Den Bommel staat al tien jaar te boek voor „grote ontwikkelingsmogelijkheden" *l, e Rus, een rode lafaard Naar school? m Er gaat nu tekening in konnen m. Meditntip dan een bureautje! Sommelsdijk FVC. KORTEHEG s ZOON Ir. C. N. van Dis wordt vandaag 75 laar Ihb J. KEUYELnAR Vrijdag 23 augustus 1968 No. 3714 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDET- Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Westdijk 15 Middelharnis BOUWMATEKIALEN Dirksiaud xeiet. 333 Jeüttïï :y^NINGINRICHTl»*5- Fruitmanden en Fruitbakjes „De Fruitcentrale" PRINS HENDKIKSTRAAT M - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS [{edactie en advertentiea: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk TeL (01870) 26 2B, na 6 uur 's avonds TéL 2023 Giro 167B30 ABONNEMENTSPRIJS 3,25 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per nun Bij contract speciaal tarlet e leken van goede bedoelingen, de sische president en de partijleiders ar het zijn sluwe vossen gebleken. In tislava leken ze aan de conferentie- el met de hervormers van Tsjecho- wakije tot een accoord te zijn geko- n Dubcek had daar beloofd dat zijn i aan het Pact van Warschau trouw blijven maar de Russische instem- g is vals gebleken. Woensdagmorgen .g trokken legers van de landen van Warschau - pact Tsjechoslawakije en, de vrijheidsdrang van de echén wordt met tanks en pantser- rtuigen verpletterd. Partijleider Dub- en premier Cernik zijn gevankelijk ggevoerd, niemand weet waarheen. ukkig heeft het Tsjechische volk ge- -r gegeven aan de oproep geen ge- i te gebruiken, bij gevechten die niettemin voordeden zijn enkele tallen doden en vele gewonden ge len. Het vrije westen, de hele wereld diep geschokt over deze rode ingreep, ral worden felle protesten gehoord. an het begin van dit jaar werd de 'echische partijsecretaris, de stalinist tonin Novotny, tevens president van 'echo Slowakije door Dubcek en de en afgezet. De Tsjechoslowaakse ■munistische partij apprecieerde beek als nieuwe leider en spoedig den in het lang verdrukte Tsjecho- wakije vernieuwingen in. Het volk eg meer vrijheid, radio stations kon- vrijer spreken en de censuur op de s werd opgeheven. De betrekkelijke rijdingsroes zou helaas niet lang du- Rusland aarzelde met het terugroe- van zijn troepen en voor een waak- oog kwamen er langs de grenzen veel manoeuvres voor. Dubcek waag- het aan Moskou eisen te stellen, een ferentie wenste hij enkel op Tsjecho- waaks grondgebied te houden, in de isplaats Bratislava leek het tot een oord gekomen te zijn al heeft Dub- naar men aanneemt concessies moe doen. De trouw die hij beloofde aan Pact van Warschau is de Russen t genoeg geweest, zij hebben de libe- ering zoals Dubcek die zich had voorgesteld botweg een halt toegeroepen Meer vrijheid zou de Tsjechen verder van het communisme afvoeren, in een communistisch regiem is daarom geen plaats voor vrijheid. De Russen voelen zich de „bescher mers" van het communistisch stelsel dat zij ook in Tsjecho-Slowakije wensen te zien gehandhaafd. Het presidium van het centrale comité van de Tsjechoslo waakse communistische partij acht het Rode optreden niet enkel strijdig met alle principes aangaande de betrekkin gen tussen socialistische landen, even zeer acht ze het een ontkerming van de fundamentele normen van internatio naal recht. Wat zich thans in Tsjecho-Slowakije afspeelt onttrekt zich voor een goed deel aan de Westerse waarneming. Woensdag verdwenen de meeste radiostations uit de ether. Radio Praag besloot met de uitzending van het