ig lEIIAIIDEn - niEUWS f320r f395, CAMERA'S ZEISS Aardgas- verwarming Uitbreidingsplan Steiiendam groeit Van loods tot landrot BUIJSSE Zeelal f herberg „Het IJ" Diijes en Daijes Zeeuwse wandelingen L STIJLGROEP Vrijdag 16 augustus 1968 No. 3712 399,. len uur lelhamis icht Superi N.V.I ÜITHEÏ l SPECIALE AUGUSTUS AANBIEDING! 'VOOR nü ir -k X Ook voor X FOTOGRAFIE J. ZANDSTRA SOMMELSDUS J. Keuvelaar Ulv Modehuis ►♦♦♦«J |een jongt de bank,! 2794 en 20! itels. len gekleui pkwart chouwen (01665) t De pauselflke boodschap De leer van het AvondtUiaal Geen verandering We hebben vorige week stilgestaan bij ije pauselijke boodschap van 1 juli, ivaarin het hoofd van de rooms-katho- ïieke kerk de traditionele geloofswaar heden nogeens heeft onderstreept. We nerkten daarbij reeds op, dat de leer, loals die op het concilie van Trente is Vastgesteld, ongewijzigd is gebleven, jfat betreft de kerk, het leergezag en de feucharistie. Over de eerste twee punten lebben we vorige week al iets gezegd, L kwestie van het Avondmaal willen fie vandaag aansnijden. Er is tussen Rome en de kerken van ie Reformatie een levendige discussie fever de verschillende Avondmaalsop- tattingen. De Keformatie leert op grond fcan de Heilige Schrift, dat Christus op ferborgen, geestelijke wijze tegenwoor- iig is bij de bediening van het Sacra- nent, voor zover degene die het Sacra- jient ontvangt, dit doet met een gelovig |art. Deze leer is op het Concihe van Irente getroffen door een van de vele nathema's (vervloekingen). De leer van de roomse kerk is name- ijk dat Christus nog dagelijks door de Iriesters geofferd moet worden, en dat Jij in dit offer lichamelijk aanwezig is Inder de gestalte van brood en wijn. j)nze Heidelbergse Catechismus noemt I haar beurt deze leer „een vervloekte pgoderij", J Dat laatste nu is een doorn in het oog tan vele oecumenisch denkende protes- Vten- zinsnede uit onze Cate- Jiismus zou beledigend zijn voor onze I.K. broeders en zusters I Afgezien van de vraag of het dan niet par is (daar komen we straks op te- hebben onze Reformatorische va leren het toch nog niet zo bont gemaakt "het hun vervloeking als de katholie- len van Trente... De Catechismus ver- Boekt alleen de léér van de roomse lerk. Trente echter vervloekt mensen: flie leert... (volgt de Reformatorische Ivondmaalsopvatting)... die zij ver- foekt". Dit terzijde |Nu is de roomse Avondmaalsopvat- ng, als men tenminste vooraanstaande heologen mag geloven, sinds Trente |erk gewijzigd. We zouden dus met de- I beoordeling uit de Heidelbergse Ca- Ichismus achter de feiten aanhobbelen. blijken R.K. theologen te zijn (vorige feer noemden we al de naam van de jibinger hoogleraar Hans Küng) die In zuiver Calvinistische Avondmaals- Ivatting huldigen. Ik hoef niet te zeg- |n dat dit me oprecht verheugt. Maar heb al vaker in dit hoekje van de lant betoogd, dat Hans Küng niet de lus van Rome is. Dat is trouwens al ■bleken, want de paus heeft deze Duit- 1 hoogleraar al op het matje geroepen. Blang Rome de besluiten van Trente pt herziet of herroept (en dat zit er p in, dacht ik...) zolang is dat de norm waaraan we Rome kunnen loordelen, de enige norm ook waar- |ar Rome zelf kan oordelen. En nu is het toch wel gebleken dat Bme nog geen letter van de gevestigde Ir heeft afgedaan. Daarvoor heeft deze lus, die zich