De N.A.V.O. Dijkverhoging bij Ooitgensplaat i.v.m. dichting Vollceralc BERGMEUBELS Meditatie r^C.KORTENEGsZOON BERNARD ORGELS Sordid iel J. KEUVELARR Sommelsdijk 4 Hoogwaterpeil zal aanmerkelijk stijgen .jaargang Vrijdag 25 oktober 1968 No. 3732 pBDJS HENDBIKSTRAAT 14 - POSTBOX B - MIDDELHAENIS gedacüe en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Xd. (01870) 26 2B, na e uur 'b avonds TeL 2029 »-i Giro 167630 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEEKDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Hebt U nog een dressoir? Neem dan nu eens iets anders I menraorBam Ook een KINDERBRIL vraagt méér aandacht Geslaagd voor studie Oogmeetkunde Fruitmanden en Fruitbakjes „De Fruitcentrale'' Zangavond te Oude Tonge Jong gezin door koiendamp vergiftigd ABONNEMENTSPRIJS 3,25 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. Bij contract speciaal tarlei. Van de Verenigde Naties is weinig of [ets te verwachten voor het voorko- len van grote conflicten. Deze organi- itie heeft daarvoor steeds gefaald. De 'estelijke landen konden zich niet an- >ts meer veilig stellen dan door zich Ineen te sluiten voor hun gezamenlij- verdediging. De eerste stap daartoe as het Verdrag van Brussel in 1948 issen Engeland, Frankrijk en de drie enelux-landen, waarbij deze vijf na- een defensief bondgenootschap aan- ügen tegen agressie. Er werd' onder iding van veldmaarschalk Montgome- r vanuit zijn hoofdkwartier in Fon- inebleau een gezamenlijke militaire ^■anisatie opgericht. Dit was de eerste poging om tot een ort verdediging te komen van het Testen, maar de middelen waren lang et voldoende. Gezien de militaire acht van de Sovjet-Unie zou het mi jair evenwicht slechts enigermate be- igend kunnen worden hersteld door ji alliantie van de vrije landen van uropa met de Verenigde Staten en jnada. Alleen de kracht van Ameri- voortspruitend uit een onmetelijk dustrieel vermogen en het bezit van it atoomwapen, zou het overweldigen- i machtsonevenwicht weer kirnnen iheflen. Na de tweede wereldoorlog hadden V.S. snel begrepen welke uitgebrei- I verantwoordelijkheden dit land op ch zou moeten nemen als gevolg van nieuwe internationale verhoudingen ZANDPAD S2 ■miDELAARNIS brt leciaal in Europa. In 1947 was de lerilcaanse steun aan Griekenland en irldje van groot belang geweest voor :t verzet van deze twee landen tegen communistische bedreiging. Het [arshall-plan waaraan de Sovjet- niet wilde deelnemen ging in slissende mate bijdragen tot het eco- imisch herstel van West-Europa. Amerikanen begrepen dat het [erdrag van Brussel niet voldoende s om de Russische exparsie tegen houden. Daarvoor was de situatie iel te ernstig. De V.S. zouden volledig toeten deelnemen aan een gemeen- appelijk verdedigingsstelsel via een ladwerkelijk bondgenootschap. Daar- lor zou echter een volledige o-mme- aai moeten plaats hebben in de Ame- :aanse buitenlandse politiek. Al se- de dagen van George Washington, s bij de geboorte van de U.S.A. was sds de gedachte aan politieke ban- n tussen de V.S. en de Europese lan- uit traditie verworpen en dit be- sel lag nog steeds diep verankerd de geest van het Amerikaanse volk. Senaat van de V.S., die steeds de iwaarster was geweest van de tradi- mele landspolitiek, was echter volle- doordrongen van de ernst van de loorlogse situatie. Hij aanvaardde in met 64 stemmen tegen 4 een reso- waarbij de regering werd gemach- [d zich aan te sluiten bij al zulke iderzijdse verdedigingsovereehkom- 'n als waardoor de veiligheid van