iiAnoEn - niEuws andbouwschap verwacht daling inkomen van melkveehouders Prov. Waterstaat plaatste knipperlichten bij Schaapsweg ZEISS Het wapen van het eiland Flakkee ORQelS m öe „qouöen óelta" Nadere^ medecieling over verkeersmaatregelen anders dan andere D'\i\es en Datjes Veemarkt Rotterdam Wissenkerke, Ned. Herv. kerk Bouwpakket voor Vrijdag 1 november 1968 No. 3734 drank in tablatvoriti^S^ Vouw- en minifietsen sterk in opmars De fiets is sneller I Voor gashaarden |fa. P. KIEVIT Zn. NIEUWE TUINBOUWCONSULENT VOOR ZEELAND Hi-Fi stereo-versterker J. Keuvelaar A.N.W.B. op blauwe fiets ilad hoofdafdeling Veehouderij van 'jjandbouwschap heeft zich, evenals roorgaande jaren verdiept in de ont- eling van de inkomens op de wei- jrijven en de gemengde bedrijven, leschiedde met behulp van gege- 'die verzameld zijn door het Land- Economisch Instituut (LEI). Vol de berekeningen die zijn opgesteld tiet lopende jaar (mei 1968 - april zal het arbeidsinkomen van de veehouders in het Friese en Noord- ndse veenweide- en kleiweidege- van 4000,dalen in vergelijking het vorige jaar. Dit komt neer op daling van 25"/o voor het kleiweide- ed (tot gemiddeld 12.100,—) en van voor het veenweidegebied (tot ge leid 7.600,—). belangrijkste oorzaak van deze lindering, waardoor het inkomen de melkveehouders vermoedelijk zal uitvallen dan dat van 1965-'66, moeilijke situatie in de melk- en elsektor. üe enorme prijsval van de in aprü j.l. met soms zes cent per heeft grote invloed op de gemiddel- prijs die de boer in het lopende jaar voor de melk zal ontvangen, at juist in het voorjaar de meeste wordt geproduceerd. Weliswaar de ontwikkeling van de melk- en elprijzen in oktober een gunstige .erking hebben op de opbrengstprijs de melk, maar daarbij mag men uit het oog verliezen, dat de aan- van melk in herfst en winter klein eze daling van het inkomen ver- het Landbouwschap met grote zorg 'door wordt immers niet alleen het nspeil van de veehouder en zijn ge- omlaag gedrukt, maar tevens een ke rem gezet op de verdere ontwik- -g en modernisering van de bedrij- or het komende jaar (1969-1970) een lichte verbetering van het in- en van de veehouder worden ver- ht, indien wordt tegemoetgekomen de wensen die het Landbouwschap ter kennis van de minister van dbouw heeft gebracht. Deze verlan- houden onder meer in, dat voor volledig vrij verkeer van zuivelpro- ten in de E.E.G. de verschillende oopprijzen voor boter en mager poeder per 1 april 1969 gelijk ge- ken moeten worden. Deze prijzen 'en opgetrokken moeten worden tot peil dat Frankrijk, België en Lu- burg thans reeds kennen. Verder een gunstiger verhouding tot stand acht moeten worden tussen melk en s door verhoging van de vleesprijs. zal in het prijsbeleid rekening ge- den moeten worden met de kosten- Jng in de landbouw. Deze wordt r het Landbouwschap geraamd op eveer vijf procent. Bij het formule van zijn wensen heeft het Land- iwschap overigens begrip getoond r het vraagstuk van de groeiende rschotten aan zuivelprodukten en de -lemende kosten van het zuivelbeleid Brussel. Zonder deze beperkende ioren zou er alle aanleiding zijn ge est een grotere prijsverhoging voor melk te bepleiten. Wat de gemengde bedrijven betreft verwacht het Landbouwschap zowel voor de bedrijven in het oostelijk zand gebied als voor die in het zuidelijk