ite fonds Het Communisme Grote belangstelling bij begrafenis Joh. Mol tïon Vergadering Dijkring Flalilcee Plaatseiijlc nieuws I Uitvoer uien in sept. '68 Stuur zelf geenjronillop Bomen en struiicen planten [e jaargang Dinsdag 15 oktober 1968 No. 3729 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORÏklEEKDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ïging! fbrieven Boekbespreking De heer J. Arensman overleden N.V.V. feestavond te Dirksland Veilingberïciiten Grondonderzoek voor de tuin HOUDT DE GROEI IN DE ROZEN PBDJS HENDRIKSÏRAAT 14 - POSTBOX B - MmDELHAKNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdyk ABONNEMENTSPRIJS 3,25 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Tel (01870) 26 20, na e uur 's avonds TeL 2025 >-^ Giro 167030 adjunct- |)ber a.s. echtigde frlingen, van de isrecep. 19.00 tot kunt u levende Inte van Kndse GEMEENTEN f r) 628 X-iiSrl Onze lezers zullen begrijpen, dat we ^0 langzamerhand deze serie artikelen noefen gaan beëindigen. Niet omdat de tfQf uitgeput is, maar omdat ze onuit- buttelijk is. Wie slechts bij benadering kennis neemt van de literatuur over dit bnderwerp, die „verdrinkt" gewoonweg In de stof. Wij moeten dan ook een k&ize doen en heel veel aspecten ervan [aten rusten. Nu geloven we niet, dat veel lezers van ons blad enige sympathie zullen hebben voor het communisme. Het blijkt wel uit de verkiezingscijfers, dat Sederland als geheel slechts S'/o com- nunistische kiezers telt en dat percen- ïage is in onze streken nog geen eind beneden de 1%. Het is nochtans nodig dat wij, gezien de opmars van het com munisme vanuit het Oosten, ons er goed iran bewust zijn welke ontzaglijke ge baren het vrije Westen bedreigen wan heer het de rode vloedgolf zou gelukken ^oor het IJzeren Gordijn heen te breken Er zijn in ons land helaas personen, ^Bfier geestelijke ondergrond zo zwak en Hubieus is, dat ze geen weerstandsver- nogen hebben tegen stromingen die de Tondslagen van onze godsdienst, staat Èn maatschappij pogen te ondergra ven. Daaraan doen zelfs mensen mee, Man wie men dit zeker niet verwachten |ou. Een deel van onze intellectuelen, net name zij die sympathiseren met de fcxistentiefilosofie en er dialectische re- Beneermethoden op na houden, wordt Eemakkelijk geïnfiltreerd door commu- histische propaganda. Wie enig geeste lijk onderscheidingsvermogen heeft, kan deze personen via de radio, de televisie bf hun geschriften gemakkelijk als zo danig identificeren. Men treft zulke mensen ook aan on- lier theologen. Zo doceert aan de Jtrechtse universiteit prof. De Graaf kan de theologische faculteit. We kun nen hem geen communist noemen, naar ve geloven ook geen crypto- (verbor gen) communist, maar toch iemand die pijzonder soepel en begrijpend tegen over het communisme staat. Hij en an deren zijn steeds bezig de Westerse po litiek, met name de N.A.V.O., scherp af Ie keuren en spreken steeds vergoelij- Kend over de Sovj et-Unie en haar op treden. Als we ons afvragen hoe zoiets nogelijk is, moeten we bedenken, dat dit soort mensen door de één of an- Bere oorzaak een hekel hebben aan wat tij het kapitalisme noemen, daarbij over net hoofd ziende, dat de 19e eeuwse ka- bitalistische maatschappij al lang ge- Iransformeerd is in een economisch- |ociaal systeem, dat nog wel gebaseerd op de private eigendom, maar zoda- lig, dat de welvaart van de staatsbur gers heel wat groter is dan die in de pmmunistisch geregeerde landen, afge- fcien nog van de