I reportages PREMIE SPAARPLAN De herberg „Het IJ Voor ons is sparen opeens een stuk aantrekkelijker... dank zij het Premie Spaarplan! nitijd met ^afcentie y^ orgels piano's mossel+ uersteege NIEUWS -^ Raad van State verzocht waterleidingmij. met uitvoering van fiuoridering te wachten l VERVOLGVERHAAL X Ook voor I FOTOGRAFIE I J. ZANE^STÜA I SOMMELSDIJK We sparen. En hoe! Mijn man en ik doen mee aan het Premie Spaar- plan en kopen nu jaarlijks samen voor 500 gulden spaarbewijzen. Straks krijgen we dat bedrag terug mèt de rente en... daar boven op dan elk jaar nog eens 100 gulden premie van dit nationale plan. Belastingvrij! Reken maar dat we met dat geld direct weer verder sparen... Basis voor persoonlijk bezit -f installaties UIT PE KSHHSH Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Dinsdag 24 september De tegenstanders van fluoridering winnen terrein Het is nu niet een particulier of een comité maar (N.B.!) de Raad van State die aan het Waterleidingbedrijf Midden- Nederland heeft verzocht de fluoride- ring van drinkwater op te schorten in de gemeenten Utrecht, De Bilt, Biltho- ven, Zeist, Driebergen en Soest. Dit is het voorlopige resultaat van het kort geding dat de farmacoloog prof. dr. Sorgdrager en Mr. G. J. M. Kortman aanspanden tegen de Staatssecretaris. De Raad v,an State heeft een beroep op een Ministeriële beschikking gehono reerd met eerder genoemd verzoek. „De tegenstanders, aanvankelijk als te nege ren querulanten beschouwd, hebben het afgelopen jaar de handen ineen geslagen en de argumenten bijgeslepen. De re sultaten zijn onvoorstelbaar, de ene ge meente na de andere „gaat om" en de bezwaren wegwuivende fluorverdedi- gers worden danig in het nauw gedre ven" zo schrijft het Utrechts Nieuws blad, daaraan haar bewering dat de te genstanders van fluoridering terrein winnen, ontlenend. Al in januari 1965 heeft de gemeente raad van Zeist haar fiat aan de fluori dering van het drinkwater gegeven maar, aan dat besluit is tot op heden nog geen uitvoering gegeven. Het comi té tot behoud van zuiver drinkwater te Zeist heeft vorige week een uitgebreid rapport aan het gemeentebestuur voor gelegd. Het rapport ging vergezeld van maar liefst 10.500 schriftelijke adhesie betuigingen; het gemeentebestuur werd gevraagd uit te spreken dat bij nader inzien fluoridering van het drinkwater ongewenst is en het derhalve in Zeist geen doorgang te doen vinden. Het Utrechts Nieuwsblad meent over dat rapport: „Zelfs de meest fervente voorstanders van gefluorideerd drinkwater zullen met ontzag aankijken tegen het lijvige werk stuk dat op tafel is gebracht door drs. Peter Alfred Delvaux (wetenschappelijk medewerker van de Rijksuniversiteit te Utrecht), Johanna Bergman-v. d. Burg, Leendert Andries van Walraven (arts), Dick Hutter (zenuwarts) en drs. Adriana Jacoba Brouwer-Mak. Voor wie die namen nog niet vol doende zeggen geeft het rapport nog een lijst van namen van deskun dig te achten tegenstanders in Zeist o.m. 22 artsen, 4 tandartsen, 2 internisten, 5 zenuwartsen, 2 vrou- wenart^n, 1 huisarts, 1 oogarts, 2 chirurgen en 1 anesthesist. Het rapport telt 17 pagina's en kreeg een lange lijst van geraadpleegde litteratuur toegevoegd. Tal van argumenten. Het rapport is geladen met tal van tegenargumenten tegen de fluoridering. Van de Wereldgezondheidsorganisatie - de Gezondheidsraad, de Ned. Maat schappij tot Bevordering van de Ge neeskunst en de gelijkgenaamde My tot bevordering van de Tandheelkunde die zich pro-fluoridering zouden hebben uitgesproken zegt het rapport: De Wereldgezondheidsorganisatie heeft indertijd een commissie aange wezen om over de fluoridering