riAnoEn - niEuws PREMIE SPAARPLAN bruid sfoto's e Vrouwe van nrendsburcht' G.S. menen: Zandzakken op dijk bij Stellendaifi geeft voldoende beveiliging IFVorgels piano's mosselHH iiersteege Voor ons is sparen opeens een stuk aantrekkelijker... dank zij het Premie Spaarplanl Bent U een liewuste autorijder Plaatselijk nieuws Dinsdag 12 november 1968 No. 3737 UIT DE KSRKEN Ds. IVI. Ta nis voorzitter Spaanse zending Andere evangelist te iVlerksem (België) Ingezonden stukken Respect voor tegenstemmers We sparen. En hoe! Mijn man en ik doen mee aan liet Premie Spaar- plan en i<open nu jaarlijl<s samen voor 500 gulden spaarbewijzen. Straks krijgen we dat bedrag terug mèt de rente en... daar boven op dan elk jaar nog eens 100 gulden premie van dit nationale plan. Belastingvrij! Reken maar dat we met dat geld direct weer verder sparen... Basis voor persoonlijk bezit installaties Dienstplichtigen iirij- gen f 25,- extra Geslaagden voor Ziekenverpleging A Ook voor FOTOGRAFIE J. ZANDSTRA SOMMELSDIJK Iduin NED. HERV. KERK gefoepen te Woerden J. v. d. Velden /Amersfoort; Huizen L. Kievit te Lei- Doornspijk R. Huizinga te 's-Gre- - Capelle. naar Maarssen A. v. d. End te 'Jtwljkerbroek. gedankt voor Tholen T. Langerak te jnendaal; Gouderak A. Stekelenburg •Lextnond; Waddinxveen B. Meyndert Woudenberg. eerdam: In deze gemeente doen zich urende geruime tijd ernstige moei- eden voor. Dezen hebben geleid tot ontslag nemen van een ouderling en t besluit van de kerkeraad om voor- jg rriet meer het H. Avondmaal te ■"ienen. De gemeente Leerdam wordt jjend door twee predikanten. Ds. v. k en Ds. Verploegh, die beiden tot de ref, Bond behoren. Toch meent een der gemeente, dat zij niet op de te wijze bearbeid wordt, daar het .indelijk element in de prediking h.i. 'rdt gemist. alarissen predikanten: De salarissen 1 (Je predikanten zullen met ingang 1 januari a.s. opnieuw met SVsVo rden verhoogd. GEREF. KERKEN eroepen te Ridderkerk en Voort- 'zen H. Starrenburg te Wolvega; ijpe - Sibculo - Vries en Vrouwen der kand. S. Schoon te Badhoeve- p; Dronrijp en West-Terschelling 1. G. Mulder te Amsterdam; Rheden V. d. Berg te Bodegraven. naar Amsterdam R. Koolstra te mingen; Uithuizen E. Oomkes te ^uwarden; Maassluis F. v. d. Bos te uw Lekkerland; Heinekenszand ld. D. Tieleman te Amsterdam, edankt voor Wormerveer K. Bis- op te Steenwijk; IJmuiden P. v. d. ,1 te Aalten; Utrecht R. Koolstra te mingen; Veenhuizen en Woudsend id. D. Tieleman te Amsterdam; Oost- rne M. v. Heesen te Uden. s. P. Visser te Tilburg, die daar ook ing heeft in de gemeenteraad, is rlopig verhinderd zijn werk te doen n. een val, die hij dezer dagen akte. Hij moet algehele bedrust hou- GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) eroepen te Onnen C. v. Kalkeren te "werd; Monster D. Zemel te Ensche- cdankt voor Zaandam J. Arnold te .ersfoort; Oldenhove C. Breen te '.wijk. ■egaat: Wijlen de heer K. Smit te "pel lieeft een legaat aan de kerk plaatse nagelaten van 39.000, CHR. GEREF. KERKEN iveetal te Amsterdam-Z.