Bermtoerisme taboe in gemeente Goedereede RIHA I reportages mossel+ ELFBO CV. ^apei ,De Vrouwe van de Orendsburcht' t Financieel overziclit ilpenboi grcBSse é2() ir Ook de Strandverordening stelt regels ir Mobiele kraan is y,zorgenkind'' Mankrijk de beste Ook voor I FOTOGRAFIE I J. ZANDSTRA I SOMMELSDIJK Plaatselijk Nieuws Hoe rijk is Nixon Bijzondere franlt zegels Ned. Anti| 1uisliou( Zesde Zeeuwse I Zendistgsdag VERVOLGVERHAAL Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Dinsdag 5 novemb. sdag 5 novemb De leden van Goerees gemeenteraad, de heren L. Visser, J. Komtebedde en J. Santlfort hebben zich in de j.l. donder dagavond gehouden raadsvergadering uitgesproken tegen een der artikels, art. 211, in de te herziene Alg. Politieveror dening. Dit artikel bepaalt dat het an ders dan op kampeerplaatsen verbo den is tenten, caravans of andere al dan niet aan hun bestemming onttrokken en al dan niet verrijdbare voertuigen, voor recreatief verblyf bestemd, te plaatsen, te hebben of te laten staan". De commissie voor Strafverordenin- gen had bedoeld .artikel liever geheel willen schrappen maar B. en W. stel den daar als hun mening tegenover dat het toenemend verschijnsel van cara vans e.d. die langs openbare en parti culiere wegen worden geplaatst, een al gemene strafbepaling noodzakelijk maakt. B. en W. attendeerden de raad op de mogeiykheld tot toepassing van de onthefflngsbevoegdheld. Dhr. J. C. Komtebedde vond het alle maal te ver gaan en hij vroeg zich af of met deze verordening het Algemeen Be lang gediend wordt. Dhr. Komtebedde zag het veel minder ernstig dan B. en W.; „het komt voor dat vaders en zo nen langs de dijk vissen terwijl de moe ders onderaan de dijk een tentje op slaan of in de caravan verblijven, is het nu heus nodig dat de politie daar ach terheen moet?" vroeg dhr. Komtebedde zich af. „Schrappen dat artikel", adviseerde ook dhr. L. Visser. Evenals dhr. Kom tebedde vond ook hij dat e.v. voorko mende uitwassen aan de hand van an dere Verordeningen bestreden kunnen worden. Geen enkele verwachting koes terde dhr. Visser over hantering van de ontheffingsbevoegdheid, in de praktijk, met de caravan van dhr. Kamp, had hij dat anders meegemaakt. Ook dhr. J. Santifort kon het ge zichtspunt van B. en W. niet delen; hij wees er op dat de Overheid door de aanleg van brede stroken het bermtoe risme juist stimuleert en dhr. Santifort verwachtte dat dergelijke stroken ook langs de aan te leggen Dammenweg zullen komen. Bö voorbeeld „U moest zich eens op het eiland Tholen oriënteren", antwoordde de voorzitter", daar kwamen zoveel Belgen met caravans dat het Waterschap in samenwerking met de gemeente ter be scherming van de dijk stringente maat regels moest nemen". Als de vrijheid is ontstaan is het moeilijk de klok terug te zetten, momenteel is bij ons daarvan nog geen sprake maar u moet uw da gelijks bestuur een middel in handen geven om in te kunnen grijpen als het zich mocht voordoen", adviseerde de voorzitter. Dhr. Komtebedde: Als het nu enkel langs openbare wegen verboden zou wordener mag toch wel een beetje vrijheid blijven?" Dhr. Visser dacht er evenzo over; hij veronderstelde dat Rijkswaterstaat en het Waterschap de verbodsbepaling in hun keuren kunnen opnemen. Een ander geluid kwam van dhr. G. Tanis: „Momenteel is de verordening nog niet nodig maar straks temeer als de stroom los komt. Er is in onze ge meente accomodatie voor tenten en ca ravans voldoende". Ook dhr. de Jong ging daarvan uit; hij wilde liever voorkomen dan genezen. Tenslotte spraken de heren Komte bedde, Visser en Santifort zich tegen het artikel uit. Is directeur wel nodig? De