EIIAnDEtl rtlEUWS Burg. Smith opende nieuw liungalow|Barl( ,Olexander' te Ouddorn pasfoto's Rhodesiazending opgericht Achter de grenspaal Nog te vroeg om over afzetmogelijk heden boterconcen- traat te oordelen ORQelS m öe ,,QOuöen öelta" Plaatselijk nieuws „Het belooft iets groots te worden" Plaats voor 55 bungalows X Ook voor Tienjarig bestaan van liet bejaardenwerl( der N.C.Y.B. Diekhuusnieuws Zierikzee, Lutherse kerlc Vrijdag 20 september 1968 No. 3722 FOTOGRAFIE J. ZANDSTRA SOMMELSDIJK 'leu- Unen pe grote koppen boven het nieuws uit Tsjecho-Slowakije in de dagblad pers zijn verdwenen. Men komt nog wel berichten tegen over de toestand in dat land, doch ze worden schaarser en ook ^eer onbetrouwbaar, omdat de censuur de duimschroeven steeds vaster aan- (jraait, waardoor het de Tsjechische pers onmogelijk wordt gemaakt om het juiste nieuws naar buiten te brengen. De leiders trachten het volk duidelijk te maken, dat het nu eenmaal zo moet «aan, doch volgens de voortdurende aanvallen in de Russische dagbladen doen Dubcek en de zijnen het eigenlijk nog niet goed genoeg. pe duizenden doden ten gevolge van de aardbevingsramp in Perzië zijn weef vergeten en de strijd tussen Humphrey en Nixon op hun weg naar het Witte Huis vraagt nog nauwelijks de aandacht. Ondertussen duiken weer berichten op over nieuwe spanningen in het Midden- Oosten, waar de grensincidenten tussen Israël en Egypte en Jordanië nieuws zijn voor de wereldpers. Nieuwe spanningen. Nu ruim een jaar na de „kleine oor log" tussen de Arabische landen en Is raël gaat Egypte zich weer roeren. Het heeft er alle schijn van, dat hier meer achter zit dan ogenschijnlijk het geval Is. Het zou werkelijk niet verwonderlijk zijn, wanneer Rusland natuurlijk heimelijk op de achtergrond hier de tegenspeler van Israël is. Het (politieke) vuurtje stoken ligt de Sovjet - leiders wel, zeker indien het er om gaat de aan dacht van zichzelf bij eigen handelen af te leiden. President Nasser van Egypte, wiens leger na de smadelijke nederlaag in 1967 weer door Rusland is bewapend, heeft tijdens het weekeinde „dappere" taal gesproken. Voor zijn eigen (socialisti sche) partij er bestaat in Egypte trouwens maar een politieke partij (dat is dan „democratie" naar communistisch model) heeft hij verklaard, dait alles zal moeten \»orden gedaan om de bezet te gebieden van zijn land te bevrijden. Het Egyptische leger is volgens hem weer sterk genoeg om elke aanval het hoofd te bieden. Het Zionisme De Egyptische president had ook een verklaring voor het gebeuren in Tsjecho Slowakije. Het Zionisme had, aldus be weerde Nasser, de contrarevolutie in Tsjecho-Slowakije op touw gezet. Daar mede heeft hij getoond de les uit Mos kou goed te hebben geleerd. Immers ook Russische kranten en die uit andere communistische landen hebben de joden aangewezen als de „daders" van contra revolutionaire bewegingen. Zelfs de Amerikaanse presidentskandidaten wer den er door Nasser bijgesleept om zo genaamd te bewijzen, dat ook zij het van de joden moeten hebben. Het getuigt toch van slechte staats- mans wijsheid om anderen zo klakke loos na te praten. Het was voor Nasser heel gemakkelijk om dat te doen, aan gezien, naar zijn oordeel, de joden toch van alles de schuld dragen. Wanneer de strijd weer ontvlamt in het Midden- Oosten, zal Israël vanzelfsprekend de grote „boosdoener" zijn. Kosten eventuele reclamecampagne niet van directe invloed op prijs pakje. Het is thans nog te vroeg om een oor deel uit te spreken over de afzetmoge- lijlAeden van boterconcentraat. Dit ant woordt de minister van landbouw en visserij, ir. P. J. Lardinois, o.m. op