ruider De N.Z.A.W. gaf een eerlijke kijk op Zuid-Afrika irs Het communisme Dhr. Joh. Mol (56) vrij plotseling overleiien "1 lurs I Eetkamerstoelen Meditatie lel Sommelsdijk J. KEUYELAAR Tljdrede 4le jaargang Vrijdag 11 oktober 1968 No. 3728 PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX B - MmDELHARNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk CHR. STREEKBIiAD OP GEREPORMBEKDB GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 3,25 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. Bij contract speciaal tariet. TeL (01870) 26 28, na 6 uur 's avonds TéL 2029 Giro 167830 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Wat zijn die modellen mooi EWbNINGINRICHHHö, De heerlijkheid van Sions Koning Fruitmaiiden en Fruitbakjes „De Fryitcenfrale'' Burg. Bos laakt de l onwaarachtige perspublicaties BOUWMATERIALIIN Dirksland Teief. 333 Zondagsdienst artsen tf.-j' en 203 oor Be- zoor het lop voor de ge- I toepas- Ind. ligheids- fschijnen van de Capelle bij de i lefonisch EHUIS IVE- |a.gen Itigheids- lot. Chr, birectrice. INK. voor (vacatures de vooi'- leer P- v. iam, Tel. ISE Is voor Na de dood van Stalin in 1953 was er niet direct de mogelijkheid van een nieuw éénmansbewind. Aanvankelijlï fferd de Sovjet-Unie toen geregeerd iooT- een combinatie van Malenkow, Beria, Molotow, Boelganin, Mikojan en Chroesjtsjow, van wie de eerste de hoogste positie bekleeddee van voor zitter van de ministerraad. Al spoedig viel Beria, de chef van de geheime dienst uit; hij werd gevangengenomen en nog in hetzelfde jaar terechtgesteld. 1 Later werd Boelganin de eerste man. Ooli: deze moest als zodanig het veld [ruimen; Chroesjtsjow volgde hem op |en was van 1958 tot 1964 regeringslei der. J Deze Nikita Sergejewitsj Chroestjs- I jow was in 1894 geboren. In 1918, dus Jin de begintijd van de bolsjewistische {revolutie, was hij lid van de partij ge- I worden. Zijn vader was smid en zelf [is hij nog mijnwerker geweest. Pas op [zijn 24e jaar leerde hij lezen en [schrijven en kon hij zich verder ont- I wikkelen. Hij was een trouw volge- liing van Stalin en was zo handig, dat Ihij al de zuiveringen in de partij, die Istalin in de dertiger jaren voltrok, over- lleetde. In de Tweede Wereldoorlog be- kleedde hij een hoge functie in de I Oekraïne, waar hij toen belast was Imet het leiden der evacuaties voor de [oprukkende legers van Hitler en met [het verzet. Hij was toen al lid van het [Politburaeu (college van topfiguren on- |der StaUn). Deze Chroesjtsjow was een wonder- llijk heer, een heel ander type dictator Idan Stalin. Hij reisde veel naar andere llanden. Bekend is zijn optreden op de Ivergadering van de Verenigde Naties in INew-York (1960), waar hij een keer zijn jschoen uittrok en ermee op zijn lesse- |naar timmerde toen een spreker hem niet beviel. Hij was een zeldzaam bru- heerschap, een rasecht communis- Jtentype. Onder zijn be'wind trad er voor IRussische begrippen een vrij aanzien- llijke liberalisatie op, die zich over vrij- Iwel alle levensterreinen uitstrekte. Een famnestie algemene kwijtschelding ivan straf bevrijdde bijna alle poli- pieke gevangenen; er kwam een einde aan de terreur; het levenspeil van de pevolking ging omhoog; beoefenaars van unsten en wetenschappen kregen wat neer vrijheid; de betrekkingen met het buitenland verbeterden; aan de aan- |bidding van Stalin kwam een einde. Hij