RASHEL M l Open deuren op dinsdag 1 oktober! Meervoudig Nieuwe schoenenzaak van fa. Zoon te Dirksland geopend Plaatselijk nieuws Kerstpakketten voor overzeese bestemmingen r u gehandicapte Een schoolkind belt.... zegels besteld blinde en slechtziende kinderen Complimenten aan mevr. Zoon voor de betoonde moed I vmet nedefiand 1218 nedarland 1^110 neöerland 20110 WX nederland EillO- pactarland 40120 Ettense Veemarkt Humor uit de kindermond Marktbericht bloembollen-bloemen Jeugdweeltend Ooltgensplaat Grote muzikale show te Oude Tonge Tel. 2( Prijgbaar Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 27 september Brriidag 27 septj Kinderen moet men wel eens iets weigeren. Ze kunnen véél vragen! An ders wordt het, wanneer ze niet voor zichzelf vragen, maar voor ónderen. Dét is ontwapenend en dét gebeurt op 1 oktober a.s. ook in de dorpen op ons eiland. En in alle andere plaatsen in ons land, wanneer op die dag na de ochtendschooltijd honderdduizenden leerlingen hun aktie ,open deur" be ginnen: de jaarlijkse vraag aan volwas senen om mee te helpen de nu 42ste kinderpostzegelaktie tot een da verend succes te maken. Jawel, de mini-verkopers en verkoop sters rekenen op een open deur, nu hun belletje. Ze komen met hun lijst, waar op U kinderpostzegels en ook kaarten kunt bestellen. Bijzonder mooie zegels en allerleukste kaarten. Houdt er een beetje rekening mee, dat er op die eerste oktober „bezoek" komt? Door uw houding kunt U het enthousiashe legioen sterken in zijn vol strekt belangeloze ijverl Op de veemarkt van woensdag 25 september 1968 werden aangevoerd 85 runderen, 9 stuks kleinvee en 3 paar den. Het aanbod van runderen was min der groot, de handel kalm en de prijzen als vorige week. Het aanbod van slachtvee was nor maal met trage handel en de prijzen iets gedrukt. Noteringen: melk- en kalfkoeien 950 1550; guste koeien 850120; kalf vaar zen 950—1350; pinken 500—700; gras kalveren 400—550; paarden 700—1000; vette koeien 3,854,15 per kilo geslacht. Waar komen de kindertjes vandaan? Op de vraag van Mieneke waar de kindertjes vandaan komen, gebruikt moeder, om dit duidelijk te maken, het voorbeeld van jonge poesjes. Een week later zitten moeder en dochter in de bus tegenover een corpu lente heer. Mieneke steekt haar wijs vingertje uit in de richting van de buik van haar overbuurman en roept opge togen: „Ik weet lekker w^at jij daarin hebt! Jonge poesjes!" In het Noordhollands dorpje Hoog- woud is het begin gemaakt van een re volutionaire ontwikkeling op het gebied van de tapijtproduktie. Sinds ongeveer een jaar wordt daar een geheel nieuwe produktiemethode toegepast, het z.g. Rashelprocede. Anders dan bij de nor male produktiemethoden wordt de pool niet meer in de onderlaag opgenomen. Hij ligt er als het ware bovenop. Het voordeel is buitengewoon. Het Rashel- tapijt kent geen slapend materiaal meer in de onderlaag. Alle kostbare poolve- zel wordt gebruikt voor de looplaag. In ronde cijfers betekent dit dat een Ras- hel-tapijt 20''/o meer bruikbaar poolma- teriaal heeft. Dit betekent meer materi aal voor het slijtageproces, dus een lan gere levensduur; minder kans op kale plekken. Het Rashel-procede. De poollaag ligt bovenop de onderlaag. Twintig procent meer bruikbare pool. Er