NIGERIA Drinkwaterleiding stelt ongefluorideerd water beschikbaar Meditatie Recreatie en natuurbescherming gaan nog weinig samen F^C.KORTEHEGüZOON Bergmeubelen Sommelsdijk Ds. W. Visser 1818-1896 J. KEUYELAAR Waterstanden Sneeuwploeg In de woestijn Vrijdag 9 augustus 1968 No. 3710 CHR. STREE3KBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEXJWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Fruitmanden en Fruitbakjes „De Fruitcentraie" MIDDELHARNIS ir Compromis lijkt moeilijic te vinden met héél veel ruimte. Zondagsdienst artsen Zelf afhalen op centraal punt in elke gemeente BOUWMATERIAUEÏN Dirksland Telef. 333 Vanavond alle postkantoren en -agent schappen open t.b.v. inzamelingsactie Biafra-conflict PKINS HENDRIKSTRAA.T 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHAENIS {ledactie en advertenüea: Kantoor Langeweg 13, Sonunelsdijk TeL (01870) 2620, na 6 uur 's avonds TéL 2025 Giro 167030 ABONNEMENTSPRIJS 3,25 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Precies een jaar geleden schreef ds. A. Zijderi^eïd, predikant der Geref. ;emeente te Middelburg in „Gomarus", 'e kerkbode van de classis Walcheren nderstaand artilcel over Nigeria in enoemd blad. Er werd toen aan deze ublicatie weinig aandacht geschen en, maar het blijkt nu wel, dat de aarin geuitte voorspellingen, bewaar- eid zijn geworden. Duizenden mensen /orden er door de barbaren afgeslacht nog eens tienduizenden sterven er en jammerlijke hongerdood. De in- ense hulp van de wereldorganisatie "an het Roode Kruis wordt afgeslagen n genegeerd; en het gesprek Nigeria- iafra, dat thans in Addis Abeba, on- er auspiciën van keizer Haile Selassie an Ethiopië gaande is dreigt op een lislukking uit te lopen. Wij plaatsen it artikel omdat het o.i. nóg actueel In Nigeria is het niet enkel en al en een stammen-oorlog, maar zoals Z. terecht schrijft, een strijd tussen e Islam en het Christendom. „Afrika staat in onze tijd in het cen- um van het wereldnieuws. Het is zeer onrustig in Centraal- frika, oorlogen en revoluties zijn er an de orde van de dag. De nieuwe negerstaten hebben steeds ieuwe leiders wat zeer veel ellende verwarring meebrengt. Neem als ïorbeeld Nigeria. De staat die van ngeland zijn onafhankelijkheid ont- ng stond bekend als een voorbeeld -n ontwikkeling, orde en rust. Nu is et chaos van ellende, moord en dood- ag, ja er heerst zelfs een burgeroor- De wereldpers heeft ons weinig ver- Id van de moordtonelen, die er plaats :bben gevonden in vele nieuwe staten n Afrika. Wat is er weinig vermeld van de eselijke bloedbaden van Zanzibar en Tanganjika, waar de burgerbevol- ng bij duizenden is vermoord om van Kongo maar niet te spreken. Waarom wordt er praktisch niets be- :ht, dat de christelijke kerken in het iden van de Soedan worden verwoest de gekerstende bevolking door fa- tische mohammedanen wordt omge- •acht? Dit is ongetwijfeld hoge politiek =ar door en door goddeloos. Men is lust op sensatie maar als er niets te rdienen is zwijgt de rode wereldpers alle talen. och terzake, laat ons een blik wer- n op Nigeria. We zijn als gemeenten tdoeld worden de Geref. Gemeenten) Nederland zeer geïnteresseerd in de -Stand in dat land. Vaarom? Wel daar is een zendings- Id waar er van onze mensen wer- n. Zendeling Commelin en zijn vrouw t een drietal verpleegsters en vriend de Voorde en zijn echtgenote wo- in Nigeria. e „Christian Reformed Church" van lerika heeft in Nigeria een groot zen- igsveld. n „The Banner", het officiële blad 1 deze Amerikaanse kerk staan steeds ikelen over de toestanden in Ni- ia. Ongetwijfeld zullen onze mensen rrin