Polder Goeree legt wegenplan voor van 572 miljoen iNacht over ie Tsjechen Achter Nieuw tapijt Meditatie de grenspaal Dirk Maarten Treurniet Aardappel van 925 gram J. KEUYELnüR -^ Motief: Deugdelijk wegennet bij gereedkomen van Dammenweg Hervormde Jongeren openen winterseizoen Üe jaargang Vrijdag 6 september 1968 No. 3718 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Fruitmanden en Fruitbakjes „De Fruitcentrale'' Westdijk 15 Middelharnis Kies dan uit onze meer dan 300 kleuren. In memoriam BOUWMATERIALEN Dirksland Telef. 333 (eigenheimer) PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHAENIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk TeL (01870) 2628, na 6 uur 's avonds TeL 2025 i-< Giro 167030 ABONNEMENTSPRIJS 3,25 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. Bij contract Bpeclaal tarief. I Het land van de Tsjechen en Slowa- jen is een land van opeenvolgende tra- Icdies. Eeuwenlang werd het geregeerd lanuit Wenen door de Oostenrijkse kei lers. Pas in 1918 werd het vrij met de Ineenstorting van de monarchie. De on- Ifliankelijkheid duurde niet lang: in 1939 Tiel de jonge staat ten prooi aan de Iverweldiger Hitler. Na de bevrijding in 1945 werd zij in vrijheid hersteld maar jok deze duurde niet lang: reeds in 1948 lagen de communisten, daarbij geholpen loor Stalin, kans zich van de macht lieester te maken. Een rode regering iorgde ervoor dat het volk alle vrijheid lerloor en het land een gewillige satel- iet van Moskou werd. Dit regiem heeft |u al twintig jaar het land beheerst Inder het oppertoezicht van de Mosko- Tietische dictatoren. Een groot deel van let volk heeft dus nimmer de vrijheid lekend. Sedert 1948 wordt het beheerst Koor de communistische partij hetgeen letekent dat de democratie, het ideaal pan ieder volk om in burgerlijke vrij- liieid en in onafhankelijkehid te leven, er l'ermoord is. Wij zijn geneigd diep medelijden te lebben met dit ongelukkige volk en te- leclit. Evenals Polen, Hongarije, Roe- Inenië, Bulgarije en Oost-Duitsland viel let in 1945 ten prooi aan Rusland.' De Russische troepen verlieten wel het GEBO ZANDPAD 32 MIDDELHARNIS land, maar de nieuwe regering moest eloven zich in de buitenlandse politiek Ie richten op vriendschap met de Sovjet ■Unie. Bij de eerste verkiezingen na de lorlog, in 1946, bleek dat de communis- ische partij als de machtigste uit de us kwam dit was een vrije stem- .ng n.l. 38% van de stemmen, ter- twee socialistische partijen samen lOg 30»/o haalden. Hieruit ziet men dat tweederde deel het volk rood stemde! Geen enkel land in Europa had zoveel rode bur- Natuurlijk kwamen de communis- in de regering en ze bezetten o.a. het inisterie van Binnenlandse Zaken, 'aardoor ze de politie beheersten. Van- lelfsprekend gingen zij op grond van ,un beginselen steeds brutaler worden in in 1948 zagen ze de kans schoon via len staatsgreep de totale macht in han- len te krijgen. De president Benesj itierf van verdriet en de minister van iuitenlandse Zaken pleegde zelfmoord if werd vermoord (dat is nooit helemaal ipgehelderd). We moeten dus eigenlijk wel vaststel- n, dat de Tsjechen via de voorliefde 'an het grootste deel van hun volk voor iet marxisme zelf eraan hebben mee- ;eholpen een rode dictatuur over zich halen. Zij werden een gemakkelijke tooi voor Stalin. Dit moet men wel be lenken wanneer wij de gebeurtenissen dat land