zandgebied voor het lopende jaar een stijging van de inkomens. Toch bUjft ook op deze bedrijven het inkomen be neden het peil dat noodzakelijk is voor een gunstige ontwikkeling. Het LEI verwacht voor 1968-'69 een gemiddeld inkomen van 7000,voor het oostelijk zandgebied en van 10.800,voor het zuidelijk zandgebied. Bovendien zijn voor het boekjaar 1969-1970 de voor uitzichten iets minder gunstig voor de gemengde bedrijven. Het ziet er name lijk naar uit, dat de inkomens van de varkenshouderij een zeer belangrijk onderdeel van het gemengde bedrijf dan lager zullen zijn. Verwacht wordt, dat in het voorjaar van 1970 deze prijs beweging een dieptepunt zal bereiken ten nadele van het inkomen. Uit een zojuist verschenen periodiek onderzoek van de verknop van fietsen in Nederland, blijkt dat de vouw- en minifietsen nog steeds sterk in opmars zijn. Van de in het tweede kwartaal 1968 in Nederland verkochte fietsen behoorde 19,12 tot dit type tegen over 3,13 °/o in dezelfde periode in 1967. In dezelfde periode bedroeig de ver koop van fietsen aan het vrouwelijk geslacht ongeveer 42 "/o tegenover ruim 32 °/o aan de heren der schepping. Omdat ook in de binnenstad van New York de fiets aanzienlijk sneller is dan het gemotoriseerde vervoer wordt door een van de grootste luchtbe- vrachtingsbureaux gebruik gemaakt van fietsen voor het ophalen en afleve ren van pakjes. Het bureau heeft op het ogenblik ruim 50 tweewielers en 15 driewielers ter beschikking. Het be zorgen gaat hierdoor drie keer zo snel. uw adres 1 ZANDPAD 4-6 - Middelharnis 1 tegenover De Gruyter Van de zijde van de provinciale wa terstaat wordt ons verzocht u het vol gende mede te willen delen. Door gedeputeerde staten van Zuid- Holland zijn een aantal regelingen ge troffen met betrekking tot de voorrang op de provinciale wegen op Goeree- Overflakkee; deze maatregelen zijn de volgende: Ie. het weggedeelte zijtak naar Gala- theese Sluis (Sluishaven), plaatselijk bekend als Blokseweg, Bloksedijk, Galatheese dijk en Mariadijk in de gemeente Oostflakkee is geen voor rangsweg meer. 2e. de tot nu toe geldende voorrangs regeling op de provinciale wegen Ouddorp - Goedereede - Dirksland en Sommelsdijk is uitgebreid tot bin nen de bebouwde kom van Ouddorp, Dirksland en Sommelsdijk; dit houdt in dat in Sommelsdijk al het ver keer komende van de Nieuwlandse- dijk en Molenweg voorrang dient te verlenen aan het verkeer op de Oudelandsedijk. Speciaal de landbouwers in de gemeen te Oostflakkee, die in verband met de bietencampagne dagelijks het kruispunt Schaapsweg met een tractor met 1 of meer aanhangwagens oversteken, wor den er met nadruk op gewezen dat de opstelruimte tussen de rijbanen 10 mtr. is, d.w.z. dat een tractor met 2 aan hangwagens te lang is om zich hier te kunnen opstellen zonder het verkeer op de andere rijbanen in gevaar te bren gen. Men dient er zich in dat geval ter dege van te overtuigen dat zowel de links- als de rechtsgelegen rijbaan zo ver vrij is dat men de kruising zonder te stoppen kan oversteken. Vooral bij mist wordt u aangeraden de grootst mogelijke voorzichtigheid te betrachten, rijdt liever 2 keer met 1 aanhangwa gen dan terwille van een betrekkelijk korte tijdwinst het leven van uzelf en anderen in de waagschaal te stellen. Voornamelijk ten gerieve van u, die bij de bietencampagne