„De Vrouwe van de Jlrendsburcht Lelijk Eend|met^es inzittenden in Boezem te Diricsland Plaatselijk nieuws U een tiener als dochter of zoon? te Oude Tonge pi.-iiieiivw 600.000 helmplantjes 191 mg verbeide herdruk inB. Boers beschrijving ïn Goeree-Overfialdiee |p komst [16.0. afdeling Ouddorp Zangavond Ons nieuwe vervolgverhaal Tweeduizend bijzondere gezinnen nodig egif| Dinsdag 5 november 1968 No. 3735 CHR. STREEEKBLAD OP GEREFORMEEJKDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal pet week: dinsdag- en ori^dagavond ping door dhr. J. L. Braber: )e betekenis van de Flakkeese familienamen Meer geld voor Wankei-motor Veillngberichten ff Be 15 V IIN3 HENDBIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS idacüe en advertentiea: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk ABONNEMENTSPRIJS 3,25 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. Bij contract speciaal tarlet i (01870) 26 28, na 6 uur 'b avonds TèL 2029 Glio löTflBn Ken Citroen 2 CV., bestuurd door de Er J. H. Stempher uit Hoogvliet, is Jerdagmiddag met 6 inzittenden In de pstaande Boezem te Dirksland gere- Komend uit de Staakweg raakte I volgeladen wagen in de bocht met rechterwiel van de weg, reed ver- Igens door de heg en plonsde in het Iter. Alle zes de inzittenden konden Jgeholpen door twee Dirkslanders die Ih te water begaven de auto ver- jen. Het wagentje zonk zover dat de aien kap nog net zichtbaar was. On- de inzittenden was een bejaard Jitpaar, de vader (73) en moeder (76) 1 de bestuurder. Ook zijn twee doch tertjes van 4 en 13 jaar en zijn echtge note reden mee. Het bejaarde echtpaar en de beide kinderen werden in het vlakbij gelegen ziekenhuis van droge kleren voorzien, de heer en mevrouw Stempher kwamen bij dhr. van Oort- merssen weer wat op verhaal. Na het gebeurde werd, om het bergen te vergemakkelijken, water uit de Boe zem afgelaten. De fa. Campfens uit Middelhamis had er toch nog een fiks karwei aan. Vele honderden mensen hebben daarbij toegekeken, allen ge lukkig met het bericht dat het ongeluk geen slachtoffers heeft geëist. I uitnodiging van de Culturele Com- |ssie te Melissant zal dokter Braber Dreischor a.s. donderdagavond om 10 uur in de grote zaal van „Melis- |f' te Melissant een inleiding houden Ier de betekenis van de flakkeese fa- Jlienamen. Genoemde oommissie ver- pcht dat iedere rechtgeaarde Flak- Kënaar belangstelling zal hebben voor onderwerp. Na de lezing bestaat er Begenheid tot het stellen van vragen. De door velen lang verbeide herdruk 1 „De Beschrijving van het eiland fcedereede en Overflakkee door B. pers" is in voorbereiding. Een adver- ntie el'ders in dit nummer geeft hier- per nadere informatie. Het boek ver neen in 1843 en gaf een schat van in- irraatie over het verleden van het ïand. In 1895 verscheen bij drukkerij pekhoven te Sommelsdijk de nu even- |ns zeldzame uitgave „Beschrijving |n het eiland Goedereede en Over- pkee, zijn wording en zijn voortbe- pn tot op heden," door J. v. d. Waal P- D. Vervoom. In het voorwoord 'engen deze schrijvers, die ook uit het |ek van Boers hebben geput, hulde |n de talenten van deze auteur, en zij emen zijn streven naar volledigheid. verklaarden achting te hebben voor pn geest van ernstig onderzoek die m werk ademt; voor den moed, die |m bezielde zulk een omvangrijk werk In te vangen." IMakkee krijigt binnenkort de unieke lus tot een vernieuwde kennismaking pt deze zeldzaam geworden uitgave. lensen men wordt het steeds gewaar. P de weg is veel gevaar. F ongeluk is niet zo fijn. laar toch