EIIAnOEtl niEUWS De zending m Nigeria BIHA DESIREE Bfoncliiletten klankrijk de beste inossel+ versteege Financieel overzicht INISUWS e herberg „Het IJ" óepRessies KEUVELAAR Dichtbij wordt hoaiger geleden 2e blad Vrijdag 11 oktober 1968 No. 3728 De elegante verhvitipsrhig MIDDELHARNIS UIT DE KEnKEN Het is opmerkelijk, dat er langzaam maar zeker ook belangstelling voor de internationals begint te komen. jjet was een zeer bevredigend week, waarbij vooral Kon. Zout van zich deed spreken met een stijging van f 12,50. Hoogovens stelt nog steeds teleur al );on dan vrijdag de brug van f 120,— worden genomen. Bij Philips is er een regelmatige vraag voor Amerikaanse rekening waar door er f 8,aan de koers kon worden toegevoegd. Ook in de koers van Unilever begint beweging te komen waardoor de f 140 ]jon worden bereikt wat een stijging van i 7 betekent. ICon. Olie en A.K.U. behoorden bij de achterblijver met een stijging van on geveer f 2, In de scheepvaarthoek bleef de han del zeer ruim, waarbij evenals vorige week de aandacht voornamelijk op van Ommeren was gebracht. Hier blijken enkele 'grote kopers aan liet werk te zijn, die het zeer omvang rijke bod tegen oplopende noteringen uit de markt nemen. Aanvankelijk werden de namen van Muller en Pakhoed genoemd, maar de laatste tijd hoort men ook de naam van de Koninklijke Shell groep noemen dn verband met de omvangrijke tanker- vloot die van Ommeren heeft. Los van de fusiegeruchten kan ver- eld worden, dat de gang van zaken ij van Ommeren goed is. In de sektor verzekeringen ging in et doorsnee rustig toe, ofschoon de usiepartners R.V.S. en Zeven Provin ciën door hun vaste houding op de oorgrond traden. Het gewijzigd voorstel van R.V.S. om plaats van een bonus ad 30 "/o nomi- aal f 1300,aandelen in de nieuwe olding te geven (aanvankelijk was de erhouding 1 op 1 na bonus ad 30 Vo) iel kennelijk in goede aarde. De nettowinst van Billiton over het erste halfjaar vertoonde een fraaie ijging. Die ontwikkeling was echter eeds in het verslag te verstaan gege- en en kwam zeker niet als een ver assing voor de beurs. De koers rea eerde dan ook aanvankelijk nauwe- ijks. Een grote kooplust viel er te con- ateren voor aandelen Homburg. Bij ote omzetten is hier de koers in een ■aand tijd aangetrokken van 220 "/o aar 294 »/o. Ter beurze doen geruchten e ronde, dat een overname van de ndernemjng op handen zou zijn. Door de direktie zijn deze geruchten en stelligste tegengesproken. Een fu- iegerucht Icrapt er ook nog steeds over tokvis. Maandag jongstleden werd de naam an Hagemeijer genoemd, waarbij men ~st te vertellen dat nominaal f 100, tokvis zou worden omgeruild in f 200, 'agemeijer. Van de uitstekende gang an zaken bij deze laatste ondeme- '■"g hebben de aandeelhouders de atste jaren flink kunnen profiteren .a. door een bonus uitkering uit de gioreserve en een geleidelijk optrek- en van het koersniveau. Van de on- erneming Stokvis moet helaas het genovergestelde worden gezegd. Bij et bekend worden van de fusiege- chten viel het aandeel Hagemeijer rug op een koers van f 143,toen e geruchten wat verflauwden sloot dit nds de week af op f 147,De koers an Stokvis richt zich steeds op ver- hUlende fusiegeruchten, waarbij vrij 'ote fluctuaties voorkomen. Het bieraandeel Heineken kon ook e afgelopen week heel goed meeko- en. De notering van Heineken vindt u plaats in eensgevend geld. Dit moest ij de koersvorming nog wel even wen- n. De perspektieven blijven goed en et name de buitenlandse belangstel- 'g neemt nog steeds toe. De