betrokken bent, zijn door de provinciale waterstaat aan bei de zijden van het kruispunt Schaaps weg knipperlichten geplaatst, weUce tot het einde van de bietencampagne dienst zullen doen. caballero CONSTANTE KWALITEIT 25 STUKS f IMj OUDDORP Trekking van de verloting van de Schietvereniging Raak de Roos a.s. za terdag 2 november 's avonds 8.30 uur in het clubgebouw. De gehouden collecte voor het Pr. Beatrixfonds heeft opgebracht 736,50. Deze collecte werd gehouden door de meisjes van de huishoudschool. Allen hartelijk dank. HERKINGEN De Herv. Vrouwenvereniging hoopt haar jaarlijkse verkoopmiddag en -avond ten bate der kerk te houden op donderdag 14 november in het Herv. Verenigingsgebouw. Dhr. A. van Bochove thans wonende te Rotterdam, oud-hoofd der Chr. school op Ger. Grondslag alhier is in de ouder dom van 74 jaar aldaar overleden. De overledene is op j.l. maandag 28 oktober onder grote belangstelling ter aarde besteld. Tot rijkstuinbouwconsulent voor Zee land en Noord-Brabant is benoemd ir. H. Sytstra, momenteel werkzaam in het Consulentschap Amstelveen. e heer P. D. Sieling te Melissant is net bezit van een prachtige kleuren- enmg van het „Wapen van het Ei- a Flakkee". Het wanen moet inder- ooor een familielid van hem, dhr. Rossum, die een functie had op een ae Departementen te Den Haag zijn ^engesteld. Het ontwerp bUjkt niet wieel eikend te zijn, in het in de ninklijke Bibliotheek berustende Wa- oek komt het dan ook niet voor. 'OOr zover ons bekend is het slechts Waterschap „De Dijkring Flakkee" oit wapen in haar briefhoofd voert. -e volgende gegevens omtrent het pen zijn aan de-achterkant van de ^at te lezen: vapen van het eiland Flakkee. n azuur een gouden korenschoof, op ende uit een zee van zilver en azuur, ersierselen: Een kroon van drie bla deren waartussen twee verhoogde pa relen, tot dekking van het schild. Schildhouders: Twee meerminnen van natuurlijke kleur. In bovenstaande afbeelding is de kleur door de daarvoor bestaande te kens aangegeven t.w. blauw door lig gende strepen en goud door punten. De zee wordt in wapens weergegeven door strooken. Het wapen geeft een zinnebeeldige voorstelling van de wording en de ge steldheid van het eiland. Het vruchtba re landbouwproducten voortbrengende eiland wordt voorgesteld door een gou den korenschoof, zich uit de zee ver heffende, zoals het eiland zich uit de zee verheven heeft. Het eiland is sa mengesteld uit polders, gelijk de schoof samengesteld is uit korenaren; het eiland wordt omvat en beschermd door een dijkring, zoals de schoof omvat wordt en staande gehouden wordt door een band. Ook in de schildhouders komt de wording zinnebeeldig tot uitdrukking door daarvoor wezens aan te wenden die van visch en mensch overgaan, zo als het eiland van water tot land is overgegaan. De lijfspreuk van Prins Willem I, den Vader des Vaderlands, was: SAEVIS TRANQUILLUS IN UNDIS, dat is: Rus tig temidden der grimmige golven. Mo ge deze spreuk steeds passen bij de zinnebeeldige voorstelling van het eiland Flakkee. Moge de korenschoof steeds rustig zijn temidden der woeste golven, dat wil zeggen: Moge het eiland Flakkee ook bij het beuken der golven tegen de dijken, zich rustig en veilig bevinden temidden van de brieschende baren. RIJMEN VAN TIJMEN De bejaardencentra. Stampt men mt de grond. Maar is deze