-W. P. Rib- te Enschede en J. Westerink te nstede. eroepen te Alphen aan de Rijn H. v. ïnt te Katwijk. edankt voor Eemdijk P. op den Vel- ie Zierikzee. s, C. Langbroek, te Veenendaal is te ierdam voorgegaan in een kerk- ist voor gehandicapten, die door de cvisie is uitgezonden. Dit is de eerste 1 dat een predikant van de Chr. ef. kerken in een dergelijke kerk- ist zijn medewerking verleende. Zo men weet, laten de deputaten voor uitzenden van Radiokerkdiensten, i t.v. diensten uitzenden. Deze dienst 'an ook geen zaak van deze depu- n, maar van de N.C.R.V. ornhorn: Na bevestiging door Ds. H. rman, legerpredikant, met Joh. 12 '3, deed kand. J. Starreveld intrede er met Jesaja 2 5. GEREF. GEMEENTEN eroepen te Kootwijkerbroek H. Lig- erg te Genemuiden; Hoofddorp A. te Poortvliet; Terneuzen J. West- te van Meliskerke; Berkenwoude A. ;hoef te Barneveld; Oostkapelle L. sman te Vlaardingen. edankt voor Haarlem G. Zijderveld Vliddelburg; Bodegraven en Gorin- C. v. d. Poel te Yerseke. OUD GEREF. GEMEENTEN eroepen te Grafhorst W. Kamp te cht. Ds. J. Pannekoek ziek. Ds. J. Pan- ek, predikant bij de Geref. Ge iten in Nederland ligt ziek te bed een lichte longontsteking. Hij is zaam herstellend, maar zal voor- geen ambtelijk werk kunnen doen predikbeurten waarnemen. Dr. ir. R. H. Borkent te Leddschen- dam is om persoonlijke redenen afge treden als voorzitter van de. stichting Spaanse Evangelische Zending. Zijn plaats is nu ingenomen door ds. M. C. Tanis te Barendrecht, die tot nu toe tweede voorzitter viras. Ook de heer T. Versteeg te Leid- schendam heeft om persoonlijke rede nen ontheffing gevraagd als lid van het bestuur. De stichting heeft besloten de kinder bijbel van de heer J. Vreugdenhil in afleveringen in het Spaans uit te geven. Nog dit jaar zal de eerste bundel, om vattende de Kerstgeschiedenis, naar Spanje worden verzonden. Op de Evangelisatiepost der Geref. Gemeenten te Merksem in België is in de plaats van de heer W. van Kranen burg die een funktie aanvaard heeft bij de Internationale Raad van Chris telijke Kerken benoemd als Evange list, de heer G. H. Kieviet te Veenen daal. Geachte redactie. Gaarne een klein plaatsje in uw veel gelezen blad. De spannende gemeente raadsvergadering van donderdag 7 nov. j.l. is weer aditer de rug, en dan heb ik alle respect en waardering voor de 5 tegenstemmers, betreffende de bijdrage voor de zondagvoetbal. Dat zijn nog mensen die op durven komen voor Gods Wet en Zijn dag. Het valt voor hen niet mee, om in zo'n kring van on- en bijgeloof te moeten verkeren. Eerst de sporthal, en nu weer de voetbal waar de gemeente enige honderdduizen den guldens voor moet neertellen, en dat met zo'n enorme schuld. Nu hlijkt weer eens wat er overblijft van de christelijkheid der A.R.P. en Chr. Hist. Inplaats van God als de hoogste Wet gever te erkennen, stelt de een de volksgezondheid boven de Wet Gods, en de ander het A.R.-gemeenteprogram boven Gods dag. Zou de Heere daar Zijn goedkeuring en zegen aan kunnen verbinden? Het is een regeren uit de mens ,van de mens, en naar de mens. Wat is er van zulke leiders des volks te wachten? Wee u land, welks koning een kind is. Waar gaan we heen? Met vriendelijke dank voor de opna me. Hoogachtend, J. Verhage, Meidoomstraat 5, Middelharnis YERSEKE Bedankt. Ds. Chr. v. d. Poel alhier heeft voor het beroep naar de Ger. Ge meente te Leerdam bedankt. Misschien Is hel Premie Spaarplan ook Iels voor Even een briefkaarlje aan Premie Spaarplan, Postbus 51, Den Haag en u ontvangt vrijblijvend een brochure over alle mogelijkheden (spaar- en effectenbewijzen, levensverzekeringen, hypo- theekafiossingen.spaarkasinschrijvingen.garantiekredietafiossingen). Wilt u persoonlijk advies? Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Postkantoren, Banken, Borgstellingsfondsen, Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Spaarkassen, Levensverzekeringmaatschappijen, assurantie-tussenpersonen en de Sociale Verzekeringsbank zullen u graag alles over het Premie Spaarplan vertellen. Gedeputeerde Staten hebben vragen be antwoord die hen door het Statenlid Mevr. Mr. Dettmeyer - Laberton waren gesteld m.b.t. de maatregelen die het Waterschap „de polder Goeree" heeft getroffen ter beveiliging van de Zee dijk bij Nieuw-Stellendam tegen de daar voorkomende abnormaal hoge golfoploop. Genoemd Statenlid vroeg G.S. of de getroffen noodmaatregel (verhoging met zandzakken) toereikend zou zijn tot het tijdstip van voltooiing van de Brouwershavendam. „Mocht dat niet het geval zijn zo vroeg zij en de hogere golfoploop zou verband houden met de voltooiing van de Gre- velingendam, zijn G.S. dan bereid bij Rijkswaterstaat aan te dringen op het treffen van de nodige voorzieningen. Wanneer dat verband niet zou bestaan, dan worden G.S. gevraagd te bevorde ren dat op andere wijze de betrouw baarheid van dit dijkgedeelte wordt verzekerd. Begrip voor de situatie. Gedeputeerde Staten antwoorden be grip te hebben voor de ongerustheid welke bij de polder Goeree is gerezen door de constatering van hogere golfop- lopen tegen de zeedijk van het polder- deel Nieuw Stellendam dan voorheen bij stormvloeden het geval was. Deze ongerustheid bestond ook bij de dienst van de provinciale waterstaat. De daar op getroffen maatregel (verhoging met zandzakken) heeft de dijk in een con ditie gebracht, die voldoet aan de eisen welke voor de periode van drie jaar tot het tijdstip van afsluiting van het Brou- wershavense Gat redelijkerwijs kunnen en moeten worden gesteld. G.S. geven daarom te kennen voor- hands geen reden te zien tot het nemen van verdergaande maatregelen. FABELTJES ONDER AUTOMOBILIS TEN BRENGEN VEILIGHEID IN GEVAAR Voor de automobilist daagt weer het winterseizoen op met al zijn problemen, zoals mist en gladheid. In welhaast elk dagblad, tijdschrift en via het televisie scherm, kan de zorgzame automobilist kennisnemen van de voorzorgsmaatre gelen die hij zelf kan treffen om zijn auto in optimale conditie te houden. Dat is niet voldoende. Er doen namelijk on der veel autorijders tal van fabeltjes de ronde. Sommige klinken zeer aanneme lijk, doch zijn vaak onjuist. Het maand blad Het Beste van november heeft een veertiental vragen beantwoord, die voor de veiligheid van elke automobi list van meer betekenis is, dan de zater dagse wasbeurt van zijn voertuig. Zo stelt het blad de vraag of het juist is, dat men de maximumsnelheid met tien tot vijftien kilometer gemakkelijk kan overschrijden, aangezien de politie die marge zou aanhouden bij de snelheids controles. Is dit zo? Neen. Vroeger was men inderdaad soepeler, maar toen was de meetapparatuur nog niet zo nauw keurig. Met de huidige, zeer accuraat werkende electronische apparatuur kunnen snelheidsovertredingen wettig en overtuigend worden aangetoond. Geeft een verhoogde bandensparming beter „houvast" op een nat wegdek? Ja. Recente onderzoekingen hebben aan het licht gebracht, dat een zwaardere be lasting van de wagen de wegligging niet verbetert. Een hogere bandenspanning doet dat wel. Een ander