Terug uit Kenya Man gaat ^Diamantberg' dopen Door de bril van Han en Rien Boonnsma KLtideAfva-edft Komt de kabeljauw weer op de kyst? Bijzonder natte herfst en al zo vroeg De Notenkraker DE SHAG yOOR FIJNPROEVERS Voor de sportvisser' PITTIG, MAAR TOCH LEKKER ZACHT 1.25 1. xxxxxxxx Londenaars kopen deze jas in hun eigen stad. U ook bij.... Nederland Kattenburg! Ia elke prijsklasse het aUermooiste. i NEDERLAND KATTENBURG NV Lange Kerkstraat 27, Goes. Westdijk 39-41, Middelharnis, WEERPRAATJE Bladz. 2 „E I LANDEN-NIEUWS" Vrijdag 11 oktober III. Ds. Tigcheliaar is vanaf 1961 in Kenya werkzaam in het zendingswerk. Hij was onze gastlieer, toen we in Eldoret waren en voor we de kerken en de scholen van deze zendingspost gingen bezoeken, gaf hij een overzicht hoe de geschiede nis van de zending lüer in dit stuk Afrika is gegaan. Dit grote huis en deze gebouwen hierbij vertelde hij heb ik over genomen van de Zuid-Afrikanen, die zich hier gevestigd hadden, doch die toen Engeland aan het verzoek van de mensen in Kenya tegemoet kwam, en aan de Afrikanen zelfbestuur beloofde weggetrokken zijn. Zij trokken daar op grotendeels terug naar Zuid-Afrika, het zendingswerk gaven zij aan ons over. Ik heb nog een boekje over hun werk in dit land. Bladerend in dat gedenkboekje, dat in 1958 uitgegeven werd blijkt nog niets van de komende ramp die zich zal gaan voltrekken. Bij dat vijftigjarig bestaan van de vestiging van de Nederduitse Gereformeerde Kerk van Suid-Afrika in Kenya schreef ds. Theron op dat moment: Destemeer dat ons dit onder sulke gunstige omstandighede van bloei en voorspoed kan doen. En dan herin nert hij er aan over die afgelopen jaren en hun moeilijkheden: Siektes en plaeg onder mense, vee en gesaaides het pe riodiek huUe verwoestende verskyning gemaak. Haglike ekonomiese toestande het dikwels die suurverdiende vrugte op die arbeid in die niet laat verdwyn. In dit boekje staan zinsneden, die waard zijn bewaard te blijven voor een later geslacht. Er wordt gesproken over de gebeurtenissen in die vijftig jaren: Bekijken we deze regels eens op pag. 16: Hoe anders zou hierdie land (Kenia) ontwildcel het veral vir die Cliriste- like Godsdiens, as die aanbod van die Britse Regering, aan die begin van hierdie eeu, aan die hawelose Jode van Wes-Europa aanvaar was, 'n aanbod om 'n groot gedeelte van die Withooglande oor te neem as nuwe tuiste vir die landlose Jode. (Withooglande is Eldoret en ruime omgeving.) Maar vervolgt het artikel, God het beschik dat dit Christene, Engelse en Afrikaanse Christene, zou wees wat dit mooi land oop en bewoonbaar sou maak vir die beskawing en die christelike gedagte. En elders: Kenya gister nog was dit land ongetemd en wild, en vreemd vandaag (1958) wuif akkers vol graan oor die eerttydse weivelde van duisende wilde dieren op die grasvlaktes van die Uesin Gishu(naam van deze land streek). Men komt er toe zich de vraag te stellen, waarom die Zuid Afrikaanse boeren naar Kenya trokken. Er wordt niets gezegd over de redenen, slechts eenmaal vinden we het woord: Uitge wekenen hetgeen er op wijst, dat de toestand na de Boerenoorlog, die ein digde met de bezetting door Engeland van Transvaal en Oranje Vrijstaat, niet zo prettig was voor de boeren, die daar woonden.. Je komt er nu vanzelf toe om ver band te gaan leggen tussen het niet aanvaarde aanbod aan de Joden in Europa waar je toen progroms had in Rusland en Polen en Engeland de vervolgde Joden in Kenya een onder dak bood (de Joden hebben altijd vast gehouden aan de terugwinning