i-nieuws benoemt 8000 medewerkers ejaarden pgelicht en estolen Weer een schakel gereed Dr. Van Nieuwenbuyzen benoemd tot lector Sec. Geneeskunde lefoonpost lemplacement et meer voor bliek gebruik Vechtpartij op liet Zandpad te Middelliarnis Duto slipt: één dode Plaatselijk nieuws Nieuws uit Zeeland Mne botsing tussen 2 personenwagens Streekbileenkomst Refor matorische Publicatie „Medicus moet publiciteit niet scliuwen" Geref. MK Bruinisse 100 jaar Dinsdag 12 november 1968 No. 3737 NS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS jctie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdjjk CHR. STREEEBLAB OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN 2EEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 3,25 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per nun. Bij contract speciaal tarief. (01870) 2628, na 6 uur 'B avonda TeL 2029 Giro 167S80 Verschijnt tweemmd per week: dinsdag- en vr^dagavond Actualiteit is voor elk blad een schone zaak, zo ook voor „Eilanden- nieuws". Actueel zijn kost echter heel veel moeite en sommige nieuwtjes ontgaan ons dan ook, die kleine nieuwtjes die U toch graag onder het plaatselijk nieuws had willen lezen. Toen iemand ons eens vroeg hoe het kwam dat het ongeluk dat hij had zien gebeuren niet in de krant werd vermeld hebben we het voor één keer aangedurfd en hem gezegd: „Dat is nou helemaal uw schuld!" De man is abonnee gebleven. Als het ons niet doorgegeven wordt dan weten we het heus niet. Met in gang van vandaag benoemen wij daarom al onze abonnees tot verslag gevers!! We hopen dat u allen uw nieuwe functie aanvaardt en ons of onze plaatselijke correspondenten van de nieuwtjes die u opdoet op de hoogte stelt. Het behoeven geen afgeronde berichten te zijn, het gaat eerder om tips en om ideeën. Samen kunnen wij Eilanden-nieuws nog actueler, nog vollediger maken. We doen het niet langer zoals die mevrouw: „Uw verslaggever kwam hijgend bij een brand. Een mevrouw, waarschijnlijk met haar derrière tegen de telefoon steunend vond het nodig om nog te roepen: „Je bint knap laete!" Beter had ze even 2629 in Middelhamis (na 6 uur 2025) kun nen draaien, dan waren we zeker wat vroeger geweest nkde bejaarden te Hellevoetsluis het slachtoffer geworden van een ifmeerde oplichterstruc. Het is niet 'Sloten dat de oplichters ook op tee hun slag zullen proberen te n, waarom dit bericht als waar- wing. 'u vriendelijke jongeman diende bij hen aan met de mededeling, t mvrouw een deken gewonnen De fabriek had namelijk nieuw- w geopend, stelde daarom gratis ens beschikbaar en de gemeente- 'etarie had juist dit adres aange- 'n. hoefde maar een klein bedrag toe- ald te worden. In de huiskamer de transactie verder behandeld terwijl de bezoeker 't interieur be- derde („wat een aardige oude din- heeft u") werd er opnieu-w aan de gebeld. Een handlanger hield daar DUW des huizes even aan de praat ondertussen sloeg de collega binnen slag. zijn minzaam afscheid merkten bejaarden dat zij een w^aardeloze «n rijker en enige kostbare voor- en armer geworden waren. De po- stelt een onderzoek in naar deze ijken en beschikt over het volgen signalement van de hoofdpersoon: 27 jaar oud; lang 1,55 meter; kledn, er postuur; smal gezicht, donker, krullend haar. e man is gekleed in een bruinachtig uum en rijdt in een personenauto 'fc Opel Rekord Sprint, kleur 'grijs, over de hele lengte twee zwarte djes. De handlanger is 40 a 45 jaar De rijkspolitie van Hellevoetsluis oekt ieder die met het tweetal te en