gadeslaan. Ze hadden kun- 1 weten, dat zij, gezien de totalitaire :d van het communisme, dat nu een- laal op de duur in een regering geen lenoegen neemt met een gedeeld be- ind, onherroepelijk door het Stalinis- le zouden worden overweldigd, wat lan ook reeds na twee jaar prompt ge- eurde. Men kon ook weten dat een nd, waarin de communisten kans zien macht in handen te krijgen, gezien demonische regeermethoden van hun steem, er nimmermeer in slaagt zich n zulk een regiem te ontworstelen. De geschiedenis van de laatste twin- jaar is er om dat te bewijzen. Het ld was een zogenaamde „volksdemo- geworden d.w.z. dat het ondanks 't mooie woord, dat intussen helemaal 'Ut is in „democratisch" zit al het 'oord volk (demos) geregeerd wordt een partij élite, uitsluitend bestaan- 'e uit fervente communisten. Het zou ons te ver voeren de hele storie van dit land van 1948 tot 1968 revue te laten passeren. Het zij vol- |oende vast te stellen, dat alle niet- "wnunistische partijen verboden en itbonden werden. Dit is tot op van- nog zo. De socialisten werden heel woon bij de communisten ingelijfd. De ndbouw werd collectief gemaakt, in- 'strie en handel verregaand genationa- Beerd. Vijfjarenplannen deden hun in- ede in het voetspoor van Moskou. En ts kreeg men evenals vóór de oor- in de Sovjet-Unie opzienbarende 'ocessen tegen z.g. niet zuivere partij- Moten. Zo werd in 1952 een proces ge- tegen Slanski, de secretaris-gene- lal van de communistische partij, Cle- lentis, oud-minister van Buitenlandse ken en een aantal andere prominen- Ze werden beschuldigd van heulen Amerika, pogingen tot omverwer- S van de staat en tot herstel van het japitalisme. Elf van deze mannen wer- ■n opgehangen. Men weet dat het communisme pre- ■ideert internationaal te zijn. Als ideo- '|ie is het dat ook. Maar in de prak- is het zo, dat het vanuit het Krem- in Moskou wordt gedirigeerd. De jUssen hebben hun ideologie tot dusver «eds gebruikt om de landen met een- 'itde politiek stempel te beschouwen '6 exploiteren als satellietstaten. Zelf 'eren ze een strikt nationale politiek, sar ze dulden niet, dat de andere com- lunistische landen dit eveneens doen a.w. een nationaal-communisme van Jderen komt in hun kraam niet te pas. schelden steeds op de Amerikanen, :elsen etc. als zijnde imperialisten „VERSCHILT KANAiiN VEEL VAN UR?" „En Abram toog heen, gelqk de Heere tot hem gesproken had. En zij kwamen in het land Kanaan". Genesis 12 4a 5b. Hier wordt ons iets gezegd over de roeping van Abram, om uit zijn land en uit zijn maagschap te gaan, naar het land, dat de Heere hem wijzen zal. Gewillig in het gebod en blind in de toekomst, heeft Abram dit bevel des Heeren opgevolgd. Dat heeft hij niet zo maar kunnen doen. Hij doet dat in het geloof. Wij lezen immers, dat hij heen toog, gelijk de Heere hem bevolen had. En wat had God tot hem gesproken? De Heere had een bevel gegeven om uit te gaan, maar daar ook bijgevoegd, een belofte van rijke zegen. De Heere weet precies, wat een mens nodig heeft en hoe groot zijn draag kracht is. Augustinus heeft eens gezegd: „Heere geef wat Gij beveelt en beveel dan wat Gij wilt". Zie, dat doet de Heere nu ook. Hij schept Zelf de voor waarden, die nodig zijn, om aan Zijn bevel te kunnen voldoen. Bij Zijn beve len, voegt Hij Zijn beloften. Door die beloften doet Hij Zichzelf kennen als een genadig en barmhartig