worden nu reeds drie verschillende tapijten volgens dit Rashel-procede ver vaardigd. Tretford Acrijl, een tapijt van zuiver Acrilan. Amarad, een zeer zwaar wollen tapijt, dat in uiterlijk en eigenschappen volko men vergelijkbaar is met het dure hand geknoopte tapijt. Een bijkomende bij zonderheid is dat alle Rashel-tapijten op 4 m. breedte geleverd worden. Ras hel-tapijten worden door Hollandse Ta pijt Industrie N.V. (Tretford) te Alk- I maar op de markt gebracht. Amarad, een bijzonder luxueus Rashelprodukt. Tapijt voor het leven. Zuivere scheerwol. Dat er voor blinde en slechtziende jongens en meisjes mogelijkheden zijn om opgeleid en getraind te worden in één der instituten in ons land mag over het algemeen als bekend worden geacht. Er mag echter eveneens worden veron dersteld dat de verzorging en het on derwijs met betrekking tot de meervou dig gehandicapte blinde en slechtziende kinderen nog niet die algemene bekend heid geniet. Ook het christelijk instituut „Barti- méus" heeft ten behoeve van deze kin deren een tweetal scholen voor aange past onderwijs (elementair buitenge woon onderwijs). Bij de „Ehze" te Almen is een school voor de verbaal opvoedbare kinderen. De jongste leerling is vijf, de oudste is negentien jaar oud. De leerlingen zijn verdeeld in acht klassen, op de „Ehze- school" groepen genoemd. Die acht groepen zijn weer te verdelen in drie soorten namelijk de Begingroepen (3); Middengroepen (2); Eindgroepen (3). In ieder van de groepen staat een be paald opvoedthema centraal. Aan de school te Almen is het internaat „De Ehze" en „Huize Stad Lochem" te Lo- chem verbonden. In het instituut „De Springplank" te Doetinchem is een schooltje dat het best zou kunnen worden betiteld met ele mentair buitengewoon kleuteronderwijs. Om het contact tussen ouders, insti tuutspersoneel en de kinderen te be vorderen organiseert „Bartiméus" in verschillende plaatsen zogenaamde re gionale ouderbij eenkomsten. Daar zijn van harte welkom de ouders die reeds een meervoudig gehandicapt blind of slechtziend kind hebben in één der instituten, maar vooral ook ouders en andere opvoeders, die tot nu toe on voldoende bekend waren met de op- voedings- en onderwijsmogelijkheden voor deze kinderen. Tijdens deze bijeen komsten wordt nader ingegaan op deze mogelijkheden. Individuele voorlichting aan belangstellenden in een vrijblijvend gesprek behoort tot de mogelijkheden bij bezoek aan zo'n bijeenkomst. De in stituutsstaf is er aanwezig. Een dergelijke bijeenkomst wordt ge houden in: ROTTERDAM vrijdagavond 11 okt. 1968, Restaurant „ENGELS", Stations plein (Groothandelsgebouw). Aanvang 7 uur. DORDRECHT vrijdagavond 8 nov. 1968 Hotel PONSEN, Stationsweg 7. Aanvang 7 uur. "Wie niet in de gelegenheid is de ouderbij eenkomst te bezoeken kan schrijven naar „Bartiméus", (afd. meer voudig gehandicapte kinderen). Utrecht seweg 84 te Zeist, of telefoneren no. 03404 - 16341 en een bezoek van de maatschappelijk werkster vragen. Voor de ouders zijn aan zo'n bezoek geen kosten verbonden. LISSE Het is wel zo, dat de tijd van de top-aanvoeren voorbij is, maar bij de Coöp. Bloembollenveiling H.B.G. te Lisse komen nog geregeld grote hoe veelheden voor de klok, al verdwijnen er ook heel wat bollen in de