Volkslied, woensdag nacht werd ook het laatste persbureau door de Russen bezet. Het ijzeren gor dijn dat op een kiertje leek te staan werd weer hermetisch gesloten. De schofterige Rus heeft zich baas gemaakt in het Tsjechoslowaakse huis. Reeds is te kennen gegeven dat inmenging in de ze „binnenlandse aangelegenheid" door de Veiligheidsraad niet zal worden ge tolereerd. In de gehele vrije wereld worden pro testen gehoord, helaas ze zijn machte loos. Moskou zal er zich niet aan storen, menselijkheid is hen volkomen vreemd terwille van het regiem. Zelfs de com munistische partijen van vele landen, o.a. ons land, hebben van hun afkeuring blijk gegeven. Het Tsjecho-slowaakse volk heeft haar „bevrijders" uitermate kil ontvangen, er worden meldingen gemaakt van daden van verzet, actief zowel als passief. Te levisiebeelden lieten zien hoe in Praag de jongeren met hun lichamen de rode tanks tegenhielden. God verhoede een bloedbad zoals dat van 1956 in Honga rije, alleen Hij kan het onderdrukte volk de vrijheid geven. Wij hopen op dat wonder. Met schijnbaar groot geduld wachten de dorpen op Goeree-Overflakkee op de recreatie-gebeurtenissen die naar men aanneemt komen gaan. Over de bestemming van het Grevelingenbekken is al veel geschreven, dat de recreatie zich stormenderhand zal aandienen is daarbij een vast gegeven. Dat ook Den Bommel spoedig het spel gaat meespe len zal wellicht minder bekend zijn. Toch wijzen alle tekenen erop, tekenen, waarmee burgemeester W. M. v. d. Harst van Oostflakkee gelukkig is. „De middenstand maakt er een prachtige op gang, er zijn supermarkets en een goede kapsalon", zegt hij tevreden, „het begint tekening te krijgen Eigenaren van een grote jachthaven elders in het land hebben serieuze be langstelling voor de gorzen en de haven van Den Bommel, enkel de gorzen zijn al zo groot als het dorp zelf en uitermate geschikt te maken als een uniek recrea tieoord. Burgemeester v. d. Harst die bij het overleg dat reeds is gepleegd nauw betrokken is geweest vindt het plan dat gereed ligt geweldig aantrekkelijk. O.m. is gedacht aan de verbreding van de haven en zelfs de aanleg van een boulevard terwijl op de gorzen bunga lows en recreatie-verblijven zullen wor den gebouwd. Nog enkele belemmeringen worden uitvoering van het plan in de weg ge legd, o.a. verkrijging van de grond. Burg. V. d. Harst hoopt dat de gegadig den ook daarbij alle medewerking wordt T GELOOF IN DE OFTEN GODS (3) „Deze allen zijn in het geloof ge storven, de beloften niet verkregen hebbend, maar hebben dezelve van verre gezien, en geloofd en om helsd, en hebhen beleden dat zij gasten en vreemdelingen op de aar de waren." (Hebr. 11 13). ons aller leven liggen de beloften s uitgestrooid, zodat we er bijna zouden struikelen. Maar, de grote ig is maar, hoe leren we nu le- uit die volheid Gods? Immers, Is- ontving uit Gods mond vele be en, maar ondanks dat ging het me- deel daaronder verloren. Waren 's beloften toch niet betrouwbaar te ten? 'een, dat was het niet! De oorzaak deze droevige ontwikkeling lag bij volk. Israël sloeg geen acht op wat beloofde, het had daaraan geen oefte. ods beloften moeten de mens aan- tot werkzaamheid omtrent het Ie. De beloften moeten gezien, 'ofd en omhelsd worden! 