farmaceutische en cosmetische derneming Dagra deed afgelopen eek een voorlopige mededeling be- eöende het boekjaar 1967/1968. Hoewel er vooruitgang in de resulta- n wordt geboekt, voltrekt zich het rstel in een laag tempo. Een en an- r vond maar weinig waardering bij de aandeelhouders, zodat de koers op f 170,— kwam. Het nutsbedrij venaandeel Ogem viel weer terug naar f 96,50, de toch overi gens 'gunstige resultaten spreken de aandeelhouders nog niet voldoende aan. Op de beurs heerst nog steeds een grote belangstelling voor de tapijtsek- tor. Nadat Desseaux op het eind van de week de zeer fraaie winstcijfers had bekend gemaakt, bood men vrijdag tevergeefs 510 "/o. De hooggespanien verwachtingen werden ruimschoots overtroffen. Het dividend wordt ge bracht op 20 "/o waarvan desgewenst 10 "/o in agio aandelen. Scholten Honig kon ook weer goed meekomen. De koers stelde zich op een nieuw hoogtepunt van f 80,50. Voor dit fonds dat de laatste maanden over het algemeen zeer gedrukt in de markt lag komt een stijgende belangstelling zonder dat hiervoor een bepaalde re den is op te geven. Er zijn namelijk nog geen indicaties dat de resultaten reeds aan het ver beteren zijn. Enige terughoudendheid is daarom stellig op zijn plaats. Aniem (Electr. Mij) kon vrijdag de paristand doorbreken. In de tweede periode schoot de koers door tot 105''/o. Het dieptepunt kwam voor 1966 toen de koers op zeker moment 25V2''/o be droeg. Elk kwartaal komt uit Indo nesië een bedrag birmen a.d. 240.000. als aflossing op verplichting uit vroe ger jaren. Ook Jan de Poorter heeft bijna de paristand bereikt. De huidige koers overtreft de stoutste verwachtingen. Aandeelhouders zullen zich heel wat prettiger voelen dan een jaar geleden. Uit de Nederlandse confektie kwa men deze week enkele zeer bemoedi gende berichten. Na het bijzonder moei lijke najaar van 1967, dat een diept- punt betekende in de na-oorlogse ge schiedenis van de confektie is volgens de Nederlandse Economische Vereni ging voor de confektie industrie een moedgevende ontwikkeling aan de gang waardoor weer het peU van 1967 kon worden bereikt. Al met al kon de laatste beursweek zeer bevredigend worden afgesloten. In de komende tijd zullen meer tussen tijdse berichten worden ontvangen. Mo menteel overheerst het optimisme en gezien de goede bedrijfssersultaten is dit beslist niet ongegrond. Diverse fondsen worden herwaardeerd en de zwakkere ondernemingen worden door de sterkere in dezelfde bedrijfstak mee genomen. Obligatie markt De stemming op de obligatiemarkt was de afgelopen week vast. Dinsdag 8 oktober 1968 vindt de inschrijving plaats op de nieuwe staatslening. Over het welslagen van deze onderneming is men in beurskringen optimistisch. Depressie's schuiven af en aan Onzichtbaar voortbewogen. Het is of alle bloemen staan Met tranen in hun ogen. Nu heel die schone Zomerpracht Verregend staat te treuren Op 't grasveld met doorweekte vacht En doorgelopen kleuren. Zo wenen velen in hun hart Om 't ongewis bestaan De volk'renzee is zeei^ verward Hun wanhoop grijpt ons aan. Verbergt God nu Zijn aangezicht? Wij zien slechts donk're wegen. En toch. Zijn weg is in het licht. Zijn doen is enkel zegen. ■■^V..jS-;J^^'. Lanerta. Op het zendingsterrein. De ambulance, aan de zijkant het derde woonhuis dat nog in aanbouw is. Graag wülen wij de lezers van ons blad iets mededelen hoe de zendings mensen in Nigeria het maken nu er zo'n vreselijke oorlog is uitgebroken tussen de federale regering van Nigeria en Biafra (Oost Nigeria, dat