Surplus- molen. De gemiddelde prijs van de tulpen lag deze week iets hoger dan verleden jaar, een kleine vooruitgang maar niet om over naar huis te schrijven. Van een renderende teelt kan in de meeste gevallen niet worden gesproken. Bij hyacinten is hetzelfde het geval, daar begint nu ook de vraag naar wit en blauw iets te verminderen. Alleen nar cissen zeilen onbekommerd met de prijsvlag omhoog in de mast door alle stormen heen, vooral de gele trompet ten maken het best, maar soorten als Mount Hood en Magnet laten het nu wel kennelijk afweten. Zeer slecht staat het er voor met de irissen, waarvan onlangs de hollandse H.C. van Vliet 6/7 op de veiling werd afgedrukt voor 9 cent de 100 en de ko per zich beriep op een abuis omdat hij te hoog had afgedrukt. Het ont breken van een bodem in de markt wreekt zich hier ernstig. Vorig jaar was de irissenoogst veel groter en de gemiddelde prijs bijna drie maal zo hoog als thans. Het slechte weer van de laatste da gen heeft de kwaliteit van de buiten bloemen aangevoerd bij de Vrije bloe menveiling H.B.G. beslist geen goed gedaan. Gladiolen zonder gebreken zijn er bijna niet meer en ook bij de tros- chrysanten zien we verschillende par tijen waar nog wel eens iets aan man keert. Een en ander heeft tot gevolg dat werkelijk goede bloemen niet on belangrijk in prijs zijn gestegen. Irissen zijn nog steeds niet duur, alleen Do- minator en Prof. Blaauw brengen een redelijke prijs op. Enkele noteringen: Irissen 0,450,85 Imperator 0,34 0,67 H. C. van Vliet 0,22—0,47 Wedgwood 0,20—0,52 Prof. Blaauw 0,60—1,40. Chrysanten: Aurora 0,350,84 Coens Elite 0,50—0,94 Coens Glory 0,47—0,77 Gigolette 0,47—0,83 Gra ce 0,55—0,98 Lilian Hoek 0,50—0,85 Lucida 0,56—1,04 Red Lilian 0,40— 0,72 Geplozen Chrysanten 0,12—0,27. Diversen: Gladiolen 0,45—1,50 He- lianthus 0,30—0,72 Freesia 0.40— 0,86. Op 19 en 20 oktober wordt in Oolt gensplaat een jeugdweekend gehouden. Het programma biedt: zaterdagsmiddags een demonstratie pottenbakken, zater- dagsavonds groot opdrachtenspel en zondag gezamenlijke kerkdienst en preekbespreking o.l.v. ds. P. Vermaat. De kosten bedragen 4,per per soon. Aanmeldingen kunnen worden ge daan bij Mej. J. Groenendijk, Stoof- straat 2 te Ooltgensplaat, tel. (01873) 468. De prachtige nieuwe schoenenzaak van mevr. Zoon-Nieuwland aan de Voorstraat te Dirksland is j.l. dinsdag middag door burgemeester H. Bos van Dirksland officieel geopend. Dat ge beurde in tegenwoordigheid van een groot aantal familieleden en zakenre laties die ook voor esn bloemenhulde hadden gezorgd. Die hulde betrof de wed. mevr. Zoon die het werd ook door burgemeester Bos gereleveerd na het overlijden van haar man in januari 1967 de verbouwplannen ener giek heeft doorgezet. Het resultaat heeft iedereen verbaasd doen staan, de win kel is sterk vergroot en verfraaid waar mee ook het assortiment sterk kon wor den uitgebreid. Mevr. Zoon mocht met haar beide zoons veel gelukwensen in ontvangst nemen. Burgemeester Bos begreep in zijn openingswoord hoe belangrijk deze dag voor de f am. Zoon moet zijn, waarbij hij terugdacht aan dhr. Zoon die samen met zijn echtgente het initiatief tot aan passing van hun zaak aan de eisen des tij ds heeft ontwikkeld. Voorts rele veerde de burg. dat de zaak