Raad Middelharnis wil meer inspraak in plannen m.b.t. Grevelingenbeicken Financieel overzie Structuurschets voor de gemeente werd nodig geacht. Deelname in systeem van school vorder ingstests Minder fietsen in Zwitserland Kijkers en luisteraars 81adz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Dinsdag 12 november ijj De raad van Middelharnis heeft don derdagavond dan wel ingestemd met de inhoud van de structuurschets voor de ontwiklieling van het Grevelingenbek- ken, echter niet zonder soms pittig commentaar te leveren. Zoals bekend zal deze door de Stichting Recreatie- plan Grevelingenbekken opgestelde schets dienen als basis voor de verdere uitwerking van de plannen en voor de structuur-, streek- en bestemmingsplan nen. In genoemde Stichting heeft burg. Joh. van Es zitting. De stemming in de raad varieerde van radikaal tegen tot radicaal voor. Het „tegen" kwam van de heren Drooger en P. Grinwis (s.g.p.) die vreesden dat met de toeneming van de recreatiebeoefening de eerbiediging van de zondiagsrust in het geding zal komen. Bedenkingen rezen ook tegen de geringe inspraak die de Gemeenten tot nu toe hebben gehad. Hen werd ge wezen op een der doelstellingen van de Stichting n.l. het voorbereiden van een vorm van samenwerking tussen alle daarvoor in aanmerking komende be langhebbenden 'Soort luilekkerland. Je zou zo maar zeggen: „Wat leven we in een soort luilekkerland!" scham perde dhr. P. Grinwis, hij wees er ech ter op dat de mens wikt maar dat God beschikt. Lezend van fabriekssluitingen en fusies was het voor dhr. Grinwis duidelijk dat de Economische toestand niet gezond is en dat men integendeel schijnt te leven voor sport, spel, slechte lectuur en weekend recreatie. Spr. leid de daaruit af dat ons volk met rasse schreden haar ondergang tegemoet gaat. Hij hoopte dat de Stichting alles zoveel mogelijk buitendijks zal houden opdat in de gemeenten de zondag nog als Gods dag doorgebracht zal kunnen wor den. Dhr. Grinwis verklaarde zijn stem niet te kunnen geven. Daarentegen hoopte dhr. v. Rumpt (v. v.d.) dat de plannen gauw gerealiseerd zullen worden en dat de mens van Gods vrije natuur zal kunnen genieten op de dag die zij ervoor geschikt achten. Dhr. V. Rumpt was er verheugd over dat men nu eens niet achteraan komt. Weinig inspraak. Voor dhr. Opstelten (a.r.) was het be zwaarlijk dat de gemeente tot dusver weinig inspraak heeft gehad, ook de vertegenwoordiging in het bestuur wierp bij hem vragen op als hij las dat Middelharnis met 12000 inw. één ver tegenwoordiger heeft terwijl Midden- schouwen met 2000 inwoners al aan een vertegenwoordiger toe is! Ook wenste dhr. Opstelten meer aandacht voor de haven van Battenoord, hij achtte het nuttig als gemeente voor dat gedeelte een meer gedetailleerd plan op te stel len. Ook dhr. Mijs (v.v.d.) achtte het be stuur niet bepaald volledig. O.m. miste hij een vertegenwoordiging van de weg beheerder van wie toch een grote uit gave zal worden gevergd met de aan leg of verbetering van wegen. Dhr. Mijs maakte bekend dat dezer dagen het ge reedkomen wordt verwacht van een re- creatieplan dat het Waterschap door de Heidemij heeft laten opstellen. Met de „grote lijnen" was dhr. Kievit (p.v.d.a.) al aardig gelukkig en ook zijn fractiegenote, mevr. v. Groningen sprak bewondering uit voor de plannenmakers Wel stelde zij er prijs op als gemeente een vinger in de pap te hebben. Jeschurun „Toen Jeschurun vet werd sloeg hij aciiteruitvergeleek dhr. Drooger (s.g.p.) waarbij hij zich afvroeg of de plannenmakerij een gevolg is van de z.g. welvaart. Spr. verklaarde zich zeker niet tegen recreatie en hij had er begrip voor dat de