ruidei*^ AMERÜCA KOOS NIXON tot PRESIDENT s Sovjet-vloot de ddellandse Zee Appels van ruim 6 ons BETER DAN FLUOR? UI ^C. KORTEHEG s ZOON Meditatie SLnnPKflMERS Sommelsdijk Plaatselijk nieuws ANI 1. KEUVELaUR Uniform-actie voor drumband van „Vooruit Vrijdag 8 november 1968 No. 3736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DB ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EELANDEÊ^ Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond bk een KINDERBRIL vraagt méér aandacht mjiasM H. J. STRUIJK lag 31 „Een voorbede" in warm teakhout of staa,! in frisse kleuren. kSNÖNlNGINRICHimSU P. J4. \an Steeds het nieuwste op het gebied van CONFECTIE en TEXTIEL Zendingsavond te Middelharnis recorders BERNARD heeft ze Zondagsdienst artsen Fruitmanden en Fruitbakjes „De Fruitcentrale'' KBNBRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHABNIS [Ctie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, SonunelsdJjk (01870) 26 20, na 6 uur 'b avonda TeL 2023 >-i Giro 167B30 ABONNEMENTSPRIJS 3,25 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent p^ mm. Bij contract spedaal tariel. ►♦♦♦1 Ich spJ |uto-raJ PhiHl J)rgi-tol |a. boiir l( wordt tijd dat we eens wat aan- It gaan besteden aan de activiteiten Ide Sovjet-Unie wat betreft haar Mandse politiek. Wij willen beslist fsituatie niet ernstiger voorstellen J ze is, maar het is een feit dat de lische regering de laatste tijd een fe agressiever houding aanneemt Jnover het Westen, die momenteel fbestaat uit dreigementen en dras- opvoering van de sterkte der di- te strijdkrachten, maar die op een |r ogenblik plotseling kan overgaan overrompeling van nieuwe gebie- waardoor haar strategische positie (sterker wordt dan ze al is. Wie de t van Europa bekijkt, ziet duidelijk jhet vrije Westen nog slechts een leltkelijk smalle strook lands vormt bleken met het totale grondgebied Jde Sovjet-Unie en haar satellieten. |aar komt bij, dat de Kussen, die jger een onbetekenende zeemacht Éen, al sedert een aantal jaren in Izeer snel tempo een machtige vloot het opbouwen zijn. Was voorheen Jiussische marine meer defensief ge it zowel in de Zwarte Zee als in de Irdelijke wateren en de Oostzee, )irksli ■♦♦♦41 Imiddi lin de pontacl ■n, wel pwerka ld, de |se „sa A. SI f-sonen roem Ijkse ond Iwordt pn hiei is ON lej. Gai IS is ze zeer duidelijk meer en meer ebouwd voor offensieve doeleinden. in het Verre Oosten overheerst zij uit Wladiwostok de Stille Oceaan in 1 iiogere mate dan voorheen, waar- ze in een gunstige positie verkeert r de demilitarisatie van Japan na de ede wereldoorlog. Met name echter Ie Middellandse Zee, waar zich voor- n weinig Russische oorlogsbodems loonden, is de situatie in een ver- rastend tempo voor de N.A.V.O., dus r het vrije Westen, aan het ver- Meren, want daar is de Sovjet-Unie ielijk in opmars. Indien de gege- s juist zijn, zou de Sovjetmacht daar afgelopen drie jaar vertienvou- i zijn en zou zij daar nu over vier rinebases beschikken. let is dan ook niet te verwonderen, bij de behandeling van de begroting I Defensie in de Tweede Kamer en- weken geleden, dit ernstige pro- ;m uitvoerig ter sprake kwam. Zo het Kamerlid Koudij s (V.V.D.) de N.A.V.O. denkt te doen aan de lemende verstoring van het even- ht van krachten in dit strategisch mgrijke gebied, die met de dag toe- mt. De heer Van der Stoel (P.v.d.A.) ie graag een nader inzicht krijgen i de Minister in de aard van de Sov- dreiging in de Middellandse Zee. Hij in het midden hoe groot het gevaar fan een bedreiging van onze zuid- ilt en een omsingeling van het N.A. gebied, maar