punt, dat veel auto-discussiestof heeft opgeleverd is het gebruik van veiligheidsgordels. Wanneer men deze niet gebruikt, kan men na een ongeluk sneller de wagen verlaten. Het klinkt aannemelijk, maar het is onjuist. Het losmaken van zo'n gordel is zo eenvoudig, dat het gebruik ervan de kans vergroot, dat men na het ongeluk nog bij kermis is en zich snel uit de auto kan bevrijden. Wie de auto gordels stevig omdoet, zit bij een bot sing vijfmaal veiliger, dan iemand die los op zijn stoel zit. Schijfremmen, nieu we banden en oplettendheid kunnen een autorijder „snel" tot stilstand doen brengen. Ook dit is helaas onjuist. Zelfs onder ideale omstandigheden hebt u bij een snelheid van slechts 30 km per uur •II* goeds merken In één ^aak Middelburg L.Delft 103-f 05 Tel.OII8S-7634 Ook in Den Haag Groningen Heerlen De dienstplichtige militairen die twaalf maanden onder de wapenen zijn, ont vangen deze maand f 25,extra. Dat is het bedrag, dat overeenkomt met het percentage van de nacalciilatie voor het overheidspersoneel dat over de ge hele linie zal worden uitbetaald met een vast bedrag van f 116,Ook be roepsmilitairen ontvangen deze f 116, Dienstplichtigen die minder dan twaalf maanden onder dienst zijn, ontvangen geen f 25,maar (naar verhouding) minder. Op 7 november j.l. slaagden voor het diploma Ziekenverpleging A in het Ziekenhuis te Dirksland: C. W. v. d. Baan, Melissant; K. Bakker, Dirksland; T. H. Bom, Ooltgensplaat; G. B. Hoo- gendijk, Gap. a.d. IJssel; W. A. v. Ros- sum, Dirksland; D. J. v. Strien, Her kingen; J. Y. M.' Struik, Stellendam; Y. M. Struik, Melissant. bijna vier wagenlengten nodig om tot stilstand te komen. Bij honderd kilome- t erzelfs de hele lengte van een voetbal veld. Het blad heeft nog meer belang rijke tips, die voor de broodnodige vei ligheid voor elke „bewuste" autorijder van groot belang zijn. MIDDELHARNIS Bedankt. Ds. Hoogerland van Wer kendam heeft voor het beroep naar de Geref. Gemeente alhier bedankt. Dankdag. Woensdag 20 november zal in de Geref. Gemeente dankdag worden gehouden, in welke diensten ds. N. W. Schreuder van Goes hoopt voor te gaan. Zondag D.V. zal in de Geref. Ge meente alhier voorgaan student L. Blok Mz. van Zeist. Geslaagd. Mej. J. Vis, kleuterleid ster te Ouddorp, slaagde dezer dagen te Middelburg voor de hoofdakte Kleu terleidster. Reinigingsdienst. Burgemeester en wethouders delen mede, dat in het ver volg door de ophaaldienst voor vuilnis enz. slechts opgehaald zal worden het afval, dat 1. gedeponeerd is in de door de ge meente beschikbaar gestelde em- mer(s) 2. behoorlijk en vast gebundeld in pakketten van hanteerbare grootte bij de emmer is neergelegd. Teneinde de reinigingsdienst zo vlot mogelijk te kunnen laten functioneren zullen in het vervolg niet uniforme em mers, alsmede teilen, bussen, kisten enz. tegelijk met het vuil in de wagen worden meegenomen en dus niet meer worden teruggezet of teruggegeven. OUDDORP Bibliotheek. De uitleenbibliotheek in de consistorie van de Gereformeerde Kerk is met ingang van 14 november a.s. elke dinsdagavond van 7 tot 8 uur weer geopend. ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦4 RVOLGVERHA AL storisch verhaal uit de 16e eeuw door P. de Zeeuw J.G.zn. i_halve nacht werd nu gebruikt met -ereed maken van Christina's reis- -. Jin al die tijd deed zij niets an- üan het meisje waarschuwen haar e bewaren en zich ver te houden uronken lansknechten en vooral jonge baronnen. Die lui konden en zeker nooit wat goeds vpor heb- net een lief eenvoudig burgermeis- en Hugo wakker' werd, lag er een ueuwe kleren voor hem gereed en nde laarzen. at een verwennerij! lachte hij i f^^^^ graag, dat ik nog vaker vaderhuis in Ulm kom bezoeken nij- .,Dat zal zeker de moei- em f^^ J^ verzekerde de meester tenminste als jij ons e weer veilig terugbrengt!" ais Ik haar eens terugbreng met een stevige ridder als schoonzoon, wat zal je dan zeggen, broertje?" lachte Hu go. „Als hij een rechtschapen vent is, is hij welkom!" „Ik denk dat je weinig kans ziüt ma ken. Fried, zulke kerels zoeken door gaans begeerlijker bruidjes dan ons ble ke meisje. He jij, geen tranen hoor! ging hij tegen Christina verder jij moet mijn dappere dochter zijn!" „Ja vader, ik ben klaar om met u mee te gaan", zei Christina gedwee. „Da's goed kind, maar denk er om, geen tranen hoor. Je moeder schreide dag en nacht, maar daar houd ik niet van. Zolang jij een goede dochter bent, zul je over mij niet te klagen hebben. Je kunt wel op de oude Nibelung rijden. Zijn ruggegraat is wel wat scherp, maar tante zal wel een kussen voor je heb ben". „Niet nodig! zei de houtsnijder Christina heeft haar eigen muildier!" „Toe maar. Maar we zullen wel zien of dat beest haar boven op de berg weet te brengen. Maar lieve kind, moet al die bagage mee? Da's geen kleinigheid. Waarvoor kan ze dat allemaal nodig hebben? Ik word beslist uitgelachen, als ik met zo'n fijne dame op het kas teel verschijn zei hij spottend. Jonker Eberhards bruid zou de helft nog niet meebrengen". Toen Christina er in had toegestemd, dat het pak, dat haar kleren voor de feestdagen bevatte, dan wel thuis kon blijven, stemde hij er eindelijk in toe de bagage mee te nemen. Met een doodsbleek gezicht nam het meisje afscheid. Alleen oom Gottfried zou met haar meerijden tot aan de grenzen van de vrije stad. Onderweg praatte de burgemeester nog lang en ernstig met zijn broer. Christina kon niet verstaan, wat er ge zegd werd, maar zij begreep dat hij zijn broer nog eens goed op het hart bond, goed voor het meisje te zorgen. Bij de grens nam hij afscheid van haar. „God moge je zegenen, lief kind zei hij en ik hoop dat Hij jou op Zijn tijd weer bij ons zal terugbrengen. Doe je werk maar goed en kom zo gauw mogelijk weer terug!" De gehele morgen reden ze door en pas tegen de middag werd halt ge houden om gebruik te maken van de overvloed van spijs, die tante Johanna had meegegeven. Christina had gemeend, dat zij die avond wel op de burcht zouden aanko men, maar daarin had zij zich vergist. Toen de avond begon te vallen werd zij moe, maar Hugo wilde van geen rusten weten. Hij wilde voor de duisternis in viel het Betwiste Fort bereiken en daar overnachten. Eindelijk toen het bijna donker was, werd de tocht gestaakt. Hij wees naar boven naar de spits van de berg, waar op nog juist de omtrekken van een groot gebouw zichtbaar waren en hij zei dat daar de Arendsburcht lag en dat dit het Betwiste Fort was. „Een gekke naam, vind je niet?" vroeg hij. De rivier, die hier stroomde, was al tijd de grens geweest tussen het gebied van Arendsburcht en Slangenwoud. Maar zestig jaar geleden had de rivier zich een nieuw bed gevormd, rechts van het oude. De vrij heren van Arends