stadmens er wel eens uitvlucht maar voor hem was het criterium wat er met de zondag gaat gebeuren. Hij vroeg daarom de voorz. in het Bestuur zoveel mogelijk te bevorderen dat de gemeen telijke autonomie gerespecteerd zal blijven. Ook positief. De voorz. burg. van Es, wilde zeker ook positieve kanten in de recreatiebe vordering zien. Velen uit de bevolking zullen er werk in kunnen vinden. Over de zondagsrust en heiliging gaf de voor zitter als zijn interpretatie te kennen dat de Overheid tot taak heeft de zon dagsrust te bevorderen terwijl hij de zondagsheiliging een meer individuele zaak achtte. M.b.t. de verlangde gemeentelijke in spraak wees de voorz. erop dat over de bestuurlijke constellatie van het geheel nog geen uitspraak is gedaan. Veron dersteld wordt dat er een recreatieschap zal worden gesticht waarin ook de ge meenten betrokken zullen worden en... zullen dienen mee te betalen. Op de vraag van dhr. Mijs tot wie geïnteresseerden die ook bepaalde plan nen op het oog hebben zich kunnen melden werd medegedeeld dat corres pondentie kan worden gericht aan ge noemde Stichting, Koningskade 1 te Den Haag. Particuliere plannen zo als die van „Sporthuis-Centrum" zullen in het grote plan ingepast moeten wor den. M.b.t. de financiële aspecten, waar naar de heren Wesdorp en Kievit had den gevraagd antwoordde de voorz. dat bij het Rijk om 96»/o subsidie is ge vraagd in de kosten van aanleg en ex ploitatie. Terugkomend op de opmerking van dhr. Opstelten m.b.t. Battenoord achtte de voorz. het opstellen van een struc tuurplan voor de gemeente zeker nodig. Te vormen werkteams kunnen daarbij over de mogelijke toekomstige ontwik keling samenspreken. De kosten zullen ongeveer 20 a 30.000 gld. bedragen. De raad stond daar in principe positief te genover en in een der volgende verga deringen zal een daartoe strekkend cre- diet worden gevraagd. Dhr. V. Rumpt vond dat allemaal wat moeilijk gaan omdat Flakkee in 4 ge meenten is verdeeld, liever had hij één gemeente gevormd gezien. Desondanks maande dhr. v. Rumpt het wat ruimer te zien en de enge grensjes nu eens af te breken zoals dat ook met de inter nationale grenzen gebeurt. „Ten spijt overigens van de boeren" vulde dhr. Opstelten aan. Dhr. Koppelaar (s.g.p.) achtte de door zijn fractiegenoten genoemde bezwaren niet helemaal ongegrond maar een ei gen uitspraak wilde hij laten afhangen van de opzet van een later en meer ge detailleerd plan. Enkel de heren Grinwis en Drooger verklaarden zich tegen. Naamgeving. De raad ging spontaan accoord met het voorstel de nieuwe Openb. Lagere school te Sommelsdijk de naam „J. C. van Gentschool" te noemen. Dhr. Mijs informeerde of daarvoor goedkeuring van G'S. nodig is omdat hij bij het Prov. bestuur aversie had be merkt tegen het geven van namen. Als voorbeeld noemde dhr. Mijs: „De Ha- ringvlietbrug mocht niet eens de P. D. Sieling-brug heten terwijl Sieling hem in z'n eentje heeft gebouwd! De voorz. geloofde dat het onderhavi ge besluit geen moeilijkheden zal geven. Door het overlijden van dhr. M. N. Koese was een vacature ontstaan in de raad van Commissarissen van de Wo- ningbouwver. „Middelharnis". In de va cature werd dhr. T. Arensman benoemd Een crediet van 3000,werd be schikbaar gesteld voor de bouw van een buitenberging bij de Openb. Kleuter school te Nieuwe Tonge. Het gebouwtje zal mogelijk de vorm van een blokhut krijgen, passend in de sfeer van het daargelegen hertenkamp. Schoolvorderingstests. In een vorig nummer publiceerden we reeds het prae-advies, behorend bij het voorstel voor het cursusjaar 1968-1969 een crediet van 3100,beschikbaar te stellen m.b.t. het invoeren van