Christen en Secularisatie a Muziekbandel Bernard I Zn, te Middelharnis Iteeft unieke collectie afspeelapparatuur PORTR Nieuw soort autolampen r KitideAkaefcj^ NUTSSPflDRBDNK - voQRSTRnnT 36 - middelharnis BUIJSSE C. KIEVIT 8t Zn. BOiyiDSSP^ARBJINK PREMIE VAN f5,- .J [en me voelt Ook voor Centrale Verwarming "BIJ-DE-TIJ DS" PAREN BIJ EEN WERELDSPAARBANKWEEK 28 OKTOBER - 2 NOVEMBER Stap eens op één van de dagen in de Wereldspaarbankweek bij ons binnen. Voor een ieder ligt er dan een AAKDIGE VERRASSING klaar. Verder krijgt elke nieuwe spaarder in deze week een Bijk. Langeweg 15, OOLTGENSPLAAT Diekhuusnieuws Uw Modehuis l FOTOGRAFIE J. ZANDSTRA t SOMMELSDIJK Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 25 oktober m BOEKBESPREKING „Christen en Secularisatie", door drs. G. Puchinger. XJiitgeverij W. D. Meinema N.V. - Delft (interviews). Het is heus geen gemaklieiyk onder werp, dat drs. G. Puchinger voor zijn interviews gekozen heeft. Wèl bijzonder actueel. Dit is het derde boek met inter views van deze auteur; zijn eerste schreef hij in 1965: „Gesprekken over Rome - Reformatie" in 1966: „Is de Ge reformeerde wereld veranderd?" Dit derde, over secularisatie, sluit op het vorige bflzonder goed ,aan. Wat betekent secularisatie? In dit woord zit „seculum", d.w.z. „wereld", het houdt dus volgens ons begrip in „wereldgelijkvormigheid" óf „geeste lijk goed verwereldlijken". In deze de cadente tijd dus wel een zeer belang rijk onderwerp! Het valt bij het lezen echter op dat de geïnterviewden op de vragen over secularisatie soms een heel ander antwoord geven, zodat men zeg gen moet, zó, zit dat er ook in? De zienswijzen over de problematiek der secularisatie lopen namelijk sterk uit een. En het laatste woord is er nog niet over gezegd. Als vraagstuk heeft het nog nauwelijks een vaste vorm gekre gen in wetenschappelijke analyse of po- pularisatie. Er is zelfs een doctorandus, de heer A. J. Nijk, die op de seculari satie hoopt te promoveren, (blz. 105). Het boek begint met een inleiding van Prof. Dr. L. J. Rogier over de his torische achtergrond van de secularisa tie. Gesprekken zijn gevoerd met Prof. Dr. H. Berkhof; Prof. Dr. G. J. de Vries; Prof. Dr. J. H. Hoopers; Prof. Dr. W. K. Grossouw; Majoor A. M. Boss- hardt (van het Leger des Heils); Prof. Dr. H. R. Wijngaarden; Prof. Dr. H. van Oyen; Prof Dr. K. H. Miskotte; Drs. W. K. N. Schmelzer; Ir. W. F. Schut; Prof. Dr. G. Th. Rothuizen; Prof. Dr. C. Boekesteyn; Mgr. Drs. J. H. W. M. Bluyssen; Prof. Helmut Gollwitzer en Prof. Dr. H. Küng. U ziet grote verscheidenheid. Het pleit reeds direct voor de inter viewer, dat hij bij deze mannen der we tenschap niet alleen toegang, maar daarbij vele uren van hun kostelijke tijd kreeg toegewezen, om het vraag gesprek tot een goed einde te brengen. Een keer duurde het gesprek zelfs twee dagen, n.l. met Prof. Dr. K. H. Miskotte! (blz. 209) Dan moet men als interviewer het onderwerp wel aannemelijk weten te maken! Drs. Puchinger weet zijn vra gen zó in te kleden, dat de ondervraag den er wel op moéten ingaan. De vra gen zijn n.l. op de ondervraagde per soon geheel afgestemd, omdat hij van iedere gesprekspartner een voorstudie heeft gemaakt en hun voornaamste pu- blikaties heeft gelezen en bestudeerd. De