reeds vijf tig jaar bestaat, hij werd begonnen door wijlen Joh. de Jong die er naast een „scheerwinkel" ook schoeisel ver kocht. In 1941 werd de zaak door dhr. HERKINGEN Ophaol-actie. De muziekveriging „Amicitia" van Dirksland hoopt op za terdag 5 oktober a.s. ook in Herkin gen, een ophaal-actie te organiseren. Alles is welkom, zoals ijzer, lompen, en oud papier. U doet „Amicita" een groot plezier! OUDE TONGE Op zaterdag 28 sept. a.s. pl.m 3 uur straatshow door de muziekvereniging „Vooruit" met drumband en het majo- retten-peloton uit Dordrecht. 's Avonds in de sporthal: Optreden van muziekverenigingen met medewer king van Kees Verkerk. 7.00 uur opening door de muziekver eniging „Vooruit" met drumband; 7.15 uur optreden van het tamboer- en pij perkorps „Excelsior" uit Goes; 7.45 uur: Muziek-halfuurtje te verzorgen door Kees Verkerk op het Hammondorgel. (Het orgel is welwillend ter beschik king gesteld door Bernard's Muziek- handel). 8.15 uur: Wij stellen aan u voor? 8.30 uur: Muzikale omlijsting door de Mu ziekvereniging „Apollo" uit Goedereede. 9.00 uur: Prachtige show door het Ma- joretten Peloton uit Dordrecht met mu zikale begeleiding van „Excelsior" uit Goes, 9.30 uur: Finale door alle deelne mende verenigingen. Zaal open 6.30 uur. 1000 zitplaatsen. DEN BOMMEL Geslaagd. Onze dorpsgenoot dhr. A. J. Kamp slaagde dezer dagen voor zijn Hoofdakte op de Christelijke Kweek school te Ede. Feest bij gym. ver. ..O.N.A.', Vrijdagamiddg en -avond herdacht de gym. ver. uit Den Bommel haar 15-jarig bestaan met leden en geno digden. In zijn openingswoord memo reerde de voorzitter, de heer v. d. Wel le, de belangrijkse gebeurtenissen. Veel lof werd toegezwaaid aan de leidster mevrouw v. d. Doel-Vroegindeweij, die al meer dan tien jaar naar Den Bommel komt, en die er in hoge mate aan heeft meegewerkt om deze vereniging in stand te houden. Burgemeester Van der Harst bracht namens de gemeente Oostflakkee zijn felicitaties over en wees in zijn toe spraak aan het tekort aan technische leiding op Goeree en Overflakkee. In dit verband sprak de burgemeester over een te vormen stichting door de vier gemeenten, de betrokken tien verenigin gen en de Rott. Tunrbond, om te ko-; men tot het aantrekken van gesubsidi eerde leiding in vaste dienst. De ge meente Oostflakkee staat achter dit plan, maar dit kan alleen doorgaan wanneer alle vier gemeenten meewer ken. Spreker wees verder nog op plan nen tot het bouwen, van een nieuw gymlokaal op Den Bommel. Hij com plimenteerde de voorzitter met zijn zes I M. Zoon overgenomen. Burg. Bos schreef aan mevr. Zoon die nadat haar man haar ontvallen is toch doorging met de plannen een grote dosis moed en vertrouwen in de toekomst toe. „Daarvoor zijn overigens waarborgen aanwezig, de namen van Zoon en Nieuw- land zijn bekende klanken in Dirks- lands middenstandsapparaat." Ook bij mevr. Zoon wist de burgemeester een zakelijke inslag aanwezig. Niet onge noemd bleef de steun die zij heeft van haar zoon Herman die al jeugdige initia tieven weet te ontplooien. Burg. Bos sprak eveneens met grote waardering over het aanzien van het pand waarvan de vernieuwde gevel geheel zeer tot tevredenheid van het gemeentebestuur in passende stijl werd opgetrokken. Ook het interieur