iiAnoEti niEUWs Nu iulpen kiezen en planien 2074 L J. DE GnST Wie zijn deze meisjes I „DE ZOOM» ORQelS m öe „qouöen öelta" I IN DE TREIN Zierikzee, Casihuiskerk blad Vrijdag 18 oktober 1968 No. 3730 INGEZONDEN I (01870) I De betere stomerij Uw leverancier (Gediplomeerd gasfitter) Stationsweg 12 - Dirksland Telefoon 228 Is er een betere tijd aan te geven dan e herfst om aan tulpen te denken? -gen, want in de herfst worden de bol- er. van dit leliebloemig gewas aan de oiider wordende aarde toevertrouwd, n het voorjaar hoort men nogal eens en uitroep van verbazing om niet te eggen van jaloezie, over één of ande- e tulpengroep in de tuin van de buur- an. Tulpen geven inderdaad een bijzon- ere waarde aan de voorjaarstuin. In e eerste plaats veroveren ze met hun euren unsurpasseble het oog van de Joemenliefhebber. In de tweede plaats taat men hoe langer hoe meer stil bij 'e bloeiwijze van de bloem. Deze va- jeert welhaast van de meest elegante erschijning tot aan de ongelooflijke ormen van het bizarre toe. De vraag ijkt dan gerechtvaardigd of het nog el een tulp is. In de derde plaats zijn de meeste ulpensoorten goede snijbloemen, wat oor de teelt ook in het klein van gro- e betekenis is. Tulpen hebben verder nog meer waar- e dan behalve hun schoonheid ons aat zien. Dat is de economische waar- e maar daar ga ik in dit artikeltje lie er aan voorbij. De vraag was, is er op heden een etere tijd om aan tulpen te denken. en is toch nog ver van de tijd dat e te bewonderen zijnJa, maar het s net als met veel dingen zo, zonder oeite bereikt men niets. Wie dan volgend jaar mooie tulpen f zelfs exclusieve tulpen in zijn tuin il hebben, zal nu moeten kiezen en lanten. Er zijn veel prijscouranten in omloop, us kiezen zal wel gaan. Ik wil er ech- er wel op wijzen dat niet alle firma's ij het leveren van kwaliteit en soort- -chtheid even goed zijn. Mijn ervaring zonder meer slecht. Soms lijkt het er op alsof de leve- ancier denkt: „O, eer dat het voor- 'aar is, is men vergeten welke men eeft besteld." Een garantiekaartje is ij de koper later meestal verdwenen. ok vraag ik me wel eens af, of er oms analphabeten bij het personeel erkzaam zijn. Hoe men het ook be- "jkt, als natuur- of bloemenliefheb- er valt het in zo'n geval bijzonder "oeilijk te begrijpen, dat er met naam n ras van de meest edele bloemsoor- en wordt gesold. Kies dus eerst de firma en pas dan aakt men de bestelling op. Een voor- elig prijsverschil is nog geen waar- erg voor goede kwaliteit. Bestel in- 'en mogelijk met familieleden, buren f vrienden tegelijkertijd, dat geeft eni- e besparing. Bij het kiezen van de firma kan ik oeUijk de allerbeste aanwijzen. Het redikaat „koninklijke kwekerij" is lan- e tijd beslist een waarborg geweest en men mag veronderstellen dat dit zo blijft. Bij het kiezen van de tulpensoort kan ik natuurlijk niet helpen want smaken verschillen. En dat is maar gelukkig. Anders was het misschien wel bij de enkele tulpen gebleven die in de zes tiende eeuw als Tujntulp naar Europa werden overgebracht. De Tuintulp is niet tot een wUde soort terug te brengen maar is uit de cultuur in Turkse tuinen geïmporteerd. Door kruising met de Tuintulp als grondslag hebben Nederlandse kwekers tal van tulpenrassen verkregen. Men onderscheidt enkele en dubbele, vroege en late, lage en hoge. Ieder jaar komen er weer nieuwe