K^ÜÜ^Dampo Weerstand uit P.v.d.A.-fractie tegen aanzieniijice icosten- verlioging icericrestauratie ■Ui Een verkiezings enquête PLAIDS ORGELS Meditatie F^CKORTEHEGsZOON I Sommelsdijk RAAD DIRKSLAND: Gem. aandeel leek hen],te hoog. Toch unaniem accoord J. KCEUYELIiaR j jaargang Vrijdag 1 november 1968 No. 3734 Ken CHR. STEEEÏKBLAD OP GEREaTORMEEltDE GRONDSLAG VOOR DB ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDï Verschifnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ^Gezellig op uw bank. 't Spaart uw bekleding. yfONINGINRICHTlH»; Luthers psalm Zondagsdienst artsen^ Fruitmanden en Fruftbakjes „De Fruitcentrale" Ook een KB!«iDERBRIL vraagt méér aandacht Zaal End L J. fl Elspf -Capelli 's-Gfi te Met .aaien tColijn teB Veenei PRINS HENDRIKSTKAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHAENIS jedactle en advertenttes: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk (01870) 26 20, na e uur 'b avonds TeL 20 25 hh Giro 167630 ABONNEMENTSPRIJS 3,25 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. Bij contract Epedaal taried [n opdracht van de „HaagSe Courant" eft het enquêtebureau Vervoort een inieonderzoek verricht naar de uit- f van een Tweede Kamerverkiezing, )°s die op dit moment zou zijn. De itste verkiezing werd verleden jaar iruari gehouden. Het is altijd voor litici en politiek meelevende staats- rgers interessant om daarvan kennis nemen, al moet men zich goed reali- ■en, dat zulk een enquête, die slechts mensen omvat; toch altijd slechts 5 betrekkelijke waarde is. Wel heeft ervaring bewezen, dat ze vrijwel al- j de verschuivingen in het kiezers- tps goed registreren. In de eerste ko- n staan de huidige cijfers van de nenstelling der Tweede Kamer, zo- 1 ze door de stembus van verleden i[ tot stand kwamen en in de tweede van de enquête. De getallen zijn die n de zetelaantallen. K.V,P. 39 30 9 P.v.d.A. 37 36 1 V.V.D. 17 23 6 A.R.P. 15 14 1 C.H.U. 12 14 2 D'66 7 19 12 C.P.N. 5 2 3 P,S.P. 4 5 1 Harmsen 4 4 Koekoek 3 2 1 P.P.B. 3 3 S.G.P. 3 2 1 GP.V. 1 1 150 150 Aangenomen, dat deze cijfers inder- ad een tamelijk goed beeld geven n de huidige politieke verhoudingen. nnen we de volgende conclusies trek- n. Er zijn in de betrekkelijk korte riode van ruim anderhalf jaar enkele zienbarende wijzigingen gekomen in onderlinge verhoudingen. Dat zijn Wereenvolgens: een voortgezette grote achteriaitgang n de K.V.P. n.l. 6»/o van het totale ntal kiezers en 24''/o van de eigen ïzers. de Partij van de Arbeid is ongeveer stabiliseerd na haar grote verliezen n verleden jaar. Ze was nu wat on- lukkig met restzetels, want haar per- itage was zelfs een fractie hoger. de V.V.D. ging 6 zetels vooruit d.i. :t i2'k van haar huidige sterkte, orwaar een formidabele vooruitgang. de nieuwe partij D'66, leidde Hans n Mierloo, was de grote overwinna- van deze proefverkiezingen; haar nst bedroeg 180»/o! de C.P.N, (communisten) verloor Sl'/o haar aanhang. de Boerenpartij werd een tweemans- "e. P.P.R. (Politieke Partij Radikalen) :k een mislukking te zijn met haar ;etels. |het G.P.V. (dhr. Jongeling) verdwe- uit de Kamer. inder spectaculaire veranderingen ren de kleine teruggang van de A.R. de zeer behoorlijke vooruitgang van C.H.U., de kleine toename van de ■P. en het verlies van één zetel voor ■G.P. We komen hierop nog nader aangenomen dat deze enquête een nelijk betrouwbaar beeld