,,Jan van 't licht komt wel even i T: De toverformule van de toerist Plaatselijk nieuws Mammoet aardappelplant in bet Sommelsdijiise Knorrenburg 40.000 aardappelkisten in verkeerde handen Waterstanden Toren én molen van Oude Tonge geïllumi neerd tugustusiMp jaargang Dinsdag 6 augustus 1968 No. 3709 lelhar Ier. ■er- len. na ENIS CHR. STREE3KBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DB ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijra tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond - Bijzondere frankeerzegels Suriname Rijice sfinicert Boekbespreking Orgeibespeiing te Zieriiczee door Dirk Jansz. Zwart )uw van h''l iropalaan, I 1 een verge-| rdt de gele| A gelden bf^| en zijn zeCl epalen rente-I van de Seci| el. 01100-6 zicht van ged"! haarverlles? s een geheel nifijl dat haaruitval vela mannen lede hun J9"S*'I direct dit werkfl lit enthousiast*! wijzing IngcsloWl PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX B - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk ABONNEMENTSPRIJS 3,25 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. TeL (01870) 2628, na 6 uur 's avonda TeL 2023 *-< Giro 167630 lij woont in Ouddorp maar hij is ukkig ten gunste tot in Ooltgens- lat'bekend. Gemakshalve wordt hij In Emgo" genoemd, met zijn Oud- pse ploeg trekt hij al tientallen ja- over Flakkee, hij plaatst boven- Indse netten, legt vele km. kabels, Lkt aansluitingen en rijdt daarbij Kenden kilometers, veelal verkeers- Iden negerend, raakt soms betrokken 'botsingen maar is er steeds nog in 1 de kantonrechter van zijn on- fulTte overtuigen Jan Emgo is een lende verschijning langs de Plakkee- (vegen. Als de zomerzon schijnt gaat mutsje af en komt de bruinver- jide schedel te voorschijn. Jan ge- |rt er zich niet voor dat zijn hoofd als een biljartbal" is, een glad |fd heeft tenslotte ook zijn functie, is een duidelijk herkenningsteken! lan Emgo heeft weinig vijanden of 1 moesten de stormwinden zijn die bovengrondse netten lelijk toe- leien of onweersbuien, zoals die die Idagnacht boven Ouddorp losbarst- iDan komen de meldingen „geen |t" aan de lopende band binnen en trekt Jan er met de Landrover, mii met een paar man van het perso- |r op uit. Dan worden er geknakte Vi uitgewisseld en gebroken draden iêpareerd. Ook vrijdagnacht, tijdens l zware onweersbui die zich boven Bdorp ontlaadde floepte menig licht- uit en zaterdag moest er weer heel i worden gerepareerd, o.m. op een pping nabij Goeree-Havenhoofd. Als jnwis met zijn „sporen" in de paal ht, dan pakken de vacantiegangers camera's om hem te fotograferen. de bijna achtendertig jaar dat tiwis nu al bij de Emgo in dienst is 6t hij heel wat avonturen, leuke. Er ook droeve belevenissen meege- fekt. Zoals die keer dat een vrouw 1 ze werd gevraagd of het licht weer ndde het voorwiel van haar fiets op- de dynamo aanzette, draaide rtep,ja hoorOf die keer naar dat was een minder prettige Ivenis dat hij in de Oostdijk bij Idorp boven in de paal met de |om in aanraking kwam, hij plofte juist op tijd naar beneden, een gebraden varkensworst kikkerde weer wat op. Dan zijn er nog de neringen uit de oorlogs- en de tpjaren. Als hij daaruit aan het ver- p slaat dan wenst hij geen inmen- „Stillegebiedt hij als iemand wat meent te moeten zeggen. heeft ook wel eens candidaat ge- voor de gemeenteraad, Jan pleegt jtijd en wijle Anti-Revolutionair te Maar als hij op een raadszetel te- ht gekomen was, dan waren de Oud- pse raadsvergaderingen .zeker be nd geworden, „stille" had de ge- jte A.R. afgevaardigde dan geboden |dan zou hij het woord „konkels" in de mond hebben genomen! Hij ^m niet op de stoel, hij stond vierdes dat vindt hij maar goed ook, niet bg zou hij b.v.. ook maar iets met pmenvoeging te maken