rap port uit te brengen. Aan het in 1958 uitgebrachte rapport ging de opmer king vooraf dat de inhoud niet zon der meer de beslissingen of het be leid van de Wereldgezondheidsorga nisatie weergeeft. Het ligt voor de hand dat een aanbe veling van de Gezondheidsraad door de Overheid en in het algemeen de ge meentebestuurderen in het bijzonder als richtlijn wordt aanvaard, wanneer deze Raad een in de medische wereld vrijwel onomstreden opvatting vertolkt of wan neer, zoals b.v. bij epidemieën bepaalde medische maatregelen, op het gevaar af dat ze onvolmaakt zijn volstrekt onont koombaar en onmiddellijk geboden zijn. Er is zo vervolgt het rapport echter niet de minste aanleiding voor de Gezondheidsraad om te arbitreren in wetenschappelijk zeer omstreden kwes ties en zonder dat er een acute nood situatie is. Nog minder aanleiding is er voor de Overheid om de burgers, medici zowel als anderen, de mogelijkheid tot een eigen beslissing te ontnemen. Bevreemdend. De opstellers van het rapport moeten wel bijzonder goed zijn georiënteerd. Het is hun bekend dat de Centrale Raad voor de Volksgezondheid niet ingeno men is met de terminologie van de Ge zondheidsraad en haar beweringen in de mond legt die niet zijn gedaan. De ge zondheidsraad ziet in de drinltwaterflu- oridering een vorm van „massale me dicatie". De Centr. Raad voor de Volks gezondheid meent daaruit af te moeten leiden dat de gezondheidsraad met „me dicatie" heeft bedoeld „een handeling in het belang van de volksgezondheid, ge grond op medisch inzicht en niet heeft gedoeld op een behandelen met of voor schrijven van geneesmiddelen. Terecht constateert het rapport hier dat „woor den in de mond worden gelegd die niet gebezigd zijn". Geen waarde aan statistieken. De voorstanders van fluoridering wij zen bij voortduring op Amerikaanse sta tistieken, die zowel de onschadelijkheid' als het nut van de fluoridering moeten aantonen. De opstellers van het rapport menen echter dat aan de betrouwbaar heid van bedoelde statistieken ernstig moet worden getwijfeld. Belangengroe pen hebben een zeer grote invloed op de samenstelling van de onderzoekteams en op de publicatie van de resultaten! On derzoekers die afwijkende resultaten publiceren worden zo wordt gezegd onder zware druk gezet. De voor naamste auteur van deze statistieken, de „vader van de fluoridering", H. T. Dean, heeft in 1955 en in 1960 onder ede verklaard zijn eigen statistieken van geen waarde te hechten! De statistieken die de onschadelijkheid van de fluori dering zouden aantonen zijn sterftesta- tistieken en geen statistieken van aan doeningen. Het rapport meent vele personen aanwezig die door een verschil lend vochtbehoefte en verschillend uitscheidingsvermogen - gevaar lopen de erkende veiligheidsgrens te over schrijden. Daarbij komt nog dat door de toenemende chemische verontrei niging van lucht, water, bodem en voedsel toch als steeds meer fluoi', naast andere stoffen ons lichaam binnendringt. Nog maar weinig is bekend over het synergisme met an dere chemicalieën. Recentelijk is er een zeer onrustbarende mededeling over gedaan: het conserveringsmid del ethyleen-oxyde kan met fluor een giftige verbinding vormen, het aan maken van een pakje soep met ge fluorideerd leidingwater kan daar door ernstige gevaren opleveren! Ook wordt verduidelijkt dat er een groot verschil kan zijn tusen van nature fluorhoudend water en kunstmatig ge fluorideerd drinkwater. Het komt er op aan welke ionen in het drinkwater aan wezig zijn oftewel welke zouten in het drinkwater geïoniseerd zijn en welke chemische verbindingen daaruit in het menselijk lichaam zullen