MiddelharnisUw koopcentrum bruidsbouquet I Waarom geaarzeld in 1969 komt het aardgas op Flakkee I guscentrule „flakkee Fa. Korteweg hei zichi van de Lange Jan NIEUWE VW 411 verwarming gas nu reeds voordelig Acc. KANTOOR ^.dfftboer^ t t ^'V in Zuid-Holland in binnen- en buitenland (Publicatie Middenstandsvereniging Middelharnis) Administratiekantoor voor Handel, Landbouw en Industrie MIDDEUIABNIS UDVDENLAAN 3 TEL. (01870) 36 30 I INSCHRIJVING AVONDCURSUS winkel- juffrouw Voor de mooiste dag van uw leven, het mooiste gemaakt door ZASVPAB es HIDDELHABNI8 Telefoon 2328 lat Leest de advertenties! De opvoigingssituatie op akkerbouw- en veeliouderijbedrijven Ettense Veemarkt reeds nu een gashaard te nemen Maar voor de g van huiskamer, keuken, studeerkamer en slaapkamer is 1 Het is ook gemakkelijk en zindelyk. Straks is de ombouw naar aardgas eenvoudig, het ge- beurt bij u thuis en zonder kosten voor u. g Aarzel niet, spreek met uw gasiostallateur en zie de toonkamer van de 1 ff ZANDPAD 1S2 MTODELHARNIS 1 INGEZONDEN Ook andere „hulp'' aan Biafra Auto Union meldt sterk stijgende afzet ■■iag 16 augustus 1968 „EILANDEN-NIEUWS" Bladz. 3 Behandeling van alle belastingzaken. Verzekeringen op elk gebied. TECHNISCHE AVONDSCHOOL t MIDDELHARNIS 4 reparaties (kunstgebitten uier, betef en goed- Ier! R, DE GROOTE Dubbele Ring 15 llelef. (01870) 2149 SOMMELSDIJK Taagd: boven 15 jaar. 'ijfdaagse werkweek. levensmifldelenbedryf FA. P. KASTELEIN Voorstraat 41 - TeL 22 41 Sonunelsdyk Plaats uw familieberichten in Eilanden-nieuws ►♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦4 tot uiterlijk 5 september a.s. Inschrijvingsformulieren verkrijgbaar aan de J school. J Aanmelding is mogelijk voor de volgende opleidingen: BOUWKUNDE adspirant en gezel timmeren en metselen. METAALBEWERKEN adspirant en gezel Smecoma T 4 leerlingstelsel en uitgebreid leerlingstelsel Bemetel kadercursus Smecoma. SCHILDEREN adspirant, gezel en patroon schilderen. t ELECTROTECHNIEK hulpmonteur en eerste monteur sterk- J X stroom V.E.V. X AUTOTECHNIEK adspirant monteur, monteur en eerste j X monteur V.A.M. BROOD - BANKETBAKKEN gezel, eerste gezel en patroon. I 5 LANDBOUWWERKTUIGHERSTELLEN adspirant en monteur. X LASSEN electrisch lassen voor beginners en gevorderden N.I.L. De tijden veranderen Het ver stand komt met de jaren Men neemt het zo nauw niet meer. tijden veran- in zo ontzet- dat het apro- lijkt voor de ;ere generatie die hoort uit verleden. De ;e mannen en iwen denken je de zaken opschroeft, vissers dat len doen, en !e uitdrukking Tslatijn" pen gekregen. schudden zij ;t on- tellen. :oofd- n van s een e pij- an de ids de lands. liet zo zeer men, maat ■e lichtfes- ■n, die noS werden dan J. de W'! 1791_1828) 1, ging aan. jr de vleer- indigden jmeente f interessante aatste t*l en exameij a.s. zulle»! eerste offrl n. Voor fl van de K"! Jeratie va»! Wie 97 o I lehaald ^H deelnemen in omhein*! den, zal eel de heer ^1 esedijk 10 Ji 2.30 utff' [hoofd, alsof ze wilden zeggen: dat at niet. Ze nemen dan de woorden Ide ouderen met een korreltje zout, zó erg zal het toch wel niet ge it zijn. zijn er oudere mensen, die de tijd laat ik zeggen, een halve eeuw ge- zo goed vonden. En als het jonge cht dan hoort over de leefwijze van lensen in die tijd, dan denken ze wel ichzelf: zie je wel, dat je op die itjes niet