belangstelling hebben, omdat er ;j zendingsarbeiders van onze kerk Gaarne wil ik u enige mededelin- doen omtrent het laatste nieuws Nigeria. De politieke toestand in e Afrikaanse Staat is zeer gespan- Er zijn nadat Nigeria onafhanke- werd vele botsingen geweest tus- de verschillende stammen van het d. Nigeria is geen eenheid, noch geo- fisch noch ethnologisch. Het evan- ie werd ongeveer honderd jaar ge en het eerst gepredikt in het oos- 'k gedeelte van Nigeria. Daar woon- één van de grootste stammen, de -stam. Weet u dat er in Nigeria al- al 250 verschillende stammen wo- met ieder zijn eigen wetten en ge- -nten? e Ibo-stam werd door de prediking het evangelie gekerstend, scholen ■den gesticht en het volk onderwe- in de Christelijke leer en de mo- iie wetenschap. De Ibo's waren rtyarend en leesgierig, ze ontvnkkel- zich tot de leidinggevende stam in ena. Ze emigreerden naar allé de- van Nigeria en overal waar ze men namen ze door hun activiteit initiatief in handen. Nigeria werd 960 onafhankelijk. meerderheid van het Nigeriaanse behoorde tot de stammen, die het rden van het land bevolkten. Het en, waar de Ibo's woonden, wenste door het noorden met zijn Mo- medaanse bevolking geregeerd te den. De Ibo's deden een staats- de regering van het land werd zet, m welke tijd de minister pre- van andere leiders, waaronder de ainmedaanse leider van Noord-Ni- werden gedood, n nieuwe regering werd gevormd een lbo aan het hoofd. Islamitische bevolking van Nige- vreesde de overheersing van de stam, een tegenactie werd ge- 'Q om de oude toestand, n.l. de lei- van het Noorden te herstellen. De luae gelukte, de Ibo-leider en an- ieideis werden gedood en op- w werd een man uit het Noorden ^luer van Nigeria. Dit was het sein eii massavervolging tegen de Ibo's, overal in het land en ook in het Qen van Nigeria talrijk waren. „The York Times", een Amerikaans '^nit, vermeldt, dat er meer dan miljoen' Ibo's moesten vluchten et noorden naar hun oude stam- m het zuidoosten met achterla- yan al hun bezittingen, hun hui- n landerijen. HET GELOOF IN DE BELOFTEN GODS (1) „Deze allen zqn in het geloof ge storven, de beloften niet verkre gen hebbend, maar hebben dezel ve van verre gezien en geloofd". (Hebr. 11 13). Het stond er in de gemeente der He breen niet zo best voor met het ge loof. Hadden zij in vroegere dagen rijk mogen leven uit de kracht der gena de, thans was het zelfs zo gevaarlijk bij hen, dat zij dreigden af te vallen van de levende God. Vandaar dat de schrijver van deze brief hen opwekt dezelfde geloofskracht van vroeger da gen te tonen. Daartoe stelt hij hen het leven der aartsvaders voor ogen. Hij vertelt iets uit hun leven, en telkens valt daarbij het woord: geloof! Hun leven en ster ven werd n.l. door dit geloof bepaald. Het kan daarom voor ons nuttig zijn eens na te gaan, hoe dit geloof in het leven der vaderen funktioneerde. Daarover zegt de tekst het een en ander. Er staat n.l., dat zij in het ge loof gestorven zijn, zonder de belofte te hebben verkregen. Dat klinkt vreemd. Kan er geloof zijn zonder de belofte? Maar natuurlijk hadden de aartsvaders de beloften Gods, alleen, en dat bedoelt de schrijver hier, zij hebben de vervul ling daarvan niet gezien! God had hen gegeven de belofte van een groot en talrijk nageslacht. Het zou zijn als het zand der zee en de sterren des hemels. Dat nageslacht zou het land Kanaan als erfenis uit Gods hand ontvangen. Daar in dat beloofde land zou een gouden toekomst voor dit volk aanbreken, want Israël zou daar in bijzondere zin leven als het volk des Heeren. Daarop zagen alle beloften, die