Ds. J. T. Cazander verbond zich aan Herv. Gem. Middelharnis RIHxx klankrijk de beste mosselHh versteege I fotocopieën Nieuws Fin De herberg „Het 11" „Wij dan prediken U Christus" Bij de vernieuwing van Campfens Confectie IVBiddelharnis Aan allen die in de land- en/of tuinbouw werkzaam zi]n gee X Ook voor X X Klaar terwijl U wacht. X X FOTOGRAFIE I J. ZANDSTRA 1 SOMMELSDIJK UIT DS KSRKSN Witte wijn voor de zwijnen ind- e VERVOL.GVERHAAL Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Dinsdag 17 september In de morgendienst waarin ds. T. J. Cazander werd bevestigd als predikant der Ned. Herv. Gemeente van Middel harnis werd de gemeente door de beves- tiger, ds. v. d. Heuvel uit Waddinxveen bepaald n.a.v. Mattheus 12 vers 41 b bij de bekering van Ninevé op de dringende oproep door de profeet Jona. Het volk van Ninevé heeft zich onder de dreiging van het aangezegde oordeel bekeerd waardoor het door God werd afgewend. „En ziet" zo kon ds. v. d. Heuvel de Herv. gem. van Middelharnis verzekeren „meer dan Jona is hier!" Ook ds. V. d. Heuvel maande tot be kering en waarschuwde tegen verhar ding als zijnde een verschrikkelijke zon de die in de richting gaat van de on vergeeflijke zonde tegen de Heilige Geest. Ninevé bekeerde zich maar die had maar veertig dagen een predikant hier zijn er die hebben al meer dan veertig jaar de dominee gehoord en zij hebben nog steeds geen acht geslagen op de fluittonen van het Evangelie" vergeleek hy, „U ontvangt nu weer een gezant van Christuswege aan wie de bediening der verzoening gegeven is. Door zijn dienst is meer dan Jona onder u als een teken niaast de prediking dat oproept tot bekering". In de middag- dienst deed ds. Cazander intrede met een prediking n.a.v. 1 Korinthe 1 vers 23 en 24: „Doch wij prediken Christus, den Gekruisigde, den Joden wel een ergernis, en den Grieken een dwaasheid; maar hun, die geroe pen zfl'n, beiden Joden en Grieken, prediken wij Christus, de kracht Gods en de wijsheid Gods". In zijn prediking stond ds. Cazander stil bij de zonden die er ook in de mooie gemeente van Korinthe waren, het was een gebroken gemeente waaraan Paulus zijn brief schrijft, er worden zonden be dreven tegen de huwelijksmoraal, er is zedeloosheid, misbruiken rondom de Avondmaalsijedienlng enverdeeld heid, er zijn stromingen. Inmiddels is de tijd voortgeschreden maar zijn de pro blemen dezelfde gebleven waarom ds. zich geen illusie maakte van wat in de boezem ook van de gemeente van Mid delharnis leeft. De allesbeheersende vraag waarvoor Paulus zich gesteld ziet is de vraag hoe het pad van de ge meente naar Christus zuiver kan wor den gehouden. Paulus past in zijn brief een „tactische manoeuvre" toe, hij schrijft de gemeente dat hij niet geko men is om te dopen maar om het Evan gelie te verkondigen, hij zegt: „Wij pre diken u Christus". Daarmee veroordeelt Paulus die „partijvorming" die in Ko rinthe had plaat gehad, de een was van Paulus, de ander achtte zich van Apol- los en er waren er van Céfas. Met het persoonlijke „wij" wil Paulus zich niet op de voorgrond plaatsen, hij veroor deelt er de partijvorming, de wijsheid van het vlees mee en merkt het als zon de aan dat de gemeente die hij stichtte zich intern verscheurt. Overigens wist ds. deze zonde ook actueel aanwezig, de een is van deze dominee en de ander hangt die dominee aan die het weer an ders