één kunt; dat ze zomaar zeggen, want we horen het nu: dat een goeie tijd! lem alleen maar het schoolgaan, zo'n 'g jaar geleden. In Zeeland zijn er enkele stadjes, zodat wij gerust len spreken over het schoolgaan op platte land, en dan bestrijken we [groot gedeelte van de scholen van was een leerplichtwet, maar er heel wat door de mazen. Absen- |sten werden nauwelijks bijgehou- Meisjes in vijf en zes mochten ge- jvoor moeder op de kleintjes passen; Iwerd oogluikend toegelaten. Vele ens kwamen slechts in de winter school, zodat je kon spreken van nmerklanten. En het waren meestal tlantc:; jok! Wat hadden die jongens geleerd in de narden, die ze doorbrachten op het De kinderen, die geregeld de ™«>i Klden bezocht, waren heel wat leieermr", al stond de kennis van die ^sn ook niet zo hoog genoteerd. dat laatste betreft: je hoort nogal 1,vader of moeder zegt: toen senging leerde je meer dan tegen- ze noemen iets op, waar hun oit van gehoord heeft; ze doen ^aag over het een en ander, waar ™d het antwoord op schuldig En dan heb je het: zie je wel, die pn van tegenwoordig; het kan ook pnders, want wie heeft er nu ooit yd van zulke lange vakanties en 'oveel dagen vrij voor het een of goed, daarover zou ik het niet 'i. Dat vaders en moeders zeggen: onden wij vroeger wel, is natuur- zo. Hoe kan een volwassen weten wat hij wist op tienjarige Hij kan toch wel begrijpen dat «rstand met de jaren komt, en dat ™ktijk zo'n goede leermeester is. 'eprt iemand niet door de omgang ancifren! En hebben de ouderen, die 'yJs vinden ten opzichte van l'ïaand kind of kleinkind, niet gaten gekregen, dat zij een hoop hebben geleerd, waarmee zij in plijks leven niets opschoten? We- - opa's dan niet, dat er op de la- f^'fn in hun jeugdtijd aan „wor sen" werd gedaan, neen, niet let- I maar figuurlijk? En hebben zij ■^3r iets aan gehad in hun verdere ials ze niets meer moesten hebben F lagere school? Wat zijn ze er BPgeschoten door al de riviertjes op lu sii 'de eilandjes van de Tegenwoordig is er in elk een atlas, waarin je alles kan 1 Wat je weten wilt. Het is een nnere tijd geworden: nu moeten de kinderen de weg weten in het spoor boekje; nu moeten ze een vakantiereis leren uitstippelen, al is het tot ver bui ten de grenzen. Dat kan nu, want papa heeft een auto! In de vakantie, die voor de meeste ouders gelukkig en nog eens gelukkig voorbij is, zijn de rapporten dikwijls be sproken. De cijferlijsten werden aan oma's en opa's getoond, met een weinig- je hoop, dat het kijkgeld zou kosten voor de grootouders, want als er veel mooie cijfers op stonden, dan konden opa en oma het niet laten naar de por temonnee te tasten. Hoe moesten zij anders laten zien, dat ze blij waren met het prachtige rapport van kleinzoon of kleindochter? Maar dan kwamen ook de verhalen los over de ulo's en habéëssen, over de vele kinderen, die bleven zitten in de klas waarin ze al een jaar hadden ver toefd. En dat was er niet eentje of twee, maar tientallen. Dat kunnen die oma's en opa's echt niet begrijpen. Als je op een u.Lo. of op de h.b.s. gaat, dan kun je toch goed leren! Dan moet je toch niet blijven zitten? Kijk, dat is het nu met ouder worden de mensen: zij kunnen niet of moeilijk deze tijd indenken; zij zijn nog te veel verweven met de tijd van vroeger. Wie ging er naar een u.l.o. of h.b.s. in hun schooltijd van