De muskusrat vertoont zich op Flakkee een nieuw Christelijk Dagblad pasfoto's Vroegere „steenhouwerij" nu een sterk gemechaniseerd bedrij Oproep tot deelname aan de E.H.B.O.-cursus BUIJSSE Bestrijding van urgent belang Twee comité's werken ieder afzon- deriijic voor oprioiiting van Diijes en Daijes Fa. Timmerman te Nieuwerkerk toont de schoonheid van natuursteen Door het slechte weer vragen oogst en opslag van zaai-ufen extra aandacht Voor gashaarden fa. P. KIEVIT Zn. it X Ook voor FOTOGRAFIE J. ZANDSTRA SOMMELSDIJK Uiu Modehuis Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 11 oktober In West-Flakkee zijn kortgeleden twee muskusratten (ook bisamratten genoemd) aangetroffen. Beide dieren waren volwassen en hadden een totale lengte van 55 cm! De vangsten (een van de ratten was al dood) zijn gemeld aan het Hoofd afd. Bisamratten-bestrijding te Wageningen. Dhr, Koenders heeft daarop het eUand bezocht om zich na der op de hoogte te stellen; hij veron derstelde dat de dieren vanaf Schou- wen-Duiveland naar Flakkee overge- zwonunen zyn. Een verontrustende mo- geiykheid! In Zeeland komen bisamratten vrij veel voor; op het eiland Tholen werden er in de afgelopen jaren soms wel 6 a 800 per jaar gevangen. Vermoed wordt dat op Goeree Overflakkee nog meer bisamratten aanwezig zijn. Volgende week komt een employé van eerderge noemde dienst die, geassisteerd van en kele medewerkers, zal trachten deze dieren op te sporen en te vangen. De muskusrat wordt namelijk gevreesd om zijn graverij in oevers en waterkerin gen. In de hierover verschenen brochure van het Ministerie van Landbouw en Visserij lezen we dat enkele muskus ratten een dijkje van 2 3 meter in korte tijd volledig kunnen ondermijnen waardoor een dijkdoorbraak onvermij delijk is. Ook veroorzaakt hij ernstige oeverbeschadigingen en verzakkingen van wegen en spoorwegen en richt schade aan land- en tuinbouwgewassen. „Als men bedenkt dat de helft van ons land door duizenden kilometers dijken en dijkjes beschermd wordt te gen het water, is het duidelijk dat met man en macht geprobeerd moet worden deze dieren te verhinderen zich in ons land te vestigen", aldus de brochure. Met een variant daarop hopen we dat hij zeker geen kans krijgt zich op ons eiland te vestigen. Daarom wijzen we erop dat ieder die een muskusrat aantreft of zijn aanwe zigheid vermoed, verplicht is dat te melden aan de Burgemeester. Niemand mag de verantwoordelijkheid op zich nemen het dier op eigen gelegenheid te gaan bestrijden, men dient steeds de wettelijke weg te volgen. De burge meester stelt na ingekomen meldingen de afdeling Muskusrattenbestrijding van de Directie Faunabeheer te Wage ningen daarvan in kennis waarna de be strijding op deskundige wijze wordt aangepakt. OPSPORING, De muskusrat heeft een verborgen levenswijze en is in hoofdzaak actief gedurende de nacht. Men krijgt hem daardoor moeilijk te zien. Hij kan zijn aanwezigheid door de volgende kente kenen verraden. 1. Op het water drijvende of op de oever liggende stengels van moeras- planten als mattenbies, riet, lisdodde, egelskop enz. vaak bijeengebracht op zgn. eetplaatsen. De stengels zijn schuin afgebeten, zodat het schijnt of zij met een zeer stomp mes zijn afgesneden. 2. Griendhout dat 20 a 30 cm boven de grond schuin is afgebeten. Ook dit maakt de indruk alsof iemand met een zeer stomp mes aan het werk is ge weest. 