toestand. Nu wel echt gezond? Moet men hier soms spreken. Van noodzakelijk kwaad? Men weet met de oudjes, Meestal heel geen raad. Veel te kleine huizen. Veel en druk vertier. Rust is vaak verdwenen, Wat doet opa hier? Oma kan 't niet harden, In zo'n huisgezin. Er blijft weinig over. Dan maar 't injsthuis in! Vroeger was dat anders. Kamertje apart. En het was voor oudjes. Heus niet zo benard. Men kon medeleven. Met het huisgezin. Heden is het rusthuis, 'n Normaal begin. A.O.W. plus bijstand. Teken van de tijd. Moet misschien het vroegere, Toch wel wat benijd? We bemerken duidelijk: 't Loon moet wéér omhoog. We vernamen immers. Menig vlot betoog. Het is in procenten, Nu al uitgedrukt. In de hoop dat alles. Strakj es ook gelukt. Men ziet jaren verder. Teken van de tijd! of... of... is hier sprake Van kortzichtigheid? Loonstop schijnt niet mogelijk. Men ziet graag méér geld, Men staat van dit alles. Heel niet meer versteld. Of 't zal kunnen lijden, Is een grote vraag. Dat moet uitgedokterd. Ergens in Den Haag! Kilometers boeken. Stonden opgesteld. Over veler inhoud, Heeft men niets gemeld. Men kon in de hoofdstad Kiezen wat men wou. Alle boekverkopers, Dag aan dag in touw. Die miljarden letters. Tonen duidelijk aan: Laurens Janszoon Coster, Heeft zijn best gedaan! Vele persen zweten. Hebben 't reuze druk. Maar helaas veel boeken. Maken heel wat stuk! Kilometers boeken Hectometers „vuil" Het symbool der wijsheid, Is en blijft de uil. En die zit te klagen: „Mensen het gaat mis. Schrijvers worden vrienden. Van de duisternis". TIJMEN. 28 oktober Totale aanvoer 1681 die ren, waarvan slachtnmderen 1156, var kens 525. Prijzen eerste t.m. derde kwa liteit (et. per kg), slachtrunderen 415 465; 365—400; 340—355; stieren 435—490 worstkoeien 330345; varkens (lev. gew.) 238—242; 235—238; 232—235; slachtzeugen 195205; zware vajkens 210220. Slachtrunderen aanv. Sorter handel williger prijzen iets hoger, var kens (lev. gew.) iets minder redelijk prijshoudend. Het Kerkgebouw van de Ned. Herv. Gemeente te Wissenkerke, dat in de vorige eeuw geplaatst werd, zal binnenkort afgebroken worden. Het orgel in deze Kerk werd in 1862 door J. J. VoUebrecht gebouwd en heeft als dispositie: Manuaal: Bourdon 16. v Prestant 8. Holpijp 8. Salicionaal 8. Octaaf 4. Fluit 4. Quint 3. (Geschreven als: „Qint 3") Woudfluit 2. Cornet (4 sterk, vanaf cl.) Trompet 8. (Bas en Discant.) Ventiel. Pedaal: aangehangen, omvang van C-cl. Manuaalomvang C - f 3. Systeem: mechanische sleeplade. Het instrument is boven de kansel, op een galerij geplaatst. De speeltafel, met de registertrekkers aan weerszijde van manuaal en lessenaar, werd tegen de achterwand van de orgelkas gebouwd. De beide ijzeren kandelaars van de vroegere kaarsverlichting, zijn nog aanwezig. Pijpwerk, lade en tractuur zijn d.m.v. luiken, boven en opzij van de speeltafel, te bereiken. De lade bestaat uit twee zelfstandige, los naast elkaar liggende delen. De slepen zijn tussen deze „ladedelen" met elkaar verbonden en worden hier door het verdere registermechanisme bediend. (Vergelijk het in 1794 door Gruisen gebouwde orgel, dat thans in de Ned. Herv. Kerk te Burgh, op Schouwen, aanwezig is.) De Trompet 8 heeft houten stevels, de bekers zijn van metaal gemaakt. Het front bestaat uit drie ronde torens, met horizontaal verdeelde vlakke