het dorp? Dat was alleen het zoontje van een burgemeester, van een dokter of van een dominee. Iedereen kon dat begrijpen, want die kinderen konden niet bij hun vader in het vak komen, zoals Jan van de timmerman en Kees van de smid en Willem van de schilder en Jaap van de bakker. En als de vader boerenarbeider was (dat waren op de dorpen de meeste va ders), dan sprak het vanzelf, dat na de zesde klas de kinderen naar het land moesten, de jongens met vader mee en de meisjes konden gaan „dienen" bij de boeren. Een enkele boerenzoon moest ook gaan leren naar de stad, want voor zoveel jongens was er in de toekomst geen hofstede vast te krijgen. Die jon gens werden dan dokter of ingenieur. En dan kon het best gebeuren, dat de jongens op het land het veel beter had den gekund op die hogere scholen dan de zoontjes van dokters, burgemeesters en dergelijke. Die jongens bleven on ontwikkeld, maar er waren studiekop pen bij, die niet tot hun recht konden komen, omdat het geld ontbrak om ver der te leren. Nu is het wel wat anders geworden. Door de veranderende maatschappij moet iedereen leren, omdat het moet en omdat het kan. Maar zoonlief gooit er met de pet naar, want het leren is niet naar zijn zin. Ook vindt zoonlief het niet zó erg om een paar jaren langer op school te zijn dan eigenlijk nodig zou zijn. Ze hebben er thuis geen krimp van. Als hij zestien is, krijgt hij toch zijn brommer, goed zijn best gedaan of niet. En als hij twintig is, nou ja, dan denkt zo'n jongen over een auto. Maar bij velen is het leren een pijnlijke bezig heid, de goeden niet te na gesproken. Voor vele ouders vormt dat leren van de kinderen een dagelijkse kwelling. De ouders begrijpen wat er aan vast hangt, maar zo'n jongen denkt niet aan zijn toekomst. Hij denkt dat alles wel zal meevallen en wat doet een jaar of wat meerder er aan toe? Hij zal alles wel op tijd krijgen wat hij wenst en daarom durft hij best zijn tijd te verlummelen. Als vele ouders en grootouders eens hadden mógen leren vroeger! Die waren nooit blijven zitten en zij zouden ook niet gezakt zijn voor hun examen! De tijden zijn veranderd, maar de mensen ook: men neemt het in alle op zichten zo nauw niet meer, ook niet bij het werk dat straks wacht. ZWERVER. Augustus is de maand waarin de autowereld modellermieuws bekend maakt. Volkswagen komt dit jaar met een volkomen nieuw uitgedachte en geconstrueerde wagen, de VW 4U. Het is een luxueus uitgevoerde uitbreiding van haar modellen-gamma in de veel eisende hogere middenklasse. Het is de eerste VW, die ook in een vierdeurs- uitvoering leverbaar is. I>e VW 411 wordt aangedreven door een vlakke luchtgekoelde viercylinder boxermotor achterin de wagen van 1700 cc en met twee carburateurs. De maximum snel heid van de auto is volgens fabrieks- opgave 145 kilometer per uur. De krach tige en elastische eigenschappen van de motor garanderen een goede accele ratie. De VW 411 biedt ruim plaats aan vijf personen. Voor hen is een grote kofferruimte vóór (inhoud ongeveer 400 liter) en een bagageruimte achterin van 160 liter. De nieuwe auto kreeg een zelfdragende carrosserie en een tech nisch vooruitstrevende achterasconstruc tie met homo-kinetische koppelingen. Ook de grootste oneffenheden in de we gen worden opgevangen door de zorg vuldig uitgebalanceerde vering en de daarop afgestelde