introduceerde de leuze van de z.g. xeedzame coëxistentie, het vreedzaam Samenleven der staten met verschillen- (le ideologie. Ook legde hij zich neer bij de onafhankelijke positie van Joego slavië onder maarschalk Tito, met wie hij toenadering zocht. Dat hij echter pen volbloed communist was, bleek in bij de Hongaarse opstand, één van ^e meest dramatische gebeurtenissen üt de geschiedenis van dit land, waar bij in Boedapest een 8 m. hoog stand- peeld van Stalin door een woedende nenigte in stukken werd gehakt, maai: [lie door Russische troepen in bloed verd gesmoord. In 1961 liet Chroesjts- |ow de beruchte Berlijnse muur bou wen en demonstreerde daardoor, dat heel Oost-Duitsland een concentratie kamp was. En in 1962 leverde hij weer tensationeel wereldnieuws door zijn poging op Cuba Russische raketten te plaatsen, die gericht waren op de Ver- pnigde Staten. Door het krachtige optre- pn van president Kennedy in die ok- oberdagen, waarbij aan de Sovjet-Unie len ultimatum werd gesteld om de ra- ketbases op Cuba te ontmantelen en dit feiland van Fidel Castro met een blok- Jade werd bedreigd, haalde Chroesjts- iow bakzeil en liep zijn avontuur op pn volledig fiasco uit. In oktober 1964 kwam voor Chroesjts jow het einde het einde van zijn dic- latorschap. Hij werd toen door een |antal andere communistische voor- nannen, onder wie Brezjnew^ en Ko- lygin, weggewerkt. De eerste werd par- Tjleider en daardoor de machtigste man de Sovjet-Unie en de laatste minis- ,er-president. Onder Chroesjtsow werd |6 z.g. destalinisatie verder doorgezet: ftalin's lijk werd zelfs uit het mauso- fim op het Rode Plein gehaald. Maar |e methoden van het echte totalitaire fommunisme bleven bestaan. Dit blijkt >el uit de Tsjecho-Slowaakse kwestie: ïoskou duldt geen liberalisering van l^n communistisch regime. Zij mogen jch niet zelfstandig gaan gedragen, eVo va- lag. V. R.T.1VI- Zijn gehemelte is enkel zoetigheid (Hooglied 5 16a). Christus is de Zone Gods en de Ko ning van Zijn Kerk. Wie kan de macht van Koning Jezus verklaren en Zijne Majesteit en heer lijkheid uitbeelden? Alle schepselen moeten de Zone Gods eren en Hem heerlijkheid geven. Is Christus niet groot vol van macht en majesteit? Hij is de Koning der Koningen en de Hee- re der Heeren. Eens zal Hij als Wereld- rechter verschijnen op de -wolken des Hemels om de levenden en de doden te oordelen. Het volk dat God vreest eert Hem als haar Koning en Verlosser. Zij ge loven in Hem en aanbidden Hem, hun Redder van God geschonken. Weet u wat zo nodig is voor ieder mens? Dat Christus ons verlost uit de slavernij der Zonde en ons reini'gt van alle zon den. En wanneer we door Hem gered zijn, opgewekt uit ons zondegraf en een kind des Heeren geworden, dan moeten we Hem meer leren kennen. Wie is het die ons Christus kan ver klaren als de enige Verlosser, Borg en Middelaar? Dat is de Heilige Geest. Daarom is het zo noodzakelijk, dat we voortdurend de Heere smeken om Zijn Goddelijk licht en de leiding van de Heilige Geest. Christus moet het voor werp van onze overdenking zijn. Laat ons daarom veel bepeinzen wat Hij ge daan heeft voor Zijn Bruidskerk. Chris tus heeft de hemel der heerlijkheid verlaten en is mens geworden om de verloren Adamskinderen te redden en te zaligen. De wetenschap van Christus en dien kegioiisigd is zo heerlijk en dierbaar voor het hart. Gebrek aan geestelijke kennis