van wat nu hun staat Israël is) en de dan vol gende plannen van de Boeren in Zuid- Afrika, die, om welke reden dan ook, willen emigreren. In 1903 ging, wat ze in dat boekje noemen, een landsoekers-ekspedisie naar Oost-Afrika. De leiding berustte bij gen. Pieter Joubert, bekend uit de Zuid-Afrikaanse oorlog, zijn zoon Jo hannes N. Joubert, W. Frans Joubert, Gen. Dawid Joubert en zijn zoon, die dezelfde naam droeg en Joachim de Clerq. Ze gingen per boot naar Mom- bassa per trein naar Kisumu aan het Victoria-meer. Per bootje ging het langs het meer, toen te voet op zoek naar landbouwgron den. Het is een heel zware reis gewor den, ze werden geplaagd door malaria en op 13 maart 1903 stierf een van hen. Men keerde naar Zuid-Afrika terug, voornemens om niet meer een poging om nieuwe gronden te zoeken in dit Oost Afrika. Nog in 1903 gingen drie broers ge naamd van Breda naar Kenya. Ze be gonnen hun carrière als landmeten Ze schijnen zich later als landbouwers te hebben gevestigd, en als plaats wordt genoemd: Uesin Gishu, wat stromen van beesten betekent. Verder wordt er het woord plato genoemd, wat doet ver moeden dat deze vestiging geweest is op de plaats waar nu het hospitaal van de zending is gevestigd. Elk der broers ontving 10.000 akker grond. In 1907 werd een der broers vermoord, ze heb ben hun boerderijen verlaten en toen de opstand voorbij was, keerden ze terug. Er komen dan meer expedities, die trachten gronden te vinden in dit deel van Afrika. We komen opnieuw de naam tegen van Oom Piet Jouberg, die in juli 1905 weer tracht in Duits-Oost- Afrika grond te vinden. De Duitse Gou verneur van Oost-Afrika ontving de Boeren weliswaar vriendelijk maar gaf geen enkele concessie af, zodat Duits- Oost-Afrika verlaten wordt door de Boeren en men zich ging vestigen in de buurt van Nairobi en Machakos, De grote trek van Zuid-Afrika naar Kenya begint op 8 juli 1908. Oom Jan van Rensburg heeft dan een. boot ge huurd, die de mensen overbrengt van Transvaal naar Mombassa. Hij betaalde voor die reis 1.750 (toen ongeveer 20.000 gulden). Meegingen 47-50 families ongeveer 245 mensen, 47 wagens en 70 paarden. De oudste van die wegtrek kenden uit Transvaal was tante Sannie van Rensburg, die 75 jaar was. Over al die reizen en die moeilijkhe den wordt vermeld: Maar as ons trug- kyk oor die lang pad waarlangs huUe in „volksverhuising" van die twintigste eeu getrek het, staan ons sprakeloos by die besef van hul stryd en uithouver- moë. Vrouens het soms die voortou ge vatondiere het die karige veesta pel uitgedun... veesiektes het die orige vee minder gemaakvreerade in- vloede het huUe soms bedreighalf beskaafde barbaren het in 'n moderne Mau-Mau-bloedrivier hul bestaan en voortbestaan onder 'n donker wolk ge- bring. Lezende in al die herinneringen, die zo neergeschreven werden spreekt voor al het diepe geloof bij die Boeren. Zij voelen zich geen uitgewekenen, zij voe len zich als gezonden om de Christelijke godsdienst in Afrika te brengen. Zij stichten er hun kerken. De predi kant, die op huisbezoek gaat moet dit doen per ossewagen. Een der predikan ten schreef, hoe hij met een ossewagen langs zijn gemeenteleden tot in Congo ging en dat zulk een tocht een maand duurde. Er is een foto in dit boekje van een predikant, die per ezel op weg ging. En dan moet dat besluit ,om dit land te verlaten al die zuid-afrikanen heel hard zijn gevallen. De Tigchelaar ver telde, dat ondanks de grote finanti- ele zorgen, die de Zuid-Afrikanen ge had hebben, de offervaardigheid voor de kerk