van vemieuwingsbewe- pgen niets aantrekt, en tot wie de re- natorische geluiden nog nauwelijks In doorgedrongen, zich te duidelijk Igesproken Ik citeer hier letterlijk zijn uitspraak ■er de eucharistie: „Wij geloven dat de Is, gecelebreerd door de priester, die persoon van Christus vertegenwoor- het offer van Calvarië sacramen- |1 tegenwoordig stelt op onze altaren. K geloven dat, zoals het brood en de [jn geconsacreerd door de Heer tijdens laatste Avondmaal veranderd zijn JZijn Lichaam en Bloed, op dezelfde |ze het brood en de vrijn, geconsa- prd door de priester veranderd wor- i in het Lichaam en Bloed van Chris- Die verheerlijkt zetelt in de hemel. j wij geloven dat de mysterieuze aan- pigheid van Hem onder de gedaante 1 brood en wijn een ware, werkelijke [wezenlyke tegenwoordigheid is. ristus kan slechts in dit sacrament jiwezig zijn door de verandering van {werkelijkheid van het brood zelf in Lichaam en door de verandering de wijn in Zijn Bloed. Onveranderd Iven voor onze zintuigen slechts de YOUTH' ZIG-ZAG met knoopgafen-' automaat en automatische borduur inrichting met 15 schabionen, 3 naald- standen, compl. electr. in koffer tijdelijkvanf475,- of in- modern bergmeubel, uitvoering eiken, teak, macoré of noten (palissander-uitv. meerprijs) Automatisch blindzomen en siersteken. Knoopgatenautomaat. Verdere moge lijkheden: naden afwerken, rekbaar ma teriaal verwerken, stoppen, borduren en alle recht'steekwsrk. IU heeft reeds een YOUTH voor 245, - ROTTERDAM HOOGSTRAAT 165-167 TELEFOON: 010-130424-1139021 BON stuur mij volledige inlichtingen of gelieve demonstratie met Naam: Adres: Plaats: Telefoon: Vul in en stuur op. 16 eigenschappen van brood en wijn. Deze mysterieuze verandering duidt de kerk op een toepasselijke wijze aan met het woord „transsubstantiatie". ■sür -k Ik geloof niet dat het nodig is, deze pauselijke boodschap, en in het bijzon der deze uitspraak over het Avondmaal van veel commentaar te voorzien. En kele dingen springen terstond in het oog In de eerste plaats dat het offer van Christus sacramenteel tegenwoordig is op de altaren van de roomse kerk. Ten tweede dat onder de handen van de priester de substantie van brood en wijn verandert in de substantie van Chris tus' lichaam en bloed. Tenderde dat de tegenwoordigheid van Christus niet een geestelijke, maar een „ware, werkelijke en wezenlijke" is. En tenslotte, dat dit alles „transsubstantiatie" heet. Er was werkelijk geen woord nieuws bij, dit alles wisten we al ruim 400 jaar... Waarom de paus het dan zo nadruk kelijk stelt? Wel, omdat er niet weinige leken en theologen in de roomse kerk zijn, die het in twijfel trekken of zelfs openlijk bestrijden. En daaraan heeft Paulus VI een einde willen maken. Of het geholpen heeft, dat zal de toekomst leren... Maar dat de vernieuwingstheo logen in zijn kerk, en de oecumenici buiten zijn kerk er een geduchte klap mee gekregen hebben, dat is zeker. Ik moet zeggen dat ik blij ben met de pauselijke uitspraak. We weten nu ten minste zekei', waar we aan toe zijn. De leer van Rome kan maar op één manier uitgelegd worden, en dat is de traditio nele manier. Alle moderne interpreta ties ten spijt. WAARNEMER. MELISSANT Repetities Zangver. „Laus Deo". De Chr. Gem. Zangvereniging „Laus Deo" hoopt a.s. maandag 19 augustus om 8.00 uur haar repetities