school vorderingstests. Deze tests worden van bijzonder groot belang geacht opdat voor elk kind de juiste schoolvorm van voortgezet onderwijs kan worden geko zen. Van de zijde van het rijksschool- toezicht op het lager en voortgezet on derwijs werd op aansluiting aangedron gen. Mevr. V. Groningen informeerde in dit verband naar het verschil tussen een proefklas en een brugklas. De voorz. meende te weten dat een proefklas wordt gevormd door leerlin gen van de hoogste klas van de lagere school en een brugklas door leerlingen die in de 1ste klas van een Middelbare school of Atheneum zitten. Desgevraagd antwoordde de voorz. dat, wanneer een leerling mede aan de hand van de tests niet tot een bepaal de schooltype zou worden toegelaten hij of zij ook in een andere gemeente op die school niet wordt geaccepteerd. De voorz. verzekerde dat naast de uitkomst van de tests ook het hoofd van de school inspraak heeft teneinde ook de persoonlijke aangelegenheden van de leerlingen in beschouwing te nemen. Aardgas. Vastgesteld werden de rekening 1967 en de begroting 1969 van de gascentrale Flakkee. In de daarbij behorende infor matie werd m.b.t. de komst van het aardgas verklaard dat de ombouw van huishoudelijke apparaten voor het branden op aardgas gratis zal worden gedaan. Slechts in die gevallen, dat het toestel niet omgebouwd kan worden, zal tegen een gereduceerd bedrag de leverantie plaats vinden van een nieuw toestel. Hoe groot de reductie zal zijn, kan nog niet worden gezegd. Een crediet van 20.000,werd be schikbaar gesteld voor uitbreiding van de begraafplaats „Vrederust" te Mid delharnis. De uitbreiding zal voldoende zijn voor tien jaar, daarna kan e.v. over nog meer grond worden beschikt. Mevr. V. Groningen was het opgeval len dat de begraafplaats van Sommels dijk er netter bijligt dan die van Mid delharnis. De werkman die met het onderhoud van de begraafplaats „Vrederust" be last is bleek al geruime tijd ziek te zijn. Geen gym-vakleraar. Nadat B. en W. afwijzend hadden be schikt op een verzoek van de school raad van het Openbaar Lager onderwijs een vakonderwijzer voor gymnastiek aan te stellen heeft genoemde raad zich tot de gemeenteraad gewend. B. en W. adviseerden tot afwijzing; zij verzeker den dat het enkel al uit finai;icieel oog punt onmogelijk zou zijn aan het ver zoek te voldoen. B. en V/. berekenden de kosten op 90.000,per jaar (ook de bijz. school zou dan immers op een vakleraar recht hebben) maar de Schoolraad daarentegen meende dat die kosten tot 50"/o zouden kunnen wor den teruggebracht. Daarnaast wezen B. en W. erop dat in brede kringen de overtuiging leeft dat voor het geven van onderwijs in licha melijke oefeningen aan jonge kinderen nog alijtd de klassenonderwijzer de meest aangewezen en meest geschikte figuur is. Het belangrijkst achten B. en W. niet het voordoen van de oefeningen (met het stijgen der jaren wordt dat voor de leerkracht moeilijker!) maar het enthousiasme waarmee de klasse-on derwijzer of vakleerkracht het vak geeft. Zij menen dat er wanneer de gymoefeningen o.l.v. de klasseonderwij zer gebeurt nog grote mogelijkheden leggen. Uit een onderhoud met de In specteur van de lichamelijke Opvoeding is gebleken dat deze bereid is het on derwijzend personeel een z.g. applicatie cursus te doen geven teneinde hen ver trouwd te maken met de nieuwe vor men en de nieuwe inzichten op het gymgebied. Dhr. V. Rumpt bleek een andere me ning te zijn toegedaan, hij vond dat er van het gym-onderwijs op de lagere scholen weinig terecht komt. Overigens begreep hij dat het thans niet het juiste tijdstip is om bij G.S. met de be noeming van een leerkracht