3. Gangen in de oevers, bijna zo ruim als konijneholen, die hun ingang onder water hebben, maar steeds dicht bij de oever oppervlakkig verlopen, zodat de grond soms onder de voet wegzakt. 4. Bij zandige oevers ziet men vóór de, onder water gelegen, uitgang van het bewoonde hol een licht gekleurde plek, van het uitgegraven zand, duidelijk af steken tegen de donkere modderige bo dem van het water. 5. Beschadiging aan oevers en dicht bij de waterkant verzakkingen, ontstaan door het instorten der holen. 6. Ongeveer 12 cm brede looppaden door de oevervegetatie. Deze paden ko men steeds bij het water uit en zetten zich in dichtbegroeid water voort als duidelijk zichtbare zwemwegen. 7. Karakteristieke sporen in het oever- slijk. De zware staart sleept over de grond en laat tussen de indrukken van de poten een duidelijk zichtbare smalle gleuf na. 8. De grote, zeer opvallende, in ondiep water liggende winterhutten, die door de muskusratten van riet en biezen worden gebouwd. KARAKTERISTIEK. De muskusrat wordt 50 - 60 cm lang, waarvan bijna de helft voor rekening van de staart komt. De kop is stomp, de oren zijn klein en zitten bijna geheel in de vacht verborgen. De kleine voorpo ten hebben 4 volgroeide tenen. De ach terpoten zijn veel groter en hebben 5 tenen, die door kleine zwemvliezen zijn verbonden. De zijkant van de achter poten en van de tenen is voorzien van lichter gekleurde zwemborstels. Het beste kenmerk voor de muskusrat is de staart, die vooral aan het einde zijde lings is afgeplat, daar bijna lintvormig is en daardoor veel op een palingstaart gelijkt. Het lichaam is door korte, grijs- bruine, zeer zachte en dicht bijeen- staande haren bedekt, waartussen zich langere, rood- tot donkerbruin gekleur de dekharen bevinden. De buik is lich ter gekleurd dan de bovenzijde. Een volwassen muskusrat weegt 1 tot IV2 kg De muskusrattenbestrijding betaald een premie van 5,voor elk gevan gen exemplaar. ---^.««™_-W**j,,,^^^<|^w^^.^^^,,„^.*|^^5 ^Üiff^ JMi^^^^k^i^ai^ Het gangstelsel van de muskusrat Er zijn momenteel twee comité's bezig die ieder afzonderlijk_ werken voor op richting van een nieuw Christelijk Dagblad. De ene is de „Stichting Reformato rische Publikatie", Wraarvan we in vorige nummers reeds melding van hebben gemaakt, maar thans is ook naar buiten getreden de „Reformatorisch Christe lijke Persstichting „Koers", die een „verklaring en een oproep" per circulaire heeft laten uitgaan. Onlangs is van eerstgenoemde groep een Voorlichtingsblad verschenen, waarin gezegd wordt dat er met de stichting „Koers" onderhandeld is om samen te werken, maar dat dit niet mogelijk bleek omdat „Koers" een andere koers wilde, dan de Stichting Reformatorische Publikatie. Het Refor matorische dagblad wil n.l. geen radio- en t.v. programma's of advertenties op nemen, geen sport, toneel enz. en zich baseren op het onverkorte artikel 36 van de Nederl. Geloofsbelijdenis. „Koers" zegt in de circulaire, „dat het onverant woord zou zijn elkaar vast te leggen op allerlei onderdelen en disputabele za ken, omdat zij allen willen bereiken, die zich buigen voor het Woord van God en dienovereenkomstig wensen te leven". In de „verklaring en oproep" van „Koers" wordt gezegd, dat deze Pers stichting is opgericht, omdat in grote kringen van het protestantse volksdeel onbehagen is over de koers, die de grote landelijke christelijke dagbladpers in het algemeen de laatste jaren volgt. Dit wordt aangeduid met: „algemeen chris telijk, breed oecumenisch, sterk