van Jezus berooft menig kind van God van bemoedigingen en troost. Daarom moet ieder wedergeboren zon daar er naar staan om op te wassen in de kennis en de genade van de Hee re Jezus Christus. Stille bepeinzing is zo nuttig voor het volk dat de Heere vreest. Een oot moedig gebed en meditaties in onze ziel zijn tot groei van het geestelijk leven. Daarom, laat uw gedachten dikwijls be zig zijn met God en wat Hij voor Zijn Kerk is. Bepeins voor u zelf het mid- delaarswerk van Christus. Denk veel aan Jezus' vlekkeloze heiligheid. Me diteer over Zijn bitter lijden in Geth- semané en Golgotha. Overdenk Zijn verzoenend sterven aan het kruis. Hij werd in het graf des doods gelegd om voor de Zijnen het graf te heiligen. Ver heug uw ziel in Christus' glorierijke opstanding, want Zijn opstanding is een bewijs dat voor de zonden van Sion is betaald en dat ze eens een zalige op standing zullen beleven. Dat uw ge- loofsoog Christus moge nastaren in Zijn triomfantelijke hemelvaart. O volk des Heeren, zie uw Koning daar op de troon der heerlijkheid. Laat uw ziel met verlangen uitzien naar Jezus' heerlijke -wederkomst. Onze ziel mocht veel Christus'-na- men en -ambten overdenken en in stil heid bepeinzen. Dat zal ons hart troost geven en onze ziel doen opspringen van blijdschap. Velen van Gods volk leven dor en geesteloos, ze hebben een armoe dig leven. De geestelijke toestand van velen, die genade hebben ontvangen is beklagenswaardig. Ze missen het gees telijk genot van Gods zalige gemeen schap. Wat is nodig? dat de ziel tot God bidt om licht en de bediening van Zijn Geest. Onze ziel mocht op Chris tus zien om zich in de God des Heils te verblijden. Daarom, overdenk dag en nacht het werk en de liefde van Christus, de gezegende Verlosser. Je zus is de goede Herder, Hij spreekt tot Zijn volk. Het is zo waar wat de Bruid zegt: „Zijn gehemelte is enkel zoetig heid." Wat is er in Christus dat niet zoet, aangenaam en liefelijk is? De ziel die Jezus' gemeenschap beleeft, er vaart het, dat Zijn liefde zoet, zalig en dierbaar is. Middelburg. Ds. G. A. Zijderveld. Speciaal in het opmaken van B. V. d. Veer Telefoon 2682 Westdijk 36 MIDDELHARNIS maar worden met de Russische mili taire macht gedwongen de status van satellietstaat te blijven innemen. Ter- ■wijl de Westerse landen het kolonialis me hebben afgeschaft, exploiteert de S.U. het steeds meer. Het laatste is zoveel te erger, gezien het feit, dat de koloniale gebieden achterlijk en onder ontwikkeld waren, maar de „koloniën" van Moskou bestaan viit behoorlijk ont wikkelde volken. Dit schijnt echter niet in strijd te zijn met de communisti sche ideologie, die typisch autoritairs is en -wier aanhangers met een onvoor stelbaar fanatisme van de stelling uit gaan, dat het communisme de enig juis te oplossing geeft van alle politieke, economische en ideologische problemen. Doel is de hele wereld communistisch te maken. De daarbij gebruikte metho den zijn van minder belang, want het doel de rode heilstaat heiligt alle middelen b.v. ook de onderdrukking van de meerderheid van de bevolking door een kleine minderheid, die echter via ge-weldmethoden aan de macht ge komen is en deze met terreur weet te behouden. We moeten er ook op wijzen, dat het marxisme, zoals Marx dat in zijn ge schriften heeft voorgesteld, in de loop der jaren zeer is gewijzigd en in di verse stromingen is