raad ging accoord met de voorge stelde wijziging van de Rangen- en Be zoldigingsverordening 1966 i.v.m. de voorgenomen aanstelling van personeel t.b.v. de gem. visafslag te Stellendam. Het salaris van de aan te stellen di recteur komt overeen met dat van het Hoofd Gemeentewerken (minimum 1511,maximum 1743,per maand). Het salaris van de. boekhoudster - tele foniste komt overeen met dat van hoofdklerk ter secretarie (minimum 684,max. 884,per maand). Enkele heren vroegen zich af of aan stelling van een directeur voor de Vis afslag wel nodig is. De voorz. ging daar thans niet nader op in; het komt in de novembervergadering aan de orde. Wijzigingen. Voorts werden gewijzigd de Verorde ningen Brandveiligheid, de beheersver- ordening begraafplaatsen, het haven- reglement Goedereede en de verorde ning op de heffing en invordering van woonforensenbelasting als ook de Drank- en Horecaverordening. De strandverordening. De vastgestelde strandverordening is niet helemaal nieuw. Al in 1935 werd door de gemeenteraad van Ouddorp de „Verordening op de zeebaden, het strand en de duinen" vastgesteld. B. en W. achtten het gewenst dat ter bescherming van belangen als de open bare orde, zedeUjkheid en gezondheid, een nieuwe verordening te ontwerpen teneinde regelend te kunnen optreden. M.b.t. de strand-consumptietenten wordt bepaald: „Het is verboden in een zich op het strand of in de duinen be vindende inrichting, waarin zwak alco holische dranken plegen te worden ver- j kocht, sterke drank te verstrekken. Het sluitingsuur wordt op 23.00 uur gesteld. O.m. is het tijdens het badseizoen verboden met wagens, fietsen en brom fietsen te rijden, ze te plaatsen, te laten staan of liggen. Toegezegd werd dat die Ouddorpers die gewoontegetrouw in alle vroegte een „strandfietstochtje" maken niet direct op de bon gaan. Structuurschets Grevelingenbekken. De raad ging ermee accoord de door de Stichting recreatieplan Grevelingen bekken ontworpen structuurschets met de daarbij behorende gespreksnota ten principale te aanvaarden als uitgangs punt voor deelneming door de Gemeen te aan de totstandkoming van een bo- vengemeentelijk publiek-rechtelijk li chaam hetwelk met de opstelling en realisering van het definitieve struc tuurplan voor dit gebied zal zijn belast, evenwel onder het uitdrukkelijk voor behoud, dat de thans op de bij de schets behorende kaart aangegeven bebou- wingsmogelijkheden geen bindend ka rakter dragen, daarbij het vertrouwen uitsprekend, dat bij het creëren van re creatieve bebouwingsmogelijkheden voor het grondgebied van deze gemeen te, voldoende inspraak zal worden ge boden. Dhr. de Jong gaf de hoop te kennen dat de gemeentelijke autonomie geres pecteerd zal worden en dhr. G. Tanis vroeg zich af of de gemeenten wel in spraak zullen hebben. De voorz. verze kerde dat dat zeker het geval zal zijn. Er kan b.v. worden gekomen tot een recreatieschap waarin alle gemeenten participeren. Ook Rijk en Provincie zul len i.v.m. de omvang van het plan daarin deel moeten nemen temeer om dat de buitendijkse gronden overwe gend Rijkseigendom zijn. Dhr. G. Tanis informeerde of het niet wenselijk zou zijn dat de gemeentebe sturen van Goeree-Overflakkee met die van Schouwen in contact treden. Dat contact bleek er tussen de he ren burgemeesters al te zijn geweest op instigatie van de Provincie. „Dat vind ik onjuist!" verweet dhr. G. Tanis daarop. De voorz. repliceerde: „Ook burge meesters hebben de vrijheid om tot een Vereniging of Stichting toe te treden. „De bedoeling is geweest om tegen over de technocratie van bestuurlijke zijde een stuk te krijgen om gezamen lijk over te praten. De Stichting heeft hiermee haar werk gedaan". „De raad beslist in laatste instantie!" stelde de voorz. de raad gerust. Nieuwe weg D 1. Een aanvullend crediet, groot 442. 