weer te hervatten in de grote zaal van „Melishof". Het is nu de beste tijd om U op te geven als lid omdat -wij weer aan het Kerstprogramma gaan denken. Ook zal dit jaar een grammofoon plaat met uitsluitend Kerstliederen worden gemaakt. RIJMEN VAN TIJMEN Nou, een twééde woning, Hoort er heden bij. En dat is voor velen. Heus niet zo'n karwei? Het is echt een teken, Van de weeldetijd. Men wil weekend-huizen, O zo gaarne kwijt. En er zijn op heden, Kopers bij de vleet. Er wordt aan die dingen. Aandacht wel besteed. Pa en Ma en kinderen. Trekken er op uit. En als van hun woning Zich de deur weer sluit. Opent zich 'n tweede, 't Tijdelijk domein. Reizen en veel trekken. Schijnt in trek te zijn. Scholen weer wijd open. Velen aan de slag. Daar men van vakantie. Niet meer spreken mag. Welletjes was 't immers. En de lieve jeugd. Heeft zich ondanks regen, Toch nog- erg verheugd. Mammoetwet in werking, 't Is vemieuwingstijd. Heel veel van het oude, Raakt de school dus kwijt. Wordt het beter, slechter? Nog een grote vraag. En ze weten 't steUig, Ook niet in Den Haag! 't Is in vele tuinen. Echt geen fraaie boel. 't Komt door vele regens, 't Zonnetje is koel. Men kan niet tuinieren, Zo men gaarne wil. Men ziet heus op heden, Wel het groot verschiL Onkruid groeit reusachtig. Groente gaat vrij goed. Maar haast elke tuinder, Heeft veel tegenspoed. En dan nog de prijzen! Men draait ook weer door. Zodat men moet zeggen: Het deugt nergens voor. TIJMEN. Men schrijft ons van de zijde van het gasbedrijf: Nog even en dan is het weer herfst. De dagen kunnen nog mooi en warm zijn, de avonden worden al kU. Plezierig en gezellig is het dan wat warmte te maken. Het kan zo gemakkelijk en voor wei nig geld. Wanneer de waakvlam van de gas- haard aan is, één rukje aan de kraan en even later is het behaaglijk in de kamer. Straks wordt warmte met aardgas heel goedkoop. Maar waarom gewacht tot in 1969 of 1970? Met het gas dat nu door de buizen stroorht kunt u ook heel goed een gas- haard laten branden. Het is een normgashaard en deze haard wordt over 1 a IV2 jaar bij u omgebouwd aan huis op aardgas, heel eenvoudig en zonder kosten voor u. Wie het a.s. winter, met najaar en voorjaar, gemakkelijk wil hebben met de verwarming, doet verstandig om nu reeds een gashaard te nemen. Is geen schoorsteen beschikbaar maar wel een buitenmuur dan is een gevei con vector de uitkomst. Er zijn kleine mooie dingen voor keuken, studeer- en slaapkamer. Het aardgas komt maar wachten er opdat hoeft echt niet. Nog een advies: koop alleen een gas haard goedgekeurd door het Neder lands Gasinstituut (Giveg merk). Dan bent u veUig. Aan de rand van Steiiendam wordt door het aannemingsbedrijf Delf- en Schieland met rappe hand gewerkt aan het gereedmaken van een zestigtal wo ningwetwoningen, gebouwd in op dracht van de Woningbouwvereniging. Al 9 woningen konden worden betrok ken en deze week zijn er weer 11 voor bewoning gereed gekomen. Vele wo ningzoekenden kunnen hiermee weer aan de lang verbeide woonruimte wor den geholpen. Nog liggen de straten er wat somber bij en zijn de huizen leeg maar straks wanneer de huiselijke gezelligheid er zijn intrede heeft ge daan en de tuintjes worden aangelegd dan is er weer een pracht stuk uit breiding aan Steiiendam toegevoegd. De woningen hebben overigens nog een primeur