aan te ko men maar dat nam voor dhr. v. Rumpt niet weg dat hij de toestand zoals thans onbevredigend vindt. Hij suggereerde later gebruik te maken van de T.V. „Een bijzonder goede gymleraar in Bus- sum kan dan het hele land les geven waarbij de leraren als toeziende voog den kunnen fungeren. Dhr. Hoogzand wilde naar een samenwerkingsvorm tussen de hoogste klassen van alle soor ten scholen toe. Verzet. Het gebruik maken van de T.V. zou zo dacht dhr. Grinwis op ontzag gelijk veel verzet stuiten. „Het hek zou van voor de dam zijn en dan volgt er meer...!" waarschuwde hij. Burg. V. Es wist dat de applicatie cursussen in de praktijk bijzonder ver frissend werken, waarom de raad daar op haar hoop vestigde. Verhuur visrecht. De raad ging accoord met het voor stel het visrecht in de haven van Mid delharnis binnen de sluis voor 75,per jaar te verhuren aan de hen gelaarsvereniging „Krammer". Mevr. V. Groningen pleitte voor twee sportvissers die de haven met een kruisnet bevissen waarop de voorz. ad viseerde dat zij tot lid van de „Kram mer" toetreden. „Zij willen ook die 75,— betalen!" wierp mevr. v. Groningen tegen, maar de voorz. hield het bij de eerste aanvra ge. Hij verklaarde zich op het verzoek van dhr. Grinwis niet bereid in de be palingen de voorwaarde op te nemen dat zondags niet mag worden gevist. De heren Koppelaar, Grinwis en Droo ger waren daarom tegen. Grondaankoop. Voorgesteld werd van dhr. L. M. J. Bom te Middelharnis een perceel grond aan te kopen gelegen aan de Molenlaan te Sommelsdijk. De grond is nodig ter De nieuwe Openbare lagere school te Sommelsdijk. De school kreeg de naam J. C. van Gentschool. In het komend voorjaar zal men met de bouw gereed zijn. Het moderne LEITHEH VESTAN SPORT handbreigaren is in een woord weer' galoos, zowel wat materiaal als kleuren betreft. Verrukkelijk zacht en wollig, heerlijk warm, maar toch licht, luchtig en soepel. Bovendien is het sterk, trekvast en vormvast. Kledingstukken van LEITHEN VESTAN SPORT kunt u zonder enige angst in de wasmachine stoppen. De prachtige kleuren houden ook na ontel bare wasbeurten hun helderheid. Krimpen of vervilten is uitgesloten. LEITHEN VESTAN SPORT is - ook omdat het zo geweldig uitbreit - zeer voordelig: f 1.80 per kluwen van 50 gram. Onthoud of noteer vooral de naam: LEITHEN VESTAN SPORT. Alle inlichtingen worden u graag gegeven door uw wolleveran cier of de fabrikant: N.V. Sajetfabrieken P. Clos Leembruggen, Postbus 38, Leiden. verdere realisering van het uitbrei dingsplan „West". Aan dhr. Born wordt een perceel grond verkocht gelegen aan de Frans Halslaan te Middelharnis. Verhoging badhuistarieven. De badhuistarieven werden teneinde het grote nadelige exploitatie saldo te drukken als volgt verhoogd: (per 1 jan. 1969) oud nieuw douchebad volwassene 0,70 0,90 douchebad kind 0,50 0,70 kuipbad 1,50 2, abonnement volw. (10 b.) 6,7,50 abonnement kind (10 b.) 4,5,— Het nadelig saldo over 1967 bedroeg 18.323,73! Dhr. Opstelten vroeg daarom naar de mogelijkheid na te gaan wie van de badhuisbezoekers thuis zelf een douche heeft kennelijk teneinde hen die geen douche hebben te wijzen op de premieregeling woningverbetering. Voor hen die zelf een douche hebben en weth. Kleingeld meende dat dat er heel wat zijn behoeft deze verliesgeven de aangelegenheid niet te blijven be stendigd. Dhr. Hoogzand verlilaarde zich tegen de verhoging. Van dhr. G. Bijleveld werd een per ceel grond, gelegen langs de Langeweg, groot 6240 m^ voor de prijs van 61500,aangekocht. De grond is i.v.m. verder gaande plannen tot ontwikke ling der gemeente in zuidelijke rich ting en de plannen tot uitbreiding van het rusthuis