groot was. Eigenlijk moeten we zeggen, tot 1942 hebben die pio niers het daar hard arm gehad. Door de tweede wereldoorlog komen ze in goede doen, dan is er vraag naar mals, tarwe en vooral vlees. Nu het hen fi nancieel goed ging, verlaten zij het land, dat zij tot ontwikkeling brachten. Andere stemmen over de Zuid-Afri kanen. Ze hebben hard gewerkt, ze wa ren goed voor hun personeel. Zij heb ben altijd de stelling gehad: blanken bij blanken, gekleurde volkeren bij ge kierde volkeren. Kerken voor ons, chris telijke kerken ook voor de Christen- Keniaan. Ds. Tigchelaar: bij de overneming van dit huis, later als pastorie, wil den de Zuid-Afrikanen de bepaling opnemen in het koopcontract: dat hier Beste meisjes en jongens! Hier zijn we weer en we zullen hopen een stukje voor jullie te schrijven. Eerst het nieuwe raadsel, OKTOBERRAADSEL 2 2. X 3. X 4. X 5. X 6. X 7. X 8. X 1. Andere naam vooi' oktober. 2. Plaats in West Z.-Vlaanderen. 3. Bekende plaats in Galilea. 4. Zuidvrucht; lijkt op si naasappel. 5. Vrucht; vroegrijpe perzik. 6. Niemand uitgesloten. 7. Bekende zee in West-Europa. 8. Plaats aan de Gel derse IJssel. De letters op de kruisjeslijnen laten hetzelfde woord zien. BRIEVEN Eily B. Rotterdam. Hartelijk welkom, EUy! Een beetje wist ik van je af door Ineke; zij heeft voor een opvolgster ge zorgd. Wat moeten sommige kinderen ver reizen naar jouw school! En dan die treinkosten! Is er in hun buurt niet zo'n school soms? Zoveel moeite ik moest doen om Ineke's brief te lezen, zo gemakkelijk gaat het met die van jou. Dat is niets hatelijks over Ineke gezegd, want zij zal zelf wel moeten toegeven dat het zo is. Nellie W. Den Bommel. Hartelijk ge feliciteerd met je verjaardag. Je hebt de datum wel niet geschreven, maar het is toch ongeveer in deze tijd. Hoe is het nu met je ogen? Helpt de bril goed? Je moet eerst wat wennen, nietwaar? Misschien is het nu al gelukt om in die boekjes te lezen. Jantje H. Ouddorp. Het kan wel eens onmogelijk zijn om je oplossingen en brief klaar te krijgen. Waar een wil is. is een weg, gaat niet altijd op. Die maandagmorgen werd dus wel goed be nut. Krijg je die huishoudweek dik wijls, of ben je er nu een hele poos van af? Het is wel druk, hè? Je huiswerk moet toch ook klaar komen. Rien M. Middelharnis. Had je niet op een prijs gerekend? Des te meer is het dan meegevallen. Ja, er waren ditmaal moeilijke raadsels bij; dat heb ik in andere brieven ook gelezen. Jullie heb ben een prachtige fietstocht gemaakt op die vrije dag, toen het prinsje was geboren. Maar ik vrees dat jullie wel nat zijn geweest, want het was een echte regendag. Je konijn zal wel om veel eten vragen, nu het zo groeit! Henk P. Vlaardingen. Zat je al heel vroeg in de morgen aan mij te schrij ven? Dat vind ik nog eens ijverig. Grote mensen begrijpen soms niet, dat kin deren het ook druk kunnen hebben. Als je in de bijlesklas zit, weet je er wel van mee te praten. Probeer het te vol gen, hoor! Fijn, dat je met de bus naar school kunt, want nu begint het zacht- jesaan naar de winter te gaan. Leuk, dat je tante alles leest wat er in de krant over jou wordt gezegd. Jeannet S. Krabbendijke. Fijn, dat je zoveel hebt gekregen. Daar behoeven de kinderen van deze tijd tóch niet over te klagen. En dan fijne vakken op je verjaardag! Ben je al aan de nieuwe leraar gewend? Hij geeft een prachtig vak. Vind je engels niet moeilijk? Roep niet te gauw. Els van G. Middelharnis. Schrijf jij maar op multo-papier, hoor! Ik zou ook niet expres naar beneden zijn gegaan. Als ik het