schrikbarende onvrij- peid, waarin het volk daar verkeert. De Btaat is daar de enige eigenaar, onder nemer, koopman, banlcier en opvoeder. |ulk een bewind beheerst de produktie, Ie transportmiddelen, de buitenlandse handel, het bank- en geldwezen, de prijzen en de lonen etc. Het is z.g. to- lalitair d.w.z. allesomvattend. Geen en- Itel levensterrein blijft buiten zijn be moeienis. Het beheerst niet alleen de Itoffelijke dingen, maar poogt ook de pest der burgers in zijn macht te krij- pen en te houden. Zo is het communis- ne een soort anti-religie, gebaseerd op en materialistische levensbeschouwing |n een alles doordringend en beheer- lend machtssysteem. Daarbij is het van pn dusdanig fanatisme, dat het alle Tenzen van moraal, burgerlijke en feestelijke vrijheid welbewust door- preekt. Het leven in een totalitaire staat en naatschappij berust op een onnatuur lijk, keihard dwangsysteem, dat niets pn niemand ontziet. Het communisme pretendeert het enige ware en goede staatssysteem te zijn. In Rusland is een lieuw spreekwoord gelanceerd: „De "party-waarheid staat boven alle waar heden"! Deze waarheid is vervat in de Partijideologie, die we als volgt zouden funnen samenvatten: 1. een officiële leer, die bestaat uit |en stelsel, dat alle aspecten van het ijenselijk bestaan omvat. Deze ideolo- ?e richt zich naar een heilstaat, bevat |en radicale afwijzing van de bestaande iiaatschappij en is gericht op de vero vering van de hele wereld voor de Tieuwe maatschappij. Van iedere burger ^ordt verwacht, dat hij actief, maar op ton minst genomen passief, deze leer pnhangt. 2. Er is één partij, geleid door een Ktator of kleine groep, die meestal Pechts een klein gedeelte der bevol- png als actieve leden telt. Deze zijn de |artij volledig toegedaan en bereid haar pealen en belangen op elke wijze te rerbreiden. De partij staat boven het lureaucratisch regeringsapparaat of is r volkomen mee verweven. 3. Een politieapparaat, dat door mid- pl van terreur de partij steunt en con sole uitoefent op de leden. Het wordt langewend tegen de vijanden van het legime en ook wel tegen gehele bevol- tingsklassen zoals in Stalin's tijd tegen ie „koelakken", dat waren de zelfstan- Pge grote boeren in de S.U., die geheel Tin uitgeroeid. 4. Een volledige controle van de par- 'J over alle communicatiemedia zoals wio, televisie, pers en film. 5. Een centrale leiding en controle |ver de gehele economie via een enorm jpreaucratisch' staatsapparaat dat alles ^gelt en dirigeert op dit gebied. Men ziet hieruit, dat het communis- |sche systeem diametraal staat tegen- l^sr onze democratische stelsels. Men- pnlevens tellen in dit systeem niet; voor het lot van de enkeling is geen belangstelling. Het communisme denkt massaal. De arbeiders hebben absoluut niets te vertellen, de ambtenaren rege ren. De burgers hebben stemrecht dat hadden ze onder de tsaren niet maar ze kunnen slechts op één lijst stemmen; de communistische! Lenin zelf heeft eens gezegd, dat Westerse lieden, die in een compromis met het communisme geloven, buiten landse idioten zijn, die aan hun zelf vernietiging meewerken. Hij heeft ook eens geschreven: „Wij moeten elke krijgslist, elke truc, elke kunstgreep, elke sluwheid, elke onwettige methode, elke geheimhouding en bemanteling der waarheid gebruiken". In de wereldom spannende klassenoorlog, die heerst zo lang de communistische heilstaat nog niet bestaat, heiligt dit doel alle midde len, ook leugen en bedrog. Pacifistisch is