iften moeten eiliger worden Cand. J. S. Cremer en echtgenote in het ziekenhuis De Flakkeese ruiters oterconcentraat raakt „in" ÖDË RAIFFEISENBAI^K »l3BD!3ELIIARI«iS - SOMMELSDIJK" Plaatselijk nieuws verdere groei Man door klap met schop zeer ernstig verwond Handhaving Statenvertaling Nieuws lilt Zeeland Vier doden bij ongeiuic op Zeeiandbrug Nieuws anno 1868 Overleg tossen S.G.P G.P.V. over werk staatscommïssie-Cals Orgelbespeling te Zierikzee door Dirk lansz. Zwart Dinsdag 20 augustus 1968 No. 3713 CHR. STREEEBLAD OP GEREFORMESKDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond -o- nu ook in d@ nieuwe wijk van Midcieilsarnis. VOOR AL UW BAÜKZAICIII Een nieuwe service van de Raiffeisenbank C.M.C, in 1967/1968: S HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDEUIAENIS ctle en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sonunelsdijk jL (01870) 26 20, na 6 uur 's avonds TeL 20 25 Giro 167ffi50 ABONNEMENTSPRIJS 3,25 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. jn Grieken verkocht de laatste da- van de vorige week als eerste le- -cier in Den Haag en omgeving 7000 pakjes boterooncentraat aan melkslijters-afnemers. interessantste bestelling kwam „„g tegen het middaguur binnen: "akjes voor IVlinister Lardinois pri- afgeven op het Ministerie. et de echtgenote van de Minister en vele huisvrouwen ontdekt heb- dat men even aan het gebruik 't wennen. Doordat er praktisch water in dit boterprodukt zit (in ale boter en margarine zit 16 tot water) mist men het gebruikelijke n in de pan wanneer het water bij gr. C gaat verdampen. Men dient op te letten dat de boter niet te wordt in de pan. Het best is de r in de hete pan te smelten en a ze gesmolten is het vlees in de te doen. Door het aanmerkelijk re vetgehalte kan men ook met der boter dan men gewend is, vol- aii Grieken betrekt dit botercon- raat onder het merk „Meibloem" de Firma Buisman te Leeuwarden, al meer dan 100 jaar in boter t". Van deze grote ervaring heeft bij de bereiding van dit totaal we produkt veel profijt gehad, zo de problemen zoals ze eind vorige k in de pers verschenen zich bij produkt niet hebben voorgedaan. grootste aantrekkingskracht voor huisvrouw blijkt wel uit te gaan de door de Minister sterk gesub- eerde prijs. De mogelijkheid om eens roomtooter te gebruiken voor ■ent per pakje (minder dan de helft de normale prijs), maakt dat vele menten in ons zuivelland voor het t sinds jaren weer eens boter ven. erlid Van Rossum: et Tweede-Kamerlid ir. H. van Ros- (s.g.) heeft de regering gevraagd zo dig mogelijk het Liftenbesluit te ien waardoor de hoogst mogelijke 'gheidseisen, op grond van de hui kennis op het gebied van de lift- niek, kunnen worden gesteld. Van Rossum wijst op uitspraken de directeur van de technische i van het Nederlands Instituut r lifttechniek, ir. L. J. P. Huberts, uit blijkt dat vele liften in ons land voldoen aan de veiligheidseisen, r dat desondanks toch vele gebrui- van liften aan meer of minder be- ijke gevaren worden blootgesteld. et S.G.P.