ontstaan. Slechts uitstel. Wanneer er van vermindering van caries tengevolge van de fluoridering van het drinkwater gesproken wordt, dan dient men wel te beseffen dat hier onder vooralsnog verstaan zal moeten ff door P. de Zeeuw J.G.zn. N.V. Uitgeverij „De Banier" - Utrecht 37 „Dappere kerels toch, hè! zei Frans Ze hebben het dan toch maar voor elkaar gekregen als lansknechten de provoost te vergezellen naar mijn cel. Ik snap er nog niets van, hoe ze die kracht toer voor elkaar gekregen hebben". „Dat zullen ze je morgen wel vertel len, Frans, je moet je er nu niet over opwinden, want je maakt je onnodig moe!" „Da's waar ook, morgen, nou reken maar, dat we dan heel wat horen zullen en nog meer beleven". Frans sprong in zijn gesprekken van de hak op de tak en dat was te verkla ren uit de verwarde geestestoestand, waarin hij zich bevond. „Zeg Mieke begon hij weer zie ik er niet gek uit in deze mantel? Stel je voor, ik ben gekleed als de schrijver van messire provoost. Zeg, hoe staat dit pakje me?" „Dat zal ik je morgen wel eens ver tellen, Frans zei Mieke nu heb je meer dan genoeg gepraat. Het wordt hoog tijd, dat je gaat slapen. Vooruit, ga op die rustbank liggen en probeer te slapen". „En jij dan, Mieke?" „Met mij is het wat anders. Ik heb geen dagen en nachten in de cel gezeten, zoals jij". „Zeg Mieke, wat zullen de Praets toch wel zeggen?" „Praat maar raak, Frans, van mij krijg je geen antwoord meer. Je moet gehoorzaam zijn en gaan slapen. Toe Frans, doe het nu!" Werkelijk ging hij op één van de rustbanken liggen en Mieke haastte zich hem toe te dekken met een mantel en een deken. „Lig je zo goed?" „O Miekekleine Miekezeg weet je nog welweet je wel dat we vroeger twee deugnieten waren? Wat hebben wesamen een pret ge maakten. Frans pTaatte maar voort. Maar ant woord kreeg hij niet en zo praatte hij eindelijk zichzelf in slaap. In de werkkamer van Lieven de Smet waren alle zaken nu geregeld. Kobe en Nelis verlieten het huis van de schepen om de getrouwen in Antwerpen te gaan waarschuwen. En aan het eind van de rustbank, op een krukje, zat Mieke, en ze keek met grote tederheid naar het jonge, slapende gezicht van Frans Claes, haar vroegere speelmakker. worden een uitstel van enkele jaren. Grafieken laten zien dat na lOVa jaar waterfluoridering in Tiel 15 jarige Tie- lenaren evenveel met tandbederf aange taste contact vlekken hadden als 12-ja rige Culemborgers. Een Zwitserse onderzoeker kwam toen hij het officiële Amerikaanse cijferma teriaal zelfstandig tot een grafiek ver werkte zelfs tot het resultaat dat bij 15- jarigen in plaatsen met gefluorideerd drinkwater tweemaal zoveel nieuwe aantastingen optraden als bij 15 jarigen in plaatsen met ongefluorideerd drink water. Samenvattend: De opstellers zeggen niet te willen in gaan op spitsvondigheden aangaande de vraag of een maatregel als de fluoride ring van het drinkwater al dan niet in strijd is met de Waterleidingwet, maar bepalen zich tot de constatering dat de Waterleidingwet er niet in voorziet. Afgezien nog van de vrasg of de burgers feitelijk gedwongen zouden mo gen worden, met het leidingwater enige stof tot zich te nemen die een ander doel heeft dan het leidingwater deug delijk drinkwater te doen zijn, zijn on dergetekenden van mening dat een zo rigoureuze ingreep in de persoonlijke vrijheid in elk geval slechts dan discu tabel zou zijn, wanneer over de onscha delijkheid en het nut van deze maatre gel in redelijkheid geen verschil van mening mogelijk zou zijn, een deugde lijk alternatief zou ontbreken en boven dien de wet er uitdrukkelijk in zou voorzien; zeker wanneer men fluoride noch een