250,werd beschikbaar gesteld voor aanleg van de weg d 1, leidend vanaf de Hofdijksweg naar de Oosterweg. Voor de aanleg is thans in totaal een crediet van 1.438.250,beschikbaar gesteld. Op dit bedrag wordt een sub sidie van 98,8»/o genoten! De kostenvermeerdering vindt haar oorsprong in o.m. de aanleg van een riolering, het verbeteren van het toe leidende gedeelte Hofdijksweg, de aan leg van parallelwegen, de vervanging van het aanvankelijk geprojecteerde fietspad en het maken van twee bus halten. In het verlengde van de Bem- hardweg zal de eindbushalte van de busdienst komen te liggen. Burg. Smith deelde mee dat de be woners van de Oosterweg waarvan sommigen een deel van hun voortuintje moeten missen van een en ander op de hoogte zijn gesteld. Hij verklaarde veel begrip voor de situatie te hebben aan getroffen. De zorgenkraan. De raad ziet blijkens de besprekingen van het voorstel tot reparatie van de mobiele kraan waarvan de kosten rond de 16.000 gulden zullen liggen in de mobiele kraan een zorgenkraan. De kraan doet voornamelijk dienst op de vuilstortplaats te Ouddorp. B. en W. berekenden dat in 1967 de kraan 1173 uren werd gebruikt ■waarvan de kosten per uur op 18,71 kwamen. De raming voor 1968 is f 21,78 en inclusief een deel van de reparatiekosten op 24,86 per uur. Het komt B. en W. voor dat voor dit bedrag geen mobiele kraan of soort gelijk werktuig met chauffeur kan wor den gehuurd waarom zij niet tot af- .stoting uit het gemeentebezit maar tot reparatie adviseerden. De kraan zal nog 4 jaar meekunnen. De heer G. Tanis dacht daar heel an ders over: „Dat ding is een last die we beter kwijt konden zijnvond hij. „We hebben met kranen slechte erva ringen, gaf de voorz. toe. Hij wees er op dat de kraan op de vuilnisbelt niet gemist kan worden omdat de vuilniswa gen die geladen 30 ton weegt niet aan de rand van het stortgat kan ko men. Een huurkraan zou 30,per uur kosten. Ook dhr. D. Sandifort was pes simistisch, een rekensommetje dat overigens niemand kan volgen was voor dhr. Sandifort het gegeven dat een huurkraan op 18,per uur komt. „Een knappe calculatie", vond de voorzitter. „Een particuliere kraan zal voordeli ger zijn en zal meer presteren", dacht ook dhr. Komtebedde. „Dan zouden we 9000,ineens moe ten afschrijven", wierp de voorz. tegen. Tenslotte verklaarde enkel dhr. G. Tanis zich tegen het voorstel tot repa ratie. Bouwrijp maken. Voor het bouwrijp maken van gron den in het bestemmingsplan „den Aan was" werd een bedrag van 13.000, beschikbaar gesteld. Het betreft het be- straten van de toegang naar de in aan bouw zijnde dagwinkels. Het crediet kan onmiddellijk tot uitvoering worden gebracht. Viskisten. Het is noodzakelijk gebleken de be staande voorraad van 650 viskisten in de gem. vismijn te Stellendam met 100 stuks uit te breiden. Een crediet van 3000,werd daarvoor beschikbaar ge steld. Een jaarlijkse subsidie van 50, werd toegezegd aan de Stichting het Nederlands Astma Fonds. Door de Stichting Geestelijke Volks gezondheid was gevraagd de subsidie van 0,28 et. per inwoner tot 0,45 et. op te trekken. Het gemiddelde bedrag per gemeente is 0,43 B. en W. verklaren zich niet bereid aan verhoging van de gem. bijdrage tot dit bedrag mee te werken mits alle andere gemeenten Als exclusief dealer van de Rlha orgels, nodigen wi] u uit de geweldige Rlha orgelkollektie te komen beluisteren.HetRiha orgel waar elke muziekliefheb ber verrukt over blijft I Vanaf 1.995,-(incl. bank en