nïaar goed kan lezen, dan ben ik al tevreden. Zijn jullie weer al van de oudsten bij de vereniging? Ja, de tijd gaat hard. Die kleurenbalpen doet het nog goed, zie ik. René van D. Zoetermeer. Jij hebt die vrije dag (vanwege het prinsje) natuur lijk doorgebracht op de boerderij, wat ik wel gedacht had. En dan door een aanhoudende regen een koe halen naar de boerderijMaar dat vind jij niet erg. Wat worden er veel kalfjes geboren! Er is veel werk aan de winkel, of nee, bij de boer, bedoel ik. Jan P. Middelburg. Wat zég je me daar? Heb je de brief getypt als een goede oefening als je straks echt type- les zal krijgen? Maar jongen, heb jij nog wel les nodig? Jij kan misschien wel zó naar het examen! In elk geval zal jij er niet veel aan moeten doen als de lessen zijn aangevangen. Aad van D. Zoetei-meer. Eindelijk zal het dan toch verhuizen worden. Het heeft wel lang geduurd. Voor jullie zal het een groot gemak zijn, wat school en kerk betreft. En de boerderij? Ja, die zullen jullie in de toekomst toch niet meer kunnen bezoeken. Nu maar leren, want ik lees zoveel over repetities! Ria de V. Vrouwfnpolder. Over de jonge prins schrijven de meeste kinde ren enkele regels. Zij vinden het gewel dig; zij hebben in school al zoveel over prinsen gehoord en nu maken ze het mee, dat er één wordt geboren. Later horen de kinderen na ons in de ge schiedenisboeken over hem, als hij in leven mag blijven. Gaat het goed bij de bovenmeester in de vijfde klas? Nel van D. Zoetermeer. Vlak bij jul lie een autobotsing? Ja kind, dat ge beurt nu elke dag. Het ongeval met die zeven jongens uit jullie school is erg, en zij konden er niets aan doen. Maar je moet het maar treffen, zo'n ongeluk. Wij kunnen er zó dicht bij zijn! Ik ben toch nog benieuwd naar dat opstel. Misschien weet ik het volgende maand. EUy S. Rotterdam. Dat was niet wat je noemt bij de deur: 82 km ten noor den van Barcelona! Maar dat is in onze tijd mogelijk, zoals je ziet. Heb je nogal zaken kunnen doen met de kinderze gels? Wat brengt dat elk jaar veel op! Gelukkig dat vader weer aan het werk kon gaan. Wij zullen hopen dat hij het zal mogen volhouden. Nellie S. Nieuwe Tonge. Dat heeft Bep dan toch maar in haar zak, dat be wijs, waar velen zo voor moeten zwoe gen. Heeft het bij haar lang geduurd? Of was de eerste slag soms raak? Dat gebeurt ook zo nu en dan. Andrea weet goed wat lekker is, geloof ik. Zij zal haar mondje wel weten te vinden. Alie N. Melissant. Over dat eerste raadsel zal ik nu verder maar zwijgen. Afijn, velen zijn er uren lang zoet mee geweest. En dat is soms ook al veel Deze jassen worden voor u door meester-coupeurs gesneden. De foto laat een iets getailleerd model zien, uit onze grote collectie. Perfecte pasvorm, volmaakte afwerking, zelfs van het kleinste detail. Van 149,—tot 289.— i HOWWWNSW geen Afrikaan mocht binnenkomen. Ik heb geweigerd, „als predikant ontvang ik hier de Afrikaan die godsdienstle raar is", heb u de Zuid-Afrikaan ge zegd. Mijn huis moet openstaan voor de Christen-Afrikaan als ze mij willen bezoeken. De bepaling werd niet op genomen. Vanaf begin augustus is er in Neder land een invasie van de Notenkraker geconstateerd. Deze vogel, afkomstig uit Siberië, is zo groot als een kauwtje, heeft een forse snavel, bruin met witte veren, zwarte staart met witte eind- zoom. Deze vogel valt op doordat hij zo weinig schuw is. Sommigen laten zich tot op enkele meters benaderen. In Siberië leven ze van zaden van de arve, een Siberische den. In Neder land heeft men ze vooral insecten