de IS. zou kunnen worden verhoogd. Deze zeer belangrijke beslissing open- de weg voor onderhandelingen over in alliantie (verbond). Er begonnen be en tussen de vijf deelgenoten het Verdrag van Brussel, de Ver- Staten en Canada. Daarna wer- Italië, IJsland, Denemarken, Noor- en Portugal uitgenodigd deel te 'Men aan de onderhandelingen; op 4 'ril 1949 ondertekenden vertegenwoor- "ers van deze twaalf landen in Was- 'gton het Noord-Atlantisch Verdrag. mogelijkheid van uitbreiding werd «gelaten. In 1952 zijn Griekenland Turkije toegetreden en in 1955 de wdsrepubliek Duitsland, Zweden en itserland willen zelf niet i.v.m. hun 'utraliteitspolitiek. Oostendij k taag T i-v.m. het verdrag met de S. Unie 1955 en Spanje wil men er niet bij vanwege het Franco-regime. 'e N.AV.O. is dus een verdedigings- ianisatie. De samenwerking op mi- sr gebied richt zich op de vorming instandhouding van een militair ap- 'aat, krachtig genoeg om een oorlog voorkomen en zo dit niet mocht ge- 'ken met een redelijke kans op suc- zich tegen een aanval te verdedi- Itie Irekinge: li'gde pgen Ibben iet Noord-Atlantisch Pact (verdrag) |t veertien artikelen. Het voornaam- ervan is het cijfer, waarvan we het ootste deel overnemen: „De partijen IJnen overeen, dat een gewapende aan togen één of meer van haar in opa of Noord-Amerika als een aan- y<ONINGINRICHTm«J DE GELOOFSHELD MOZES Door het geloof heeft hfl Egypte verlaten niet vrezende de toorn des konings want hq hield zich vast als ziende den Onzienlijke. Hebr. 11 27. Luther was een man Gods. De Heere heeft hem geroepen om de Kerk uit te leiden en te verlossen van de Roomse hiërarchie en dwingelandij. Wat was het donker in Gods kerk op aarde toen Luther geboren werd. De paus van Rome had door zijn hiërarchi sche heerschappij en wettische dienst baarheid de kerk in slavenketenen ge bracht. De^kerk des Heeren was in Babyloni sche ballingschap gekomen, overal heer ste er donkerheid en duisternis. En zie daar verwekte de Heere een verlosser voor Zijn Sion om Juda's ste den weer te herbouwen uit het stof. Gods Geest bekeerde de jonge Maar ten en schonk hem genade voor zijn hart. Na zware strijd ging het licht op in zijn ziel, zodat hij God leerde ken nen als zijn toevlucht, Christus als zijn Verlosser en de Heilige Geest als zijn Leidsman. Toen Luther Gods rijke genade voor zijn eigen ziel ervaren had predikte hij Christus en dien gekruisigd. De Heere schonk hem het zaligma kend geloof, hij beleefde voor zijn ziel wat vrije genade was en daarom pre dikte hij Gods souvereine genade door het geloof alleen. De prediking van Gods vrije genade door het geloof alleen bracht hem in conflict met de Roomse geestelijkheid. De Rooms-Katholieke kerk was die da gen van Luther niet meer de Christe lijke Kerk van de dagen der Apostelen maar den gereformeerde kerk, ja ze was een valse kerk geworden. De paus van Rome hoorde wat de augustijner monnik Luther in Witten berg predikte. Zijn toorn ontstak, want door de prediking van vrije genade werd zijn heerschappij bedreigd en zijn pau selijke stoel aan het wankelen gebracht. Zou dan Rome de wereldheerschappij verliezen en haar bisschop nu gedegra deerd worden tot een gewone herder van schapen? Dat nooit, de brutale monnik uit Saksen moest het zwijgen worden opgelegd, goedschiks of kwaad schiks. Maar Luther was onomkoop baar voor het goud van het Vaticaan, de liefde tot God en het heil der Kerk was hem meer waard dan al het geld en de eerbewijzen van de pauselijke stoel. Deze weigering, deze