tussenvelden. Op de Hoofdtoren staat een beeld: „de Harpspelende David". De zijtorens dragen een afbeelding van „muziekinstrumenten met lauwe ren omkransd". De kroonlijsten van de torens zijn fraai geprofileerd. Boven het front pijpwerk is lofwerk aangebracht. De orgelkas is geheel gesloten gebouwd en in verschillende kleuren geschilderd. Naast de zijtorens vinden we aan weerszijde van de kas sierlijk steek- werk, dat bloemmotieven vertoond. Op de frontpanelen onder de tussen^- velden werd een door een hobo overkruiste luit geschilderd. Het ligt in de bedoeling dit orgel in de nieuw te bouwen Kerk over te brengen. Bas Wijnands. De serie bouwpakketten van Philips heeft een waardevolle uitbreiding on dergaan met een bouwpakket voor een 2 X 12 watt transistor Hi-Fi - stereover sterker. Ook bij dit apparaat is rekening ge houden met het belangrijke feit dat de versterker met succes gebouwd moet kunnen worden door kopers zonder er varing of kennis van elektronica. Indien ker HF 311 nauwkeurig wordt gevolgd, de bouwhandleiding van deze verster- kan een optimaal eindresultaat bereikt worden. In de met verklarende teke ningen verluchte handleiding wordt in een voor iedereen duidelijke taal iedere fase van de bouw stap voor stap uit voerig behandeld. Een logische en over zichtelijke opbouw is ook mogelijk dank zij montageplaten met gedrukte bedra ding. De ervaring van vele jaren ont wikkeling van apparatuur voor zelf bouw is trouwens duidelijk in het ont werp terug te vinden. Is het zelfbouw- avontuur achter de rug, dan beschikt men over een stereo-versterker met zeer goede kwaliteiten. Het geheel dient te worden ondergebracht in een strak- gevormde teakhouten kast met een lichtmetalen voorfront waarin de be dieningsknoppen zijn geplaatst. Het stoorniveau is bijzonder laag. Deze mi nimale brom en ruis wordt bereikt door toepassing van silicium-transis- tors. De zeer goede geluidskwaliteit on dervindt ook bij maximaal afgegeven vermogen een uiterst geringe vervor ming. De energieoverdracht is direct dank zij transformatorloze eindverster- kers. De luidspreker impedantie be draagt 7 a 8 ohm. Het apparaat is geschikt voor 220 V of 127 V; 50 Hz. Het uit het net opge nomen vermogen bedraagt zonder sig naal ca. 19 watt; bij maximum vermo- BRILLENGLAZEN by de speciaalzaak Zandpad S2 - BUddeUuumls Op het terrein van het A.N.W.B.- hoofdkantoor in Den Haag staan sinds kort enkele fietsen gereed, die de auto mobilisten in de tijd dat hun wagens in het teohnostation worden gekeurd, kun nen gebruiken om er mee naar hun werk te rijden of er boodschappen mee te doen. Deze blauwgeschilderde fiet sen kunnen snel op de juiste maten door verstelbare zadel- en stuurhooigte worden ingesteld en kunnen zowel door dames als heren worden bereden. De A.N.W.B. hoopt op deze wijze tot een onmiddellijke oplossing voor de per soonlijke vervoersproblemen te komen vanuit de meer eencentrisch gelegen keuringsplaatsen. Afhankelijk van de belangstelling voor het initiatief zul len er eventueel ook blauwe fietsen bij de andere technostations worden geplaatst. gen ca. 62 watt. De afmetingen van het afgebouwde aparaat zijn 35 cm breed, met pootjes mee 12 cm hoog en zonder de stekers e.d. aan de achterkant 25 cm diep. De prijs bedraagt 349,

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 5