.oonbedrijf fa. Gebrs. Bestman - Dirksland beproeft de loofverbrandingsmachine Echtpaar P. Beijer-Tiggelman te Ooitgensplaat 55 jaar getrouwd Raad Goedereede krijgt liaderplan riolering ter vaststelling Plaatselijk nieuws il Huto botst tegen politie-motor :t 1868 Kamerlid vraagt nieuw onderzoelc fiuoridering Meer dan goud Dodelijlc ongeluic stus,iejaaJ^?ang Dinsdag 27 augustus 1968 No. 3715 CHR. STEIEEKBLAB OP GEREPORMEEKDB GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond */*'>fc'*^l Orgelbespeling te Zierikzee door Dirk Jansz. Zwart Ruiibeursdag voor verzamelaars mm iliiï^; Plaatselijk nieuws PBINS HENDRIKSTKAAT 14 - POSTBOX B - MIDDELHAKNIS j{edactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk ABONNEMENTSPRIJS 3,25 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per nun. Bij contract speciaal tarieL TeL (01870) 26 20, na 6 uur 's avonds TeL 2023 Giro 167030 $70) 2777 augustus vond ia gebouw V.G.L.O. .d. In de Neder- e, Boek en Ma- lol geeft IPLOMA ooroplei- ttden per diploma Handels- Twijs op den toe- )ndschool ndelscor- ondentie; khouden, ide deel- 5-jarige tDIPLO- f Engelse den be- stenogra- )ndschool avonden ige Han- 25.-- Op een perceel aardappelen aan de Staakweg heeft men gistermorgen „laandag een vreemd apparaat aan Ihet werk kunnen zien. Het was een jvan de 6 loofverbrandingsmachines die in den lande worden beproefd, in Dirks land is het het loonbedrijf van de Gebrs. Bestman dat met een dergelijke ma- diine experimenteert. Het perceel werd maandag behandeld, morgen, woensdag blijken of de machine haar werk jd heeft gedaan; het loof behoort dan Jledig afgestorven te zijn. Het per- pi ligt direct naast de ambtswoning ivan burg. Bos, het betreft het rechter jgedeelte van het aardappelland. Gein- [teresseerden kunnen de resultaten daar hun waarde schatten. )e machine werd door Benegas, een _if(ienwerking tussen B.P. en Fina, oorspronkelijk geconstrueerd voor de ottkruidbestrijding zoals die daarmee in Amerika wordt toegepast. Er bleken daarvoor in Nederland weinig perspec tieven waarom de machine meer op de verbranding van aardappelloof werd afeesteld, reeds zijn bij eerdere proef nemingen goede resultaten bereikt. Per bunder wordt 400 a 500 liter petroleum verstookt. Een grote venti lator jaagt de vlammen die uit zo'n ,03.51.270 i 3.00, 3.60, Hateroa, lat 12 OVERFLAKKEE EN GOEDEREEDE iMiddelhamis, 25 aug. Ter Raads- Ivergadering der gemeente Som- Imelsdijk vrijdag j.l. gehouden, ■werd voorlezing gedaan van een ladres aan dat collegie, houdende Iverzoek om de voor enige tijd ge- Ischorste broodzetting weder in te Ivoeren. De raad nam nog in de- Izelfde zitting het besluit tot we lder invoering der broodzetting, ■welke maatregel zaterdag in wer- Iking gesteld tengevolge had, dat |de prijs van 1 N. p. gebuild tarwe prood met 2 cent verminderde. Goedereede, 27 aug. Met blijd schap is alhier vernomen dat Z. den heer C. Goekoop heeft herbenoemd als burgemeester van |Goedereede en Stellendam. Den 5den dezer maand zijn al hier tot leden van het kerkelijk |Kiesco!lege der Ned. Herv. Ge- Tieente gekozen, de heren A. Hol gaar, C. Lodder, L. Kievit J. Coert Goekoop, A. Breen, C. J.zn., J. Renaud en A. v. d. Hoeve, meest plen oud leden van de Kerke- pad. Als waarschuwing tegen huwe- fijken tussen jongelieden waar- 'va- 'o man nog niet aan de mili- -c>ft voldaan wordt bericht, dat i'ar, hier een militieplichtige opgeroepen; die zijn zwangere TOUW en één kind in zodanige pehoeftige omstandigheden heeft achtergelaten, dat zij zich ter- f tond om onderstand bij het arm- pestuur heeft moeten aanmelden. De beurtschipper J. van Gelder "hier heeft zich'een duikertoestel Pangesohaft en dit ten aanschou- je van een aantal belangstellen- pen in de haven alhier doen be- poeven, Ouddorp, 27 aug. G. Boer pred. P Ouderkerk a.d. IJssel heeft het proef, niet aangenomen. Opnieuw is beroepen de weleer- warde heer M. J. Wentink pred. Loon op 't Zand. Prov. N.