verdeeld. Er is thans niet meer één communisme, maar verschillende soorten of varianten. Zo spreekt men van leninisme, trotskisme (naar de grote rivaal van Stalin: Trots ky), Stalinisme, chroesjtsjowisme, go- mulkisme (naar de Poolse leider Go- mulka), titoïsme (naar de Zuidsla-vische dictator Tito) en maoïsme (naar de Chi nese leider Mao Tse Toeng). Men zou er ook nog het castroïsme (naar Fidel Castro van Cuba) aan kunnen toevoe gen. Bovendien gaat men de laatste tijk ook spreken van liberaal-commu- nisme, zoals zich dat in Tsjecho-Slowa- kije openbaarde. Het zou ons in deze artikelenserie veel te ver voeren als we de speciale kenmerken en verschilpunten bij al de ze nuances van het communisme gin gen behandelen. Het heeft meer zin te zoeken naar het gemeenschappelijke. In elke communistische staat bestaat er slechts één politieke partij: de com munistische. Andere zijn verboden. Het aantal leden van die partij vormt een kleine minderheid, in de Sovjet-Unie slechts 4 °/o van de kiezers. Maar zij is de elite-groep, die het hele politieke, maatschappelijke, economische en we tenschappelijke gebied beheerst en zelfs ingrijpt in het particuliere leven. Ken merkend voor deze ideologie is dus haar dictatoriale instelling. Men noemt het de dictatuur van het proletariaat, maar het is in -wezen die van een klei ne, geselecteerde to'groep. De naam volksdemocratie is, zoals we zagen, taal kundig fout, maar hij is bovendien on juist, omdat men het systeem in plaats van „democratie" (demos volk) beter zou kunnen noemen een „demoncratie" d.w.z. regering der boze geesten! r j LO In het ziekenhuis te Dirksland waar hij sinds enkele weken, na een maag bloeding, werd verpleegd is woensdag avond plm. 11 uur de heer Johannis Mol overleden. Dhr. Mol zou a.s. za terdag het ziekenhuis hebben mogen verlaten, eerder van de week hebben zich complicaties voorgedaan die een operatieve ingreep noodzakelijk maak ten. De medische ingreep heeft niet meer moffen haten; woensdagavond trad de dood in; dhr. Mol bereikte de leeftijd van 56 jaar. Johannis Mol werd in 1912 in Ka- pelle (Zeeland) geboren. In 1934 ves tigde hij zich in Middelharnis. Hij heeft zich doen kennen als een man met een groot organisatietalent dat hem in het gehele lahd een grote bekend heid heeft gegeven. Vooral voor de landbouw heeft hij -via zijn organisatie, de Hollandse Maatschappij van Land bouw steeds op de bres gestaan. Op vergaderingen op eilandeiyk, regionaal en plaatselijk niveau sneed hij tal van problemen aan en in zijn spreekvaar digheid kon hij moeilijk overtroffen worden. Vele organisaties en corpora ties hebben geprofiteerd van de emi nente kwaliteiten van de overledene. O.m. was dhr. Mol voorzitter van de raad voor Bedrijfsontwikkeling, vice- voorzitter van het bedrij f slaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek te Oosterbeek. Hij had zitting in verschillende lan delijke commissies op het terrein van de akkerbouw, landbouw, groenten- en fruitteelt; hij was commissaris van de NEDATO N.V.; van de N.V. Pakstation Zuid-Hollandse Eilanden; voorzitter van de Coöperatieve Vereniging Flakkeese Plantui; voorzitter Coöp. Aardappel-af zet organisatie. Hij was hoofdbestuur der van de Hollandse Maatschappij van Landbouw; hij was hoofdingeland van het waterschap De Dijkring Flakkee als voorzitter van de polders Lieve Vrouwe Polder in de Nieuwe