iiahdeii niEUws lodilorp gevuld met botsautootjes ZEISS 1 PORTRETTEN Hollandse kerkdienst In Locarno B\ Van het Nigeriaanse Zendingsveld BUIJSSE 10 istersl lers ;ser |e herberg „Het IJ" Diijes en Datjes Zeeuwse wandelingen C. KIEVIT Zn. Aardbeien zeer gevoelig voor aaltjes jblad Vrijdag 2 augustus 1968 No. 3708 ttinptstad I loge- pn. lis J. Keuvelaar -&• -k f Ook voor FOTOGRAFIE J. ZANDSTRA SOMMELSDIJfi Utv Modehuis Centrale Verwarming Orgelbespelingen te Zierikzee door Dirk Jansz. Zwart i**"i lai [ervolgverhaal UWM*£! y€^ tiuis kuni ^8 aanvanstl ^stersopleidil chtlijnen. 1968 is en tenmins liploma of e porden gestell 968, 17 jaar ff ig, een eei Ireiskosteiw Itietoelage, 1,63, 248,14 |eede of dei regelmatige btrekt doori] Veer, Bari van 11 tot 11 uddorp is geschrokken van de twee [endige ongelukken die er in het vo- L, week-end zijn gebeurd. Een man Ide bloei van zijn leven en een meis- Inog aan het begin daarvan zullen leven lang de gevolgen daarvan bben mee te dragen. Véel minder istig z^ijii talrijke botsingen die alle mogelijke wegkruisingen in Iddorp voorkomen, het lopende va- Meseizoen lijkt zich door de veel- |d daarvan te kenmerken. De oorzaak blijkt veelal gelegen in niet voorrang verlenen, de ver- ■zakers, in casu de „verdachten" zijn f het moet gezegd voor een groot k vakantiegangers. Aan de deugde- jcheid van de opleiding die hen tot t verkrijgen van het rijbewijs bracht hoeft dachten we niet te wor- ;etwijfeld. Een voorzichtige con- lisie zou derhalve kunnen zijn dat vakantiestemming, de hele vakan- isfeer, hen wat nonchalant maakt? fen is uit de sleur, voorschriften en palingen die elke dag weer stipt lesten worden opgevolgd worden nu tl minder serieus genomen. Wan- ler men dat in het verkeer toepast i blijven de gevolgen niet uit. Ook nen die stukken wanneer men het Eht in eigen hand neemt en koste fet het kost op zijn „recht" van voor- hg biyft staan, zoals zeer recentelijk beurde. Desgevraagd bleek ons dat het niet altijd de jeugdige overmoed is die tot de stukken leidt. De gemiddelde leef tijd van de „verdachten" in een acht tal aanrijdingen bleek 32 te zijn zodat de jongeren dit niet aangewreven kan worden. De politiepost, onder comman do van adjudant van Heest werd voor de tijd van het vakantieseizoen met drie manschappen uitgebreid. Eegel- matig komen op het bureau meldingen binnen, gelukkig veelal zonder ernstig lichamelijk letsel te veroorzaken. Wan neer dat wel gebeurt stemt dat temeer tot nadenken! Wat we ieder persoonlijk aan de vermindering van het aantal ongevallen kunnen doen? Helaas enkel maar nog veel attenter te zijn. In Ouddorp dat door een groot aantal vakantiegangers wordt bezocht is het op de smalle we gen ongelooflijk druk. Velen drukken, gecharmeerd door de bochtige wegen het gas op de plank. Doet u het niet. Mocht u eens een dronkeman of iemand die flink wat alcohol gebruikt heeft (het warme weer maakt dorstig!) naar zijn auto zien waggelen, probeer hem van het rijden te weerhouden en laat ondertussen de politie waarschuwen. U zoudt daarmee best eens een leven I kunnen redden. \n de dagbladen kan men bijna iede- liag lezen over de strijd in Nigeria, ft zal onze lezers zeker interesseren iets te vernemen van de zendings- _wên die in Nigeria arbeiden en die tgezunden zijn door de Ger. Gemeen- pp het ogenblik werken in de Bethes- kliniek in Ikachi zuster Sonneveld, met verlof in Nederland) zuster Rossum, zendeling-landbouwkun- Ie J. Commelin en echtgenote, zus- L. Commelin, zuster L. Breedveld zuster Ann Herfst die uitgezonden Ird door de Ger. Gemeenten in Co- Ka. Daarnaast heeft onderwijzeir J. Iten Voorde en echtgente zijn stand- gots in Oturkpo, ten dienste van het erwijs. booT onze zendingsarbeiders daar |amen was er geen medische hulp. iicijnmannen gaven kruiden waar- ze de mensen vaak vergiftigden lat het sterftecijfer zeer hoog was. Jrloskundige hulp was er helemaal It. De helft vn de kinderen stierf bij 1 geboorte