geloofsdaad berokkende hem de toorn van Rome's paus. Luther werd in de ban gedaan en vogelvrij verklaard. Wat was het ant woord van Luther? Hij verbrandde de pauselijke bul buiten de poort van Wit tenberg in de tegenwoordigheid van zijn vrienden. Dat was de oorlogsverklaring aan het adres van de paus en de kette rijen van de Roomse kerk. Luther wierp de man, die zich in trotse over moed des harten de stedehouder van Christus noemde, de handschoen toe en de reformatie was een feit geworden. De godsman Mozes vreesde de toorn van de Egyptische farao niet en zo was Luther niet bevreesd voor de paus, de farao van het Vaticaan. Wat was het geheim van Luthers le ven? Wat heeft Luther tot de grote hervormer van de zestiende eeuw ge maakt? Vanwaar die enorme kracht en buitengewone gaven, die Luther tentoon spreidde? De Heere had Luther op bijzondere wijze gezalfd met Zijn Geest, hij ver mocht alle dingen door Christus, die hem kracht gaf. Luther was in zichzelf een zwak men senkind, maar door Gods Geest bezield was hij onweerstaanbaar. Door het geloof heeft Luther gestre den tegen alle machten der duisternis en de Kerk uitgeleid uit het Roomse Egypte van blindheid en bijgeloof. Luther heeft in Gods kracht en in de naam des Heeren geleden en gestreden en een grote overwinning behaald. De paus van Rome sidderde, toen Luther hem met het zwaard des Geestes be streed en hem toerien: daar staat ge schreven in Gods Woord, „De recht vaardige zal uit het geloof leven"! Wat was de kracht van de grote hervormer Luther? Dat hij met God wandelde. Van Mozes staat geschreven, want hij hield zich vast als ziende de Onzienliike. Datzelfde kan met recht van Luther worden getuigd. De Heere was zijn kracht en sterkte in het werk der kerkhervorming. Het oog van Luther was niet gericht op Rome, hij achtte de versmaadheid van Christus meer dan alle schatten van het Vaticaanse Egypteland. Luther heeft door het geloof gestre den tegen alle machten van het pause lijke Rome en de Heere heeft hem de overwinning gegeven. De gezegende Reformatie heeft het afTOdische Rooms-Katholicisme tot op haar fundamenten doen sidderen. Luther is voor ons de grote Mozes, de man Gods, die door zijn bezielende woord en de nrediking van vrije gena de de Kerk heeft uitgeleid uit de Babv- lonische ballingschap. God geve In onze tijd predikers, profeten die in de geest van de grote Luther de volken der we reld -oproept tot bekering. Middelburg. Ds. G. A. Zijderveld. VOOR BETER f^ NAAR DE MI0DELHflRNIS-TEL:2328 val tegen hen allen zal worden be schouwd; zij komen bijgevolg overeen, dat indien zulk een gewapende aanval plaats vindt, ieder van haar de aldus aangevallen partij of partijen zal bij staan in de uitoefening van het recht tot individuele of collectieve zelfver dediging, erkend in art. 51 van het Handvest van de Verenigde Naties, door terstond, individueel en in samenwer king met de andere partijen, op te tre den op de wijze, die zij nodig oordeelt met inbegrip van het gebruik van gewapende machtom de veiligheid van het Noord-Atlantisch gebied te herstellen en te handhaven." En in ar tikel 13 staat: „Nadat het verdrag ge durende twintig jaar van kracht is ge weest kan elke partij ophouden party te zijn één jaar nadat zij van deze op zegging kennis heeft gegeven aan de regering van de Verenigde Staten van Amerika, die de regeringen van de an dere partijen in kermis zal stellen met het nederleggen van elke kennisgeving van opzegging." Op de vierde april 1969 is het dus