bij. De beroemdste zijn misschien wel de Darwintulpen. Er zijn echter ook an dere soorten in de handel die afkom stig zijn uit het Midd. Zee-gebied en uit Voor- en Midden-Azië. Dat zijn de z.g.n. botanische tulpen die men eigenlijk in grotere getale op de ten toonstellingen ziet (Keukenhof en West- friese Flora). Hoewel er hoog groeiende botanische soorten verkrijgbaar zijn (b.v. Tulipa Fosteriana en Tulpia Praestans) lenen de botanische tulpen zich bijzonder goed voor beplanting in de rotstuin. De Tulpia Kaufmanniana, de vroeg- bloeiende tulp is heel bekend. Deze bloeit soms eind maart. De bloei is overigens sterk afhan kelijk van de standplaats Kaufman niana „the first" heeft echter grote concurrentie te verduren van haar zus ter-soortgenoten K. Shakespeare, K. Vivaldi, K. Joh. Strauss, K. Alfred Cortot e.a. Mooie muziek in mooie tulpen. Zou Shakespeare hier nog eens gezegd heb ben „what is in a name?' Vaak zijn namen echter heel erg suggestief. Bij de Tulpia Greigü b.v. treft men een soort aan, genaamd Roodkapje. Het is een prachtige nog nieuwe variëteit welke terstond de aandacht trekt. Prijs per bol ongeveer 30 et. De Roodkapjes hebben bovendien fraai getekend blad! Laat kinderen deze bollen eens alle maal zelf zetten en houd steeds van een afstand een oogje in t zeU. In de lente valt er dan dubbel plezier van te be leven. Verder zijn nog de 'Fosteriana's als botanische tulpen verkrijgbaar, waarvan de fel scharlaken-oranje ge tinte bloemen van Madame Lefeber heel bekend is. Ik vind deze tulp wel wat grof. Na de Tulipa's komen de Enkele vroege Tulpen aan de beurt. Deze zijn ook niet langstelig. Twee bijzonder mooie vertegenwoordigers hiervan zijn Couleur Cardinal (de naam zegt van de kleur reeds genoeg) en Generaal de Wet. Gen. de Wet is prachtig oranje van kleur en is welriekend. Dat laatste mag men als kenmerk bij geen enkele bloem veronachtzamen doch zeker niet bij de tulp. Wanneer er Enkele vroege Tulpen zijn dan zullen er ook wel Dubbele vroege Tulpen zijn en dat is ook het geval. De meeste van deze soorten kunnen ook worden geprepareerd voor potcultuur maar de fermheid van Bo nanza laat in dit verband verstek gaan. Dubbele vroege Tulpen zijn ook niet erg langstelig. Ook zijn er Dubbele pi- oenbloemige Tulpen gekweekt, waar van de hoogte varieert van 50 tot 60 cm. Zij bloeien iets later. Ook hier weer toepasselijke namen bij hun verschij ningsvorm (Eros, Uncle Tom). Vervolgens komen de Mendeltulpen aan de beurt. Mendel Tulpen bloeien na de E.v.T. en vóór de Darwin Tulpen en vullen dus de bloeitijd daardoor goed aan. De prijs hiervan bedraagt ongeveer 16 tot 18 et. per bol. Tegelijkertijd met de Mendel Tul pen kunnen de Trimumph Tulpen in bloei staan. De Triumph's hebben een stevige groeiwijze, maar blijven iets lager dan de Darwin's. Hun bloeitijd valt dus ook net vóór de Darwin's. Wie wat kleur betreft van mahonie houdt kiest hiervan de soort Bandoeng. Een fantasierijke bloeivorm hebben de Parkiet of Papegaai Tulpen. De kel ken zijn op grillige wijze gekanteld. Natuurlijk zijn er de Black, Blue en Red Parrot alsmede Orange Favourite die net als Gen. de Wet heerlijk geurt Van de Papegaai Tulpen lopen de prij zen wel meer uiteen, 16 tot 26 et. per bol. Intussen zijn de Darwin's dan toch ook in bloei gekomen. De Tulpia's zijn door een goed verzorger reeds van hun zaaddozen