geneesmiddel, noch een profy- lacticum, noch een voedingsmiddel noemt, maar het „fluorideren iets geheel eigens" vindt en daarmee vanzelf bui ten de bestaande wetgeving plaatst. On dergetekenden stellen, dat een gemeen teraad noch enige andere over heidsinstantie burgers feitelijk mag dwingen een stof te consumeren waar van dezen met reden aannemen dat zij hem niet van node hebben en dat hij hunzelf en hun nageslacht schade kan berokkenen, en/of waarvan zij weten dat hun arts deze mening is toegedaan. De Gezondheidsraad geeft in zijn rap port toe, dat de fluoridering „massale medicatie" oftewel ;,massale toediening van een prophylacticum" is. Daarmee heeft deze Raad, zoals de Centrale Raad voor de Volksgezondheid juist gezien heeft, zijns ondanks zelf aangegeven, waarom de fluoridering ontoelaatbaar is: medicatie immers behoort individu eel te zijn, is voorbehouden aan de be handelende arts, en zelfs deze mag haar normaliter niet tegen de wil van zijn patiënt, dus met dwang toepassen. Hoe men ook over zulke maatregelen moge denken, de oorzaak van het tand bederf wordt met de toediening van fluoriden niet aangepakt. Algemeen erkend is, dat caries niet ontstaat door gebrek aan fluor, maar door verkeerde voedingsgewoonten, en dat fluoridering dan ook caries niet zal verhinderen, doch slechts zal remmen. Terwijl enerzijds toegegeven wordt, dat, ook al wordt het drinkwater gefluori deerd, voor een doeltreffende bestrijding van caries een wijziging van onze voe dingsgewoonten nodig blijft, wordt an derzijds gesteld, dat bij ons westers le venspatroon fluoridering nu eenmaal onvermijdelijk zou zijn. Ondergeteken den vrezen, dat dit dubbelhartige standpunt ertoe zal leiden, dat de voe dingsvoorlichting niet voldoende aan dacht zal krijgen en dat fluoridering als een vervanging van verstandige voe ding beschouwd zal worden. Wanneer een gemeentebestuur zich geroepen voelt iets tegen het tandbe derf te ondernemen, dan moge het de voorlichting over een betere voeding met kracht ter hand nemen. In Mönch- weiler is dit met schitterende resultaten geschied. Daarmee is dan tevens ook de algemene gezondheid gebaat. Wellicht zou het overweging verdie nen, in navolging van de gemeente Den Haag een commissie in het leven te roe pen om een actie ter verbetering van voedingsgewoonten en mondhygiëne uit te werken en te begeleiden, welke actie met name op het vlak van voorlichting en opvoeding zou kunnen worden ge voerd. Misschien Is het Premie Spaarplan ook Iets voor ti. Even een briefl<aartje aan Premie Spaarplan, Postbus 51, Den Haag en u ontvangt vrijbiijvend een brochure over aile mogeiijl<heden (spaar- en effectenbewijzen, levensverzekeringen, hypo- theei<afIossingen,spaarl<asinschrijvingen,garantiel<redietaflossingen). Wiit u persoonlijk advies? Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Postkantoren, Banken, Borgstellingsfondsen, Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Spaarkassen, Levensverzekeringmaatschappijen, assurantie-tussenpersonen en de Sociale Verzekeringsbank zullen u graag alles over het Premie Spaarplan vertellen. Ds. J. T. Doornenbal schrijft in de Hervormde Kerkbode: Zelf ben ik nog niet met vakantie ge weest, en zoals 't er op 't ogenblik voor staat, zal er van al mijn mooie plannen wel niets komen. Dat is niet erg. Want een dominee in Oene is altijd met va kantie en ik heb vooral deze zomer geen groter vreugde gekend dan stil in de avond rond te gaan langs de landwegen, terwijl de duisternis viel en de hemel rood en geel kleurde in 't westen en de avondlampen begonnen te branden ach ter de korenvelden. Dan was de vrede volkomen, en