zegt... hij betreurde het dan ook dat in de kerk kennelijk meer aan partijvorming wordt gedaan dan in de politiek. „In de dagen van Paulus en in onze dagen wordt gedacht dat de prediking van het Evangelie een dwaasheid is en de bediening van het Woord is sterk in discrediet geraakt, prediken (schreeu wen, jubelend verkondigen) is echter een gegeven zaak waar een prediker niet onderuit kan en toch is het geen dwangbuis maar integendeel, een liefe lijke band, een proclameren van wat God ons wil doen toekomen", zo ver klaarde ds. Cazander. Zich gebonden wetend aan het Woord Gods wist ds. dat de Goddelijke Boodschap zich een baan zal breken door alle weerstand heen. De inhoud van die Boodschap wordt door Paulus kort en krachtig sa mengevat, hij zegt: „Wij dan prediken u Christus!" Daaruit zal ook het ene programmapunt van ds. Cazander be staan n.l. de verkondiging van Jezus Christus en Dien gekruisigd en te pre diken dat er ook in Middelharnis geen andere naam gegeven is door dewelke wij moeten zalig worden. „Het kruishout is de beschaafde Grie ken een dwaasheid en de Joden een er gernis en een aanstoot daarom is het de wijsheid Gods dat de Heere Jezus Christus komt tot de krachtelozen en hen bergt in de liefde des Vaders. Pau lus roemde in Christus, hij sprak zijn boodschap uit met de kracht van het Evangelie om bij zijn hoorders alle weerstand te vellen. Ds. toonde aan dat Paulus overigens weinig voorliefde had voor het woord „hoorders", liever noemt hij ze geroepenen. Paulus liet een nodi ging uitgaan, hij liet een roep uitgaan tot de Joden en de Grieken en zo vergeleek ds. „ook in onze gemeente gaat het Woord tot ieder uit". „Je wordt enkel geroepen waar het Woord verkondigd wordt, weest daarom trouw in de kerkgang" maande hij. Als Hij ons roept, dan roept Hij als de Heilige God zondaren die vervreemd zijn terug van hun heilloze weg, dat roepen breekt al onze weerstanden, van krachtelozen worden we dan machtigen in het geloof zoals Paulus daar een voorbeeld van is". God kent de geroepenen, zouden ze dan deze dag niet antwoorden? Ja zegt Paulus, zij beroepen zich op de Heere, zij klemmen zich vast aan Zijn belofte. Paulus heeft alle menselijke roem in predikers veroordeeld en de twist en verdeeldheid weerlegd; de geroepenen kennen de hoogste roem der aanbidding, zij stamelen, die roemt, roeme in den Heere, Hij, Die gestorven is tot onze heiligmaking en onze Verlossing. EEN PERSOONLIJK WOORD Na de prediking richtte ds. Cazander zich in een persoonlijk woord allereerst tot het aanwezige college van B. en W., vervolgens de afgevaardigden van Clas sis en Ring welke laatste zo was ds. bekend geworden in de lande bekend is om de hechte band van saamhorig heid, ook ds. hoopte in de Ring van enige betekenis te kunnen zijn. Ook richtte hij zich tot de vertegenwoordi gers van de overige plaatselijke kerken en de zusterkerken op het eiland. „Wat ons ook moge scheiden, het Woord van God bindt allen die zich in Christus gebonden mogen weten, van daaruit zijn hechte bruggen te slaan die perspectie ven openen" aldus ds. Cazander. Ook ds. Geluk werd dank gezegd voor het behartigen van het consulentschap in de vacante periode die slechts vijf weken had geduurd. Dank werd ook ge bracht aan de bevestiger ds. v. d. Heu vel en aan familie, vrienden en kerke raadsleden uit Scherpenzeel als ook aan