de Sovj et-Unie nooit geweest en ze zal het ook nimmer wor den. In de vijftig jaar van haar bestaan heeft zij kans gezien enorme gebieden onder haar macht te krijgen. Deze snelle ontwikkeling van de communistische macht is waarlijk verbijsterend. De ver schuivingen in de machtsverhoudingen zijn alle ten nadele geweest van het Westen. De koloniale imperia van En geland, Frankrijk, Nederland, België en Italië zijn geliquideerd; nu is de S.U. de grootste koloniale mogendheid ter wereld en haar koloniën liggen in Europa. Daarom steunt de vrijheid van West-Europa op de militaire positie van Amerika. De Russische politiek is en blijft gericht op de ineenstorting van het „kaDitalisme" d.i. het Westen en de vestiging van een Communistisch we reldregime met Moskou als hoofdstad. Wie dit niet ziet voert struisvogelpo litiek! West-Duitsland 12.317 ton België 288 Engeland 3.747 Frankrijk 1.601 Finland 14 Zweden 2 Denemarken 1 Oostenrijk 3 Zwitserland 9 West-Indië 636 Afrika 1.461 Gibraltar 26 Luxemburg 5 Italië 111 Diverse bestemmingen 1.090 Totaal 21.311 ton Wantij; de stroom 'keert. Uitgeverij la Rivière Voorhoeve Zwolle. Prijs f 10,90. Auteur K. Norel. We zouden de aankondiging van de ze prachtige streekroman kort kunnen maken door simpelweg te zeggen: „Goede wijn behoeft geen krans". No- rel heeft met deze uitgave weer een prachtig boek geschreven waarvan de inhoud door jong en oud met spanning gelezen zal worden! Wie immers zal niet meeleven met Fedde Wadman, het ventje dat gebo ren werd toen zijn vader op zee ver dronk en die al enkele dagen na zijn 'geboorte ook zijn moeder moest missen. Fedde wüde toch ook graag zeeman worden ,hij w^as nu eenmaal uit het hout gesneden, en wie zal het Fedde dan misgunnen als hij door onver wachte hulp naar de zeevaartschool kan? Dan stort de droomwereld waar aan hij bouwde plotseling in als op school ontdekt wordt dat Fedde kleu renblind is en derhalve nooit „op de brug" zal staan. Op Schiermonnikoog waar het levensechte verhaal zich af speelt is Fedde ineens niet meer in tel, ook bij de meisjes niet die enkel maar een „kapitein" wilden trouwen. Een lief meisje laat hem zelfs in de steek maar Fedde ook al dreigt hij met een ander meisje dat het met de eerbaar heid mindemauw neemt te ontsporen heeft een pracht karakter en hij weet zich als man te gedragen. Later gaat hij naar de wal en trouwt met Jantine, Fedde krijgt een vrouw uit duizend. Wie zal Fedde dat niet gunnen en wie, wie de jeugd van Fedde kent zal het hem niet gunnen dat hij een grote aan nemer wordt en de „kapiteins" zeker moreel maar ook financieel de baas wordt? Jantine is een fijngevoelige vrouw die weet dat haar Fedde naar zijn ge boorte-eiland hunkert en ze dringt er op aan dat Fedde zich in zijn geboorte plaats vestigt, al weet zij dat zij er niet in tel zal zijn. Zij voelt er zich niettemin in „het Paradijs". Er wordt verhaald over heksen, duingeesten en spoken en er komen fraaie zeemans en juttersverhalen los, want ook jutten konden ze op Schiermonnikoog! Ook wordt een interessant stuk geschiedenis verhaald, te beginnen bij de ontginning van dit eiland door de schiere monni ken, de lekebroeders. Met veel genoegen hebben we deze nieuwe uitgave gelezen en we hebben de sfeer meebeleefd. Vooral de karak ters van Fedde en Jantina die later ook nog hulp bieden aan het gezin van het meisje dat Fedde om zijn kleuren blindheid in de steek had ge laten verrijken de moraal van het boek in hoge mate. NIEUWE TONGE Kerkdienst. A.s. donderdagavond om 7.30 uur hoopt ds. P. Blok voor de Gerei Gem. alhier voor te gaan. De Alg. Vergadering van de Dijkring Flakkee hoopt a.s. dinsdag 22 okt. om 16.30 uur in het Ver. gebouw 't Cen trum te Ooltgensplaat te vergaderen. De agenda luidt: 1. Opening en beëdiging hoofdinge landen. 