ontdaan. Een belangrijk as pect voor de instandhouding. Men kan dan ook jaren achtereen op het oor spronkelijk uitgekozen plekje in de tuin, de tulpen weer in bloei zien ko men. Tal van tulpensoorten overleef den zelfs de ramp van 1 febr. 1953. Maar we waren nu bij de Darwin's. De Darwin Tulp is fors, ze hebben grote, stevige bloemen. In maar wei nig tuinen zullen ze ontbreken. Tot het vormen van groepen voor struikgewas of in de border, waar zij lange tijd kleur en levendigheid bren gen, zijn ze onontbeerlijk. Men hoort wel eens de klacht dat ze maar zo kort mooi zijn. Dat is niet he lemaal waar, want wanneer de bloem- stengels gaan rekken en de bloemknop pen hun kleur wat gaan verraden. M Ook voor overgordijnen en tapijten. e xrtsten van de week alweer gauw ie net ventje was dat we vorige week p^l^feerden. Mevr. Mourik-in 't Veld ,^*thuizen hielp ons aan de naam, et bleek Bram Huibrechtse uit Ach- "'f n te zijn. Haar zoontje Jan (7) ont- ewe de foto van Bram het eerst, Bram .:'P' s zaterdags en in de vakantie al- a de vader van Jan die melkboer is. rammetje Huibrechtse schijnt een lief ÊMje te zijn die graag met andere kin eren speelt. Mevr. Kroon-van Zanten jeneens uit Achthuizen schreef: „lede- week bekijk ik de foto die in Eilan- den-nieuws staat maar ik dacht dat de foto altijd wel uit een andere plaats zou zijn". Mevr. Kroon schrijft dat Bram woont op het adres Galathesedijk 128. Ook zij schrijft dat Bram de melk boer helpt. Heel hartelijk dank weer voor de leuke reacties, we vinden het altijd prettig die te ontvangen. Deze week fotografeerden we weer twee meisjes terwijl ze eendjes voer den. Wie zijn ze, kent u ze? Wanneer u ons hun namen doorgeeft krijgen hun ouders de originele foto thuis gestuurd. boeit de tulp vanaf dat moment veel meer. Bladstengels heeft een tulp niet want de bladeren zijn, net als bij de ui die ook leliebloemig is, zittend- Bij koud voorjaarsweer duurt de bloei langer. Dat viel dit jaar goed te zien. De in april bloeiende soorten pronkten heel wat korter dan de in mei bloeiende. In mei was het veel kouder. De Darwin's zijn uitmuntende snij bloemen. Ze komen in welhaast alle bekende kleuren voor. Er zijn gele en geel genuanceerde, er zijn rode en donker rode, witte, mauve en lich li la, er zijn purpere en donker paars- blauwe, er zijn rose en donker rose variëteiten en er is de zwartbruine va riëteit Queen of Night. De koningin dus van de nacht! Een ware poëzie van kleur. Van de zwartbruine kleur zijn er nog wel een paar meer (Ace of Spades, Black Par- rot, La Tulipe Noire) maar geen van allen hébben het nog kunnen brengen tot het echte zwart wat zo intens wordt verlangd of door anderen voor onmo gelijk wordt gehouden. Wie weet komt er nog eens een ge lukkige kweker. Die zal dan nog veel meer met de geduksfaktor te maken hebben gehad dan de voetbaltotoïst met dertien goede in zijn eentje. Alhoewel voor het kweken van een nieuw' type of ras eerst neuwkeurig en intensief zal moeten worden ge- kruisd. De Darwin's hebben voorts nog een rijke familie. De familie van de Reu- zenbloemige Darwin Hybride Tulpen. Deze zijn ontstaan uit kruisingen tus sen (uiteraard) Darwin Tulpen en Tuli pa Fosteriana Red Emperor. Hiervan is Apeldoorn een heel bekende soort welke op Flakkee ook dit jaar veel is gekweekt. Een andere Reuzenbloemige Darwin Hybride is