schriftelijke vragen van het Tweede Ka merlid, dhr. S. van der Ploeg. "Van de op 5 augustus j.l. beschikbaar gestelde 5.000 ton koelhuisboter tegen sterk ver laagde prijs, ten behoeve van de berei ding van boterconcentraat voor keuken gebruik, was op 31 augustus j.l. 400 ton aan fabrikanten afgeleverd. Men dient i^ij de beoordeling van dit cijfer reke ning met het feit te houden, dat de fa brikanten van boterconcentraat op het ogenblik nog experimenteren met de Produktiemethode, desamenstelling, de verpakking en de prestatie van dit voor ons land nieuwe produkt. ne bewindsman deelt voorts mede, dat de door de Europese Commissie ver strekte machtiging tot beschikbaar stel len van deze 5.000 ton koelhuisboter soortgelijke machtigingen werden ook verstrekt aan de Duitse Bondrepubliek en aan België een overgangsmaatre gel is, vooruitlopende op de door de E.E. G.-ministerraad vóór 1 oktober 1968 te nemen besluiten inzake de afzet onder bijzondere voorwaarden van ca. 150.000 ton boter in de E.E.G. In beginsel is de Raad reeds overeengekomen, dat één van de bestemmingen hiervan de leve ring aan consumenten in de vorm van boterconcentraat zal zijn. Het is de bewindsman niet bekend hoe\reel de onpersoonlijke reclamecam pagne gaat kosten, die het Produktschap voor Zuivel overweegt ter introduktie van dit nieuwe produkt. De besprekin gen in het Produktschap over de aard en de omvang van deze campagne, uit te voeren door het Nederlandse Zuivelbu- reau, zijn nog niet beëindigd. Aangezien de kosten, verbonden aan een dergelijke propaganda-actie ten laste zullen komen van het budget van het Nederlands Zui- velbureau, bestaat er geen direct ver- hand tussen de prijs per pakje boter concentraat en de kosten van de recla mecampagne. Grensincidenten Men behoeft werkelijk niet vreemd op te kijken, in dien de herhaalde scher mutselingen aan Israels grenzen uitlo pen op een nieuwe oorlog. De grensin cidenten van de jongste tijd zouden daarvan weleens de voorlopers kunnen zijn. Ook die incidenten zouden naar Nassers overtuiging door Israël zijn uit gelokt en naar zijn verklaring is Israël bezig een nieuwe oorlog voor te berei den. Gelukkig heeft Israël op al die be weringen in duidelijke taal gereageerd. De Israëlische minister van buitenland se zaken, Eban, heeft verklaard, dat de berichten over een nieuw offensief van zijn land vals zijn. Hij hoopte, dat de Egyptenaren zich er nie,t door zouden laten opruien. De „held" van Israël, de minister van defensie generaal Dajan, sprak van een fatale vergissing, wan neer Egypte zou menen tot geweld te moeten overgaan om de crisis in het Midden Oosten tot een oplossing te brengen. Het zou zeker te wensen zijn, wanneer de Egyptenaren het hoofd lïoel houden en zich niet laten meeslepen door de taal van hun president. Het stoken van Nasser werkt er niet aan mee, terwijl ook veel afhangt van het geduld van Israël, dat zich niet ontziet snel tot re presailles over te gaan. i Moge de (gewapende) vrede rondom de Middellandse Zee bestendigd blijven, want er is al onrust genoeg in de wereld. MIDDELHARNIS Het was voor de bejaarden van Mid- delharnis en Sommelsdijk woensdag 11 september een gezellige dag. In verband met het 10 jarig bestaan van het bejaar- denwerk der N.C.V.B. had het comité en het bestuur een reisje georganiseerd. Hiervoor hadden 140 bejaarden zich opgegeven, er gingen .ook 20 helpsters mee. Om half twee vertrokken 2 bussen en 19 auto's, de reis ging via de Greve- lingendam naar Bruinisse en Zierikzee om de Zeelandbrug over te gaan naar Veere. Eerst werd thee aangeboden in Hotel „Kamperduin". Om vervolgens een