hebben ge- Hij ziet veel verloren gaan, gauw hij een dia gemaakt van het |en van Ouddorp dat nog boven Ingang van het voormalig gemeen- lis prijkt. >ast zijn drukke werk (waardoor Ider Grinwis wel eens zuchtte: „hij Grinwis, zoals velen hem kennen, Jan Emgo of Jan van 't licht. is met de Emgo getrouwd") heeft Grin wis ook hobbys, al jong deed hij aan fotografie maar nu hij een volautomati sche camera heeft „ontdekt" nu gaat alles op de dia wat er voor de voeten komt. Een prachtige tuin heeft hij ook, schilderen en tekenen behoren tot zijn winterse bezigheden. Eigenlijk zijn we afgedwaald van wat we schrijven wil den n.l. iets over nu al achtendertig jaar aan de weg timmeren. Dat vragen we Grinwis zelf, hij moet nu maar eens niet in de paal maar in de pen klimmen! We zijn benieuwd en zullen wanneer hij aan het woord is graag gevolg geven aan zijn„stille „De vijf Thoolse veilingen, die sa menwerken onder de naam „Thoolse Fustcombinatie", zijn een grootscheep se actie begonnen om het tekort van 40.000 kisten uit hun fustpakket weer aan te zuiveren. Het betreft hier kisten met het -wettig gedeponeerd handels merk „Alvantho", waarvan er door misbruik 40.000 in verkeerde handen zijn terecht gekomen," zo meldt het Nieuwsblad van de Hoekse Waard. In die kisten mogen alleen maar Thoolse aardappelen worden aangebo den, tengevolge van het wettig gede poneerde merk. Gebleken is echter dat dit gebod op grote schaal is overtre den. Vooral Belgische aardappelen zou den in Alvantho-kisten bij de handela ren en winkeliers te koop zijn aange boden. De veilingen hebben enkele contro leurs de eilanden ingestuurd om op plaatsen waar veel aardappellusten aanwezig zijn het gebruik van Thoolse kisten te controleren. Onwettig gebruik van de kisten is o.m. al vastgesteld op de veilingen van Middelhamis en de Zuid-Hollandse Eilanden in Rotter dam. Zij worden door een zegsman van de Thoolse Fustcombinatie zelfs de „hoofddaders" genoemd. Tegen een ieder, ook aardappeltelers en -kopers, die de kisten onwettig ge bruikt, zal als bij controle dergelijke kisten worden aangetroffen, juridische stappen worden ondernomen. Tegen de beide veilingen is dat inmiddels reeds gebeurd. Het gebruik van de kisten kan leiden tot een boete van f 1000, heel wat plaatsen heeft hij de we reld van 7 a 8 meter hoogte bekeken. Als motten op het licht van de lamp komen de grote straalvliegtuigen uit het bewolkte noorden op de warmte van Majorca af. Een DC-8 uit Frankfurt wordt gevolgd door een toestel uit Stockholm, op de hielen gezeten door een Comet, die enige uren tevoren uit het mistige Manchester opsteeg. Op een drukke dag midden in de zo mer brengen zo'n 370 vliegtuigen bijna dertigduizend, naar zon en warmte hunkerende, noordelingen naar hun va kantiebestemming. Nog geen tien jaar geleden was voor de meesten hunner een dergelijke reis onmogelijk geweest. Dankzij de I(nclusive) T(ours) per vlieg tuig kan dat nu wel. In 1967 werden er SVa miljoen IT-reizen verkocht. Toe risten, die van dit systeem gebruik ma ken, zijn doorgaanse voordeliger uit, dan zij, die er op eigen gelegenheid op uit trekken. Een IT-reis naar de Costa Brava kost een Nederlander ongeveer 150 gulden minder, dan hij voor een „gewoon" vliegretour Amsterdam-Bar celona zou kwijt zijn. Het principe van de IT-reizen, schrijft Het Beste van augustus, is ontleend aan een idee van de Londense journa list Reitz. In 1950 charterde deze een Dakota voor vijftien vluchten van Lon den naar Corsica. Men kon daar „all- in" voor een prijs van 355 gulden veertien dagen vakantie houden. Ruim driehonderd mensen inaakten er gebruik van. Tegen 1952 bracht zijn reisorga nisatie, „Horizon Holiday's" zeverihon- derd Britten naar het reeds genoemde eiland. Uiteraard