2. Notulen van de vergadering van 1 mei 1968. 3. Ingekomen stukken en mededelin gen. 4. Voor-ontwerp tot wijziging van het reglement: a. vermindering aantal hoofdinge landen. b. aanbeveling dijkraad, vertegen woordiger gebouwd eigendom. 5. Rondvraag en sluiting. Bezoek dijkverhogingswerken Ter bezichtiging van de verhoging en verzwaring van de dijk van de Groote Adriana Theodorapoïder en het maken van een asfaltkap op 1 km as- faltdijk wordt de Vergadering om 2.30 uur aan de Galathese Sluis verwacht. DEN BOMMEL Zondagmorgen is na een langdurige ziekte ten zijne huize Kon. Emmaplein 4, alhier overleden, dhr. Jan Arensman. Hij bereikte de leeftijd van ruim 51 jaar. Dhr. Arensman was op Flakkee geen onbekende. Als commissionair en meer speciaal als handelaar in land- bouwbestrijdingsmiddelen kwam hij met vele mensen en bedrijven in aan raking. Ook had hij zitting in diverse besturen van verenigingen, waarvoor hij de laatste tijd in vele gevallen al had bedankt. De overledene was in zijn dorp en daarbuiten een gaarne geziene persoon, die helaas op betrekkelijk jonge leeftijd uit zijn gezin en werk kring is weggenomen. De begrafenis zal plaats hebben morgen woensdag 16 okt. des nam. 2 uur te Den Bommel, vanuit het Hervormde Verenigingsgebouw aan de Voorstraat. OOLTGENSPLAAT Voor Jeugdweekend reeds veel aanmeldingen binnen. Voor het te houden JEUGDWEEKEND, uitgeschreven door het Hervormde Jeugdcontact te Ooltgensplaat zijn al veel aanmeldingen binnen. Het is als nog mogelijk voor jongens en meisjes van 16 jaar en ouder zich voor dit weekend (op zaterdag 19 en zondag 20 okt. a.s.) op te geven bij mej. Jannie Groenendijk, Stoofstraat 2, Tel. (01873) 468. Gezien de voorbereiding moet men dit wel per omgaande doen. Verbetering Langeweg wordt aanbesteed Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land zullen op maandag 28 oktober a.s. te 10.30 uur voorm. in de begane- grond-cantine van het Provinciehuis, Koningskade No. 1 te 's Gravenhage openbaar aanbesteden: Bestek No. 17 van 1968, betreffende het verbeteren van de Langeweg naar Ooltgensplaat (provinciale weg no. 47), benevens voor het verrichten van bijbehorende en bijkomende werken, in de gemeente Oostflakkee. Dit is wel het laatste stuk van het provinciale wegtrace op Flak kee dat onderhanden wordt genomen. Reeds jaren is hiernaar uitgezien en staat dit plan op stapel. Het werd 'hoogtijd dat deze weg wordt vernieuwd Een dergelijke weg past niet meer bij het tegenwoordige verkeer. Ze is veel te smal en ligt erg rond. Enkele jaren ■geleden is voor de uitvoering van dit werk al grond onteigend. Met deze aan besteding kan men zeggen: eindelijk is het zover. Huis verkocht. De heer C. Duim, die onlangs naar Hoogerheide is ver trokken, heeft zijn wonln'g Slijkdijk, 28, onderhands verkocht aan de heer Joh. Witte te Spijkenisse. De heer Witte hoopt binnenkort in het huwelijk te treden met mej. M. van Berkel te Maassluis, waarna het echtpaar zich hier metterwoon zal vestigen. Huwelijksbevestiging. Vrijdag 18 okt. a.s. des nam. 2.15 uur zal in de Hervormde Kerk de 'huwelijksbevesti ging plaats hebben van Cornells Wil lem Buscop Jz. en