ds. Schipper die met zijn gezin aanwe zig was. Ook „het pastorale hart en de broederlijke omgang met predikanten" van de eerwaarde heer Terlouw bleken landelijk bekend te zijn en ds. hoopte samen met dhr. Terlouw in eensgezin de liefde de gemeente te mogen dienen. Voorts werd dank gezegd en de wens tot een goede verstandhouding uitge sproken tot het college van kerkvoogden koster en organisten. Ds, hoopte dat het vertrouwen dat hem reeds door de ker keraadsleden is geschonken nog zal kunnen worden verbreed en verdiept. „Wij staan hoofd voor hoofd voor de zelfde schijnbaar soms onoplosbare problemen, als de gemeente haar ver trouwen wortelt in het Woord van God dan zullen de antwoorden die God geeft ons verrassen; vanuit de eenheid des geloofs zal ons roepen tot de Koning der kerk nooit tevergeefs zijn!" Voor de uit de Gemeente ondervonden belangstel ling toonde ds. Cazander zich evenzeer erkentelijk: „Als uw hart zo openstaat voor het Woord als dat voor ons gezin het geval is, dan zien we onze overtui ging bevestigd dat Zijn roepen ons iiier bracht, moge het zijn tot Zijn verheer lijking en ons heil". Ds. benadrukte zijn wens dat de gemeente de pastorie zal blijven zien als „haar" huis. Toespraken. Van de gelegenheid tot het houden van een toespraak werd door de con sulent, ds. Geluk van Dirksland, het eerst gebruik gemaakt „U mag zo zei ds. Geluk arbeiden in een gemeente die een gemeente Gods is, een gemeente die door het Woord Gods geroepen wordt. Moge u onder haar werken tot lof van de Drieenige God, tot haar zegen en tot vreugde van uzelf. Ds. vroeg de gemeen te rond haar nieuwe predikant met zijn gezin een band van liefde en gebed te sluiten opdat het allen tot glorie van God goed moge gaan. Ds. Jongebreur van Stad aan 't Ha ringvliet sprak een welkom namens de Classis en Ring. Ds. wenste zijn ambtgenoot wie een nieuwe periode met nieuwe mogelijkhe den maar ook nieuwe moeilijkheden te wachten staat de leiding van Gods Geest toe. Hij hoopte dat de onderlinge ver standhouding binnen de Ring goed zal blijven. „Zowel binnen de kerk als bin nen de Classis is het een cacaphonie van allerlei geluiden waaruit een stuk nood van onze kerk openbaar wordt". Ds. besloot met de beste wensen voor de toekomst. Ds. Schravendeel, sprekend namens de plaatselijke kerken betreurde het dat ook in Middelharnis de eenheid nog niet gevonden wordt. Gelukkig waren er zo zei hij de laatste jaren enige onderlinge contacten geweest waarom ds. verheugd kon zijn over de komst van ds. Cazander; „wij hopen dat u uw eigen geluid voluit kunt geven". Ouderling Niemeyer sprak namens de Herv. Gem. van Scherpenzeel, naar hij bekende „tegen wil en dank". Over ds. Cazander zei dhr. Niemeyer: „U hebt hem gehoord, zo is t' ie". Hij wenste ds. Cazander en de zijnen een gezegende tijd toe. Namens de Gem. v. Middelharnis. Door ouderling de Korte werden de gevoelens van de eigen gemeente ver tolkt, dhr. de Korte sprak tevens na mens kerkeraad en kerkvoogdij. Dhr. de Korte wees ds. Cazander er op dat, nu er nog vele dingen omtrent hem onbekend zijn er achter zijn naam zo wel uitroeptekens als vraagtekens zijn gezet. Echter, het zitten onder Gods Woord, neemt al veel van die onbekend heid weg". Het gaat zo zei dhr. de Korte „om de Drieenige God, de Hei- Ats exclusief dealer van de fliha orgels, nodigen wij u uit de geweldige Riha