twintig jaar geleden, dat de N.A.V.O. werd opgericht en vanaf die datum kan elk der vijftien partners zich eraan onttrekken. Men weet, dat Frankrijk, althans zijn president Charles de Gaul le, zijn medewerking aan de activiteiten heeft gestaakt, zodat het de vraag is wat hij volgend jaar zal doen. Men moet er niet vreemd van op'kijken als hij eruit stapt. Deze man wil alleen regeren en alleen over alles beslissen en vooral niet afhankelijk zijn van de Amerikanen. De eerste en de tweede wereldoorlog hebben hem fciijkbaar niet geleerd, dat West-Europa niet in staat is zich te handhaven tegen een machti ge mogendheid uit het Oosten. Warmeer -we de vraag stellen of de N.A.V.O. aan haar doel heeft beant woord, dan moet gezegd worden dat dit tot op zekere hoogte inderdaad het geval is. Aanvankelijk werd gedacht, dat de oprichting ervan tot verhoogde sparming tussen Oost en West zou lei den, maar er kwam integendeel een ontspanning. Al na een maand hief Sta lin de blokkade van Berlijn op. Enkele maanden later beëindigde hij ook de steim. aan de communistische opstan delingen in Griekenland. Langzaam aan werd de N.A.V.O. macht in europa op gevoerd. Generaal Eisenhower werd benoemd tot opperbevelhebber van de Geallieerde troepen in West-Europa. De troepensterkte bleef echter veel te ge ring. De Europese partners beweerden, dat ze de kosten van grote legers niet konden dragen. Wel werd er in 1952 besloten dat de N.A.V.O. op het eind van dat jaar over in totaal 50 divisies, 4000 vliegtuigen en krachtige zeestrijd- krachten moest beschikken, maar dat is er nooit van gekomen. Zelfs nu halen ze de 30 divisies nog niet (tegenover de meer dan 200 Russische!) Het antwoord van de Russen op de oprichting van de N.A.V.O. was het sluiten van het Pact van Warschau in 1955. Het was het direct gevolg van de toetreding van West-Duitsland tot de NAVO. Men weet dat dit pact bestaat uit de Sovjet-Unie, Polen, Roemenië, Bulgarije, Oost-Duitsland, Tsjecho-Slo- wakije en Hongarije. Tot zover over de N.A.V.O. Onze vragensteller uit Barneveld stelt ook nog de vraag of Berlijn de meest ver vooruitgeschoven communistische post is. Het antwoord daarop moet ontken nend luiden. De oude Duitse hoofd stad ügt n.l. midden in Oost-Duitsland, welke sateUietstaat zeer nauw met de S.U. verbonden is. Het Oosteuropese communisme is destijds in 1945 volgens geheime .afspraken op de be ruchte conferentie van Jalta opgerukt tot een lijn, die hier en daar slechts 250 km. van de Nederlandse grens ligt. Berlijn ligt wel 200 km. achter het IJzeren Gordijn. Het vrije West-Ber- lijn is een oase midden in de commu nistische woestijn. Tel. (01870) 2172 KAMERLID IR. H. VAN ROSSUM VRAAGT ZONDAGSRUST BIJ RIJKSWERKEN Het Tweede Kamerlid ir. H. van Eos- sum (S.G.P.) heeft de minister van ver keer en waterstaat gevraagd bij de uit voering van rijkswerken er rekening mee te houden, dat de zondagsrust niet in het gedrang komt. De termijn om het werk aan de Sche- veningse haven en aan de buitengeul bij Hoek van Holland uit te voeren, zou n.l. zó kort zijn gesteld, dat de aanne mers als het ware geprest worden tot continu-arbeid over te gaan. Veel per soneel van waterbouwkundige aanne mers komt uit de Merwestreek, waar velen principieel tegen zondagsarbeid zijn. De Verenigde Vergadering van de Dijkring Flakkee heeft dinsdagmiddag een oriëntatiebezoek gebracht aan de dijkverzwaringswerkzaamheden aan de dijk vanaf de Galathese haven naar Ooltgensplaat. Door de aannemers fir ma Oosterwijk wordt