keken de reisorgani saties en luchtvaartmaaschappijen niet werkeloos toe. Zo ontstond er een ware revolutie op vakantiegebied rond de ja ren zestig. Dit jaar gaan twee miljoen Nederlanders met vakantie naar het buitenland. Driehonderdduizend van hen maken gebruik van de mogelijkhe den die de IT-reizen bieden. In twee uur tijd zitten zij in de zon, die stra lend boven Barcelona, Majorca en Ri mini in Italië staat. Computer De reisorganisaties opereren op groot scheepse wijze. Het is vanzelfsprekend noodzakelijk om alle boekingen precies bij te houden en daarvoor heeft Tjaere- borg Travels in Denemarken het grootste reisbureau van Scandinavië een computer in gebruik waarvan de huur bijna een miljoen gulden per jaar kost. De apparatuur is rechtstreeks ver bonden met kantoren in Stockholm, Os lo, Helsinki, Gotenburg, Malmö en Ko penhagen. Wanneer nu iemand een reservering wil maken te Rimini op 10 juli, dan tikt men eenvoudig op het toetsenbord Rimi 10/7. Enkele sekonden later laat een televisiescherm zien welke hotels er nog vrij zijn, en welke kamers, en of zij een douche, bad en een balkon heb ben. Is de reservering gemaakt, dan tikt men de naam en het adres van de klant neer en de computer doet de rest. Het apparaat stuurt de faktuur uit, zendt een waarschuwing als de be taling te lang op zich laat wachten en reserveert voor de vakantieganger een plaats op de vlucht van zijn keuze. Men heeft becijferd, dat tegen 1980 5V2 miljoen Nederlanders hun vakantie in het buitenland zullen doorbrengen, van wie IV2 miljoen per vliegtuig zullen reizen. Kortom, „het leuke strandje in de zon" is voor velen bijzonder dichtbij gekomen. (Restauratie Synagoge Joden Savanne) In verband met de restauratie van de synagoge en andere monumenten te Joden Savanne zal de postadministra- tie van Suriname van 28 augustus t.m. 31 oktoher 1968 drie bijzondere fran keerzegels zonder toeslag uitgeven. De zegels zijn ontworpen door Ir. J. L. Volders te De Bilt; de Hebreeuwse teksten zijn verzorgd door rabbijn J. van Gelder te Utrecht. De waarden, voorstellingen en kleuren zijn als volgt: Voorstelling, bijzondere en vertaling Hebreeuwse tekst: Waarde 20 cent: Kaart van het dorp Joden Savanne aan de Suriname rivier met namen van de omliggende planta ges uit de zeventiende eeuw. Bijz. tekst: „Joden Savanne en Suriname Rivier" en „Aan de kant der rivier woonden zij" (Jozua 24 2). Kleuren: zwart, grijs, gele oker, groen, licht blauw en rood. Waarde 25 cent: Gezicht op de Joden Savanne omstreeks 1800. Bijz. tekst: „Joden Savanne Synagoge 1685" en „Mijn huis is een huis des Gebeds" (Je- saja 56 7). Kleuren: Zwart, grijs, geel, gele oker, groen en gebr. sienna. Waarde 30 cent: Details van een van de mooiste van de talrijke grafzerken nabij Joden Savanne. Bijz. tekst: „Jo den Savanne Grafzerk 1733" en „De opgerichte steen zij getuige" (Genesis 31 52). Kleuren, zwart, grijs, gele oker en lichtblauw. De prijs van de serie is in Neder landse munt f 1,50. De zegels zijn voor frankering geldig t/m 30 juni 1969. OUDE TONGE Kerkdienst. Voor de Ger. Gem. hoopt heden dinsdagavond om 7.30 uur ds. van Vliet van Aagtekerke voor te gaan. BOLOGNA (AFP) Op een toilet in de sneltrein Bologna-Milaan open de Adolfo Bonini zijn portefeuille om zijn geld na te tellen. Tot zijn grote schrik zag hij een stapel bankbiljetten ter waarde van een miljoen lire (6.000 gulden) door de afvoer van de w.c. ver dwijnen door 'n plotselinge sterke zui ging. Hij liet de trein stoppen door aan de noodrem te trekken en kroop met een aantal medereizigers de spoorbaan langs om het geld op te rapen. Slechts de helft werd teruggevonden. De trein liep aanzienlijke vertraging op. „Duizend jaar Urk" Kerkhistorische Kroniek, redaktie