grote belezenheid van de intervie wer komt door zijn wijze van vraag stelling openbaar; hij weet het gesprek zó in te kleden, dat de geïnterviewde duidelijk en klaar zijn gedachtenwereld tot uiting brengt. In een goed interview moet zowel het onderwerp als de aan het woord zijnde persoon met zijn achtergronden goed uit de verf komen. Vragenderwijs laat de auteur daarom zijn partners hun levensloop vertellen, i waardoor we van iedere geïnterviewde tegelijk een korte biografie voorgezet krijgen, die door hen zelf beschreven had kunnen zijn. Dit maakt deze intervieuws bijzonder interessant en waardevol. Het lezen van „Christen en Secularisatie" zal onge twijfeld tot meer verdieping van dit on derwerp leiden. Het boek, een paperback in geplasti ficeerd omslag is praai uitgevoerd, met foto's van geïnterviewden; achterin een persoonsregister en een breedvoerig zaakregister voor naslagwerk, 536 blad zijden groot. Prijs 12,50. Wij maken er op attent dat intussen een vierde bundel interviews van drs. Puchinger is verschenen, getiteld: „Hergroepering der partijen". Over de ze bundel, die geheel gewijd is aan de actuele binnenlandse politiek, hopen we binnenkort een bespreking te geven. lOOVo MEER LICHT ZONDER VERBLINDING Amsterdam - oktober. De halogeen lamp, reeds lang een begrip in de auto sport-wereld als speciaal gemonteerde schijnwerper, is sedert kort ter beschik king gekomen van elke automobilist, die prijs stelt op 100"/o méér licht. Koplampen met halogeenlamipen heb ben namelijk een veel grotere lichtin tensiteit dan de normale. Resultaat: méér licht vlak voor de auto, veel be tere bermverlichting en een extra be reik van zo'n honderd meter. Tot nu toe waren deze lampen alleen nog maar bruikbaar als „extra groot licht" en konden niet als standaard kop lampen worden gemonteerd, omdat nog geen kombinatie met. gedimd licht was gevonden. De Carellifabriek in Turijn is er nu als eerste in geslaagd één unit met speciale reflektor en lens te ontwikke len, waarin de halogeenlamp als groot- licht én als dimlicht kan funktioneren. De gunstige lichtintensiteit van de ha logeenlamp blijft behouden zonder dat bij gebruik van dimlicht gevaar tot verblinding bestaat. Het dimlicht heeft dus dezelfde eigenschappen van de reeds bestaande koplampen; maar reikt niet verder dan het maximaal toelaat bare en is tot vlak aan de grens uiterst intensief. Proeven hebben uitgewezen dat bij deze Carello jod 170 de grootlichtbun del ongeveer twee maal zo sterk is als standaard groot licht en dat de dim licht bundel 2V2 a 3 maal zo sterk is als die van de standaardlampen. Met de toenemende verkeersdichtheid waarbij de automobilist meer en meer genood zaakt is met gedimd licht te rijden, trekt men juist van het laatste veel profijt. Ook bij mist voldoen de lampen uitstekend. In deze unit kunnen alle in de han del zijnde H1 Philips halogeenlampen worden gebruikt. De nieuwe unit is nu voor de hele E.E.G., dus ook voor Nederland, goed gekeurd en kan op vrijwel elke auto worden aangebracht. De montage is een kwestie van minuten. Iets om over te denken voor de winter. SOMMELSDIJK Telefoon (01870) 2609 SPAARGIROREKENING GEGARANDEERDE SPAARBANKCHEQUES TERMIJNSPAARREKENiNGEN PREMIE-SPAARREGELINGEN INNING VAN