voor Flakkee, het zijn de eer ste woningwetwoningen die met zwarte pannen zijn bedekt! Ook in Ouddorp heeft Delf- en Schie land in het uitbreidingsplan Hermans weg een project van 66 premiewoningen onder handen. Beroemde mannen kregen tijdens hun leven niet altijd de waardering die ze verdienden. Die kwam soms eeuwen la ter met een standbeeld. Hoeveel be taalt men tegenwoordig niet voor een eenvoudige pentekening van de beroem de schilder Rembrandt uit de Gouden Eeuw? Een schilderij van hem is hele maal niet te betalen. Tijdens zijn leven werkte hij op bestelling, maar er was weinig aan te verdienen. De rijke koop lieden en regenten hadden bovendien nog veel noten op hun zang! De dichter Vondel uit diezelfde tijd heeft het ook ondervonden. Een baantje bij de bank van lening in Amsterdam moest hem in het leven houden. Zo is het ook gegaan met de Vlissing- se loods en mensenredder Frans Naere- bout, die juist 150 jaar geleden gestorven is. Onderwaardering, verdachtmaking, armoede waren ook voor hem bekende woorden. We zullen enkele voorvallen uit zijn leven nagaan en zullen dan deze onaangename klanken telkens tegenko men. Mensenredder. Met zijn vader ging hij al jong mee op de garnalenvangst. Zo leerde hij het vissersleven met zijn gevaren en de verraderlijke zandbanken op de Schelde kennen. Een goede leerschool om hem tot een bekwaam loods te vormen. Dat niet alleen. Hij had een hart vol naas tenliefde, medemenselijkheid noemen ze dat tegenwoordig met een mooi mode woord. Helper in nood, op wie men kon rekenen. Dat bleek in 1779, toen de „Woest- duyn" op de gevaarlijke zandbank Noor derrassen vóór Zoutelande gestrand was. Een schip dat uit Oost-Indië te rugkwam, rijk beladen met duizenden kilos specerijen, 't Was in Vlissingen juist de laatste dag van de kermis. Toen er noodschoten gehoord werden, aarzel de hij geen ogenblik om er heen te gaan. Met zijn broer Jacob en nog 7 andere stoere vissers, bij noordwesterstorm. Het schip was al in tweeën gebroken, enke len waren overboord geraakt en ver dronken. Maar het gelukte hun toch 71 mensen te redden en veilig in Vlissin gen te brengen. Ze mochten 1800 gulden onder elkaar verdelen. De lading van het schip ging totaal verloren. Was dat wel waar? vroeg de equipagemeester van de Oost-Indische Compagnie zich af. Naerebout werd er van beschuldigd een deel van de lading stiekum in zijn scheepje verborgen te hebben. Dit gemene verwijt kon niet bewezen worden. Zo was Naerebout niet, het was ztiiver naastenliefde ge weest die hem gedreven had. Gevaar lijke naastenliefde, ondervond hij. Bijna tien jaar later heeft hij een uit varend schip voor ondergang bewaard. De „Zuiderburg" lag bij Wes'tkapelle voor anker met een gebroken roer, met 400 man aan boord, een half millioen aan gemunt geld en rijke koopmansgoe deren, op weg naar Indië. Over het water was het schip niet te bereiken. Het was een barre winter, de haven van Vlissingen was toegevroren, de Schelde was vol ijsschotsen. Dan hulp over land. Met enkele makkers bracht hij op sle den een sloep over de sneeuw naar Westkapelle. Met veel moeite wist men deze in zee te krijgen en zo kwam hij aan boord. Het roer werd provisorisch hersteld en Naerebout wist het schip de Engelse haven Plymouth binnen te stu ren. Vijf maanden later was het her steld en kwam hij terug naar Vlissin gen. Beloning voor deze prestatie? 