geeft van werkelijke politieke verhoudingen het ogenblik kunnen we vaststel- dat het Nederlandse kiezerskorps i steeds in beweging is. Wanneer er l verkiezingen zouden moeten worden pouden zouden deze ongetwijfeld een Tiijpende politieke verschuiving op- In een nieuwe Tweede Kamer uden enkele accenten anders komen "ggen. pe partij, die het meest achteruit ging de Communistische: van 5 op 2 's. Het ligt voor de hand, dat de ■zaak daarvan gezocht moet worden gebeurtenissen in en rondom ho-Slowakije. De Sovjet-Unie pit zich daarbij zo openlijk en erger- imperialistisch betoond, dat zelfs p echte communisten dit te gortig is wrden. Evenals in andere landen is de Nederlandse Communistische ■tij het slachtoffer geworden van de Teur van Moskou over zijn satellieten. Oe Boerenpartij zakte terug tot op 1 derde van haar huidige aantal kie- n.l. van 4,8 naar l.ö'/o. De groep- prmsen verdween geheel en de groep fekoek kreeg slechts 2 zetels. Het Tt er veel op, dat deze primitieve pep door intern gekrakeel ten onder „God is ons een toevlucht en sterk te; Hij is krachtig bevonéen een hulp in benauwdheden." (Psalm 46 2) Gisteren was het om precies te zijn 451 jaar geleden, dat Luther zijn 95 stellingen op de kerkdeur in Wittem- berg aansloeg. En behalve dat hij toen spijkers sloeg in de deur van een plaat selijke kerk, zette hij tegelijk het breek ijzer onder de hele wereldkerk. Dat heeft de geschiedenis wel bewezen. Vandaar, dat het juist is om deze op zichzelf niet ongewone daad, aan te merken als het begin van de kerkher vorming. Onwillekeurig hebben we de neiging om bij gedenkdagen terug te kijken. Wat is er veel veranderd in 451 jaar. Soms ten goede, maar heel vaak ten nadele. Wie een klein beetje de kerke lijke pers bijhoudt, die weet, over welke kerk het ook gaat, overal is er veront rusting, zorg en moeite in en om de kerk. Maar, belangrijker nog dan de vraag of er in de kerken veel veranderd is, is de vraag: of God ook veranderd is. Maar zelden wordt daarover gedacht. Veel te weinig wordt daarmee gere kend. Nog altijd is Hij een toevlucht en sterkte en wordt Hij bevonden als een kracht in benauwdheden. Aan deze woorden heeft Luther ont leend zijri „Vaste Burcht". In de be nauwde tijd, waar hij in geleefd heeft, was het altijd weer deze psalm waar hij kracht en moed uit putte. God is een toevlucht, bij Wie in het geraas van het kerkelijk verkeer (met haar vele ongelukken) veiligheid is. Een vluchtheuvel. God is een sterkte, een vesting, bij Wie al Zijn kinderen veilig zijn, wat hen ook bedreigt. Hij wordt bevonden (dat woord komt dus wel meer in de bijbel voor dan al leen in Rom. 5 4) als een hulp in be nauwdheden. Inderdaad, daar weet Luther van. De Rijksdag, de boerenopstand, de Doperse dwepers, die de Geest ,boven het Woord stelden. Daar weet Luther van, in eigen leven. De dood van zijn vrouw, de moeiten met de kinderen. Ondervinding is nog altijd de beste leermeester. En bevinding levert nog altijd de diepste geloofsdaad op. Calvijn schrijft bij dit vers: „zolang er geen gevaar dreigt is het gemakkelijk een groot geloof te tonen; maar wan neer de gehele wereld beroerd wordt, zodat het onze harten aan het wanke len brengt, maar toch ons geloof niet verstoort, dan blijkt daaruit gemakke lijk dat aan Gods macht een rechtvaar dige eer wordt betoond." Belangrijker dan de vraag wat er in de