Stad; hij was besturslid van de Keuringsdienst Zuid-HoUand en voorz. van de Ver. voor Bedrijfsvoorlichting. Hij is voor zitter geweest van de afdeling Rotary Op de dinsdagavond in Dirltsland ge houden contact-avond van de N.Z.A.W., waarop werd gesproken door dhr. B. Kramer, .algemeen bestuurder van de Xhosia ontwikltelingscorporasie en dhr. L. Mangope, stamhoofd van de Tswana in Zuid-Afrilta heeft burgemeester Bos van Dirlisland in zyn kwaliteit van hoofdbestuurslid van de N.Z.A.W. fel protest aangetekend tegen de mislei dende perspublicaties die suggereren als zouden er zelfs concentratiekampen zijn waarin de donkere bevolking door de blanken wordt geluiecht. Een „on waarachtige voorstelling van zaken!" betoogde dhr. Bos verontwaardigd, „de N.Z.A.W. tracht tegen dergelijke mis leidende publicaties een dam op te werpen". De Nederlandse Zuid - Afrikaanse werkgemeenschap is opgericht door mensen die de gekleurde en eenzijdige „voorlichting" over Zuid-Afrika beu waren, verklaarde dhr. Bos nader. „We voelen ons te sterk met dat land ver bonden om dat langs ons heen te laten gaan. Gelukkig zijn door het streven van de N.Z.A.W. al vele ogen die aan vankelijk verkeerd geïnformeerd waren open gegaan", verheugde zich burge meester Bos, Hij achtte de aanwezigheid van de N.Z.A.W. ook daarom van groot belang omdat het communisme begerige ogen op Zuid-Afrika richt. Hij verzekerde dat de bestuursleden door hun lidmaat schap eerder nadelig dan voordelig be ïnvloed worden omdat men soms in moet gaan tegen de mening van eigen kerkelijke en politieke partij. „In een nieuwe uitgave „Op de korrel" wordt een aantal publicaties over Zuid- Afrika „op de korrel genomen". Het damesweekblad „Margriet" toen we het tot op de bodem uitzochten bleek via Persbureaux e.a. haar totaal ver keerde artikel van „ene menheer..." uit Zuid Afrika te hebben betrokken! Een dergelijk artikel komt bij 40.000 le zers...!" betoogde spreker. Voorts -wilde burgemeester Bos zeker niet doen geloven dat de N.Z.A.W. het in alle opzichten met de Zuid-Afrikaan- SH regering eens is. Daar is o.m. de kwestie van de huwelijkswetgeving die door de N.Z.A.W. wordt becritiseerd. „Begrip is niet altijd hetzelfde als in stemming. De Zuid Afrikaanse rege ring hecht soms wel degelijk waarde aan onze kritiek" verklaarde dhr. Bos. Ook weerlegde hij de bedenking als zouden de leden van de N.Z.A.W. allen van dezelfde kerkelijke of politieke structuur zijn. Zij hebben veelal slechts een ding gemeen n.l. de wens eerlijk over Zuid-Afrika te worden voorge licht. Reeds nu kondigde dhr. Bos een spreker voor het komend voorjaar aan waaraan de zojuist gedane ontkenning dat de leden van dezelfde „club" zouden zijn worde gestaafd. De spreker „Ome Henk Klein" uit Amsterdam is lid van de P.v.d.A. maar hij denkt gelukkig anders dan zijn partijleiders. Burge meester Bos wekte de aanwezigen op zich als lid van de N.Z.A.W. te melden, het lidmaatschap kost 10,per jaar. Het verheugde spr. dat er in de zaal ook een flink aantal jongeren aanwezig was. Hij wees hen erop dat er ook een jongerenorganisatie van de N.Z.A.W. bestaat. „We mogen niet in zo'n toe stand berusten!" besloot dhr. Bos. Transkei. Door dhr. B. Kramer was tevoren ge sproken over het Thuisland Transkei dat in ont-wikkeling in vergelijk met de overige thuislanden voorop gaat. Spr. belichtte achtereenvolgens de politieke en de