moeten er E.H.B.O.'ers zijn. |J ons gaat de cursus weer beginnen. ^s Waarom nog verzinnen. ÏJ ons op de club is nog plaats genoeg. r. "^n Je jong het is nooit te vroeg. P ons ben je altijd welkom. jeugd begint om zeven, ouderen om acht. W^ mensen niet tg lang gewacht. pelangstellenden worden a.s. vrij- november 's avonds om 8.00 uur het verenigingsgebouw verwacht. «eftijd vanaf 14 jaar en ouder. OVERHEIDSUITGAVEN VOOR ONDERWIJS IN 1968 KUIM 6,2 MILJARD GULDEN De zojuist door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde jaar lijkse berekeningen van de overheids uitgaven voor het onderwijs laten zien dat de sterke stijging in deze uitgaven zich t.m. 1968 heeft voortgezet. Met rond 6 250 min. gld. liggen deze uitga ven in 1968 circa 640 min. hoger dan in 1967 en rond 1 250 min. hoger dan in 1966. Toch ziet het ernaar uit dat de snel heid waarmee de uitgaven toenemen enigszins begint af te nemen. In 1965 en 1966 was deze toeneming rond 15''/o per jaar, voor 1967 en 1968 zal dit vermoe delijk rond 12»/o per jaar zijn. Uitgedrukt in een percentage van het nationaal inkomen bereikten deze uit gaven in 1967 de 7,5»/o. Tien jaar daar voor, in 1958, bedroeg dit percentage nog 5,0. Dat het peil van de onderwijsuitgaven zeer gevoelig is voor de loonontwikke ling blijkt duidelijk uit het feit dat 63»/o van deze uitgaven betrekking had op lo nen en salarissen. Daarnaast was 17% bestemd voor de materiële exploitatie lasten, 16% voor investeringen en rond 3% voor studietoelagen. Naar tak van onderwijs bekeken blijkt het wetenschappelijk onderwijs met circa 24% een nog steeds toene mend aandeel voor zich op te eisen (13% in 1958). Het aandeel van het gewoon lager onderwijs daarentegen liep verder terug tot 22% (35% in 1958). Het relatieve belang van de overige schoolsoorten in de totale onderwijsuit gaven van de overheid bleef in de laat ste jaren zeer stabiel met 20% voor het beroepsonderwijs en 19% voor het alge meen voortgezet onderwijs. De Raad van Bestuur van COMOTOR S.A., een in Luxemburg gevestigd ge meenschappelijk filiaal van Citroen en NSU, heeft besloten het kapitaal te ver hogen van 50 tot 80 miljoen luxem- burgse francs. Deze kapitaalsvergroting bewijst dat de samenwerking van Citroen en NSU, naast de nieuwe overeenkomst met Fiat, onbelemmerd voortgang vindt en de produktie van een Wankel-motor voor een gemeenschappelijke Citroen/ NSU auto daadwerkelijk wordt voor bereid. ONTSPARING BIJ DE R.P.S. IN OKTOBER Bij de Rijkspostspaarbank is in oktober 1968 3,4 miljoen gulden meer opgeno men dan ingelegd. In de afgelopen maand werd ingelegd 132,1 miljoen gulden (oktober 1967 119,5 miljoen) en opgenomen 135,5 miljoen (oktober 1967 108,4 miljoen). Het inleggerstegoed be droeg ultimo oktober 5055,2 miljoen gulden tegen 4655,7 miljoen op 31 okto ber 1967. Donderdagavond op Hervormingsdag werd in die Ned. Herv. kerk een zang avond gehouden door de plaatselijke zangvereniging „Comt nu met Sangh" onder leiding van de dirigent Jan van Dijk, met medewerking van Jan van Gijn, orgel, Kora Kruis, viool, Henk Mackloet en Hans Kom, piston. Ds. W. van Gorsel sprak een korte meditatie. Psalm 150 werd als opening tezamen met de gemeente gezongen. Na de ope ning door ds. van Gorsel zong het kooi Ps. 38 vers 1, 9, 15 en 22, bewerkt door Arie Keijzer. Hierna hoorden we Ps. 18 van Claudin Ie Jeune, Ps. 105 vers 1, 3 en 5 bew. door Claude Goudimel volgde hierna. De psalmen werden met over tuiging gezongen. Sonate in b. kl. terts voor viool en orgel J. S. Bach, andante-allegro, wer