meende dat het een «ledige bedreiging van andere aard 1.1. enerzijds een bedreiging van het idelsverkeer, dat voor het Westen zo langrijk is en anderzijds de potentiële ;elijkheid van een zeer versterkte van de Sovjet-Unie in het Midden ten met misschien zelfs de moge- 'leid van interventie (inmenging) r de Sovjet-Unie in een conflict in Midden-Oosten. Dit Kamerlid vroeg ide regering over gegevens beschikt [trent deze versterking, of de Ameri- inse Zesde Vloot, die al jaren in de Zee kruist, nog steeds een duidelijk Twicht heeft op de Sovjet-strijd- ichten, of de Engelse regering een ;ging heeft gedaan om enige dlcrachten van „East of Suez" (ten jten van Suez) naar de M. Zee te *n en wat er waar is van een Rus- ■h gebruik van de Algerijnse mari- 'asis Mers - El - Kebir. De heer Van (S.G.P.) was van mening dat het tblok bezig is aan een beangstigende uitingsstrategie van West-Europa; ien de activiteiten van de S. Unie inde hij, dat men alles in het werk |et stellen om de kracht van de mari- le (zee) strijdkrachten van de N.A. en dus ook die van Nederland, te 'groten. inister van Defensie Den Toom ant- Tdde, dat de versterking van de sische vloot niet een kwestie is van laatste jaar. De Russen zijn direct de Tweede Wereldoorlog begonnen de opbouw van een enorme vloot, ^rliij ze het accent legden op de on- eeboten, waarvan ze er 380 hebben. rbij is een groot aandeel met nucle- (atoom) voortstuwing. Alleen de 'erikaanse onderzeevloot is (nog) 'ter. 'ok de koopvaardijvloot is zeer uit leid n.l. 10 miljoen ton, over 10 jaar -------NAAR DE MIDDELHRRNIS-TEL:Z328 „Ik bid u dan voor m^n zoon, de welke ik in mgn banden heb ge teeld n.1. Onesimus". Het is maar een heel kleine brief waaruit onze tekst is genomen. Het is een zeer particulier schrijven van de apostel Paulus aan zijn goede vriend Filemon. Het verbaast ons misschien een beetje dat zulk een brief een plaats heeft ge kregen in het Woord van God. Te meer, als we kennis nemen van de inhoud. Het bhjkt immers, dat deze brief ge schreven is ten behoeve van een weg gelopen slaaf, die zijn meester, Filemon bovendien nog bestolen heeft ook. Hij is met zijn buit naar de grote we reldstad Rome getogen en daar in de massa ondergedoken. Het is zijn voor nemen om daar zijn verdere leven in vrijheid door te brengen, etende, drin kende en vrolijk zijnde. Levende van het onrechtmatig verkregen goed van zijn meester. Het loopt echter anders. Het loopt eigenlijk precies eender als bij de verloren zoon. Onesimus heefs destijds èn van zijn meester èn van Paulus, het Evangelie van Jezus Christus horen prediken. Daar is, Gode zij dank toch wat van blijven hangen. En wanneer hij nu in die grote wereldstad tot de ontdekking komt, dat de gewaande vrijheid in het wezen van de zaak slavernij is en de schijnvreugde van haar vernis is ont daan en z.g. vrienden hem leeggeplun derd hebben, dan krijgt hij de stukken naar zich toe. Dan gaat het geweten spreken, neen, dan gaat Gods Geest in hem spreken. En daardoor wordt de belijdenis ge boren: ik heb gedaan wat kwaad was in Gods oog. Gods oog is niet kwaad over Onesi mus. Integendeel! Want de Heere be schikt het zó, dat hij juist in deze tijd hoort dat dezelfde Paulus, die hij in het huis van zijn meester heeft leren ken nen, in Rome gevangen zit in een eigen gehuurde woning. Daar gaat hij heen en stort zijn hart uit. Daar heeft hij aan deze dienstknecht des Heeren ge vraagd: Is er nu nog een weg om de welverdiende straf te ontgaan en we derom tot genade te komen? En Paulus heeft hem die weg gewe zen. Hij heeft hem