verwe reldlijkend". Er is sprake van „een ver schuiving in ethische normen; een ge seculariseerde levensstijl; een zondags opvatting, die het karakter van de dag des Heeren ondermijnt, een veelal kri tische instelling; een opschuiven naar „links" in politiek en theologisch op zicht". Daar het uitgeven van een landelijk dagblad een veelomvattende en moeilij ke zaak is, waarvoor een geweldig groot kapitaal nodig is en waaraan zo schrijft men reeds vele en langdurige besprekingen zijn gewijd, hoopt men binnen afzienbare tijd te starten en te beginnen met een wekelijkse uitgave, om dan geleidelijk meermalen per week en tenslotte dagelijks te verschijnen. Het bestuur. Het bestuur bestaat uit ds. J. H. Vele- ma, Apeldoorn (chr. geref.), voorzitter; ds. A. Vroegindewey, Veenendaal (herv.), tweede voorzitter; J. Haeck, Hoevelaken (geref gem.), secretaris; H. de Boer, Urk (geref.), penningmeester; ir. T. Boersma, Boskoop (geref.); G. C. Grünbauer, Amsterdam (Herv.); W. Kleinbloesem, Rotterdam (geref. gem.), J. J. Rippen, Ede (geref.); A. Sneep, Amsterdam (geref. vrijg.); mr. dr. C. J. Verplanke, 's-Gravendeel (chr. geref.). De raad van advies bestaat uit ir. G. B. Smit, Arnhem; J. Bout, Huizen; ir. J. van der Graaf, Huizen; ds. L. Kievit, Leiden; ds. J. Verwelius, Schoonhoven; W. de Visser, Lopik; drs. D. Schouten, Waalwijk en W. F. van Dijk, Wijk en Aalburg (allen hervormd), C. van Ba ren, Den Haag; T. van Efferink, Katwijk ds. H. J. Hegger, Velp; P. van Leeuwen, Zwijndrecht; D. W. Ormel, Den Haag; H. Langeveld, Hilversum; mr. L. van Heijningen, Den Haag; P. Sanders, Den Haag; dr. M. J. Amtzen, 's-Gravendeel (allen gereformeerd); mr. S. H. Attema, Katwijk; G. Goossens, Hellevoetsluis; Y. Jacobs, Scheveningen; prof. dr. H. R. Rookmaaker, Diemen; mr. dr. J. Meu- link, Enschede; P. Groen, Rotterdam; O. Bakker, Westernieland (gereform. vrijgemaakt); prof. dr. J. van Genderen, Apeldoorn; T. Fens, Utrecht; J. D. Wis man, Groningen; ds. J. C. Maris, Bloe- mendaal; ds. J. Brons, Veenendaal; drs. K. J. Nieuwenhms, Delft en G. den Hertog, Mijdrecht (chr. gereformeerd). Grondslag „Stichting Reformatorische Publicatie". Wij geven hier nog eens door de grondslag van de „Stichting Reforma torische Publicatie", vervat in art. 2 van haar statuten. Dit luidt: „De Stich ting heeft als grondslag de Heilige Schrift, die zij erkent als het onfeilbaar Woord van God; zij aanvaardt de drie Formulieren van Enigheid, vastgesteld op de Nationale Synode van Dordrecht (1618 - '19) als daarop gegrond, zij aan vaardt de Statenvertaling als de meest zuivere Nederlandse Bijbelvertaling. Het bestuur bestaat uit leden van de Nederlandse Hervormde Kerk, Gerefor meerde Gemeenten, Chr. Geref. Kerken, Oud Geref. Gemeenten en Geref. Ge meenten in Nederland. In geen van bei de besturen hebben predikanten van de Geref. Gemeenten zitting; wel komen voor de Stichting Reformatorische pu blikatie in de lijst van aanbeveling eni ge predikanten van de Geref. Gemeen ten voor. Voorzitter is G. den Boer, Hoofddorp, tweede voorzitter W. van der Zwaag, Barneveld en eerste secre taris L. H. Oosten, Driebergen. In de raad van toezicht hebben onder meer toezicht ds. G. van de Breevaart, H. I. Ambacht, ds. J. Catsburg, Sint- Maartensdijk, drs. J. A. Coster, Lisse, B. Knoop, Breukelen, ds. J. G. van Minnen, Delft, ir. F. C. Moree, Gelder- malsen, S. Nieuwenhuis, Hoofddorp, ir. L. R. T. Oskamp, Dordrecht, C. A. Pol