aan de verzwa ring van 2 km gewerkt, daarna komt de resterende 3 km aan de beurt iuaaruoor de benodigde materialen via de haven van Ooltgensplaat worden aangevoerd. De dijkverhoging is nodig omdat vn 1969 het Volkerak zal worden afgesloten tengevolge waarvan de wa terstand zich aanmerkelijk zal verho gen. Daarover lichtte de heer Stuurman op het werk de heren nader in. De hoogwaterstand die nu 1.30 meter NAP is zal na de afsluiting 2.00 mtr. NAP worden. De dijk wordt inclu sief de verhoging thans ontworpen op 6 meter hoogte. Gemiddeld eens per honderd jaar komt een waterhoogte van een vijftal meters NAP voor. De verhoging is gewenst zolang de Oos- terschelde nog niet afgesloten is. De afdichting daarvan wordt in 1978 ver wacht. De taluds worden van 3 tot 3.50 mtr. hoog om voldoende bestand te zijn tegen de korte golfoploop waar schijnlijk tengevolge van de voortzet ting van de golven in het Zype. Het materiaal dat voor de verzwa ring wordt gebruikt is z.g. „zoete klei" dat uit Veen (12 km boven Gorkum) wordt aangevoerd en koperslakblokken uit de Duitse kopermijnen. In totaal zal 128000 m3 klei nodig zijn en moet 23000 m2 nieuwe steenglooiing worden gelegd. Het werk dat totaal een bedrag van f 3.255.000 zal vergen zal door het Rijk voor 100 "h worden gesubsidieerd. Vanaf de Prov. weg naar de Gala- tehse haven tot aan het zogeheten „Noordveer" wordt de waterkering voor zien van een asfaltkap, eveneens i.v.m de te verwachten hogere waterstand. Dit werk wordt uitgevoerd door de fa. Offringa die het aannam voor f 85. 900.—. Kans gemist? Dobr een uitvoerder van de aanne mers firma werd ons gewezen op de moeilijke aanvoer van de materialen. Aan de gemeente was een o.i. aantrek kelijk voorstel gedaan. De fa. Ooster wijk zou de Galathese haven koste loos uitbaggeren wanneer zij daarna kosteloos van de haven .gebruik mocht maken. Van de zijde van het gemeente bestuur is op deze suggestie niet in gegaan. De haven is daardoor niet gebaggerd en de schepen kunnen er derhalve geen gebruik van maken. Vergadering afgelast Na het bezichtigen van de werken begaf de Ver. Vergadering zich naar „'t Centrum" te Ooltgensplaat tot het houden van een openbare vergadering waar o.a. het voorstel ter tafel zou ko men tot aanvaarding van het vooront werp tot wijziging van het reglement, inhoudende vermindering van het aan tal hoofdingelanden en aanbeveling van een dijkraad, als vertegenwoordi ger van het gebouwd eigendom Echter... kwam niet het vereiste aantal hoofdin gelanden ter vergadering. Er hadden er 21 (de helft plus één) aanwezig moeten zijn maar er kwamen er welgeteld 19. Telefonische „oproepen" vermochten niet dit aantal aan te vullen waarom de vergadering op een later tijdstip gehouden zal worden. In de leeftijd van bijna 76 jaar is woensdagavond 23 oktober, overleden de heer Johannis Arij Struijk, rustend landbouwer en veehandelaar, wonende Langeweg 47 fe Sommelsdijk. Aan de opticien, de „brillenspecia- list", dhr. H. J. Struijk te Middelhar- nis is j.l. maandag het diploma Oog meetkunde uitgereikt nadat hij eerder de studie met succes had afgesloten. Dhr. Struijk is daarmee één van de 87 bezitters van dit diploma in de lan de. Het is het hoogst haalbare in deze branche. Dhr. Struijk gaat zich nu toe leggen op de studie over contactlen zen. BOUWMATERIALEN Dlrksland Telefoon 333 Vertegenwoordiger voor Schou- wen-Duiveland J. M. Folmer, p.a. Ooststraat 25, Nieuwerkerk (01114) 769. Speciaal in het opmaken van B. V. d. Veer Telefoon 2682 Westdijk 