rondrit door Veere te maken en vandaar naar Middelburg te gaan. De reis ging vervolgens naar Vlissingen waar we de woelige zee zagen vanaf de Boulevard. Vervolgens reden we terug naar Middelburg, richting Goes en gin gen we door Wilhelminadorp met zijn mooie poldergezicht. En tenslotte kwa men we weer op de Zeelandbrug te recht. Nu was de reis bijna ten einde doch er wachtte nog een verrassing. Er werd namelijk opgehouden bij hotel „de Blauwe Keet", waar ons een heerlijke maaltijd wachtte, wat bijzonder in de smaak viel. Er werd nog een woord van dank gesproken, door een van de be jaarden tot het Comité en bestuur van de N.C.V.B. voor deze zeer gezellige middag. Zo keerden wij half tien zeer voldaan naar huis. Dit mag nog wel vermeld worden dat auto's en bussen gratis waren aangebo den. Heel veel dank voor deze spon taniteit. Een reisgenoot. OUDDORP Uitslag Neufvilles 7 - 9 - '68. In con cours 266. Gelost om 9.10. Afstand 142. 062. Eerste duif was binnen om 11.19.15 m.p.m. 10.99.10. C. Venneman 1-15-29-31P. Mierop 2-4- 5-7-11-13-18-19-21-23-26-28-33-34-38 47-48; C. J. Tanis 3-25; K. v. Wijk 6-36; W. Kievit 8-39-51; A. Klijn 9-41; C. H. Tanis 10-27-44; A. J. Klink 12; H. Kleijn 14; B. Dorsman 16-42; A. Knape 17-52; K. Breen 20-45-46-50; A. v. d. Bok 22- 30-43-53; J. Kaptijn 24-49; Joh. Grinwis 32; M. C. Santifort 35-40. Te Lisse is dezer dagen opgrericht de stichting „Rhodesia"-zending. Voorzitter is de heer L. de Boer te Urk, secretaris de heer E. Prosman te Driebruggen en penningmeesteresse mevrouw M. A. Mijnders-v,an Woerden te Lisse. Deze stichting moet niet verward worden met de stichting Mbuma-zen- ding (voorzitter A. de Redelijkheid), die steun biedt aan de zending in Khodesië van de Vrije Presbyteriaanse Kerk van Schotland. De „Rhodesia"-zending beoogt een fi nanciële basis te geven aan de arbeid van de heer J. D. van Woerden, nu deze de Schotse zending in Rhodesië verlaten heeft en zendeling is geworden van de door hemzelf opgerichte „Ebenezer Bij bel Zending". In de commissie van aanbeveling en advies zit naast drie Nederlandse pre dikanten ook ds. P. E. S. Smith (Pre toria), assessor van de Gereformeerde Oecumenische Synode, die vorige maand in Lunteren vergaderde. Minstens in een ding is het bunga lowpark „Alexander" te Ouddorp exclu sief, het werd niet aan het begin maar juist aan het ednd van het vakantie seizoen geopend. Burgemeester Smith die woensdagmorgen de opening ver richtte voerde omdat hij bij de aan wezigen hierover ook vraagtekens ver moedde snel een motief aan dat het allemaal toch weer aannemelijk maak te. De exploitanten, zich noemend de „Bouwcombinatie 1964" kunnen nu aan de geïnteresseerden aan nog maagdelijk terrein en derhalve nog een reeks van mogelijkheden presenteren. Er staan nog slechts 3 van de 55 te verwachten bungalows maar er was woensdagmor gen niet zo heel veel fantasie voor no dig om het complete park voor zich te zien. Met een bungalow van f 17000, en een bedrag aan erfpacht van zeven a achthonderd gulden per jaar zit men er bepaald op de eerste rang. Door burgemeester Smith werd een en ander uit de wordingsgeschiede nis van het bungalowpark verhaald waarbij dhr. Smith verzuchtte dat het in ons lieve landje nogal wat papier kost voordat alles in het gelid staat. Toch konden op 30 juli de eerste bouw vergunningen worden afgegeven en uit het feit dat er al van de 13 uitgege- van vergurmingen 11 zijn gehonoreerd leidde de burgemeester af dat het park voor de toekomst veel beloofd. Niet on genoemd liet de burgemeester de voor treffelijke outillage die het terrein rijk gaat worden, het ligt langs goede