de vaderen in hun leven ontvingen. Maar de diepste kern van dit alles zou toch dit zijn: in dit geslacht zouden alle volken der aarde gezegend wor den. In de te komen Christus en Za ligmaker zou de zaligheid zich open baren en baan breken. In Hem immers zijn alle beloften Ja en Amen! U begrijpt, hier hebben de aartsva ders niets van kunnen zien. In hun dagen was er nog geen sprake van de vervulling dezer belofte. Toch leefden ze, alsof de belofte reeds vervuld was. In Gods belofte lag voor hen immers de diepste waarheid: wat God zegt, zal Hij zeker waarmaken! Om zo uit de belofte te leven, is er geloof nodig. Het geheim van dit geloof was hun kracht in het leven, maar ook in het sterven. Ditzelfde geloof is nodig voor Gods Kerk van alle tijden, ook nu. Er kan niet van Kerk gesproken worden, als dit geloof ontbreekt. Zonder geloof is het onmogelijk Gode te behagen. Wat Gods Kerk ook moge missen of bezit ten, het wapen des geloofs mag niet ontbreken. Hierdoor wordt werkelijk alles bepaald! Zoals het toen was, is het ook nu. Het geloof kent nimmer een ander voor werp, dan wat God toezegt en belooft. We staan nu iets anders tegenover die belofte, dan in de tijd der aarts vaders. Toen was er van Gods belofte in de vervulling vrijwel nog niets te zien. Thans weten we, dat God Zijn beloften reeds voor een groot deel ver vuld heeft in de dood en de opstanding van Christus. Gods werk heeft sinds dien grote vorderingen gemaakt. De voleinding van Gods werk is thans nader dan in de eerste tijden van deze bedeling. Veel kan gezegd worden over de ver vulling van wat God eens beloofde. Maar anderzijds: de eigenlijke ver vulling moet nog komen. We zien ook nu nog niet dat aan Christus alle din gen onderworpen zijn. Ten diepste wordt alles pas vervuld in de toekomst van Christus. Dan zal in het gericht Gods de vervulling gezien worden van de belofte -van vergeving der zonden in Christus. Dan zal pas het recht ten eeuwige leven bewezen worden. Dan eerst zal de zaligheid in volkomen heerlijkheid geopenbaard worden. (Wordt vervolgd) Ds. P. Roos. Middelharnis. Speciaal in het opmaken van B. V. d. Veer Telefoon 2682 Westdijk 36 straks studeert hij af aan de Univer siteit te Utrecht en dan heeft hij doc torandus voor zijn naam staan. J. P. Sennef heet hiJ, aanvankelijk zou hij straaljagerpiloot zijn geworden, daar na werd het leraar maar hij heeft het in de biologie tenslotte helemaal ge vonden. Als natuurwetenschappelijk medewerker van de Stichting Natuur monument de Beer heeft hij sindt kort zijn intrek genomen in Ouddorp van Het was een ware exodus van Ibo's 't welk gepaard ging met roof en moord. Het Amerikaanse blad vertelt, dat er ongeveer 30.000 Ibo's bij deze uittocht door de fanatieke noordelin gen uit Nigeria wreed zijn vermoord. Velen van hen, die de hand van de moordenaars waren ontkomen waren echter voor hun leven verminkt, de één was een hand afgehakt, de andere miste een voet, terwijl de sadisten som migen de ogen hadden uitgestoken. Dit is de beschaving van Zwart Afri ka, het is barbarisme in de ware zin van het woord. Wanneer de barbaren van Zwart Afrika loskomen is het niets anders dan dorpen en steden verbran den en mensen vermoorden. De recente onlusten in Amerika ge ven ons een klein beeld van wat er gebeurt als de „black power" naar de macht grijpt. Dit is de voorgeschiedenis van de burgeroorlog die momenteel in Nige ria woedt. De Ibo's in het oosten er kennen de regering in Lagos niet, wat zeer begrijpelijk is gezien de moordto nelen, die zich onder hun volk in Noord-Nigeria hebben afgespeeld. Ze hebben een nieuwe