Herv. Middelharnis ziet ds. Schipper node gaan 'reportages Raad Dirksland vergadert morgen Financieel overziclit Sommeisdijii gaal Jüun-i(oningin iiiezen De lierberg „Het IJ" Gemeente was hem sterk op het hart gebonden „EILANDEN-NIEUWS" Westdijk 15 Middelharnis POSTVERKEER MET CANADA HERVAT X Ook voor FOTOGRAFIE J. ZANDSTRA SOMMELSDIJE VERVOLGVERHAAL Bladz. 2 Dinsdag 13 augustus Dat hij zijn ambt en pliciit, o Heer, Getrouw verrichte, tot Uw eer; Dat Uwe gunst zijn werli bekroon. Uw Geest hem leid' en in hem woon, Zie op hem neder in gena. Opdat zijn werlc voorspoedig ga, En scheld hem alles misdaan kwijt, O Heer, die vol ontferming zijt. Bovenstaande, enigszins gewijzigde verzen van de Morgenzang zong de Hervormde Gemeente van Middelharnis zondagmiddag haar scheidende predi kant, ds K. Schipper toe. Ds. Schipper was een geliefd en gezien dominee, ook bij de leden van andere kerkgenoot schappen zoals uitdrukkelijk werd ver klaard daarom was er de weemoed, maar veel tastbaarder nog de dankbaar heid aan God omdat Hij zijn arbeider, ds. Schipper, gedurende vier en een half jaar in Middelharnis liet werken. In zijn afscheidspreek heeft ds. ernstig gewaar schuwd tegen de dwaalleer, de zonde en de duivel en Jezus Christus als het Eni ge Licht dat in het leven schijnt aan gewezen. „Wie dat Licht volgt zal in de duisternis niet wandelen maar zal het licht des levens hebben" luidde de ver kondiging n.a.v. Johannes 8 vers 12. Teneinde naar wens van de domi nee te kunnen scheiden met het Woord van God, werden de toespraken aan het begin van de dienst gehouden. Zelf richtte ds. Schipper zich allereerst tot het college van B. en W. waarvan hij de aanwezigheid op hoge prijs stelde. Ds. wist hoeveel het college met aller lei zaken zoals de streekontwikkeling bezig moet zijn, hij hoopte dat zij in alle dingen Gods zegen mogen ervaren en dat Gods Woord in hun midden ingang moge hebben. Sprekend tot de vertegenwoordigers van de zusterkerken betreurde ds. het dat de contacten door tijdnood niet zo intens konden zijn. „De verdeeldheid van wat één moest zijn moet ons tot droefheid en schuld stemmen maar waar we ons verbonden wisten door de zelfde Gereformeerde Geloofsbelijdenis, daar was éénheid ook al scheidden de kerkmuren". Voorts sprak ds. over de grote verscheidenheid binnen de Clas sis: „Ook in onze Ned. Herv. Kerk zijn er die de Heilige God bedroeven, mijn bedoeling is het steeds geweest de be lijdenis van onze kerk als richtsnoer te houden. Hij geve u een diep inzicht en doe u tot veel zegen zijn in deze tijd waarin op kerkelijk gebied zoveel op het spel staat". Woorden van dank sprak ds. ook tot de catecheet, dhr. Terlouw die hem en zijn gezin als een vader was geweest. De gemeente dankte hij hartelijk voor de op de afscheidsavond aangeboden geschenken en voor de ondervonden trouw en het medeleven. „Veel hebben wij in uw gemeente ervaren, steeds hebben virij begeerd u met het Woord van God te dienen, het was een voor recht in uw midden te zijn". Ds. verzekerde ook verdriet te hebben gekend, verdriet omdat er nog velen zijn die zich niet hebben bekeerd waar voor een predikant kan worstelen voor de Troon der Genade. „Wanneer ik scherp was in mijn prediking dan was dat omdat de gemeente van Middel harnis mij heel sterk op het hart was gebonden". Pijnlijk en verdrietig ook noemde ds. Schipper de instelling van de Buitengewone Wijkgemeente i.w. Streng had hij steeds tegen de daar ver kondigde leer gewaarschuwd: „Ik vsdlde een trouwe dienaar zijn, Hij