H. M. Stoppelenburg, Loenense- straat 70, Den Haag. De Kerkhistorische' Kroniek van Stop pelenburg is de 5e jaargang ingegaan. Ter gelegenheid van het in mei her dachte lOOO-jarig bestaan van Urk, wordt in dit nummer een over dit vroegere, eenzame eiland in de Zui derzee, een kerkhistorisch overzicht ge bracht. Eerst wordt aandacht aan het ontstaan van het eiland Urk geschon ken; in oude oorkonden, wordt er in het jaar 966 reeds melding van ge maakt. Urk moest toen veel groter zijn geweest en vormde in het toenmalige Flevomeer met Schokland één geheel, waarop zic±i meerdere dorpen bevon den, waarvan de namen nu zijn gege ven aan de nieuwe gestichte dorpen in de ingepolderde Noord-Oostpolder. „Urck ende Emmeloort was eerst paaps (rooms), doende misse en andere afgodendienst." In 1597 vestigde er zich een zekere Jasiper Jans, die een voor loper van de reformatie kan worden genoemd. Hij trachtte zijn medebur gers de ogen te openen voor de dwa lingen der roomse kerk en hen te wij zen op het Evangelie van vrije genade. Voorhands echter met weinig vrucht. Later werd er vanaf de vaste wal van Enkhuizen meer werk van gemaakt om er de reformatie te laten doordringen. Dit wordt vrij uitvoerig en zeer duide lijk beschreven. De eerste predikant ■was Petrus Salebien (1628) die het niet gemakkelijk had en van de nog veelal roomse burgerij veel tegenstand onder vond. De rij predikanten die de Herv. Kerk gediend hebben wordt, met van ieder een korte beschrijving, omschreven. De invloed van de Afscheiding 1834 bleef aan Urk niet vreemd; in 1836 werd het eiland reeds door ds. de Cock bezocht en later werd er een Afgescheiden ge meente gesticht. Urk kan wel „alleszins godsdienstig" worden genoemd, er zijn thans zes kerkgroeperingen, die we hieronder la ten volgen met daarachter de zielen- aantallen. 1. Herv. Gemeente, inclusief de Evangelisatie (900); Gereformeerde Kerk (4500); Chr. Ger. Kerk (400); Geref. Kerk vrijgemaakt (500); Oud Ger. Gemeente (900); Vrije Oud Geref. Ge meente (40). Er is aan deze Kroniek een fotoblad op kunstdruk papier toegevoegd met de verschillende kerken van Urk. Het is weer een Zeer interessant historisch stuk. Als toevoegsel wordt een over zicht van de Vrije Gemeente te Gene muiden gegeven. Wie zich op de Kerkhistorische Kro niek wil abonneren girere op giroreke ning no. 169442 t.n.v. H. M. Stoppelen burg te Den Haag f 2,50. Ieder kwar taal wordt U dan deze Kroniek per post toegezonden. Door deze nummers te bewaren verkrijgt men op de duur een schat van historische gegevens, over al le kerkgroeperingen in Nederland. OUDDORP Ongeluk. Toen gisteravond het zoon tje van de fam. C. Rijnbrand in de Mo lenweg fietste werd hij door een links af slaande auto aangereden. M. v. d. Klooster die hem tegemoet kwam reed een links gelegen inrit in. Het ventje bekwam verwondingen aan het ge zicht; ze moesten door de dokter wor den gehecht. Duinenuitslagen. Postduivenvereni- ging. De Trekvogels vlogen mee in vlucht Quievrain 27-7-'68. In concours waren 202 duiven. Ge lost om 10.30 uur. Afstand 157.199. Eer ste duif was binnen om 13.38.45. Uit slag: P. Mierop 1, 8, 30. M. C. Santi- fort 2, 19, 21. H. Kleijn 3, 5^ 11, 24, 25. J. Kaptijn 4, 10, 26. A. J. Klink 6, 12, 13, 15, 35. Joh. Grinwis 7, 16, 36. A. v. d. Bok 9, 20. C. Venneman 14, 23, 27. W. Kievit 17, 18, 29, 38. Gebr. Verduin 22, 28. G. Westdijk. R. Klijn 31, 39. C. H. Tanis 32. J. Bakelaar 33, 40, G. van 't Geloof 34. C. J. Tanis 37. Donderdag 6 aug. Woensdag 7 aug. Donderdag 8 aug. Vrijdag 9 aug. Te Battenoord valt hoog water plm. 3 kwartier later; in Middelharnis plm. een uui* later dan in Ouddorp. Hoog laag 0.31 6.30 13.11 18.58 1.40 7.24 14.13 19.50 2.34 8.13 15.07 20.40 3.25 8.58 15.54 21.25 Gekoesterd door