zich heeft afgescheiden van de centrale regering). Van de oorlog zelf hebben ze nog weinig gezien of gehoord. De bericht geving is er zeer primitief en de pers van de federalen geeft maar steeds door dat het goed gaat en dat ze het recht aan hun zijde hebben, maar van de \T-eselijke moorden en uithongering melden zij niets! In het laatst van juli kregen ze be zoek van iemand van het Rode Kruis. Hij vertelde dat de toestand in Biafra rond Oburo en Ikolepenny vreselijk was, de mensen waren er te zwak om hun laatste eten van het land te halen, evenmin waren ze in staat om het te koken, velen lagen op hun dood te wachten. Hij zei: Als er niet ormaiddel- lijk hulp komt zullen duizenden ster ven. Onze zendingsmensen wilden graag helpen, maar hoe? Ze hebben er lang met elkaar over gesproken en de vrou wen die de cursus volgen voor kraam hulp boderi aan er heen te gaan om melk te maken van de melkpoeder die ze in de kliniek hadden en dat te gaan uitdelen. Toen de heer Uttermollen terag kwam hebben ze met hem. daarover gespro ken, maar volgens hem was het on mogelijk vergunning te krijgen om dn het hongergebied te komen. Zij, (van het Rode Kruis) kregen zelfs geen ver gunning. Zoveel voedsel en melk stond klaar voor hen maar het kon hun niet bereiken. Als het wel kan zal het waar schijnlijk te laat zijn. Hoewel er bij hen in Egedde niet gevochten wordt zijn er toch door de oorlog vele moeilijkheden. Benzine en olie is zeer schaars en duur. Het wordt alles opgeëist voor het leger. Zo ge beurt het dat ze dikwijls zonder zitten en 's avonds en 's nachts met een kaars je of zaklicht hun werk moeten doen. Wel komen er veel legerwagens langs. Zware wagens die de slechte wegen nog^ meer onbruikbaar maken, vooral in de regentijd. Enige dagen later moesten ze nodig naar Jos (450 kilometer) om de ambu lance en de Volkswagen te laten repa reren. Ze hadden dat al enige tijd uit gesteld maar nu moest het toch ge beuren. Zr. van Rossum met de Volks wagen en Matthew (de zwarte chauf feur) met de ambulance. Onderweg, nog niet halverwege, in Makurdi moesten nog verschillende vergunningen gehaald worden en toen was ook hun benzine bijna op. Ze dachten dat in zo'n grote stad wel te kunnen krijgen. Maar dat ging niet door, bij de pompen kregen ze ook daar te horen: benzine was uitsluitend voor het leger. Daar stonden ze! Zr. van Rossum is toen naar de com mandant van het legeronderdeel gegaan om hulp te vragen. In het eerst was er geen sprake van maar toen ze ver telde dat er^ dikwijls soldaten kwamen om verbonden en verpleegd te worden in hun kUnlek veranderde hij en gaf haar een vergunning voor 10 gallon (ongeveer 40 liter) en ze hoefde het niet te betalen. Het was wederkerige hulp! Zo hebben we iets verteld van hun wederwaardigheden en zorgen. Maar nu denkt u misschien: Ja, wij zijn er wel mee ingenomen iets van het zen- dingsveld te horen, maar ze zijn uit gegaan voor de zending. Kunt u ons ook vertellen of er van die heidenen die ze daar ontmoeten ook van hun heidense godsdienst en gebruiken af stand hebben gedaan en tot God be keerd zijn? Om daar antwoord op te geven moet men bedenken dat ze daar mogen planten en nat maken maar dat God de wasdom geven moet. De wijze Pre diker zegt daarvan: Werpt uw brood uit op het water; want gij zult het vin den na vele dagen. Daarin worden be moedigingen maar ook teleurstellingen ondervonden. Evenwel mogen ze ge loven dat er onder hun helpers en help sters gevonden worden die de oprech te keus gedaan hebben om de Heere te