ont- sluitingsweigen, er komt riolering, een kampwinkel en ontspanningsmogelijk heden. „Het beloofd iets groots te worden maar dat zal ook nodig zijn" verklaar de burg. Smith vooruitziend op de rea lisering van de grootste plannen rond om het Grevelingenbekken. Spreker maande vooral te waken tegen een wanverhouding tussen de bebouwing op „het oude land" en de ultra moder ne verschijningsvorm van de recrea tie in de Grevelingenbekken. Daarvoor riep hij dan ook de medewerking van de directie van „Alexander" in. Te vens wees de heer Smith er wellicht ten overvloede op dat de recreant prijsbewust gaat worden, hij wil een prijs betalen maar hij wenst daarvoor ook optimale gebruiksmogelijkheden. Een goede raad was ook te zorgen voor voldoende beplanting al lijkt het aan brengen daarvan in beginsel een onren dabele investering. Spr. besloot zijn „adviserend openingswoord" met de wiens dat het zowel de exploitanten als de toekomstige bewoners van het park goed zal mogen gaan en dat ze zullen mogen genieten van een goede va kantie te midden van een unieke na tuur. Het hijsen van de 'driekleur en de „kampvlag" maakte de opening een feit. „Stuurmans kuns t" Door dhr. A. de Reus, Pres. dir. van de Bouwcombinatie, werd burg. Smith daarop danlt gebracht voor de ope ning en het vele voorbereidende werk dat hij zich terwille van het park heeft willen getroosten. Spontaan wilde dhr. de Reus de burgemeester dan ook alle lof toespelen. „U hebt zich zo zei dhr. de Reus ingezet voor de detailplan- nen en hebt de bouwvergunningen in razend snel tempo de ambtelijke mo lens laten passeren. „Op Ouddorp ge beurt veel" meende dhr. de Reus te kunnen zeggen", als er op korte ter mijn iets te bewerkstelligen is dan zullen college en raad dat niet nalaten." Een sterk argument voor stichting van een bungalow park als „Alexan der" er een is vond dhr. de Reus in een uitspraak van de Commissaris in Zeeland, Mr. van Aartsen. „Wij dienen zo heeft de commissaris betoogd ervoor te zorgen dat de dagrecreant een plaats kan vinden op het nieuwe terrein (Grevelingenbekken). Voor de verblijfsrecreant zullen wij een plaats moeten maken binnendijks." Wat pro zaïsch vervolgde dhr. de Reus: „De laatste tien jaar heeft de rasechte Oud- dorper een rijpingsproces moeten door maken wat de recreatie betreft. De bevolking zal de recreant opnemen in haar gelederen en de recreant zal zich temidden van dit ijverige volk thuis gaan voelen. Voor de recreant zullen er hechte banden met Ouddorp ge smeed worden. De plaatselijke overheid heeft de moeilijke taak de recreant en de inwoners naar elkaar toe te laten groeien, alleen een voorzichtig en juist beleid zal de recreatie voor beide part ners doen slagen". Als blijk van waar dering bod dhr. de Reus de burge meester „ter herinnering aan zijn stuur manskunst" twee scheepslantaarns aan, een voor stuur- en een voor bakboord- zijde. In zijn dankwoord betrok spr. inzonderheid de toekomstige bewoners, de emgo, waterleiding en vooral ook de makelaar Kramer die met de ver koop van de bungalows is belast. De bungalows De bungalows bevatten een zitka mer, twee slaapkamers, een kinderka mertje, een aardige keukentje, douche cel, toiletruimte en een bergruimte. De buitenwanden zijn bespoten met een muurcoating waarop een garantie van 10 tot 15 jaar gegeven wordt. De coa ting maakt de buitenwanden tegen alle weersinvloeden toestand. De bungalows zijn dubbelwandig, de isolatie is blij kens TNO proeven 2V2 maal zo groot als die van een traditionele stenen spouwmuur! Het gezelschap kon na de opening de bungalow waarin dhr. Kra mer een bijkantoor heeft gevestigd uit