den zeer goed vertolkt door Kora Kruis en Jan van Dijk. Het Sanctus van F. Schubert door het koor werd zeer mooi gezongen. Gezang 178 bew. door Piet Kiel werd door koor, gemeente, met piston gezamelijk gezongen. De meditatie door ds. W. van Gorsel over Ps. 116 vers 24 wees op de enige behoefte voor leven en sterven. Een ge mis, een behoefte en een vertrouwen. Dit vertrouwen kan alleen geboren wor den uit een oprechte overgave van alles wat de mens uit zichzelf heeft aan de Heere. Dit oprecte vertrouwen bezat ook Maarten Luther, die hieraan vast houdend, streed tegen ongeloof en zelf verheerlijking. Ook vandaag roept God ons nog toe om zijn aangezicht te zoe ken, ondanks de benauwdheden van ongeloof, bijgeloof, eigen ik, liefdeloos heid en zorgeloosheid. Waakt en bidt opdat de Heilige Geest U niet onthou den wordt. Hierna zong het koor Ps. 116 vers 1, 2, 3 en 4, waarbij de gemeente vers 5, 6, 7, 8, 9 en 10 meezong. De bewerking was van Arie Keijzer. Orgelsolo: Alle Menschen mussen ster ben, J. S. Bach; Ich ruf' zu dir, Herr. Jesu Christ, J. S. Bach; Ein feste Burg ist unser Gott, Max Reger, gespeeld door Jan van Dijk. Psalm 101 vers 1 bew. door Claude Goudimel en vers 4 bew. door Jan Pietersz Sweelinck klonk bijzonder mooi en werd goed uitgevoerd. Sona- tine in E gr. terts van G. Ph. Telemann werd door de violiste en organist op zeer goede wijze uitgevoerd. Gez. 131, door koor en pistons wer den zacht en met overtuiging uitge voerd. Vooral dit lied wordt soms te hard en minder beschaafd gezongen en begeleid. Juist de zelfbeheersing bij de ze uitvoering viel ons op. De voorz. J. Heijboer dankte kerk voogdij, Raad van beheer, ouderlingen en diaconie voor de medewerking om ook deze avond weer te mogen gebruik maken van dit mooie kerkgebouw. Hij riep een iedereen op om lid te worden van het koor, dat elke donderdagavond om 8 uur repeteert in het Verenigings gebouw. Hierna sloot Ds. van Gorsel met dank gebed. De samenzang van Gezang 96 vers 1, 2 en 4 werden staande door ge meente en koor gezongen. We mogen terugzien op een geslaagde zangavond, die door vele aanwezigen werd betiteld als; deze avonden moes^ ten we meer hebben. CoöP. TUINBOUWVEILING DER Z.H.E.- Ata. MIDDELHARNIS Uienvetting dinsdag 5 november 1968. Klasse II. Grove f 14,—; Middel f 12,—; Drielingen f 12,14; Picklers f 18.40. Aanvoer 27 ton. door P. de Zeeuw J.G.zn. In dit nummer beginnen we met een nieuw vervolgverhaal, getiteld „De Vrouwe van de Arendsburcht", geschre ven door P. de Zeeuw J.G.zn. Het vorige verhaal „De herberg het IJ" was ook van de Zeeuw en is gewel dig ingeslagen. Het was zó spannend, dat er werd uitgekeken of Eilanden- nieuws nog niet kwam en soms werd er onder de huisgenoten gekibbeld om dat gedeelte van de krant om het verhaal eerst te lezen! Nu is het weer een boek van De Zeeuw en weer geweldig span nend. Het is een vrije bewerking van het historische verhaal van de (over leden) Engelse schrijfster Miss C. M. Yonnge: „The dove in the eagle's nest". Het speelt zich af in de Middeleeuwen in Beyeren; Christina Sorel, een zwak meisje dat bij haar oom Gottfried Sorel is, is er de hoofdpersoon van. Haar moe der was gestorven, haar vader, Hugo Sorel, behoorde tot de onderhorigen van de „Arendsburcht" een roofslot, waar vrijheer Eberhard heer en meester was. Deze had een zieke dochter, waar hij zielsveel van hield. Op zekere dag kwam haar vader Christina halen om de zieke Ermintrude te verplegen. Te gen wil en dank moest zij er heen. En dan beginnen de avonturen! Ebbo, de