SALARISSEN EN PENSIOENEN VERZEKERINGEN VREEMDE VALUTA HYPOTHEKEN EFFECTEN Beste meisjes en jongens! Voor deze week heb ik een raadsel, waar de inzender veel werk aan heeft gehad. Hij heeft de letters gezet in ver schillende hokjes en om het op te lossen, moet men wel goed op zijn tellen pas sen. Nu ben ik een beetje bang gewor den van moeilijke raadsels; de vorige maand was er ook zo'n lastig raadsel bij Daar wil ik voor oppassen. Ik heb het ingezonden raadsel een beetje gemakkelijker gemaakt en ook heb ik de zetter op de drukkerij wat minder werk gegeven. Om al die hokjes en lijnen te zetten, zou hij lang werk hebben gehad, en dat wil ik hem be sparen. Ik weet zeker dat het zou gaan, maar dan is het toch voor de meeste kinderen te moeilijk; als ze één letter te veel hebben, klopt het niet meer. Toch moet ik zeggen, dat het voor beeldig in elkaar is gezet. Hier komt het dan in eenvoudiger vorm: OKTOBERRAADSEL 4 Er worden 20 woorden gevraagd, en wel zó, dat het telkens volgende v/oord begint met de laatste letter van het voorafgaande woord. Een voorbeeld: als het eerste woord eindigt met een k, dan moet het tweede beginnen met een k; is de laatste letter van het tweede woord een s, dan begint het volgende woord ook met een s. 1. Vriend van David. 2. Zoon van Jozef. 3. Zoon van Hagar. 4. Discipel van Je zus, die voorheen tollenaar was. 5. Vloeistof om te schrijven (Jerem. 36). 6. Andere naam voor tent. 7. Naam van een dier (Jerem. 13). 8. Varkensvoer (Lukas 15). 9. Geeft licht (Job 12). 10. Deel van het gezicht (Psalm 22). 11. Landbouwwerktuig (Lukas 10). 12. Knecht van Elisa. 13. Waarin nummer 5 wordt bewaard (Ezech. 9). 14. Ander woord voor schoonmaken. 15. Wind streek (Handel. 27). 16. Moest zijn wijn gaard afstaan aan Achab. 17. Andere naam voor tuinman (Joh. 20). 18. Deel van een schip (Jakobus 3). 19. Deel van onze rug (Leviticus 3). 20. Schuilplaats (Psalm 91). Dit raadsel werd me toegezonden door Piet Verolme, Middelburg. Goed gedaan, Piet! En nu komen er geen raadsels meer in de oktobermaand, dus is het nu inzenden! BRIEVEN Heleen van R. Zeist. Heel erg veel huiswerk, schrijf je. Dan verwondert het me nog, dat je al de oplossingen nog kan inzenden, met een kort briefje er bij. In de herfstvakantie hoop je wat meer te schrijven, lees ik. Stel je niet te véél van de vakantie voor, door te den ken, dat je dan heel veel tijd hebt. Je kan in zo'n vakantie niet alles doen wat je zoal van plan was. Louis R. Creil. Weet je al iets van de kleurwedstrijd? Ik hoop dat je moeite niet tevergeefs is geweest. Ja, het is heel leuk om op een veiling te kijken. Mocht jij niet drukken op de wijzer? Is Nelie bij jullie op school voor de hand werken? Ben je met aardrijkskunde bij Drente? Dan ben je niet ver van huis. Ben je al aan het opschieten met de golden del.? Het is een fijne appel. Ineke G. Borssele. Hartelijk gefelici teerd met je verjaardag, Ineke! Er zijn nog anderen van dezelfde leeftijd als jij, en die doen ook nog mee. Die daturn weet je goed, hoor! Die zaterdag zal je oma wel fijn vinden en jij wellicht ook. Gelukkig dat je werk naar je zin hebt. Jannie van R. Zeist. Wat een opsom ming van geschenken! Je staat bij al len goed in de pas; dat merk ik wel. Wat zijn er een jarigen