-Kamerlid informeert ver- of er enige waarheid steekt in de nderstelling dat de regering de gend gewenste wijziging van het nbesluit stagneert, omdat de over- bezwaren zou hebben op deze wij- ee te werken aan de verhoging van Wkosten van flatgebouwen e.d. Overflakkee en Goedereede g Middelharnis, 20 aug. De raad 1 ezer gemeente heeft besloten dat g e kermis die in de beide laatst «lopen jaren niet plaats had 't jaar weder te doen plaats heb- g en. Zij zal beginnen de laatste g oensdag dezer maand en eindi- Hl den daaraan volgenden zater- agavond. Toen over het houden der ker- g is ten vorige jare beraadslaagd erd, motiveerde een lid der ver- s adering zijne stem daartegen g nder andere hierop, dat de ker- 'S tot onzedelijkheid aanleiding wft, wij eerbiedigen die overtui- "g, maar hopen tevens dat de g ad spoedig een verordening op zwemmen en baden make, op- "t de onzedelijke handelingen en M esprekken die daardoor veroor- g aakt worden voor goed een einde eme. Wel is waar, komt in de g emeenteverordening het verbod oor om in de kaai te zwemmen, g dit belet evenwel niet, dat niet in de kade maar toch g de onmiddellijke nabijheid aarvan, de onzedelijkste gesprek- gehoord worden, terwijl de m emlustigen te Sommelsdijk vol- g ■^ekt door geen bepaling gebon- ^5" pjn en bijna dagelijks, het g edelijk gevoel van verschillende g ersonen ernstig kwetsen. Moge ^in iiet belang der zedelijkheid s beide gemeenten spoedig de be- M ^ng gemaakt worden dat langs e publieken weg het zwemmen baden op straffe verboden is. TO Wij goed ingelicht, dan heeft njksveldwachter te Sommels- g Jk tegen enige zwemmers pro- s «-verbaal opgemaakt, en daar g '■naarwij menen, plaats had in g "J'OJ'Mnelsdijkse haven, ziet men g «belangstelling de uitspraak 1 de kantonrechter in deze zaak gemoet. 1 Kandidaat J. S. Cremer uit Amster dam die zondagmorgen in de Geref. Kerk te Melissant zou voorgaan moest samen met zijn echtgenote in het zie kenhuis te Dirksland worden opgeno men nadat hun wagen zondagmorgen op de beruchte Oudelandsedijk, kort na de Poldersedijk, slipte en tegen een boom botste. Dhr. en mevrouw Cremer moes ten uit de gekantelde auto worden ge haald, de deuren moesten daarbij wor den geforceerd omdat ze aan de binnen kant op slot waren gedaan. Beider toestand liet zich aanvankelijk vrij ernstig aanzien maar de opgelopen verwondingen zijn niet van ernstige aard gebleken. Kandidaat Cremer hoopt over enkele dagen het ziekenhuis te kunnen verlaten; mevrouw Cremer heeft een gebroken arm en een hersen schudding. De wagen werd zwaar be schadigd. lülüllil elke vrijdagavond van 6.30—8.30 uur in de Chr. Kleuterschool aan de Bêrkenlaan (hoek Lijsterbesweg). MÏDDELHARNIS Kerkdienst. A.s. donderdagavond te 7.30 uur hoopt voor de Geref. Gemeente alhier voor te gaan ds. A. Vergunst van Rotterdam (C.) Tweetal, Na afloop van bovengenoem de kerkdienst zal een manslidmaten- vergadering worden gehouden tot het beroepen van een predikant. De kerke- raad heeft daartoe het volgende twee tal gesteld: ds. J. van Haaren te Amers foort en ds. J. C. Weststrate te Melis kerke. Consulentsehap. Gedurende de va- katuretijd in de Ned. Herv. Kerk alhier, zal ds. Geluk van Dirksland het consu lentschap waarnemen. MELISSANT Beroepen. Door de kerkeraad der Ned. Herv. Kerk alhier is een beroep uitgebracht op ds. J. Jongerden te IJs- selmuiden. OUDE TONGE Beursbericfiten vrijdag j.l. Graan prijzen: Gerst 28—30; haver 26—28; erwten (schokkers) 4550; erwten (kl. gr.) kapucijners 5565; maanzaad 100 140; karweizaad 100—110. In de afgelopen week zijn er uit de haven vertrokken vijf schepen met graan met een inhoud van 663 ton; en een schip met kolenstof irüioud 150 ton. Telefooncel. In