enige zoon van de vrijheer wordt verliefd op Christina. Als zijn zuster Ermintrude sterft, wil hij niet van Christina scheiden, hij laat zich in het geheim met haar trouwen. Kort daarop sneuvelen bij een roofoverval zowel de vrijheer als zijn zoon Ebbo, althans dit werd voor vast aangenomen. Later bleek dit heel anders te zijn: Eb bo kwam levend terug Intussen was het burgermeisje Chris tina door haar huwelijk met Ebbo burchtvrouwe geworden. Zij bracht een tweeling ter wereld, twee ridders, zeer ten spijt en tot ergernis van haar schoonmoeder, die een echte feeks was. En dan volgen een reeks van zeer span nende gebeurtenissen. Het verhaal boeit direct en zal zeer zeker weer in de smaak vallen. De Zeeuw weet de lezers wel in de ban te houden! MIDDELHARNIS Verloting. De vrouwenvereniging der Ned. Herv. Kerk hoopt D.V. donderdag avond 7 november om 9 uur haar ver loting te houden in het verenigingsge bouw. Ook zijn er nog enkele kleding stukjes te koop. Ieder is hartelijk wel kom. Het bestuur. Het bouwfonds bouwt. Aan de Rottenburgseweg-Doetinchem- sestraat zal het Bouwfonds Ned. Ge meenten een aantal MULTIPLAN wo ningen bouwen. Deze woningen zullen in een prijsklasse zijn van plm. 45.000 waarop een subsidie verstrekt zal wor den van plm. 10.000,—. In de Ahoy-hal te Rotterdam zijn de benedenverdieping en gevels op ware grootte te zien. De Ahoy-hal is geo pend van 5 t.m. 8 november van 13 - 22 uur. Zaterdag 9 november van 10 tot 17 uur. HERKINGEN Opbrengst, De collecte voor de zit plaatsen heeft in de Ger. Gemeente op gebracht 170,met een gift van 5, voor het interieur. Tentoonstelling kinder-tekeningen. A.s. vrijdag 8 november 's avonds om 7-9 uur zal er in „Ons Huis" een kin dertekeningen-tentoonstelling worden gehouden van leerlingen van alle lagere scholen uit Dirksland, Herkingen en Melissant. Ouders en belangstellenden zijn hartelijk welkom. OUDE TONGE Openbare verkoping. Donderdag avond j.l. had in het Café-Sport alhier een openbare verkoping plaats door No taris M. A. Korbijn, van een woonhuis met erf en tuin aan de Molendijk, sec tie c nr. 1979, groot 1.90 are en sectie B nr. 1132 ged. bewoond door mej. C. L. Lambert. Ingezet door de heer J. P. Kanters op de som van 14.700, Geslaagd. Mej. A. G. Vlielander uit Stellendam, wnd. hoofdleidster aan de Chr. Kleuterschool te Oude Tonge, slaagde een dezer dagen voor de hoofd akte. STAD AAN 'T HARINGVLIET Dankstond voor het gewas. Woens dagavond 6 november om 7.30 uur Ned. Herv. Kerk Ds. Jongebreur; Gerefor meerde Kerk door Ds. de Valk. OOLTGENSPLAAT Drs. A. W. Meeder nam beroei» aan. Drs. A. W. Meeder heeft het op hem uitgebrachte beroep van de Geref. Kerk te Den Bommel, in Combinatie met Ooltgensplaat aangenomen. Bejaardenmiddag. Woensdag 6 nov. des nam. 2.30 uur zal in „Elthato" de maandelijkse bejaardenmiddag gehou den worden. „Hebt U er wel eens over gedacht, een tiener in huis te nemen als volwaardig lid van uw gezin? Zorg en verantwoor delijkheid te nemen voor een jongen of een meisje, dat U niet van baby tot kleuter, tot schoolkind heeft zien op groeien, maar een kind dat in wezen een vreemd kind voor U is?" Dit is de kern van de vraag, die de actie „'n Nieuw begin" met grote ernst stelt. Een vraag die ten grondslag ligt aan de nieuwe campagne, die dit najaar begint. Jaarlijks heeft de kinderbescher ming ongeveer tweeduizend nieuwe pleeggezinnen fiodig. Omdat die er niet zijn, moeten té veel kinderen, vooral in de tienerleeftijd, noodgedwongen té lang in tehuizen blijven. Maar een tehuis