mej. Lauwerijntje Cornelia van der Veer Jd., door de weleerw. heer ds. P. Vermaat. Kerkdienst. Vrijdag 18 okt. a.s. des nam. 7.15 uur zal voor de Oud Geref. Gemeente voorgaan ds. B. Toes van Kinderdijk. Zie verder de advertentie in dit nummer. Reizende bibliotheek. De reizende bibliotheek zal weer boeken uitlenen elke donderdagavond van 7 tot 7.30 uur in de openbare lagere school. Het comité, dat de feestavond van 'de afdelingen Dirksland, aangesloten bij het N.V.V., welke gehouden wordt op vrijdag 29 november 1968 voorbereidt, berichtte ons dat de kaarten uitver kocht zijn. De bekende Johannes Mol is niet meer. Na zijn nog plotseling verschei den, j.l. donderdag, werd hij gisteren, maandag, te Middelharnis teraarde be steld. De belangstelling was enorm, prominenten uit de kringen waarin dhr. Mol zich bewogen heeft, vertegenwoor digers van landbouw en andere organi saties, en een groot aantal familieleden, vrienden en kennissen woonden de droe ve plechtigheid bij. Vooraf was in het kerkgebouw van de Buitengewone Wijk gemeente i.w. een rouwdienst gehou den, geleid door ds. van Hoogstraten. Ds. sprak over het thema: „Kan hij gemist worden?" „Juist nu hij gestorven is, nu pas is hij onmisbaar, maar dat is Gods heils economie," aldus ds. V. Hoogstraten. „Er is een lege plaats, als wij de over ledene eer aan willen doen dan moe ten wij op hem letten, wij mogen we nen maar we moeten weten dat hij geloofde in een God die zo dicht bij de mensen is gekom'en. Dhr. Mol heeft het gedaan, wij doen het nu," aldus ds. Vriend verloren Namens de Raad voor Bedrijfsont wikkeling, de A.O.C., de B.O.C., het Cerbe, Borgstellingsfonds, Rijksland- bouw- en tuinbouwvoorlichtingsdienst sprak dhr. A. v. d. Hoek afscheids woorden tot een vriend. „Hij heeft op een merkwaardige maar uitstekende manier een brug geslagen tussen Over heid en bedrijfsleven" aldus dhr. v. d. Hoek. M.b.t. 'de Prov. Raad voor Be drijfsontwikkeling zei dhr. v. d. Hoek: „Hij was er niet enkel voorzitter van, hij was er ook de inhoud van; het werk van de Raad heeft door dhr. Mol gestalte gekregen." Spr. releveerde met erkentelijkheid het werk dat dhr. Mol in het Borg stellingsfonds heeft gedaan. „Hij had vertrouwen in hen waarvan hij wist „dat ze deugen", hij dacht scherp en had moed en vertrouwen." Als wij hem „voorzitter" noem'den dan sprak daar warmte en waardering uit, Spr. wees de nabestaanden, mevr. Mol, haar zoon Adri en verloofde op de inhoud van Gezang 300: „Wat de toekomst brengen moge." „Uw man een vader heeft duidelijke lijnen getrok ken; hij gaf de boerderij over en bouw de een nieuwe woning; die lijnen moet u volgen, samen met gezang 300" zo besloot dhr. v. d. Hoek. Namens het Hoofdbestuur van de Holl. Mij van Landbouw, de afd. Flak kee, de keuringsdienst, Nedato Plantui, de Veiling, Dijkring, de Landbouwor ganisaties e.a. werden woorden van deelneming en ter nagedachtenis ge sproken door dhr. W. H. Jas. Spr. had dhr. Mol leren kennen als een harde werker en iemand die een eenmaal in genomen standpunt met grote vasthou dendheid verdedigde. Ook wist dhr. Jas dat dhr. Mol ongelijk wist te be- kermen om daarna zijn volle mede werking te geven. Spr. hoopte dat de achterblijvenden troost mogen ontvan gen. Dhr. Detering sprak namens de Be drij f slaboratorium. Het was spr. dui delijk geworden hoezeer het werk dat dhr. Mol deed hem aan het hart lag. Hij sprak woorden van deelneming tot de nabestaanden. De Rotary International werd verte genwoordigd 