- praband. kon. besluit van 8 aug. j.l. goedgekeurd het door de staten Fr provincie Zuid-Holland den r-l4 juli 1868 vastgesteld besluit F'' wijziging van art. 17 van het ement voor de gemeente uit- atenng van Dirksland. Ingevol- f "'S wij^jgjjjg 2ai genoemd reg- lp?f"'^ in werking treden op de pchisten dag'na de dagtekening pn het Prov. Blad, waarin dat pesiuit is geplaatst. Achter de vuur spuitende machine kringelt een hete walm omhoog. dertig „vuurmonden" komen extra aan. In één gang wordt een breedte van 4.80 meter bestreken. Het groene loof schrompelt in deze verzengende hitte ineen en na hoogstens twee dagen is het volledig afgestorven. Op de ma chine zijn ook twee gasflessen gemon teerd die de waak vlammetjes in de pijpen voeden. De vlam kan vanaf de trekker worden geregeld. Normaliter wordt het aardappelloof met een zwaar gif doodgespoten. Dé werknemers van loonbedrijven en land bouwers voelen er steeds minder voor om met dit zware vergif onder de naam „loofdood" te werken. Bo vendien gaan de exportlanden beden kingen tegen het gebruik van dat gif koesteren omdat het tot in de aardap pel zou kunnen doordringen. De ver brandingsmethode is daarom bijzonder welkom, de verwaditingen zijn dan ook positief. Een detailfoto waarop de „vuurmonden" goed zichtbaar zijn. Het Tweede Kamerlid mevr. mr'. E. Veder-Smith (v.v.d.) heeft de staatsse cretaris van Sociale Zaken en Volksge zondheid schriftelijk gevraagd of hy be reid is aan de Gezondheidsraad hetzij een nieuw advies, hetzij een nota over de huidige stand der wetenschap inzake de fluoridering van drinkwater te vra gen, dan wel de commissie ad hoc daar toe in te stellen, aldus een bericht in het Vrije Volk. Een nieuw advies dan wel een nota lijkt mevr. Veder-Smith gewenst, aan gezien het door de Gezondheidsraad uit gebrachte advies van 1960 dateert. Voorts is, blijkens enkele publikaties twijfel gerezen aan de betrouwbaarheid c.q. vergelijkbaarheid der statistieken van Amerikaanse geleerden, welke me de de aanleiding hebben gevormd tot de fluoridering van drinkwater. Bovendien, aldus het liberale kamer lid, heeft een aanzienlijk aantal Ameri kaanse waterleidingsgebieden de fluori dering weer beëindigd. Verder houdt mevr. Veder-Smith de staatssecretaris nog voor dat in recente wetenschappe lijke publikaties wordt gewezen op de schadelijke werking van fluor op o.a. de schildklier, het beenderstelsel en bij aderverkalking. Meer over de fluoridering en het ant woord van het actiecomité ter verkrij ging van ongefluorideerd drinkwater, aan het Bestuur van de Drinkwaterlei ding vindt V aan de binnenzijde van dit blad. CoöP. TÜINBOUWVEILING DER Z.H.E. Afd. MIDDELHAKNIS Aardappelveiling maandag 26 aug. 1968. Bintje grof 11,80 - 15,40; Middel 10,20 - 13,40; Drielingen 5,70; Eigenheimer grof 8,70; Middel 10,80 - 14,50; Drielingen 7,20. Voer 4,10. Aanvoer 50.000 kg. Zaterdag 31 augustus, om 4 uur 's middags en 8 uus 's avonds geeft de orgelist Dirk Jansz. Zwart zijn laatste bespelingen van dit seizoen op het or gel in de Grote Kerk te Zierikzee. De programma's bestaan uit verzoek nummers, alzo werken van Bach, Han del, Rheinberger (Canteline), Widor (Toccata), Grison, Mudde en Jan Zwart. Door de afd. Dordrecht v. d. Neder landse vereniging ,jDe Verzamelaar" zal op zaterdag 31 augustus a.s. de 3e in ternationale ruiibeursdag worden ge houden. Gelet op de grote belangstelling in maart j.l. zal deze dag wederom in de 3 zalen van gebouw „Patrimonium" a. d. Lange Breestraat 24-26 te Dordrecht worden gehouden en wel van 10.00 uur tot 17.00 uur. Verzamelaars van