voerig bekijken. De lunch Omdat het toeven in de vrije natuur toch ook weer hongerig maakt werd in restaurant „'t Schouwtje" een voor treffelijke lunch aangericht. Daar werd o.m. het woord gevoerd door dhr. J. C. Komtebedde, voorzitter van Oud- dorps V.V.V. Dhr. Komtebedde toonde zich er zeer verheugd over dat het kamp „Alexan der" van start is gegaan, hij hoopte dat ook de andere Q gebieden spoedig tot ontwikkeling zullen komen. Dhr. Oostveen, secretaris van de Ka mer van Koophandel te Dordrecht vond een en ander gehoord hebben als toekomstig bewoner de vooruitzich ten helemaal niet ongunstig en mr. Lodder bood een reddingsboei aan om aan de vlaggemast een mast van een botter te bevestigen! MIDDELHARNIS Uitslag P.V. de Reisduif vanuit Quievrain. Laatste vlucht van dit sei zoen. ^W. de Vos 1, 2, 9, 10, 13, 19, 20, 30, 32. J. Jongejan 3, 17. H. de Vos 4, 6, 11, 18, 23, 25, 26. P. J. v. d. Slik 5, 8, 14, 24, 28. C. Vroegindeweij 7, 12, 22, 38. J. Kievit 15, 27, 33. C. Polder 16, 21. H. Bienefelt. 29. P. Mans 31. J. Vis van Heemst 34. P. Vijf huizen 36, 37. SOMMELSDIJK Mannenkoor „Ons Koor" geeft radio concert Op zaterdagavond 28 september van 19.05—19.30 uur geeft het Mannenkoor „Ons Koor" te Sommelsdijk een con cert voor de radio K.R.O. 402 meter. Het programma ds als volgt: 1. Alter Baum. Ernst Honegger. 2. Popule meus du Palestrina. 3. Gloria. Gerrit Zoon. 4. Veni Creator Spiritus. Alphons Diepenbrock. OUDDORP Dom- en Schaakvereniging „Ontspanning" te Ouddorp Op maandag 23 september a.s. wor den alle jeugddammers weer om half zeven in de bovenzaal van het Vereni gingsgebouw aan de Stationsweg ver- w^acht. Tevens bestaat op die avond nog ge legenheid tot het aanmelden van nieu we leden. Oök op de oud-leden, zowel dammers als schakers, wordt hierbij nog eens een beroep gedaan de vereni ging te steunen met een hernieuwd lid maatschap. IR. C. N. VAN DIS COMMANDEUR ORDE ORANJE-NASSAU Dinsdagmiddag heeft de minister van binnenlandse zaken, mr. H. K. J. Beer- nink, in de werkkamer van de voorzit ter der Tweede Kamer, ir. C. N. van Dis, fractievoorzitter van de Staatkun dig Gereformeerde Partij, de onder scheiding uitgereikt behorend bij zijn benoeming tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. De heer Van Dis is dezer dagen 75 jaar geworden. MIDDELHARNIS Afdeling muziek Zang 'en solozang Steeds meer jongens en meisjes wil len een eigen zang, waar ze liedjes kun nen zingen naar hun eigen stijl en rit me. Gelukkig is er in deze tijd ook kans voor. Op elke vrijdagavond 8 uur zal er een zanggroep komen. Jongelui die er meer van willen weten of zich er voor willen opgeven kunnen terecht op het Diekhuus. Ook degenen die zich willen bekwamen in solo zang kunnen dan terecht. A.M..V Er is nogal eens verwarring bij de A.M.V. les over de leeftijd. Maar de bedoeling van de A.M.V. clubs is dat jongens en meisjes van minstens ze ven jaar algemene muzikale vorming ontvangen. Het is uiteraard als minium eis te stellen dat ze kunnen lezen en schrij ven. Aanmeldingen voor de nieuwe A.M.V. via het kantoor. Inschrijfgeld f 1, kontributie per keer f 0,50. Dammen Er zijn al jongens die popelen van ongeduld om weer met het dammen te beginnen. Gelukkig duurt dat niet zo lang meer. Voor de jongens die het nog niet weten op maandag 23 sept. om kwart voor zeven begint het weer. Jon gens die er nog op willen komen kun nen zich er nog voor opgeven. Engelse boekjes Walter en Connie Deel I Wie heeft er voor het Diekhuus nog een boekje van Walter en Connie deel I? Graag zouden wij dit van u over nemen. Ruilbeurs Eindelijk tot grote verrassing van al le verwoede zamelaars, kunnen wij me- delen dat de ruilbeurs weer begint. Elke laatste zaterdag van de maand kunnen er postzegels, suikerzakjes, lu- cifermerken enz. worden geruild. Op zaterdag 28 sept. 