h STULKLOKKEN Babyhuis „DE Uw adres voor O MODEHUIS Vroywelijk© kracht Achter de grenspaal Plaatselijk nieuws Suikerfabrieken draaien op geringste capaciteit ORQelS in öe^^Qouöen^óelta M. J. J. KEUVELAAR Oude „Byieainistenkerk" aan gemeente Middelharnis verkocht Zierikzee, R.K. kerk ^^H^^Li^^er l)Pv,ijdag_^ Klisikesicie stiaisit geen bron van ziekten Zondagsdienst artsen De grootste sortering vindt u in ÜOELSTRA en VAN DELFT kinderwagens chique en toch uitneembaar WANDELWAGENS IN MODERNE KLEUREN ENORME KEUZE IN jurkjes, jongenspakjes, jasjes t.m, 5 a 6 jaar Te veel om op te noemen. Alles voor uw baby KOMT U EENS KIJKEN! ZANDPAD 160 - TEL. 2857 - MIDDELHARNIS J5 Tob meui GEMEENTE DIRKSLAND Aangifte hondenbelasting aanslagbiljetten voor de hondenbelasting 1968 TE KOOP: N. SNOEI Oog in oog niet Zyid°Afrika Openbare bijeenkooist Ned. Zyid-Afrikaanse Werkgemeeiiscliap Ontwikkelingsh&alp in Zuid-Afrika ASSISTENTE 1 Pi va «'♦♦♦♦♦♦♦♦♦«♦♦♦««♦♦♦♦♦«♦♦«♦♦♦♦«♦♦««^l Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUW S" Het Griekse volk heeft met grote meerderheid „ja" gestemd bij het refe rendum over de nieuwe grondwet. De „staatsgreep van de kolonels" van vorig jaar april heeft hiermede de goedkeu ring van het volk verworven. Men herinnert zich, dat vorig jaar april een aantal hoge legerofficieren koning Constantijn voor een voldongen feit hebben geplaatst. Hij moest een militaire regering, die in zekere zin ge ruisloos en zonder bloedvergieten het bewind van de regering Canellopoulus had overgenomen, aanvaarden, hoewel Constantijn dit met enige tegenzin blijkt te hebben gedaan. Hoewel hij zijn hand tekening onder het decreet, waarbij het nieuwe militaire kabinet zich aankon digde, heeft geplaatst, was hij toch blijkbaar niet ingenomen met de staats greep. Dit is wel duidelijk aan het licht getreden, toen de koning enige tijd een tegen-staatsgreep meende te kunnen voltrekken. Hij heeft daarvoor de hulp gehad van enkele generaals en hij had gehoopt, dat het leger zijn streven zou steunen. Maar, de feiten wezen anders uit. Constantijn ontving wel steun van een handjevol hoge officieren, doch het leger bleef achter de militaire junta staan. Zelfs zag koning Constantijn zich genoodzaakt, naar het buitenland uit te wijken. Hij vloog naar Rome, waar hij nu eigenlijk in ballingschap vertoeft, want de regering van de kolonels heeft hem nog steeds niet „onttroond". Hij hoopt nog op een terugkeer naar zijn land, doch daarop is thans nog geen uitzicht. „Schrikbewind?" Inmiddels hebben de „kolonels", die zichzelf minister hebben gemaakt, het Griekse volk goed in toom kunnen hou den. Er werden harde maatregelen ge nomen, waardoor het militaire bewind zich als een soort „dictatuur" ontpopte en ook als zodanig in de wereld naam kreeg. Tal van Grieken kwamen in de gevangenis terecht en onthullingen over het zgn. schrikbewind van de regering Papadopoulus werden door gevluchte landgenoten gedaan. De nieuwe rege ring, die inmiddels met burger-politici was uitgebreid, waarbij militairen voor anderen moesten plaats maken, kreeg de wind in Europa en in de wereld te gen. De Raad van Europa, waarin ook Griekenland een plaats heeft, bemoeide zich de laatste tijd met de toestand in Griekenland. Het zou best in