ËllAilDEII - flIEUWS Bezoek aan zendings ziekenhuis Piato [Brunott Aciiter de grenspaal p Huidverzorging- ORQelS m öe ,,QOuóen öelta" Nieuws uit Zeeland Ooor de bril van Han en Rien Boomsnna Bouw müioentons mam- moetdok opgedragen Dreischor, Ned. Herv. kerk Vrijdag 25 oktober 1968 No. 3732 ^Bre Voor gashaarden fa. P. KIEVIT Zn. ORV GZI^ zacht-zuiver-gezond PUROL en PUROL-poeder zware massief GOUDEN RING met cultivé parel og 75 jblad Het is alweer twintig jaar gelegen bt ik 1* maanden door Indonesië reis- He. Per vliegtuig ging ik eens terug van Timor naar Borneo, teen naast me een bude pater kwam zitten, die voor de Berde maal een zware operatie moest pndergaan in het ziekenhuis on Makas- par. Hij vertelde me over het missiewerk De missie is katholiek, de zending is Srotestant. Ze doen in wezen beiden het lelfde. Zendelingen en missionarissen |aan de niet-christelijke bevolking op- weken en bestrijden het vaak zo bar- (taarse heidendom. Dan het cardinale van wat deze mis- lionaris me zei: als na vijftig jaren erken tussen al die heidenen, er een et overtuiging overgaat tot onze kerk, an hebben we het bewijs dat we goed erk hebben gedaan. Maar dat werk rijg je niet door prediken. Je bent geen larlstkoopman, die de mensen zegt: lullie geloof is niet goed. Wij tasten aar in wezen hun eeuwenoude ge- 'oonten aan. Wij vestigen dan een lost, en het eerste waar we mee be nnen is medische hulp verlenen. Door lensten aan zieken, aan kraamvrouwen ,an kinderen begint men vertrouwen krijgen in ons. Wij hebben als grootste tegenstanders 's medicijnmannen, de tovenaars, die •ver de mensen heersen. Die hen ver teken, hen dood bidden. De bevolking 'eft altijd in angst voor hun heidense joden. Ik heb aan deze oude pater moeten lenken, toen we op Plato waren. Mevr. 'igchelaar had ons er heen gebracht, we erden door een der Hollandse zusters intvangen. De .dokteres, mej. dr. Bout lad het nog druk en zou ons zelf laten iien, wat er nu zoal gebeurt op Plato. lerst even een kopje thee, dan even ;ennis maken met ds. Bouw, die, als ik iet wel heb in Melissant is geboren, of ieder geval in Melissant heeft ge- 'oond, waar zijn vader predikant is jeweest. Plato ligt vrij hoog, zeker een vier en intighonderd meter boven de zeespie- [el. Men moet> echt wel aan de ijlere cht daar wennen. In het gedenkboekje |an de Zuid-Afrikaanse kerk staat een ito van de laatste olifant, die er een 'intig jaren geleden werd doodgescho- n. Het is een ruim terrein, met kleine Serk, prettige woningen voor dokteres zusters en zoals al die ziekenhuizen 'an het gouvernement Kenya, barakken [oor zieken. Men heeft enkele Kenianen opgeleid medisch analystenwerk te doen. Zo- s te verwachten was is het overal aakhelder. We hadden al een paar lalen in Keniaanse ziekenhuizen geke- [en, maar het is daar een toer die echt llandse en vooral medisch zo nodige tóerheid te verkrijgen als nodig is. aar op Plato was het- Het is vooral k een post, waar aanstaande moeders 'aag naar toe gaan. Dokteres en zus- 'S hebben wel erg moeten wennen aan gewoonte, dat de aanstaande kraam- 'ouw zonder baby-pakket komt en ich zo voor behandeling aanmeldt. Ze iBten het nu. Er heerst het bijgeloof, it boze geesten altijd uitkijken naar kraamvrouwen die Meertjes gereed aken voor de te geborenen. t is