'door burg. W. M. v. d. Harst van Oostflakkee. „Wij hebben het voorrecht gehad te leven in de na bijheid van een voortreffelijk mens. Hij leek en was een rots van ze kerheid maar innerlijk hunkerde hij naar vriendschap, die himkerin'g bracht hij tot uitdrukking in de veelheid van functies" dacht dhr. v. d. Harst. Spr. noemde de overledene „het geweten" van de Club, waar anderen zwegen, verhief hij zijn stem, scherp en wijs. „Moge de eeuwige vrede en rust zijn 'deel •worden in dat onbekende Land waarheen de Vaderland hem moge lei den", hoopte burg. v. d. Harst. Diep ontroerd dankte Adrie Mol 'de aanwezigen voor de betoonde belan'g- stelling, nu, en vooral ook tijdens de ziekte van zijn vader. Dhr. Mol her innerde zich zijn vader als een man met visie en Jo-acht en hij 'hoopte daarmee verder te kunnen gaan. Door 'ds. V. Hoogstraten werd de plechtigheid daarop besloten met het uitspreken van het Gebed des Heeren. CoöP. TUINBOtJWVEILIN'G DER Z.H.E. Afd. MIDDELHARNIS Uienveiling van dinsdag 15 okt. 1968 Klasse I: Drielingen 14,55. Picklers 17,10. Klasse II: Drielingen 13,49, Stutt- garter Picklers (28/35) 21,20. Stuttgarter Picklers (20/28) 20,40. Aanvoer 18.000 kg. ABONNEMENTEN OP ONDERZOEK Dat het grondonderzoek op de bemes tingstoestand op brede schaal ingang heeft gevonden bij de praktijk, blijkt wel uit het feit dat thans ruim 68.000 boeren, tuinders, fruittelers, gemeenten en instellingen een abonnement op grondonderzoek hebben afgesloten bij het Bedrijfslaboratorium voor Grond en Gewasonderzoek te Oosterbeek, waarbij alle percelen van het bedrijf of de instelling regelmatig worden onder zocht. Dit abonnementensysteem loopt reeds sinds 1953 en geniet algemene be kendheid. Minder bekend is nog de mo gelijkheid om ook een abonnement op ruwvoederonderzoek af te sluiten bij bovengenoemd laboratorium. Sinds 1963 is het aantal veehouders dat een abon nement op gewasonderzoek heeft afge sloten gestegen tot ruim 5000. Deze be drijven laten elk jaar tenminste één ruwvoeder monster onderzoeken op de voederwaarde. Bedrijven of instellingen die een abonnement hebben afgesloten ontvan gen 15°/o korting op de onderzoekkosten. STILLE HONGER De kwaliteit en de voederwaarde van herfstgras wijkt behoorlijk af van het gras, dat in voorjaar en zomer groeit. Herfstgras bevat in het algemeen meer vocht en eiwit, maar minder sui ker en zetmeel. Dit betekent, dat een koe nogal wat kilo's meer herfstgras moet verorberen, dan van voorjaarsgras om voldoende droge stof en voederwaarde binnen te krijgen en zich verzadigd te gevoelen. Dikwijls lukt dit echter niet en staat het dier met een tonvormige buik vol gras in feite honger te lijden. De pro duktie van de dieren daalt dan snel. Daarom is het verstandig om dieren met een goede produktie in de herfst maanden enkele kilo's krachtvoer bij te voeren. De produktie blijft op peil en de dieren blijven beter in het vlees. Voor boer en tmnder is grondonder zoek een onmisbaar hulpmiddel op de bedrijven en daarom hebben deze ver overaars op de natuur reeds ver voor de oorlog het Bedrijfslaboratorium op gericht (thans Oosterbeek), waar tegen kostprijs 'de grond wordt onderzocht. Ook voor de tuin bewijst grondonder zoek goede diensten. Volkstuin-vere nigingen en gemeentelijke plantsoen diensten passen het regelmatig toe. Spe ciaal in de voorjaars- en zomermaan den staat het laboratorium ook open voor particuliere bezitters. Het bemes tingsadvies, dat aan de hand van de analysecijfers