economische ontwikkeling van dit „thuisland". Hij kon de verzekering geven dat de Zuid-Afrikaanse regering de Xhoas'a bijzonder welwillend is o.a. bij het verstrekken van leningen voor de aankoop of stichting van bedrijven die door de blanken worden ontruimd. Leningen worden gesloten met rente percentage van slechts iVa'/o terwijl ook een lange aflossingsperiode mogelijk is. Een vroegere afbetaling wordt uiter aard graag geaccepteerd. „Geen blanke in Zuid Afrika geniet zulke gunstige voorwaarden!" verzekerde dhr. Kramer. Thans wordt de realisering voorbereid van projecten tot een waarde van 24 miljoen gulden, in Transkei vindt men nijverheidsconcentraties maar evenzeer nog onontwikkelde gebieden. Een van de grootste struikelblokken die een snellere ont-wikkeling belemmeren noemde dhr. Kramer de houding van de Xhosa. Hij -wil liever in de zon zitten en een biertje drinken dan hard te moeten werken. Spr. had ook wel geconstateerd dat er werk-willigen zijn en dat er goe de vaklui onder hen schuilen maar ze zijn schaars!" „Het zal dan ook wel een of twee generaties duren eer de begeerte naar meer materiële vooruit gang onder hen verspreid wordt", ver wachtte dhr. Kramer. Hij verklaarde; „Wij zijn vastberaden wat de bui tenwereld ook van ons zegt ten spijt de hulp die we op sociaal, economisch en politiek gebied verlenen te blijven verstrekken". Goeree-Overflakkee en was voorzitter van de Fluzie-commissie. Ook had hij zitting in de Commissie TNO van het landbouwschap en heeft zich beijverd als voorzitter van de Com missie landbouwherstel. Voor zijn grote verdiensten werd dhr. Mol in april benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Zijn heengaan betekent voor zijn ge zin in de eerste plaats maar ook voor de Flakkeese landbouw die in dhr. Mol een pleitbezorger vond een gevoelig verlies. De teraardebestelling heeft a.s. maan dagmiddag om 2.00 uur plaats. Burg. Bos stelt orde op zaken, hij verfoeit de hetze die de pers tegen het Zuid-Afrikaanse beleid voert. Dhi', Mangope, het stamhoofd die naar hij verklaarde vroeger „baaie ontevrede" was bleek nu een tevreden mens. Tevreden was hij met de rege ringsvorm bestaande uit de gebieds- overheid, de districtsoverheid en de stamoverheid. „Het stelsel van onze regering moet anders zijn dan van de blanke", vond dhr. Mangope. Als oorzaak van het mislukken van vele zwarte staten wees hij aan dat de regeringen alles wat hen vreemd is binnen halen. Het beleid van de Zmd Afrikaanse regering van vroeger en nu met elkaar vergelijkend kwam spr. tot de tevreden constatering dat het beleid nu gericht is op de opleiding van de mensen en de ont-wikkeling van het hele gebied. Het vroegere beleid had tot gevolg dat men sen met initiatief hun gebied verlieten omdat ze elders meer kansen hadden maar zo vertelde dhr. Mangope we proberen ze nu weer naar de thuis landen terug te krijgen, we kunnen hun kennis en ervaring goed gebruiken. Ook met het vroegere onder-wij sbeleid was spr. V. „baaie onte-vrede" geweest maar daar was nu geen reden meer toe om dat de schoolraden en zelfs de onder- wijsinspecteurs nu eigen mensen zijn. Dhr. Mangope was erover verheugd dat er met de ont-wikkeling van „sy land" een begin is gemaakt, hij hoopte dat de ont-wikkeling zal voortgaan en dat de komende generatie er een goede toekomst zal hebben". Vragen. Nadat een prachtige film over Trans kei