1 hier staan we voor een geheel on- elijke opgave. Hoe hebben de vade dat dan gedaan, wat was hun cht? Denk niet, dat dit zo vlot en g in hun leven ging. Gods beloften ren de mens altijd in de strijd, en ""an zal ook te onderkennen zijn, een juiste werkzaamheid is, met toezeggingen. en, die iets te maken krijgen met belofte, leren de dichter ver- n: Zouden Zijn beloftenissen, voor- haar vervulling missen? Als deze often ons niet voor de radikale on gelijkheid stellen, kunnen we zeker «n, dat Gods werk erin gemist rdt. Mr ziet ge Abraham gaan, in droef- en strijd, ondanks de belofte: Ach ^e> Heere, wat zult Gij mij geven, ik zonder kinderen heenga Jakob valt de zegen der belofte "ts ten deel in een bange worste- waarin alle hoop op redding ijdel een. Hdoot en wantrouwen bezetten dan hart, dat zich aan de macht en hier van niet onttrekken kan. s belofte ligt er wel, maar de om- digheden zeggen dat het nooit waar 21)" God heeft het wel beloofd, r de vervulling hiervan laat op wachten. Satan en eigen hart zijn •poeöig bij, het werk Gods in het verdacht te maken. Waar is nu (jod op Wien gij bouwde? Het kan anders: Gij hebt geen heil bij anders zou er wel iets bij u ver- l^"^:Ge hebt de belofte geheel ™Q!gd, met u kan God niet meer ^Ken hebben. Zo diep kan een hei lig God Zich toch niet ontheiligen, dat Hij met U gemeenschap zou kunnen hebben? Zo staat de satan in duizen derlei gedaanten voor de zondaar, maar zijn woord is altijd hetzelfde: Zegen God en sterf! Ook het hart kan niet anders dan dit beamen! Zou het niet rechtvaardig zijn, als God voor goed de hand van ons aftrok? Leven we het niet ieder uur van ons bestaan uit, dat onze nek een ijzeren zenuw is en dat we weigeren schaamrood te worden? Hoe sterk is dan in het hart de onverbetelijke nei ging afkerig heen te gaan maar het goeddimken van ons boze hart. Het hart biedt geen lichtpunt meer, de om standigheden zeggen dat het een ver loren zaak is. De wet en het recht Gods kuimen niet anders dan over ons uitspreken: Vervloekt zijt ge In deze strijd voert de belofte een mens. Het is er dus wel verre van daan, dat de belofte Gods de mens drijft in de armen van valse rust en zorgeloosheid. Helaas worden zó de be loften vaak gebruikt. Ze worden aan genomen zoals ze er staan, en alles schijnt verder goed. Dan heeft men aan de belofte genoeg, zonder dat de eigenlijke vervulling door het geloof gezien wordt. Waar geen geestelijke werkzaamheden geboren worden met Gods beloften, daar komen we om, on danks alle woorden van zegen, die we hoorden. Als de vrucht van het be loofde ons niet brengt tot bekering en wedergeboorte, laten Gods toezeggingen ons ledig en onvruchtbaar. Het leven onder de beloften maakt gewis niet za lig. Laten we dit in onze tijd toch goed weten en verstaan. Weten we zeker, dat onze roem niet ijdel is? (Wordt vervolgd) Middelharnis. verleend opdat kan worden bereikt wat door de gemeente zelf bij gebrek aan financiële middelen niet kan worden ge daan. „Een recreatieve ontwikkeling is de ruggegraat van de welvaart van een dorp" is de mening van dhr. v. d. Harst, daarom wordt ook voor Den Bommel daarop aangestuurd. Hij juicht het par ticulier initiatief dat zich heeft aange diend bijzonder toe. „Immers", zo zegt hij, „een gemeente heeft het audium een onuitputtelijke geldbron te zijn, maar ze moet leven met voorschriften terwijl de zakenwereld leeft bij de gratie van de economie". Temeer omdat die vrij gun stig is en de sportvaart op de grote ri vieren steeds meer beperkingen worden opgelegd mag worden verwacht dat er met de plannen haast gemaakt wordt. De bovenste foto toont het beeld dat de pleziervaarders dan bij het binnenko men van de haven zullen zien, het beeld van een pittoresk, heerlijk rustig dorp. Duidelijk is het spitsje te zien van de Ned. Herv. Kerk. Aan de Voorstraat