Staat gesticht, de republiek van Biafra, die voornamelijk door de Ibo-stam wordt geregeerd. De nieuwe republiek is een belangrijk gebied, omdat er veel olie wordt ge vonden, die zeer belangrijk is voor de economie van het land. De regering te Lagos heeft legers naar het oosten gezonden om de nieuwe republiek Bia fra te vernietigen. De toekomst voor Nigeria is donker, omdat er in dit land een strijd is tus sen de Islam en het Christendom. Het zou ongetwijfeld voor de volken van Nigeria beter zijn, dat het noor den met zijn overwegend mohamme daanse bevolking en het oosten met zijn sterke Christelijke bevolking ieder een eigen Staat worden. Apartheid zou hier het verlossende woord zijn. We denken veel aan onze zendings mensen in Nigeria. Ons gebed is, dat de Heere hen moge beivaren temidden van de grote gevaren die hen omrin gen. Dat de Wachter Israels hen moge be schermen in het arme Nigeria, dat door een burgeroorlog uitgeengescheurd wordt. Die God bewaart is wel be waard." waaruit hij op de terreinen van de Beer-de Scheelhoek, de Kwade Hoek, de Punt en de Hompelvoet en een ge bied in het Veerse Meer samen met de opzichter Jan Vlietland weten schappelijke waarnemingen doet. De verzamelde kennis willen de heren Sennef en Vlietland graag verder uit dragen, dat gebeurt middels het jaar verslag van de Stichting en straks ze ker ook in de lessen in biologie die dhr. Sermef aan het Rijksatheneum in Mid delharnis gaat geven. Beiden betreuren ze ook dat de natuur „beschermd" dient te worden maar de praktijk heeft ge leerd dat dat een bittere noodzaak is, graag willen ze de mens die opgroeit tussen staal en beton van de natuur laten genieten maar het is ook hen duidelijk: een compromis met de re creatie is moeilijk te vinden. Ze zijn geweldig mooi, de terreinen van de Beer, allemaal gelegen in het Deltagebied. Het z.g. groene strand dat door de regelmatige aanvoer van slib en zand een geschikte bodem is voor vele plantensoorten zoals engels gras, het laksteeltje, zeekraal, de blauwe zee- distel, de zeebies, zeewolfsmelk en het biestarwegras, welke plant zo'n be langrijke rol speelt in de vorming van een duin. Aan te nemen is dat de situ ering van het Deltawerk in het Ha ringvliet oorzaak is van de afzet van slibmassa's op de Kwade Hoek. Vervolgens presenteert zich tussen de strandwallen de vallei, een vrijwel ondoordringbaar gebied, begroeid met duindoorn, vlier en braam en verschil lende soorten rozenstruiken. Dit vallei gebied is verreweg het rijkst aan vege tatie, er worden orchideën gevonden en de schaarser wordende parnassia en kruidenplantjes verspreiden er een heerlijke geur. Dwalend door dit ter rein kan men de heren Sermef en Vlietland die hun boeiend werk in de natuur verrichten en die natuur zelfs vermogen te begeleiden, met recht be nijden YfONINGINRICHTIt^ Van zaterdag 10 augustus v.m. 12 uur t.m. maandag 12 augustus v.m. 9 uur Middelhamis-Sommelsdijk: Dienst heeft dokter v. d. Peppel, tel. 2117, Middelharnis. Dirksland-Herkingen-Melissant: Dienst heeft dokter Boot, tel, 01877- 227, Dirksland. Flakkee-Oost: Dienst heeft dokter de Jager, telef. 01875-301, Nieuwe Tonge en dokter Kramers, tel. 01873-201, Ooltgensplaat. DIENST WIJKVERPLEEGSTER Melissant-Dirksland-Herkingen: Van vrijdagavond 6 uur tot maandag ochtend 8 uur Zr. van Noort, telef. 