had ik geen ander ver langen dan maar stil hier te blijven en nooit meer ergens heen te gaan. Alleen maar, het schijnt mijn lot te zijn altijd maar weer het dierbaar vaderland rond te racen en ik heb het ook deze zomer weer overvloedig moeten doen. Het kan mooi en goed zijn, maar het ik ook wel vermoeiend, eh 't maakt het gemoed wel erg onrustig. Ik heb vorige week de Noordzee gezien bij Katwijk en dat maakte me altijd gelukkig, ik heb mijn eerste gemeente weergezien, waar ds. Franken van Veessen eerlang de herder staf hoopt op te nemen en het dorp leek me mooier dan ooit te voren. Ik heb vrienden ontmoet, en zieken en ouden. Maar met dat al gaan de dagen voort en nadert het najaar. Weer een zomer voorbij, een oogst ten einde, en wat is 't nu nog? Ik weet niet hoe anderen het aanvoe len, maar het lijkt of met al die drukte van vandaag, al die vakantie en al die „ontspanning" en al dat geraus en ge- rees het leven al leger en oppervlakki ger wordt en de onvoldaanheid al groter. „Daarom is ons hart onrustig in ons..." Een mens zoekt „het" overal, maar vindt het niet. Altijd weer teleurgesteld. Omdat hij 't zoekt waar 't niet is en nooit kan zijn. Wij zijn de volheid kwijt waar we voor bestemd zijn. Dan is 't geen wonder dat we zoeken en verlan gen, maar eeuwig vergeefs. En 't ergste dat we de enige Bron voorbijgaan. Dat is een dwaasheid, een boosheid, een dubbele boosheid: „Dit volk heeft twee boosheden begaan. Mij, de Springbron van levend water hebben zij verlaten en hebben zichzelf bakken uitgehouwen, gebroken bakken, die geen water hou den..." Dan blijft er maar één ding over: Weerkeren waar we vandaan zijn ge komen! Want als dan de onvoldaanheid schreit naar God, dan blijkt Hij nog dezelfde, die nog nooit heeft teleurgesteld, maar altijd vervult: „De ellendigen en nood- druftigen zoeken water, maar er is geen, hun tong versmacht van dorst. Ik de Heere, zal ze verhoren. Ik, de God Is raels, zal ze niet verlaten". alle goede merken In één zaak Middelburg L.Delft 103-105 Tel. 01180-7684 Ook In Den Haag Groningen Heerlen O, DIE SERGEANT SCHWARTZ Frans had zich geen voorstelling kun nen maken van de manier, waarop het zijn vrienden gelukt was hem te bevrij den. Een wonder was dit niet, want zij hadden heel wat ingewikkelde maatre gelen moeten nemen, om zo'n plan op te stellen en uit te voeren. Ze hadden heel gauw uitgevist, dat de wacht elke week verwisselde en ook wisten ze spoedig dat juist die week de wacht bestond uit Zwitserse huursoldaten. Die kerels wa ren nog niet lang in Antwerpen, zodat ze nog geheel onbekend waren. Al gauw kwamen ze er achter, dat de sergeant, die de volgende dag met zijn mannen de wacht zou betrekken, Schwartz heette. De waard van één van de taveernes aan de haven, die tot de getrouwen be hoorde, had hun verteld, dat die Zwit sers in zijn zaak doorgaans hun vertier zochten. De sergeant Schwartz was zelfs een geregeld bezoeker van de ta veerne „De Pelikaan". Er kwam daar vaak een zigeuner meisje dansen, dat grote indruk op Schwartz had gemaakt. Toen Kobe en Nelis al deze inlichtingen hadden ingewonnen, gingen ze als ma trozen verkleed naar de taveerne, zo tegen de tijd, dat Schwartz altijd een bezoek bracht aan „De Pelikaan". Ze troffen het uitstekend. Het zigeu nermeisje voerde bij de muziek van gi taar en tamboerijn een Hongaarse dans uit en daar zat Schwartz gespannen naar te kijken. Schwartz was een echte oude houwdegen. Zijn gezicht was rood en verweerd en omrand door een baard, die al begon te grijzen. Op zijn voor hoofd had hij een formidabel litteken. Van der Stappen en Denecker gingen aan een tafeltje zitten, dicht