schokbrekers; daar bij blijven sporing en wielvlucht con stant. Op het punt van de veiligheid zijn bij de uitvoering kosten noch moeite ge spaard. De carrosserie van staal is door scheidingswanden in drie cellen ver deeld: de voor- en achterpartij, die de schok bij een eventuele botsing opvan gen en de passagierscel. Niettemin zijn alle spatborden geschroefd en dus snel te verwisselen. Eveneens ter verhoging van de veiligheid is de VW 411 uitge rust met grote 15" wielen met radiaal banden, met een tweekrings-remsy- steem en met schijfremmen voor. Ook in het interieur dezelfde zorg voor de veiligheid: zowel de stuurkolom als het stuur hebben speciale veiligheidsele- menten, evenals het met schuimplastic gevoerde en met een dik beklede rand afgezette dashboard. Evenals alle an dere VW-modellen heeft ook de VW 411 een waarschuwings-knipperlichtin- stallatie. De stoelen zijn breed uitge voerd en kunnen niet alleen horizontaal maar ook verticaal worden versteld, zodat iedere gewenste zithouding kan worden ingesteld. De wagen is voor zien van een effectieve ventilatie met aan- én afvoer. Ook bij lage snelheden en bij stilstand is er, dank zij een elec- trische ventilator met twee snelheden, voldoende frisse lucht. De verwarming bestaat uit een motorverwarming en een onafhankelijke kachel, die ook bij stilstaande wagen in werking kan wor den gesteld. Op verzoek van de provinciale Raad voor de Bedrijfsontwikkeling in de Land- en Tuinbouw in Zuid-Holland, heeft het Landbouw-Economisch Insti tuut een onderzoek ingesteld naar de opvolgingssituatie op de akkerbouw- en veehouderijbedrijven in de landbouw gebieden van Zuid-Holland waar de tuinbouw geen overheersende rol speelt. Uit het onderzoek kwam o.m. naar voren dat op een derde van de bedrij ven waar het bedrijfshoofd in 1967 vijf tig jaar of ouder was, geen opvolger aanwezig is. Als gevolg hiervan mag worden verwacht dat de eerstvolgende jaren het aantal bedrijven jaarlijks met ruim Vlo zal verminderen. In de periode 1959-1967 verminderde het aantal bedrijven in deze gebieden met S'/o per jaar als gevolg van o.a. het verlies aan cultuurgrond voor niet- agrarische doeleinden, doordat een aan tal landbouwers van hoofdberoep ver anderden en door het ontbreken van een opvolger op een aantal bedrijven. De invloed van deze factoren afzonderlijk kon niet exact worden nagegaan. Niet alleen op de kleine bedrijven, maar ook op de grotere bedrijven is veelal geen opvolger aanwezig. Van de bedrijven groter dan 30 ha heeft n.l. 28»/o geen opvolger. Van de groep be drijven kleiner dan 7 ha heeft 57% geen opvolger. Op 30% van deze kleine be drijven is echter wel een opvolger aan wezig. Ten aanzien van deze laatsten, kan men zich afvragen of opvolging dus voortzetting van het bedrijf wel verantwoord is, gezien de geringe be drijfsomvang. Er zijn zelfs enkele klei ne bedrijven waar twee opvolgers aan wezig zijn. Stadsuitbreiding en expansie in de industriële sector zijn duidelijk van in vloed op de opvolgingssituatie. In de ge bieden die hiermede het sterkst worden geconfronteerd Delf- en Schieland, Rozenburg, Oostvoorne, Putten, de Hoekse en Dordtsche Waarden was het percentage bedrijven zonder opvol ger dan ook groter dan in de overige gebieden. Op de veemarkt van woensdag 14 aug. 1968 werden aangevoerd 84 runderen, 11 stuks kleinvee