's middags van 12 uur is het geopend. Het gebouw van de Lutherse Kerk te Zierikzee was oorspronkelijk een gedeelte van de „Hof van Ravestein", en in eigendom van Adolf van Kleef, Heer van Ravestein. Toen het complex in Stadsbezit kwam, werd een gedeelte als Vissers Gildehuis ingericht, met een vergaderkamer voor de Gildebroeders en verder: om door Oude Mannen en Vrouwen van dat Bedrijf te wor den bewoond". In 1713 vond een verbouwing plaats waardoor een gedeelte van het „St. Pieters of Vissehershuis tot een Kerk voor de Luthersen werd geschikt". Van deze Kerkruimte maakten ook de Doopsgezinden gebruik. „In 't jaar 1734 hebben de Opzienderen deezer Gemeente van de Overheid der Stadt de Vrijheid verworven, om die van hunne Gezinte te mogen aannemen in den Ondertrouw en voorts in den Huwelijken Staat te bevestigen, mitsgaders Vrydom van Wyn - Excijns voor het Avond maal en van de Stadsbelasting op de Turf". Het Kerkgebouwtje werd in 1755 vergroot. In 1778 bouwde Joh. Mittenreiter uit Leiden, een orgel voor deze Kerk. Door de watersnood van 1953, ontstond aan het binnenwerk van het orgel, zware schade. De Zweedse orgelrhaker Olaf Hammarberg, bouwde in opdracht van het Rampenfonds, een geheel nieuw instrument. Het oorspronkelijke front, waarvan de pijpen vernieuwd werden en de orgelgalerij uit 1778, konden behouden blijven. De dispositie luidt: Manuaal 1. Prinzipal 8. Rohrflöte 8. Oktave 4. Ged. Flöte 4. Oktave 2. Manuaal 2. Gedackt 8. Rohrflöte 4. Prinzipal 2. Oktave 1. Sesquialtera 2 st. (vanaf a kl. oct.) Pedaal. Subbas 16. Ged. Pommer 8. Regaal 4. Koppelingen: 1-2 en P.-l. Manuaalomvang: C - f 3. Pedaalomvang: C - f 1. Systeem: mechanisch. De orgelgalerij doet tevens dienst als „klankbord" boven de preekstoel en toont in prachtig houtsnijwerk de „Lutherse Zwaan". De Zwaan geldt al van ouds als „Symbool van Profetie". Luther zag de Kerk als een Zwaan: met beide brede voeten staande op de aarde en haar werk in stilte ver richtend. De bijzondere voorliefde die hij voor dit zinnebeeld had, vindt waarschijnlijk haar oorsprong in de martelaarsgeschiedenis van Johan nes Huss. Deze Praagse hoogleraar, die van ongev. 1369 - 1415 leefde, verzette zich krachtig tegen de wantoestanden die in de R.K. Kerk van zijn tijd, heersten. Huss werd uit zijn ambt ontzet en tenslotte, in 1415, tot de dood op de brandstapel veroordeeld. Volgens de overlevering moeten monniken, die bij de executie aanwezig waren, gezegd hebben: „Wat zal deze Gans heerlijk sudderen". (Toespeling op de naam Hus- Gussel: Jonge gans.) „Zeker, maar uit zijn as zal eens een Zwaan verrij zen" was het antwoord van Joh. Huss. De speeltafel van het orgel bevindt zich aan de achterzijde van de orgel kas. De manualen hebben donkere onder en lichte boventoetsen. Het pe daal heeft donkergekleurde boventoetsen, de ondertoetsen zijn hier blank. Links en rechts van de manualen en de lessenaar zijn de registertrekkers geplaatst. Links van de orgelkas is, tegen de binnenkant van de galerij het volgende opschrift bevestigd: J. F. Schmidt Mr. Orgel- en Instrum,entmaaker te Gouda. 18 3/3 00 no. 9 Waarschijnlijk duidt dit op een verbouw van het voormalige instrument. (Betrouwbare gegevens ontbreken). Verder zijn in de achterwand van de orgelkas, uitneembare panelen ge maakt, waardoor het pedaaltongwerk: Regal 4 (van hout gemaakt) gemak kelijk te bereiken is. Bas Wijnands.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 9