postzegels, munten, prentbriefkaarten, sigarenbandjes, luci fersmerken, speldjes;, sleutelringen, sui kerzakjes enz. enz. kunnen hier terecht teneinde hun verzameling uit te breiden daar hier contact kan worden gelegd met verzamelaars uit alle delen van het land en ook uit België. In verband met de te verwachten gro te belangstelling van de zijde van de prentbriefkaarten-verzamelaars, is voor dit doel een aparte zaal gereserveerd. Het bestuur van de afd. Dordrecht hoopt op vele belangstellenden uit de naaste omgeving te mogen rekenen. STAVENISSE Benoeming. In de vacature van de heer P. Rentjes is met ingang van 1 okt. a.s. benoemd tot hoofd van de lagere school dhr. C. G. van den Hoek, thans onderwijzer van deze school. MIDDELHAKNIS - SOMMELSDIJK Aanvang repetities. De repetities van de Chr. Gemengde Zangvereniging „Ju bilate Deo" worden vanaf heden ge houden op maandagavond 19,45 uur in de Groen van Prinstererschool te Mid- deUiarnis. Ook nieuwe leden zijn harte lijk welkom. MIDDELHAKNIS Kerkdienst. Woensdagavond 7.30 uur hoopt voor de Geref. Gemeente alhier voor te gaan de consulent ds. P. Blok van Dirksland. Zondag a.s. hoopt voor de Geref. Gemeente alhier voor te gaan (10 en 6 uur) ds. C. Harinck van Utrecht. Oproep nieuwe koster. De koster der Geref. Gemeente, dhr. C. Langbroek, heeft om gezondheidsredenen voor deze funktie bedankt. Ter vervulling van de ze vakature worden bij de kerkeraad sollicitaties ingewacht. DIRKSLAND Bedanlct. Ds. P. Blok heeft voor het beroep naar de Geref. Gemeente te Zeist bedankt. HERKINGEN De Dhr. Zangvereniging „Zanglust" hoopt op dinsdag 3 september a.s. des avonds om half acht haar repetities weer te hervatten in „Ons Huis". Daar het thans dringend noodzakelijk is de vereniging in stand te houden zijn nieuwe leden hartelijk welkom en worden liefhebbers beleefd verzocht zich te melden. Dirigent is thans wegens vertrek van A. Logmans naar Goes de heer M. Melissant Johz. A.S. woensdag 28 augustus des sav. om half acht hoopt voor de Geref. Ge meente alhier voor te gaan ds. v. d. Noort van Capelle aan de IJssel. De collecte voor de zitplaatsen heeft in de Geref. Gemeente opgebracht f 178,57. De kerkvoogdij der Herv. Kerk heeft besloten de zitplaatsen met f 1, te verhogen, in verband met de extra hoge uitgaven dit jaar. Daar de zitplank uit de Visbank is weggehaald, en nog niet is hersteld, zijn de ouden van dagen nog niet in staat hun plaatsje in te nemen. OUDE TONGE Op zondag 1 sept. a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk de H. Doop worden bediend. De aangifte graag zo spoedig mogelijk bij uw wljkouderling. Beursberichten van vrijdag j.l. de graanprijzen: Gerst 28-30; haver 26-27; erwten (schokkers) 44-48; erwten (kl. gr.) 38-40; kapucijners 54-64; maanzaad 100-140; karweizaad 100-110. In de week van 26 aug. tot en met 7 sept. a.s. zal er in de gemeente een huis-aan-huis collecte gehouden worden ten bate voor het Ned. Kon. Wilhelmina Fonds voor de „Kankerbestrijding". Vrijdag 30 augustus a.s. zal het 55 jaar geleden zijn, dat op het Raadhuis van Ooitgensplaat dhr. Pieter Beijer en mej. Elizabeth Tiggelman door dhr. Arie Hobbel, ambtenaar van de burge- lijke stand, in de echt werden verbon den, 't Is een hele tijd geleden en in die 55 jaren is er heel wat gepasseerd. De thans 79 jarige heer Beijer en zijn 76- jarige echtgenote, kunnen in hun wo ning Emmastraat 20 te Ooitgensplaat hierover veel vertellen. Dhr. Beijer werd te Rotterdam-Kra lingen geboren en zijn vrouw te Spaarndam bij Haarlem. Vader C. Beijer was varensman en zijn echtgenote woonde aan de wal in Kralingen. Later kwam men naar Ooitgensplaat en woonde het gezin met 8 kinderen in het z.g.n. Kooihuisje. Al vroeg moesten de kinderen hun moeder missen. Op 47- jarige leeftijd