nagalm). alle goede merken In éin zaïk Middelburg L.Delft 103-105 Tel. 0I180'76M ook In Den Haag Groningen Heerlen daar eveneens toe besluiten. Zolang dat niet het geval is blijft de subsidie op 0,28 et. per inwoner. De Mary keweg. Door dhr. L. Visser was het college de volgende vraag gesteld: In de raadsvergadering van 28 maart 1.1. werd besloten de Marijkeweg vanaf de Ireneweg over een lengte van 200 meter te verbeteren ca. door het aan brengen van verharding bestaande uit puin en grind voor een bedrag van 2.500,Hoewel er geruime tijd ver streken is, bevindt deze weg zich nog steeds in zeer slechte toestand. Wanneer denkt het College boven genoemde maatregelen ten uitvoer te brengen zodat er van een werkelijke verbetering inderdaad sprake is? Het bij uw besluit van 28 maart 1968 gevoteerde krediet ad 2.500,werd bij besluit van het college van gedepu teerde staten dezer provincie van 8 mei 1968 GS nr. 118 goedgekeurd. Wegens ziekte van het hoofd gemeentewerken de bouw van de nieuwe gemeentelijke visafslag en de daarop volgende bouw vakantie konden de werkzaamheden eerst in aug. 1968 worden uitgevoerd, d.w.z. egaliseren en aanbrengen van puin- en grindverharding. Op de vraag „wanneer denkt het college bovengenoemde maatregelen ten uitvoer te brengen", luidt ons antwoord derhalve: „de werkzaamheden werden inderdaad uitgevoerd". Een geheel ander punt is of de ten uitvoer gelegde maatregelen effect heb ben gesorteerd. Dit nu is een punt wat reeds in onze vergadering van 1 okt. j.l. ter sprake is gebracht. Nu een meer gesloten, althans een minder water- doorlatende verharding is aangebracht, komt, erger dan vroeger, het euvel naar voren, dat de gehele weg a.h.w. opge sloten is door zandwallen, zodat het he melwater thans langer op de weg blijft staan dan voorheen het geval was. In onze vergadering van 8 oktober j.l. kwamen wij tot de conclusie, dat de juiste oplossing zou zijn het verwijderen van tenminste één zandwal, n.l. aan de oostzijde van de weg en in de vrijko mende grondstrook ofwel een goed functionerende drainage of wel een greppel aan te brengen. Wij hebben het hoofd gemeentewerken opgedragen con tact op te nemen met de betreffende eigenaren, teneinde te onderzoeken of voldoende bereidheid tot medewerking terzake bestaat. In het bevestigende ge val stellen wij ons voor u t.z.t. een aan vullend voorstel voor te leggen. MIDDELHARNIS Kerkdienst. Heden dinsdagavond 7.30 uur hoopt voor de Ger. Gemeente alhier voor te gaan ds. J. van Vliet van Aagtekerke. OUDDORP Kerkdienst. Heden dinsdagavond om half acht hoopt voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan Ds. A. Vergust van Rotterdam. DEN BOMMEL Dankdag. Woensdag 6 november a.s. wordt in de Herv. kerk dankdag voor het gewas gehouden. Diensten: 2.30 uur n.m. (voor de kinderen) ds. H. Jongebreur van Stad en 7.30 n.m. ds. C. v. d. Berg van Katwijk. Amerikaanse presidentskandidaten maken van hun financiële positie geen geheim. Onlangs is een boekje over Ri chard Nixon's financiën opengedaan. De Republikeinse kandidaat bezit een vermogen van 515.830 dollar netto. Zijn bezittingen vertegenwoordigden eind september een waarde van 858.190 dol lar; daartegenover stonden verplichtin gen tot 342.360 dollar. In het rijkbe- taalde advocatengilde, waaruit hij af komstig is, neemt Nixon met zijn half miljoen dollars nog maar een beschei den plaats in. (Elsevier). Twee van onze hoofdfondsen kwamen deze week met cijfers op tafel namelijk Hoogovens en Kon. Olie. Als men geloven mag dat bepaalde koersontwikkelingen hun schaduwen vooruit werpen dan heeft de beurs wat deze fondsen betreft een fijne neus ge had. Immers