derman, Utrecht, L. Post, Urk en ds. J. van Prooyen, Stavenisse. Doorbelde groepen wordt een drin gend beroep op ons gereformeerde volksdeel gedaan om een financieel of fer te brengen. Er worden giften en bij dragen ineens, per maand, per kwar taal en per jaar gevraagd om aan een startkapitaal te komen. De abonne mentsprijs van de bladen, die men denkt te zullen uitgeven, is nog niet be kend. uw adres ZANDPAD 4-6 - Middelharnis tegenover De Gruyter RIJMEN VAN TIJMEN. Kolendamp, Haast een ramp. Juist in deze dagen. Dichte mist, Schoorsteen „dicht". Dat geeft onbehagen. Menig haard, Weinig waard, Komt niet aan haar „trekken". Rooster slecht 't Komt wel recht, 't Zal ons heus niet nekken. Men vermoedt: 't gaat wel goed. Ook als 't komt te misten. Kolendamp, 't Lijkt een ramp. Als we dat maar wisten. O biet, diep in de modder, O pieper, diep in 't slijk. We zijn als Nederlanders, Wel „bodemschatten" rijk. Maar om 't er uit te krijgen. Dat is me nogal wat. We zijn al dat geploeter. Toch meestal spoedig zat. We leven toch zeer zeker, Wel in een waterland. Zodat vooral in oogsttijd, De boot nog wel eens strandt Dat ene suikerklontje. Heeft een geschiedenis. Terwijl die van de pieper. Vaak niet zo prettig is. Luchtvervuiling allerwege Met het water idem zo. En de vissen en de mensen. Krijgen heden veel „cadeau". Schone beken, frisse stromen Zijn der vissen dood veelmaal. Want wat er nu ingebracht wordt Da's voor vis en plant fataal. Stoffen, om niet op te stoffen. Zaaien hier verderf en dood. Al dat spuiten maakt dat 't leven Hier verkeert in grote nood. En wat er wordt ingeademd, Is een ozo vuile lucht. Het kan anno '68, Amper nog maar meer ontvlucht. TIJMEN Wat voor ons „steen" is, is voor de heer W. C. C. Timmerman „materiaal", dat hij in zo'n honderd soorten voorra dig heeft ter bewerking in zijn bedrijf te Nieuwerkerk. Een „steenhouwerij" zou men dat kunnen noemen maar die benaming is wat denigrerend voor een sterk gemechaniseerd bedrijf lals de fa. Timmerman is. Er draaien 4 zaagmachi- nes (het grootste zaagblad kost 3500,-), een volautomatische polijslmachine, een kleinere wandarmpolijstmachinci een letterfrees en straks wordt het machi nepark gecomplotteerd met een fcanten- schuurmachine. Met tien man personeel kan de F,a. Timmerman de orders nau welijks verwerken, daarom moeten er vijf man bij! Het werk bestaat voor ongeveer de helft uit grafwerk en voor de rest uit allerlei attributen voor bouwwerken in vrijwel alle delen van het land. De Fa. Timmerman heeft de grafzerken-pro ductie van een drietal opgeheven be drijven overgenomen. Een automatische polijstmachine po lijst in één uur een oppervlakte marmer van 6 m^. Vervolgens wordt de gepo lijste plaat op maat gezaagd op een zaagmachine die niet schrikt van een dikte van 45 centimeter waarna de steen naar de letterafdeling wordt ge bracht waar met een pneumatische frees de letters worden ingebeiteld. Voor bouwwerken worden o.m. vloe ren gemaakt, gevel- en wandbekledin- gen, schoorsteenmantels (een speciale hobby van dhr. Timmerman), balies enz. Ook op Flakkee heeft de fa. Tim merman al veel opdrachten uitgevoerd. Als dhr. Timmerman het over bouwwer ken en de verfraaiing daarvan door zijn product heeft, dan spreekt hij met ken nis van zaken omdat hij een bouwkun dige opleiding heeft genoten. Hij heeft dan ook geen moeite met het opsom men van voordelen die pleiten voor het gebruik van meer natuursteen. Natuursteen vergt