de Goede Ree. Inrichting gymlokaal. De inrichting van het gymlokaal van de nieuwe o.l.s. te Sommelsdijk vraagt een bedrag van 33.710,Voor de in richting van de school werd een bedrag van 26.896,gevraagd welke beide bedragen beschikbaar werden gesteld. De school zal in het voorjaar 1969 gereed komen. Begroting. De raad werd de gemeentebegroting 1969 aangeboden. Deze sluit met een post onvoorziene, groot 371,87. B. en W. delen de raad mee voornemens te zijn binnenkort een voorstel te doen dat tot een zodanige versterking van de middelen kan leiden dat op de post „Onvoorziene" een be drag beschikbaar komt dat het moge lijk kan maken in 1969 weer een zeker eigen beleid te voeren. Burg. van Es heeft bij de aanbieding zijn hoge waar dering uitgesproken jegens die ambte naren die dikwijls ten koste van eigen tijd aan de samenstelling van de be groting hebben meegewerkt. Aankoop tuinderij door „Binnenhof". Van het Dagelijks Bestuur van het „Binnenhof" was een schrijven ontvan gen, waarin wordt medegedeeld, dat het Algemeen Bestuur in haar vergadering van 4 oktober 1968 met algemene stem men heeft besloten tot uitbreiding van de bestaande werkplaats over te gaan en het tuinbouwbedrijf van de heer P. Wessels te Middelharnis aan te kopen. B. en W. gaven te kennen zich met de haar overlegde stukken te kunnen ver enigen en stelden de raad voor van haar bevoegdheid e.v. bemerkingen aan het Alg Bestuur kenbaar te maken geen ge bruik te maken. Het begeleidend schrijven herinnerde aan een der gedane pogingen om tot het in exploitatie nemen van een hees- terkwekerij te komen. Het warenhuis dat na lang zoeken kon worden aangekocht omvat 2500 ramen, een vol ledige zware stookinstallatie, een be drijfswoning, inventaris en plm. 2 ha. grond in eeuwigdurende erfpacht. Het ligt in de bedoeling om in de warenhui zen voorlopig door te gaan met het telen van de bestaande producten t.w. sla, to maten en komkommers terwijl op de plm. IV2 ha. „koude" grond een heester- kwekerij zal worden opgezet met een geschatte opbrengst van 25.000,per jaar. De afname van de heesters is al voor SO'/o gegarandeerd door de gem. Rotterdam terwijl het Alg. Bestuur er op rekent dat de gemeenten op Goeree- Overflakkee ook tot de afnemers gaan behoren. Het ligt in de bedoeling de tuinderij met 4 G.S.W. werknemers te starten en dit aantal geleidelijk tot ma ximaal 15 personen op te voeren. De opbrengst van de tuinderij en kwekerij wordt geschat op netto 60.000 per jaar. De kosten op 63.240,— per jaar. Minus de huuropbrengst van de woning wordt het tekort op 1680, per jaar geraamd. De aankoopprijs be draagt 150.000,inclusief een aantal voorzieningen komt de totale investe ring op 190.000,Het te investeren bedrag voor uitbreiding van de werk plaats bedraagt f 500.000. Daarop wordt een tekort van 14.250,verwacht. Op grond van de nieuwbouw en tuinbouw bedrijf-investeringen zal aan de Minis ter worden verzocht het subsidie per centage te verhogen van 75% naar Wk. Mening van de raad: Dhr. Drooger (s.g.p.) meende ook wel dat de afname van heesters mee zal vallen, mits ze vakkundig zijn ge kweekt, voor hem was het de vraag of er een speciale werkmeester moet wor den aangesteld. Ook vroeg dhr. Drooger zich af af met de teelt van sla en kom- komers enz. moet worden doorgegaan „Het Alg. Bestuur springt te hoog!" was de conclusie van dhr. Grinwis (s.g. p.). Hij kon zich met de gedane aan koop niet verenigen, „er zit een luchtje aan", vond dhr. Grinwis, hij had het idee dat het een kwestie van sanering is terwijl de gesaneerde ook nog aan een goede baan wordt geholpen. „Moe ten die gehandicapten ook 's nachts of in de