de koers van Hoogovens heeft praktisch niet meegedaan aan de flinke opleving die er voor internatio nals heeft plaatsgevonden. De waarheid kwam aan het licht toen deze week de toch wel teleurstellende cijfers over het derde kwartaal werden gepresenteerd. Hieruit bleek dat de groei zich in het derde kwartaal niet heeft voortgezet doch in tegendeel ten opzichte van de nettowinst van het derde kwartaal van 1967, gemeten per aandeel, van een ach teruitgang sprake is. Het was dan ook niet te verwonderen dat de koers een flinke aderlating moest ondergaan. Bij Kon. Olie ging het andersom hier was juist sprake geweest van een be langrijke koersstijging. De oorsprong was natuurlijk de gun stige winstverwachting, waarin men niet werd teleurgesteld. De winst steeg over de eerste 9 maanden van het lo pende boekjaar met lZ,2<'li,. In de huidi ge koers zit nog steeds de aangekondig de bonus van 12V2"/o. De koers is onder tussen op 209,aangekomen. Unilever was gevraagd op bonusge ruchten. Woensdag 6 november komt men met de kwartaalcijfers en het in terimdividend. Philips volgt op 12 november. Bij Philips, we schreven dit al eerder, zal men er mogelijk rekening mee moe ten houden dat de winst over het twee de halfjaar lager zal uitkomen dan over het eerste halfjaar. Lokale markt. Van Ommen kwam met een zeer gun stige tussentijdse mededeling. Deze kwam belangrijk vroeger dan vorig jaar toen de aandeelhouders pas op 14 januari werden ingelicht omtrent de gang van zaken. Men krijgt sterk de indruk, dat een en ander vervroegd is door steeds ster ker wordende geruchten omtrent een mogelijke fusie, overname of splitsing van het bedrijf. Ook H.A.L. trekt wat meer belang stelling en begint de parikoers weer te naderen. De direktie spreekt dan ook van een aanzienlijke verbetering van de resultaten, wat voornamelijk te danken is aan de Cruises die thans op grote schaal door de H.A.L. worden onder nomen. Voor het lopende jaar wordt onvoorziene omstandigheden voorbe houden een positief resultaat verwacht. Dat is dan meer dan men vorig jaar heeft durven hopen, zodat het koers herstel verklaarbaar is. Ook aandelen Rotterdamse Loydd konden zich in een grotere vraag verheugen, hoewel pas is medegedeeld, dat de resultaten over het lopende boekjaar ongeveer gelijk zullen zijn aan 1967 toen 14»/o dividend werd uitgekeerd. In het algemeen genomen krijgt men toch de indruk dat de scheepvaart lang zamerhand in beter vaarwater komt wat zich dan ook al in de resultaten over 1968 zal weerspiegelen. Het emissie bericht van Twentsche Kabel heeft voor dit fonds een krach tige koersstijging teweeggebracht, die afgezien van de sterke positie van deze onderneming haar oorsprong vindt in het feit, dat wederom tegen pari zal kunnen worden ingeschreven zodat een aanzienlijke claim voor de bestaande aandeelhouders vrij valt. De tapijtsektor geeft nog steeds een levendig aanzien vooral Bergoss en Desseaux gaan voorop. Vergelijken we de koersen met 1 ok tober dan betekent dit voor Bergoss een stijging van 120 punten voor Desseaux van 200 punten. Bij de tussentijdse mededelingen ver wacht Gelderland-Tielens een onveran derd dividend van 27% over het ver grote kapitaal. Ook Thomassen en Drij ver verwacht het dividend te kunnen handhaven. De concernomzet is tot nog toe hoger maar de resultaten zijn tot dusver wat achtergebleven. Bij de Nederlandse Bontweverij heeft de gang van zaken tot dusver na dit jaar een verbetering te zien gegeven vergeleken met vorig jaar. Men ver wacht ook hier een gelijk dividend. Bij Mosa heeft de gunstige ontwikke ling zich voortgezet. In de eerste 9 maanden van 1968 zijn de