nauwelijks onder houd, het is mits goed verwerkt bijzonder duurzaam; er is een ruime keuze en derhalve is in elke omstandig heid een harmonische oplossing moge lijk. „Steen geeft warmte" is welhaast tot een lijfspreuk van dhr. Timmerman geworden en hij meent het. Er worden al huiskamers met een natuurstenen vloer gesierd. Voorwaarde tot verwer kelijking van die „warmte" is dat het vertrek ook steeds verwarmd wordt b.v. door middel van centrale verwar ming. Een dergelijke vloer behoeft niet duurder te zijn dan de betere vloerbe dekking. Er is keus te over uit Belgische hard steen, het Italiaanse witte marmer, de gekleurde marmers en de onverwoest bare granietsoorten, niet te verwarren De Kon. Ned. Ver. E.H.B.O. afd. Mid- delharnis-Sommelsdijk organiseert een cursus voor dames en heren in de leeftijd van 17 tot 60 jaar. Men is niet gauw te jong of te oud om een mede mens in nood te helpen. Dagelijks wor den wij geconfronteerd met verkeer- slachtoffers, maar niet alleen in het verkeer maar ook binnenshuis. Denk maar eens aan de slachtoffers van ko lendamp vergiftiging, en aan de kinde ren die door het eten en of drinken van tabletten en schadelijke vloeistof fen b.v. amonia, chloor, lisol enz. in levensgevaar komen. Denk ook eens aan het verstikkingsgevaar door vreemde voorwerpen In de luchtwegen, aan de slagaderlijke bloedingen die kunnen optreden bij vele ongevallen. Bij al de ze ongevallen is direkte deskundige hulp van het grootste belang, het kan zelfs levens reddend zijn. Natuurlijk 'denkt men over deskundige eerste hulp verlening het eerst aan de dokter en het ziekenhuis. Maar daar het kan voorkomen dat men even op een dokter moet wachten, is het van het grootste belang dat er in de buurt wel een E.H.B.O-er-ster, te vinden is die b.v. een levensgevaar lijke bloeding weet te stoppen. Die ook bij verstikking door welke oorzaak dan ook, direkt over kan gaan tot kunst matige ademhaling, hetzij door mond op mond beademing of door een andere manier van K.A. Die ook bij verkeersongevallen in afwachting van de dokter letten dat er geen (hoe goed ook bedoeld) verkeerde handelingen met de slachtoffers ge beuren, b.v. iemand met een hersen letsel niet laten zitten of het slachtof fer te drinken geven of hem in een verkeerde houding brengen zodat het slachtoffer in zijn eigen tong of braak sel zou kunnen stikken. Dat heeft al veel mensen het leven gekost ook het ondeskundige vervoer van bewustelo zen. Wil men nu over al deze andere din- gen meer weten en ook leren, dan geeft de E.H.B.O. afd. M'harnis-S'dijk hier voor gelegenheid. Het volgen van de cursus is geheel gratis. Wel zijn er kleine kosten aan verbonden voor de aanschaf van Oranjekruis en vragen- boekje, en na het beëindigen der di ploma cursus, examengeld en insigne totale kosten ongeveer f 12,50. Dokter H. M. B. v. d. Peppel verzorgt de theorie en een paar kaderleden de praktijk alles onder super visie van de dokter docent. Wij kunnen dr. v. d. Peppel zeer dankbaar zijn daar hij steeds maar weer voor ons klaar staat. De cursus vangt aan op w^oensdag 23 oktober a.s. des 's avonds van 7.30 tot 9.30 uur in het zaaltje boven de brand weerkazerne Ring, Middelharnis. Die personen die wensen deel te ne men geven zich zo spoedig mogelijk, doch uiterlijk voor 19 okt. a.s. op bij de afd. sek'esse, Mevr. C. Kroos-Vijfhuize Marietjespad 21 Middelharnis. 