warme kassen werken, dan wordt het voor hen een concentratiekamp! be toogde dhr. Grinwis. Hij vervolgde: „Binnenhof is niet in het leven geroe pen om gesaneerde mensen op te van gen, ik zit hier voor het Gemeentebe lang, niet voor iemands persoonlijk be lang. Tenslotte gaf dhr. Grinwis te kennen in de exploitatiecijfers weinig of geen vertrouwen te hebben. Dhr. Hoogzand kon het met dhr. Grinwis gedeeltelijk wel eens zijn. Spr. informeerde of er getracht is samen te werken met de Stichting Tuinbouw be vordering G. en O. Dhr. Hoogzand wist dat de Stichting hoezeer ze ook haar best doet met een zeer ernstig ex ploitatietekort zit, waarbij de gemeen te toch ook zijdelings is betrokken. „Als deze aankoop doorgaat moeten de Over heidsinstanties twee tuinbouwbedrijven financieren", wees dhr. Hoogzand aan. Ook hij had bemerkingen op de cijfers omdat er niet met overuren rekening is gehouden. Ook dhr. Wesdorp achtte het moeilijk er financieel goed uit te springen. Hij geloofde dat wanneer enkel op de ge wone uren wordt gewerkt de opbrengst lager zal zijn dan in een gewoon be drijf. Dat de opbrengstcijfers te hoog zijn geraamd was ook de overtuiging van dhr. Opstelten. Zijn ernstige bezwaar op economische gronden verzachtten gezien het sociale belang van de toekomstige werknemers. „Zuinig en voorzichtig tewerk gaan!" maande hij het Alg. Bestuur. Ook de voorz. benadrukte het sociale belang dat met het in bedrijf nemen van de tuinderij wordt gediend. Hij ver zekerde dat er van bevoordeling van iemand beslist geen sprake is. Met het Voorbeeldbedrijf was over e.v. samen gaan gesproken doch daartegen waren van de zijde van hen die dat bedrijf meesubsidiëren bezwaren kenbaar ge maakt. Compliment. De discussie werd besloten door dhr. Koppelaar (s.g.p.). In het openbaar had spr. meermalen gesproken over het minder goede beleid van het Alg. Be stuur (waarvan dhr. Koppelaar thans deel uitmaakt). Nu wilde hij eveneens in het openbaar zijn bewondering te kennen geven voor de wijze waarop di recteur en administrateur de zaken aanpakken. Ook in het Alg. Bestuur gaat het de goede kant op" verklaarde dhr. Koppelaar. Terwijl in vrijwel de gehele wereld de verkoop van fietsen toeneemt, blijkt in Zwitserland de belangstelling voor de fiets af te nemen. Eind verleden jaar werden in Zwitserland ruim een half miljoen fietsen minder geproduceerd dan in 1952. Vroeger was er op elke twee Zwitsers één fiets beschikbaar, thans is dat één fiets op elke vijf. De onzekerheid inzake de uitslag de Amerikaanse presidentsverkie en de reaktie hierop van Wall st hebben ook onze effektenbeurs niet beroerd gelaten. Men nam een afwachtende houj;, aan, waarbij licht aanbod reeds v doende was om het koersniveau drukken. Het ontbreken van buitenlandse vi was duidelijk merkbaar. Voorts werd de Amsterdamse efi' tenbeurs ongunstig beïnvloed door teleurstellende cijfers van Unüever, Juist over het derde kwartaal ^'- de verwachtingen nogal hoog nen, terwijl in verband met de dendstop in Engeland ook op een boj was gerekend. De winstdaling met y kwam ook in de koers gevoelig tot drukking. Ex dividend stelde de k« zich op f 131,tegen vorige week r- f 139,—. Van de overige hoofdfondsen st; Hoogovens als gevolg van de even- teleurstellende .gang van zaken 01 het derde kwartaal nog steeds oj; druk. Het voortijdig afbreken van overleg over een nieuwe driejarige C; per 1 jan. 1969 werkte het aanbod ex in de hand. Bij inwilliging van de vakbondsej gaan de arbeidskosten de komende jaren met jaarlijks 11.3''/o omhoog. Hoogovens wil niet verder gaan 7.8''/o. In het licht van bovenstaai, krijgt men de indruk, dat de cijfers