t VA oskou en Praag Instructieve orgelexcursie Plaatselijk nieuws De Thomsen zcnnebloem blijft groeien Flakkee offerde ruim f 22000 voor lijdenden in Nigeria-Biafra st Oostflakkee bracht f 5355,-- voor Biafra bijeen Vinger gebrolien Psalmopname in de Ned. Herv. kBtk te Middelharnis Dinsdag 13 augustus 1968 No. 3711 CHR. STREEKBLAD OP GEREF0RME3ERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Optreden City of Oxford Siiver Band PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHAEUSIIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk TeL (01870) 2620, na 6 uur 's avonds TeL 2023 >-^ Glio 167830 ABONNEMENTSPRIJS 3,25 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per imn. Bij contract speciaal tarleL oveel nio- PEPERS suhaat te dit eenvou- gfield, waat geving de' ts beters tf _t draaienii een toten, n niet sers die a _n draaiend het denk- niet aan- gde Staten verwon* -eskundigs;; -erika e* er 50 P«' vereenkoro' fde prij^* otste draai- niet in y (Austra- an de Z^- PPiJ> is K r van f edrijven De laatste weken hebben op buiten- jnds politiek gebied de gebeurtenissen j Tsjecho-Slowakije in het centrum de wereldbelangstelling gestaan, behoeft ons niet te verwonderen, ,ant daar werd zonder bloedvergieten en conflict „opgelost", dat van groot elang was voor de toekomst van Euro- j. Het ging daar om de verhouding van 'sjecho-Slowakije tot de Sovjet-Unie 1 de toekomst. We weten, dat vanaf 1945 dwars door jidden-Europa een grenslijn loopt, het Izeren Gordijn genoemd, die ons we- ilddeel in tweeën deelt, een westelijk met vrije landen en een oostelijk iet communistisch geregeerde staten. Jet verschil tussen beide groepen zit ierin, dat de eerste alle souvereine taten zijn, volledig onafhankelijk van Ikaar en de laatste onder de hegemo- ie staan van de Sovjet-Unie. In 1948 ivam als laatste ook Tsjecho-Slowakije chter het IJzeren Gordijn terecht door en communistische staatsgreep. Gedurende twintig jaar heeft dit re- iem daar stand gehouden. Een groot van de Tsjechen en Slowaken is nti-communistisch, maar een land, dat enmaal onder een dictatuur is geko- len, komt daar meestal niet of zeer loeilijk onder uit. Er was een tweede lereldoorlog nodig om Duitsland van [itler af te helpen en toen gebeurde dit slechts met de helft, want Oost- luitsland verwisselde alleen maar van te; de bruine nazi-dictatuur werd er ervangen door de rode van sikkel en amer. Moskou slaagde erin een groot eel van Midden-Europa in zijn machts- eer te trekken. De twintig jaren van communistische idoctrinatie zijn echter niet voldoende weest om de bevolking van dit land haar geheel tot het communisme te ikeren. Het is uiteraard onbekend hoe Ie verhoudingen liggen, maar we kun- en er wel zeker van zijn, dat de meer erheid van dit volk snakt naar de vrij- eid van het Westen. Het heeft moeten [uiden, dat rode tirannen met de hulp 'au de Sovjet-Unie een zware terreur uitoefenden in dit hoog-ontwikkelde land, waarbij menige Tsjech en Slo waak omkwam in de kampen. Op de vijfde januari van dit jaar kwam er echter een verandering, toen de Stalin van Tsjecho-Slowakije, president Novotny, irriend van Moskou, werd afgezet en Vervangen door het huidige bewind van _i)ubcek. Er mag echter geen misverstand be taan omtrent de aard van deze rege- ingswisseling. Tsjecho-Slowakije bleef :n communistische