36 MIDDELHARNIS In de Ned. Herv. Kerk te Oude Ton ge organiseert het Chr. Gem. Koor „Com nu met Sangh" op donderdag 31 okt. a.s. een zangavond. I.V.m. Her vormingsdag houdt ds. W. van Gorsel een meditatie. Behalve het koor dat zingt 0.1.V. haar dirigent Jan van Dijk, werken aan deze avond mee Kora Kruis (viool) Hans Kom (piston) Henk Mackloet (piston) Jan van Grijn (or gel). Aanvang 8 uur. Toegsing gratis. OOLTGENSPLAAT In de nacht van dinsdag op woens dag werd het gezin van de heer C. v. d. Griend, Weespad 41, door kolen- damp getroffen. Door nog tijdig in grijpen van de heer Van der Griend werd een ramp voorkomen. Het twee jarige dochtertje gaf over en raakte buiten bewustzijn. Mevr. Van der Griend die de kleine wilde helpen voelde zich ook onwel en ging naar beneden (het gezin sliep boven); daar verloor zij ook het bewustzijn maar kwam later weer bij. Ze waarschuwde toen haar man die direct deuren en ra men opengooide en de dokter belde. De arts constateerde koiendamp vergif tiging en raadde het gezin aan elders onderdak te zoeken. Bij de ouders van de heer Van der Griend in de Emma- straat bracht men verder de nacht door. Het drietal ondervond geen nadelige gevolgen van deze vergiftiging, het welk een gevolg was van een defecte schouw. Benoemd. Mej. Willy Korteweg Cd. is met ingang van 18 nov. as., benoemd als kleuterleidster aan de Prinses Chris tina Kleuterschool te Zwijndrecht. De heer Struijk heeft zijn landbouw bedrijf uitgeoefend op de hofstede „Dijk- zicht" in de polder „Oud Kraaijer", dicht bij Sommelsdijk, maar ressorte rend onder de gemeente Melissant. Hij was tevens veehandelaar in paarden en runderen en had als zodanig een goede en bekende naam. Dat hij in landbouwkringen gezien was en vertrouwen had, blijkt ook wel uit de jarenlange verbondenheid aan de Boerenleenbank Middelharnis-Som- melsdijk (thans Raiffeisenbank). Hij maakte vanaf 1938 deel uit van de Raad van Toezicht en was vanaf 1951 tot 1961 bestuurslid. Voorts was dhr. Struijk Hoofdinge land van de Dijkring Flakkee vanaf 1952 tot 1963 en maakte hij lange tijd deel uit van het Bestuur van de pol der Kraaijestein. Toen veertig jaar geleden de Naaml. Vennootschap ,,EUanden-nieuws" werd opgericht werd hij een van de oude garde van zeven, aan wie aandeelhou- dersbewijzen werden uitgereikt. Sinds jaren is hij commissaris van onze N.V. en heeft steeds met veel interesse de belangen van ons Christelijk Streekblad gediend. In augustus j.l. heeft hij de jaarvergadering nog meegemaakt en werd toen in zijn funktie van commis saris herbenoemd. Hij zal in onze kring zeer worden gemist. Het was een man van principe, met een zeer zakelijk inzicht. Hij kwam niet alleen voor zijn principe uit maar toon de op velerlei gebied daarvoor daad werkelijk ook wat over te hebben. Ons is b.v. bekend, wanneer de vee boeren, die het in de dertiger crisisja ren niet al te best ging, een beroep op hem deden, hij menigeen heeft gehol pen. De gemeenschap heeft in hem een geacht burger en een zeer geziene per soonlijkheid verloren. De laatste jaren had hij een zwakke gezondheid; door een kortstondige ziekte is zijn einde toch nog vrij on verwacht gekomen. Het verlies is voor de nabestaanden het ergst; moge de Heere, die alleen troosten kan hen sterken in deze droe ve dagen. De begrafenis is bepaald op maandag 28 oktober op de Alg. begraafplaats te Sommelsdijk. Vertrek van het sterfhuis te 2 uur. Directie N.V Eilanden-nieuws

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 1