zo dicht bij el kaar! Misschien was het leuker, als het wat meer verspreid was, maar daar is niets aan te veranderen. Heb je ook al veel huiswerk? Arm meisje! Je gelooft toch niet, dat ik dat meen, hè? Ad R. Creil. Dat heb jij aardig ge typt, Ad! Gaat het ook vlugger als schrijven? Is je vlot nog terecht geko men? Ik vrees er voor. Als het kwaad willigheid is, vind ik dat heel laf. Over de fruitteelt kon jij de meeste jongens wel een lesje geven; ook de onderwij zers wel, denk ik; die weten er in de regel niets van af. Diny G. Borssele. Ik vind het heel leuk om die datum precies te raden. Dat is wel aardig: naaien aan je duster en tegelijk de brief dicteren. Je moet het maar druk hebben, nietwaar? Het is een goed idee: als ik het te druk krijg, zoek ik ook maar een sekretaresse op. Het is goed wat je geschreven hebt in het eer ste raadsel. Arja van R. Zeist. Ik wreef even mijn ogen uit, toen ik las van een school reisje; las ik wel goed? Worden dan het hele jaar door zulke reisjes gemaakt dacht ik. Maar bij verder lezen wist ik het: de school bestond veertig jaar, en dat reisje was nu de traktatie. Dat is niet gek bedacht. In het openlucht-mu seum is heel wat te zien. Je raadsel heeft al een plaats gekregen, hè? Anke L. St. Philipsland. Flink ge werkt, hoor Anke! Ik merk dat je het met plezier doet. Ja, soms is het wel wat moeilijk, maar de avonden zijn lang om wat te doen te hebben. Was de schooldokter tevreden over je? De ge zondheid is veel waard en het is goed, dat ons lichaam van tijd tot tijd gecon troleerd wordt. Onze machines zien we ook na op zijn tijd. Margreet van B. Middelburg. Dat was nog een late vakantie in het Vebena- bos, maar het zal wel leuk geweest zijn; dat hoor ik wel uit je brief. En wat veel waard is: de drukte was nu voor een groot deel .voorbij, zodat jullie wel van rust hebben kunnen genieten. Strand wandelingen zijn mooi en gezond, en het lange tegelpad over de duinen is bij zonder mooi, als je gevoel voor natuur schoon hebt. Teun van G. Ooltgensplaat. Lukt het goed met je figuurzaag? Het is een mooie bezigheid in de lange avonden. Oppassen voor het breken van de zaag jes, hè? Ik denk dat het wapen al klaar is en netjes geverfd. Het is veel waard, dat je handenarbeid op school krijgt; dan sta je er niet zo onwennig tegen over. Gertjan K. Borssele. Nu zullen de kastanjes wel ver op zijn, denk ik. Maar je verzameling mag er wezen! Nu heb je de driehonderd wel gehaald mis schien. Waren die van verleden jaar nog gaaf gebleven? Wat zal je nu de vader landse geschiedenis goed kunnen, nu je er een boek over hebt! Laat de meester nu maar vragen! Jan de B. Geldermalsen. Dat had je wellicht nog nooit meegemaakt, dat er een candidaat werd bevestigd. Nu heb je het gezien en gehoord. Jullie hebben spoedig een nieuwe leraar na het" over lijden van de vorige. Is meester lang ziek geweest? Heb je een prijs behaald voor de potplant of voor het herfst- stukje? Die muskusrat staat er goed op. In dat boekje zal je je hart wel kun nen ophalen. Greet de J. Ouddorp. Is het op school helemaal niet moeilijk? Dan zal j-e wens misschien in vervulling kunnen gaan, om onderwijzeres te worden. Heb je de spreekbeurt al gehouden? Je hebt toch eerst thuis wel geprobeerd en dan op