van Den Bommel zijn al flinke winkelpanden verrezen, kennelijk al met het oog op de drukte die ook in Den Bommel komen gaat. Het winkelpand rechts vooraan is de supermarkt van Van Dgk. Links voor aan iis een meubelhandel. Ds. P. Roos. OOLTGENSPLAAT Veertig jaar getrouwd. Zaterdag 24 augustus herdenkt het echtpaar T. van Dam-de Vos, Esdoornstraat 33, zijn 40- jarig huwelijksfeest. Maandag 26 aug. is er van 3-5 uur en na 7 uur nam. in „'t Centrum" gelegenheid de familie te feli citeren. VOOR BETER 1^^ --^—NAAR DE MIDDELHnRNIS-TEL:Z3Z8 Sinds 1963 nestor van de Tweede Kamer. Vandaag vrijdag 23 augustus wordt Ir. C. N. van Dis, leider van de S.G.P.-fraktie in de Tweede Kamer, 75 jaar. Hij is sinds 1963 het oudste ka merlid en bovendien de eni?e parle mentariër, die reeds voor de oorlog in de Tweede Kamer zitting had. Hij was kamerlid van 1929 tot 1937; toen in 1937 de S.G.P. de 3e zetel niet kon halen verdween hij uit het parlement, maar kon na de oorlog, in 1946 zijn plaats in de Kamer weer innemen. Ir. van Dis, die eerst werkzaam was als scheikundig ingenieur, is zich op latere leeftijd sterk voor de politiek gaan interesseren. Sinds 1929 is hij se cretaris van de Staatkundig Gerefor meerde Partij, hij is ook hoofdredacteur van het S.G.P.-weekblad „De Banier" en lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. Vóór de oorlog, van 1931 tot 1940, was ir. Van Dis gemeenteraads lid van Rotterdam. In de Tweede Kamer laat hij bij al zijn redevoeringen die steeds met grote nauwkeurigheid worden samen gesteld een principieel geluid horen, gegrond op Gods Woord en de belijde nisschriften onzer Vaderen. Al heeft hij daarvoor in de Kamer meerdere malen van zekere zijde bespotting moeten on dervinden, ook door zijn optreden tegen invloeden van Rome, als persoon wordt de nestor van de Tweede Kamer wel gewaardeerd. „De strijd gaat niet tegen personen maar tegen verkeerde begin selen" is zijn devies. .Jt^m Den Bommel heeft haar bekoorlijkheden! Het Kon. Emmaplein is er een van. Het doorkijkje laat de prachtig geres taureerde Ned. Herv. Kerk zien. Vooraan op het gazon is nog juist het beeldje van OlUe B. Bommel te zien, een heer van stand die zich als een van de eersten in Den Bommel heeft gevestigd. ZANDPAD 32 MIDDELHARNIS HET UITERLIJK VAN DE BRITSE VORSTIN Een Brits damesblad heeft zich on langs beziggehouden met de vraag, op welke wijze de „image" van Koningin EUzabeth II van het Verenigd Konink rijk zou kunnen worden verbeterd. De persoonlijkheid van de Britse vorstin laat weinig te wensen over. Haar uiter lijk daarentegen wel, aldus het dames blad. Het constateerde dat Elisabeth fraaie benen, een stralende lach en een gladde huid heeft, maar toch niet zo aantrekkelijk is als ze zou kurmen zijn. Zij zou dat kunnen worden wanneer ze de volgende adviezen opvolgde, die het blad, na raadpleging van een aantal autoriteiten op dit gebied, (Britse en Franse) heeft opgesteld. Zij zou haar wenkbrauwen moeten la ten epileren, meer oog-make-up moe ten gebruiken en heur haar moeten la ten verven. Een bescheidener tint lip penstift en minder gezichts make-up zouden haar ook flatteren. Voorts heeft een Parij se modekoning een nieuw gewaad voor de koningin Speciaal in het opmaken van B. V. d. Veer Telefoon 2682 Westdijk 36 MIDDELHARNIS ontworpen. Nogal kort, met hoge laar zen. Of het de koningin zou bevallen, is niet bekend. Wij hebben het idee dat Elisabeth vooral de laatste suggestie... aan haar laars zal lappen. (DIA)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 1