en 3 paarden. Het aanbod van runderen was iets ruimer, de handel oplevend en de prij zen stabiel. Het aanbod van slachtvee was matig met trage handel en de prijzen zeker niet hoger. Noteringen: melk- en kalfkoeien 900 - 1500; guste koeien 850 - 1150; kalfvaar- zen 900 - 1350; pinken 450 - 675; gras- kalveren 400 - 550; paarden 700 - 1000; vette koeien 3,80 - 4,10 per kUo geslacht. illlüillllüiiii Geachte redactie. Met meer dan gewone belangstelling las ik uw artikel over Nigeria in uw blad van 9 aug. 1968, temeer daar dit (toevallig) verscheen op de avond van de T.V. actie, „Helpt Biafra". Het ligt niet in mijn bedoeling ook maar één der beide partijen te becritiseren, tot mijn spijt doet u dat in uw artikel wel, hetgeen uw goed recht is, gaarne plaat sing in uw blad van volgende gegevens. De schokkende en mensonterende beelden op de TV vrijdagavond hebben het Ned. volk diep in de beurs doen tasten, de dagbladen meldden zaterdag morgen triomfankelijk, voorlopige tel ling 8 mUjoen gulden, de definitieve uitslag zal ongetwijfeld hoger liggen. Dr. Middelkoop, de leider der voedsel distributie in Biafra verkondigt triom fantelijk, dat is 300 vliegtuigen met 10 ton voedsel. Alles bijeengenomen een resultaat om trots op te zijn, ander zijds niets meer en niets minder dan doodgewone naastenliefde. Ds. Zyderveld van de Ger. Gem. schreef een jaar geleden, het is geen stammenoorlog, maar een oorlog tussen Islam en Christendom, dit is een waar heid als een koe, ds. Z. vergat één ding, n.l. tevens een worsteling om de na tuurlijke rijkdommen van het land. We zijn als Gemeenten (bedoeld wordt Ger. Gem.) zeer geïnteresseerd schrijft U, in de toestand in dat land, er is daar een groot Zendingsveld. Het zal U ongetwijfeld bekend zijn dat de Ibo's voor het merendeel Katholiek zijn, het is nu eenmaal zo dat de Katholieke kerk meer mensen en geld beschikbaar heeft, of wU stellen voor de Zendings- arbeid. In uw artikel zijn heel veel punten waarmede ik het roerend eens ben, jammer dat U de dingen zo eenzijdig belicht. Het zal U misschien bekend zijn dat in de omgeving van Luik, in België een wapenfabriek is, men fabriceert daar de z.g. P.N. wapens. Deze fabriek had, en heeft misschien nog wel grote contracten afgesloten met Nigeria, voor wapenleveranties. Toen de wereld wak ker geschud door wat zich daar aan massamoord afspeelt, wist de Belgi sche regering niet hoe gauw het deze wapenzendings moest verbieden. Het Roode Kruis werd Ingeschakeld, en de Belgische regering stelde 1 mil joen frank voor Biafra ter beschikking. Alles zeer lofwaardig en menslievend. Totdat op zekere dag een vliegtuig van de Belgische Luchtvaart bij Sabena verongelukte. Nu bleek dat dit toestel vol met wapens zat voor Nigeria. Een verklaring van de Belgische minister luidde, „Dat was nog een klein deel van een oude bestelling". Toen echter later uitlekte dat dit een leverantie betrof van 100 ton, zei diezelfde minis ter Harmei, Och ja, ik loog in commis sie. Wie zou de commissie van deze leugen opstrijken? Wat Nederland betreft, U herinnert zich ongetwijfeld nog de inbeslagname van het Ned. schip Jozina, met wapens. Minister Luns had daar een prachtige verklaring voor, ik ga daar niet verder op in. In uw artikel betitelt U Negerianen als barbaren enz., het is de volle waar heid die U zegt. Maar wat een