600 gulden. Verontwaardigd weigerde hij dit bedrag aan te nemen met het verzoek het geld aan de armenkas te geven! Armoede. Zijn laatste dienst als loods was in 1794. Toen was er al oorlog tussen Frankrijk en Engeland. Hij moest trach ten met de „Voorland" de Engelse vloot te omzeilen. Het gelukte hem maar hij kon niet terug. Zo was hij gedwon gen mee te varen naar Kaap de Goede Hoop. Zijn vrouw had het niet breed, moest maar zien met de kinderen rond te komen. Daarom ging ze naar het kan toor van de Compagnie vragen om het loodsgeld, dat haar man bij thuiskomst zou ontvangen. Men wilde haar het hal ve bedrag geven. Maar fier antwoordde ze: „Mijn man is nooit een halve loods geweest, dan zal ik mezelf wel helpen". De Franse tijd was een periode van armoede voor ons land, dus ook voor Naerebout. De handel stond stU, lood sen waren er dus niet nodig. Evenals de andere loodsen kreeg hij 200,als loodsenpensioen. Als gamalenvisser probeerde hij er nog wat bij te verdie nen. Maar dik besmeerd was de boter ham niet. Daarom zocht hij een baantje op het land. In 1808 was de betrekking vacant van lantaarnopsteker bij de vuurbaak aan de Slurf, een half uur noordwaarts van Goes, in de buurt van het tegenwoordige Sas van Goes. Hij solliciteerde en kreeg de post. Een vast inkomen van 300, per jaar was toch altijd zekerder dan de wisselvallige visserij en hij was al 60 jaar. Het grote bezwaar was, dat er geen woning bij was. In een armelijke plan ken hut met stro gedekt moest hij wo nen, terwijl zijn vrouw en kinderen in Goes woonden. De belofte om bij zijn werk een huis te bouwen is nooit inge lost. „Aan d' oosterhoek der Scheld', gescheiden van zijn magen. BKIIXBNGI.<AZEN b^ de speciaalzaak Zandpad S2 - Hlddeilhamla 1 ^k GRONINGEN i 1 t NATUURLIJK BU MIIIDELHARNIS daar zit hij in een hut, bouwvallig opgeslagen". Tien jaar heeft hij het volgehouden. Op een dag vond men hem bewusteloos aan de voet van de lichttoren. Hij knapte wat op, deed nog een paar weken zijn werk, werd toen bedlegerig en een dag vóór zijn 70e verjaardag verliet hij dit aardse tranendal (29 aug. 1818). In de Grote kerk te Goes werd hij be graven. De afd. Goes van de Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen liet een steen op zijn graf leggen met deze woorden er in gebeiteld: Hier rust de beroemde zeeman en edele menschenvriend FRANS NAEREBOUT geboren te Veere den 30 Aug. 1748 overleden aan het Sas van Goes den 29 Augustus 1818. Honderd jaar na zijn dood heeft men op de Boulevard te Vlissingen een standbeeld voor hem opgericht (1919). Bij de bevrijding van Vlissingen in no vember 1944 is het beeld vernield. Enige jaren geleden heeft men een ander soortig beeld van hem in het Bellamy- park geplaatst. Middeldburg, L. van Wallenburg. OUDDORP „De Kruisvlag" begint weer. A.s. zondag 18 aug. begint de „Kruisvlag" weer in de doopsgezinde kerk achter de winkel van Bosland. Er mogen ook nieuwe kinderen komen. Denk aan de verrassing! Dus tot zondagmorgen 11 uur. Namens allen. G. Spuybroek. L. M. vai Ing laatst m iHerv. KerKl A. van den| aannam. tKERK ïrland. Vo^ .uur hoopt 1 Iburg te GOi^ lending). ILP VQLGVERHAAL door P. de Zeeuw J.G.zn. Uitgeverij „De Banier" - Utrecht Hij kon zich nog net psrijpen aan de leuning, maar maak- paoende