of kort daarna. In het begin dat ze er waren gingen pter Sonneveld en zuster van Rossum naar de dorpen om de zieken op te Iken en geneeskundige hulp te ver- len. Ze werden daarbij dikwijls op- pkelijk ondersteund en hun midde- gezegend zodat ze bij de mensen Ig vertrouwen kregen. Ze hebben In gevraagd of de zieken naar hen [den komen. Daaraan werd gevolg peven zelfs zo dat ze het bijna niet konden Gelukkig hebben ze toen tsterking gekregen door de uitzen- Ig van de zusters Commelin, Breed- M en Herfst. Ondertussen is ook kliniek gebouwd waarin ze niet en de mensen medicijnen kimnen Istrekken of verbinden maar waarin [ook enigen zonodig kunnen opne- Op de dagen dat kliniek wordt bouden komen dikwijls 150 personen. ^iet alleen worden die mensen daar holpen naar het lichaam maar zoveel [tijd het toelaat wordt hun ook het pgelie gebracht. Men zal wel begrij- I dat al die werkzaamheden niet door alleen kunnen worden verricht |ar ze hebben daartoe inlandse jon en meisjes aangetrokken die hen lenige opleiding tot veel hulp zijn. pdeling Commeling spreekt des zon- |s in een der dorpskerkjes en tracht iets bij te brengen om hun land er te bewerken. Ook daarin is nog U veel te verbeteren. Ze doen nog p met de hand en hun enigste werk- is een soort krauwel. ^it is zeer in het kort iets verteld het werk dat in dat verre land pt verricht. Velen zijn er genezen hun kwalen en onder de hulpen mogen ze geloven dat er zijn waar Gods Geest in werkt. Maar we zouden ook iets schrijven van de strijd die daar het land ver woest. Tot 1960 was Nigeria een kolo nie van Engeland. Zonder revolutie of bloedvergieten werd het een zelfstan dige staat met een federale regering, dat wil zeggen een bond van verschil lende staatjes en stammen onder één regering. Dit leek heel mooi maar was toch ook oorzaak van veel wrijvin gen. Nigeria bestaat feitelijk uit drie delen: Noord, Oost en West Nigeria. In het noorden wonen de Moslims of Mohammedanen. Deze zijn fanatiek en vijanden van het Christelijk geloof. De stammen zijn Hausa's en Fulani's. De fulani's hebben meest geen vaste woon plaats maar trekken met hun kudden van de ene plaats naar de andere. In West Nigeria wonen de Yoruba's en veel in de grote steden die daar zijn, Lagos, Ondo, Ibadan en andere. In Oost Nigeria leven de Ibo's. Van af de kust is hier reeds vroeg zending bedreven door de Methdist Church. Er zijn kerkjes en schooltjes gesticht waardoor de bevolking met het evan gelie in aanraking kwam. Op die school tjes werd ook onderricht gegeven in de Engelse taal. Al deze stammen werden in 1960 samengevoegd maar zijn in werkelijk heid nooit één geworden. De Ibo's zijn veel intelligenter en meer ontwikkeld dan de Hausa's. Vele Ibo's waren dan ook in het noorden op belangrijke pos ten. Dit wekte de jaloezie op van de Hausa's en het was hun een doom in het oog. In 1966 kwam het tot een uitbar sting. Er kwam een staatsgreep waar door generaal Ironsi, een lbo, aan het bewind kwam. Dit duurde niet lang, want een half jaar later verdreef Ko lonel Gowon Ironsi, die met ongeveer 200 van zijn aarihangers werd vermoord. Naar aanleiding daarvan riep Kolo nel Ojoekwoe in 1967 de zelfstandige BRILL.ENGI..AZEN by de speciaalzaak ZandiKid S2 - Mlddelhamls RIJMEN VAN TIJMEN Zie zo, het gaat echt minderen. Je merkt het dag aan dag. Zeer vele Nederlanders, Ze gaan weer aan de slag. Er zijn niet veel gebruinden, Ze zijn maar o zo schaars. Al kurmen we niet zeggen: Nu zijn ze pimpelpaars. De centjes gingen rollen. Er is flink potverteerd. Vermoeider dan ze gingen. Zijn velen weergekeerd. Het moet weer even wennen. De spieren doen soms pijn. Na zoveel dagen rusten, Schijnt 't werk soms zwaar te zijn- Oogsttijd is aanstaande. Alles machinaal. Als het even meeloopt, Vlug de velden kaal. Sikkel heeft in Holland, Grondig afgedaan. Enkel bij de Russen, Schijnt-ie nog te gaan. Boeren zijn gedurig, Ietwat pessimist. Koren, piepers, bieten, Hebben zeer beslist. Heel veel moeten missen. En dat was: de zon. Zodat een en ander, Niet zo groeien kon. Misschien valt de opbrengst, Strakjes nog wel mee. En hoe zijn de prijzen? Is 't punt één of twee? ■A- -k Grote advertenties. Lees je in de krant. 