orgel- kollektiè te komen beluis teren. Het Riha orgel waar elke muziekliefhebber verrukt over .blijft!' Door:' betere intonatie (extra boventonen); meer voétm'^atregisters; zelfstan dige percussion; tiendui zenden klankkleuren; snel lere speelresultaten en nog vele andere voordelen» Vanaf 1.995,— (incl. bank en nagalm). alle goede merken In één zaak Middelburg L.Delft 103-105 Tel.OI18D-76M Ook In Den Haag Groningen Heerlen lige Geest geve u opening van de Schrift tot opbouw van de Gemeente. Moge u en wij onder leiding van Gods Geest een zegenrijke tijd tegemoet gaan. Dhr. de Korte haalde een en ander uit de gemeente aan o.m. de toenemende onkerkelijkheid als een teken aan de wand. In een persoonlijk woord richtte hij zich ook tot mevr. Cazander. Hij besloot met de wens dat ds. Cazander als een goed dienstknecht van de Grote Koning in zijn nieuwe gemeente werk zaam zal zijn. Staande werd ds. Cazander daarna toegezongen het'8e vers van Ps. 90. NED. HERV. KERK Beroepen te Brakel W. v. Hennekeler te Zwartebroek; Huizen A. Vroeginde- weij te Veenendaal; Maarssen B. Meijn- dert te Woudenberg; Dienden R. Huizin- ga te 's Grevelduin-Capelle; Dinteloord A. Tromp te Goudriaan. Aang. naar Wijk bij Heusden J. Jon- gerden te IJsselmuiden. Bedankt voor Hardinxveld B. Meijn- dert te Woudenberg; Benthuizen A. Stekelenburg te Lexmond; Vlaardingen Jac. v. Dijk, Godsdienstleraar te 's-Gra- venhage; Arnemuiden - Kampen - Me lissant - Moerkapelle - Nw. Lekkerland - Nunspeet - Ouddorp - Rijssen en Scherpenzeel J. Jongerden te IJssel muiden. Ds. J. J. Poort te Kamerik heeft zon der afscheid te nemen zijn gemeente verlaten en zich in Waalre (N.B.) ge vestigd. Hij ontving dezer dagen een benoeming als legerpredikant. Scherpenzeel: Wegens vertrek naar Middelharnis, nam Ds. J. T. Cazander afscheid van deze gemeente met een prediking over Filipp. 2 12-13. GEREF. KERKEN Beroepen te Grootegast en Voorthui- zen J. Broersma te Westerbork; Wage- ningen W. Honig te Scharnegoutum; Huizen C. Boerma te Rotterdam; Zwijn- drecht G. Oppedijk te Delft. Aang. naar St. Anna Parochie J. Meyer te Meliskerke. Bedankt voor Urk R. Akkerman te Doorn. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Grootegast J. v. Benthem te Ulrum; Heemse T. Keegstra te Erme- lo; Nagele B. de Vos te Den Boer; Kam pen (als miss. pred. kand. A. Reitsema aldaar; Schildwolde G. Hoekstra te Utrecht. Aang. naar Kampen als miss. pred. voor Z.-Afrika, kand. A. Reitsema. Bedankt voor Bergentheim J. Goed hart te Drachten. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Leerdam P. Sneep te Zaamslag; St. Jansklooster J. Kempman te Ede; Rotterdam-Z. J. Vogel te Em- men. Aang. naar 's Gravenzande R. Slofstra te Mussel. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Emmeloord en 's Graven- hage-Z. J. C. Weststrate te Meliskerke; Boskoop J. V. Haaren te Amersfoort. Bedankt voor Rijssen C. Harinck te Utrecht; Kalamazoo H. Rijksen te Gou da. Ds. G. Zwerus t- In de ouderdom van 62 jaar overleed Ds. G. Zwerus te Slik kerveer. De overledene werd in 1950 predikant te Middelharnis. In 1954 ver trok hij naar Sunnyside en Californië en in 1957 naar Norwich in Canada. In 1961 werd een beroep naar Nunspeet aangenomen, terwijl hij in 1967 naar Slikkerveer vertrok. Reeds in Canada openbaarde zich long kanker en werd een long weggenomen. Het is een wonder dat