net lawaai genoeg, om de l^ts wakker te maken. Toen hij uit Temer terugkwam met de fles bran- •ijn in de hand, stonden man en uw op de drempel van hun kamer. P' zijt gij het baas zei Michel Inoorden leven en..." „Dat klopt J^rans Mieke is niet goed gewor- ^e heeft last van haar ingewanden JK. Toen ze wilde opstaan is ze usteloos geworden. Ik heb nu bran- Wn gehaald". P mijnheer zei Gertrude gedien- l~- de ingewanden zegt u, wacht dan F gauw een warme drank voor haar pn. daar zal ze van opknappen..." pg slofte Gertrude. t^ -^""ans in de slaapkamer terug was Mieke nog steeds buiten 'orzichtig opende hij haar lippen en een beetje brandewijn in haar Met ongeduld wachtte hij op de uit werking. Werkelijk deed zij na enige ogenblik ken haar ogen open. „Mieke, Mieke toch!" riep Frans. „Wat is er toch met me gebeurd?" vroeg zij, zonder zich te bewegen. „O niets, je bent alleen maar flauw gevallen, Mieke, dat is alles", zei Frans glimlachend. „Dat is zo, ja nu herinner ik het me weer". Ze ging overeind zitten en Frans zag de angst in haar ogen. Er lag een koorts achtige glans in die ogen en gejaagd vroeg ze: „Frans, zul je nu niet meer weggaan? Ik houd het niet uit... die uren van wachten... en die grote span ning... het is om gek te worden... toe Frans, beloof me dat je niet meer weg zult gaan, niet meer weg". Ze greep zijn arm vast, als wilde ze hem nu al beletten heen te gaan. „Hoor eens Mieke begon hij kal merend houd je nu kalm, meisje, maak je nu niet ziek en ongelukkig. Ik heb je immers al gezegd dat ik niet wegga, 't Is nu vannacht voor het laatst geweest. Heus, 't is voorbij en je be hoeft er niet meer^^an te denken, heus niet. Ik ben gelukkig aan alle gevaren ontkomen en nu ben ik weer bij je en dat blijf ik ook. Hoe is het, voel je je al wat beter?" Mieke slaakte een diepe zucht. „Ik geloof werkelijk dat het al beter gaat", zei ze. Toen klonken er voetstappen op de gang. „Stil, dat zal Gertrude zijn", zei Frans. Het was inderdaad Gertrude. Zij bracht de warme drank mee. „Gaat het al wat beter?" vroeg ze aan Mieke. „Ja Gertrude, ik voel me al beter. Het heeft niet veel te betekenen, ik voelde me alleen een beetje zwak, anders niet" „Mooi, dat valt dan nogal mee. Hier, drink dit nu eens lekker warm op en dan moet u eens flink proberen te sla pen. U zult eens zien, hoe vlug u er dan weer helemaal bovenop bent". Ze lachte eens vriendelijk tegen Mieke, wenste beiden welterusten en ging toen weer naar haar eigen slaapkamer. „Zal ik bij je blijven, Mieke?" vroeg Frans. „Nee, dat is heus niet nodig, ik ben weer rustig. Ga jij zelf maar gauw sla pen, je zult wel zo moe zijn als een hond. Meteen begon ze te lachen, want ze zag nu hoe potsierlijk Frans er uit zag. „Ik zie er een beetje gek uit, vind je niet? vroeg Frans maar je be grijpt toch wel, dat ik in de natte bo- venkleren geen brandewijn kon gaan halen, 's Nachts om vier uur komt nie mand kletsnat en geheel gekleed uit zijn slaapkamer. Ik heb dus mijn natte bo- venkleren uitgetrokken en onder de kast verstopt en toen jouw mantel aange trokken, 't Is maar goed geweest, want nu hebben Michel en Gertrude niets verdachts gemerkt. Laat me je hand eens voelen. O, gelukkig, die is niet zo koud meer. En je krijgt ook weer een beetje kleur op je wangen, Mieke. Maak jë nu maar geen zorgen meer, hoor. Ga