heeft gehad, om nadere inlich- en. Telefonisch is de poUtie te be en onder nummer (01883) 2444. MIDDELHARNIS ee personenauto's, een Fiat en een Seot, zijn zaterdagavond op de hoek tinchemseweg-Kastanjelaan met el- in botsing gekomen. Dhr. C. v. d. m uit Nieuwe-Tonge reed met zijn I komend uit de Kastanjelaan de tinchemsestraat op, op het moment voor hem van rechts dhr. W. Ver- uit Middelhamis naderde. Bij de ing die volgde raakte de Fiat totall de Peugeot werd zwaar bescha- Mevr. V. d. Boom moest waar- nlijk met een bekkenfraktuur et ziekenhuis worden opgenomeiL directeur van de Haringvlietbrug zioh helaas genoodzaakt de op het placement aanwezige telefoon niet ^r als publieke telefooncel voor het erkeer beschikbaar te stellen, rkeerstechnische problemen maken noodzakelijk deze maatregel te tref- vanaf heden wordt op bedoeld tol- 'lacement alleen gelegenheid gege- yan de aldaar aanwezige telefoon IK te maken door die weggebrui- welke in moeilijkheden verkeren 'en aanzien van wie de noodzaak ^^g is tot hgt oproepen van ga- M wegenwacht, medische of po- ele hulp. t voeren van telefoongesprekken, niet in verband staan met de oor genoemde hulpverlening, is niet meer mogelijk. NIEUWE TONGE Wij attenderen nogmaals op de streek ■bijeenkomst van de Stichting Reforma torische Publikatie (tot uitgifte van een Reformatorisch Dagblad) die op zater dag 16 november is belegd, des middags half drie in de Hervormde kerk te Nieuwe Tonge. De sprekers voor deze middag zijn: ds. J. Verkade; ds. P. Blok van Dirks- land; drs. J. A. Coster uit lisse en ds. J. Catsburg, Herv. predikant te Sint- Maartensdijk. De schilder Adrie van Brussel uit Nieuwe Tonge heeft gisteravond op het Zandpad getoond zijn mannetje te kun nen staan als ze hem te na komen. Sa men met zijn verloofde wandelde hij daar toen hij werd lastig gevallen door een bewoner van het Zandpad K. J., die samen met een compaan, in een dron ken bui, zwaaiend met een luchtpistool, de straat overtrok. Eerder hadden zij een alleenwonende jonge architect be dreigd. Ook dhr. Van Brussel werd beetgepakt, maar met een snelle schijn beweging wist hij een slag te ontwij ken. Hij rukte daarop het pistool los en gaf zijn tegenpartij er een houw mee in het gezicht wat hem flink ver wondde. De dronkeman liep daarna weer met het pistool café van Gronin gen birmen maar ook daar was hij niet welkom. De politie rekende hem daar in. Zijn maat was inmiddels naar huis gegaan. Vanmorgen is hij weer op vrije voeten gesteld. ST. ANNALAND Even na middernacht is vrijdagavond een personenauto uit de bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. De bestuur der kwam er met lichte verwondingen af. De andere inzittende, de 16-jarige Piet Groeneweg uit St. Maartensdijk, is later overleden. Per ambulance was hij na het onge luk naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom vervoerd. Enige tijd later be zweek hij aan zijn verwondingen. SOMMELSDIJK Bedankt. Ds. P. Kolijn van Scher- penisse heeft voor het beroep naar de Herv. Gemeente bedankt. MIDDEDHARNIS Uitslag verloting Vrouwenvereni ging Ned. Herv. kerk. Oranje: 1616 2- pers. bovensprei, 1977 kussen, 1756 on dersprei, 1991 ontbijtlaken. Geel: 1442 2-pers. bovensprei, 1402 1-pers. boven sprei, 1840 kussen, 1539 overhanddoek. I Kerstplaat. Enige tijd geleden is door „Ons Koortje" alhier met mede werking van verschillende koren van ons eiland een opname gemaakt voor een L.P. met Kerstliederen. Deze plaat zal binnenkort uitkomen. De prijs be draagt f 9,U kunt deze plaat nog bestellen bij mevr. C. Boeter-Taaie, Juliana v. Stolberglaan 28, MiddeLhar- nis. Bejaardenmiddag. Op dinsdag 19 nov. nodigt de N.C.V.B. afd. Bejaarden- comité, afd. Middelharnis - Sommels- dijk, alle bejaarden uit naar Jeugdha- ven te komen. Deze middag vangt als gewoonlijk om half drie precies aan. Alle bejaarden zijn hartelijk welkom. Voor eventueel vervoer kunt u zich tel. of schriftelijk wenden tot de volgende adressen: Mej. Den Boer, Secr. Nijstr. 