kerken allemaal niet verandert, is de opmerking dat God niet verandert. En waar deze God gekend wordt, bij ondervinding, door de verborgen om gang met Hem, daar is hoop, ook voor de kerk. Want Hij is een blijft de Koning der kerk, hoeveel koninkjes zich hier ook mogen opwerpen. Hun rijk vergaat. Zijn Rijk blijft. En in welke benauwdheid we kerke lijk of persoonlijk ook verkeren, de taal des geloofs, der ondervinding, be vinding zegt het Luther na: „Een vaste Burcht is onze God een toevlucht voor de Zijnen." O. P.V. In volgorde van verlies komt dan de K.V.P.: 24»/o. Het blijkt wel dat het proces, ingezet in de nacht van Schmel- zer, nog niet is geëindigd. De door Schmelzer geprovoceerde val van het kabinet-Cals bracht de steeds met kunst- en vliegwerk bijeengehouden K.V.P. tot een soort ontploffing. De stukken vlogen sindsdien overal heen. In 1963 had de K.V.P. 50 zetels, in 1967 nog 42 en nu zou ze er niet meer dan 30 halen! Zij is dus katastrofaal aan het aftakelen. De deserteurs zijn in veel richtingen verdwenen: 3 zetels gingen naar de P.P.R. (politieke partij radica len) van Aarden, maar de rest ver spreidde zich over D'66, de P.v.d.A. en andere partijen. Het ergste voor de K.V.P. is, dat zij daardoor niet langer de grootste piartij is. Volgens de enquête zou de S.G.P. een zetel achteruit gaan en het G.P.V. haar enige zetel verliezen. Wij kunnen niet aanemen dat dit zo zou zijn. In 1967 was het percentage van de S.G.P. 2,01 en van het G.P.V. 0,86. Bij een Kamer van 150 leden zijn deze cijfers voldoen de voor resp. 3 en 1 Kamerleden. Ge- BOUWMATEKIALEN Dirksland Telefoon 333 Vertegenwoordiger voor Schou- wen-Duiveland J. M. Folmer, p.a. Ooststraat 25, Nieuwerkerk (01114) 769. zien het feit, dat deze beide kleine par tijen over een behoorlijk vast kiezers korps beschikken is het weinig waar schijnlijk, dat de cijfers van de enquête juist zijn. Het is al herhaaldelijk geble ken, dat de prognoses van de kleinste partijen te ongunstig waren. De laatste verliezer was de A.R.P.: van 15 op 14 zetels of van 9,9 op 9,3*/o Dit zit allereerst hierin, dat nu het z.g. Zijlstra-effect niet meer gewerkt heeft. Verder is het niet onmogelijk, dat het tweeslachtig karakter, dat de A.R.P. te genwoordig heeft (sociaal-links plus -rechts) kiezers uit de laatste groep doet deserteren. De P.v.d.A. staat in de lijst ook bij de verliezers: van 37 op 36 zetels. De percentages waren echter 23,6 en 24,2 dus dat betekent een kleine winst. Het verschil zit in de toewijzing van rest zetels. We houden het dus maar op een stabilisatie. De grote winnaar was D'66. De winst is voor een groot deel afkomstig van R.K. kiezers, voor een ander deel uit vroegere blanco-stemmers, jongeren, die voor het eerst stemden en wellicht ook vanuit de P.v.d.A. en de V.V.D., die anderzijds compensatie kregen. Winnaar no. 2 was de V.V.D., van 10,7 naar 15,8% of 6 zetels. De winst van deze partij was waarschijnlijk afkom stig uit de K.V.P. n.l. van de rechtse vleugel daarvan. Ook is er wellicht een verschuiving geweest vanuit D'66. De P.S.P. ging ook iets vooruit: van 2,9 naar 3,10/0 oftewel 1 zetel. De winst is wellicht mede afkomstig van gewe zen communisten. Tenslotte de C.H.U., die 2 zetels won en van 8,1 op 9,4»/o kwam. Drs. Tilanus meent, dat de winst ten dele van de A.R.P. kwam. Verder laat zij zich moei lijk vaststellen. Hoofdzaak