staat. Dubcek, iens naam eigenlijk nog pas enkele eken in het wereldnieuws voorkomt, e sterke man van het nieuwe bewind, zelf de leider van de communistische artij! Deze partij is nog altijd de enig «gelatene. Van een democratie is ab- iluut geen sprake. Maar toch is er ver- :hil. Dubcek is meer een nationaal- immunist, dus één die streeft naar los- laking van Moskou, naar bevrijding Sn de positie als satelliet van de Sov- it-ünie en daarbij ook vrijer staat te- snover het marxististehe en leninisti- 'he communisme van de Russen m.a.w. len kan hem zien als een communist iet zekere liberale aspecten. Hij is te- Bn terreur en staat een meer humaan iminunisme voor, dus zonder gebruik- lalting van geheime politie, concen- atiekampen en volle gevangenissen, fechoon hij een Slowaak is, heeft hij «h het vertrouwen ook van de Tsje- len. In de oorlog vocht hij in het ver- :en de Duitsers als jongeman a werd in 1921 geboren en heeft d\is jn verdiensten voor de vrijheid van jn volk. Als secretaris van de commu- istische partij is hij de machtigste man, 'ant in een communistisch geregeerd aat is niet het kabinet der ministers, 'aar de partij de hoogste macht. Hij is 1 Tsjecho-Slowakije wat Breznjev in e Sovjet-Unie is. Sedert de afzetting van Novotky en et optreden van Dubcek is er in het lid een andere geest gaan waaien. ubcek is een volksman, beweegt zich inder lijfwacht tussen de mensen en "ogt te realiseren dat het mogelijk is Manks de knoet van de Russen wat 'ser vrijheid te scheppen. De censuur P de kranten werd opgeheven, reizen aar het buitenland mogelijk gemaakt 1 de bureaucratie, de grote gesel van -t communisme, bestreden. Hij heeft «het voordeel, dat hij de Russen goed Van 1925 tot 1938 woonden zijn wers in de Sovjet-Unie, maar in aistgenoemd jaar moest de familie als Wenlanders het land uit op bevel van ™n. Op 18-jarige leeftijd werd hij al van de communistische partij in 'jecho-Slowakije, in het geheim om it deze partij toen verboden was door 'sTu- hadden overwel- Sfl. Hij studeerde economie en rechten 'mocht op zijn 34e jaar naar de ho- ■J^ Partijschool in Moskou, waar hij laude zijn eindexamen deed. Al spoedig werd hij lid van het pre- ^'um der partij en tenslotte secretaris- ■nwaai. Maar hij volgde niet de harde ovotny-ijjn. Zo deed hij niet mee aan •^vervolging van schrijvers en intel- Huelen. Ook in economische vraag- pken is hij niet stalinistisch. Al heeft aus zijn opleiding als communistisch wman in Moskou gehad, het blijkt nu y de scherpste kanten van deze ™iogie rustig kan laten schieten wan- «.hij meent dat dit zonder verloo- '™ing van het communisme als zoda- mogelijk is.- Ook omtrent de ver- [™mg van de satellietlanden tot de ]et~Unie, speciaal die van Tsjecho- T^'^ije uiteraard, heeft hij zijn eigen ■^oeelden. Hij is n.l. voor een algehe- "naihankeUjkheid en dat is de voor naamste reden waarom hij zulk een enorme steun ontvangt van de niet- communistische Tsjechen en Slo waken, die wel begrijpen dat het althans in de huidige omstandigheden onmogelijk is zich aan de communistische alleenheer schappij te ontworstelen, maar van zelfsprekend elke vergroting van de vrijheid dankbaar accepteren. Wij kurmen ons hier in ons vrije Ne derland niet voorstellen wat het bete kent in een land te leven met een com munistisch bewind. Het is ons een vol slagen