zal uw bloed ook van mijn hand opeisen. Tegen een valse leer moet gewaarschuwd wor den, houdt u aan de Gereformeerde Ge loofsbelijdenis" zo waarschuwde ds. met klem aan het adres van ouderen en ook de jongeren opdat zij zich niet zullen laten verleiden en verblinden door vlot te woorden en experimentele kerkdien sten. Terugziend op de voorbije ambtspe riode kon ds. getuigen dat God Zijn be lofte heeft vervuld. „Hij gaf zijn zegen ondanks mijn tekortkomingen, ik hoop dat menigeen is opgebouwd in het aller heiligst geloof". Met een persoonUjk woord nam ds. afscheid van ouderling V. d. Boom die om gezondheidsredenen zijn ambt moet neerleggen. Ds. hoopte dat dhr. v. d. Boom nog tot veel zegen mag zijn op de plaats waar hij nog ge steld wordt. Kerkvoogdij, koster, hulp koster en organisten worden eveneens dank gezegd waarna hij met de volgen de woorden tot de gemeente besloot: „De Heere geve u een gemeente te zijn, gefundeerd op het fundament Jezus Christus. Hij make u een gemeente arm in zichzelf maar rijk in Christus. Moge u het eigendom van Jezus Christus zijn en worden, vaart wel...". Toespraken. Namens de Classis, de Ring van pre dikanten en de zaaiercommissie werd gesproken door ds. Jongebreui' van Stad aan 't Haringvliet. De scheidende predikant werd dank gezegd voor al het werk dat hij in Classis en Ring heeft gedaan, waarbij hij zijn overtuiging steeds heeft vooropgesteld. Ook werd hij dank gezegd voor het eind-redac teurschap van het kerkblad „de Zaaier" welke taak hij met veel nauwgezetheid heeft gedaan. „Wij«zullen u zeker mis sen maar het Woord Gods blijft, dat is de troost bij de weemoed die er is. Hij zegene U in rijke mate", zo besloot ds. Jongebreur. Waardering en vriendschap klonken ook door in de woorden van ds. Roos, sprekend namens de plaatselijke kerken „De hele kerkelijke gemeenschap van Middelharnis betreurt het dat u weg gaat, ook in de andere kerken nam U een plaats in omdat U ook buiten dit kerkgebouw hebt gezien", verzekerde ds. Roos. Het was duidelijk dat het plaatselijke kerkelijke leven niet zover uit elkaar loopt en ds. Roos hoopte dat dat in de toekomst zo zal kunnen blij ven. Daardoor had ds. Roos het ook kunnen waarderen dat tijdens zijn afwezigheid ds. Schipper een zus ter uit zijn gemeente in het ziekenhuis had bezocht. „Wanneer het zo goed is dan doet het pijn als banden verbroken worden. Hij ga met U, Hij gedenke U en ons in Zijn Gunst opdat Zijn Zegen in ons aller leven gevonden worde". „In de voorbije 4V2 jaar hebt u winst gebracht, niet in cijfers maar winst van hogere waarde". „U was een wachter over de gemeente des Heeren in onze plaats" aldus ouderling de Korte, spre kend namens kerkeraad en gemeente. „Als een wachter dreef u de gemeente uit naar Christus bij Wie de ware rust te vinden is, u luidde ook de alarmklok, roepend bekeert u en leeft!" De pasto rale zorg noemde ouderling de Korte „boven alle lof verheven" Ds. had een dermate hoge opvatting van zijn pasto rale taak dat hij soms in de aandacht voor zijn gezin tekort dreigde te schie ten. De nieuwkomers werden al stond de verhuiswagen soms nog voor de deur door hem verwelkomd en op huis bezoek, in de nieuwbouwwijken waar vele jonge gezinnen wonen die aan de zelfkant van het kerkelijk leven staan, deed ds. pogingen hen te behouden die voor de kerk verloren dreigden te gaan. Een en ander samenvattend kon dhr. de Korte ervan gewagen dat ds. Schipper heeft gebouwd aan Gods Koninkrijk. Bij het afscheid wilde dhr. de Korte de dank aan