wordt uitgebracht, geldt voor een periode van vijf jaren, zodat men na onderzoek voorlopig vooruit kan. Bij het onderzoek vinden de vol gende bepalingen plaats: kalktoestand (pH), 'humus-, fosfaat-, kali- en mag- nesiagehalte. Voor kleigrond wordt bovendien het gehalte aan klei bepaald. In het ad vies wordt opgegeven hoeveel men van de verschillende meststoffen moet toe dienen, wanneer en op welke wijze men dit moet doen en hoe men in de komende vijf jaren moet bemesten om de toestand van de grond op peil te houden. -----—O-------- Regelmatig hoort men klachten dat rozen in rozenperken het na enige jaren minder goed of zelfs slecht gaan doen. Daarvoor zijn vele redenen aan te ge ven en wij willen een aantal mogelijk heden opsommen, die aanleiding kun nen geven tot teleurstellende resultaten. In eerste instantie is dat een te krap pe bemesting. Rozen houden van een 2waar bemeste grond. Éénmaal in de twee of drie jaar een flinke gift; rotte stalmest wordt zeer op prijs gesteld. Verder kan er sprake zijn van rozen- moeheid. Voor een deel wordt deze ver oorzaakt door aaltjes (Pratylenchus pe netrans en of wortelknobbelaaltjes). Bij specifieke rozenmoeheid moet de grond minstens enige steken diep worden ver wijderd en nieuwe grond aangebracht. Aaltjes kan men bestrijden door de grond te ontsmetten, maar ook door het telen van afrikaantjes in de rozenper ken. Afrikaantjes dringen de aaltjes populatie sterk terug, met als gevolg dat de rozen weer normaal gaan groei en. Vele tuinbezitters is de laatste jaren ter ore gekomen dat het Bedrijfslabora torium voor Grond- en Gewasonderzoek te Oosterbeek ook onderzoek verricht op de bemestingstoestand van parti culiere tuinen. Er zijn een aantal aktievelingen die bij het vernemen van deze mogelijk heid direkt een spade of kolenschop ne men en een hoeveelheid grond verza melen en 'dit gaan verzenden. Dit is niet de bedoeling. Het nemen van een 'goed grondmonster is geen gemakkelij ke zaak. Daarom heeft het Bedrijfslaborato rium een honderdtal goed getrainde en geïnstrueerde assistenten in dienst die ieder een eigen stukje Nederland kre gen toegewezen waar ze de monsters nemen. Ze beschikken daartoe over speciale grondboren, waarmee een veertigtal prikken uit de tuin worden verzameld (ongeveer één kg. grond). Deze monstername, 'de verzending, het onderzoek en ook de advisering is allemaal bij de prijs inbegrepen. U kunt dus volstaan met kontakt op te nemen met het laboratorium per telefoon of briefkaart en alles wordt verder voor u geregeld. De 'beste planttijd voor bomen en struiken is november. Het is daarom van groot belang om de bomen en struiken voor uw tuin nu reeds te be stellen. Er is daarbij N.A.K.-gekeurd materiaal. Bomen en struiken zijn meestal klein als ze 'geplant worden en dit brengt veel mensen in de verleiding om maar een paar boompjes extra te planten. Binnen tien jaar kunt u dan al in de narigheid zitten, omdat uw tuin dreigt te veranderen in een oer woud. Vooraf 'dient u zich goed te rea liseren hoe groot de bomen worden. Verder zijn grondsoort en 'ontwatering van belang. Heideachtige (ericaceen), azalea en rhododendron vragen beslist een zure grond. Andere planten daar entegen prefereren een kalkhoudende grond. Wilt u toch beide soorten in uw tuin hebben, plant ze dan in groe pen bij elkaar. Grondonderzoek kan u helpen om de juiste bemestingstoestand te verkrijgen en te behouden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 1