omzetten met ongeveer 16''/o gestegen. De gestegen loonkosten konden inmiddels door stij ging in de produktieviteit worden op gevangen. Verenigde Bedrijven Bredere verwacht onvoorziene omstandigheden voorbehouden dat de resultaten over 1968 duidelijk hoger zijn dan die over 1967 zo heeft de direktie in een tussen tijds bericht medegedeeld. De Drentsch - Overijselse Houthandel (LUCHTVAARTZEGELS) Van 3 decmebr 1968 tot en mei cember 1969 zal de postadmii van de Nederlandse Antillen d zondere frankeerzegels zonder uitgeven. Op de serie, die ontworpen is heer H. Winkel van studio Joh 20 voor 1, 25 voor 2, ,je collectie CY( gen verlaagde bij: EBB. VAN EES dé ën Zonen N.V. te Haarlej .„geweg 218 - vliegtuigen van de Antilliaanse vaart Maatschappij afgebeeld. De waarden, voorstellingen ren zijn als volgt: Nieuwe Toi Waarde: 10 et., dens de vlucht" en zwart. „Friendshhip-5| kleuren: geel, JV M El AM m B A H11111 Waarde 20 et., „Douglas DC-9 de vlucht, kleuren: oker, blaai zwart. heel eenvou Inderden guldei ledkoper. legt hem zelf inder speciaal hap. raagt volledige figen en prijsopi KESTEIiOO Kerkstraat Brujnisse Tel. 334 rraagd terstond| itflakkee ■eftijd plm. 35 P. G. landbouwbedrij Ier en 2 dochteq !l3 jaar. [even onder no.| •eau van dit bl8 Waarde 25 et., „Friendship- „Douglas DC-9" staande, kleuren;] blauw en zwart. Dankzij de medewerking van de' keraad der Ger. Gem. te Middej kan op zaterdag 9 nov. a.s. de Zeeuwse Zendingsdag worden ga den. De middagvergadering beginl| 3.30 uur, de avondvergadering uur, beide in het kerkgebouw Segeerstraat te Middelburg. Aan deze Zendingsdag zal mede! king verleend worden door: Dsl Rijksen, Gouda (voorz. Zendingsdepl ten); Ds. J. Karens, Nieuwerkerkf derwerp: „Een onwillige ZendelJ Ds. A. W. Verhoef, Barneveld (osl werp: „Niet verteerd"); Ds. G. A.f derveld, Middelburg. Het Zendingsverhaal zal verzorgd J den door dhr. M. Nijsse te Middeltj (onderwerp „De zwervende zendelii Tot onze blijdschap kunnen \v| mededelen dat ook onze Zendell Landbouwdeskundige J. Commelirl Ikachi bereid is op deze Zendingsda spreken over het onderwerp: „Uii| ding van zendings-arbeiders een der gehele Gemeente," n.a.v. Handl verwacht over 1968 een lagere •wirel Bij Lips en Gispen heeft de omzet f echter gunstiger ontwikkeld danj verwachtingen waren. Obligatiemarkt. De Bank van Nederlandse Gemecl zal overgaan tot de uitgifte van eeil "/o 25 jarige lening groot 100 mil tot de koers van 98V4"/o. L Bij overtekening word het recht behouden het bedrag der lening tei hogen tot 150 millioen. De lening vanaf 1979 worden afgelost in vijl jaarlijkse termijnen van afwissetel en 7"/o per jaar. Datum van inschrij| is woensdag 13 november, datum' storting 9 december. Op dinsdag 5 november zal men nen inschrijven op 6 min. 7*,'j'i jarige obligaties ten laste van de st: ting St. Bonifatius Hospitaal te M warden a 98V2»/o. ferleden jaar 111 november, winkelen, in |ar alle winkd reep er niet vJ toch geen grJ Tot een vriel brand hielp: „Vl ^tandsdag, zullf werd 's morg| vapenstilstand naakte aan de ?ordt die dag gië? vroeg ik. \>Td niet, er is mensen hebbe b!" Sit jaar is het ':ies 50 jaax geil am aan de ooi [ele gebeurtenia (ere lezers zull| m herinneren. Historisch verhaal uit de 16e eeuw door P. de Zeeuw J.G.zn, HOOFDSTUK I Tegen wU en dank naar het roofslot Meester Gottfried Sorel was in zijn werkplaats druk bezig met houtsnijden. Hij had de met sterren versierde muts van een pop onderhanden, 'n Meisje van een jaar of zeventien keek met belang stelling toe. Ze was niet knap, maar heel lief en ze had zachte bruine ogen. Gottfried Sorel was trots op zijn nicht en hij hield van haar alsof het zijn eigen kind was. Och zijn eigen kind. Hij en zijn vrouw Johanna hadden slechts één kind gehad en dat waren ze vroeg ver loren. Maar nu hadden ze Christina. 