1 Tel. 2968; Mevr. Westdijk, Donkereweg 7, Tel. 3088; Mevr. Vlietland, Berkelaan 5, Tel. 2847; Mevr. Passchier, Pr. Bern- hardlaan 23, Tel. 2147; Mevr. Groene- veld. Havenhoofd 3, Tel. 2773; Mevr. Bieneveld, Oranjestr. 7, Tel. 2507, Som- melsdijk. SOMMELSDIJK Gesprekskring ouderlingen Ned. Herv. Kerk. Doi^derdag 14 nov. a.s. zul len in „Vita Nova" te Sommelsdijk de ouderlingen uit de Herv. Kerken van Goeree-Overflakkee bijeenkomen voor een gesprekskring. Ds. L. J. Geluk van Dirksland zal een inleiding houden over: „Hoe zit onze kerk in elkaar." Aanvang 7.30 uur. DIRKSLAND Botsing. Op de kruising Bosdreef - B. C. Zaayerlaan had gistermiddag een aanrijding plaats tussen twee personen auto's, resp. bestuurd door dhr. M. W. Gouswaard en J. W. de Geus. Dhr. Gouswaard, komend uit de Bosdreef, botste op de op de Zaayerlaan naderen de wagen van de Geus toen deze het kruisingsvlak zelfs nog niet was opge reden. Beide wagens liepen schade op, de wagen van de Geus zelfs voor plm. 3000,—. Uitvoering Algemene Bijstandswet. Het komt herhaaldelijk voor dat aan vragen om een uitkering krachtens de Algemene Bijstandswet worden inge diend voor bijzondere uitgaven, vallen de buiten de kosten van het normale levensonderhoud, welke uitgaven reeds gedaan zijn zonder voorafgaand over leg met het college voor de verlening van bijstand.. Dit coUege vestigt er nadrukkelijk de aandacht op, dat zodanige aanvragen voortaan niet meer in behandeling ge nomen worden. HERKINGEN Kerkdienst. A.s. woensdag 13 nov. des avonds om half acht hoopt voor de Geref. Gemeente voor te igaan Ds. P. Blok van Dirksland. OUDE TONGE De dankstond voor gewas en ar beid in de Ned. Herv. kerk is bepaald op woensdag 20 nov. a.s. n.m. 7.30 uur. De extra collecten in de Ned. Herv. kerk voor quotum heeft opgebracht de som van f 348,79; voor de kerk f 408,52; de „Toren" over oktober f 355,77; het busje voor de bandrecorder f 140,De collecte op de zangavond f 185. Mededeling. Onze correspondent de heer A. v. d. Voorde verblijft momen teel in het ziekenhuis. Niettemin kun nen berichten en advertenties bij mevr. V. d. Voorde worden afgegeven. Hervormde Gemeente-avond. De Hervormde Gemeente-avond die woens dagavond 13 nov. om half acht in het Herv. Verenigingsgebouw wordt gehou den, zal ds. W. van Gorsel refereren over De Nationale Synode te Dordrecht die 13 nov. 1618 dus precies 350 jaar geleden werd geopend. Verder zul len de lidmaten der gemeente zich kun nen uitspreken hoe zij in de komende zes jaar de ambtsdragers zullen kiezen. DEN BOMMEL Verloting. De verloting ten bate van het bejaarden-comité zal plaats vinden dinsdag 19 november in het ver enigingsgebouw. Bij K.B. is dr. M. G. van Nieuwen- huyzen, sinds 1965 wetenschappelijk hoofdmedewerker bij het Instituut voor Sociale Geneeskunde aan de Leidse Universiteit, benoemd tot gewoon lec tor in de sociale geneeskunde aan deze Universiteit. Dr. M. G. van Nieuwenhuyzen, die in 1917 in Dirksland werd geboren, be haalde in 1936 het einddiploma HBS-B in Middelharnis en