dienen. Brug op de weg naas Jos. Hier moesten ze met de auto over of een grote omweg maken. Op de brug loopt Zr. v. Rossum. BOEKEN EN TIJDSCHRIFTEN „Ouderwijs"Veertiendaagse uitga ve voor oudere generaties. Admi nistratie-adres: Stichting Ouderwijs, Prof van Vlotenweg ld, Bloemen- daal. Dit is een blad voor bejaarden, waar van het eerste nummer zo juist is uit gekomen. Het is een goed verzorgd, fraai gedrukt en mooi geïllustreerd tijd schrift, formaat 21 x 29V2, met een om vang van 36 pagina's. In dit eerste nummer treffen we o.m. aan een ge sprek met WUlem Drees door Wim Hora Adema; een rubriek ontmoeting jong en oud, een Boekenrubriek, spe ciaal voor bejaarden Intervieuws met ouderen Een kort verhaal door A. Viruly Verantwoorde lichaamsbewe ging; hobby- en puzzle-suggesties en tal van andere rubrieken meer. De proble matiek der bejaarden wordt er veel zijdig in bezien, o.m. de financiële as pecten, pensioenen, alg. Bijstandw^et, en ook de behuizing, vrijetijdsbesteding enzovoort. De prijs van een jaarabonne ment is f 15,Aan bovenstaand adres kunnen proefnummers worden aange vraagd. NED. HERV. KERK Beroepen te Rijssen C. J. P. Lam te Putten. Nunspeet, Waddinxveen en Hilversum B. Meyndert te Wouden berg. Wierden en Eemnes J. H. Vlijm te Krimpen a.d. IJssel. Besoyen J. Nol- ter te Slikkerveer. Bedankt voor Lienden R. Huizinga te 's-Grevelduin-Capelle. Huizej:i A. Vroegindeweij te Veenendaal. Nieuw Beijerland B. v. d. Wiel te Elburg. Waddinxveen H. Binnenkamp te Vrie- zenveen. Veenendaal. Wegens vertrek naar Amsterdam, nam dr. C. Graafland, af scheid van deze gemeente met 1 Thess. 5 23. De voorzitter van de Gerei. Bond, ds. G. Boer te Katwijk aan Zee hoopt 31 okt. de dag te herdenken, dat hij voor 25 jaar in het ambt werd beves tigd. Dat was te Eenmes-Buiten. Be- vestiger was ds. D. Kievit te Baam. In Eemnes verbleef ds. Boer tot 1946. Zijn volgende gemeente was Putten (19461949). Daarna ging hij naar Gou da (1949—1956). Lunteren (1956—1960). Huizen (1961—1965) en Katwijk aan Zee. HowHtronk in tabl«tvorwu95ct GEREF. KERKEN Beroepen te Beetgum P. v. d. Veen te Roosendaal. Rottevalle en Sellingen W. Wybenga, kand. te Assen. N. Pekela, Nieuweroord en Suawoude A. Hansen, kand. te Assen. Hardegarijp S. Molen kamp, kand. te Emmeloord. Zwolle W. Gispen te Terneuzen. Aangenomen naar Scharendijk J. T. Put., kand. te Soest. Uithuizermeeden W. de Ruiter te Harkema. Groningen W. V. Halsema te Steenwijk. Nijkerk T. de Jonge te Emmer-Compascuum. Bedankt voor Raamsdonk en Zuid Beijerland J. Put, kand. te Soest. Assen, Veenendaal en Winterswijk F. de Jon ge te Emmer-Compascuum. Zwijn- drecht G. Oppedijk te Delft. Nw. Ven nep J. V. Drie te Leiderdorp. Oud Beijerland. De plaatselijke kerk heeft herdacht dat zij voor 100 jaar tot openbaring kwam. Op 11 aug. 1868 werd ten huize van J. v. Steenbergen de eerste kerkeraadsvergadering ge houden o.l.v. ds. P. Wagenmaker. Spoe dig daarna werd een eigen kerk ge bouwd. In 1872 kreeg deze gemeente haar eerste predikant en ds. D. J. v. Brummen. Verder werd zij gediend door ds. H. A. Jonkman, ds. H. Craner, ds. C. Wij dogen en ds. C. Goote, die al len reeds overleden zijn. In leven zijn nog de oud-predikanten ds. I. Hamming te Roodeschool, ds. G. Meyster te Ede, ds. K. Idema te Wüsum (Did.) en ds. J. H. Meyer te Meliskerke. Sinds 1964 staat hier ds. J. v. d. Schaft. De Ned. Herv. Predikant ds. J. J. Buskes (vroeger Geref. Kerken in H.V.) heeft een dienst geleid in de Geref. Oosterkerk te Utrecht, waar hij als kind veel gekerk heeft en zijn vader ouderling was. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Rijnsburg J. Goedhart te Drachten. Aangenomen naar Oegstgeest M. v. d. Berg, miss. pred. te Kampen. Oran- geville (Canada) C. Oly te Bruchter- veld. Bedonïct voor Nagele B. de Vos te Ten Boer. Delfzijl G. Lievaart te Oos- terwolde. Gouda C. J. Smelik te Bun schoten. Prof. J. V. Bruggen te Kampen, slaagde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht voor het doctoraal examen theologie. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Maassluis P. v. Zon neveld te Papendrecht. Leerdam T. Sneep te Zaamslag. Rotterdam Z. J. Vogel te Emmen. Als Rector aan de Theol. Hogeschool te Apeldoorn, zal het komende studie jaar optreden prof. dr. W. H. Velema. Daartoe zal de huidige rector prof. dr. J. V. Genderen het rectoraat op 8 ok tober overdragen. Ouderling C. v. Drieënhuizen te 's- Gravenhage-W. ontving de ere-medaU- le in goud behorende bij de Orde van Oranje-Nassau, als voorzitter van de Raad van Maatsch. werk te Den Haag, welke raad 60 jaar bestaat. Ds. B. Nederlof, pred. van de Chr. Ref. Church in California, is momen teel in het vaderland en heeft de Ge nerale Sjoiode der Chr. Geref. Kerken bezocht en toegesproken. Van deze synode zijn twee zwagers van hem, lid n.l. ds. J. H. Velema te Apeldoorn en ds. K. J. Velema te Als exclusief dealer van de Riha orgels, nodigen wij u uit de geweldige Rlha orgel- kollektiè te komen beluis teren. Het Riha orgel waar elke muziekliefhebber verrukt over blijft! Door:' betere intonatie (extra boventonen); meer voetmaatregisters; zelfstan dige percussion; tiendui zenden klankkleuren; snel lere speelresultaten en nog vele andere voordelen. Vanaf 1.995,— (incl. bank en nagalm). alle goede merken In één zaak Middelburg L.Delft 103-105 Tel. 01180-7684 ook In Oen Haag Groningen Heerlen Leeuwarden. Een derde zwager, prof. dr. W. H. Velema is praeadvifeeur van de synode. In zijn toespraak merkte ds. Nederlof op, dat hij zich voelde als Benaja, de zoon van Jojada, van wie geschreven staat: „hij was één van Davids helden, maar tot de eerste drie kwam hij niet." GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Enschede C. Wisse te Elspeet. H. I. Ambacht. K. de Gier te 's- Gravenhage. Klaaswaal H. Ligtenberg te Genemuiden. Bedankt voor Tholen Q. v. d. Poel te Yerseke. Emmeloord J. Weststrate te Meliskerke. Leiden J. v. Haaren te Amersfoort. Ds. C. Hegeman, die met verlof hier te lande was, is wegens ziekte en op medisch advies naar huis teruggekeerd. Ds. G. Zijderveld te Middelburg is voornemens een reis naar de Verenigde Staten te maken. Hij was van 1948 1959 predikant te Grand Rapids, Ar- tesia en Paterson. MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK Tweede najaarsmarkt. De markt- meester van Middelhamis maakt be kend dat op 16 oktober 1968 op de Voorstraat van Sommelsdijk de twee de najaarsmarkt zal worden gehouden. OUDDORP Uitslagen jeugddammen op 7 okto ber 1968: Kees Grinwis Pz.Peter Grinwis 2O Kees Grinwis Jz.Piet v. Wijk O2 Atie HameetemanKees Tanis O2 Maart van Wijk—WUly Koole 0—2 Marjo Bezuijen-Kees Grinwis Pz. O2 Hans SantifortKees Grinwis Jz. 2O Peter Grinwis^Maart van Wijk O2 Kees Grinwis Pz.