God de boventoon laten voe ren in de woorden: „Hem zij alle lof, aanbidding en dankzegging". Ook sprak hij een hartelijk dank woord tot mevr. Schipper die haar man tot soms in de nachtelijke uren aan de gemeente heeft afgestaan. „De gemeen te heeft het gewaardeerd dat u er zo blijmoedig onder bent gebleven" verze kerde dhr. de Korte. De kinderen van ds. en mevr. Schipper wees hij erop dat het een voorrecht is zo'n vader en moe der te hebben en in zo'n gezin te mogen opgroeien. Spr. besloot met ds. in zijn nieuwe gemeente eenzelfde werkzaam heid als in Middelharnis toe te wensen, gericht op de eer van de Heere Jezus Christus. Spr. verzocht de gemeente de dominee na de dienst vers 3 en 4 van de Morgenzang toe te zingen. De prediking. Na het gebed en het zingen van de verzen 1 en 6 van Ps. 27 werd gelezen Johannes 8 vers 12-20 en Ps. 27 vers 1-16. Als tekst koos ds. Johannes 8 12: „Jezus dan sprak wederom tot henlie den, zeggend: „Ik ben het Licht der wereld, die Mij volgt, zal in de duister nis niet wandelen, maar zal het licht des levens hebben". Van hoe grote betekenis het licht is was ds. gebleken toen er tijdens zijn vakantie in Ouddorp voor de jeugd een „dropping" werd gehouden. In het don ker moesten ze de weg maar zien te vinden, de handigerds onder hen lieten zich door het vuurtorenlicht de weg wij zen! Zonder licht is er geen leven, slechts is er de dood daarom schiep God eerst het licht. De Heere Jezus noemt Zich „het Licht der wereld". Hij grijpt dan terug naar het Oude-Testament waarin Jesaja profeteerde: „Wordt ver licht, want uw Licht komt". Maleachi spreekt over de Zon der Gerechtigheid en als de oude Simeon het Kindje Jezus in de armen heeft dan zingt hij terecht: „een Licht, zo groot, zo schoon". Ds. be nadrukte dat Jezus zei: „Ik ben HET Licht en hij wees Jezus Christus aan als het enige Licht dat in de wereld schijnt en dat wij in ons leven nodig hebben. De mens werd als kind van het licht geschapen maar hij koos de duis ternis boven het leven en gaf zich over aan de vorst der duisternis waarna het mensenleven vol is van duistere woor den, -daden en -gedachten. Allen zijn we hetzelfde totdat God Zijn Licht over ons laat schijnen. Zelf ging Hij voor ons in in de duisternis van de godverlatenheid als Borg en Middelaar. Hij hing aan het kruis en stierf maaf Hij stond op al Overwinnaar van zonde en dood. Hij deelt de gave van de verzoening, van het nieuwe Le ven mild en overvloedig uit. „Schijnt dat Licht ook al in uw leven?" stelde ds. de vraag: „Hij nodigt, roept en lokt en wil ook u vergeving van zonden geven opdat ook u een kind des Lichts gaat worden". „Kreeg u Jezus al nodig?" „Als er in ons leven pijn en verdriet is, of de duisternis van de dood grijpt ons aan, waar zullen we dan heengaan? Hij Alleen is het Licht Die de dood overwon om verloren mensen te be houden. Mijn taak was het in de duis ternis van uw leven dat Licht te laten schijnen opdat gij u bekeren zoudt. Hebt u al vergeving van zonden ontvangen en kreeg u een erfdeel onder de gehei- ligden in Het Licht?" „Het is alsof Hijzelf roept: „Laat u met God verzoenen. Volgt u hem omdat u zonder Hem niet meer leven en ster ven kunt. Hem volgen betekent zelfver loochening en strijd tegen zonde en ei gen vlees. Alleen zij die Hem zijn inge plant zullen Hem zoeken te volgen, Hij gaat voorop en wijst de weg. Die met Hem mogen meegaan mogen het weten dat Hij de Zijnen door de diepten heen voert naar Zijn heerlijk Koninkrijk. Die Hem volgt zal in de duisternis niet