bij deze enquête is, dat de huidige regeringscoalitie van K.V.P., A.R.P., C.H.U. en V.V.D., die nu samen 83 Kamerleden telt, intact blijft, al zakt ze op 81. Overigens kunnen er nog al lerlei verschuivingen plaats hebben voor de Kamerverkiezingen van 1971. Tel. (01870) 2172 Van zaterdag 2 november v.m. 12 uur t.m. maandag 4 november v.m. 9 uur Middelharnis-Sommelsdijk: Dienst heeft dokter Bakker, tel.2710, Sommelsdijk. Dirksland-Herkingen-Melissant: Dienst heeft dokter R. P. Boot, telef. (01877) 227, Dirksland. Flakkee-Oost: Dienst heeft dokter P. C. J. Voogd, tel. (01874) 259, Oude Tonge en dokter E. Bouman, tel. (01871) 269, Stad aan 't Haringvliet. DIENST WIJKVERPLEEGSTER Melissant-Dirksland-Herkingen: Van vrijdagavond 6 uur tot maandag ochtend 8 uur Zr. A, H. Stolk, telefoon 01877-500, b.g.g. 767, Dirksland. Wit-Gele Kruis Achthuizen: Dienst heeft zuster Vrij, Den Bom mel, Achthuizen, Stad aan 't Haring vliet, tel. (01871) 312. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft dierenarts Minderhoud, tel. (01870) 2897, Middelharnis. THOLEN Zondagsdienst artsen. Zondag 3 nov. hebben voor de gemeenten Poortvliet, Tholen, Nieuw Vossemeer, St. Philips- land en Oud-Vossemeer dienst dokter Duinker, tel. (01660) 500 of 458 Tholen en dokter Menger, tel. (01677) 500, St. Philipsland. Speciaal in het opmaken van B. V. d. Veer Telefoon 2682 Westdijk 36 MIDDELHARNIS LORD RAGLAN OP DE FIETS Nadat Lord Raglans auto werd gesto len fietst deze Engelse volksvertegen woordiger met een vouwfiets naar de zittingen van het parlement, zoals ge bruikelijk in donker pak met bolhoed. Zijn voorbeeld heeft navolging gevon den; hoewel zijn auto niet gestolen is, gaat ook rechter Colvin per fiets naar de vergaderingen van het Hoger Huis. VOOR BETER f^ -----------' NMH DE HJDDELHRRNfS-TEL:23Z8 Niet aan den lijve maar a.an de ge meentekas heeft de raad van Dirksland de betrekkelijkheid van begrotingen er varen. Haar werd n.l. in de woensdag avond gehouden raadsvergadering ge vraagd een .aanvullende subsidie a 102.655,47 beschikbaar te stellen t.b.v. de restauratie van de Ned. Herv. Kerk te Dirksland. De totale kosten van de restauratie waren oorspronkelijk be groot op 923.000,terwijl de over schrijding maar liefst 342.184,90 be draagt. Het ryk subsidieert SO'/o, de Prov. IC/o, de gemeente SOVo en de ker kelijke gemeente betaalt zelf Wk. De P.v.d.A. fractie en dhr. Poortvliet (V.V. D.) kantten zich tegen het voorstel, zfl vonden het gemeentelijk aandeel te hoog. De voorz. burg. Bos betitel de de houding van de P.v.d.A. fractie als „irreëel". Dhr. v. Prooyen (P.v.d.A.) nam dat de voorz. min of meer kwalijk maar de heren vonden in het verweer van de voorz. kennelijk toch voldoende grond om toch accoord te gaan. „Als er wat overschreden wordt dan moet iedereen de consequenties dragen" oordeelde dhr. van Prooyen; i.v.m. de financiële positie van de gemeente acht te zijn fractie het gewenst de verdeel- schaal te wijzigen in die zin dat de ge meente 20''/o en de Herv. Kerk 20''/o be taalt. „We zitten met alle kerken en als overheid moeten we reguleren", vond dhr. van Prooyen. Burg. Bos herinnerde de raad eraan dat ze enkele jaren geleden blij was ge weest toen de restauratie van de kerk de oudste van het eiland en het enige moniiment in de gemeente kon doorgaan. De raad was toen ingegaan op het verzoek tot