God, zoals Hij Zich in Zijn geboden openbaart aLs een rechtvaardig God. In Christus, Die volkomen gehoor zaam is geweest aan het bevel des Va ders om heen te gaan naar het land dat Hij hem wijzen zou, schept Hij voor de kerk de mogelijkheid om straks als ge hoorzame kinderen geopenbaard te wor den. Hij is hun rechtvaardigmaking en heiligmaking tevens. „En zij kwamen in het land Kanaan". Abrams geloof wordt alras beproefd. Hij moest immers uitgaan, niet weten de waar hij komen zou. De berekening doet zoiets niet. De zakenman in de mens zegt: Ik moet eerst overtuigd zijn van het resultaat. We willen van te vo ren weten, waar we aan toe zijn. Dat doet het geloof niet. Het geloof komt achteraan en volgt. Zo komt Abram in Kanaan. Is er nu zoveel veranderd, zegt u? In Ur woonde Abram tussen de heide nen en hier in Kanaan komt hij er weer midden in. Ze zijn er misschien nog wel erger dan in zijn oude vaderland. Neen, het verschil ligt ook niet in de omstandigheden, maar ligt bij Abram zelf! In Ur heeft hij eerst bij de heide nen gewoond als in zijn vaderland, maar hier in Kanaan vertoeft hij er als vreemdeling! Ziet en dat is nu het grote verschil tussen de gelovige en niet-gelovige, de bekeerde en niet-bekeerde mens. Beiden leven zij in de wereld. Wan neer er een levensvemieuwing plaats vindt, dan betekent dat niet, dat wij nu uit de wereld weg zijn. Dat behoeft ook niet. De Heere Jezus bidt in Zijn Hoge priesterlijk gebed: Vader Ik bid niet dat Gij ze uit de wereld wegneemt, maar dat Gij hen bewaart van de boze. Waar het om gaat in het leven is: hoe staan wij innerlijk tegenover de dingen? Voelen we ons thuis in de wereld of niet? En wanneer het dan goed is, zullen we ons in deze wereld vreemdelingen gaan voelen. Dan komt de hunkering naar het vaderland. En wat dan van Abram geldt n.l. dat hij begerig is ge weest naar een beter, dat is naar het hemels vaderland, dat geldt van al Gods kinderen. Ze worden pelgrims hier op aarde. Zalig zijn ze, die heimwee heb ben, want zij zullen thuis komen! Ziet hen trekken met het reislied op de lippen en in het hart: Ik ben o Heer' een vreemd'ling hier beneden Laat Uw geboón op reis mij niet ontbreken. En eens is de tocht ten einde. Dan wordt het bezoedelde reiskleed afge legd en het reine bruidskleed en de wit te mantel wordt dan omgehangen. Dan zijn we eeuwig thuis! Dirksland. C. J. Kesting. We hebben voor U een zeer interessante collectie GEBRUIKTE AUTO'S staan, waarvan verreweg de meeste met forse garantie. U bent natuurlijk altijd welkom, maar VRIJDAGS AVONDS staan ze mooi in het gelid en kunt U ze het beste bekijken. Entien tegen één dat er een kop -goeie koffie gereed staat. Als U komt kijken (want kopen hoeft er persé niet bij te zijn) laat dan gelijk uw tank eens met MOBIL vullen. Er is geen betere benzine! GARAGE KNÖPS LANGEWEG J. Breen MOBILSTATION DE RONDE BOOM S. V. d. Valk d.w.z. regeringen die streven naar over weldiging van andere volken om zo hun eigen land tot een imperium, een we reldrijk, te maken, maar feit is, dat geen enkele ideologie zo imperialistisch van karakter is als de corranunistische. Mos kou streeft in wezen naar de realisatie van een integraat communistische we reld onder zijn eigen dictatuur. Onge lukkig voor deze lieden brokkelt de rode eenheid langzaam maar zeker af: we kennen nu al een Russisch, een Chinees, een Titoïtisch en