was hem een verrassing gebleken en het deed de burgemeester genoegen dat men als Dirkslander in eigen dorp, in een prettige, smaakvol ingerichte zaak met een ruime sortering, schoenen kan kopen. Spr. besloot met een welge meend compliment aan mevr. Zoon en haar zoons alsok aan de bouwers die aan de verbouw hebben meegewerkt. Dankwoord In het dankwoord dat mevr. Zoon Het moment waarop zoon Adrk aan burgemeester Bos de sleutel overhandigt. Naast hem, (in licht pakje) mevrouw Zoon met haar oudste zoon Herman. hierop liet volgen heeft zij haar over leden echtgenoot herdacht, „de plan nen zo vertelde zij dateren reeds van 1965. Zij dankte burgemeester Bos voor de verrichte opening en sprat ook met waardering over het keurige werk van de bouwers. Het metselwerk werd gedaan door de fa. Guldemeester, timmerw. fa. Biesheuvel Zn., schilder werk, fa. van Brussel, verwarming, ia, L. W. de Wachter, electriciteit la. J. Nieuwland, sanitair-smidswerk, fa. gebrs. Nieuwland, stoffering, fa. A. Nieuwland en Zn. Voorts dankte mew. Zoon de kerkvoogdij der Ned. Her\-. Gem. en de fam. Los voor het geschik- baar stellen van winkelruimte tijdeni de verbouw, haar broers dankte ze voor de hulp bij moeilijkheden en inzonder heid haar broer P. Nieuwland voor het maken van de tekening. Ook haar kin deren dankte ze voor de van hen ont vangen steun. De aannemers bedach ten mevrouw Zoon met een prachtige staande schemerlamp. vrouwelijke bestuursleden en beëindig de zijn toespraak met de wens dat het de jubilerende vereniging goed mocht gaan in de toekomst. Namens de rayoncommissie van de R.T.B, bracht de heer Van der Harst zijn felicitatie over, vergezeld van een enveloppe met inhoud. Ook de afgevaardigden van Sparta Hygiea uit Middelhamis, Olympia Dirks land en de g.v. Middelharnis-Sommels- dijk brachten hun gelukwensen over, vergezeld met enveloppe. De film over de wereldkampioen schappen turnen 1966 wekte aller be langstelling. Na de pauze met verloting werd met medewerking van een accordeonist en een conferencier een begin gemaakt aan het nog vele uren durende gezellig samenzijn. OOLTGENSPLAAT Geslaagd voor hoofdacte. Aan de Chr. Kweekschool „De Driestar" te Gouda slaagde voor het hoofdacte-examen mej. F. Troost Jd. en dhr. D. L. van Dam W.zn. Beiden hebben al een benoeming ontvangen. Mej. Troost wordt per 1 ok tober a.s. onderwijzeres aan de Joh. Calvijnschool te Krimpen a.d. IJssel en dhr. Van Dam is per 25 sept. j.l. be noemd als tijdelijk onderwijzer aan de Chr. School te Moerkapelle. Cursus E.H.B.O. Voor een nieuwe cursus in E.H.B.O. kan men zich vanaf heden opgeven bij de heer C. W. J. Geerts, Weespad 35. Deze cursus, die per 17 oktober gaat beginnen staat open voor inwoners van Ooltgensplaat, Acht- huizen. Langstraat en omgeving. Kerknieuws. In de Geref. Kerk heeft Kr. Kromdijk zijn benoeming tot Diaken aangenomen, J.J. Brinkman en D. F. Okker die verkozen waren tot Ouderling werden ontheffing van hun benoeming verleend. De Kerkeraad heeft nu geen nieuwe dubbeltallen geformeerd en twee enkelvoudige benoemingen gedaan. Tot ouderling zijn thans benoemd Job Duim Az. en M. de Vos. Kerkdienst. Dinsdag 1 oktober a.s. des nam. 7.30 uur zal voor de Geref. Gemeente voorgaan ds. J. van Vliet te Aagtekerke. Heer