raadsel hoe het mogelijk is dat mensen met een normaal verstand daar mee kunnen sympathiseren, afgezien nog van de vele principiële bezwaren ertegen. De aanhangers van deze ideo logie moeten wel een wonderlijke opvat ting hebben van het begrip vrijheid. In feite is in een communistische staat een kleine minderheid van de bevolking heerser over de grote meerderheid. De communistische partij is de kleine voor hoede, die het marxisme belichaamt en de macht uitoefent. De Sovjet-Unie telt 240 miljoen inwoners, maar daarvan is slechts 15 miljoen lid van de partij, dus ongeveer G'/o! Dat regeren van een min derheid over een grote meerderheid spot met elk begrip van democratie. Dit geldt niet alleen voor elk land apart, maar het is ook zo in de internationale ver houdingen. De communistische landen van Oost-Europa zijn verenigd in het z.g. Pact van Warschau, een militair verbond, dat als de tegenhanger van de N.A.V.O. kan worden beschouwd. In de ze groep speelt echter één land de baas n.l. de Sovjet-Unie. Dat pact is dus een instrument van Rtissische overheersing en opzegging wordt niet toegestaan. Bij de N.A.V.O. is dit heel anders: de Veren. Staten zijn daarin verre-weg het sterkst, maar de organisatie is democratisch zonder enige dwang. Frankrijk kon er praktisch uit toen De GauUe uit anti- Amerikanisme zich aan dit defensieve verbond onttrok. Vele inwoners van Oostflakkee zijn vrijdagavond naar de diverse inzame lingskantoren gegaan om een bijdrage in de bussen te deponeren voor de ac tie Vluchtelingenhulp Biafra. In totaal bracht Oostflakkee f 5355,24 bijeen, gespecificeerd als volgt: Ooltgensplaat: gemeentehuis postkantoor Achthuizen: postkantoor Oude Tonge: gemeentehuis postkantoor Den Bommel: postkantoor f 852,80 f 862,70 f 1715,50 f 579,— f 1281,46 f 735,45 f 1860,46 f 1043,83 Totaal f 5355,24 Onderstaand bericht over de ge broken middelvinger van mevr. wed. V. d. Boogert-van Eek in Sommelsdijk willen we u niet ont houden. Wanneer u ze dan door het dorp ziet fietsen met de ge spalkte vinger rustend op het stuur, weet u hoe mevr., v. d. Boogert hem dat heeft gelapt. Niet met een hamer, niet tussen de deur of de wringer van het wasmachien maar gewoon, losjes, met een wollen deken! Bij het op maken van de bedden kwam vin gerlief „gebroken" vanonder de wol, waarschijnlijk gekraakt tus sen de spiraal? Je kmit je vinger ook nergens meer tussensteken! We hebben ter vergelijking de cij fers eens opgezocht van de vorige in zamelingen voor India en Israël. Voor India werd in februari 1966 te Oost flakkee totaal f 22.562,27 geofferd, als volgt bijeen gebracht. Ooltgensplaat-Achthuizen- Langstraat Oude Tonge Den Bommel Totaal f 9.439,07 f 7.346,68 f 5.776„52 f 22.562,27 De inzameling voor Israël in juni 1967 kwam aan een bedrag van f 6.765,gespecificeerd als volgt: Ooltgensplaat en Langstraat f 3.638,06 Achthuizen f 391,— Oude Tonge f 2.014,94 Den Bommel f 721,— Totaal f 6.765,- Roode Kruis kollekte iets minder dan vorig jaar De jaarlijkse huis-aan-huis-koUekte voor het Ned. Roode Kruis bracht f 115,20 minder op dan in 1967 en komt voor 1968 aan een bedrag van f 2.119,70. De opbrengst was als volgt: f 1.717,50 (f 1.719,70) f 172,— (f 300,30) f 230,20 (f 215,—) Ooltgensplaat Achthuizen Langstraat Totaal f 2.119,70 (f 2.234,90) Tussen haakjes zijn de cijfers over 1967. Alle