wan delen. Hij is het Licht dat Leven brengt, het ware, echte Leven is de gemeen schap met Hem, ook hier op deze aarde. „Wandelt gij al in dat nieuwe leven?" zo vroeg ds. met klem. „Zo ja, het zal gezien worden, als ge struikelt, blijf dan niet in de zonde liggen maar zoek de weg weer op. Alleen die van Hem zijn zijn op weg naar die eeuwigheid waar geen nacht meer zal zijn, waar God Zelf hen zal verlichten en waar ze als Koningen zullen heersen. „Heb geen rust tot u weet dat de nacht voorbij is gegaan, laat het niet na, zoek Hem terwijl Hij nog te vin den is" maande de dominee. „Wie van Christus is zal niet wandelen in de duisternis maar zal het eeuwige Leven hebben, Gods beloften zijn ge trouw, Hij zal ze waar maken", zo besloot hij. Nadat was gezongen van de Lofzang van Zacharias de verzen 1, 4 en 5 legde ds. Schipper voor de laatste maal de zegen op de gemeente. Na de indruk wekkende dienst waaraan de dominee De raad van de gemeente Dirksland zal a.s. woensdag, 14 agustus, 's avonds om 8 uur in openbare vergadering bij een komen. De agenda luidt als volgt: 1. Opening en vaststelUng van de no tulen van de vergadering van 28 juni 1968. 2. Ingekomen stukken. 3, Voor stel tot benoeming van mej. A. van Lenten tot leidster, tevens tijdelijk be last met de functie van hoofdleidster aan de kleuterschool te Herkingen, zulks met ingang van 1 oktober 1968. 4. Voor stel tot het verlenen van eervol ont slag aan de heer J. G. Heuvelman, on derwijzer aan de openbare lagere school te Melissant wegens benoeming elders. 5. Voorstel tot het instellen van een parkeerverbod voor een gedeelte van de Geldersedijk, gelegen tussen de Straatdijk en het Poldersweegje. 6. Voorstel om het toegangspad van het Adoptieplein naar de Kaaidijk te Her kingen door plaatsing van bord 11 van bijlage II van het Reglement Verkeers regels en Verkeerstekens te sluiten voor alle verkeer in beide richtingen, behalve voetgangers. 7. Voorstel tot wijzing van de tarieven van de keur lonen van de Vleeskeuringsdienst Goe- ree en Overflakkee met ingang van 1 oktober 1968. 8. Voorstel tot het ver hogen van het presentiegeld voor het bijwonen van de raadsvergaderingen en commissievergaderingen. 9. Voorstel tot verhoging van de jaarwedden van de Wethouders met ingang van 1 januari 1968. 10. Voorstel tot het garanderen van een door de Woningbouwvereniging „Dirksland" te Dirksland aan te gane geldlening van f 2.000.000,voor de bouw van 67 premie-keuzewoningen. 11 Voorstel tot het vergroten van het par keerterrein bij het verenigingsgebouw „Melishof" te Melissant. 12. Voorstel tot vaststelling van de huurprijzen van de gemeentelijke sportvelden. 13. Voor stel tot het vaststellen van een besluit ex artikel 21 van de Wet op de Ruim telijke Ordening, voor het gebied lig gende tussen de Oudewei en het be stemmingsplan „West", waarbij wordt verklaard, dat een bestemmingsplan wordt voorbereid. 14. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het aanbrengen van een nieuwe huistelefooninstallatie met 10 huislijnen en 4 netlijnen. 