studeerde vervol gens geneeskunde aan de Rijksuniversi teit in Utrecht. De sluiting van deze universiteit in 1943 had tot gevolg, dat hij zijn artsexamen pas in augustus 1945 kon afleggen, waarna hij zich als huisarts in Hoensbroek vestigde. In 1961 promoveerde hij bij prof. R. Hom stra in Utrecht op het proefschrift: „Persoon en milieu van ulcus duodeni- lijder." Dr. Van Nieuwenhuyzen, die in de jaren 1956 tot 1965 lid van het hoofd bestuur van het Nederlands Huisartsen Genootschap is geweest en in 1967 als sociaal-geneeskundig specialist in inge schreven in het specialistenregister, heeft tal van functies op sociaal-me disch terrein vervuld. Zijn onlangs bij het Instituut voor Praeventeve Genees kunde voltooide opleiding tot erkend trainer in tussenmenselijke verhoudin gen houdt nauw verband met de be studering van bepaalde aspecten van de sociale geneeskunde, waarvan met name structuur en functie van gezond heidsorganisaties genoemd kunnen wor den. Daarnaast is het wetenschappelijk onderzoek van dr. Van Nieuwenhuyzen voornamelijk gericht op de mens-milieu relatie in immateriële zin en de onder wijsresearch. De 400 meter brede geul tussen de grote en de kleine bouwput is eind vorige week gedicht. Het geul had dieptes tot 12 meter en twee zuigers hadden vijf weken nodig om het van de stroom te winnen. Overigens was de stroom door dat de spuisluizen zijn geopend al een stuk minder geworden. Het zand wordt door twee pijpleidingen van elk 2800 meter lang aangevoerd. Verwacht wordt dat de nog aanwezige bailybrug vol gend jaar april verwijderd zal worden. Volgend jaar mei wordt begonnen met de montage van de nieuwe kabel voor de kabelbaan waarmee de resterende 1200 meter open water gedicht zal wor den. OOLTGENSPLAAT „Delta-Bazar". Op 14, 15 en 16 no vember a.s. wordt in het Verenigings gebouw „'t Centrum" een grote bazar gehouden door de Korfbalvereniging „Delta", t.b.v. een kleedlokaal op het nieuwe sportveld. Zaterdammiddag is er een speciale kindermiddag en zal St. Nicolaas met Zwarte Piet in de zaal aanwezig zijn. Ook ouderen zijn vanzelf welkom. Er zal een grote variatie van stands aanwezig zijn, met zeer mooie en kostbare prijzen. Tevens draait het rad van avontuur naar hartelust. Het zal de moeite waard zijn deze bazar te bezoeken, die voor elk wat wils te bie den heeft. De Deltanaren rekenen op veel bezoek. Tevens zal op zaterdag avond de trekking plaats vinden van de verloting. Eindvergadering Ruilverkaveling. Donderdag 14 nov. a.s. des nam. 6 uur zal in Hotel „Hobbel" de eindvergade ring gehouden worden van de Commis sie Ruilverkaveling Sint Adolfsland on der Ooltgensplaat en Den Bommel. Op deze avond, waar de officiële afsluiting zal plaats hebben, zullen aanwezig zijn de Hoofdingenieur-directeur van de Cultuurtechnische Dienst H. G. Kuiperi, de Rechtercommissaris van de Aron- dissementsrechtbank te Rotterdam Mr. D. van Lynden, Ir. M. G. H. Greve en enkele andere heren van de Cultuur technische dienst die een aandeel heb ben gehad in de voorbereiding en uit voering van de werkzaamheden. Verder zal de plaatselijke commissie en de se cretaris aan'wezig zijn. Inenting D.KT..P./D.T.P. Op de hier navolgende data zal inenting plaats hebben van D.K.T.P./D.T.P. voor kin deren geboren in 1962 en 1965: te Oolt gensplaat in het Groene Kruisgebouw op donderdag 14 nov. van 15.3016.30 uur; te Achthuizen in het Wit Gele Kruisgebouw op donderdag 21 nov. van 16.0016.45 uur en te Den Bommel in het Groene Kruisgebouw öp dinsdag 26 nov. van 