gevers en kollektanten wor den namens het bestuur hartelijk dank gezegd. Al ruim vier jaar geeft Bas Wijnands, organist van de Ned. Herv. Kerk te Oude Tonge, een cursus „over orgels en orgelbouw" in verschillende plaatsen van het land. De heer Wijnands is de lezers van „Eilanden-nieuws" eveneens bekend door de rubriek „orgels in de Gouden Delta" die elke week in de aflevering van vrijdag verschijnt. De lessen van bovengenoemde cur sus, waarvoor veel belangstelling be staat, worden regelmatig afgewisseld met excursies. Op woensdag 7 augustus maakte een groep cursisten, afkomstig uit Brabant, Limburg en Gelderland, een orgelreis naar Oude Tonge (Ned. Herv. Kerk en R.K. Kerk) en de Ned. Herv. Kerk van Brouwershaven. De heer Wijnands gaf van elk orgel een technische uitleg en demonstreer de op boeiende wijze de karakteristie ke eigenschappen van de instrumenten, waarbij zowel de registers individueel als in de machtige totaalklank van het volle werk te beluisteren waren. In de Ned. Herv. Kerk te Oude Ton ge kregen de deelnemers aan deze ex cursie de gelegenheid zelf het orgel te bespelen, hiervan werd enthousiast ge bruik gemaakt. Op de foto bespeelt dhr. Wijnands het orgel van de R.K. te Oude Tonge GEMEENTE DIRKSLAND Burgerlijke stand over juli 1968. INGEKOMEN: M. van der Veer en gezin van Middelharnis (Dirksland); A. Looij van Middelharnis (Herkingen); W. de Groot en echtgenote van Rotterdam (Dirksland); M. J. A. van Eerdenburg e.v. C. G. van Ast van Boskoop (Melis sant); A. Westdorp en echtgenote van Delft (Dirksland); J. de Vries van Rot terdam (Dirksland); M. J. Minheere en gezin van Middelharnis (Dirksland); J. N. van Nieuwenhuijzen van Valburg (Dirksland). VERTROKKEN: E. M. Bakker en ge zin naar Middelburg (Herkingen); C. de Jong naar Middelharnis (Melissant); H. Jongejan e.v. J. van Alphen naar Goe- dereede (Dirksland). GEBOREN: Johannis z.v. J. Leune en W. Vroegindeweij (Dirksland); Pieter- nella Jacoba Maria d.v. P. Hoogmoed en E. C. van Dijk (Oostflakkee); Wilhelmi- na, d.v. J. H. van Strien en A. Verweij (Dirksland); Adrianus d.v. S. van 't Hof en D. Doorn (Dirksland); Joharmes Wil lem z.v. J. M. de Geus en L. A. W. Kieviet (Herkingen); Ariënne Stephanie, d.v. A. A. Hofman en J. Sterken (Oost flakkee); Semina Goverina, d.v. J. van der Ree en T. E. de Mooij (Middelhar nis) V/illem z.v. P. Dijkgraaf en B. Kie vit (Dirksland); Tona Maria Petra d.v. G. de Keizer en L. D. Arensman (Her kingen); Hendrik z.v. J. Langbroek en T. van der Velde (Dirksland); Hendrik z.v. R. van Putten en A. M. Vroeginde weij (Dirksland); Jacoba Johanna d.v. F. van Heest en A. de Jong (Herkingen); Adriaantje Maria d.v. J. Poortvliet en B. J. de Gast (Dirksland). OVERLEDEN: M. Smit 73 jr. e.v. C. D. Bal (Dirksland); C. D. Bal 75 jr. e.v. M. Smit (Dirksland; A. Bakelaar 7 we ken (Goedereede)F. Troost 73 jr. w.v. A. van der Sluis (Middelharnis); H. van der Heiden 68 jr. e.v. W. J. de Boed (Oostflakkee); T. van den Tol 65 jr. e.v. D. C. Slis (Oostflakkee); C. Bresijn 40 jr. e.v. A. P. A. Osseweijer (Dirksland); L. Witvliet 59 jr. e.v. A. S. Poortvliet (Dirksland); M. Baas 2 dagen (Middel harnis); A. A. Doornbos 68 jr. (Middel harnis); J. van Dam 63 jr. e.v. J. Dors man (Oostflakkee); L. van Oudenaarden 83 jr. w.v. J. van der Mast (Melissant); A. Heerschap 67 jr. e.v. T. van Dam (Goedereede). GEHUWD: J. van Alphen 25 jr. on derwijzer, wonende te Middelharnis en H. Jongejan 18 jr. zonder beroep, wo nende te Dirksland. HERKINGEN Voor Biafra. De inzamelingsactie voor de hongerlijdende bevolking van Biafra heeft opgebracht f 232,50, een gering bedrag, de gelegenheid tot af gifte voor dit doel is alsnog open ge steld ten postkantore, daar mevr. Poort vliet gaarne bereid is uw gift in ont vangst te nemen. Kerkdienst. Woensdag 14 augustus hoopt des avonds om half acht voor de Ger. Gemeente voor te gaan ds. P. Blok van Dirksland. STELLENDAM Het bestuur van de Chr. G«m. Zang vereniging „Soli Deo Gloria" deelt aan de leden van de koren mede, dat de repetities op vrijdag 16 aug. hervat worden op de bekende uren. Mede met het oog op de voorbereidingen voor het opnemen van de Kerstplaten is al ler tegenwoordigheid gewenst. Ook nieuwe leden zijn natuurlijk van harte welkom. OUDDORP Kerfodiensf. A.s. donderdagavond om half 8 hoopt voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan ds. G. Mouw van Oude- mirdum (Fr.) OUDE TONGE Beursberichten van vrijdag j.l. Gerst 2930; haver 2627; erwten (schokkers) 45—50; erwten (kl. gr.) 40—45; In de afgelopen week zijn er uit de haven vertrokken drie schepen met gerst, met een inhoud van 383 ton, in de afgelo pen week, is door de vele regen de werkzaamheden aan de graanoogst te gen gelopen. De extra collectes in de Ned. Herv. Kerk gehouden voor de 7/7 f 417,68; die op 4/8 f 459,20, die van het P.I.T. f 316,58; de toren over juli f 339,24. STAD AAN 'T HARINGVLIET Kerkdienst. A.s. donderdagavond om 7.30 uur hoopt voor de Ger. Gem. voor te gaan ds. S. J. Weststrate uit Mëlis- kerke. Wie zingen wil zingt mee. Aanvang repetities. A.s. woensdagavond 14 aug. begint de gemengde zangver. „Soli Deo Gloria" weer met haar repetities in het ver. gebouw „Trefpunt", ieder die zich aan wil sluiten kan zich daar melden, het zij groot of klein, allen zijn wel kom om half acht. Op zaterdagavond, 24 augustus a.s. om half acht zullen de navolgende psalmen worden opgenomen: Ps. 35 vers 1 en 13; Ps. 54 1 en 4; Ps. 15 vers 3, 5, 6; Ps. 84 vers 1, 2, 3; Ps. 104 vers 1 en 17; Ps. 24 vers 1, 4, 5. Einde Ie kant van de plaat. Ps. 131 vers 1, 2, 3; Ps. 4 vers 4 en 3; Ps. 71 vers 2, 4, 13; Ps. 61 vers 1, 3, 7; Ps. 40 vers 1 en 8; Ps. 31 vers 1, 17, 19. Komt, zingt allen mee. Achter, en zo zoetjes aan ook boven de huisjes in de Nieuwstraat te Sommelsdijk staat een vier meter hoge zonnebloem die nog niet van plan lijkt ermee te stoppen! De heer en mevr. Wielaard hebben eerst wat verwonderd gekeken toen ze de 5 planten in hun tuintje zagen floreren terwijl ze ze toch niet geplant of gezaaid hadden. De op lossing werd gauw gevonden en wanneer ze nu over het vier meter hoge ding praten dan weten ze tenminste, hoe hij er gekomen is. Dhr. Wielaard is n.l. werknemer van Thomsen's havenbedrijf en hij herin nerde zich hoe hij aan het begin van dit jaar een vracht zonnepitten, bestemd voor de industrie, heeft gelost. De rest ligt al voor de hand, mevrouw Wielaard heeft de werkbroek van haar man in het tuintje uit geschud met het resultaat zoals de foto dat laat zien. Een zonnepit is een groeiend bezit gebleken. Flakkee heeft j.l. vrijdagavond na de aangrijpende uitzending over de nood in Nigeria en Biafra een totaal bedrag van ruim f 22000,bijeen