medewerking op ba sis van de genoemde subsidiepercenta ges en de voorz. vond het daarom een vreemde zaak nu tijdens de restauratie te trachten tot een ander beleid te ko men. Hij achtte dat noch bestuurlijk, noch moreel verantwoord en irreëel om dat er geen omstandigheden te noemen zijn die dit rechtvaardigen. De Herv. Kerk kan voor de kostenstijging even min aansprakelijk worden gesteld. Burg. Bos ontraadde de P.v.d.A. fractie haar voorstel omdat hij het van elke realiteitszin gespeend achtte. „Het betreft niet enkel kostenverho gingen, er zijn ook onvoorziene uitga ven", bracht dhr. C. v. Es in het mid den, hij wilde aan de subsidieregeling niet tornen. Ook de heren P. A. Leij- dens en D. Leijdens dachten er zo over. „Als je ziet hoe het opknapt laten we het dan „asjeblieft" nemen" vond dhr. D. Leijdens. Daarentegen verklaarde dhr. Poort vliet niet te kunnen begrijpen dat zij ZANDPAD 82 MIDDELHARNIS GEXIO die de kosten ramen niet tevoren met tegenvallers rekening houden. Dhr. Poortvliet vond de overschrijding enorm groot en ook hij wilde het subsidie percentage van 30% voor de gemeente tot 20% zien teruggebracht. Teveel gevraagd? Het bezit van een dergelijk gebouw is een algemeen belang, stelde de voorzit ter. Het bezit van zo'n middeleeuws ge bouw geeft cachet aan de gemeente waarom de voorz. niet wilde spreken van „belanghebbenden", i.e. de Herv. Gemeente. In het feit dat de raad van Dirksland tot medewerking besloot zag de voorz. opgesloten dat de raad haar aandeel zo hoog aansloeg dat men er 30% in de kosten voor over had. „Het zich nu terugtrekken zou voor de ker kelijke gemeente een financiële ramp betekenen" verzekerde de voorzitter die wist dat de kerk. gemeente d.m.v. acties probeert geld op tafel te krijgen. „Is 30% dan teveel gevraagd?" vroeg burg. Bos de raad! „De restauratie zou ermee geboycot worden, het zou geen stijl zijn!" oor deelde dhr. Struyk, „we zeiden toen A, nu moeten we B zeggen. Dhr. Witvliet ontvouwde een oude krant waaruit bleek dat de restauratie al in 1947 hoogst noodzakelijk werd ge acht. P.v.d.A. fractie in beraad. De P.v.d.A. fractie ging terwijl de vergadering werd geschorst in beraad. Vrolijk stapte dhr. v. Prooyen aan het hoofd van de stoet weer binnen maar hij bleek toch bewogen door de toe stand van de gemeente financieën. „Een kind kan op z'n vingers natellen dat het met de gemeente-financieën niet goed gaat!" verzekerde hij, „er zit een belas tingverhoging in de lucht". De kerk moet gerestaureerd en het werk zal ook met 20% van de gemeente best door gaan". „Wij gaan als fractie nu nog ac coord maar het is de laatste keer, we kunnen niet accoord blijven gaan met begrotingsverhogingen van 3V2 ton. „Ze moeten niet steeds tegen de overheid aanleunen", besloot dhr. v. Prooijen. Burg. Bos vond dat van de zijde van de P.v.d.A. fractie wel een merkwaar dige opmerking omdat hy meende te weten dat deze partq nogal eens ver weten wordt tegen de regering aan te leunen. „Och, wij veranderen ook wel eens" repliceerde dhr. v. Prooyen. „Er zitten ook wel enkele goeie leden in de P.v.d.A." schertste dhr. D. Leij dens. Ook dhr. Poortvliet gaf te kennen voor dit maal nog accoord te gaan, maar het kan te ver gaan!" waarschuwde hij. De raad verlangde geen stemming en ging unaniem accoord. Aan het begin van de vergadering deed de voorz. mededeling van de af wezigheid