15. Voorstel tot aankoop van de onbewoonbaar verklaarde wo ningen gelegen aan de Molendijk 20, 22, 24, 26 en 35 te Melissant. SPORTPRESTATIES ZIJN ZO BETREKKELIJK „Wat is de mens?" schrijft het Vrije Volk in haar rubriek; „dit gebeurt in de wereld". Het stukje laat de grote betrekkelijkheid van de sport-„prestaties" zien: Een zeeschildpad is in het water vier keer zo snel als Kon Walsh, wereldrecordhouder op de 100 meter, een dolfijn springt in een frivole bui een meter hoger dan Paul Wilson die met de polstok 5 meter 37,8 cm haalt. De rode kan goeroe wipt, als hij even gaat ver zitten 12 meter en 80 centimeter ver terwijl de recordhouder Ralph Boston verschrikkelijk blij is, als hij zijn record, 8 meter 35,7 cm weer eens haalt. Op de 1500 meter toont de Mongoolse gazelle vier maal haar elegante achterdeel aan de kampioenen Jurgen May en Bodo Tumbler als zij op hun snelst lopen. Waar maken ze zich druk om in Mexico City? als de gemeente dankbare herinneringen zullen bewaren werd de scheidende her der en leraar de twee verzen uit de Mor genzang toegezongen. Ontroerd dankte hij de gemeente. Het Damrak heeft een alleszins be vredigende vsreek achter de rug. Het meest opmerkelijke was de afgelopen week wel het feit, dat de koers van A.K.U. op de publicatie van de cijfers in het geheel niet reageerde. Het bezit van de zaak bleek hier met recht het einde van het vermaak te zijn. Kennelijk was een en ander al uit gelekt en achtte men één en ander al in de koers verdisconteerd. Wat dat betreft was Unilever beter gedisponeerd. Hier kon een koerswinst van f 7,worden geboekt. Hier ziet men de binnenkort te pu bliceren cijfers met kennelijk vertrou wen tegemoet. Ook Philips kwam nogal opzetten met een koersstijging van f 4, Kon. Olie deed het wat bescheidener met een winst van f 1,40. Hoogovens en K.Z.Ó. gingen resp. f 2,en f 1,60 naar boven. Lokale markt Hier treden de verzekeringsaandelen door hun vaste houding wel het meest op de voorgrond. Na de daling van vo rige week als reaktie op de nieuwe voorstellen inzake de vennootschapsbe lasting bekeek men de zaak nu toch wat luchtiger en er trad nu ook een krachtig herstel in. De sterk de aandacht trekkende over name van Havenwerken door Neder- horst heeft de speculaties omtrent ver dere concentraties in de bouwwereld weer doen opwaaien. Aanvankelijk ging de koers van Ne- derhorst flink omhoog, waarna echter een reaktie volgde. Door de verwer ving van Havenwerken heeft Neder- horst een belangrijke stap gezet in de opbouw van een geheel geintregeerd aannemingsconcern dat alle terreinen van de bouw omvat. Daarom is op lan ge termijn de overnamen van Haven werken ongetwijfeld een grote aan winst. Ook het aandeel Verenigde Bedrijven Bredero was de afgelopen weken sterk gevraagd, waarbij de vorderingen, die met het saneringsplan van Utrecht voor het Hoog Catharijneprojekt zijn ge maakt, vermoedelijk mede een rol heb ben gespeeld. De aandelen van onroerend goed maat schappijen hebben duidelijk een stimu lans gekregen als gevolg van de voor gestelde faciliteiten, die voor de klei nere maatschappijen waarschijnlijk de mogelijkheid zullen openen de status van beleggingsmaatschappij te krijgen. Zo was er vraag voor aandelen Hel lingman, Domus, A.H.O.G. en Amster- damsch goederenvervoer. De koers van de roemruchte aande len Exploitatie Maatschappij Schevenin- gen is na de aanvankelijke stijging weer ingezakt. Het is te hopen dat de jaarstukken nu spoedig ter tafel komen opdat men zich een beeld kan vormen van de po sitie van het concern. De koersstijging voor Aandelen Bens dorp lijkt van tijdelijke aard te zijn geweest. Vrijdag j.l. viel de koers be langrijk terug. De fusiegeruchten blijven nog steeds de kop opsteken. Een aandeel waar van de laatste dagen de koersstijging meer reëel voorkomt is de Nederland- sche Kabelfabrieken. Voor dit jaar mag waarschijnlijk op een redelijke winststijging worden ge rekend. Mede gezien de standing van het aandeel is de