gebracht. De ontvangsten kunnen als volgt wor den gespecificeerd: Op het postkantoor te Middelharnis kwam f 2520,05 binnen, op het bij kantoor te Sommelsdijk f 1090,op het kantoor te Nieuwe Tonge f 1835,en het PTT kantoor te Stad f 1430,25. Op het gemeentehuis te Middelharnis werd nog f 1836,50 bijeen gebracht, zodat Middelharnis een totaal bedrag van f 8711,80 opbracht. Per hoofd op 12422 inwoners was dat f 0,70. Voor de gehele gemeente Dirksland kwam het totaalbedrag op f 2335,35, als volgt gespecificeerd: Op de post kantoren te Dirksland, Melissant en Herkingen werd resp. f 445,50, f 550,35 en f 232,50 bijeen gebracht. Op het ge meentehuis bedroeg het saldo f 1207, Per hoofd berekend offerde Dirks land aanzienlijk minder dan de ove rige gemeenten, slechts 0,39 et. per inwoner. Goedereede had een zeer behoorlij ke opbrengst met een totaal van f 6654,05. Het postkantoor te Ouddorp verzamelde f 1013,47, te Goedereede f 85,— en te Stellendam f 2282,50. Op het gemeentehuis en op verzamelpun ten in de buurtschappen werd een to taal bedrag van f 3273,08 bijeen ge bracht. Per hoofd werd 0,85 et. ge offerd! De opbrengsten in de gemeente Oost flakkee zijn elders op deze pagina ver meld. Per hoofd werd daar 0.67 af gestaan. THOLEN Burg. Stand. Overleden: Cornells de Graaf 87 jaar wed. van M. Gunst; Cor nells Jan de Jonge 61 jaar echtgenoot van A. L. Bergers. BRUINISSE Op uitnodiging van de plaatselijke muziekvereniging Nu met Hope zal op maandagavond 19 augustus te Bruinis- se een concert worden gegeven door het jeugdorkest: City of Oxford Silver Band uit de stad Oxford (Eng.). Dit orkest maakt ieder jaar een trip door een der staten van het vasteland van Europa. Dit jaar geeft het vier concerten in Nederland te weten Utrecht, Amster dam, Arnhem en tot slot Bruinisse. Onnodig te zeggen, dat het optreden van deze jeugdige orkestleden voor onze omgeving iets bijzonders is. Dit orkest behaalde op het laatste gehouden concours in Engeland in de hoogste afdeling een eerste prijs met lof van de jury. Bij goed weer wordt geconcenteerd in de muziektent, bij on gunstig weer in het Ned. Herv. Ver. Gebouw. Het orkest bestaat uit 40 leden. Onder leiding van de dirigent Mr. C. E. Challis wordt het volgende pro gramma uitgevoerd: 1. Military Escort mars (Bermet). 2. Lustspiel ouverture Keler Bela. 3. There goes my Every Thing (Frazerhet). 4. The sunshine of our mile cometsolo (Ray) Soliste is mej. Elaine Wolff. 5. Summer night (Carter). 6. Arrangement op Amirican Patrol. Hierop volgt de pauze. Na de pauze wordt het programma voortge zet met: 7. Braas Buttons (Lambrecht). 8. Dawn of Spring collectie (Ie Duo). 9. Congratulation of Coulter (vocale Solo uit te voeren door mej. Marilyn Wolff. 10 Edelweiss wals (uit The Sound of Music) van Rodgers. 11. Hymne uit de Cavalerie Rusticana van Mascagni en .tot slot 12. Tehe Bombardier van Green wood. Diefstallen. De diefstallen te Brui nisse blijven aanhouden. De landbou wer Joh. de Jonge vermistte op zijn land te Zijpe, aardappelen en gerst. Wat 1 de gerst betreft, deze werd weg genomen terwijl men op het land aan het maaidorsen was en de daders wa ren bewoners van de woonwagens te Zijpe. Ze waren bezig hun zakken te vullen, terwijl de combine aan het an dere eind van het perceel bezig was.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 1