zien eten. Gemiddeld om de acht a tien jaar is er een invasie van deze vogels. Dit jaar waren ze opvallend vroeg, begin augustus, in andere jaren kwamen ze pas in het najaar. De oorzaak van de invasie is niet bekend. Waarschijnlijk voedsel gebrek door de slechte zomer. De invasie is deze keer wel groot. De heer Garthof, die in zijn programma „Weer of geen weer" aan de luisteraars vroeg of zij hun waarnemingen van de Notenkraker aan hem wilden opge ven, kreeg SOOOtelefonische en schrif telijke meldingen. Ook op Goeree-Overflakkee hebben verschillende mensen deze vogel waar genomen. Ondergetekende zou het zeer op prijs stellen als de lezers en lezeressen van Eilanden-nieuws hem even een be richtje zouden doen van hun waame- Tning(en). Bij voorbaat dank hiei^oor. L. P. Huijsen, Molendijk 13, Nieuwe Tonge, Tel. 01875-345. waard. De groeten aan allemaal terug en bedankt! Zal je in het vervolg „Oom Ko" op de enveloppe zetten? Als dat niet gebeurt, komt de brief in an dere handen terecht en dat moet niet, hè? Janneke V. Middelharnis. Ik begreep toch wel een beetje, dat het eerste raadsel moeilijkheden zou geven; ik was er een beetje huiverig van. Ik hoop, dat oma en opa en tante Anja niet te dikwijls zullen moeten helpen in 't ver volg. Hier is je versje: Voor Janneke! J a, nu krijg j' een poesievers. Al is 't slechts een stuk papier. N at kwam 't bijna van de pers, N u staat 't in je album hier, E erst geschreven, toen gedrukt, K nippen maar, het is gelukt, E n je leest het met plezier. Oktober 1968. Oom Ko. Jan van S. Stellendam. Hoe ging het op de bruiloft van tante Aat? Ik denk dat je het wel naar je zin gehad hebt. Fijn zeg, dat je nu een grote paling hebt gevangen. De aanhouder wint; dat zie je nu. Dat geeft moed voor een volgende keer. Lenie D. Zoutelande. Daar heeft je vader gelijk aan: Het Oranjehuis heeft wel eens als aan een zijden draadje ge hangen; er was lange tijd niet één op volger of opvolgster. Nu is dat anders geworden. Ja, dat is leuk werk om zo veel klaar te maken voor de jarige of liever gezegd, de jubilerende Vitrite. Ik heb die fabriek wel eens gezien. Als je met de trein in Middelburg komt, zie je de verlichte letters al van een eind, als het donker is. Magda P. Den Bommel. Zo een dagje er tussendoor wil er bij de kinderen wel in! En al was het een regendag, het was toch fijn om eens thuis te zijn als je anders op school bent. Eerst wat langer slapen, dan moeder helpen en dan het huiswerk. Wat wil je nog meer! En straks is het herfstvakantie. Dus het „kruis" is nog wel te dragen. Allemaal de hartelijke groeten van OOM KO. Voor de rechtgeaarde zeesportvisser breekt er weer een spannende tijd aan. De grote vraag is komt de kabeljauw weer op de kust? Hier en daar wordt er al voorzichtig geprobeerd en de kenners houden nauwgezet de vangsten van de gama- lenkotters in de gaten. Zodra de gar naal wat naar de kant komt en de eer ste gul in de korren raakt, dan is het tijd voor actie. Wind is er al genoeg geweest, de eerste najaarsstormen hebben het grote water al in beroering gebracht, zodat de vis volop kan azen. Daarom beste vrienden haal uw spul len voor de dag en kijk alles eens goed na, want nu is er kans voor iedereen. Ja, ik zeg voor iedereen. Want de factor geluk laat zich nooit uitbannen. Vorig jaar zijn er vissen tot 15 pond aan eindjes kachelhout gevangen, bewon derd door sportvissers die met hun prachtige glas-fiberstokken niets vingen Daarom heeft gelukkig het bibberende mannetje in zijn veel te dikke jas en zijn flutuitrusting