huidige koers zeker aanvaardbaar. Een aantrekkelijke fusie met goede perspektieven is de combinatie V.R.G. Papier en Mahez. Ook hier zijn er o.i. nog koersmo- gelijkheden naar boven. Het jaarverslag van de Emba te Rot terdam zegt dat men over de ergste moeilijkheden heen is en dat in de eerste maanden van het nieuwe boek jaar duidelijke tekeningen te bespeuren zijn, dat de doorgevoerde sanering niet voor niets is geweest. Emba is een aandeel met meerder pijlen op zijn boog en er zijn voor de koers van dit aandeel stellig nog goede perspektieven aanwezig. Voor Miss verkiezingen pleegt nogj een belangstelling te bestaan, of 4 voor de verkiezing van de Juun 4 ningin die de Oranjever. „Sommeli dijk" op zaterdag 17 augustus organ' seert ook bestaat is een nog opt vraag. Deze verkiezing is een onde! deel van het programma van de feej telijkheden op vrijdag 16 en zaterdi 17 augustus a.s. De Oranjever. „Sommelsdijk" veri het jaarlijkse feest t.g.v. KoningiiHf dag altijd naar een later tijdstip on dat dan ook in Middelharnis feg wordt gevierd. Op vrijdagmiddag worden de school kinderen getracteerd, 's avonds om uur vindt de trekking van de verl» ting plaats in hotel de Kok. Zaterdagmorgen om 8 uur wordt c klok geluid en de vlaggen worden uit gestoken. Sempre Crescendo maakt ee rondgang door het dorp. Om 9 uur worden de schoolkinde» afgehaald, om 9.15 uur volgt een aul de op het Marktveld, om 9.30 uur toespraak van de burgemeester, 01 9.40 uur samenzang en om 10.30 m volgt een gecostumeerde optocht ihe versierde fietsen, steps enz. 's Middags om 1.30 uur wordt ej; optocht gehouden door het dorp ik medewerking van „Sempre" en „Spaj, te Hygiea", op de grasmat bij het Hust huis worden turn-demonstraties gehoj den. De Flakkeese brandweerkorpsj leveren om 3.00 uur een behendigheids. wedstrijd op de Voorstraat. Zaterdagavond om 7.00 uur volgt dit de verkiezing van de Juun Koningin om 8.00 uur de lampionoptocht, oit 9.00 uur muzikale activiteiten vanaf 4 tent op de Voorstraat, om 10.00 iiit een dirigeer wedstrijd waarna om 11| uur de festiviteiten worden besloten, De Nederlandse postdienst heeft 1 denmorgen van de Canadese postadmi- nistratie bericht ontvangen, dat de op li juli j.l. begonnen staking van het post personeel aldaar als beëindigd kan mi den beschouwd. Hoewel de postverzending naar Cj. nada onmiddellijk zal worden henal dient vooralsnog met vertraging in 4 overkomst rekening te worden gehoi- den, mede in verband met het verwer^ ken van de enorme achterstand in 1 land van bestemming. HEINKENSZAND School aanbesteed. Door architects E. Slipkorets uit Delft werd aanbesteei het bouwen van een 4 kl. school vo» openbaar lager onderwijs. Van de 17 in schrijvingen was Fa. L. de Jong uil Vlissingen de laagste met 297.500,- Fa. A. Poelman te Ritthem de hoogsli met 411.777,—. t ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦«♦4* Ook Arr^sterdam rubber lijkt op 4 goede weg te zijn. De resultaten waren in het eersli halfjaar bepaald beter dan in dezelMj periode van het vorig jaar zo l' tijdens de jaarvergadering. Men hoojl ook het tweede halfjaar op betere re sultaten. Op de valreep maakte de Bank Nel Gemeenten bekend over te gaan tol uitgifte van een lening groot 100 mil- lioen looptijd 25 jaar rente 6V4»/o en gen een koers van 99W/o. Gezien W bedrag en de voorwaarden behoei aan het welslagen van de emissie rii te worden getwijfeld. De reaktie van de reeds bestaan* leningen was van beperkte omvai De e^AVo lening B.N.G. 1967 viel te rug van 100 