de gemeente Oude Tonge is door de Telefoondienst een telefooncel geplaatst in de Bemhard- straat op het terrein bij de voilière na bij het bejaardencentrum. STAD AAN 'T HARINGVLIET Kerknieuws. Donderdagavond 22 aug. hoopt voor de Geref. Gemeente alhier voor te gaan Ds. P. Blok van Dirksland om half acht. Wedvlucht Noijon ll-8-'68, afstand 256 km: H. v. d. Valk 1; P. J. Huijzer 2- 3-11-15-17-18; K. Sturris 4-20; Jac. Mackloet 5-6; J. de Vos 7; A. de Gans 8- 9-16-19; Trommel-Visser 10-12; J. Bom 13-14; Openb. Lagere School. Van de O.L. school hebben 17 leerlingen de school verlaten en 11 leerlingen zijn ingeschre ven. DEN BOMMEL Legaat. Uit de nalatenschap van wij len gezusters Bom 1.1. wonende in het rusthuis „De Goede Ree" te Sommels dijk, ontving de kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk een bedrag, groot duizend gulden. OOLTGENSPLAAT Kerkditenst. Woensdag 21 aug. des nam. 7.30 uur zal voor de Geref. Ge meente voorgaan ds. J. C. Weststrate van Meliskerke. Kerkdienst. Vrijdag 23 aug. a.s. des nam. 7.15 uur zal voor de Oud Geref. Gemeente voorgaan, de heer Schenkel- hoek van Hendrik Ido Ambacht. (Zie verder de advertentie in dit nummer). CoöP. TUINBOUWVEILING DER Z.H.E. Afd. MÏDDELHARNIS Aardappelveiling van vrijdag 16 aug. Bintje: Grove 16,30—19,-; Middel 14,50-15,80. Eigenheimer: Middel 14,50—16,30, Voer 4,30. Aanvoer 150 ton. Aardappelveiling van maandag 19 aug. Bintjes: Grove 15,90—18,—. Middel 14,80—16,10. Drielingen 7,90. Eigenheimer: Grove 11,10. Middel 16,40—17,10. Voer 4.30. Aanvoer 70 ton. De Coöperatieve Melkcentrale g.a. (C.M.C.) eindigt het boekjaar 1967/1968 met een batig saldo van f 8,6 miljoen. Aan de algemene vergadering wordt voorgesteld om hiervan f 8,1 miljoen met de leden te vereffenen en f 0,5 miljoen aan de reserve toe te voegen. Gaat de ledenraad met de voorstellen akkoord, dan stijgt het werkkapitaal van deze grootste melkveehouders-coö peratie in ons land tot ruim f 76 mil joen. Aan de ruim 9.000 leden kwam in totaal f 239 miljoen (vorig jaar f 226 miljoen) melkgeld ten goede. De stij ging van dit bedrag moet praktisch geheel op rekening worden geschreven van de gestegen melkaanvoer, die met ruim SVo tot 670 miljoen kg toenam. Het gemiddelde vetgehalte steeg van 3,78''/o tot 3,82»/o. De gemiddeld uitbe taalde melkprijs steeg slechts een frac tie. Voor melk met 3,70''/o vet, waar voor de regering een richtprijs van 35 cent had vastgesteld, kon iets meer, n.l. 35,15 cent betaald worden. In 1967/ 1968 deed de C.M.C., die oorspronkelijk 50''/o van het aandelenkapitaal N.V. Ne derlandse Melk-Unie N.M.U. bezat, een bod op de aandelen bij derden. Aan gezien de afwikkeling van deze ge slaagde transactie pas in het nieuwe boekjaar plaats had, zijn de jaarcijfers 1967/1968 van de C.M.C, nog niet ge consolideerd. ZOUTELANDE Botsing. Woensdagavond had er een aanrijding plaats tussen twee brommers. Mej. M. J. F. N. uit Breda kwam uit het Pauwtjeswegje en ging links door de bocht de Duinweg in. Zij botste tegen een brommer die van links kwam, bestuurd door B. T. M. uit Vught met als duopassagier R. W. J. B. eveneens uit Vught. Mej. N, scheurde haar kaak en brak 5 tanden. B. had ver wondingen aan het gelaat. Zij werden beiden naar het gasthuis in Middelburg vervoerd. M. had een hersenschudding en werd naar zijn ouders welke in Zou- telande vertoeven