voorgehouden dat er verzoening ook voor Onesimus is in het bloed van de Heere Jezus Christus, dat reinigt van alle zonden. Waardoor ook weglopers en dieven gezaligd kunnen worden. Maar, Paulus heeft er ook op gewezen, dat hij het in orde moest ma ken met zijn meester. Ik weet het niet, maar ik denk zo, dat dit nog wel het allermoeilijkste voor Onesimus is ge weest. Dat blijkt eigenlijk wel uit deze brief. Zonder die brief durfde hij niet terug. En in die brief stond, dat Filemon hem weer moest aannemen. Thans als een geliefde broeder in de Heere. Er stond ook, dat Paulus het hem ontvreemde zou terugbetalen ten behoeve van One simus. We zien hierin een beeld van Gods weg met de zondaar. Wij zijn van na ture allemaal weglopers. We hebben onze wettige Meester in het paradijs de rug toegekeerd. Wij zijn ook allemaal dieven, rovers van Gods eer. Wij zijn van nature ondergedoken in de grote wereld en menen zo de Heere te kunnen ontlopen. Toch hebt ge wellicht in uw jeugd wel horen lezen, vertellen of preken van die enige Naam die onder de hemel is gegeven tot zaligheid. Wat een wonder, dat de Heere ons daar opnieuw op doet wijzen, wanneer we in de wereld met ons zelf aan het eind zijn gekomen. Wanneer we met de meerdere dan Paulus, in aanraking zijn gekomen. Met de goede Herder Zelf, Die uitgaat om te zoeken en te zaligen wat verloren was. Dan vinden we in Hem, de grote biddende en dankende Hogepriester. „Ik bid u voor mijn zoon, die Ik in mijn banden geteeld heb". Ja, daarvoor is Christus in de vernedering van het mens-zijn ingedaald. Daarvoor heeft Hij boeien en banden verdragen, het kwaad gedragen en de schande veracht, opdat er zó kinderen zouden geteeld worden en dode zon daars tot het leven zouden komen. Hij doet nog meer! Hij pleit niet al leen, maar Hij betaalt ook. „Zo hij u iets verongelijkt heeft of schuldig is, reken dat Mij toe", zegt Paulus hier. Dat heeft Christus in veel hoger zin gezegd van de Zijnen, t.o.v. de Vader. Reeds in de stilte der eeuwigheid heeft Hij gesproken: „Ik zal het beta len". Ik kom om Uw wil te doen. En... Hij hèèft betaald! Hij heeft betaald voor al de Zijnen aan het bittere kruis van Golgotha. Hij heeft betaald tot de laatste penning toe. En daarom, o kind des Heeren, staan Vaders armen en Vaders huis en Vaders hart nu voor u open. Daarom hebt ge niets meer te vrezen in het gericht. Sion zal door recht verlost worden. Dat recht heeft God bezocht aan Zijn lieve Zoon en daarom kan Hij nu genade bewijzen aan weggelopen eerrovers Zijns Naams. Waar dat werkelijkheid wordt, mag met de apostel geroemd worden: Wie zal beschuldiging inbrengen tegen dfe uitverkorenen Gods? God is het die rechtvaardig maakt. Wie is het die verdoemt? Christus is het Die gestorven is, ja wat meer is. Die ook opgewekt is. Die ook ter rech terhand Gods is, Die ook voor ons bidt! Dirksland. C. J. Kesting. moet ze 20 m. omvatten. Dan is er een vloot van 4000 vissersschepen, waarvan de meeste zijn uitgerust met elektroni sche apparatuur om oefeningen van de N.A.V.O.-vloot te volgen. De samenstel ling en de bewapening van deze vloot is niet alleen defensief, maar ook offen sief. Speciaal de Middellandse-Zeevloot is in de laatste maanden relatief gezien, groot geweest. Er is ook een helikopter carrier (vliegkampschip voor helicop ters). Deze worden gebruikt voor de be strijding van duikboten. Het is niet al leen de aanwezigheid op zichzelf van deze vloot op de zuidflank van de N.A. V.O., maar bovendien kunnen de Rus sen daarmee een aanzienlijke steun ge ven aan Egypte en de andere landen, die