burcht eisten de grond op tot aan de oude bedding en die van Slangenwoud beweerden, dat de rivier de grensschei ding vormde. Het was een klein stuk grond, dat met riet en biezen begroeid was. De twist daarover' zou niet zo hoog zijn gelopen, als er niet een gewichtige reden was geweest, waardoor dit plekje heel belangrijk werd. De Italiaanse kooplieden trokken juist hier, op weg naar Constanz, over de rivier en iedere vracht, die door de rivier werd meegevoerd, werd be schouwd als de wettige prooi van de edelman aan wiens oever het ongeluk gebeurde. Daarom werd ieder goederen transport met Argusogen gevolgd door de beide burchtheren en het was heus hun schuld niet, als er geen ongeluk ge beurde. Tussen de bomen door werd een ar melijke hut bereikt, waar ze zouden overnachten. Hugo werd daar met grote gedienstigheid ontvangen en als een voornaam persoon behandeld. Christina, die doodmoe was, werd door een boerenvrouw mee naar binnen genomen. Ze wees het meisje een hoek in de hut aan, waar zij haar mantel kon spreiden en zich te slapen kon leggen. Als ze niet zo doodmoe was geweest, zou zij zeker niet hebben kunnen sla pen, want de lucht in de hut was alles behalve fris en haar vader en zijn mak kers, die aan het drinken geslagen wa ren, maakten zo'n herrie, dat horen en zien verging. Een grote hond, die het voorkomen had van een wolf, liep op haar toe en besnuffelde haar. Bijna had het meisje het uitgegild van angst, maar het dier deed haar geen kwaad en vriendelijk streelde zij het over zijn vacht. Daarop kwispelde het beest met zijn staart en legde zich toen aan haar voeten neer, als om haar te beschermen. Dit gaf Christina een rustig gevoel en weldra viel ze in een diepe slaap. HOOFDSTUK 2 De aankomst op de Arendsburcht Toen Christina de volgende morgen wakker werd, zag ze een vent met een zwart gezicht, waartegen zich het wit van zijn ogen akelig aftekende, op zich afkomen. Ze gaf een schreeuw van schrik, maar haar vader stelde haar gauw gerust. „Je behoeft voor Job de kolenbrander niet bang te zijn, Christina zei hij hij is geen spook hoor, al ziet hij dan zwart. Eet nu maar vlug wat, dan gaan we verder. De berglucht zal je wel hon gerig maken, vóór je op het kasteel bent. Da's waar ook, Job ging hij tegen de kolenbrander verder dat muildier van m'n dochter moet jij maar een plaatsje geven in jouw stal hoor, en een deel van haar bagage moet je in de schuur bergen". „Maar vader toch!" zei Christina. „Hoor eens, Stina, jij krijgt die spul letjes wel, maar ik moet ze bij stukjes en beetjes naar boven smokkelen. Als jij met die vracht op het kasteel ver scheen, zouden ze je het daar gauw af handig maken. En dat wil je toch zeker niet?" „Niet graag, maar zal Job wel goed voor mijn muilezel zorgen? Ik zal hem er graag voor betalen!" „Zeg Job, je hoort het? vroeg Hugo denk er om, vadertje, dat je goed voor dat dier zorgt, hoor. Als het er minder goed uitziet, zal ik met je af rekenen!" Job en zijn vrouw verzekerden beiden dat ze goed voor het dier zouden zorgen. Zodra Hugo Sorel zijn dochter op het paard had geholpen, fluisterde hij haar in het oor: „Als jij soms geld bij je hebt zorg er dan voor, dat geen sterveling er achter komt. Nee, nee, je behoeft mij ook niet te zeggen hoeveel je hebt. Ik weet het veel liever niet!" (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 5