tegen stelling. België stelt 1 miljoen beschik baar, het Ned. publiek brengt 8 mil joen op tafel, om Biafra te helpen, de regeringen van dezelfde landen verko pen enorme hoeveelheden wapens aan de tegenpartij. De ene Nederlander geeft eten, de andere Nederlander verkoopt een gew^eer om diezelfde man uit te roeien. Als U in uw artikel schrijft over hogere politiek is dit dan soms ook hogere politiek, of zou het soms zijn wat eens de Romeinse keizer Vespa- vianus zei tot zijn zoon: n.l. „Geld stinkt niet." Alle mooie verhalen over Christen dom, naastenliefde enz. worden op de ze manier tot een aanfluiting. Een volk de naam geven van barbaren, heiden enz. gaat o zo gemakkelijk, tevens aan diezelfde barbaar een enorme hoe veelheid wapens verkopen, iets klopt niet, althans komt mij onbegrijpelijk voor. Apartheid is het verlossende woord, schrijft U, ik kan geen alterna tief stellen, maar of dit wel de oplos sing is betwijfel ik. U verwijst naar Amerika en denkt aan de Black Po wer, het spijt mij, maar U bewandelt de weg die naar de Black Power toe leidt, nog korte tijd en er is geen terug meer mogelijk. Geachte Redactie, ik heb gepoogd geen voorkeur uit te spreken, noch voor Biafra, noch voor Nigeria. Uit heel het wereldgebeuren blijkt dat er een ziekte heerst naar macht, geld, heerszucht, en men gaat over duizenden lijken om dat te bemachtigen, alleen weet men het wondermooi te camou fleren. Ieder bekijkt het in z'n eigen voor deel, en dan schijnt alles geoorloofd te zijn, het goede doel van de actie Helpt Biafra, het verhongeren van duizen den mensen, (welke geholpen moeten worden) wordt overschaduwd door de wapenzendingen van diezelfde landen, om die mensen uit te roeien, onbegrij pelijk maar een onaantastbaar feit. C. J. V. Rossum, Spijkenisse. De eerste twee maanden van dit jaar toonde de verkoop van Auto Union op de thuismarkt een rustig beeld. Doch in maart kwam hierin verande ring. Met het naderen van de lente trok de verkoop aan en toonde een stijgende lijn, die zich in de navolgende maanden dermate krachtig doorzette dat er in de meimaand zelfs 90 meer Audi's werden verkocht dan in de overeenkomstige maand van het vorig jaar. In dezelfde periode laat de totale verkoop van personenwagens in West- Duitsland een stijging van 19,1 zien. In juni bleef de toenemende vraag naar de Audi's aanhouden. In deze maand verkocht Auto Union 80 meer personenauto's dan in juni 1967. Het gunstige beeld van de Audi ver koop omvat de complete lijn van 60, 72, 80 en 90 pk modellen, waarbij ech ter de uitstekende ontvangst van de Audi 60 de zo royale wagen in de 1,5 liter klasse van stond af aan een belangrijke rol heeft gespeeld. Ook de export van de Audi's toont een gestaag stijgende lijn. Alleen al in de maand juni van dit jaar werden bijna 38 meer Audi's geëxporteerd dan in juni van het vorig jaar. Alles bij elkaar genomen steeg de totale Audi verkoop in het binnen- en buitenland gedurende de eerste zes maanden van dit jaar met rond 26 De Nederland se importeur Hart Nibbrig Greeve in Sassenheim een van de meest vooraanstaande afnemers van Auto Union wist zijn verkoop gedurende de eerste zes maanden van dit jaar met 34,5 op te voeren. Ook in ons land blijkt het interessante Audi-pro- gramma bijzonder succesvol te zijn.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 7