16.00—16.30 uur. Benoemd. De heer J. Verbiest te Middelhamis, schrijver-typist op de af deling financiën ter gemeente-secreta rie van Oostflakkee, is met ingsing van 1 januari 1969 benoemd tot Klerk A op de afdeling financiën ter gemeente-se cretarie te Zierikzee. Voor Novib f 1871,De huis-aan- huis-kollekte voor de Anti-honger-aktie (NOVIB) heeft opgebracht f 1871,—, waarvan f 1293,te Ooltgensplaat en f 578,te Achthuizen en omstreken. AUTO IN DE SLOOT, EEN INZITTENDE NAAR ZIEKENHUIS Misleid door de mist reed dhr. J. B. uit Oostburg, bij de kruising Rijksweg over de Grevelingendam, provinciale- weg naar Oude Tonge, zaterdagmorgen met zijn auto rechtdoor inplaats van af te slaan. De auto kwam daardoor in de sloot terecht en alle inzittenden, dhr. B. zijn echtgenote, twee dochters en een schoonzoon werden daarbij gewond. Het ergst was mevrouw B. de echtgeno te van de bestuurder er aan toe, zij zat bekneld en kon eerst worden bevrijd toen de takelwagen was gearriveerd. Zij moest naar het Ziekenhuis te Dirks land worden vervoerd. De anderen kon den nadat zij door de arts van Oude- Tonge waren behandeld hun reis ver volgen, maar niet meer met de eigen auto want deze was totall loss. CoöP. XUINBOUAWEIUNG DER Z.H.E. Afd. MIDDELHARNIS Klasse II: Grove 16,47; Middel 15,13; Drielingen 14,50; Picklers 18,91. Aanvoer 30 ton. Dr. Z. NAUTA: Dr. Z. Nauta, directeur van het ge meenteziekenhuis te Arnhem en voor zitter van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Ge neeskunst, heeft tijdens liet congres van deze organisatie te Groningen „zijn collega's de handschoen toegeworpen en de knuppel in het hoenderhok ge gooid. Om de boel los te maken." Al dus verklaarde hij tegenover een jour nalist van het Alg. Dagblad. In zijn jaarrede signaleerde hij een gezagscrisis in eigen kring Wij artsen hebben, mede door onze taal, in een sterk isolement geleefd. De leek hoef den wij geen tekst en uitleg te geven. Wij zullen ons echter bewust moeten worden, dat deze tijd radicaal voorbij is. Ook ons terrein is openbaar terrein geworden. Alleen als wij bereid zijn dit te aanvaarden, zullen wij mogen verwachten zonder achterdocht te wor den benaderd. Uitgangspunt was, dat de mens met meer informaties alleen niet tevreden is. Hij wil meedenken en meepraten. Verscheidene groepen zijn als gevolg daarvan en „dank zij vooral de invloed van de publiciteitsmedia" al opengebroken, aldus dr. Nauta. Tegenover de patiënten van de toe komst zijn wij verplicht voor goede in formatie te zorgen. Zonder medewer king van mensen, in de vorm van het afstaan van organen, zal in de toe komst veel onmogelijk moeten blijven. Dr. Nauta verklaarde voorts van plan te zijn het hoofdbestuur van de Maat schappij de vraag voor te leggen wat de consequenties van zijn rede zullen zijn; met name: hoe de houding van de artsen tegenover de publiciteitsmedia zal zijn. Er zal van weerskanten ver trouwen moeten gaan bestaan. Dit kan alleen maar in het belang van de volks gezondheid zijn. - JONA, DRIE DAGEN IN DE GROTE VIS „De kastijding van een zondaar slaat dikwijls op de omstandigheden van de schuld. Dat was het geval met de pro feet Jona. Ongetwijfeld was zijn ver blijf en verlossing uit de vis een voor beeld van de opstanding van Christus. Maar er is ook nog een andere reden. De historie leert ons, dat Ninevé een stad was van drie dagreizen. (Hoofdst. 