het bijgeloof, dat het kindje het n niet lang zal maken, als de boze «sten het merken. Daarom is er op 'ato een grote voorraad van eerste loy-uitzetten. Elke baby krijgt een 'ler, een jurkje, een mutsje en een ■Mdje. Voor deze uitzetten zorgen in ■derland verschillende organisaties, [ischoon de kast momenteel goed ge- 'id was, blijft altijd aanvulling nood- 'ehjk. Dit als hint voor naai- en brei- ^nsjes die de zending willen helpen. (Twintig kraambedden staan er altijd ■reed, Dr. Bout nam ons mee naar de 'aamzaal. Op dat moment was er één l^ge moeder. We mochten een foto ne- [en. De baby is twee uren oud. Over "ee dagen zal zij het ziekenhuis ver- «n. In dat land geneest men erg vlug. Pe moeder is nog erg jong in dit °nya is een vrouw pas werkelijk 'Ouw als men een kind het leven heeft «chonken. Het is niet eens nodig, dat Pn getrouwd is. Ongehuwde moeder- mappen komen heel veel voor. In het «ekf-nhuis te Kitu-ji vertelde ons zus- "ke, dat een van haar verpleeg- rs niet getrouwd was, doch vijf kin- 'ren had. Dat was nu eenmaal 's lands ■^'oonte. P-- Bout vertelde, dat hier in Plato aders hun vrouwen met zorg om- !1- Ze had'een keer een zieke vrouw "sen ter behandeling in de zieken- Die man woonde heel wat kilo- ^ters van het ziekenhuis vandaan, aar trouw kwam hij zijn vrouw op- ter D- de rint al. zoeken, zo lang zij in het ziekenhuis was. Buiten het ziekenzaaltje lagen een aantal vrouwen in het gras te wachten, tot zij geholpen moesten worden. We krijgen grote uitbreiding hier op Plato zei de dokteres, we zijn te klein gewor den. Er komt een operatie-zaal bij. Als er chirurgisch ingegrepen moet worden bij een bevalling dan kan het hier niet. Als wij dit venvachten, moeten we de patiënt naar het gouvernementszieken huis in Eldoret brengen. Als we zelf een operatiezaal hebben kunnen wij het zelf doen. Is er veel belangstelling bij de bevol king voor Plato, was onze vraag. Het antwoord was: in het gouvemements- ziekenhuis krijgt men gratis hulp, wij kunnen dat niet doen. Er moet een klei ne vergoeding gegeven worden voor de hulp bij een bevalling. Maar men heeft hier zoveel vertrouwen in ons, dat als het maar enigszins mogelijk is, de a.s. moeder zich hier voor die gebeurtenis vroegtijdig aanmeldt. We werden gestoord. Er was een vrouw binnengebracht, die door een gif tige slang was gebeten. Ze lag buiten de ziekenzaal met haar begeleiders in het gras. Men had haar voet afgebon den. Met dr. Bouw keken we naar de voet. Ze deed direct het verband van de voet af. Of het lang geleden was dat de slang gebeten had. Een uur of drie. Tegen een der verplegers van het lab. uw adres ZANDPAD 4-6 - Middelhamis tegenover De Gruyter direct voet goed wassen, en tegen ons: de slangenbeet zal nog wel meevallen, maar een voet drie uren afgebonden houden, dat kan erger zijn. Dr. had geen tijd meer voor ons wat te begrijpen was. We gingen naar de zusters in hun aardige woningen, dronken thee, maar van verder ziekenhuisbezoek kwam niet veel. We hadden het voornaamste ge zien, dr. Bout had ons de grote voorra den verbandmiddelen, levensmiddelen en vooral dan melkpoeder, dat zo nodig is om het altijd in Kenya afwe zige dierlijk eiwit-tekort aan te vullen bij de patiënten de zorgvuldigheid van het lab-onderzoek laten zien. Na een poosje kwam