genaamd naar Pre sident Kennedy, een magnifieke tulp met grote bloem op sterke stengel. De kleur is zacht geel, bronskleurig getint (prijs 26 et. per bol). Verder zijn er de Rembrandt Tulpen die als soort niet veel meer te zien is. Toch lijkt het net alsof de grote Rem brandt bij leven de bloemdekblaadjes van deze tulp met een kwastje verf een veeg heeft gegeven. Ze bloeien ook in mei. Nog verderop de lijst van tulpen soorten staat de Meibloeiende of En kele late Cottage Tulpen. Het is een ras met grote, eivormige bloemen die net als de Darwin's in de schitterend ste kleuren bloeien. Bij deze soort ook weer namen en nog eens namen, maar toch ieder weer met een eigen kleur-kenmerk. Bij het kiezen van kleurcombinaties moet men voorzichtig zijn. Het kopen van aan geprezen selecties getuigt van weinig eigen smaak. Combineren is niet zo moeilijk. Iedereen weet toch wel dat b.v. een rose bloeiende tulp het slecht doet naast een orange-kleurige. Heel mooi zijn daarentegen de combinaties rose nabij zwartbruin. Ook kunnen tulpen met andere bloemen worden gecombineerd. Het grote Vergeetmij- nietje tussen oranje, rose, rode, gele of zelfs witte tulpen is een lust voor het oog! Ook een lust voor het oog is de Le- liebloemige Tulp. Ik zou mogen schrij ven een leliebloemige Leliebloemige, want de tulp is zoals ik trouwens eer- der in EUanden-nieuws heb mogen vermelden: Leliebloemig. Maar goed, dit is ook weer een tulp die, laat ik zeggen de conventionele vorm, verlaten heeft. De puntige bloem blaadjes zijn heel sierlijk omgebogen echter niet zo buitensporig lang ver geleken bij de Tulipa Clusiana. De Leliebloemige Tulpen worden ook zo'n 60 cm lang wat ze tot een goede snijbloem maakt. Ik heb eens een aan tal van deze bijzondere mooie tulpen mogen uitkiezen en bestellen maar nooit meer bij die firma! Van de vijf Leliebloemige Tulpen was er één bij met het geëigende kenmerk. Tulpen zijn zoals men ziet niet zo maar tul pen. Ik heb in dit artikeltje veel namen gebruikt maar het staat nog in geen verhouding van alle bestaande namen, zodat ik daarvoor moeilijk excuus ,kan aanbieden. Er is met de tulp nog veel meer aan de hand. Nieuw zijn de Trivolité Tulpen, een zeer aparte aanwinst. Het zijn groot- bloemige tulpen met franje rand aan de bloembladeren. Deze zijn beslist nog maar weinig vermeerderd, want de prijs bedraagt 58 et. per bol! De Frivolité Tulpen beschouw ik per soonlijk als een terugval in de ont wikkeling van de bizarre vormen. Ver gelijk deze maar eens met de Papegaai Tulpen. Elk jaar komen er dus nieuwe soor ten bij, maar er gaan ook wel oude soorten verloren. Dat kan bijna niet anders. Juist daar waar de tulp in één van haar ondersoorten wordt be dreigd, kan de mens een handje hel pen. Stijlvolle gebouwen, molens e.d. worden gerestaureerd, kunstw^erken van eeuwen geleden geleefd hebbende kun stenaars worden in musea geplaatst enz. en zo las ik dat men in Zeeland de flora in stand wil gaan houden of be schermen van vooral ter plaatse schaar ser wordende, wilde planten. Ook de tulp verdient in dit opzicht aandacht. Waarschijnlijk heb ik in ons gebied de Bostulp weten te behouden. Het voorkomen van deze tulpensoort in Nederland berust vermoedelijk op ver wildering uit cultuur in vroegere eeuwen. Op enkele plaatsen waar zij in het wüd voorkomt (vooral op Friese stin- sen) groeit zij in