'tW as vreemd gegaan met dit kind. De Sorels waren oorspronkelijk uit Vlaan deren afkomstig, maar woonden nu reeds vele geslachten in de Beierse stad Ulm. Gottfried, de houtsnijder, had 't zelfs weten te brengen tot burgemeester van die stad. Hij vormde een scherp contrast met zijn jongere broer Hugo. Dat was altijd een onverbeterlijke deugniet ge weest en de laatste twaalf of veertien jaar had men niets meer van hem ge hoord. Hij wilde niet studeren en geen handwerk leren, maar had zich jaren geleden bij een woeste bende lans knechten gevoegd, met wie hij door de wereld zwierf, levend van roof. Jaren geleden was hij plotseling thuisgekomen, doodziek van de derde- daagse koorts. Hij had een jonge, bijna stervende vrouw bij zich, de buit van zijn rooftochten in Italië. Ze hadden een klein meisje, Christina, bij zich. Toen het jonge moedertje voelde, dat zij ster ven ging, had zij haar kind aan Johan na toevertrouwd. Zij had haar en Gott fried gesmeekt voor het kind te willen zorgen. Graag hadden ze die taak op zich ge nomen en sedertdien was Christina in het burgemeestershuis opgegroeid. Want Hugo trok er, zodra hij genezen was, weer op uit en slechts een enkele maal had hij zijn kind opgezocht. Het snijwerk, waaraan meester Gott fried bezig was, was bestemd voor het koor van de Grote Domkerk. Christina zorgde voor vruchten, bladeren en bloemen, die de houtsnijder als model moesten dienen. „Je zult het bos nog eens in moeten Stina," zei Gottfried, terwijl hij zijn mes even neerlegde. „Maar oom, ik heb een wilde roos en maankruid en brem en nog meer bloe men, waarvan ik de namen niet ken. Is dat niet voldoende?" „Ik moet nog veel meer hebben lachte de houtsnijder maar ik snap jou wel. Jij durft het bos niet in! Je bent natuurlijk bang voor de rovers van Slangenwoud en Arendsburcht!" „Ja, dat ben ik zeker, oom, die kerels ontzien niemand en niets!" „Maak je maar niet bang, Stina kalmeerde de houtsnijder zijn nicht. Je behoeft niet alleen te gaan hoor. Ik ga met je mee en anders geef ik Hans en Peter, m'n beide knechten, met je mee. Overigens kan ik je geruststellen. Als de keizer z'n zin krijgt, zullen we gauw van die twee roofnesten verlost worden. Vandaag was er op het stadhuis juist een brief van de keizer, waarin hij meedeelt een verbond te willen oprich ten tussen alle vrije steden en alle eer lijke edelen, waarbij de roofridders ge dwongen zullen worden zich bij dit ver bond aan te sluiten!" „Dat zou heerlijk zijn! juichte het meisje dan kunnen onze wagens met koopwaar ook niet meer worden over vallen bij het „Betwiste Fort" door die van Slangenwoud of Arendsburcht!" „Stil eens even, Christina, wat hoor ik voor een herrie in huis?" onderbrak Gottfried de woordenstroom van het meisje. Op hetzelfde ogenblik werd de deur van de werkplaats opgengegooid en stormde tante Johanna binnen, met de uitroep: „O Gottfried, kom eens gauw, er stappen ruiters voor de deur af. Wat zou dat betekenen? Ik meen dat je broer er bij is!" „Hij is welkom zei de houtsnijder, terwijl hij bedaard het zaagsel van zijn buis af klopte. Ga je mee Christina, dan zullen we eens zien, wat je vader te vertellen heeft!" In de hal troffen ze een man aan, die er mager en ellendig uitzag. Hij was ge kleed in een grove kiel, terwijl zijn ar men en borst met roestig ijzer waren bedekt! Echt het type van een wetteloze lansknecht. Het meisje schrok toen zij hem zag. Dat moest dan haar vader zijn. Daar was