01876-224, Herkingen. Wit-Gele Kruis Achthuizen: Dienst heeft Zr. Veneranda, Achthui zen, Den Bommel, Stad aan 't Haring vliet, tel. 01873-577. ZONDAGDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft dierenarts Wagner, tel. 01877-281, Dirksland. THOLEN Zondagsdienst artsen. Zondag 11 aug. hebben voor de gemeenten Poortvliet, Tholen, Nieuw Vossemeer, St. Philips- land en Oud Vossemeer dienst dokter Duinker, tel. 01660-500 of 458, Tholen en dokter Menger, tel. 01677-500, St. Philipsland. De heren zijn geliokkig met de ver schijning nu al enkele jaren van de grote Sterns op de Kwade Hoek. Voorheen verbleven ze met duizenden op de Scheelhoek. Elders zijn ze bij duizenden uitgestorven maar op de Kwade Hoek werden dit jaar al weer zo'n 300 nesten geteld. Waterveront reiniging en het eten van daardoor vergiftigde vissen is de vogels nood lottig geworden. Kokmeeuwen plegen nogal eens een eitje van de grote Stern te verorberen maar toch heeft de na tuur de Stern geleerd midden in de kokmeeuwenkolonie te broeden waar door hy door de agressieve kokmeeu wen tegen andere indringers wordt be schermd. Ze zijn er, de roofdiertjes en roofvogels als de grauwe kiekendief, de torenvalk en de ransuil. Ook zijn er le- gionzang- en w^eidevogels als de gras piepers, de gele en witte kwikstaar tjes, de gras- en heggemus, de fietis, de tjifjaf en vele anderen. De ware natuurliefhebber maakt zich terecht zorgen bij het zien van de in grepen waarmee de mens de natuur verminkt. Er is nauwelijks nog spra ke van echte natuurgebieden, de Punt was er zo een maar die zal als na tuurreservaat verloren gaat warm.eer er een autosnelweg langs of door wordt gelegd om ook door fietspaden te wor den doorkruist. Die snelle menselijke ingrepen zijn dikwijls oorzaak van een verarming van het landschap, het ge vaar is aanwezig dat enkele planten de zich langzaam ontwikkelde flora gaan overheersen terwijl daarentegen oudere gebieden zo rijk kunnen zijn aan verschillende plantensoorten tot ruim tweehonderd soorten toe. Een des kundige begeleiding is daarom nood zakelijk en voor andere planten die nen dan optimale omstandigheden te worden gecreëerd. Beweiding biykt soms noodzakelijk maar dan rijst de vraag w^elke dieren en de grote van hun aantal. Technisch overleg is daar om noodzakelijk, het wordt bereikt met de organisatie van congressen door biologen die hun bevindingen onder ling uitwisselen. Ook de praktijk spreekt hierin een woordje mee. Jan Vlietland, die bij de Beer al weer 16 jaar mee loopt is voor de heer Sennef die nog overwegend theoretische kennis heeft een dankbare informatieferon. „Recreatie is een van de grote vijan den van de natuurbescherming" heeft dhr. Sennef zich laten ontvallen. Ove rigens weet hy dat de bedenkingen tegen de recreant in het natuurgebied maar voor een kleine tien procent van hen geldt omdat het overgrote deel zich wel weet te gedragen. Hy is dan ook voorstander zy het nog met enige reserve van de aan leg van wandelpaden, z.g. natuurpa den waarlangs dan by verschillende plantensoorten bordjes met vermel ding van de belangrykste gegevens worden geplaatst. Het is ook zijn me ning dat de mens dichter by de natuur moet worden gebracht zoals dat door Staatsbosbeheer op de Hoge Veluwe en op Texel in de praktyk wordt ge bracht. Vanaf 1 mei tot 15 juli worden door dhr. Vlietland excursies gehou den waarvan dit jaar door ca. zes honderd mensen gebruik werd ge maakt. Een deel van het gebied ach ter de terreinen van de Drinkwater leiding werd dit jaar voor het publiek toegankeiyk, aan achtergelaten schil len en etensresten en onlangs het in brand steken van de inhoud van een bunker is dat te zien! Niettemin is dhr. Sennef met de bes te voornemens bezield. Hy stelt veel prys op prettige contacten met het publiek. We geven graag een verzoek van hem door. Dhr. Sennef zoekt n.l. wat medewerkers