't Ziekenhuis vraagt zusters, 't Geldt voor heel het land. Juist in de verpleging, Gaat het niet zo goed. Zodat men gedurig, Weer aan 't werven moet. Zuster zijn vraagt liefde, En bewogenheid. Da's een schaars artikel. Juist in deze tijd. Men schuift een en ander, Liefst maar van zich af. 't Geen dan ook gedurig, Meer problemen gaf. Personeelsproblemen, Zijn er tot en met. En daar wordt door velen. Heel niet op gelet. TIJMEN staat Biafra uit. Dit was het begin van een medogenloze strijd, die tot op he den woedt. Alle Ibo's werden uit het Noorden verdreven. Zij vluchten naar hun stamland Biafra. Tienduizenden bereikten dit niet. Ze werden onder weg op vreselijke wijze vermoord. Er loopt een spoorlijn van het noorden (Kano) naar het zuiden (Port Harcourt). Velen probeerden via deze lijn te vluch ten. Zo kon de heer ten Voorde in die tijd zien dat er een trein uit Kano in Oturkpo aankwam zo vol dat er nie mand meer bij kon terwijl er buiten aan nog velen hingen met touwen aan de wagons gebonden. Maar in Oturkpo werd de trein tot stilstand gebracht en ontstond er een strijd waarbij ve len sneuvelden. Hoe maakten het toen onze zendings mensen? Op aanraden van de autoritei ten hebben ze in het begin van die strijd de zendingspost verlaten en zijn naar Jos gevlucht. Toen echter bleek dat de strijd zich meer naar het zuiden verplaatste, naar de omgeving van Enugu en Port Har court zijn ze teruggekeerd en zijn tot op heden ongemoeid gelaten. Wel heb ben ze vele moeilijkheden (dagelijks) tengevolge van de oorlog. Olie, benzine, het is bijna niet of zeer moeilijk te krijgen. Voor reparatie van de auto's gingen zij voorheen over een goede weg naar Enugu en moeten ze nu over een slechte weg naar Jos (450 kilometer). Soms krijgen ze ook gewonde soldaten te verplegen in de kliniek. Dit alles vraagt zeer veel in spanning en volharding. Wij vragen daarom van u, gedenkt hen in uw ge bed opdat hun arbeid mocht strekken tot Gods eer en tot toebrenging van vele heidenen. Het is altijd mijn gewoonte op zon dag een kerkdienst mee te maken, als ik met vakantie ergens in het buiten land ben. Zo heb ik kerkdiensten bijge woond in diverse talen, sommige gro tendeels onverstaanbaar voor me. Maar ondanks dat en niettegenstaande de an dere gebruiken, de andere liturgie, voel je toch iets van de gemeenschap der heiligen, die we in de twaalf artikelen belijden. Op een van mijn reizen was ik deze zomer in Locamo. Een mooie plaats aan het Lago Maggiore. ledere dag had den we prachtig zomerweer, een enkele dag wel een beetje te warm zelfs. Ook op zondag was het mooi weer. Roomse kerken zijn er genoeg in Lo camo, heel oude zelfs. In de hoogte te gen de bergen de veel bezochte bede vaartskerk Maria del Sasso, met twee bekende schilderijen: de vlucht van Ma ria en Jozef met het kind Jezus naar Egypte en de begrafenis van Jezus. De vorige dag waren we er met een kabel baan naar toe geweest. 'k Had eens geïnformeerd of er ook een Protestantse kerk was. Jawel, om 9 uur zou er dienst gehouden worden in het Duits. Dat was een bof, want Locar no ligt in het kanton Ticino (Tessin), dat is het Italiaans sprekende deel van Zwitserland. Je hoort er dan ook hoofd zakelijk ItaUaans spreken, dat vlugge vurige taaltje, waarvan je weinig be grijpen kunt. In de meeste zaken kun je echter ook met Duits terecht, een enkele keer heb ik me met Frans verstaanbaar moeten maken. Duitse dienst. Een eenvoudig intiem kerkje, waar toch nog ongeveer 400 zitplaatsen zijn. Een kwartier van ons hotel gelegen, ietwat in de hoogte, in een tuin onder hoge bomen. De kerk was goed bezet. De dienst was eenvoudig. Zoals ik wel meer meegemaakt heb waren er ner gens ouderlingen en diakenen te ont dekken. Bij het