de naaste toekomst niet uitgesloten moeten wor den geacht, dat Griekenland uit de Raad wordt gestoten. Een suggestie in deze geest wordt door vele Europese landen gesteund. Bovendien wordt de vraag opgeworpen of Griekenland lid van de N.A.V.O. kan blijven. Ral van Papandreou. Andreas Papandreou, een Grieks oud- minister, wiens vader in vroeger jaren een belangrijke rol in het politieke le ven heeft gespeeld, en die thans in het buitenland verblijft, stelt het voor alsof Griekenland aan de rand van de poli tieke afgrond leeft. De mensen zouden geen vrijheden genieten en van demo cratie zou nauwelijks meer sprake zijn. Over de rol die deze Papandreou heeft gespeeld in hetgeen aan de militaire staatsgreep van 1967 vooraf is gegaan, hoort men echter maar weinig. Uit pu- blikaties, welke de laatste tijd zijn ver schenen, mag worden geconcludeerd. vanaf 177,- Zandpad 32 MIDDELHARNIS Tel. (01870) 2157 dat Papandreou bezig was een coupe voor te bereiden om Griekenland een „volksdemocratie" te geven, die dan nauw met de communistische landen zou moeten samenwerken. Hij is fel anti-Amerikaans en tegen de N.A.V.O., maar voor een „volksdemocratie" schijnbaar. En wat een volksdemocratie is, weten wij nu toch voldoende uit de landen van het communistische blok in Europa. De kolonels, die in 1967 de leiding overnamen, hebben dus kennelijk goed geweten, hoe de zaken ervopr stonden en wat er aan de hand was. In dat licht bezien, valt de staatsgreep van 1967 te verlilaren. Dan valt ook enigszins te begrijpen, waarom zulke maatregelen werden genomen als de militaire rege ring heeft gemeend te moeten nemen. Dit wil niet zeggen, dat wij deze ver dedigen, want wij kennen niet alle re geringsbeslissingen van „Athene". Daar gaat het ook niet om. Nu de achtergronden van de militaire coupe zo langzaïnerhand doordringen, zou wellicht ook de uitslag van de volksstemming met het overweldigende aantal ja-stemmen te begrijpen zijn. Nogmaals, wij behoeven de huidige Griekse regering niet te verdedigen. Maar wij kunnen ons niet voorstellen, dat een volk in nauwelijks anderhalf jaar tijds zo beïnvloed wordt door de hoogste leiding van het volk, dat het onder zware druk en intimidatie zo wordt het vandaag voorgesteld nu ineens „ja" zou zeggen op maatregelen, die het in diepste wezen zou afkeuren, of zou verafschuwen. Wij hopen op het Griekse „drama" zeer binnenkort nader terug te komen, want daarvoor is het te belangrijk, vooral nu het in de landen rondom de Oude Wereldzee kookt en gist. «^<«-?i^fes«s««*iiffi*«:/i'3rc3fisr«JË&Rrxï3c:r33t®^ In de achttiende eeuw bestond te Middelhamis een kleine groep doops gezinden, die een eigen kerk en een predikant hadden. Deze Mennonieten, werden op z'n Flakkees' de „Mennis- ten" genoemd en hun kerk de „Men- nisten-kerk". Dit gebouw aan de Ste neweg is in het jaar 1805 verkocht en ingericht als woonhuis en paldiuis. La ter is het uitsluitend paldiuis geworden; de laatste eigenaar was dhr, C. de Graaff te Middelhamis, van wie de ge meente Middelharnis dit pand met de bijbehorende grond ter sanering heeft aangekocht. Beroemd predikant Onder de predikanten van de kleine doopsgezinde' gemeente te Middelhar nis, behoorde onder meer ds. Jan Nieuwenhuyzen, aan wiens naam „Het