dr. terug, en hoe het was met de vrouw, die door een slang was gebeten, informerend. Zal wel meevallen. Maar veronderstel eens, dat de vrouw nog zo'n twintig of dertig kilometer verder gebracht had moeten worden naar Eldoret, om daar behan deld te worden. Hier op Plato had men anti-gif-slangen-serum. Het komt her haaldelijk voor, dat dit gegeven moet worden! Een middag gaat gauw voorbij ook op Plato. Een der zusters bracht ons terug naar Eldoret. We gingen even op bezoek bij de heer Lindeboom, de bouw kundige van de zending, die bouwkun dige is geweest op Nuraansdorp en wiens vrouw uit Strijen komt. Dhr. Lindeboom is enorm actief, hij moet een vormingscentrum bouwen voor de zendingspost, dan het zieken huis uitbreiden en huizen voor evange listen bouwen. Allemaal werk voor hem. Hij heeft 35 mensen in dienst om al die plannen zien te verwezenlijken. Naast het maken van de bouwtekeningen, moet hij ook het materiaal bestellen en daartoe gaat hij af en toe met de vrachtauto even naar Nairobi, een vijf honderd kilometer van Eldoret, om de boel op te halen. Want anders duurt het allemaal veel te lang voor het er is! Zo kregen we nog meer inzicht, hoe groot de uitbreiding zal zijn van de zendingspost. Daarom misschien een wat indiscrete vraag aan de heer Lin deboom, hoe komt men aan geld? col lectes en van de aktie: kom over de brugwas het antwoord. Zo, onze lezers weten het nu precies, hoe nuttig het geld dat in Nederland geschonken wordt voor zending en ak tie Kom over de brug in Kenya ge bruikt zal worden. Scheepsbouwer Verolme heeft woens dag de gehele bouw van het mammoet dok, dat de naam Prins Willem-Alexan- der zal dragen en waarin schepen tot een miljoen ton gebouwd en gerepa reerd kunnen worden, opgedragen aan Aanneming Mij. Dirk Verstoep Neder land N.V., 's Gravenhage, die ook de andere dokken en hellingen op de werf op het eiland Rozenburg heeft ge maakt. Het gecombineerde dok voor repara tie- en nieuwbouw heeft een lengte van 60 meter, een diepte van 12 meter en een breedte van 80 meter. Een nieuw snufje is de bew^eegbare reusachtige tussendeur die een afschei ding zal vormen tussen een schip dat gerepareerd en een mammoetschip dat gebouwd wordt. Verolme, die -geen dag wil verliezen, ook al omdat over de gehele wereld al meer dan 260 mammoettankers in aan bouw zijn, wil eind volgend jaar de eerste mammoet laten dokken. Hoe snel er wordt gebouwd bewijst wel het feit, dat de .helling voor sche pen tot 400.000 ton dw. lengte 360 meter, breedte 80 meter, waarvoor op 5 december vorig jaar de eerste paal werd geslagen, vandaag reeds gereed is gekomen. Er moesten 5500 palen voor worden geheid. Op het 2 meter 50 dikke betondek is een 255.000 tons tanker in aanbouw ruim drie domtorens lang die in april a.s. al te water moet gaan! Een nieuwe bokkraan met een hefvermogen van 750/800 ton en 90 meter hoog is reeds in volle werking. Nog volgend jaar zal de Botlekwerf behoren tot één der grootste en mo dernste werven ter wereld. Grotere dokken en hellingen zijn nog nergens gebouwd. „Als volgend jaar de stroom van mammoets gereed zal zijn en Europoort aandoet, ben ik tijdig gereed", zei de heer Verolme. Zal er nog voor de presidentsverkie zingen in de Ver. Staten op 5 november a.s. een belangrijk keerpunt komen bij de „vredesbesprekingen" in Parijs? En kele maanden lang zitten Amerika en Noord-Vietnam nu rondom de tafel om te trachten tot werkelijke vredesonder handelingen te geraken, doch tot nu toe zonder resultaat. De gesprekken, die worden gevoerd zijn nog maar inleiden de onderhandelingen, want voor het werkelijk vrede is in Vietnam, zal er nog veel water door de Maas stromen. Vredeshand. Zoals men weet, heeft president John son bij herhaling de vredeshand aan Noord-Vietnam toegestoken. Was het aanbod van vredesbesprekingen zonder enige voorwaarden al niet een duide lijke aanwijzing, dat Johnson tot wer kelijke vrede bereid is? Het heeft lang geduurd eer beide partijen zich aan de Parijse conferentietafel hebben ge schaard, alleen reeds door het getreuzel van Noord-Vietnam, dat tot geen enkele concessie bereid bleek. China heeft lan ge tijd grote druk op Hanoi uitgeoefend om niet naar Parijs te gaan. Amerika, zo werd aanvankelijk ook de Noord- Vietnamezen gesteld, moest eerst op houden met de bombardementen alvo rens men zich aan de tafel zou scharen. President Johnson heeft toen opdracht gegeven tot een beperking van de bom bardementen, hetgeen uiteindelijk tot gevolg heeft gehad, dat Hanoi tenslotte onderhandelaars naar Parijs heeft ge stuurd. De vredesbesprekingen verliepen (en verlopen nog) echter traag. Toen men de besprekingen begon, zette de Viet- cong juist een hevig offensief in, o.m. rondom en zelfs tot in Saigon. John son's afgezant Harriman, liet zich echter niet uit het veld slaan en hield vol in Parijs, al werd er op de wekelijkse bij eenkomsten in het geheel geen vooruit gang geboekt. Zo sleepten de onderhan delingen zich voort. Toenadering! De nadering van de presidentsverkie zingen (5 november) schijnt echter „be weging" te hebben gebracht op het Pa rijse „front". Dat denkten hoopt men tenminste. Vice president Hum phrey, die voor de Democraten kandi daat is voor het presidentschap, heeft zich al meermalen over Vietnam uitge laten in zijn redevoeringen. Hij stelt zich wat onafhankelijker op dan John son, al wil hij deze nog niet direct af vallen ter zake van de Vietnam-politiek. Hij toonde zich een voorstander van het stopzetten van de bombardementen op Noord-Vietnam, ook al zouden de Viet- namezen zelf nog niet tot daadwerkelij ke concessies bereid zijn. Wel legde hij er steeds de nadruk op, dat van de zijde van de Vietcong dan toch ook iets mocht worden verwacht. Nixon en Humphrey. Presidentskandidaat Nixon, die zich weinig over Vietnam uitlaat om daar mede het president Johnson niet moei lijk te maken, heeft destijds laten door schemeren, dat hij een harde lijn te genover Noord-Vietnam zou wensen te volgen. Nadien zwijgt hij zoveel moge lijk over Vietnam om straks, wanneer hij tot president zou worden gekozen, zelf zijn lijn te bepalen. Dat komt ons verstandiger voor dan hetgeen Hum phrey doet. Deze kan natuurlijk gemak kelijker over Vietnam praten, omdat hij als vice-president bij de huidige politie ke beleidslijn ten nauwste is betrokken. Nu de Vietnamezen schijnbaar tot concessies bereid zijn (zij hebben een aantal devisies van de Vietcong terug getrokken in Laos en Cambodja en de militaire druk op Saigon en bij de ge demilitariseerde zone tussen Zuid- en Noord-Vietnam zou verdwenen zijn) be staat de kans, dat