen onveran derd. Noteringen: melk- en kalfkoeien 950 —1525; guste koeien 850—1200; kalf- vaarzen 950—1375; pinken 500—700; •graskalveren 400550; paarden 700 1000; vette koeien 3,754,05 per kilo geslacht. NIEUWE TONGE Geslaagd. Mej. A. A. H. van Driel slaagde te Rotterdam voor de akte Hoofdleidster kleuterschool. Dhr. T. van Prooijen, raadslid voor de p.v.d.a. te Dirksland wenst zich niet langer meer neer te leggen bij het door hem al zovele malen geconstateerde feit dat G.S. de raadsbesluiten van Dirks- lands raad tot het doen uitvoeren van kapitaalswerken maar in de ijskast stoppen of helemaal afwijzen omdat er geen dekkingsmiddelsn aanwezig zijn. In een schrijven aan mede raadsleden en het college van b. en w. geeft dhr. van Prooijen bezorgd over deze gang van zaken een suggestie tot verbe tering van de gem. inkomsten en dat op bosis van reeële rechtvaardigheid. Ver zwaring en uitbreiding van het gem. belastinggebied vindt dhr. v. Prooijen niet enkel fantasieloos maar ook onvol doende om de plannen die op het pro gram staan te realiseren. Hij meent dat het b. fin w. aan durf en moed ontbreekt de kaart helder te stellen, daar te putten waar nog te p-ut- ten is en dienovereenkomstig voorstel len te doen. Berichten over een huurverhoging van 4 of 6"/o met daartegenover een loonsverhoging waarvan de vakbewe ging verwacht dat ze niet toereikend zal zijn het durder worden te compen seren maken dhr. v. Prooijen w^ars van voorstellen en suggesties tot verhoging van het gem. belastinggebied. Echter uitgaand van de noodzakelijkheid van verhoging wU dhr. v. Prooijen zo verklaart hij in zijn schrijven het accent leggen op de basis van de reeële rechtvaardigheid. Verhoging rioolbelasting voor verhuurders Dhr. van Prooijen vergelijkt dat een huurder van een woning momenteel f 43,rioolbelasting betaalt. De verhuur der betaalt voor dat pand f 15,Een eigenaar-bewoner van een woning be taalt f 58,rioolbelasting per jaar. Uit getrokken informaties is dhr. v. Prooijen gebleken dat het systeem, de huurder rioolbelasting te laten betalen, de an dere eiland gemeenten vreemd is. Daar wordt de stelling ingenomen dat de eigenaar de gehele rioolbelasting te dragen wat door reeds gedane en te volgen huurverhogingen zeker «t, gecompenseerd. Al vindt dhr. Prooijen het destijds door de raad, Dirksland ingenomen standpunt onj toch wU hij aan de bijdrage van huurder (a f 43,niet tomen, wel hij om tot een beter verhouding te' men het aandeel dat de eigenaar taalt (f 15,—) met 100»/o of f 15,- jaar verhogen tot f 30,Wanneer raad met deze suggestie instemt dhr. van Prooijen het in de begroti vergadering als voorstel aanbieden. Wanneer het wordt aangenomen het voor Dirksland een inkomst van f 30000,betekenen p woningen van f 15,Daarnaast s dhr. van Prooijen de kans op een hoogde uitkering uit het gemeentefo reëel aanwezig. Damuitslagen 29 okt.: G. Koek H. Grootenboer K. Matsinger K. de Munck W. Tanis K. de Munck G. Koek A. v. Dongen W. Tanis Mz. J. Stolk 1—1 1—1 0—2 1—1 1—1 5 nov.: C. V. Welie P. Wolfert 2-0 A. V. Broekhove H. Grootenboer O2 i A. V. Dongen K. Matsinger O2 K. de Munck G. Koek 1—1 W. Tanis A. v. Dongen 2-0 12 nov.: K. Matsinger W. Tanis 2—0 A. V. Dongen G. Koek O2 C. Kardux P. Wolfert 0—2 C. V. Welie J. Stolk 0—2 Beker: K. Matsinger J. Stolk 0—2 A. de Munck C. v. Welie 0—2 Jaarvergadering N.C.V.B. Maandag 18 nov. a.s. des nam. 8 uur zal in „Elthato" de afdeling Ooltgens plaat van de Ned. Christen Vrouwen bond in vergadering bijeen komen. We gens het feit, dat de plaatselijke af deling een jaar bestaat, en omdat het voorlopig bestuur moet veranderen in een definitief bestuur voor een periode van vier jaar, zal deze avond het ka rakter hebben van een jaar- en huis houdelijke vergadering. Het bestuur herinnert de leden aan de surprise ac tie. Elk lid brengt iets mee, het geeft niet wat, wel leuk verpakt, ter waar de van ongeveer f 1, Op de jaarvergadering koopt ieder een zo'n pakje voor een gulden. De bedoeling is, om de kas met de op brengst te spekken. Het belooft een gezellige avond te worden. Alle leden worden vanzelf verwacht. in diverse dessins en prij MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJÏ Kijkavond. A.s. dinsdagavond van 6.30 tot 9.00 uur in de Elios se' het werk van de kinderen worden zichtigd. Ouders en overige belangS lenden zijn dan welkom. De leden van de smal filmclub Vliering" hebben op hun eerste eenkomst in het seizoen de prodtt laten zien van de constructieve Ie' die ze de vorige winter hebben De resultaten waren prima, er ren prachtige zeilfilms, een kleu film over New York, een vakante uit Italië en een kleuren uit KeJ Een nieuw clublid vertoonde zijn ee familie-films. Ze werden technisch' goed bevonden. De volgende avond wordt op vrij 29 nov. gehouden. Rotterdamse fil' vertonen dan hun kleuren-geW films. De leden zijn reeds van avond op de hoogste gesteld, oo] vooral ook zij die met het f gaan beginnen of het alleen maari' ressant vinden zijn op deze lee" avond ook welkom.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 10