Nut" is verbonden, de huiselijke naam van de „Maatschappy tot Nut van het Algemeen", in 1784 door Jan Nieuwen huyzen gesticht. Hij was ook de stich ter van het spaarbank- en biblotheek- wezen. Uit het Nut zijn de Volksuni versiteiten en is de Kinderbescherming voortgekomen. Het Nut heeft in meer dan 300 plaatsen onderafdelingen die Departementen worden genoemd. Die Departementen hebben allerlei instelin gen, waarvan de Nutsspaarbanken (134) de Nutsbibliotheken (235) en de Nuts- kleuterscholen de bekendste zijn. Wat de Mennonieten op Goeree- Overflakkee betreft, er is slechts één kerk, n.l. te Ouddorp. In 1842 waren er 100 doopsgezinden, thans zijn er nog plm. dertig leden. Wanneer het gebouwtje aan de Ste neweg te Middelhamis wordt afgebro ken, zal daarmee de laatste herinne ring aan de „Mennisten" van Meneer- se, zijn verdwenen. DIRKSLAND Verbetering. In het „Nieuws anno 1868" van honderd jaar geleden, in ons vrijdagnummer vermeld, stond dat tot regent van het nieuw ingerichte wees huis was gekozen de heer L. Kooimans Lz. Dit is foutief gesteld, het moest zijn L. Kooman Lz. Deze woonde destijds op de Torenstee, waar nu de heer J. Mijn- ders woont. De heer L. Kooman Lz., was een van de stichters van de Chris telijke School te Dirksland, die daar voor toen er de gelijkstelling met het openb. onderwijs nog niet was veel geld beschikbaar stelde. STELLENDAM Verbetering. In het nummer van dinsdag 24 september brachten we ver slag van de „schipbreuk" met de nieu we kotter de G.O. 36. De zestig passa giers werden nadat brand in de machinekamer was uitgebroken door dhr. D. den Hollander uit Vught aan boord van zijn jacht genomen. De me dedeling dat dit scheepje de vroegere blazer „de Vriendschap" uit Stellendam zou zijn is inmiddels achterhaald. De „Catharina" van dhr. den Hollander is de uit Stellendam afkomstige blazer: „de Onderneming". Het was de SL 34, eigendam van dhr. Jaap van Dam. OUDDORP Herv. Vrouwendag. Op woensdag 23 oktober a.s. zal speciaal voor de vrouwen van de hervormde kerk een dag op „Toppershoedje" te Ouddorp worden gehouden. Mevrouw Broere uit Rotterdam zal dan spreken over „De opvoeding van onze grotere jongens en meisjes." UITSLAGEN JEUGDDAMMEN TE OUDDORP OP 30 SEPT. 1968: Arjan Bezuijen Piet van Wijk 11 Kees Tanis Maart van Wijk 2—0 Hans Santifort Marjo Bezuijen O2 Willy Koole Atie Hameeteman 2O Els V. d. Klooster - Arjan Bezuijen O2 Peter Grinwis .Kees Tanis O2 Maart van Wijk Hans Santifort O2 Marjo Bezuijen Willy Koole O2 Atie Hameeteman - E. v. d. Klooster 2-0 Piet van Wijk Peter Grinwis 2O Het geloof, dat geld ziekten kan over brengen doordat bacteriën zich erop vastzetten is wijd verbreid. Natuurlijk is dat het geval met bankpapier, maar met klinkende munt niet. Geleerden, verbonden aan de univer siteit van Heidelberg hebben na een grondig onderzoek van alle in de Bonds republiek courante geldstukken vast gesteld, dat daarop geen bacteriën of andere ziektenkiemen voorkomen of zich kunnen ontwikkelen. Integendeel: een aantal metalen kunnen worden be schouwd als bacteriënhouders. Het on derzoek had plaats door willekeurige muntstukken te voorzien van een voe dingsbodem voor ziektekiemen en ze dan in de broedstoof te leggen, zodat eventuele bacteriën zich, indien