door ziekte van dhr. B. de Gast. Bij de ingekomen stukken merkte dhr. M. de Bonte op de goedkeuring van G.S. op het raadsbesluit tot toekenning van een subsidie aan „Amicitia" te heb ben gemist. De voorz. weet dat uitblij ven aan liquiditeitsmoeilijkheden. Daarom was ook het raadsbesluit tot aankoop van de oude school en van een pandje aan het Schelpenpad niet goed gekeurd. Wel goedgekeurd was de gunning voor de bouw van 6 woningen in Her kingen waarvan de realisering nu spoe dig kan beginnen. Aanschaf meubilair. Een crediet van 2083.70 werd be schikbaar gesteld voor aanschaf van meubilair voor de Openb. kleuterschool te Dirksland. Dhr. Poortvliet vroeg of het niet verstandiger zou zijn met de aanschaf te wachten tot de nieuwe school er is. Dat kon zo dacht de voorz. nog wel enkele jaren duren en het ge brek aan materiaal laat zich thans gel den. De raad ging accoord. Intrekking raadsbesluit. Ingetrokken werd het raadsbesluit tot verkoop van de woningen Geldersedijk 87 en 89 aan dhr. K. C. Koese. Betrok kene vindt nakoming van de door de gem. gestelde voorwaarden onmogelijk, waarom hij van de koop afziet. Door aankoop van de woning Gel dersedijk 85 van dhr. P. J. v. d. Sloot zal het mogelijk zijn de 3 woningen af te breken. Grondverkoop. Aan de woningbouwver. „Dirksland" werd op verschillende plaatsen grond verkocht. In het bestemmingsplan „Me- lisant - Beatrixlaan" 3300 m'^ voor de bouw van 17 woningwetwoningen. In het bestemmingsplan „Molendijk" te Herkingen 1223 m^. De overeenkomst met de Shell Ned. De restauratie is in volle gang, de kerk kwam voor de winter „onder dak". Verkoopmij tot het ingebruik geven van gemeentegrond t.b.v. benzinepomp installatie voor dhr. A. v. d. Ham werd verlengd tot uiterlijk 31 dec. 1970. Gebleken is dat tankende voertuigen weinig of geen hinder aan het overige verkeer veroorzaken. Onbewoonbaar verklaring. Besloten werd tot onbewoonbaarver klaring van de woningen Voorstraat 9; Ring 77, 79, 81, 83, 85, 87 en 89; Smids- slop 4 en 6; Gasthuissteeg 4; West Ha- vendijk 8; Zomerstraat 1 en Gelderse- dijk 3, 5 en 7. Dhr. v. Prooyen verklaarde op de lijst het z.g. „hoge huisje" aan de Gel dersedijk te missen. De voorz. herin nerde eraan dat het voorstel tot onbe woonbaarverklaring was teruggenomen, de wensen die de raad te kennen gaf konden door B. en W. nog niet worden gehonoreerd. Het college zal zich er op nieuw over beraden. De voorz. wilde overigens de aankoop van een pand en onbewoonbaarverklaring geheel los van elkaar zien. Het taxatiebedrag bleek nogal hoog te zijn. Prov. Waterstaat bleek desgevraagd ook geen interesse in aankoop t.b.v. een wegverbreding. De bejaarden. Dhr. C. V. Es vestigde de aandacht op de in de onbewoonbaar verklaarde wo ningen wonende bejaarden als „oude boompjes die men liever niet moet ver- poten. Hij vroeg al het mogelijke te doen het hen naar de zin te maken. De voorz. beloofde dat steeds veel clemen tie wordt betracht welk beleid zal wor den gecontinueerd. Woningbouw. Besloten werd tot intrekking van het raadsbesluit tot garandering van de door de Woningbouwver. „Dirksland" aan te gane geldlening, groot 2 miljoen gulden voor de bouw van 67 premie- keuzewoningen; dit i.v.m. het feit dat nog niet bekend is wanneer het con tingent wordt toegewezen. (Vervolg pag. 2 1ste kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 1