3 3). Omdat Jona weigerde de om gang van drie dagen door Ninevé te doen, is hij veroordeeld tot een gevan genis van drie dagen in het ingewand van de grote vis. De drie dagen, die hij niet wilde doorbrengen in een grote stad onder de mensen, moest hij door brengen in het ingewand van de vis, buiten het gezicht van mensen en van de zon." JOHAN D' ESPAGNE. Woensdagavond 13 november zal in de Gereformeerde Kerk het 100-jarig be staan worden herdacht. De predikatie wordt gehouden door Ds. D. Bremmer, emeritus predikant te Bruinisse en de heer W. van den Berg Dz. oud-ouder- ling, spreekt de gedachtenisrede uit. Zang van kinderen zal de dienst op luisteren. OOSTERLAND De 50-jarige landbouwer L. van der Have Th.z., Bosweg alhier wilde woens dag j.I. zijn tractor stil zetten toen het werktuig plotseling ging rijden. Hij kon het voertuig niet meer ontwijken en raakte onder één der w^ielen. Dokter Speelman, die eerste hulp verleende, liet het slachtoffer per ziekenauto naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis vervoeren, waar bleek dat gelukkig geen edele delen waren geschonden. Alleen waren er verschillende ribben ernstig gekneusd. Zodoende liep dit on geval nog tamelijk goed af. Donderdagmorgen ongeveer 8 uur wüde de 75-jarige mevr. D. J. Bal- Steenpoorte op de Molenweg de weg oversteken toen er van de richting „Even Buiten" twee personenauto's kwamen aangereden, ongeveer ter hoog te van de woning van dhr. Stoutjesdijk. De ene wagen liet zij passeren doch blijkbaar zag ze de tweede auto niet. Gevolg was dat zij door deze wagen, die bestuurd werd door dhr. de Vos uit Zonnemaire, werd aangereden en zij met haar rijwiel viel. Dokter Speelman, die ijlings gewaarschuwd werd, consta teerde een beenbreuk en liet het slacht offer vervoeren naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee. THOLEN Burg. Stand. Geboren: Jacomina dr." van M. H. Stobbelaar en J. J. Schot; Maria Pieternella d.v. B. Nelisse en M. L. Duime; Mark Rudolf z.v. H. Vene- kamp en E. Douwes. Dammen. De uitslagen van de onder linge competitie van de Thoolse Dam- club luiden deze week: A. Priem - K. Drongers 0-2; S. de Korte - W. Boo- gerd 0-2; B. Schot - J. de Rijke 1-1; D. Soomers - P. Nieuwenhuijzen 0-?^; D. de Vos - D. Verburg 2-0; D. Soomers - S. de Korte 0-2; P. v. d. Velde - A. Soo mers 2-0. Zeeuwse collecte. De te Tholen ge houden Zeeuwse collecte heeft 1033,- opgeleverd. Kerk nieuws. Door de Ned. Herv. gemeente te Tholen is een beroep uitge bracht op ds. de Jong te Houten. RILLAND Van de 3 vermisten ~ijn er twee lichamen gevonden. Van ae 3 Belgische sportvissers, die sinds zondag worden vermist heeft de politie dcderdag twee lijken gevonden in een kreek bij de Rattenkaai. Het bleken de lichamen te zijn van de 45 jarige J. C. Verscharen en de 30 jarige H. E. Verbaenen, beiden afkomstig uit Eekeren. De derde man de 29 jarige E. Verbaenen wordt nog ver mist. SCHEBPENISSE Verongelukte bijrijder overleden. De 15 jarige bijrijder J. v. d. Riet uit Ber gen op Zoom, die dinsdagavond op de Provinciale weg zwaar werd gewond bij een autoongeval is in het ziekenhuis te Tilburg overleden. Autoboxen Het bouwen van 5 auto boxen in de Beatrixstraat is door de Centrale Dienst „Noord Zeeland" ge gund aan Fa. P. van Driel. Collecte. De te Scherpenisse gehou den collecte voor de Anti-Honger actie heeft 284,opgebracht. GOES Eerste pand voor Winkelcentrum. Burgemeester Mr. T. C. A. Huber van Goes heeft vrijdagmorgen de eerste paal geslagen voor het bouwen van een win kelcentrum in plan Zuid. Het centrum bied ruimte voor 15 bedrijven.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 1