over het derde kwartaal als" vingerwijzing moeten worden schouwd. Olies konden zich aan de algem tendentie evenmin onttrekken, ofscho het .verlies binnen de perken bleef, is te hopen, dat de verhandeling van stocks het beursklimaat is verbeterd, KZO en PhUips konden zich bijzon' •goed handhaven, terwijl AKU bij aanvankelijk zeer ruime handel terrein kon winnen. Zowel PhUips als AKU komen dii dag (heden) met de cijfers. Hopet wordt men in de hoog gespannen v wachtingen ditmaal niet teleurgest*' Lokale markt. Voor de sektor scheepvaart bleef bevredigende belangstelling, hetgeen een iets hoger koersniveau tot uitdi king wordt gebracht. Met name Kon. Boot trad door vaste houding op de voorgrond. InV Ommeren blijft de handel ruim. gemengde bedrijf Muller kon de w met een avance van 10 punten afsluit Wat de kruideniersaandelen bei heeft vooral Simon de Wit een flii veer moeten laten, op de tegenvallei winstcijfers. Niet dat de jaarwinst bepaald lager behoeft uit te val maar tot dusver is de winst bliik een tussentijdse mededeling bij eeni ge veer 7V2''/o gestegen omzet vrij gelijk gebleven. De koers kwam ongeveer 30 pun; lager af. Ook de koers van Albert Heijn I niet onberoerd, maar daalde met t- geveer f 10, Drukkerij de Boer kwam weer in het nieuws door de overname de eveneens te Hilversum gevesïj uitgeverij Gooi en Sticht. Op de k had dit niet zoveel invloed, hetgeen verklaarbaar is, daar elke overname eenmaal niet altijd in de resultaten' uitdrukking komt. Van Gelder, die enkele jaren gel een joint venture aanging met het A rikaanse concern Crown-Zellerbach, het gebied van ponskaarten, komt met een nieuw gezamelijk projekt n Crown, thans op het gebied van flexiebele verpakkingsmiddelen ed. Hopelijk zal dit projekt beter van si' gaan dan het eerste, dat een lange a looptijd nodig heeft gehad wat de w sten aanvankelijk heeft gedrukt, lijk met het oog hierop reageerde koers nauwelijks. Fumees scheepvaart verhoogt zijn' terim dividend van SVo tot lO'/o voegt daar aan toe, dat dit niets h' kent ten aanzien van de totale divid uitkering van het lopende jaar. Vo jaar werd in totaal 30»/o uitgekeerd, percentage, dat men zeker ook dit j' weer kan verwachten. Pakhoed-Holding gaat een ruilaanli uitbrengen op de aandelen van Vlis Volgende week zullen nadere med' lingen worden gedaan. Overwo wordt een ruilverhouding van 1 1. Chas Macintosch blijft een van weinig textielverwerkende bedriii waar het werkelijk goed gaat. D lijn van de afgelopen jaren blij derom doorgetrokken te worden, omzet in de eerste 10 maanden van jaar is alweer met 10°/o toegenoit Een onveranderd dividend van 20*,'o er dus weer op zijn minst in. Uit het jaarverslag van Dagra b' een sober optimisme. Men meent dieptepunt gepasseerd te hebben. De nettowinst van Nutricia bew zich tot nu toe ondanks de grote t currentie en het gestegen kostenpeil hetzelfde niveau als 1967. Men v wacht derhalve dan ook weinig aft- kende resultaten. Spaarplannen blijken grote trekpl ters te zijn voor verzekeringsmaatscte pijen en beleggingsmaatschappijen. Kennelijk ligt hier ook nog een gf' markt. In de strijd om de verzekeringsgelt en ook de spaargelden is nu ooi! Nillmij. getreden. Dit met het NiU' selektplan een spaarplan met keus' 'belegging in aandelen Unitas of bel ging in guldens met ruime winstdelï De minimum inleg is bepaald op f 3* per jaar. Op 1 november waren bij de Die' Luister en Kijkgelden 2.694.713 tele' sietoestellen aangegeven tegen 2.681 op 1 oktober j.l. Het aantal geregistreerde radio-t stellen bedroeg op 1 nov. 2.830.777 tCt 2.833.374 op 1 oktober j.l.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 2