13/I6V0 tot 100V2''/o ten zichte van de nieuwe lening is hier sprake van een ruime marge. door P. de Zeeuw J.G.zn. N.V. Uitgeverij „De Banier" - Utrecht 25 De deur van de toren zat niet op slot. Hij draaide de klink om en ging naar binnen. Achter de deur stond koster Laurens op hem te wachten. „Hoe is het met de kist?" vroeg Frans. „Die staat boven op je te wachten. Struyk heeft ze vanmiddag gebracht. Ga maar mee". De koster pakte Frans bij de hand en leidde hem de wenteltrap op. Ze liepen door tot ze bij het klokkenhuis kwamen. Boven op de zware balken, waaraan de klokken hingen, was een klein kamertje getimmerd ten behoe ve van de klokkenluider. Er stond een ladder, die ze opgingen, een luik werd opengestoten en ze waren in het hokje. Door het flauwe maanlicht, dat door een klein raam naar binnen viel, ontdekte Frans de kist, die door Tho mas Struyk was gemaakt. Hij nam ze op en liep er mee naar het raam. Hij zag dat er een olielamp in geplaatst was en dat er om de pit rood glas was aangebracht. Struyk had de achterwand van de kist met blinkend koper be kleed. „Zou het licht niet in de stad ge zien kunnen worden?" informeerde Laurens. „Geen sprake van. De toren is heel lang en staat niet ver van de Schelde- oever af. Het licht zet ik achter in de kist en ik ga bovendien iets van het raam afstaan. Je weet toch zeker, dat dit raam op de polders van Merxem uitziet?" „Beslist, overdag kijk je zo op de mo lens, die aan de overkant van de Schel de staan". „Dan is het in orde zei Frans We kunnen beginnen". Hij sloeg vuur, stak de lamp aan en schoof die daarna achter in de kist. Zodra de pit goed brandde, ging hij met zijn schijnwer per bij het raam staan, zodat het rode licht in de polder gezien kon worden. Nu en dan bewoog hij de kist heen en weer, om het gezichtsveld te vergroten. Met sparming werd ei' gewacht of het licht door de Geuzen zou worden opge merkt. Als dat zo was, moest er ant woord komen. Maar dat antwoord bleef uit. Onafgebroken staarden de beide man nen de duisternis in. Eindelijk vroeg Frans: „Zie jij wat, Laurens?" „Ik zie niets!" klonk het somber. Maat nauwelijks had hij dit gezegd of Frans slaakte een zachte kreet. „Kijk, kijk! zei hij nee, daar rechts". Werkelijk werd er heel in de verte een rode stip zichtbaar, slechts enkele sekonden, toen was het weer volslagen donker. Maar spoedig daarop was het er weei" en daarna nog eens, telkens slechts enkele sekonden. Maar het was vol doende. „Laurens zei Frans opge wekt houd je klokken maar gereed, man. Je zult ze gauw genoeg moeten luiden voor de vrijheid: leve de Geu zen!" De lamp werd uitgeblazen. De koster beloofde dat hij het apparaat zou ver donkeremanen en toen begonnen de bei de mannen de terugtocht. Laurens deed de torendeut voor Frans open. „Wel thuis, Claes", wenste hij. „God zij met ons", zei Frans. Daarop verdween hij in de duisternis van de nacht. Mieke telde de slagen: drie uur. En nog was Frans niet terug. Om elf uur was hij vertrokken en hij had tegen Mieke gezegd, dat hij in een paar uuf terug hoopte te zijn. Een paar uur, en nu was hij al vier uur weg. Wat zou er met hem gebeurd zijn? Mieke twijfelde er niet meer aan: een patrouille had hem gegrepen, hij was gevangen, daaraan twijfelde zij nu niet langer. Ze wist niet waar zij het zoeken moest. Nu eens zat zij op een stoel met de saamgeknepen handen in de schoot. Dan weer sprong ze op en begon ver twijfeld door de kamer te lopen. Soms kreeg ze lust te gaan gillen en moest zij zich met geweld beheersen