Ds. Zwerus daar na nog verscheidene jaren zijn ambts bezigheden mocht verrichten. Tijdens zijn verblijf in Nunspeet, ont viel hem plotseling zijn vrouw. In ons vTijdagnummer berichtten we reeds over de keurige verbouwing van het textiel- en kledingbedrijf Campfens Confectie op de Westdijk te Middelharnis. Bovenstaande foto geeft een kijkje in het prachtige interieur. Vader en zoon Campfens drukken elkaar de hand op de goede afloop. Campfens Sr. had nog het meest tegen de vernieuwing aangekeken, donderdag bij het zien van het resultaat had hij er toch ook meer dan vrede mee. In het voorjaar is op ons eiland een werkgroep gevormd met het doel het agrarisch cursusonderwijs te bundelen en daardoor allen, die in de land- en/of tuinbouw werken meer direkt te bena deren en in kennis te stellen van de mogelijkheden die in de winterhalfjaren op het gebied van het avondonderwijs open staan. Hieronder vindt u vermeldt al die cursussen, die door de verschillende deelnemende organisaties op het winter programma geplaatst zijn en door de organisatie zelf of in samenwerking met de werkgroep zullen worden georgani seerd. Wilt u deelnemen aan een van de cur sussen dan behoeft u alleen maar het inschrijfbiljet ingevuld op te zenden aan het secretariaat waar voor verdere af werking gezorgd zal worden. Vanzelfsprekend geldt dat de cursus sen alleen bij voldoende deelname kun nen doorgaan. Bij de bepaling van de plaatsen waar de cursussen worden gehouden zal reke ning worden gehouden met de plaats van herkomst der cursisten. Zo moge lijk zal een en ander in overleg met hen worden vastgesteld. Cursusprogramma. Dit programma omvat een elftal ver schillende cursussen die in samenwer king met de verschillende werkgevers-, werknemersorganisaties, de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting, de jongeren organisaties, tuinbouwverenigingen, studieclubs en de vereniging van bijen houders worden georganiseerd. Zo kan men deelnemen aan: 1. Algemene Tuinbouwcursus 2. Cursus Elementaire bedrij f sleer 3. Schakelcursus groenteteelt 4. Schakelcursus bloementeelt 5. Schakelcursus bloembollenteelt 6. Cursus bijenteelt 7. Cursus voor handvaardigheid a. houtbewerking b. metaalbewerking c. steen- en cementwerk. 8. Cursus trekkeronderhoud 9. Praktijkcursus landbouv^AW.tuigen A 10. Vakcursus veeteelt klauwverzorging 11. Cursus varkenshouderij. Er is keuze genoeg. Wil men nadere inlichtingen dan kan men zich wenden tot het secretariaat van de werkgroep Langeweg 109, Sommelsdijk. De folders I geven allerlei wetenswaardigheden overi de diverse cursussen. Op het zelfde 1 adres kan men zich aanmelden Hefsll schriftelijk onder vermelding vanl naam, adres, woonplaats, eventueel te-l lefoormummer, geboortedatum en ge-l boorteplaats en de cursus waaraan menl wil deelnemen. De opgaven dienen tel geschieden vóór of op 20 september a,s,l De volledige naam van de werkgroep I luidt: 'Werkgroep Agrarisch Cursusoii-I derwijs op Goeree-Overflakkee, af kort tot W.A.C.O.G.O. Op een experimentele boerderij in] Johannesburg heeft men de varkens gelijks bij hun maaltijd een halve liferl gekoelde witte vidjn verstrekt en sinds dien zijn zij aarmierkelijk zwaarder ge worden. „Er waren geen onaangenami bijverschijnselen, behalve wanneer de| varkens bij hun wijn niet genoeg aten", zo zegt Dr. W. A. Vosloo in Het Bestel van september, die