aan wezig, gemakkelijk zouden kunnen ont wikkelen. Daarvan bleek geen sprake te zijn. (DIA) Het Nieuwsblad van de Hoeksche Waard meldt; Zowel de suikerfabriek van Putters- hoek als die van Oud-Beijerland, ver werkt de suikerbieten op het ogenblik met de geringst mogelijke capaciteit. In Oud-Beijerland is het daardoor mogelijk tot vrijdagmorgen de fabriek te laten draaien. Daarbij zijn wel aller lei aanpassingen in het verwerkings proces aangebracht. Omdat de aanvoer bij deze fabriek per schip gering is, is alle hoop gevestigd op verbetering van het werk. Pas dan kunnen de voertuigen de bieten van het land ha len. In Puttershoek was dinsdag de le vering per as slechts twintig ton. Zo weinig aanvoer per as per dag is in de geschiedenis van deze suikerfabriek nog nooit voortgekomen. Wel is er aan voer per schip, van bieten die van de lichte gronden in Nederland afkomstig zijn. Met deze bieten kunnen de zes sui kerfabrieken die in de Suikerunie ver enigd zijn en waar die in Puttershoek er een van is, doordraaien tot dinsdag. Dit is bereikt door alle zes fabrieken op zo gering mogelijke capaciteit te la ten verwerken en de beschikbare sui kerbieten te verdelen. Van zaterdag 5 oktober v.m. 12 uur t.m. maandag 7 oktober v.m. 9 uur Middelhamis-Sommelsdijk: Dienst heeft dokter v. d. Peppel, tel. 2117, Middelhamis. DirJcsland-HerkinÊffin-Melissant: Dienst heeft dokter Huisman, telef. 01877-412, Melissant. Flahkee-Oost: Dienst heeft dokter de Jager, telef. 01875-301, Nieuwe Tonge en dokter Buth, tel. 01871-306, Den Bommel. DIENST WIJKVERPLEEGSTER Melissant-Dirksland-Herkingen: Van vrijdagavond 6 uur tot maandag ochtend 8 uur Zr. P. v. Noort, telef. 01876-224, Herkingen. Wit-Gele-Kruis Achthuizen: Dienst heeft Zr. Vrij, Den Bommel, Achthuizen, Stad aan 't Haringvliet, tel. 01871-312. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft dierenarts Minderhoud, tel. 01870-2897, Middelharnis. THOLEN Zondagsdienst artsen. Zondag 6 okt. hebben voor de gemeenten Poortvliet, Tholen, Nieuw Vossemeer, St. PhUips- land en Oud Vossemeer dienst dokter Kugel, tel. 01662-400, Poortvliet en dokter Vermet, tel. 01676-415, Nieuw Vossemeer. „Bij het overgaan van Zierikzee (Naar de „Nieuwe Leer") was onder andere bedongen dat een iegelyk mogt blyven by den Roomschen Gods dienst en Oeffening van dien, zonder daar in gestoord te werden in eeniger maniere. Maar na de Overgave begon men er de openbaare Oeffening van den Hervormden Godsdienst in te voeren. Maar niet zoo ras namp men 's Hemels zaak by der handt, ofte de Menschelykheit wild' er haar Personaadje onder spelen". Wat b.v. de Kerkgebouwen van de Katholieken betrof: Hunne Ver gaderplaatsen hebben Uiterlyk geen teekenen van Kerken". De Katholieken van Zierikzee hebben hunne Kerk of Vergaderplaats in een byzonder Huis aan de Noordzyde der oude Haven, tot welke zy door een Deur, ter zijde in het Paardestraatje, ingaan". Van dit „byzonder Huis", dat al in de 15e eeuw bestaan moet hebben, is na de verschillende verbouwingen, weinig over. Het Kerkgebouw is thans een vrij lage Zaalkerk, van betrekkelijk kleine afmetingen en nog steeds tussen het „Paardestraatje" en het „Mossel straatje" te vinden. Omstreeks 1840 bouwde de duitse Fa. Rütter, uit Kevelaer, een