bij Schwartz en toen het dienstertje hun kroezen voor de tweede maal gevuld had, gooide Van der Stappen een paar goudstukken op tafel. De sergeant keek er met verbazing naar. ,,'t Zit er aan bij jullie, geloof ik zei hij dat smijt maar net met goud guldens of het knikkers zijn. Je kunt zien, dat het schippersbedrijf aardig wat meer oplevert dan mijn hondebaantje. Zeg, hoe zit dat, kunnen jullie mij soms op je schip gebruiken?" Ze lachten alle drie en er ontspon zich nu een geanimeerd gesprek over de voor- en nadelen van het soldatenleven. Voorzichtig koersten de mannen op hun doel aan en toen hij meende, dat het ogenblik gunstig was, zei Denecker heel rustig, maar met nadruk: „Je kunt morgen duizend van die goudstukl^en in je zak hebben, sergeant Schwartz". De sergeant keek hem minachtend aan. „Zeg, houd jezelf voor de gek zei hij kort ik ben niet gediend van zulke grappen". „Dat begrijp ik vervolgde Denecker maar ik maak geen grappen. Het is dodelijke ernst. Mijn makker en ik zijn juist hierheen gekomen om je een voor stel te doen. Als jij dat voorstel aan neemt, krijg je op slag vijfhonderd goudguldens en als je ons van dienst geweest bent, krijg je de rest. Denk er om dat duizend goudguldens in deze tijd een kapitaal is, dat je nooit zult krijgen van de mannen voor wie jij je leven waagt". Schwartz keek de beide mannen aan zonder iets te zeggen. Blijkbaar moest hij dit eerst even verwerken en daarna vroeg hij langzaam: „Mag ik ook weten welk voorstel jullie me te doen heb ben?" „Deze taveerne is de plaats niet om je dat uit te leggen zei Nelis kunnen we niet met je naar huis gaan, daar kunnen we rustig praten". „Zeker, dat kan, mijn kamer is hier vlakbij, maar reken er op, mannen, als jullie mij voor de gek houden, dan zal ik met jullie afrekenen". Ze stapten alle drie op en Schwartz bracht hen op de tweede verdieping van een huis in een smalle straat, dicht bij de haven. Het vertrek, waar hij hen binnenliet, was heel sober gemeubi leerd. Er stonden een tafel en een bed, verder enkele stoelen en dan lagen er hier en daar wat militaire uitrustings stukken. Aan alles was te zien, dat de 'sergeant niet welvarend was. Toen ze gezeten waren, vroeg Schwartz hun met het voorstel voor de dag te ko- NED. HERV. KERK Beroepen te Hardinxveld A. StekeW burg te Lexmond; Benthuizen Nieuwpoort A. v. d. End te KootwijK,' broek; Eemnes J. Vlijm te Krimpen as» de IJssel; Monster Jac. v. Dijk Gort? dienstleraar te 's Gravenhage; Ede te Vroegindeweij te Katwijk aan Zee; ji speet W. Vroegindeweij te Katwijk'gjj Zee. Aang. naar Giessendam A. v. d. Vlii te Andel. Bedankt voor Zoetermeer J. Vlijm i Krimpen aan de IJssel; Gouderak J Mastenbroek A. v. d. Vlist te Atidel' Besoyen H. Koudstaal te Oudshoorn, Tange Alteveer. Na bevestiging öoj, Ds. K. Schaap te Noordoostpolder, im Ds. S. Seinen, gekomen van Zijderveij intrede alhier met CoU. 3 16. Delft: Alhier zijn moeilijkheden getf. zen omtrent het vervullen van eei dienst in de nieuwe wijkgemeente i]» Marcus kerk. Ds. C. A. Helms, predj. kant van een andere wijkgemeente ij Delft, zou voorgaan, doch kreeg van di betreffende wijkkerkeraad een liturm ter gebruik aangeboden, die hij onmoge. lijk kon hanteren, zonder met zijn ge weten in conflict te komen. Na medefc ling hiervan werd hem de toegang toi de kansel geweigerd en verzorgde een studentenpredikant Ds. J. W. Falken. burg de dienst. Een artikel over zaak van de hand van Ds. Helms, wetj door de redacteur van de Delftse keft. bode Ds. Beekenkamp geweigerd. GEREF. KERKEN Beroepen te Bedum H. Tien te Ede' Varsseveld J. Broersma te Westerbork' Hoogeveen en Castricum H. Juch