grote menigte maar elk jaar op schitterende vsnjze bloeit. De vermenigvuldiging geschiedt door bolletjes en... merkwaardigerwijs door uitlopers a la Monbretia. De Bostulp is overigens een prachti ge, gele tulp. Haar stengel wordt 2-4 dm hoog en de top knikt vóór het bloeien naar beneden. Wordt de Bos tulp op Goefee en Overflakkee in tui nen nog meer aangetroffen? Gaama ontving ik hierop antwoord waarvoor bij voorbaat hartelijk dank. Misschien mag ik voor vele bloemen- liefhebbers er nog op wijzen dat in de tuin van het rusthuis „de Goede Ree" een prachtige keuze aan tulpensoorten elk jaar op schitterende wijze bloei. Wie dus volgend jaar tulpen in eigen tuin wU hebben moet nu bestellen en planten. Dat planten kan tot heel laat in de herfst nog gebeuren, hoewel de vroegst bloeiende soorten ook het liefst vroeg in de grond wiUen. Dat ziet m.en aan de geelgroene, veelbelovende neu zen die spoedig gaan uitlopen! Met veel dank aan de redaktie. D. Hoogzand Sommelsdijk WAAROM RESTAURANTS EEN MOEILIJK BESTAAN LEIDEN Een Londens restaurant heeft onder zijn menu een notitie afgedrukt van de vol gende inhoud. „U draagt thans bij in de betaling van de volgende belastingen, accijnzen, so ciale heffingen en anderszins (volgt een opgave van niet minder dan 24 wetten en besluiten die op de een of andere manier een last leggen op restaurateurs) Van wat er dan overschiet betalen wij onze leveranciers en verdere kosten en op de een of andere manier slagen wij er toch nog in, in het leven te blijven". In Nederland is het nusschien niet zó erg, maar toch(DIA) SPECIALE SPIEGEL VOORKOMT ONGELUKKEN Een fabrikant in Belfast brengt een apparaat in de handel, dat het mogelijk maakt voor de bestuurder van een auto bij het wegrijden de situatie onder en achter zijn wagen v>raar te nemen. Het kan aan de meeste lichte bestelwagens en busjes worden bevestigd. Als de bestuurder zijn plaats inneemt zakt automatisch een spiegel van 45 bij 10 cm, die onder de motor is aange bracht. Deze is zo gesteld dat de chauf feur zowel onder als achter de wagen kan zien. Spelende kinderen en huis dieren, die zich onder dan wel achter de wagen bevinden kan de bestuurder aldus opmerken. In het bijzonder bij het manoevreren vanuit een kleine par keerruimte in drukke volksbuurten ge beuren nogal eens ongelukken die door deze speciale spiegel kunnen worden voorkomen. Is de wagen eenmaal op de rijweg, dan kan het appsiraat door mid del van een pedaal worden geborgen in een beschermende ruimte tussen de vooi-wielen. (DIA) „De Kleine Kerk, dus in vergelijking met de Monsterkerk genaamd, draagt ook de naam van Gasthuiskerk, omdat het Gasthuis daaraan ge legen en als mede samengevoegd is". In oorsprong was de „Kleine Kerk" de Kapel van het St. Elisabethgast- huis. (Het Gasthuis diende als bejaardentehuis, maar ook heeft men er eenige Hokken om Krankzinnigen of die zig ongeregeld gedraagen, in op te sluiten, die somtyds, naar de gelegenheid der zaaken, ook aan een Blok gekluisterd worden". Ten dienste van het „wondhelersgilde" was er een ontleedkamer met „beweegbaare Tafel, waar op de Lighaamen gelegd en ontleed worden".) De Gasthuiskapel, die uit de tweede helft van de 14e eeuw dateert, werd vele malen verbouwd. De ingrijpenste wijziging vond wel in 1651 plaats. Aanvankelijk had het Kerkbestuur plannen om, door afsluiting van de