was vertoond bestond er gelegen heid tot het stellen van -vragen. O.m. werd gevraagd naar vestigings- mogelijkheden van groot-industrie. Uit het antwoord bleek dat de vestiging veeal geremd wordt door de nog heer sende vervoersproblemen, het tekort aan geschoolde -werkkrachten en het niet beschikbaar zijn van grondstoffen. Ook werd gevraagd of er in Zuid- Afrika vrijheid heerst in het oprichten van organisaties. „Die -vrijheid is er ze ker mits de organisatie niet de onder mijning van de staat ten doel heeft" werd daarop geantwoord. Desge-vraagd kon dhr. Kramer verze- De beide sprekers, links het stam hoofd Mangope, rechts dhr. Kramer. keren dat de thuislanden een vrucht bare bodem en een gunstig klimaat en derhalve een gunstige regenval hebben. Hij ontkende dan ook dat TOVo van de bevolking op SO'/o van de grond moet leven. Echter gaat bij de Bantoes de bevolkingsaanwas in een veel sneller tempo dan dat bij de blanken het geval is. Of er in de toekomst blanken in de thuislanden zullen worden geduld zal zo dacht dhr. Kramer helemaal afhangen van de vraag of de Bantoe dat wil en of hij een deel van een ge vestigd recht zal willen afstaan. Dhr. Mangrove beantwoordde de vraag of de stamhoofden niet teveel macht hebben met de verklaring dat ze niet meer bevoegdheden hebben dan ze door de stamraden wordt gegeven. 10 X beter boeren. Dhr. Sieling beantwoordde een vraag naar de mogelijkheid zich als boer in Zuid Afrika te vestigen. Dhr. Sieling vertelde al vijftig boeren te hebben ge holpen bij hun vertrek naar Zuid Afrika Ze gingen op een na zonder noe menswaardig kapitaal daarheen en dhr. Sieling kon niettemin verzekeren dat het hen allemaal bijzonder goed is ge gaan. De behoefte aan goede agrariërs is daar groot en dhr. Sieling adviseerde de boerenzoons de bedrijven niet te ver snipperen maar liever vestiging in Zuid Afrika te overwegen waar het zo verzekerde dhr. Sieling tienmaal be ter boeren is dan hier! ZANDPAD S2 MIDDELHARNIS Van zaterdag 12 oktober v.m. 12 uur t.m. maandag 14 oktober v.m. 9 uur Middelharnis-Sommelsdijk: Dienst heeft dokter Bakker, telef. 2710, Sommelsdijk. Dirksland-Herkingsn-Melissant: Dienst heeft dokter Boot, tel. 01877- 227, Dirksland. Flakkee-Oost: Dienst heeft dokter Boimian, telef. 01871-269, Stad aan 't Haringvhet en dr. Kramers, tel. 01873-201, Ooltgens- plaat. DIENST WIJKVERPLEEGSTER Melissant-Dirksland-Herkingen: Van vrijdagavond 6 uur tot m.aandag- ochtend 8 uur Zr. van Noort, tel. 01876- 224. Wit-Gele Kruis Achthuizen: Dienst heeft Zr. Veneranda, Achthui zen, Den Bommel, Stad aan 't Haring vliet, tel. 01873-577. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft dierenarts Wagner, tel. 01877-281, Dirksland. THOLEN Zondagsdienst artsen. Zondag 13 okt hebben voor de gemeenten Poortvliet, Tholen, Nieuw Vossemeer, St. Philips- land en Oud Vossemeer dienst dokter Duinker, tel. 01660-500 of 458, Tholen en dokter Menger, tel. 01677-500, Sint Philipsland. Bij het begin van het vergadersei zoen, hoopt voor de S.G.P. in de ge meente Dirksland D.V. op -vrijdag 18 oktober a.s. ds. P. Blok een tljdrede te houden. De samenkomst zal plaats vin den in het kerkgebouw der Geref. Ge meente te Dirksland des avonds om 7.30 uur, en is voor een ieder toegankelijk. Aangezien er een flinke opkomst wordt verwacht, zijn de plaatsen -vrij.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 1