^Piet van Wijk O2 Kees Grinwis Jz.Kees Tanis O2 Willy Koole—Hans Santifort 2—0 Atie HameetemanMarjo Bezuijen 2O Volgende week (14 oktober) is de aan vangstijd van het jeugddammen en -schaken kwart over zes. OUDE TONGE Verkoop kinderzegels. De leerlingen van klas 4, 5 en 6 van de Chr. Lagere School verkochten kinderzegels tot een bedrag van f 709,De leerlingen van de R.K. School verkochten voor f 1116,- aan zegels en kaarten. ERVOLGVERHAAL door P. de Zeeuw J.G.zn. •V. Uitgeverij „De Banier" - Utrecht ,,Nee oom, alleen ben ik erg moe". Verhupt keek met aandacht naar zijn ent. „Ik wil graag geloven dat je erg moe pnd zei hij maar je maakt niet wijs, dat het alleen vermoeid- id IS. Er is meer dat je dwars zit". Mieke keek de andere kant uit, maar 1 geen antwoord. Daarom praatte rhupt verder: „Wil je me niet vertel- wat er aan hapert, Mieke? Dat zou n voor het eerst in je leven zijn, want nu toe heb je mij altijd alles ver- 'og even probeerde Mieke zich te rzetten tegen de opkomende gevoe- s- Maar het lukte haar niet en eiend Het zij zich in de armen van oude man vallen, met de uitroep: oom, ik ben zo ongelukkig!" nikkend kwamen de woorden eruit. .Wat vertel je me nou? vroeg Ver- Pt verwonderd wou je me wijs Ken dat je ongelukkig bent? Hoe kan ^H,„ waarom ben je dan onge- Mieke bleef snikken, maar gaf geen antwoord. Daarom ging de smid naast haar op de bank zitten. Vaderlijk be gon hij met haar te praten om er achter te komen, wat er aan schortte. „Waar om heb je zo'n verdriet, kind? vroeg hij vriendelijk ik begrijp er niets van. Je behoeft nu toch niet meer bang te zijn, Mieke, voor jezelf niet en voor Frans evenmin. Alle narigheid is nu voorbij, kind. Je kunt nu met Pieter een rustig en beschermd leven gaan leiden. Geen vrees en geen zorg behoef je te hebben. De herberg is een druk beklante zaak, waarin heel wat geld verdiend wordt; me dunkt, jij hebt geen enkele reden om bedroefd te zijn!" „O oom, waarom hebt u me er toe overgehaald met hem te trouwen?" snikte ze eindelijk. Een ogenblik was Verhupt uit het veld geslagen. Wat bedoelde het meisje met deze aanklacht? Hij begreep er niets van. „Met wie te trouwen? Bedoel je Pie ter? vroeg hij uiterst verbaasd Maar kind, dat heb je mis. Ik heb je er niet toe aangezet met hem te trouwen, geen sprake van; ik heb het je alleen maar aangeraden, omdat ik dit jouw belang achtte. Pieter is een beste dege lijke jongen, en door die erfenis nog een goeie partij ook. Maar denk er om, gedwongen heb ik je niet, hoor. Je hebt mijn raad opgevolgd, je hebt gedaan wat ik je aanraadde, maar je hebt dat uit je eigen vrije wil gedaan!" „Ja, dat is zo", klonk het zacht. „Nou dan! Denk nu eens goed na en probeer je te herinneren wat ik precies tegen je gezegd heb. Ik zei: Pieter Roo- sebeke lijkt me een goede man voor jou, Mieke, maar als je niet om hem geeft, als je niet van hem kunt houden, zoals een vrouw nu eenmaal van haar man houden moet, dan „Och oom, ik vond hem ook wel een aardige jongen, en ik meende heus, dat ik op den duur wel van hem zou gaan houden!" „O juist, en meen je dat dit nu niet meer zo is, ik bedoel, dat je niet van hem zult kunnen houden? Maar waar om dan wel, Mieke? Pieter is toch pre cies dezelfde gebleven?" „Ja, dat is zo klonk het kalm hij is niet veranderd, maar ik ben veran derd!" En opeens kon Mieke zich niet meer goed houden en klonk het met een wanhopige stem: „Ik kan niet meer van hem houdennooit meer, want ik houd van Frans!" „Wat zullen we nu hebben! brulde Verhupt, terwijl hij met de vuist op tafel sloeg wat is dat nou voor praat!" „Frans! bromde hij als ik dat had kunnen denken! Die kerel schept zelf de gelegenheid en dan maakt hij daarvan handig gebruik een ander z'n vrouw af te troggelen. Zoiets noem ik eenvoudig schandalig! Nooit, nooit had hij dat mogen doen! Jij was de enige, Mieke Maar verder