de leiding heeft van het onderzoekswerk aan de Stellenboscli| Elsenburg-Landbouwhogeschool. „De varkens die evenredige hoeveel heden voedsel en wijn tot zich namei, waren meer ontspannen en gingen spoe dig daarna slapen. Maar de dieren di! te veel wijn naar binnen slobberden, werden lastig. Hun haar ging overeinil staan en voordat ze eindelijk in slaap| vielen stommelden ze rumoerig en wan kelend rond". De voedselomzetting van de diere[| toonde een vooruitgang van 9,8 procent Om hun normale slachtgewicht van ne gentig kilo te bereiken hadden ze k| minder voedsel nodig dan vroeger. De wijn stelde de dieren eenvoudig-l weg in staat om een beter gebruik te| maken van hun voedsel, aldus Dr. Voi loo. Hij legde uit dat de varkens mo-l gelijk rechtsstreeks profijt van de wijnj hebben getrokken als bron van energie Ook kan de wijn hun eetlust hebber.! gestimuleerd of juist als een kalmereni! middel hebben gewerkt, waardoor d(| varkens minder energie hoefden te bruiken voor onnodige bewegingen. MIDDELHARNIS Bedankt. Ds. J. van Haaren var.1 Amersfoort heeft voor het beroep naïj de Geref. Gemeente alhier bedankt. Kerkdienst. Donderdagavond 7.30 u;:| hoopt voor de Geref. Gemeente aihie' voor te gaan ds. A. F. Honkoop var.| Moerkapelle. pg^e week heb n spreken on ^aar was dan ^^rim dividend ■ek nog J 1°^'- ndeelhouders |j.(j een bonus ntante dividen „iddels al me de bonus ad n over 1967 to 5e snelle koer izal meni liiengehaald rn jfe menen ech orgaat. Boven' anse Oliefonds onvoorziene o' effektuering - 3ok in Philips na 6,- aant ,1 alleszins be- rartaal werden )ok Hoogoven i„ al waren de ^or A.K.U. li tgeen door bei kale Markt. fusiekoorts kkelingen ro orts weer hoo belangrijke t eerste bod nnen vermoed nde noteringe is van ca 210»/ ■oor nominaa .ielijk 250,— Jgaties Rijn-S len Rijn-Schel Het is te beg Jekten niet er" imp, waardoor lelijk verkee- .Jierdoor is d jze verlopen. !sen twee grot idbeen en d ../erft. Voor [at bij deze co 'usiebespreki- ;it van 1894 o lobeco wil e ■it. Een fusie [loopt er over jndertussen iarop we al m Iet gonst mo lt hier gretig is vaak de v len maakt z ide bedrijven, irtdurende h" !de mogelijt ie op grote se waarschijnll :aar toch blij [et zou een h enige omva^ laarom een )e tapijtsekto- ■end hiervoor praktisch ee leta en K.V. ^gen konden lij de textiel ia terwijl oo' ie betere zak irs kwam op landeelhoude ■ergadering lit betekent gezegd, dat ;en zouden k Ir werd in h het belang winst van 3 'e winstcijfe- juni 1968 zij- ie winst VOO it 18, 12 12 millioen ïkjaar. Pe direktie .ir het laat a t voordoen. DE Nederland n voor ligt de vele b iden zijn, en wordt beij 'e vraag naa door minde ''O werd 10 j De result [aringen met _len tastbaar lobr het Instit overheidsi- ien bulletin. [elopen jare Jevolg van vele door P. de Zeeuw J.G.zn. N.V. Uitgeverij „De Banier" - Utrecht £I^)S!£5SS£!S£:S!