overleed Johanna van 't Hof. Het gezin woonde toen in de z.g.n. Koepel aan de Kaai. De vier jongens en de vier meisjes kwamen allen in de scheepvaart terecht. Ze kozen het vak van hun vader. Dhr. Beijer voer op de Rijn en bij de Beurt, d.w.z. hij werd beurtschippersknecht te Ooitgensplaat. Na een zware kou kreeg hij een ziekte waardoor hij sinds jaren niet meer heeft kimnen werken. Een van de voorstellen die de raad van Goedereede in haar vergadering van a.s. donderdag 29 aug. om 7.30 uur n.m. zal behandelen is het voorstel tot vaststelling kaderplan riolering ge meente Goedereede. Door het Technisch Adviesbureau Dwars, Heederik en Verheij te Amers foort is daarvan een studie gemaakt waarvan de resultaten zijn verwerkt in een structuurrioleringsplan. Dit rapport gaat in zijn laatste ver sie uit van één centraal lozingspunt nabij het Havenhoofd. De mogelijkheid bestaat, dat het ri oolwater via een effluentleiding, welke inde buitenwand van de buitenhaven te Stellendam zal worden aangelegd, zo mogelijk met gebruikmakijig van divusoren, op het „open buitenwater" kan worden geloosd. Overigens biedt het rapport ruimte voor de oplossing van de lozing op het „open buiten water", nadat vooraf een z.g.n. chlo- reringsinstallatie, dan wel een voorbe- zinkinginstallatie zal zijn ingeschakeld. Op deze wijze zal immers worden ver kregen, dat het rioolwater gedeeltelijk gezuiverd wordt. Wil men evenwel een optimale zui vering van het rioolwater verkrijgen dan zal inschakeling van een zuive ringsinstallatie moeten plaats vinden. Resumerend kan gesteld ■worden, dat het plan met betrekking tot de lozing van het rioolwater op het z.g.n. „open buitenwater" de volgende climax in houdt; a. lozing van ongezuiverd rioolwater d.m.v. effluentleiding, met gebruik making van divusoren; b. lozing gedeeltelijk gezuiverd riool water, hetzij door inschakeling van een chloreringsinstallatie, hetzij van een voorbezinkinstallatie; c. lozing gezuiverd rioolwater door in schakeling van een zuiveringsin stallatie. Het creëren van deze mogelijkheden moeten noodzakelijk geacht worden in verband met de ontwikkeling van de stroming en de vorming van e.v. zand platen in de z.g.n. voor-delta. Gemeld rapport heeft meerdere ma len een punt van bespreking gevormd met het R.I.Z.A. (Rijksinstituut voor de zuivering voor afvalwater); de Pro vinciale en Rijkswaterstaat (afdeling Deltadienst). De commissie Ruimtelij ke Ordening, Recreatie en Algemene Zaken heeft zich in het algemeen met dit rapport kunnen verenigen. Boven bedoelde instanties hebben zich even eens in algemene zin akkoord verklaard met de strekking van een reeds eerder terzake uitgebracht rapport. Aan de hand van de uit de diverse besprekin gen voortvloeiende conclusies is thans dit rapport opgesteld. Gemeld rapport kan de basis vor men voor het indienen van de subsidie aanvragen bij de diverse instanties. Gelet op de afsluiting van het Ha ringvliet en de Grevelingen en mede met het oog op de financiering van de diverse uitgaven, is van een fasering van de betreffende rioleringswerken uitgegaan n.l. t.m. 1980. De raad wordt voorgesteld: a. het door het Technisch Adviesbu reau van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten Dwars, Hee derik en Verheij te Amersfoort, uitgebracht rapport d.d. 5 augustus 1968 te aanvaarden ais beleidslijn voor het uitvoeren van de nodige rioleringswerken in deze gemeente; b. terzake de voorbereiding van de in het plan onder A genoemde werk zaamheden een krediet te voteren van f 60.000,—. OUDDORP Duiven uitslagen. De Postduiven- vereniging De Trekvogels vlogen mee in vlucht Noyon 10-8-'68. In concours waren 141 duiven. Afstand 257.435. Gelost om 13.45 uur. Eerste duif was binnen om 17.33.33 m.p.n. 11.26.26. Uitslag: P. Mierop 1, 4, 6, 8, 11, 12, 14, 22, 23. K. V. Wijk 2, 9, 26, 27. C. J. Tanis 3. J. Bakelaar 5, 15. C. Venne- man 7, 16, 19. H. Kleijn 10. A. J. Klink 13. A. V. d. Bok 17. W. Kievit 18, 28. Joh. Grinwis 20. K. Breen 21. M. P. Santifort 24, 25. OOLTGENSPLAAT In de Geref. Kerk is als ouderling aftredend: C. J. Oostdijk. Ook is er nog een vacature. Als diaken is aftredend: C. Braber Az. Door de kerkeraad zijn 4 personen gesteld tot verkiezing van 2 ouderlingen alf.: J. J. Brinkman, A. V. d. Griend, D. F. Okker, M. de Vos. Voor diaken zijn gesteld: A, C. Korte weg J.Hz., Kr. Kromdijk. Verkiezing zondag 8 september na de avonddienst. In de Houtrakpolder. Zoals gezegd werd mevr. Beijer te Spaarndam geboren. Haar vader dhr. Adr. Tiggelman ging met Piet van Put ten op zoek naar werk en kwam in de Houtrakpolder terecht. Hij werkte daar op 't land en later in de boterfabriek. Het was er beter dan in de Plaat. Later volgden er nog meer Tiggelmannen en men hoort momenteel deze naam nog noemen in Haarlem en Zaandam. Zo is er nog een Jaap (90 jaar), Gerrit, Cor Koos en Marinus. Het zijn halfbroers van wijlen Adrianus. Het echtpaar Adr. Tiggelman-Hotting kwam later weer te Ooitgensplaat wonen. Ze ziJn zelfs 60 jaar getrouwd geweest. Toen ze terug kwamen was mevr. Beijer 17 jaar. Na dat ze getrouwd waren woonden de jongelui nog een poosje op het schip van Beyer's vader. Verder woonde men op de Molendijk, Stoof straat, Kerksingel (in het z.g.n. Slachthuis) en nu al vele jaren in de Emmastraat. Uit het huwelijk werden 9 kinderen geboren. Een is er jong gestorven. Verder heeft men 16 klein- en 5 achterkleinkinderen. Nie mand van de kinderen woont meer in de Plaat, maar a.s. vrijdag zal heel de familie bij elkaar zijn om het heuglijk feit te herdenken. Mogelijk met nog vele anderen, waaronder de bejaarden. Want mevr. Beijer is jaren penningm. geweest van de Ned. Bond van Bejaar den en heeft op Flakkee enkele afde lingen opgericht. Berijder in de sloot! Een motoragent van de Verkeers- groep Dordt van de Rijkspolitie is gis termiddag op de Staverseweg van ach teren door een auto, bestuurd door A. N. uit Melissant, aangereden. De politie man kwam in de sloot terecht. Hij reed in de richting Langeweg (Middelhamis) toen hij een hem op de fiets tegemoet komende scholier met „losse handen" zag rijden. De wachtmeester minderde snelheid om de jongeman op het ver keerde daarvan te wijzen. De automo bilist die achter de motor reed heeft die snelheidsvermindering kennelijk te laat opgemerkt. De politieman is er zonder verwondingen afgekomen, de fietser zelfs zonder een vermaning! Auto en motor werden beschadigd. DOMBURG Op de Provinciale weg by Domburg zijn zaterdagavond twee bromfietsers met elkaar in botsing gekomen. Op een van de bromfietsen zat een echt paar, die beiden door de val zo ern stig werden gewond, dat zij naar het ziekenhuis te Middelburg moesten worden vervoerd. De 20-jarige duo- passagiere N. v. H. uit Middelburg, over leed enige uren na aankomst in het ziekenhuis. THOLEN Dorpentocht. De Thoolse Wandel Unie organiseert op 31 augustus a.s. een dorpen wandeltocht van 43 km met om 9 uur de start vanuit hotel Hof van Hol land. Des middags om 2.30 uur zijn er nog tochten van 5, 10 en 15 km. Burg. Stand. Overleden; Rachel Din- gena van Nieuwenhuijzen, 77 jaar, wed. van P. H. van Elsacker. ST. MAAKTENSDIJK Bejaardenwoningen opgeleverd. Door Aann. Bedrijf Gebr. Van den Bergh werden van de week de bejaardenwo ningen opgeleverd. De woningen zijn voorzien van centrale verwarming en centrale antennesysteem. Torenspits in de verf. Het verfwerk aan de torenspits van de Ned. Herv. Kerk is thans zo ver gevorderd, dat de steigers konden worden verwijderd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 1