tegen Israël zouden optreden. Daar komt bij, dat die hele vloot in vier da gen op de Atlantische Oceaan kan zitten en dan daar weer een bedreiging gaat vormen. Volgens vice-admiraal Van den Wall- Bake is de getalsterkte van de hele Russische vloot als volgt: 380 onder zeeërs, 200 jagers en fregatten, 23 krui sers, 2 helikoptercarriers, 270 kustpa- trouillevaartuigen, 150 motorboten en 300 torpedomotorboten. Deze schepen zijn behalve op de Middellandse Zee ook geregeld op de Atlantische en Stille Oceaan. Alle Westelijke vlootbewegin- gen worden nauwkeurig in het oog ge houden. Steeds veelvuldiger en hinderlijker proberen ze zich te mengen in N.A.V.O.- oefeningen, zoals vorige maand in de noordelijke Atlantische Oceaan. Er is niets aan te doen, want de zee is vrij. Gedurende de zestiger jaren is de Sovjet-vloot enorm uitgebreid. In 1960 zwierf er hier en daar slechts een spi- onnentrawler rond. Vóór 1964 was er praktisch geen sprake van hinderlijk volgen. Maar daarna werden de activi teiten steeds groter. Het begon met een stuk of 10 schepen. Gedurende de juni- oorlog om Israël verleden jaar kwam er een groot eskader van 25 a 45 schepen, dat er sedert steeds gebleven is. Gedu rende 1967 werd er 18 keer een vlag- vertoonbezoek gebracht aan een haven. Het bestaat uit 2 nieuwe kruisers, een groot aantal jagers, 8 a 12 duikboten en hulpschepen, benevens 1 helikoptercar rier, vooral tegen onderzeeërs. Doordat de Russen bevoorradingsschepen heb ben, kan deze vloot zelfstandig opereren zonder op een basis terug te moeten vallen. De Russische marine kan daar door gemakkelijker opereren dan die van de N.A.V.O. Daarbij komt, dat deze vloot gebruik kan maken van de havens van Alexan- drië en Port Said in Egypte, van die van Latakia in Syrië en die van Mers-El- Kebir in Algerië. Naar men weet, ver leent de S.U. in allerlei vorm grote steun aan de Arabische landen tegen Israël en daartegenover kan de rode vloot gebruik maken van hun havens. Ondanks al deze omstandigheden kan het een troost zijn, dat de Amerikaanse vloot nog altijd tweemaal zo sterk is als de Russische, maar het machtseven wicht dreigt desondanks verstoord te worden, ook al leveren Italië, Grieken land en Turkije hun aandeel in de ma ritieme verdediging. Gezien de meer agressieve politiek van Moskou van de laatste maanden ten aanzien van Tsjecho-Slowakije, Roemenië en Joego-Slavië en het vloot- vertoon op de zeeën en oceanen is de tijd voorbij, dat de N.A.V.O., zoals in derdaad gebeurd is, kon inslapen. Het is nodig dat het Westen klaar wakker wordt en zowel te land, in de lucht als ook ter zee zijn strijdkrachten zo sterk en effectief mogelijk maakt. GEno ZANDPAD 32 MTODELHARMS OUDE TONGE f» De uniformactie voor de majoretten- afdeling van de drumband Vooruit in Oude Tonge heeft zoveel succes gehad, dat Vooruit weer een beroep op de in woners van Oude Tonge gaat doen. Dit maal voor de drumband. Zaterdag 16 november zullen de ma jorettes zich in het nieuwe uniform presenteren. Dit valt samen met de aankomst van Sinterklaas in Oude- Tonge. Hij zal samen met zijn zwarte Pieten door burgemeester W. M. v. d. Harst op het voormalige raadhuis wor den ontvangen. Schoolkinderen brengen de Sint met muzikale medewerking van Vooruit een serenade. MODEHVIS UUeeneii v.h. Roodzand WHERSTRAAT 2 DIRKSLA!