's Middags tussen 4 en 6 uur of 's avonds tussen 8.30 en 9.30 uur. Als gevolg van het slechte weer heeft de oogst van zaai-uien ernstige vertra ging ondervonden. Op vele percelen liggen de uien reeds 5 of 6 weken ge rooid op het veld. Hierdoor is de kleur van het produkt sterk teruggelopen, terwijl tevens de buitenste droge vlie zen („pellen") ernstig zijn verweerd. Dit laatste houdt in, dat de kans op het optreden van kale uien groter is dan normaal. Om kwaliteitsverlies en uitval door kale uien zoveel mogelijk te beperken dienen onderstaande wenken nauwkeu rig te worden opgevolgd. Wanneer de in de legger aanwezige grond geen belemmering vormt voor het machinaal oprapen, moet het keren achterwege worden gelaten. De uien mogen niet te droog (scherp) worden opgedaan. Het transport van het produkt door de opvoerkettingen moet rustig en zonder schokken verlopen. De val- hoogte bij het op de wagen brengen moet zo klein mogelijk zijn. Door het binnenbrengen van een vochtig produkt is de kans op het optreden van broei groter dan wan neer de opslag onder normale om standigheden plaatsvindt. Een snelle droging is daarom van het grootste belang. Om dit te bereiken is per m3 uien een ventüatorkapaciteit no dig van minimaal 150 im3 lucht per Een overzicht over de hedrijfshni Links vooraan de volautomatisch polijstinachine. Rechts achter 4 zaag die moeiteloos de hardste steen zaagt. met het ordinaire „terrazo" waarv aanrechtbladen worden gemaakt, is slechts een imitatie, ontstaan uit e mengsel van cement en natuurstee korrel. Het is de fa. Timmerman wel ee minder gegaan dan thans, nu het b- drijf in volle expansie is. De vroege „steenhouwerij" werd in 1839 begom door een van der Linde in Zierikz- De vader van de huidige eigenaar, C. C. Timmerman nam het bedrijf 1916 over waarna dhr. W. C. C. Tim merman het drie jaar geleden nas Nieuwerkerk verplaatste waar unieke vestigingsmogelijkheid werd g boden. Invitati Dhr. Timerman weet dat velen n" wat vreemd staan tegenover het bruik van natuursteen. Graag wil t; hen aan de hand van vakliteratuur monsters de schoonheid en toepassings mogelijkheden van steen laten zien. Elke zaterdag is hij in het bedrijf Nieuwerkerk speciaal daarvoor aanwe zig. NAXUXTRLUK BU MIDDELHARNIS uur bij een tegendruk van van mm waterkolom. Het droogproces kan belangrijk va sneld worden door direkt na h birmenbrengen de door te blaz« lucht wat op te warmen. Een o' warming van de buitenlucht m omstreeks 5 gr. C. zal in de mees! gevallen voldoende zijn. Gezien hoedanigheid van het produkt de temperatuur van de ingeblaz lucht beslist niet hoger zijn i' 20 gr. C. Met klem wordt er nog op gewezK dat bij het uitvoeren van deze dr> ging een nauwkeurige kontrole op temperatuur van de ingeblazen lut* noodzakelijk is. Dit is vrijwel all mogelijk als achter de ventilator op de warmtebron aangesloten thö mostaat wordt geplaatst. HERDENKINGSDIENST 150 PSALIMEN niet-ritmische gemeentezang. Ter gelegenheid van de bekroning vï de 150 Psalmen met een gouden pl^'' wordt een herdenkingsdienst gehoudt op vrijdagavond 25 oktober a.s. in ,Herv. Kerk te Ooltgensplaat, aanva 7.30 - 9.30 uur. Voorganger Ds. P. Vei maat, met medewerking van diver-'j zangkoren o.l.v. C. C. v. d. Heuvel. Van deze zangdienst worden plaatop» men gemaakt door BmG. Gram. pla' uit Bloemendaal. Een ieder die gr^ zingt is hartelijk welkom. De zangdie wordt gehouden voor geheel de omë ving. Neemt uw psalmboek mee!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 10