de klok Idjken of de twee minuten al om zijn? Er is zoveel te vertellen, niet waar? En als je later voor de klas zal mogen staan, zal je wel langer dan twee minuten moeten spreken. Maar dan ben je ook een jaar of wat ouder, als je het mag beleven. Maarten J. Serooskerke. Was die raadselinzender je broer? Dat wist ik niet. Natuurlijk mag hij mee doen met het raadselen, als jij er mee ophoudt. Hij mag ook nu al beginnen. Hadden jullie een kruiwagen vol suikerbieten? Dan waren die wel slordig op de wagen geladen. Dat begrijp ik: als je leraars hebt waar je goed mee kan opschieten, is het heel leuk op school; maar als het anders is, dan valt het niet mee. Hanna de J. Ouddorp. Ja, je had ge gronde reden voor het uitstel: vader helpen, naar je tante, naar de tandarts, leren voor school, kinderkaarten en -zegels verkopen! Kind, ik snap niet, dat ik nog een brief van je kon ontvan gen. Hoe gaat het met de nieuwe mees ter? Twee weken herfstvakantie heb ben niet alle kinderen. Lenie de V. Domburg. Nemen de dui nen zó erg bij jullie af? Ja, dan moeten er maatregels getroffen worden. Zouden de mensen de zee paal en perk kunnen stellen? De zee heeft grote kracht, maar de mensen kunnen ook veel tot stand brengen. De eeuwen door hebben de Zeeuwen al tegen de zee moeten vech ten. Lenie de J. Ouddorp. Nog hartelijk gefeliciteerd met je verjaardag, Lenie! Als ik het heb uitgerekend, was de vakantie toen al achter de rug, naar ik meen. Jij had óók heel wat te doen; net zoveel als Hanna. Waren er nog bonen toen je schreef? Dat was wel heel laat. Jannie L. Meliskerke. Je hebt weer goed je best gedaan. Die ene vraag kon je niet helpen, want het kind, dat het raadsel had ingezonden, had het ver keerd gevraagd. En die fout is mij ont gaan, door onoplettendheid. Natuurlijk houd ik daar rekening mee. Misschien is er voor de volgende brief wel meer nieuws. Allemaal de brieven kan ik nu niet klaar krijgen. Ik hoop de rest de vol gende keer te doen. Een antwoord komt er in ieder geval. Denkt allen nog aan het inzenden! De hartelijke groeten van OOM KO. ^^^!.^;^^|^y.;^pSgWyS;yW^C^;^^^ 25 okto Met muziekhandel fa. Bernard Zn, te Middelharnis gaat het snel excelsior. De verhuizing van de Chr. de Vrieslaan, twee jaar geleden, naar het pand aan de Kaai betekende een grote vooruit gang. Er kwam een ruime verkoop ruimte ter beschikking waarnaast een showroom voor de grotere instrumenten werd ingericht. Niettemin liet zich een tekort aan showruimte voor afspeelap paratuur gelden, die ruimte werd ge creëerd boven de winkel. Een keur van afspeelapparatuur, waaronder platen spelers, versterkers, boxen en bandre corders, is er overzichtelijk geëxposeerd. De meest verwende muziekliefhebber en de man die met een eenvoudige pla tenspeler al content is kunnen er hun keuze maken. Beiden kunnen daarbij ook rekenen op het deskundige advies waarmee dhr. Bernard ieder die zijn zaak betreedt ten dienste staat. Het neusje De meest perfecte geluidsinstallatie is de Beolak 5000, waarvoor evenzovele guldens moeten worden neergeteld. Voor die prijs geniet men dan ook van een optimaal luistergenot. De Fa. Ber nard heeft op Flakkee al enkele van deze installaties geplaatst. De Beolak MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK Ruilbeurs. A.s. zaterdag van 1-2 uur is er een gezellige drukte in het Diekhuus voor de ruilbeurs. Velen hebben er de vorige keer gebruik van gemaakt om allerlei dingen te ruilen, Dank zij enige vrij willigers is alles goed bijgewerkt en is er geen geringe voorraad aanwezig. Ieder is welkom a.s. zaterdag van 1-2 uur in het Diekhuus. Conversatie Engels. Op de Engelse conversatieles is nog plaats voor enkele dames en heren. Zij die om een of andere reden het Engels nog eens goed willen ophalen zijn wel kom op dinsdagavond om 9.30 uur in het Diekhuus. Er wordt een Engels boek behandeld en ieder krijgt gelegenheid daar een deel uit voor te lezen. Tijdens de les wordt uitsluitend Engels gespro ken. Het is er plezierig in een onge dwongen sfeer. Muziekuitvoering. De jaarlijkse muziekuitvoering zal gehouden worden op zaterdag 16 no vember a.s. Programma's hierover wor den circa twee weken voor de uitvoe ring beschikbaar gesteld. De bedoeling van deze uitvoering is om allen die aan de muziekclubs verbonden zijn, mee werken aan de uitvoering. Verder nieuws wordt hierover graag gegeven tijdens de club-uren. Knutselclub op ziaterdag. Voor hen die veel huiswerk hebben gedurende de week is het een leuke ontspanning om op zaterdag wat te tim meren en te knutselen. Op zaterdag van 10 - 11 uur is er zo'n club voor jongens die welkom-zijn iets leuks te maken. De club is begonnen, maar er kunnen nog enkele jongens worden geplaatst. In schrijven voor alle clubs via het kan toor. Dammen. Liefhebbers voor dammen kunnen nog terecht in het Diekhuus. Er is een club 2de jaars, d.w.z. die jongens weten er al wat van. Verder is het mogelijk op deze groep nog enkele jongens in te schrijven. Op donderdagavond om 6.45 uur. Bij voldoende aanmelding bestaat er ook een mogelijkheid een tweede groep dammers beginners op maandag te; houden. Dat is dus bedoeld voor hen die nog niets of weinig van het dam- spel afweten. 5000 bestaat uit een platenspeler, ml electrodynamisch element, een versttil ker, tuner, twee luidsprekerboxen vX stereo weergave in elk waarvan zevJ luidsprekers zijn gebouwd. Daarbij sta op elk van de beide boxen een kuil met elk zes luidsprekers voor de hol tonen. De Fa. Bernard heeft de alles vertegenwoordiging van dit merk vo: Flakkee en Schouwen-Duiveland. Voorts vertegenwoordigd zij de mt ken Philips, Dual, Garrard, Perpetuir, Ebner, en B. O. ■üni: Collega's en vertegenwoordigers precies weten wat er op dit ten: in den lande geboden wordt hebb over de uitgebreide collectie van de E Bernard verbaasd gestaan. „Dat zie zelfs in de stad maar zelden", ven kerden ze. NATUUBLUK BU MIDDELHARNIS OUDDORP Jeugddammen op 21 oktober 1968: Maart v. Wijk Kees Grinwis Pzn.l Arjan Bezuijen Kees Tanis Marjo Bezuijen - Atie Hameeteman! Tim Grinwis Hans Santifort Piet V. Wijk - Els v. d. Klooster Wim Breen Peter Grinwis Willy Koole Kees Tanis 1 Els V. d. Klooster Tim Grinwis Kees Grinwis Pzn. - Hans Santifort! Arjan Bezuijen Maart v. Wijk Atie Hemeeteman Piet v. Wijk Wim Breen Marjo Bezuijen Peter Grinwis Willy Koole Jeugdschaken: C. van Koppen M. v. Splunder J. Ras L. van Koppen P. van Koppen A. J. Nederveld «•«««♦♦♦♦♦«♦«♦♦♦««-««o* - Met Voorstr

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 6