ook een kans. Yoor de sportvisser die er weinig voor 'kan of wil missen, deze goede raad: Bezuinig nooit op de lijnen. Die paar gulden voor honderd meter 0.40 nylon kunnen er altijd wel af en zorg bovendien voor goede onderlijnen en flinke haken. De rest komt er minder op aan. Voor de amateur die er meer voor over heeft is er een weelde aan mate rialen en een keus zo enorm dat alleen de specialist er wijs uit kan. Het nieuw ste is een werphengel van Conolon, het zelfde materiaal dat gebruikt wordt voor de polsstokken van de Amerikaan se Olympische ploeg. Deze werphengel van vier meter veertig wordt gebouwd door een vakman in Bergen op Zoom, die zeer ervaren is. Worpen ver over de honderd meter zijn mogelijk, en dat met honderdvijftig gram lood. ledere vis ser zal begrijpen dat er dan heel wat van onderlijn en hoofdlijn wordt ge vergd. Het knopen van de lijnen is dan ook bijna een wetenschap apart gewor den. De onderlijn met een of twee ha ken heeft nylonafhouders en is van 0.60 of 0.70 dikte. De hoofdlijn zelf is 0.35 mm. en heeft een voorslag die loopt van 0.45 naar 0.60 mm. Vorig jaar werd aan zo'n stelletje een kabeljauw van 24 pond gevangen, het monster draaide 20 meter uit de kant het zand naar boven. Als aas werden twee of drie zeepieren op een grote Octopus haak gedaan. De laatste winter zijn er trouwens zeer mooie vangsten geweest. Met drie man meer dan honderd pond, dat is gebeurd. En voor één visser zeventig pond was een groot succes. Bijna overal langs het strand is de gul gevangen. Regels zijn er bijna niet voor te geven. Door veel aan het strand te komen krijgt men oog voor de vis- namige plaatsen. De zandbanken zijn voortdurend in beweging, waar de ene dag volop water staat, ligt de volgende dag een zandrug en daar komt geen vis. Goede plaatsen zijn de muien, kenbaar aan de geringe golfslag. Ook bij laag water kan men een paar uren vissen vanaf sommige zandruggen, maar let goed op de vloed. Warm ondergoed is straks met de koude noodzakelijk. Het mag niet al te dik zijn, probeer eens een Noors nethemd tussen het gewone hemd en een wollen borstrokje, dat scheelt een jas. De bovenkleding moet vooral winddicht zijn. Nylon waadpakken zijn zeer goed maar levensgevaarlijk wan neer men verder dan kniediep te water gaat. Tot besluit een beroep op ieders sportiviteit, help elkaar, maak geen moeilijkheden met het parkeren van de wagen, waak mee tegen vernielingen en laat het wild met rust. Veel succes en Petri - Heil. Krijn van Putten. (van onze weerkundige medewerker) Het ergste van deze zeer natte heris' is, dat die zo vroeg is begonnen. vroeg, dat de landbouw in grote dek van ons land zich voor grote moeil»] heden geplaatst ziet ten aanzien van aardappel- en bietenoogst. Enkele wortel-suikerfabrieken in het noord® en zuiden van het land, overwegen enige tijd de campagne te stoppen (tij delijk) als gevolg van een te gering aanvoer. Bijzonder nat is september in ijf noorden, midden en oosten van ons lanj verlopen, waar de maandsom boven j 200 mm. regen tegen normaal 65 a mm. kwam. In Groningen, waar 182 mm. rege, viel, was deze hoeveelheid in septembj sinds het begin van de waarnemingej in 1839, niet zo groot geweest. Landelijk is er geen record gebrokt want de hoogste hoeveelheden varieer. den dit keer tussen de 225 en 230 mm. in 1957 werd te Rotterdam 244 en ii 1918 te Gorkum 268 mm. regen gemeten zodat landelijk september voor de eeuw de derde plaats inneemt. DE DRIEDAAGSE Inmiddels is oktober op de kalende verschenen, maar in het