gebracht. Het twistgesprek dat twee arbeiders uit Middelharnis, werknemers van de fa. „Pakhoed" aan de Europoort vrij dagmiddag hadden heeft voor een van hen bijna de dood tot gevolg gehad. De ander is in het Huis van Bewaring op gesloten. De mannen moeten elkaar tijdens werkzaamheden bij de Moezelweg al daar verwijten hebben gemaakt m.b.t. ervaringen in de oorlogsjaren. De twist is zo hoog opgelopen dat L. v. d. L. de 50 jarige C. Vr. een klap met een werk schep op het hoofd gaf. Dhr. V. heeft daarbij schedelletsel opgelopen. Hij werd in ernstige toestand naar het ziekenhuis „Dijkzigt" te Rotterdam ver voerd waar het gewenst bleek operatief in te grijpen. Sinds deze ingreep ver keert hij buiten direct levensgevaar. De ander is inmiddels te Rotterdam voor geleid, beschuldigd van het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. Onlangs hebben delegaties uit het Gereformeerd politiek verbond (GPV) en de Staatkundig gereformeerde partij (SGP) met elkaar overleg gevoerd over de werkzaamheden in de staatscommis sie Cals-Donner inzake herziening van de Grondwet en de Kieswet. Daarbij is ook gesproken over grondwetszaken in het algemeen, aldus lazen we in de N. Rott. Crt. De secretaris van het GPV, dr. A. J. Verbrugh, maakt deel uit van de com missie Cals-Donner en aangezien de SGP daarin niet is vertegenwoordigd voelen beide partijen behoefte aan overleg over de gang van zaken bij het werk van deze staatscommissie. In oktober zullen de twee delega ties, die bestaan uit door beide par tijen gevormde zogenaamde grondwets commissies, opnieuw bijeenkomen. j Volgens het staatkundig gereformeer de Tweede-Kamerlid ds. H. G. Abma, is het nog te vroeg om te spreken van het zoeken naar een mogelijke vorm van samenwerking tussen beide par tijen. Daarover is niet gesproken, zo verklaarde hij. Wij wisselen onderling gedachten uit over saillante punten met betrekking tot mogelijke herziening van de Grondwet en de Kieswet. Ook de heer Verbrugh legde de na druk er op, dat het bij dit overleg in de eerste plaats gaat om de gemeen schappelijke belangen terzake van de Kieswet. Er zijn een heleboel aange legenheden waarover bij GPV en SGP een verwante visie bestaat, zo zei hij. Het GPV wil pal blijven staan voor de geestelijke vrijheden in ons land en vindt dat daaraan niet mag worden ge tornd. Hij is overigens wel van mening dat de SGP zich tegenwoordig wat po sitiever instelt in de politiek dan vroe ger. MIDDELBURG Grote landelijke samenkomst D.V. za terdag 31 augustus in het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente, Se- geerstraat te Middelburg. PROGRAMMA: 10.30 uur. Opening. Toespraak door de voorzitter, ds. J. van Haaren te Amersfoort: Het doel en streven van de stichting. 11.00 uur. Ds. J. P. Verkade te Nieuwe Tonge; Godswerk en/of mensen werk. 11.30 uur. Ds. J. Catsburg te Sint- Maartensdijk: De onjuistheid van de nieuwe vertaling. 12.00 uur. Ds. E. Venema te Zwijn- drecht; Schibboleth - Sibboleth. 12.30 uur. Lunchpauze. 13.30 uur. Ds. J. van Prooijen te Sta- venisse: In de parktijk bewezen - en daarom bewijzen wij. 14.00 uur. Ds. C. Harinck te Utrecht: Waar een 'kleine gemeente groot in was. 14.30 uur. Ds. G. A. Zijderveld te Mid delburg: The King James Version. 