Koorruimte in de St. Lievens Monsterkerk, een derde Kerkgebouw te stichten. Na lang beraad besloot men in 1651, de „Kleine Kerk" met een galery te vergroten. „Deese Gaanderij, zijnde het voorste gedeelte der Kerk, is van Blaauw Arduin deftig opgemaakt; zij vertoond in 't midden haarer Voorzijde het Wapen der Stad en het jaartal' waarin zij gestigt is". Het geheel rust dus op hardstenen pilaren (Arduin) zodat voor het Kerk gebouw, een overkapte ruimte ontstond, die voor Beursgebouw was be stemd. Gelijktijdig met deze verbouw, werd het Kerkinterieur van Ton gewelven voorzien. (Bij de restauratie, van 1950-'58, werden deze gewel ven weer in de oorspronkelijke blauwe kleur geschilderd.) In 1847 bouwde de fa. Stulling-Maarschalkerweerd, uit Utrecht, een orgel in de Gasthuiskerk. Dit had als dispositie: Manuaal: Prestant 8. (disc.) - Holpijp 8. - Viola di Gamba 8. - Octaaf 4. - Fluit 4. - Woudfluit 2. - Dulciaan 8. PedaaL" aangehangen. Systeem: mechanisch. In 1887 leverde L. van Dam en Zn. een nieuw orgel met als'dispositie: Manuaal: Bourdon 16. - Prestant 8. - Holpijp 8. Quintadeen 8. - Viola 8. - Octaaf 4. - Roerfluit 4. - Octaaf 2. - Cornet 3-4 sterk (vanaf c 1) - Mixtuur 2-3 sterk - Trompet 8. (verdeeld in bas en discant.) Manuaal 2.: Fluit Dolce 8. - Viola di Gamba 8. - Salicional 8. - Fluit traverse 4. - Salicet 4. - Quint 3. - Gemhoorn 2. - Dulciaal 8. Pedaal: aangehangen. Systeem: mechanisch. In opdracht van het Rampenfonds, bouwde de Deense orgelmaker Mar- cussen, in 1964, het nu in de Gasthuiskerk aanwezige orgel. De dispositie luidt: Hovedvaerk. Principal 8. Rörflöjte 8. Octav 4. Spidsflöjte 4. Octav 2. Mixtur 5-6 koi'. Trompet 8. Rygpositiv. Gedakt 8. Principal 4. Gedakt Plöjte Gemshorn 2. Nasat l^h Sesquialtera 2 Scharf 4 kor. Krumhorn 8. Pedal. Subbas 16. Principal 8. Fagot 16. Skalmeje 4. kor. (van af g kl.) Koppelingen: H-R. P-H. P-R. Tremulant op het Rugwerk. Manuaalomvang: C - f 3. Pedaalomvang: C - f 1. Systeem: mechanisch. De orgelkassen zijn, geheel vrijstaand, op de zuidgalery van het Kerkge bouw geplaatst. De speeltafel heeft manualen met donkere onder en lichte boventoetsen. De registertrekkers zijn links en rechts van de lesse naar en klavieren, aangebracht. De orgelkassen zijn rood geschilderd. Het Hoofdwerkfront bestaat uit een hogere driekante toren en twee, eveneens driekante, zijtorens. De vlakke velden tussen de zijtorens en de middentoren, worden door een spitse middenkolom doorbroken. Het front van het Rugwerk wordt gevormd door twee driekantige zij- torens en een vlak veld dat eveneens met een spitse middenkolom is verlevendigd. Voor de frontpijpen werd, in het bovendeel van de kassen, versierend rasterwerk aangebracht. Bas Wijnands. In daverende wagens neergezeten, vervliet het vredig landschap voor mijn oog. Wij moeten al wat achter is vergeten, al wat ons deerde door de waan die loog. Wij wilden trots het groots heelal doormeten en wisten niet dat schone droom bedroog. Wij daalden weer en in ons is het weten, dat wij te aards zijn voor het schoon omhoog. En in de weiden langs de stalen baan herkauwen koeien tot de laatste slag, als zij de wei voorgoed zijn uitgegaan. Wat eens bestond en wat mijn oog ook zag, het blijde leven en de loze waan, verdwijnt aan d' einder op de jongste dag. M. Nijsse.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 9