te Ka- pelle; Raamsdohk, Scharendijke Klaaswaal J. Put, kand. te Gouda. Aang. naar: Huizen C. Boerma te Rot. terdam; Wageningen W. Honig te Schar- negoutum. Bedankt voor: Kampen J. Vlaardin- gerbroek te Ermelo; Delfzijl G. Oppi te Delft; Serooskerke F. Spoelstra te Bleiswijk. Ds. M. Bosscha te Hoogeveen 1 tijdens een kerkdienst, een beatbanj laten optreden. Een aantal kerkgangers heeft toen het kerkgebouw verlaten. Dt kerkeraad heeft zich over deze zaak be raden. Twee ambtsdragers v,an kerk vai Sneek, de heren C. Altena en W. Ade- ma en een ambtsdrager van de kerk van Balk, de heer D. v. d. Wal hebben zich met een open brief tot de Synode wend, waarin zij hun verontrusting uitspreken over de gang van zaken birr- nen de Geref. Kerken, met name wat het Schriftgezag betreft, door Genesis 1-3 thans discutabel te stellen, door te rug te komen op de uitspraak van dt Synode van Assen in 1926 en het toela ten van publicaties van de hand van Dr. H. Kuitert. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Haulerwijk J. v. Bentheri te Ulrum; Gouda C. J. Smelik te Bun schoten. Bedankt voor Sneek G. Mulders te Murmerwoude. Ds. G. Koopman. Tengevolge van vreselijk auto ongeval, overleed Ds. G, Koopman, luchtmachtpredikant te 's Gravenhage. Na in Amsterdam gepreelil te hebben, slipte zijn auto op de Haag weg en kwam met een lichtmast aanraking, waarop de auto ontplofte en in brand vloog. De predikant verbrand de geheel. Ds. Koopman was 55 jaar. Hij aanvaardde het ambt in 1938 te Oni Loosdrecht, ging in 1943 naar Harden- berg en verbond zich in 1946 aan kerk van 's Gravenhage. In 1966 werd hem eervol emeritaat verleend i-v-m zijn benoeming als luchtmachtpredikarrt CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Amsterdam-Nieuw- West J. H. Velema te Apeldoorn; Nun- speet M. C. Tanis te Barendrecht. Tweetal te Maarssen C. v. d. Weele te Huizen en H. Westerterp te Mid- wolda. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Zeist J. Weststrate te Me liskerke; Wageningen A. Verhoef te Barneveld; Leiden J. v. Haaren te Amersfoort; 's Gravenhage-Zuid J. Weststrate te Meliskerke. Tweetal te Rotterdam-Zuid G. v. i Noort te Capelle en J. Weststrate te Me liskerke. Bedankt voor Middelharnis J. v. Haa ren te Amersfoort. MELISKERKE Beroepen. Ds. J. C. Weststrate alhiei ontving een beroep naar de Geref. Ge meente te Veenendaal. me.i. Dat deden ze niet direkt. Ze wil den dat Schwartz hen helpen zou Fraffi te bevrijden en wanneer de kerel hier op niet zou ingaan, zouden zij zich hei ben blootgegeven, en dan was het nrei Frans en met hen gedaan, 't Kon oot zijn, dat hij schijnbaar op hun voorste' inging, maar hen zou verraden, en waren ze ook verloren. Daar stond te genover, dat het bezit van duizend goudstukken geen kleinigheid was. Schwartz was maar een huursoldaat, d zich voor de Spanjaarden niet interes seerde. Hier kreeg hij nu de kans vooi zijn leven onder de pannen te komen- Er was echter ook een kans, dat i^ man wel graag het geld had, maar voo! het risiko dat hij zou lopen, terugdeins de. Eindelijk waagde Van der Stappe" het. „Kijk eens begon hij de zaak deze. Mijn vriend en ik willen een S^ vangene bevrijden. Waarom we dat wil' len, zal jou niet interesseren. Maar i dit doel te bereiken, zou je twee va» jouw lansknechten moeten vervange» door ons beiden. Verder moet je er voü zorgen, dat wij de provoost naar gevangenis moeten vergezellen, als lii komt, om die bepaalde gevangene efl verhoor af te nemen. Dat is alles. Als j dat voor elkaar kunt krijgen zijn duizend goudstukken van jou!" (Wordt vervolgd

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 2