15.00 uur. Sluiting. Het is voor het eerst, dat een derge lijke samenkomst in Zeeland wordt ge houden. Deze toogdagen trokken in vo rige jaren (Rotterdam Mijnsheerenplein en Bameveld in de kerk van ds. Ver hoef) ruim twee duizend bezoekers. Het bestuur van de Stichting tot handhaving van de Statenvertaling hoopt door deze dag het doel, de nood zaak van de strijd om het behoud van de Statenvertaling in het openbare en kerkelijke leven tegen de hand over hand toenemende vervlakking, ook in Zeeland meer bekendheid te geven. KORTGENE Kerkdienst. Op donderdag 29 aug. a.s. te 7.30 uur hoopt voor de Geref. Gemeente alhier voor te gaan ds. J. v. Vliet van Aagtekerke. „De verplichte fluoridering van drinkwater is een van de overheidsmaat regelen waarbij de grenzen van het toelaatbare zijn overschreden!" Dat beweert het dagblad „De Telegraaf" dat de pretentie heeft onpartijdig nieuws te geven, los van richtingen of partijen, doch uitsluitend in 's lands belang. We vinden het moedig en eerlijk van de redactie van de Telegraaf om de gevolgen van de fluoridering zoals die door Prof. dr. P. Sorgdrager en de chemicus Bloch worden verondersteld in de openbaarheid te bren gen. Veel eerlijker dan van de redactie van (N.B.) Vrij Nederland dat niet verder komt dan de al duizendmaal weerlegde clichebewering dat „het hoofdzakelijk zwartgekousde en donlter geklede Flakkeeërs zijn" die bezwaren tegen de fluoridering hebben. U las het goed, „Vrij" Nederland heet dat onafhankelijke weekblad. „De Telegraaf" (frappant om als Pos. christelijk blad in „de Telegraaf" een medestander te vinden terwijl an deren in gebreke blijven) schrijft verder: „De Overheid is gerechtigd voorschriften uit te vaardigen om te voor komen dat Nederlandse burgers anderen leed berokkenen of schade toe brengen. Niet alleen zijn moord en diefstal strafbaar gesteld, maar de overheid mag ook een maximumsnelheid voorschrijven, burengerucht be straffen of de fabricage van schadelijke middelen verbieden. De Overheid heeft evenwel allerminst het recht zich te bewegen op het terïein van handelingen die het persoonlijke leven raken en waarmee de Nederlandse burgers niemand schade kunnen doen, behalve misschien zichzelf. Zo be hoort de overheid ons nimmer te verplichten spilziek of spaarzaam te leven, veel of weinig te eten, familieleden te kussen bij thuiskomst, 's morgens tanden te poetsen ofgefluorideerd drinkwater te drinken. Het is ergerlijk zo vervolgt de Telegraaf dat deze elementaire gren zen niet in acht zijn genomen en teleurstellend, dat slechts enkele moe digen hun stem daartegen verheffen. Tot die moedigen mogen de heren P. Grinwis en dhr. Koppelaar, resp. secretaris en voorzitter van het Actiecomité tot verkrijging van ongefluo rideerd drinkwater worden gerekend. Als bestuurders durven zij geen verantwoordelijkheid voor de fluoridering te dragen. Waar dr. J. J. de Vries als eerste arts in Nederland die op een tandheel kundig onderwerp gepromoveerd is beweert dat artsen van tanden en kiezen geen snars weten en de tandartsen niets van het menselijk lichaam, dan willen wij dat graag geloven. Wie zijn ze dan, de leden van het Drink- waterleidingbestuur die als volstrekte leken een zo grote verantwoorde lijkheid durven dragen, wie zijn ze dan, de tandartsen die voor fluoride ring zijn. Ze zijn vóór maar op grond waarvan??? Wat zouden de heren burg. Smith, M. Aleman, G. Tanis (Goedereede) Burgemeester H. Bos, M. de Bonte en A. C. van Rossum (Dirksland) Burg. van Es, M. K. van Eek, T. Arensman en Mevr. van Groningen (Middelharnis), Burg. v. d. Harst, A. Kroon en L. Arensman (Oostflakkee) dan van de e.v. gevolgen weten. Terecht kan men zich afvragen, hoe durven ze. Men leze de artikelen aan de binnenzijde van dit blad. Bovenstaand een plaatje van de pony groep „De Flakkeese ruiters", gemaakt tijdens de zaterdag afgelegde eerste dressuurproeven. Instructeur van deze groep is dhr. J. J. Deurloo te Middelharnis. De jury let bij het afleggen van deze proef op de houding van de ruiter, de juistheid waarmede de hulpen worden gegeven en of er op kameraadschappelijke of ruwe wijze met de pony wordt omge gaan. Ook de verzorging van het ge heel is van groot belang. „De Flak keese ruiters" zullen op 7 september in de manege te Achthuizen een de monstratie geven. Zaterdag 24 aug. geeft de orgelist Dirk Jansz. Zwart twee bespelingen op het orgel van de Grote Kerk te Zie rikzee, namelijk om 4 uur 's middags en om 8 uur 's avonds. De programma's bestaan uit werken van Buxtehude, Baoh, Franck, Dubois, Reger en Jan Zwart. THOLEN Benoemingen. Burgemeester J. E. van Boeijen is benoemd tot secretaris van het Kanaalschap „De Eendracht". Door de gemeenteraad werden- als vertegenwoordigers in het Kanaalschap aangewezen de heren J. M. C. Ooms en W. V. Quist en als plaatsvervangers de heren D. J. v. d. Velde en M. v. d. Sande. Jubileren. Dhr. P. Leenhouts tech nisch ambtenaar Ie klasse A bij de P.Z. E.M., herdacht van de week het feit, dat hij 40 jaar bij deze maatschappij in dienst was. In hotel Zeeland werd hij toegespro ken door ir. T. Bogert, directeur van de P.Z.E.M., door de heer W. J. Eikendaal, districts-ingenieur voor Tholen en St. Philipsland, door de heer A. P. v. d. Stel hoofdmonteur, door dhr. J. Hurer na mens de personeelsvereniging, door dhr. C. Jumelet, oud-medewerkei' van dhr. Leenhouts en door zijn huidige mede werker, dhr. A. Geertse. Dhr. Leenhouts dankte hen allen voor de gelukwensen, de waarderende woor den en de vele geschenken. Dhr. Leen houts begon zijn werkzaamheden op de tekenkamer te Middelburg. Latei' werd Twee bejaarde echtparen zijn gister avond plm. 9.30 uur bij een nog onver klaarbaar ongeval op de Zeeiandbrug om het leven gekomen. De Volkswagen waarin zij zaten botste toen hij een naderende vrachtwagen passeerde on geveer in het midden tegen deze wagen op, de bij deze vrachtwagen vergeleken kleine personenauto werd dusdanig ver nield dat de inzittenden allen omkwa men. Het zijn de 76 jarige C. de Visser en zijn 74 jarige echtgenote, mevr. de Visser-Louis en het echtpaar J. de Vlie ger, P. de Vlieger-Kerkhoven, beiden 79 jaar. Allen komen uit het dorpje Kou- derkerke op Walcheren. De vrachtwa gen werd bestuurd door J. J. de V. uit Sirjansland, de vrachtwagen is eigen dom van het transportbedrijf Hendriks uit Kerkwerve. hij bevorderd en overgeplaatst naar Temeuzen en in 1943 naar Tholen. OUD VOSSEMEER Collecte voor Biafra. De gehouden inzamelingen voor Biafra brachten in totaal 2004,81 op. POOBTVLIET Geslaagd. Op het te Breda gehouden examen voor textielhandel, slaagde Me vrouw J. J. Priem voor deel A-B. SINT MAARTENSDIJK Meer dan goud. Het echtpaar J. Pol- derman-Quist hoopt 21 augustus 55 jaar getrouwd te zijn. Er is 's avonds om 7 uur receptie in gebouw Calvijn.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 1