de zón, door een schutting beschermd tegen de wind, ontwikkelt in het Sommelsdijkse „Knor renburg" een aardappelplant zich tot een formidabele grootte! Het is de heer Lieven Schol die de plant met veel zorg omringd, hij heeft dit vrij unieke re sultaat bereikt door een willekeurige poter te poten in een goed bemeste grond en de plant die daaruit voort kwam de beste verpleging te geven. Zijn proef toont aan wat een dergelijke behandeling waarbij de groei van de plant op alle mogelijke manieren wordt gestimuleerd vermag, de plant zal waarschijnlijk ook een dubbe le opbrengst van een normale plant hebben. Overigens is het niet mogelijk een dergelijke zorgvuldige teelt in het groot toe te passen, het aantal planten zou veel geringer zijn dan nu terwijl op het open veld nooit een bescherming kan worden aangebracht zoals dhr. Schol dat heeft bereikt, bovendien zou het te arbeidsintensief zijn. Als curiosi teit is het experiment echter w^el de gelijk geslaagd. De plant die met stok ken gesteund wordt reikt al tot plm. 1.50 meter! OUDDORP Kerkdienst. A.s. donderdagavond om half acht hoopt voor de Ger. Gem. al hier voor te gaan ds. J. C. Wesstrate van Meliskerke (Z.) DEN BOMMEL Gymlessen worden hervat. Vrijdag 9 aug. a.s. zal de gymnastiekvereniging „Ona" te Den Bommel de lessen her vatten, n.l. 16.00—17.00 uur kleuters; 17.3018.30 uur meisjes van 68 jaar; 18.30—19.30 uur meisjes van 812 jaar; 19.30—20.30 uur meisjes van 13—16 jaar; 20.30^21.30 uur dames vanaf 16 jaar; 21.3022.30 uur dames seniores. Nieuwe leden hartelijk welkom. Maaidorser viel om. Vrijdagavond omstreeks half tien reed een combine van de Gebr. Lokker, bestuurd door A. Buijs, aan de Molendijk en wilde de afrit bij A. Jongeling afrijden. Waar schijnlijk door de zachte berm zakte het voertuig weg en sloeg om. De bestuur der zag nog 'kans de meerijdende I. Lokker (10 jaar) van het 5500 kg we gende voertuig op de afrit te werpen, waardoor deze jongen een lichte her senschudding en wat schrammen op liep. De bestuurder zelf en zijn colle ga Jac. Buijs hadden slechts licht let sel. Onder grote publieke belangstel ling werd het voertuig nog diezelfde avond door een kraanwagen van de fa. A. van Rumpt weer op de dijk ge zet. De materiele schade wordt door de verzekering gedekt. OOLTGENSPLAAT Bejaardenmiddag. Woensdag 7 aug. des nam. 2.30 uur zal in „Elthato" de maandelijkse bejaardensamenkomst ge houden worden. Kerkdienst. Woensdag 7 augustus des nam. 7.15 uur zal voor de Oud Ger. Gemeente voorgaan ds. E. du Marchie van Voorthuizen te Urk. Gevonden: Op rayonbureau Oolt- gensplaat liggen: een blauw jack, ge voerd, met ritssluiting en capuchon en een lichtkleurige herenregenjas, egyp- tisch linnen, merk Falcon. Zaterdag 10 aug. a.s., om 4 uur 's middags en 8 uur 's avonds, geeft de orgelist Dirk Jansz. Zwart een bespe ling op het orgel van de Grote Kerk te Zierikzee. Het programma bestaat uit werken van Bach, Handel, Guilmant e.a. De gemeentetoren en de korenmolen van Oude Ton ge zijn door de plaatselijke WV van Oude Tonge fraai geïllumineerd. Komend van af de Grevelingendam of van de richting Haringvliet brug, wordt het oog door deze verlichte monumen ten getrokken en de be doeling ervan is dat u ze dan ook nader gaat bekij ken! Niet enkel in de avond, ook overdag wordt de gemeente extra ver fraaid door de vele bloem bakken die in verschillen de straten door de plaat selijke middenstandsvereni- ging zijn geplaatst. Eigen burgers en de vakantie gangers kunnen van al dit schoons genieten. De cam ping in Oude Tonge heeft dit jaar ondanks het veelal minder gunstige weer geweldig goed ge draaid. Oude Tonge heeft daarom de beste verwach tingen voor de toekomst.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 1