kent geen écht ge zinsverband. Een groot aantal van de elfduizend jongens en meisjes, die thans in inrichtingen vertoeven, zouden ook in een gezin kunnen opgroeien. Wan neer ze jonger zijn dan tien jaar is daar grote kans op, maar wanneer ze tiener zijn geworden, dalen hun kansen op een thuis. Daalt hun kans op het leven in een gezin, dat ze in den regel ook wel ge kend hébben, maar waarheen ze om welke reden dan ook niet (of nog niet) kunnen terugkeren. Dat grote deel van die tieners in de inrichtingen is jeugd in „niemandsland". Om deze groep gaat het vooral, wanneer een ap pèl gedaan wordt op Nederlandse ge zinnen. Niet om babies, waarvoor men bij wijze van spreken in de rij staat. Ook niet om een vijfjarig poppemoedertje met pijpekrullen of een zesjarige branie met een step. Voor deze groep melden zich telkens en gelukkig vele pleegouders. Ons volk laat echter enkele duizen den tieners in de kou van het leven staan. Wie zeer bewaist pleegmoeder en pleegvader wil zijn voor een tiener, be geleidt, verzorgt een kind met een voorgeschiedenis. Het eigen kind, de eigen kinderen, hebben die niet. Die hebben (hadden) dan ook een thuis. Een vorig jaar gehouden onder zoek heeft uitgewezen, dat er bij ons volk vaak bereidheid bestaat een pleeg kind te aanvaarden. Dat wil dus zeggen: er tijdelijk voor te zorgen, niet adop teren. Pleegouders moeten veel extra's kun nen opbrengen, ze moeten bijzondere ouders zijn, die bijzondere gezinnen vormen. Bijzonder, omdat verlangt mag, móét worden, dat ze dat andere kind een stuk echt gezinsleven zullen bieden, hoewel het hun kind niet is. Dat is de volle zwaarte van het eer lijke pleegouderschap. Tiener-pleegkind en pleeggezin! Een moeilijk, maar niet onoplosbaar vraagstuk, ook een nood situatie. De Nederlandse kinderbescherming stelt dit tiener-kind-in-de-schaduw centraal. Daarom deze hernieuwde pleeg- gezinnenactie. Gezinnen voor tieners, die wachten op pleegouders, op een thuis. Dat zijn hun rechten van de mens...! Wat U thans kunt doen: Schrijven naar het centraal adres: „'n Nieuw be gin". Postbus 5500, Amsterdam. Deze „postbus" reageert onmiddellijk op iedere aanmelding door het zenden van een formulier en een folder. De daarna teruggezonden formulieren worden ter stond verdeeld over: de Stichting Centrale voor Pleegge zinnen Zuid-Holland (Rotterdam). de Stichting Pleeggezinnen-centrale Amsterdam de Dienst „home-finding" van het Katholiek Verbond voor Kinderbe scherming te Den Bosch. de Gelders-Overijsselse Pleeggezin nen-centrale te Zwolle en een centraal opvangpunt voor de drie noordelijke provincies in Groningen. Zij vormen de centra van deze tweede wervingscampagne van pleeggezinnen. Het kan zijn, dat U tot de gezinnen be hoort, die zich reeds eerder hebben aangemeld. U behoeft U dan niet op nieuw aan te melden. Rijkswaterstaat heeft bij Goeree-Ha venhoofd een hoog kunstmatig duin aangelegd. Om het stuiven te voorko men en ter verfraaiing wordt thans helm aangeplant en ingezaaid. Het karwei wordt verricht door werk nemers van de aannemersfirma S. Be- zuijen en Zn. te Ouddorp. Naar schat ting moeten er 600.000 plantjes de grond in. De helm wordt uit het duingebied bij Ouddorp betrokken. Rijkswaterstaat is voornemens boven op het duin een uitkijkpost te maken, waarop het pu bliek een ruim uitzicht heeft op het Deltawerk en naar alle richtingen. Ze ker op Goeree-Havenhoofd dat een vrije blik op het Haringvliest moest missen zal daarvan gebruik gemaakt worden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 1