een Cubaans commu nisme, terwijl Roemenië ook al zelf standig opereert. Het is dus begrijpelijk, dat Breznjev en zijn kameraden angstig werden toen ook Tsjecho-Slowakije naar groter vrijheid ging streven en poogde zich zij het voorlopig nog maar ten dele te ontworstelen aan de Moskovietische voogdij. Dat het Kremlin zo radicaal gerea geerd heeft op de koerswijziging in Tsjecho-Slowakije is dus het gevolg van de vrees dat zijn systeem van vazal- staten nog meer zou afbrokkelen. Het behoefde niet direct bang te zijn voor een omslag van vriend in vijand, want Dubcek c.s. zijn ook echte communisten. Zij willen dit echter zijn in onafhanke lijkheid van-Moskou. De Russen vinden evenwel, dat Dubcek en de zijnen toch te liberale ideeën hebben en de teugels te veel willen vieren. Vooral op het ge bied van de meningsuiting (pers, radio, etc.) vinden ze dat levensgevaarlijk. Vandaar hun militair optreden in Tsjecho-Slowakije. Zij vonden het ge vaar voor hun hegemonie zo groot, dat ze een tankleger inzetten om de Tsje chen eronder te houden. En dat gelukte natuurlijk vanwege de enorme over macht. Ze hebben nu bereikt, dat Dub cek weer zo ongeveer in het gareel loopt dat de pers weer aan banden is gelegd, dat de radio weer wordt gecensueerd, dat het land economisch op Rusland blijft georiënteerd en blijft binnen het Pact van Warschau. Moskou won de slag en Praag kreeg niet de positie van Boekarest en Bel grado. Maar toch geloven we dat de Sovjet-Unie enorm veel prestige heeft verspeeld, ook in de communistische wereld en dat de zuiver menselijke liefde tot de vrijheid uiteindelijk zal overwinnen. Speciaal in het opmaken van B. V. d. Veer Telefoon 2682' Westdijk 36 MIDDELHARNIS De verluezingsstrijd in de Verenigde Staten zal dus gaan tussen Nixon, de republikein, en Humphrey, de demo craat. Dat deze laatste de tegenstan der van de republikeinse kandidaat is geworden, heeft eigenlijk niemand meer verbaasd. Na de afschuwelijke moord op Robert Kennedy tekenden de ver houdingen in de Democratische partij zich steeds duidelijker af ten gunste van Humphrey. Er waren er in deze partij, die nog enige hoop hadden, dat de jongste van de Kennedy's, Ted, de rol van de vermoorde broers zou over nemen, doch deze heeft met grote na druk elke poging in deze richting af gewezen. Wij geloven nog altijd, dat hij daarmede verstandig heeft gehandeld. Het was er teveel op gaan lijken, of de toekomst van Amerika alleen afhangt van een Kennedy. President Johnson is bij zijn pertinen te weigering voor het kandidaatschap gebleven en degenen, die nog verwach tingen hadden, dat Johnson als „vre destichter" in de partij zou kunnen optreden om de tegenstellingen, die er waren en nog zijn, te overbruggen, heb ben ook die mogelijkheid zien voorbij gaan. Conventie Toch was er nog één kandidaat voor de nominatie van het presidentschap, die nog vol moed was, dat de conven tie van Chicago niet direct een keus zou doen. Dat was Eugene McCarthy. Hij had nog hoop, dat de partijcommis sie, die het program moet samenstel len zich tegen de Vietnam-politiek van Johnson (en de huidige vice-president... Humphrey) zou uitspreken. McCarthy wilde bijv. onmiddellijke stopzetting van de bombardementen op Noord- Vietnam. Hij speelde in de Democra tische partij als het ware voor „vre desduif", een rol, die hem wel afging, maar die in de partij toch op te veel ■weerstanden stuitte. Zou men zijn Vietnam-program hebben overgeno men, dan zou dit tegelijk een veroor deling van de politiek van de Demo cratische president Johnson zijn ge weest. Dat kon de partij niet doen; dat wenste de partij ook niet. Dit neemt echter niet weg, dat ondanks de keuze van Humphrey de tegenstellingen bij de Democraten zijn gebleven, zelfs levensgroot, zodat de partij uiteen dreigt te vallen, ja in ze kere zin al gespleten is. De Russische inval in Tsjecho Slo wakije heeft de „vredesduif" McCarthy geen dienst bewezen. Integendeel, de Russen hebben ervoor gezorgd, dat de Een viertal instanties, t.w. Provincie, Rijkswaterstaat, de Cultuurtechnische diienst en het gemeentebestuur van Goe- dereede hebben ingestemd met het prin cipe-plan verbeteren quartaire-wegen van de Polder Goeree. In de maandag avond te houden vergadering in de Gouden Leeuw te Goedereede fcan de Verenigde Vergadering zich over een en ander idtspreken. Een belangrijk gege ven daarbij is dat ingevolge de Wet Uit- Itering Wegen voor het verbeteren en aanleggen van quartaire wegen een te gemoetkoming wordt verleend van 90°/o in de jaarlijkse lasten van rente en af schrijving van de kapitaaluitgaven wel ke tegemoetkoming nog kan worden verhoogd indien de onderhoudsplichtige zonder zodanige verhoging financieel niet in staat is het werk uit te voeren. Dat laatste is met de Polder Goeree het geval. „U zult met ons van mening zijn dat de polder niet in staat is om de werken uit te voeren als 10% van het te investeren bedrag van 5V2 miljoen gulden voor haar rekening komt. Hier voor zal het subsidiepercentage aan merkelijk boven de 90% moeten komen te liggen" zo zeggen Dijkgraaf en heem raden in hun prae-advies aan de Vere nigde Vergadering. Dat de mogelijkheid zeker aanwezig is meer dan 90"/o sub- Democraten toch de hardere lijn van Johnson en Humphrey hebben gekozen. De gebeurtenissen in midden-Europa hebben grote invloed gehad op de con ventie in Chicago en zeker op de stem ming voor de presidentkandidaat. McCarthy, die nog gerekend had op de zgn. Kennedy-stemmen, werd reeds bij de eerste sternming met een ruime meerderheid verslagen. Keuze Nu staat hij voor de keuze, ■want hij heeft nog vóór de stemming in Chica go, welke stad tijdens de conventie minder prettige dingen beleefde, ge dreigd een nieuwe partij op te richten. Hij had ook reeds verklaard, dat hij geen genoegen zou nemen met het vice presidentschap. McCarthy heeft zichzelf uitgeschakeld, vooral door zijn verzoenend gebaar tegenover de com munisten in Noord-Vietnam enin Rusland. Die klap kwam voor hem op de conventie hard aan. Zijn weigering om zich naar gewoonte achter de gekozen kandidaat te stellen, spreekt boekdelen. Hij gevoelde zich veronge lijkt. Scheuring Maar met de houding van McCarthy is tegelijk komen vast te staan, dat de tegenstellingen bij de Democraten niet zijn overbrugd op de Conventie in Chi cago. Bovendien heeft George Wallace aan gekondigd een derde partij te zullen stichten, ■waarvoor hij als kandidaat voor het Witte Huis zal optreden. De ze oud-goeverneur, die bekend staat om zijn vijandschap tegen de negers, zal zeker enige aanhang krijgen, maar deze zal toch niet van beslissende invloed zijn op de presidentsverkie zingen in november. Het staat echter vast, dat de Democratische partij niet ongeschonden uit de strijd om de ze tel