Kooman sprak voor Chr. Vrou wenbond. Dhr. J. A. Kooman, hoofd Chr. Nat. School te Ooltgensplaat sprak in „Elthato" voor de Ned. Chr. Vrouwen bond, afdeling Ooltgensplaat. Zijn on derwerp was „Onze plaats, onze tijd en onze taak". Dhr. Kooman vertelde over de verantwoording tegenover onze me demens en ook als christenvrouw, zowel plaatselijk als internationaal. Dit moet uitkomen ten eerste in ons gebed, ten tweede financieel en ten derde als chris telijke handreiking. Vooral in deze tijd, verbandhoudende met de spanningen in Amerika, Biafra, Vietnam en Tsjecho- Slowakije. Tijdens de discussie kwamen nog vele politieke kwesties ter sprake. Deze avond wierp voor velen weer een nieuwe blik op de taak die wij hebben tegenover onze medemens en op het wereldgebeuren. De vergadering stond onder leiding van de presidente, mevr. Meeder-Geleijnse. De volgende vergader ring is vastgesteld op 22 okt. a.s. Dan zal als spreker optreden, dhr. Suurmond uit Middelburg, met als onderwerp „Ge- Met het oog op een tijdige verzending 1 van z.g. kerstpakketten zijn hlerondal voor enige overzeese bestemmingen! (hoofdzakelijk emigratielanden) de datal opgegeven waarop deze pakketten tujj rechtstreekse zeepostverzending uiter-l lijk ter post moeten zijn bezorgd, tenj einde onvoorziene omstandighedal voorbehouden vóór Kertsmis te kun-f nen worden besteld: Australië 31 oktober; Canada 14 no-l vember; Indonesië 17 oktober; Neder landse Antillen (Aruba, Bonaire, Cura-I gao) 22 november; (Saba, St. EustatiusJ St. Maarten (Ned. gedeelte) 13 novem-I ber; Nieuw-Zeeland 23 oktober; Rhode-1 sië 8 november; Suriname 15 novem-I ber; Verenigde Staten van Amerikal 11 november; Zuid-Afrika 8 november,! Omtrent de data van verzending meti niet-rechtstreekse zeepostverbindingen I kunnen, in verband met de tijd van| verwerking in de transitlanden, inlichtingen worden verstrekt. CURSUSAVONDEN VOOR LEIDERS EN BESTUREN ZONDAGSCHOLEN Het streekbestuur Goeree-Overflak-| kee van de Ned. Herv. Zondagscholen c Geref. grondslag, heeft gedachtig aan| de instructieve cursusavonden die voi' jaar werden gehouden opnieuw over-l leg gepleegd met de JeugdwerkieiderJ dhr. A. J.. Terlouw. Daaruit is een in-I teresant cursusprogramma geresulteerd f Een oproep wordt gedaan tot leidiii8-| gevenden op en bestuurders van zon-I dagscholen om de cursusavonden bij t'l wonen. Ze worden gehouden In het Neii| Herv. Ver. gebouw aan de Ring te Mi<i-| delharnis op de volgende datums: Vrijdag 4 oktober 7.30 uur n.m. onder-| werp: „Welke kinderen hebben we vo ons?" Vrijdag 15 november 7.30 uur n-Hil onderwerp: „Ons programma voor het| Kerstfeest". Vrijdag 6 december 7.30 uur n-Wj „Wat doen we met het vrij verhaal?" Vrijdag 3 januari 7.30 uur n.m. „Vertellen is heerlijk werk". Vrijdag 31 januari 7.30 uur n.m. „Vertellen is moeilijk werk". Vrijdag 21 februari 7.30 uur n.m. „Vertellen is verantwoordelijk werk"- Vrijdag 14 maart 7.30 uur n.m, ,fl plaats van de zondagschool in het W'^ keiijk leven". Nadere inlichtingen kunnen bij dWj Terlouw worden ingewonnen. vangenen en ontslagen gevangenen e'ï hun gezinnen". Deze vergadering is duj niet als gebruikelijk op maandag, ma^'ï ditmaal op dinsdag. I

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 10