geen twijfel aan, want oom Gott fried stak z'n hand uit en zei hartelijk: „Welkom thuis, broer Hugo!" „Dag vader!" lispelde Christina daar op. „Hè wat? Is dat mijn dochter? Nou nou, dat is een flinke meid geworden. Kom hier, kind, en geef je vader een zoen! Wel wel ging hij voort, terwijl hij het meisje van de grond tilde jij bent zo licht als een veer. Je lijkt wel op onze zieke jonkvrouw ginds op de Arendsburcht! Je lijkt helemaal niet op je moeder, kind!" „Hoor eens, Hugo kwam Johanna er nu tussen toen jouw vrouw met haar kindje hier aankwam, waren ze dod-op van de lange vermoeiende reis en van de ruwe behandeling, die zij hadden ondervonden. We hebben de grootste zorg aan Christina besteed, maar sterk is zij nooit geworden, 't Is zelfs een wonder, dat zij nog leeft". „En mooi is onze Christina niet zei de houtsnijder dat weet zij zelf heel goed, maar zij is een goed, zacht kind". „Da's maar goed ook viel Hugo in als ze mooi was, zou ze daar ginds alle kerels om haar vinger kunnen win den. Vooruit Camilla, och nee, Christina bedoel ik, pak je boeltje bij elkaar, want morgen neem ik je mee naar bo ven naar de Arendsburcht!" Als de grond onder haar voeten was weggezonken, had het meisje niet har der kunnen schrikken dan zij nu deed. „Naar de Arendsburcht?" riep zij ver- sclirikt. „We gaan naar binnen besliste de houtsnijder voor je mannen zal in de hal gezorgd worden. Kom Hugo, dan kunnen we binnen bij een glas wijn rustig praten!" Met z'n vieren gingen ze naar binnen en Hugo liet zich neervallen in de ge makkelijkste stoel, die hij vinden kon. „'t Is hier warempel nog net eender als toen de oude man nog leefde! zei Hugo, terwijl hij het zich gemakkelijk maakte in de armstoel van zijn vader. Hei daar, Camilla, maak jij m'n helm eens los. Wat, heb jij dat nog nooit: daan? Nee maar, nu zullen we het gen! Waar is een vrouw anders w dan om een soldaat van dienst te zij O, heb je hem toch losgekregen? 3l| zo, trek dan nu mijn laarzen eens „Dat zal Hans wel doen, Hugo", moeder Johanna, maar Christina l£ op haar knieën en probeerde de ijzer beslagen laarzen van haar va benen te trekken. Daarop gaf zij de met bont gevoerde pantoffels '1 haar oom. „Zeg broer vroeg Gottfried toenl ernstige toon wat deed jij daanj mallepraat over onze Christina? was toch maar gekheid zeker?" „Absoluut niet! Ik neem Camilla itl gen mee naar de Arendsburcht. Ik m toch zeker met het mijne doen wat| wil!" „Ho, ho zei de houtsnijder nu- heb haar opgevoed als ons eigen lti| ziJ is mijn toekomstige erfgename, 'f zou ik zeggen, dat ik hierin oclc woordje heb mee te spreken!" „O, doel je, dat jij een man voor haar i opzoeken? Ga gerust je gang. Is diej rel' soms hier in de buurt? Goed, zal ik haar terugbrengen, als zij 1*| werk ginds gedaan heeft!" „Er is sprake van een man, Hugo. Het m^il is pas zeventien jaar. Dat heeft dusl tijd nog. Ik maak geen haast en ik f een godvrezend burger voor haar zoeken!" fet begon op 28 ar werden de ;er aartshertog lalin door eer ient op straat 1 rijk eiste voldol In deze niet t| Itenrijk werd logsverklaring. Itenrijk vochten jTurkije. Hun lalve Servië, Fi] |land. In april zich hierbij, {ns land was nJ loorlog geblevei] lis zoiets niet jm klaar te zijl [en, van welke zaterdag 1 augl Je afgekondigd. I vlot verlopen [een paar dag roer van 177.1 rden en 400 kan iie tijd gebruil| let leger. We [daarom werdel 6V4 millioen ir mitrailleurs in dienst. 1st en in augusj er 240 gevorq |5,per stuk. |4 vliegtuigen, maar nog nil tie bracht eenl Mo man bijeeif werd genera^ ld, Bosboom jok België wild] Psers hadden

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 2