in het Witte Huis te voorschijn komt. Zij zit nu reeds met de brokken, al heeft McCarthy doen weten, dat van hem geen vierde partij valt te verwach ten. De verzoenende houding van McCar thy stond wel in lijnrechte tegenstel ling tot wat zich buiten het gebouw van de Conventie afspeelde. Daar raak te de politie immers slaags met dui zenden demonstranten tegen de oorlog in Vietnam. In de stad scheen er een burgeroorlog aan de gang, waarbij de politie nogal hardhandig moet zijn op getreden. Meh wilde een oorlog afkeu ren, maar men ontzag zich niet wan orde te schapen. Miami contra Chicago Wat dit laatste betreft, heeft de con ventie van de Republikeinse partij in Miami zichzelf dan eer aan gedaan. Daar stond de orde en de rust, de strijd tegen het geweld (onlusten, moorden) in de grote steden, in het middelpunt. Daaraan heeft men zich in Miami ge houden. De stad Chicago, ■waar ter Conventie de oorlog in Vietnam in het centrum stond, werd beheerst door wanorde en geweld. Wat dat betreft won Miami het van Chicago. Zou het een voorbode kunnen zijn van de overwinning van de man, die in Miami als nr. 1 naar voren werd geschoven? In november weten wij het ant-woord. sidie te ontvangen i.v.m. de reeds aan wezige en de nog te verwachten recre atieve functie van de wegen, is reeds door de Provincie onderstreept. Boven dien heeft de Pro^uincie voor urgente werken de mogelijkheid van voorfinan ciering geschapen, wat inhoudt dat men de tegemoetkomingen die normaliter in een periode van 15 jaar zouden worden verstrekt dan in een periode van 2 jaar worden verstrekt, een regeling die Dijk graaf en -raden „zeer gunstig" achten omdat daardoor geen vaste geldlening behoeft te worden gesloten. Bij de ver betering van het Smalle Einde en de Kraaijenissedijk is van deze regeling al gebruik gemaakt. Dijkgraaf en -raden manen de Vere nigde Vergadering met spoed het haar te overleggen plan te verwezenlijken opdat men straks na het gereedkomen van de Dammenweg over een wegen net zal beschikken waarvan verwacht kan worden dat het het verkeer redelijk zal kunnen opvangen. Voorgesteld wordt dan ook het aan te bieden werk schema als uitgangspunt te aanvaarden en een voorbereidingscrediet van 10.000,beschikbaar te stellen voor de in 1969 uit te voeren werken. Dat werk schema omvat het verbeteren van de Oude-Nieuwlandseweg en het verbre den van die weg tot 7.20 mtr. het ver beteren van de Heintjesweg, de ver lengde Heintjesweg, de Vrijheidsweg en Groeneweg welke beide tot 7.20 mtr. dienen te worden verbreed. Totale kos ten 1.602.000,—. Voor 1970 staat op het program: Het verbeteren van de Oosterweg, de Klep perweg, de weg door de Westduinen, Groenedijk, Westnieuwlandse Buitendijk de verlengde Westnieuwlandse Buiten dijk, de Groeneweg en de West-Nieuw- landsedijk. De totale kosten voor dit jaar worden geraamd op 1.320.500, De Dorpsweg, Dijkstelweg, Dirkdoens- weg, Bokweg, Koolweg, Oudenieuw- landseweg. Middelweg en Westerweg komen vervolgens in 1971 aan de beurt. De verbetering zal totaal 1.136.000,— kosten. In 1972 zal met de verbetering van de Kelderweg, Langedijk, Noordweg en Westduinweg een bedrag van 715.000,- zijn gemoeid en in 1973 een bedrag van 508.000,voor de verbetering van de Oudelandseweg, de Klarebeekweg en de Boutweg. Volgens berekening kan na de recon structie van genoemde wegen op een jaarlijkse Provinciale