£sÊX£JÊ5£5£5£5S5£ï£5S5Si^^ 35 Nadat dit geschrijf achter de rug was, keek De Naja de lansknecht met een woedend gezicht aan, alsof hij zeggen wilde: „Wat is er nog meer van je or ders?" Inderdaad had de kerel nog meer op zijn hart. „We gaan nu van kleren verwisselen, messire zei hij zoetsappig nee, schrik maar niet, alleen van bovenkle- ren". De verwisseling had plaats en daarop werd De Naja in de plaats van Frans met de halsband om aan de muur gezet en geboeid met de boeien, die Frans gekweld hadden. „Ieder op zijn beurt, vindt u ook niet?" klonk het weer even vriendelijk. De andere soldaat, die ondertussen Frans uit zijn boeien bevrijd had, be steedde nu zijn aandacht aan de schrij ver. Frans zag dit alles met stomme ver bazing aan. Hij was uitgeput door wat hij had doorgemaakt, bovendien had het vreselijk vermoeden omtrent Mieke hem versuft. „Kom Claes! zei de soldaat, die met De Naja bezig was ga eens wat opzij, jongen, dan kan messire provoost jouw plaats innemen. Opschieten jongen, we hebben haast. Trek jij vlug de kleren van de schrijver aan". Met de laatste hadden ze niet zoveel moeite als met deprovoost. Verlamd van angst liet hij zich gewillig van zijn kleren ontdoen en wachtte toen gelaten zijn lot af. Frans werd in de kleren van de schrij ver gestoken, terwijl één van de solda ten zich de zwart-fluwelen cape van de provoost om de schouders deed. Hij trok zijn rode baard en snor van het gezicht en wierp die in een hoek. Daarop vroeg hij aan zijn makker of alles klaar was. „Ja zei de ander we zijn gereed om te vertrekken". Hij had zijn eigen kleren aangehouden. „Denk er om, Claes zei hij dat je je muts goed over je hoofd trekt als wij straks door de zaal lopen. Kijk mijn kant maar uit, als we de cipier passeren, 't Is een geluk dat het in deze gevange nis overal even donker is". Nu gingen ze weg. Het was een treurig toneel, dat zij achterlieten. Alvarez de Naja zat aan handen en voeten gebonden, met een halsband aan de muur bevestigd, pre cies zoals Frans daar gezeten had. De Naja en de schrijver hadden beiden een prop in de mond en een doek er vóór. De boeien van de provoost waren zó kort, dat hij met zijn handen zijn mond niet bereiken kon. De schrijver was vastgebonden aan een ring, die in de muur zat. Het was dus voor de gevan genen onmogelijk om bij elkaar te ko men. De beide soldaten en Frans ver lieten nu de cel, die secuur gesloten werd. De pseudo-provoost en de pseudo- schrijver hadden hun mutsen stevig over de ogen getrokken, zodra ze de zaal binnenkwamen. De soldaat, die achter hen liep, opende de deur van de cipierskamer. „Hier zijn de sleutels en de lantaren zei hij de gevangene moet op de zelfde manier behandeld worden als tot heden. Mijn makker is al terug naar de wacht, maar ik moet met messire pro voost mee naar het politiehuis. De tafel kun je in de gang vinden". Snel liep het drietal nu de binnen plaats over, waar de portier de poort voor hen opende. In het voorportaal was het nu al vrij aonker. „Messire provoost vroeg de portier blijft het consigne voor de gevangene onveranderd?" „Onveranderd!" klonk het stug uit de mond van de pseudo-provoost. Daarna viel het hek dicht en alle drie waren buiten! Frans had dadelijk begrepen, dat men bezig was hem te bevrijden, maar wie zijn redders waren, wist hij niet. Een maal op straat herkende hij in de pro voost zijn -vriend Kobe van der Stappen en de soldaat met dat grijze baardje moest Nelis Denecker zijn. Onwillekeu rig bleef hij staan om iets te zeggen, maar Kobe duwde hem voort. „Geen praatjes mompelde hij we moeten hier zo vlug mogelijk vandaan zien te komen. Eén ding wil ik weten. Mieke heeft bloemen gekocht, wanneer is het?" „Morgen omstreeks middernacht!" zei Frans. „Morgen? Nou, dan werd het de hoog ste tijd!" Denecker verwijderde zich nu om op het politiehuis de brief af te geven voor de