het niet te doen. Tenslotte liet ze zich op haar bed vallen. Ze drukte haar hoofd in het kussen en snikte: „Frans, Frans!" In de verte hoorde ze alweer de to renklok slaan. En nog was hij niet te rug. „Frans!... Frans!" snikte ze op nieuw. En toen...? Was het heus waar? Hoor de zij daar het lang verwachte tikje te gen het raam? Ze richtte zich op en luisterde scherp. Ja, daar w^as het nog eens. Met één stap was ze bij het raam, dat zij met bevende vingers opende. Ze keek naar beneden en zag daar een schaduw tegen de muur gedrukt. Onmiddellijk liet zij het touw naar beneden zakken en een ogenblik later klauterde Frans naar binnen. Hij rilde, het water droop uit zijn kleren. „Ternauwernood ontsnapt fluister de hij foei, wat een tocht is dat ge weest en nog een bad toe". Als vodden zaten zijn kleren aan zijn lijf. Opgewonden begon Frans zijn verhaal te vertellen. „Laat ik nu op de terugweg op een patrouille stuiten, die zonder licht door de stad trok. Ik bemerkte de soldaten pas, toen ik nauwelijks twintig pas van hen af was. Ik maakte rechtsomkeert, maar zij zetten mij natuurlijk na. En toen werd het een draven op leven en dood. Ik kon sneller vooruitkomen dan zij en ik verzon allerlei listen om hen te ontsnappen, maar toch wisten zij tel kens mijn spoor weer te vinden. Ik weet niet precies, hoe lang zij mij op deze manier achterna gezeten hebben, maar eindelijk ik kon toen bijna niet meer ontdekte ik in één der buiten wijken een put. Ik pakte het emmer- touw en liet mij daarlangs naar bene den zakken. Het touw was nat en glad en ik had de kracht niet meer, om mij daaraan vast te houden. Zodoende gleed ik naar beneden en kwam ik in het wa ter terecht. Gelukkig was de put niet diep, zodat ik er tot mijn borst in kwam te staan. Duidelijk hoorde ik de voet stappen van de soldaten. Ze scharrelden wat rond en toen zij mij niet meer za gen, gingen ze verder. Ik heb een be hoorlijk poosje gewacht en toen begon ik uit de put te klauteren. Dat viel niet mee. Ik hield me stevig vast aan het touw en steunde me door met de rug en voeten tegen de stenen wand te duwen. Zo is het me met veel moeite gelukt weer uit de put te komen Hier hield Frans op. Hij had een lang verhaal verteld, maar Mieke had er op geen enkele ma nier op gereageerd en ook nu hij op hield met spreken zei zij geen woori- „Mieke, scheelt er iets aan? Waarom zeg je niets?" Stilte. Toen boog hij zich over haar heen c' bij het schemerige licht van de dageno! morgen bekeek hij met aandacht 1 gezicht. Hij zag, dat zij bewusteloos was. Doodsbleek was haar gezicht, 1 ogen had zij gesloten en met haar iioo» rustte zij tegen de hoge leuning van o' stoel, waarop zij zat. De natte mouw van zijn kiel drukti hij tegen haar voorhoofd; hij nam haai hand en begon die te wrijven. Maar f' kwam geen verandering. Toen greep een vreemde angst he* aan. Wat moest hij nu toch beginne»- Brandewijn! Als hij maar brandewi» had. In elk geval kon zij daar zo m*' blijven zitten, begreep hij. Hij l^g* haar op het bed en maakte haar kier* wat los, opdat zij beter zou kunne? ademen. Daarna lichtte hij haar op, W de dekens onder haar weg en legde vervolgens over haar heen. Snel trok hij toen zijn natte bove»' kleren uit en verstopte die onder de kas sloeg vuur en stak een kaars aan. Daarop trok hij Mieke's mantel nam de kaars en ging de kamer uit, brandewijn te halen. Ongelukkig mis' hij door de haast, die hij maakte, ee' tree van de trap. (Wordt verv'olï

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 2