Johnson de concessie doet om de bombardementen stop te zetten. Hij heeft al geruime tijd geleden beloofd tot deze stap bereid te zijn, in dien de Vietcong op haar beurt een daad zou doen, die wijst op de positieve wil om vrede te bereiken. Wanneer het Hanoi inderdaad ernst is, zal dat ook uit verdere stopzetting van de militaire activiteiten moeten blijken. Meer voorwaarden. Maar er is meer. Noord-Vietnam blijft de eis handhaven, dat de Vietcong het Nationale Bevrijdingsfront in Zuid- Vietnam aan de onderhandelings tafel als partner wordt erkend. Johnson zou ook dit nog wel willen doen, maar hij stuit dan op verzet van Zuid-Viet nam. President Thieu van Zuid-Viet- -nam weigert de Vietcong te erkennen (van zijn kant bezien wel begrijpelijk) en stelt ook nog andere voorwaarden wat betreft het geheel stopzetten van de bombardementen. Zo zit president Johnson nu in moei lijkheden. Onder druk van Humphrey zal hij misschien Hanoi willen tegemoet komen. Humphrey zou dan sterker staan tegenover Nixon en kunnen zeg gen; Zie je nu wel, dat hebben Johnson en ik bereikt. Zij zouden dan het Ame rikaanse volk kunnen voorhouden, dat zij een werkelijke vredespolitiek hebben gevoerd, welke lijn dan door Humphrey als president zou moeten worden voort gezet. Nog geen „vredesduiven". Het staat nog te bezien wat er gaat gebeuren. Want welke bedoelingen schuilen er achter de tactiek van Hanoi? Dat blijft een vraag, die niet op stel en sprong kan worden beantwoord. De heerser in Hanoi is even ondoorgronde lijk als de machthebbers in het Krem lin, die zich in Tsjecho-Slowakije ook zulke „prachtige vredesstichters" heb ben getoond. Wij moeten ons geen zand in de ogen laten strooien. Dat is een ge vaar, dat vandaag aan de dag zeer acuut is, menen wij. De „vredesduiven" in Moskou en in Hanoi zijn nog altijd „vogels" op wier vleugels het woord „geweld" geschreven staat. En vrede en geweld zijn tegen strijdige grootheden. Oorspronkelijk bestond het Kerkgebouw van de Ned. Herv. Gemeente te Dreischor, uit een Kerkschip met een uit het eind van de veertiende eeuw daterende Koorruimte. In de vijftiende eeuw werd de toren gebouwd en de Kerk vergroot met een Zuidbeuk. Zo ontstond een in Gotische stijl ge bouwde Hallekerk. Het Zuidkoor, waarin twee grafmonumenten aanwezig zijn, heeft een houten gewelf dat met symbolische voorstellingen van de „Dood", beschilderd is, (Schilderingen uit het begin van de achttiende eeuw.). Voor de Reformatie was de Kerk een Parochiekerk, waarin een Vikatie was aan St. Barbaraas Altaar. (St. Barbara: Patrones van de „Goede Dood".) Jan Willemsen, Pastoor deezes Dorps, stelde er, in 't jaar 1487 eerst het zingen der Getyden in. Kort daarna werd hij te Noordgouwe in de Vier schaar doodgestoken. De Moordenaar door het Geregt gevat, werd naar verdiensten gestraft. Verder blijkt uit de geschiedenis dat het onderhoud van Kerk en Toren voor rekening van de Polder kwam: „...zelfs de wijn voor het Naghtmaal wordt van 's Polderswege bekostigd". Bij de restau ratie van het Kerkgebouw, die in 1964 voltooid werd, vond men 16e eeuw- se grafschriften, geschilderd op de muren van het Kerkinterieur. Het orgel in deze Kerk werd door de Fa. Vierdag, uit Enschede gebouwd, en heeft als dispositie: Hoofdwerk (C - f 3) Prestant 8. Roerfluit 8. Octaaf 