luitenant. Deze brief zou er voor zor gen, dat niemand zich ongerust zou ma ken over de provoost en zijn schrijver en dat dus ook niemand naar hen zou gaan zoeken. Ondertussen liepen Frans en Kobe door. Al werd er geen woord gewisseld, toch merkte Van der Stappen dat Frans erg in de put zat. „Ben je niet blij met je bevrijding?" ■vroeg hij. „Och zeker klonk het ik ben blij en eigenlijk moest ik juichen van dank baarheid, maar zie je, dat van Mieke zit me dwars. Mijn hart breekt als ik er aan denk, dat het kind zich heeft verdronken, o, ik -vind het zo erg!" „Dat is ook zo, ik heb De Naja dat verhaal horen doen en ik heb die kleren ook gezien". „Ik heb ze herkend zei Frans het waren Mieke's kleren". „Ik wil je niet vleien met een valse hoop begon Van der Stappen maar ik kan me onmogelijk voorstellen, dat zij dit gedaan zou hebben. Ze is naar De Smet gegaan, dat weet ik zeker en daar was ze veilig. Ik kan me dus niet voorstellen, waarom zij het huis van de schepen verlaten zou hebben, om in de Schelde te springen. Ik heb De Smet sinds gisteren niet gezien en weet dus niet wat er intussen is gebeurd. Maar ik ■vraag me af, waarom zou ze het ge daan hebben? Ze wist toch, dat -wij al les in het werk stelden om jou te redden. Ze zou plotseling krankzinnig geworden moeten zijn". „Dus je denkt dat De Naja gelogen heeft? Waarom zou hij dat gedaan heb ben?" „Dat weet ik niet. Misschien heeft hij jou tot wanhoop willen brengen en je behalve een lichamelijke pijniging ook nog een geestelijke marteling willen toe dienen". „O zuchtte Frans ik hoop dat je gelijk hebt". „■Tob maar niet, we zullen het gauw genoeg weten". „Gaan we dan naar de schepen? Maar kan dat wel, is dat niet verdacht?" „Volstrekt niet. Je weet toch dat De Smet met de Spanjaarden op heel ver trouwelijke voet staat? Iedereen mag zien, dat Alvarez de Naja met zijn schrijver bij schepen Judas binnengaat. Men verwacht zelfs niet anders". yB°ortaan gee „Je hebt gelijk zei Frans ik wsMerf) een bel dat een ogenblik vergeten". h3|: ^g slijtage Lieven de Smet verkeerde in c^^^^^te gunsti grootste spanning. Voor het raam va.'p|antwoord is zijn werkkamer stond hij uit te kijkel^och blijven naar Van der Stappen en Frans. W honderdmaal vroeg hij zich af: „Zou te' gelukt zijn? Zouden ze komen? Waï zijn ze nu? Zitten ze nog in de gevan genis of zou alles mislukt zijn?" De sterke man werd er zenuwachtig va(>| en elk ogenblik keek hij op de klok. Zijn personeel had hij weggestuurd, wilde alleen zijn als Kobe en FraJi| kwamen. „Ze hadden al terug kunnen zijn mompelde hij telkens Ze konden toch al zijn; als er maar niet iets vet-| keerd gegaan is!" Opeens zag hij door de kleine, in lootj gevatte ruitjes twee mannen, gehuld capes en met de capuchon op het hooS| op zijn huis toelopen. „Daar zijn ze. God zij gedankt!" nfij hij uit. .pij rende naar de voordeur en gooiii' die open. 'n Moment later stonden beide mannen binnen en De Smet w*j zó enthousiast, dat hij zonder een wooi'j te zeggen, de beide mannen omarm* Maar dadelijk daarop -vroeg hij: „'VVaa'j is Denecker?" erband vo oor goedko DS. TE OO (Wordt vervol het Centr ^en, schrij tgensplaat achteraf is voor ge- jeente het pieders op "^degeslage- die hoor -en waren. fen, dat z' •d zijn ges treurig, a «m bedient, d ..-lejiaar zee ne ^dus schre

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 2