orgel voor deze Kerk. In opdracht van het Rampenfonds, werd dit instrument in 1964, door een nieuw vervangen. Dit orgel werd door de Fa. Marcussen, uit Aabenraa in Denemarken, ge leverd. Het is een mechanisch sleeplade-orgel met als dispositie: Wij ge\| beien Komple V<| Pedal. Subbas 16. Principal 8. Octav 4. Fagot 16. Skalmeje 4. Hovedvoerk. Brystvoerk. Principal 8. Gedakt 8. Rorflöte 8. Gedakt flöte 4. Octav 4. Principal 2. Gemshorn 2. Nasat 1 ^/s. Spidsflote 2. Scharf 2 kor. Mixtur 4-5 kor. Regal 8. Trompet 8. Koppelingen: H - B; P - H; P - B. Tremulant op het Borstwerk. Omvang manuaal: C - f 3. Omvang pedaal: C - f 1. Het orgel is op de galerij, achter in de Kerkruimte geplaatst. Door de geringe hoogte ter plaatse, moest een gedeelte van het plafond boven de orgelkas verhoogd worden. De speeltafel van het instrument bevindt zich aan de frontzijde. De regis- tertrekkers zijn, in horizontale rijen, aan weerszijde van de manualen aangebracht. De manualen hebben donkere onder- en lichte boventoetsen. Het pedaal ligt hol. Het vlakke, driedelige Hoofdwerkfront wordt aan weerszijde geflankeerd door een pedaaltoren. (Eveneens met vlak front.) Het Borstwerk is van „deuren" voorzien, waarvan de panelen uit open rasterwerk bestaan. Achter de Hoofdwerklade is een „stemklavier" ge bouwd. De orgelkas is in blank eiken uitgevoerd. Bas Wijnands. Burgemeester en Wethouders van de gemeente Dirksland maken bekend dat de zijn verzonden. Een ieder die wel in het bezit is van een hond, doch geen aanslagbiljet heeft ont vangen, wordt tot 31 oktober 1968 in de gelegen heid gesteld alsnog aangifte te doen. Burgemeester en Wethouders van Dirksland, H. Bos, Burgemeester. J. A. van der Ster, Secretaris. Een onderbouw van een ijzeren Warenhuis groot 500 ramen compleet met luchting en 4^ regenleiding. 2. Een Warenhuis hout 600 ramen. Compleet met luchting. Losse broeiramen kunnen eventueel bijgeleverd worden. 3. 2 IJzeren druiven serres 40 m lang. Wordt eventueel franco huis geleverd. Julianalaan 21 Dirksland Zaterdag 's middags na 3 uur gesloten. van de te Dirksland op dinsdag 8 oktober „Onder de Wiek", Ring 57 om 20.00 uur. Onderwerp Voordrachten door B. KRaMER, directeur van de Xhosa - Ontwikkelingskorporasie voor de Transkei en Sy Edele Mnr. L. MAN- GOPE, Stamhoofd van de Tswana. Film over de Transkei. Gelegenheid tot het stellen van vragen. VRIJE TOEGANG KOMT ALLEN In het ziekenhuis te Dirksland kan op korte ter- J mijn worden geplaatst een 4 voor de grote keuken en zustereetzaal. Sollicitaties gelieve men te richten aan de be- sturend zuster van de Stichting het van Weel T Bethesda Ziekenhuis. Eventuele persoonlijke aanmelding na telefoni- sche afspraak Tel. (01877) 555. J zwart, grijs en donkergekleurde mantels, japon nen, regenmantels en jassen. Costuums antraciet 1 2 en 3 delig zwart en gekleurd, Groninger Stijl- groep. Wij zijn 8 oktober in Verenigingsgebouw, St. Joosdijk te Oosterland. Bel of schrijf ons even. Voorstraat 15 - St. Amialand - Tel. (01665) 490 Sollicitaties mondeling of schriftelijk aan bovenstaand adres. MIDDELHARNIS D.ames-, Heren- en Kinderkledingbedrijt vraagt op haar administratieve afdeling een Vlot kunnende typen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 10