4. Octaaf 2. Blokfluit 2. Mixtuur (1^/3 vt) IV Trompet 8. Vist. Borstwerk. Holpijp 8. Roerfluit 4. Prestant 2. Woudfluit 2. Nazard l^/s. Scherp II sterk (1 vt.) Regaal 8. Pedaal (C - t 1). Bourdon 16 Prestant 8. Fagot 16. Schalmey 4. Koppelingen: HW - BW; Ped. - HW; Ped. - BW. Systeem: mechanische sleeplade. De Prestant 8 van het pedaal is een transmissie van de Prestant 8 van het Hoofdwerk. Het pijpwerk v.h. Hoofdwerk en het pedaal staat op een lade. Het orgel is op de galery achter in de kerk geplaatst. De speeltafel, met aan weerszijde de registertrekkers, bevindt zich aan de frontzij de v. d. orgelkas. De manualen hebben donkere onder en lichte boventoetsen. De orgelkas werd van blank eiken gemaakt. Het hoge percentage luchtvochtigheid van de kerkruimte, maakte een speciale behandeling van de orgelkas noodzakelijk. Deze kas werd d.m.v. een ammonia behandeling gekleurd en daarna gelakt. Het vlakke front bestaat uit drie torens en twee velden. Boven voor de frontpijpen, met verguld labium, is versierend zaagwerk aangebracht met voorstellingen van dierfiguren (zijtorens) en voor de velden gevleugelde zeemeerminnen die het wapen van Zeeland en het gemeentewapen van Dreischor dragen (drie schapen op „schorren"). Deze wapens zijn in kleur uitgevoerd. De deuren v. h. Borstwerk hebben opengewerkte panelen, die eveneens, in sierzaagwerk, bloemmotieven tonen. Het orgel werd donderdag 24 oktober 1968 in gebruik genomen. Bas Wijnands. THOLEN Been gebroken. Tijdens een compe titiewedstrijd te Klundert heeft de voet baller G. M. van As zijn been gebro ken. Na eerste hulpverlening werd hij overgebracht naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom. Het ongeval is niet te wijten aan ruw spel. Concert. Zaterdagavond gaf de Kon. Muziekvereniging Concordia haar laat ste concert van dit seizoen, dat vorige week had moeten plaats vinden. Door slechte weersomstandigheden werd het toen uitgesteld. SCHERPENISSE Kerknieuws. Ds. P. Kolijn, Ned. Herv. predikant, ontving dezer dagen een toezegging van beroep naar Som- melsdijk. Verkoping. De Vrouwenvereniging „Wees een zegen" hield vorige week haar verkoopavonden van eigen ge maakte en ingebrachte goederen. De opbrengst hiervan bedroeg f 2310, waarvan f 1850 werd afgedragen aan de kerkvoogdij. BERGEN OP ZOOM Recreatiecentrimi „Vrederust" Door de 'directie van de Stichting „Vrederust" is de bouw van een recreatiecentrum op het terrein van de Stichting te Hal steren onderhands opgedragen aan Aann. Bedrijf I.G.B. te Breda voor ruim twee miljoen gulden. ARNEMUIDEN Beroepen. De Herv. Gemeente al hier heeft een beroep uitgebracht op ds. A. J. Wijnmalen uit Maartensdijk. BINNENWEG 45 TEL. 11.66.15 ROTTERDAM SCHAAKVERENIGING „DE ZWARTE PION" TE MIDDELHARNIS Uitslagen van maandag 21 oktober Ie afdeUng: C. Vis P. Lesuis 0—1 2e afdeling: W. Markwat A. C. Baas Vs—V2 N. V. Bracht K. Bakelaar 1 0 J. Keuvelaar J. Noordijk O 1 F. Koese C. v. d. Groef 1-0 Ant. Visser C. Littel 1—0 Rotterdamse Schaakbond (R.S.B.) De Zwarte Pion 1Europoort 3 4V25V2 GOES Diefstal van brommer. Maandag werd de 18-jarige H. B. uit Zierikzee door de gemeentepolitie aangehouden in verband met een diefstal van een brommer. B. werd in het politiebureau ingesloten.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 9