bijdrage van 56.000,worden gerekend in het onder houd. De Hervormde Jongeren op ons eiland hopen a.s. zaterdag 14 september geza menlijk het winterseizoen en het daar aan verbonden werk te openen. De bij eenkomst begint 's middags om 3 uur. in Toppershoedje te Ouddorp. Over het onderwerp: „Ben jij ook zo'n feestganger?" zal worden gesproken door de jeugdwerkleider, dhr. A. J. Ter- louw. Voorts is er gelegenheid tot dis cussie in groepen met daarna een eind- bespreking. Bij mooi weer wordt een strandwandeling gehouden. Na de broodmaaltijd wordt de bijeenkomst 's avonds om 7 uur besloten. De kosten zijn 2,50 per persoon, opgaven kunnen worden gedaan bij Zr. E. v. d. Starre, Wilhelminaweg 19 te Ouddorp. MIDDELHARNIS-TEL-ZaZS Op plotselinge wijze is in de avond van 3 september j.l. overleden de heer Dirk Maarten Treurniet te Zoetermeer, op de leeftijd van 64 jaar. De heer Treurniet vestige zich on geveer 40 jaar geleden te Middelharnis als vertegenwoordiger van de Singer Maatschappij, in een zaak op de West dijk, waar nu de Zuivelzaak van dhr. C. V. d. Laan is. Later verhuisde hij naar de Binnenweg te Sommelsdijk, waar thans nóg de zaak van de Singer Mij. gevestigd is. Op 24 febr. 1938 trad hij in dienst van de Drukkerij en Papierhandel Gebr. de Waal, welke firma een filiaal (Boek en Papierhandel) vestigde te St. Maar tensdijk, op het eiland Tholen. De heer Treurniet reis'de heel de provincie Zee land af voor de verkoop van papier- ■waren, zijn echtgenote beheerde de Boekhandel. Op 1 juli 1963 vertrok de heer Treur niet van St. Maartensdijk, en was hij nog een half jaar werkzaam in het rayon Rotterdam. Per 31 december 1963 nam hij zijn ontslag, daar hij was aangesteld als propagandist voor de Mbuma-zending in Rhodesië. Hiervoor reisde hij het hele land af, hield lezin gen met dia's en zamelde gelden in. De heer Treurniet heeft zeer veel voor de Mbuma-zending gedaan en veel zendingsvrienden in Nederland ge maakt. Op plotselinge wijze is hij nu van zijn post afgelost. Tragisch is wel, dat het echtpaar Treurniet-van Oeve- ren, vorige week onder grote belang stelling haar 40-jarige echtvereniging mocht herdenken. De begrafenis is bepaald op zaterdag 7 sept. a.s. te 2 uur op de Algemene Begraafplaats te Zoetermeer. Vooraf, te 12.45 uur wordt een rouwdienst ge houden in de zaal van de Morgenster- kerk aldaar. Nu we het toch over grote zonnebloe men, een grote spruit en een geweldige opbrengst van één aardappelplant heb ben gehad willen we ook de forse Eigenheimer aardappel die dhr. Jac. Hartog in Herkingen rooide niet onver meld laten. De aardappel waarin met wat fantasie lijnen van een menselijk figuur zijn te herkennen woog maar liefst 925 gram. Dhr. Hartog vertelde dat die grootte bij andere aardappelrassen wel meer voorkomt, voor het ras Eigen heimer is het een uitzondering. Het wachten is nu nog op een mammoet suikerbiet om de collectie volledig te maken. OOLTGENSPLAAT Demonstratie „De Flakkeese Ruiters" Zaterdag 7 sept. te 3 uur nam. zal in de manege bij drs. K. C. van Kempen te Achthuizen een demonstratie gegeven worden door de ponyclub „De Flakkeese Ruiters". Om plm. 3.30 uur zal de ver loting plaats hebben. Belangstellenden zijn deze middag hartelijk welkom. STAD AAN 'T HARINGVLIET Kerkdienst. A.s. maandagavond om half acht hoopt ds. Mouw voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 1