maar lekker slapen, dat doe ik ook. O, jou ondeugend meisje liet hij er la chend op volgen, terwijl hij zijn vinger opstak wat heb je me aan het schrik ken gemaakt!" Hij draaide daarna de kast van haar plaats en verdween geruisloos naar de vliering. De volgende morgen kwam Mieke wat later beneden, dan ze gewoon was. Ze zag nog een beetje bleek, maar overi gens was zij weer geheel in orde. Lopez zat aan zijn ontbijt, terwijl Ger trude hem bediende. Na de gewone be groeting informeerde Lopez hoe zij het maakte. Hij had van Gertrude gehoord, dat Mieke die nacht ziek was geworden. „Ik heb enige drukte gehoord van nacht vertelde hij en ik stond op het punt een te gaan kijken, wat er aan de hand was. Maar het is blijkbaar niet ernstig geweest". „O nee, gelukkig niet, senor ant woordde Mieke het was van voorbij gaande aard". „Maar baas Pieter was er toch totaal door in verwarring gebracht meende Gertrude in het midden te moeten bren gen O, als ge hem door de gang had zien lopen, half gekleed en geheel over stuur. Hij was erg bezorgd over u, ba- zinne". Mieke glimlachte maar eens en vroeg toen: „Heeft Michel genoeg hout gehakt, Gertrude?" Ze wilde dit gesprek zo gauw moge lijk op een ander onderwerp brengen. Gelukkig kwam Frans juist birmen. Hij zond Gertrude naar de keuken en zei toen tot de chef; „Senor Lopez, er is volk voor u. Ik zag iemand over de bin nenplaats lopen en de trap opgaan". „Zo vroeg al? zei Lopez verbaasd dan is er vannacht bepaald iets bij zonders gebeurd". Haastig verwijderde hij zich. „'t Is één van de menseneters zei Frans tot Mieke hij komt hem be paald iets vertellen over wat er van nacht is voorgevallen". En dat was zo! In zijn kamer vond Lopez één van zijn agenten, die hem vertelde, dat een van de patrouilles die nacht een man had achtervolgd, die plotseling was verdwenen, toen zij hem bijna beet hadden. „Dat is bepaald onze man geweest", zei Lopez. „Best mogelijk!" meende de agent. „En vertel eens, hebben ze hem weer laten ontsnappen?" De man begon te lachen. „Och senor zei hij die soldaten zijn kerels van niets. Ze maken een hoop lawaai, maar resultaten... ho maar!" Er bestond een grote rivaliteit tussen de agenten van de geheime politie en de soldaten. „Is er huiszoeking gedaan in de buurt, waar de man verdwenen is?" informeer de Lopez. „Niet dat ik weet. Maar al hadden ze dat gedaan, dan zouden zij hem nog niet hebben gevonden, omdat hij zich niet in een huis heeft verborgen". „Zo, waar dan?" „In een put!" De agent vertelde nu breedvoerig, dat hij, nadat hij van de ontsnapping had gehoord het spoor van de vluchteling had gevolgd. Dit bracht hem bij een put. Daar vond hij het touw geheel afge rold in het water hangend. „Zoiets doet men nooit. Het touw van een put zit altijd opgerold zei hij De man heeft zich later weer aan het touw omhoog gehesen". „Als die soldaten him hersens had den gebruikt, zouden zij hem varmacht hebben kunnen vatten. Ik meende, dat ik u dit verhaal maar direkt moest ko men vertellen", zo eindigde hij zijn re laas. „Zeker, zeker, daar heb je goed aan gedaan. Ik zal de provoost met de zaak op de hoogte brengen. Aan één kant ben ik blij, dat die kerel ontsnapt is. Nu hebben zij in elk geval niet de eer en de beloning voor de arrestatie gekregen. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 5