begin van i week nog met een zelfde onbestendii weerbeeld, waarbij de ene depressie ns de andere de oceaan oversteekt. Indien het ook deze maand nog ft veel de natte kant zou uitvallen zulla zeker alle bieten en aardappelen herfst niet uit de grond komen. Vanaf dinsdag j.l. is het K.N.MJ, gonnen elke avond een verwachti voor de komende twee drie dagen t te voegen. Dit kan een belangrijke verbeteri betekenen, al vrezen wij, dat het vo de gewone burger wat moeilijkhedi zal geven de verwachte percentage's f graden uit elkaar te houden, indien de ze niet worden genoteerd, hetgeen vï de massa-weerbericht gebruiker moei lijk kan worden verwacht. Het lijk waarschijnlijk, dat deze verwachting voor de tweede en derde dag van meei nut zal zijn voor die gebruiker (bedri;- ven enz.), die er bij bepaalde werlï- zaamheden gebruik van kunnen mak' en elke avond deze verwachting gaan noteren. Verstrekt worden in pe; centage het verwachte aantal zonn! uren en of het een hele of gedeelte';): droge dag zal worden. Tevens de ve: wachte maximum en minimum-tempfr raturen. Eerst over enige weken of maande zal blijken in welke behoefte het K.J M.I. met deze meerdaagse verwaehtin; „betrouwbaar" gaat voorzien. Het K M.I. zelf is in de periode van vóóm derzoek bij deze meerdaagse propo tot 85"/o gekomen. Het is de vraag f dit te bereiken is, temeer daar bij prognose geen onderscheid in het den, zuiden, oosten of westen van o land wordt gemaakt en deze verschJ len in ons weliswaar kleine landje to' vaak zeer groot zijn, vooral bij de tor regenval. (Nadruk verbodeij Het is algemeen gebruik dat een sctii: wordt gedoopt door een dame, m zaterdag a.s. om 10 uur zal dit op werf in Heusden gebeuren door heer. Ongebruikelijk is ook dat er bailor. nen worden opgelaten en een confetti bom uit elkaar zal barsten. Het gaat hier om de doop en tewatei lating van het Visfabriekschip „Keur. gang San" (Diamantberg), in aanbou voor de Korea Equipment Import Coi poration te Pyongyang. Technische bijzonderheden: De Hoofdafmetingen voor verdere voornaamste bijzonderheden van het schip luiden als volgt: Lengte over alles 138,00 m. Lengte tussen de loodlijnen 123,50 m. Breedte op de spanten 20,00 m. Holte tot hoofddek 10,25 m. Diepgang ca. 6,80 m. Deadweight ca. 7050 ton Totale ruiminhoud ca. 9400 ms ca. 331,960 kb. vt) Inhoud waterballasttanks ca. 2170 ton ca. 76.000 kb. vt) Bunkerinhoud ca. 1150 ton ca. 47.600 kb. vt) Het schip is van voor naar ach verdeeld in de volgende compartime. ten: voorpiek, 2 ruimen voor bevror visblokken, koelmachinekamer, visoli tank, vismeelfabriek, vismeelruim, hoofdmotorkamer en achterpiek. Het schip zal worden voortgestw door een 6-cyl. enkelwerkende 2-t! Verolme - M.A.N, scheepsdieselmots type K 6 Z 70/120 D, met een vermogf van 5.500 P.K. bij 130 omw./min. De accomodatie is geschikt voor totaal 256 personen en wordt voorzi van een airconditioningsinstallatie. Voorts wordt het schip uitgerust roef een radio-zend- en ontvangstinstallati' een richtingzoeker, een radar, een el' trisch log, een gyrokompas en een aul*i matische piloot. De dekwerktuigen en het verdere laad- en losgerei zullen bestaan uit: e' elektrisch gedreven ankerlier, een elè trisch-hydraulische stuurmachine, 6 elektrisch gedreven laadlieren a 5 to' 1 elektrisch gedreven verhaallier en laadbomen a 5 ton. Het schip wordt gebouwd onder sp ciaal toezicht van Lloyd's Register Shipping ter verkrijging van de l^las- plus 100 A. 1 LMC EMC IJsklasse III.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 6