^D Uitgaande van de zendingscommissie der Ned. Herv. Kerk te Middelharnis wordt maandag 11 nov. a.s. een zen dingsavond belegd in het verenigings gebouw, Ring 13 te Middelharnis, aan vang half acht. Deze avond hoopt voor u te spreken Ds. K. Schipper die als zendingspredikant in Makassar werk zaam is, tevens zal hij dia's vertonen die betrekking hebben op het werk in de zendingslanden. Een ieder wordt uitgenodigd deze avond bij te wonen. HERKINGEN Zitting. De penningmeester van de Landarbeidersvereniging zal hedena vond zitting houden voor het in ont vangst nemen van de pachtgelden, van 8 tot 9 uur. Fortstraat 16. OUDDORP Bestellingen grammofoonplaat. Bestellingen voor de grammofoonplaat (Flakkeesche kinderkoren) Massale koorzang Kerstliederen, kunnen uiter lijk tot 14 november gedaan worden bij Mevr. Labee, Beatrixweg 11, Ouddorp. NIEUWE TONGE Verkoping. Dinsdag 12 november wordt er door de meisjes vereniging een grote verkoping gehouden in het Vere nigingsgebouw aan de Molendijk van vele gemaakte en gekregen goederen. Er is van alles te koop. Vele handwerken, kledingstukken en allerlei aardige arti kelen. Voor één of twee kwartjes kunt u mee raden naar vele dingen. Ook is er voor de kinderen een grabbelton met allemaal aardige verrassingen. 's-Mid- dags van 3.30 tot 4.30 uur is het open voor kinderen. De verkoping heeft men liefst 's-avonds van 6.30 tot 9 uur. Dan zal er ook op zijn Amerikaans verkocht worden. Komt en blijft vooral 's-avonds Er is dan ook koffie verkrijgbaar. Om 9 uur wordt de uitslag van het gerade- ne bekend gemaakt en worden de over geblevene artikelen bij opbod verkocht. De opbrengst is ten bate van de plaatse lijke kerk en van de Ger. Zendingsbond. Komt, ziet, raadt en koopt. Steunt de kerk en zending. BOUWMATERIALEN Dirksland Telefoon 333 Vertegenwoordiger voor Schou- wen-Duiveland J. M. Folmer, p.a. Ooststraat 25, Nieuwerkerk (01114) 769. Het meisje op bovenstaande foto kan met haar handje de reuzenappel maar juist omvatten. De appel, een rode Goudreinet, werd gekweekt in de boom gaard van dhr. den Baars te Dirksland. De eerste pluk van jonge boompjes bleek nogal fors te zijn uitgevallen. Het exemplaar op de foto woog ruim 600 gram en heeft een omtrek van maar liefst 36 cm.! Na reuzen aardappels, spruiten en bieten zijn er nu dus ook reuzenappels op Flakkee. Het echtpaar Nixon. Richaird M. Nixon zal de komende 4 jaren aan het hoofd van de Ameri kaanse Regering staan. Het Amerikaan se kiezersvolk heeft dat overigens met geringe meerderheid blijkens de uitslag van de dinsdag gehouden ver kiezingen zo gewild. De definitieve be kendmaking kwam p,as woensdagmor gen. De democratische candidaat Hu- bert Humphrey, wiens kansen aanvan kelijk eveneens hoog stonden genoteerd was verslagen. De meer extreme Georg Wallace, candidaat van de onafhanke- lijkheidspartij bleef ver in de minder heid. In ons land heeft «althans bij de fractieleiders van de politieke partijen in de Tweede Kamer, het nieuws van de verkiezing van Nixon weinig enthou siasme gebracht. Mr. Biesheuvel (A.R.) zou volgens perspublicaties hebben ver klaard in de politieke opvattingen van Humphrey meer vertrouwen te hebben dan in die van Nixon. Ook drs. Sciunel- zer (K.V.P.) was gereserveerd t.o.v. de verkiezing vian Nixon. Wat wil Nixon? Elseviers weekblad dat in haar vorige nummer een voorbeschouwing hield op de verkiezingen karakteriseerde Nixon als iemand die zich niet tot bindende uitspraken laat verleiden. Hij pleit voor een eervolle vrede in Vietnam. De be trekkingen tussen Amerika en Frank rijk zag hij graag verbeterd en hij zal streven naar vreedzame betrekkingen met China. Door de invasie in Tsjecho- Slowakije is Nixon wantrouwig gewor den jegens de russische leiders. Originele en constructieve gedachten koestert hij omtrent het rassenprobleem „Het