voor de grote vogel- telling die over enkele maanden zal plaats vinden. Over de datum en de tyd die er aan besteed moet worden kan nader worden gesproken wanneer u zich voor medewerking aan hem op geeft. Het adres is: Dhr. J. P. Sermef, Oostdykseweg 81 te Goedereede. Aan tegenstanders van de fluoride ring van het drinkwater zal door de Drinkwaterleiding per I september of kort daarna de mogeUjkheid worden geboden ongefluorideerd drinkwater te ■betrekken. Deze mogelijkheid resulteert uit een aanvrage van het actie-comité tot verkrijging van ongefluorideerd drinkwater die kortgeleden aan voor noemd bestuur verzocht de fluoride ring te staken. Op de aanvrage, die was vergezeld van plm. 2200 handte keningen van gezinshoofden die even eens ongefluorideerd water wensten, werd afwyzend beschikt. Wel werd toegezegd naar een oplossing voor de bezwaarden te zoeken aan welke be lofte thans gestand biykt te zyn ge daan. Een auto met een tank ongefluo rideerd water zal op maandag, woens dag en vrydag op een centrale plaats in elk dorp aanwezig zyn op nog na der vast te stellen tyd teneinde aan hen die de wens daartoe te kennen hebben gegeven a raison van f 0,10 per liter ongefluorideerd water te ver strekken. Men wordt n.l. verzocht dit teneinde de Stichting Drinkwater leiding een inzicht in de behoefte te geven schrifteiyk te berichten hoe veel ongefluorideerd water men wenst te betrekken, welk bericht tot uiterlijk 1 september wordt ingewacht. Commentaar van de redactie: Het „twee emmertjes water halen- sytseem" dat het geacht bestuur van de Drinkwaterleiding als uitwykmoge- lykheid voor de bezwaarden presen teert, lykt er helemaal op gericht de tegenstanders van de fluoridering, ver tegenwoordigd door eerder genoemd- actie-comité er zo snel mogehjk van de overtuigen dat het met de ernst van de bezwaren nog zo'n vaart niet loopt. Echter verzekerde de directeur, dhr. Geerling dat deze voorziening die per dag plm. f 180,zal kosten de enig haalbare is. Van andere moge lijkheden, een' permanente centrale plaats zyn de aanloopkosten te hoog, ook is aan de mogeiykheid gedacht het „pakket" van de melksUjters met flessen ongefluorideerd drinkwater uit te breiden. Gesteld dat de melksUjters er iets voor zouden voelen, dan doet zich nog het probleem voor dat niet verkocht water haar versheid verliest en geen enkele waarde meer heeft. Het 13 leden tellend bestuur heeft unaniem voor deze oplossing gekozen. Het zal slechts een pseudo oplossing biyken te zyn, vrijwel niemand zal van deze „mogeiykheid" gebruik wensen te maken. Immers, weinigen zullen er zijn die voor een paar liter nog ex tra te betalen water enkele kilome ters gaan fietsen, lang niet iedereen we denken daarby aan huismoeders zal ook maar in de gelegenheid zyn. Bovendien zal het water op haar rit door Flakkee veel van haar frisheid (zuurstof) verliezen, zodat de aanbie ding weinig aantrekkelyk is. We ho pen dan ook dat het bestuur van de Drinkwaterleiding, een en ander over wegend, bij een naar ons gevoel te verwachten geringe belangstelling niet direct de principiële overwegingen van de bezwaarden in twijfel trekt, de zeer grote betrekkeiykheid van deze „oplos sing" inzet en e.v. nadere mogehjkhe- den, b.v. de ontwikkeling van een de- fluorideringsfilter, nauwlettend in het oog houdt. Commentaar van dhr. H. J. Koppe laar, voorzitter van het Actie-comite. Gevraagd naar een commentaar op de mededeling van de Drinkwaterlei ding typeerde dhr. Koppelaar de gebo den mogeiykheid als „gezocht". Overi gens meende hij eruit af te kunnen leiden dat het bestuur met het geven van