kwam hij niet, want Mieke had zich plotseling opgericht. Op heftige toon viel zij haar oom in de rede: „Waarover praat u eigenlijk, oom? Laat ik u verzekeren mogen, dat Frans niets, maar dan ook niets heeft gedaan, waardoor ik vergeten zou hebben, dat ik de vrouw van Pieter Roosebeke ben. Juist andersom! Hij heeft zich altijd als een man van eer gedragen. En laat ik u dit er nog bij zeggen: wij... wij zijn allebei even ongelukkig! Zo is het pre cies!" Verhupt staakte zijn wandeling. „Ik vind het slecht van u ging Mieke op felle toon verder dat u zo iets hebt kunnen denken van mij... van ons!" Nu liep de smid naar Mieke toe. Hij nam haar in zijn armen en kuste haar op het voorhoofd. „Arm, arm kind", zei hij zacht. „Maar troost je hoor ging hij voort ik denk, dat het wel weer over zal gaan. Hartepijn kan soms hevig zijn, maar de tijd heelt die wel weer. En Frans is ook nog jong, die zal dit voor val op den duur ook wel vergeten. Hij is eigenlijk helemaal geen jongen om te trouwen. Het werk dat hij vrijwillig doet, eist dat hij een onafhankelijk en ongebonden man moet zijn. Hij moet geen gezin hebben. Stel je nu eens voor, Mieke, dat hij met jou had kunnen trouwen, wat zou je dan een naar leven gekregen hebben. Hij zou bijna altijd van huis zijn en altijd omringd zijn door gevaren. Jij zou thuis zitten - al leen - en duizend angsten uitstaan om de geliefde man. Kijk, zo zou je leven met Frans worden, meisje. En stel daar nu eens tegenover je leven, zoals je dat met Pieter krijgt: beschut en veilig. Geld genoeg, dat is toch ook wat waard?" Zij liet haar oom maar praten, en toen hij uitgesproken was sloeg zij haar ar men om zijn hals en kuste hem. „U bent een lieve oom snikte ze maar u begrijpt er niets van!" Schreiend ging zij daarop naar haar kamer. FRANS WORDT GEHULDIGD EN DOET EEN ONTDEKKING De grote zaal van het huis van Lieven de Smet was schitterend verlicht. Aan de grote tafel, die vol stond met kristal en zilveren vaatwerk, zaten de twaalf schepenen van de stad Antwerpen, ge kleed op hun paasbest, ter ere van hun collega De Smet, die ze zo lang hadden miskend, maar die ze sinds enkele uren hadden leren kennen als de grote va derlander, die hij werkelijk was. Aan het hoofd van de tafel zat Lieven de Smet en recht tegenover hem zat een man, gekleed in een fluwelen staatsie gewaad, met een krachtig, maar hard gezicht, dat omgeven was dooi^ een vol le, rode baard. Om zijn hals droeg hij een gouden ketting, waaraan de be roemde geuzenpenning hing, eveneens van goud, met het randschrift: „Fidèles au roi, jusqu'a la besace", d.i. „trouw aan de koning tot aan de bedelzak". Deze man was graaf Lumey van der Mark, de admiraal der Watergeuzen, die de bijnaam droeg: het Wilde Zwijn def Ardennen. Hij was een uitermate streng man voor allen die onder hem stonden en hij was meedogenloos tegen over zijn vijanden. Frans kwam niet het minst onder de indruk van dit hoge gezelschap. Hij stapte de zaal binnen juist zoals hij het kruidenierswinkeltje van Pieter Roose beke in Berchem binnengestapt zou zijn even onbevangen als hij altijd was. Toen hij binnenkwam was de maal tijd juist afgelopen. De gasten zaten nog wat na te praten en dronken onder tussen brandewijn uit zilveren beker tjes. Schepen De Smet was de eerste, die Frans ontdekte. „Ha, daar hebben we Frans Claes!" riep hij vrolijk, terwijl hij hem tege moet liep. Meteen stelde hij de nieuwe gast voor aan Lumey en de andere gas ten. Wordt vervolgd

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 5