is niet genoeg als wij er in slagen steeds meer negers werk te verschaf fen in door blanken geleide onderne mingen. Er zal zwart eigendom moeten worden gecreëerd: neger-kapitalisme. Integratie is een goed ding. Maar zij zal moeten steunen op een solide basis van gelijkwaardigheid in alle opzichten. Dat betekent dat er in de neger-ge meenschap ook van binnen uit veran deringen ontstaan. Het is niet voldoen de wanneer alleen van buiten af de be staande barrières worden geslecht". Over zichzelf zegt hij: „Ik denk dat mijn image beter is dan acht jaar ge leden. Ik denk dat ik beter gewapend ben om het Amerikaanse volk als pre sident te dienen dan acht jaar geleden". Nixon die in januari de presidents zetel zal bezetten lijkt derhalve met de beste bedoelingen bezield. Nixon zal ze nodig hebben om als president te slagen. De Amerikaanse binnenlandse toestand en de oorlog in Vietnam, conflicten in Azië enz. zullen hem handen vol werk geven. Achter het kopje hebben we om in bepaalde ogen niet al te eigenwijs te lijken toch nog maar een vraagtekentje gezet, al vinden wij een uit roepteken meer op zijn plaats. Het rapport van dokter van Loo schrijft aan de fluoridering van ons drinkwater een sterke vermindering van het tandbederf bij kleuters toe maar de praktijk blijkt toch nog wel eens anders te leren. De Hoofdleidster van de Openbare kleuterschool te Sommelsdijk, mej. C. Koster heeft n.l. de ouders van haar leerlingetjes per brief gevraagd de snoepgewoonten van de kinderen te veranderen i.v.m. het toenemende tandbederf! Mej. Koster heeft bij sommige van haar kleuters erg slechte gebitjes gezien waarom ze adviseert voortaan bij verjaardagen op school niet meer op allerlei zoetwaren maar op een stukje kaas of worst, een pepermuntje, kauwgum of een stukje fruit te trakteren. Het lezen van dit briefje heeft ons enerzijds lichtelijk geschokt, anderzijds toch ook weer verrast. Geschokt omdat ondanks een nu reeds zes jaar bestaande fluori dering toch nog „erg slechte" gebitjes voorkomen, verrast omdat een kleuterleidster precies aanvoelt waar de oorzaak van het kwaad ligt. Mogen we zo vrij zijn de eenmans, zo u wilt eenvrouws-actie van mej. Koster op een belangrijk hoger plan te stellen dan de fluoridering van het drinkwater? Fluoridering heeft n.l. de oorzaak van het kwaad niet op, dat vermag het verzoek van mej. Koster mits de ouders zo ver standig zijn wel te doen. Van zaterdag 9 november v.m. 12 uur t.m. maandag 11 november v.m. 9 uur Middelhamis-Sommelsdijk: Dienst heeft dokter Dogterom, telef. 2121, Voorstraat, Sommelsdijk. Dirksland-Herkingen-Melissant: Dienst heeft dokter B. Elvé, Ring 117, Dirksland, tel. (01877) 262. Flakkee-Oost: Dienst heeft dokter M. de Jager, Nieuwe Tonge tel. (01875) 301 en dokter G. J. Buth, Den Bommel, tel. (01871) 306. DIENST WIJKVERPLEEGSTER Melissant-Dirksland-Herkingen: Van vrijdagavond 6 uur tot maandag ochtend 8 uur Zr. P. v. Noord, tel. 01876 224, Herkingen. Wit-Gele Kruis Achthuizen: Dienst heeft zuster Veneranda, Acht huizen, Den Bommel, Stad aan 't Ha ringvliet, tel. (01873) 577. Speciaal in het opmaken van B. V. d. Veer Telefoon 2682 Westdijk 36 MIDDELHARNIS ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft dierenarts Wagner, telef. (01877) 281, Dirksland. THOLEN Zondagsdienst artsen. Zondag 10 no vember hebben voor de gemeenten Poortvliet, Tholen, Nieuw Vossemeer, St. PhiUpsIand en Oud Vossemeer dienst dokter Looysen, tel. (01660) 542, Tholen en dokter de Looze, tel. (01667) 400, Oud Vossemeer.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 1