welke mogeHjkheid ook minder sterk komt te staan in haar unanieme verdediging van de fluoridering omdat zy zich toch zonder meer op het regle ment had kunnen beroepen dat de drinkwaterleiding verplicht is tot het leveren van deugdehjk drinkwater. Het is het standpunt van het comité dat gefluorideerd water ondeugdeUjk is en dat het bestuur met de fluoridering van het water haar reglementaire ver plichting verzaakt. Vandaar ook dat het comité ook al vertegenwoordigt zy een minderheidsgroep meent te kun nen eisen dat de fluoridering in zyn totaliteit wordt gestaakt. Een totale staking van de fluoridering is dan ook het enige alternatief dat dhr. Koppe laar accepteert. Het is voor hem dui- deiyk dat de „oplossing" in de praktyk onuitvoerbaar zal blijken te zyn. Zo lang met deze oplossing moet worden volstaan acht dhr. Koppelaar voor hen die er gebruik van maken ontslag van de verplichting mee te betalen o.m. aan de fluoridering reëel, evenals inwilli ging van de te stellen eis dat het on gefluorideerd water zoals dat volgens het reglement met gefluorideerd water gebeurt aan huis wordt geleverd. Dan pas is aan een vergoeding per li ter te denken. In een antwoordbrief zal het comité haar mening aan het bestuiur van dè Drinkwaterleiding te kennen geven. VOOR BETER f^ 1^^^ •^- NAAR DE MIDDELHRRNIS-TEL:2328 MIDDELHARNIS In de Kerkhistorische Kroniek (uit gave H. M. Stoppelenburg) 8e jaar gang no. 1 wordt zoals in een be spreking is meegedeeld deze keer gehandeld over.. Duizend jaar kerke- lyk leven op Urk". Daarin wordt o.m. vermeld, dat in de Chr. Geref. Kerk aldaar op 10 augustus 1873 Ds. W. Vis ser uit Middelharnis zijn intrede deed. In 1891 verkreeg deze predikant zyn emeritaat. Hy overleed in 1896. Dit zyn de enigste gegevens die wrij over deze te Middelharnis geboren pre dikant hebben. Is er iemand onder onze lezers, die onze redaktie er meer over weet te vertellen? ■rri p^iQ I NIEUWE TONGE Bouw woningwetwoningen. De Wo ningbouwvereniging „Nieuwe-Tonge" heeft de bouw van dertien woning wetwoningen onderhands gegund aan firma J. Mans en Zoon te Middelhar nis. ge:ro ZANDPAD 32 MIDDELHARNIS DIRKSLAND Beroepen. Ds. P. Blok alhier heeft een beroep ontvangen naar de Geref. Gemeente Rotterdam-Z. (Mijnsheeren- plein). Te Battenoord valt hoog water plm. 3 kwartier later; in MiddeUiamis plm. een uur later dan in Ouddorp. Ouddorp hoog laag Zaterdag 10 augustus 4.12 16.38 9.37 22.06 Zondag 11 augustus 4.53 17.17 10.16 22.44 Maandag 12 augustus 5.30 17.52 10.56 23.22 Dinsdag 13 augustus 6.05 18.25 11.36 Vanavond zal op Nederland een be roep worden gedaan een bijdrage te leveren aan de actie „Stichting Vluch telingenhulp Biafra-conflict". Ten be hoeve van deze actie zullen in het postdistrict Rotterdam alle hoofd-, by- en hulppostkantoren geopend zyn van 20.45 uur tot 22.00 uur. Men zegt wel eens van een welbe spraakte vertegenwoordiger dat hij in staat zou zyn een yskast te verkopen aan een Eskimo. Welnu, een Brits ver tegenwoordiger is erin geslaagd een sneeuwploeg van ongeveer 40.000 gulden te verkopen aan een firma die haar wil gebruiken in de blakerende hitte van de Arabische woestynOfschoon de normale taak van de machine is bergpassen van sneeuw te zuiveren zal zy in de woestyn göbruikt worden om zand van de wegen te verwijderen. De eer, deze „meest opmerkeiyke ver- koopsstunt van het jaar" te hebben verricht valt, als gezegd, een Brit toe. De Britse industrie kan zich echter niet op de borst slaan. Het voertuig is nameUjk in de Bondsrepubliek ont worpen en gemaakt. (DIA)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 1