uitgaan kon ieder zijn gaven in een grote bus aan de muur de poneren. Geen altaar in de kerk, waar voor de dominé de liturgie leest en al leen op de preekstoel de preek houdt. In ons land gebeurt dat trouwens ook veel, niet bij een altaar maar achter een ta fel. Geen kruis, geen beelden. Wel en kele mooie hortensia's voor de preek stoel, van die prachtige blauwe die al leen tieren in ijzerhoudende grond. De dominé preekte over Job (Hiob in het Duits), de ontmoeting tussen God en de satan. „Hebt ge ook acht geslagen op mijn knecht Job?" vraagt de Here aan de duivel. Dan staat God hem toe Jobs geloof op de proef te stellen. De predi kant past dit toe, ook met voorbeelden uit zijn eigen gemeenteleven, op de te genwoordige tijd. Nog gaat de duivel rond als een briesende leeuw. Het is een overoude waarheid: Waar Christus een kerk bouwt, zet de duivel een kapel er naast. Satan komt ook in de kerk om het gezaaide woord weg te pikken, zo als de vogels uit de gelijkenis. Teleur stellingen in het leven, ziekte en moei lijkheden, al deze beproevingen over komen ook de mensen uit 1968. Geluk kig wie dan hetzelfde kan getuigen als Job: de Here heeft gegeven, de Here heeft genomen, de naam des Heren zij geloofd. We zongen uit een bundel met 389 nummers de eerste waren de bekendste psalmen (niet alle 150), verder aange vuld met gezangen. O.a. „een vaste burcht is onze God", dat we ook gezon gen hebben. De predikant sprak nogal vlug en zijn Duits was niet bijzonder duidelijk, zodat ik moeite moest doen om hem te kun nen volgen. Hij beval de collecte aan (de bussen achter in de kerk) om die te kunnen bestemmen voor een eigen jeugdgebouw, dat deze kleine gemeente nog moet missen. Bij de uitgang kregen we allen een hand van hem, zoals dat wel meer de gewoonte is in het buiten land. In de tuin stond een tafel, waar de verafwonende gemeenteleden een glas limonade konden drinken. HoUandse kerkdienst. Vóór de dienst had ik een praatje ge maakt met de koster om een en ander te weten te komen. Hij vertelde me dat er om half 11 een Hollandse dienst zou gehouden worden. Speciaal voor de toe risten uit ons land, die hier logeren in een van de vele hotels of op een cam ping hun vakantie doorbrengen in deze mooie omgeving met subtropisch kli maat. Dat kwam mooi uit. De Duitse dienst was om 10 uur afgelopen, we gingen een kopje koffie drinken en om half 11 za ten we weer in de kerk, die nu zo goed als helemaal vol was. Even een vreemd moment, wat bij ons in de kerk vast storend zou werken. Na afloop van de dienst om half 12 stond er een dame op en vroeg: „Mag ik uw naam ook weten en waar u vandaan komt?" Prompt kreeg ze het antwoord: „Ik ben Ds. Stoutjesdijk, Ned. Hervormd predikant te Hellendoom in Overijsel". Een mooie preek was het, op vlotte en vurige manier voorgedragen, over het geloof van Noach die bevel kreeg de ark te gaan bouwen. Gedeelten uit Genesis 6 en Hebreeën 11 werden voorgelezen, waaruit de tekst genomen was. NATUURLIJK BU MIDDELHARNIS Nog meer dan bij de Duitse dienst voelde je hier de verbondenheid van al len die uit hetzelfde geloof leven. Van hoeveel verschillende soorten kerken zullen er wel onder zijn gehoor geweest zijn? Het zal wel geweest zijn zoals dat in Meden Handelingen 2 beschreven staat: Parthers, en Elamieten, enz. In eigen land gescheiden, hier broederlijk bijeen! Ook hij beval de collecte in de bus aan: van de toeristen was er al zoveel ingekomen, dat men bijna genoeg had om het oude versleten orgel te kunnen vernieuwen. Ook deelde hij mee dat hij de hele maand juli hier 's zondags om half 11 zou Breken. Hij was hier met vakantie, vertelde hij toen we na afloop in de tuin een praatje met hem maakten. Op de cam pings had hij het al doorgegeven van die Hollandse kerkdiensten. Ik heb het in ons hotel gezegd ten gerieve van eventuele latere gasten uit Nederland. Hij was geboortig uit Tholen, had in Hellendoom een grote gemeente: iedere zondagmorgen twee kerkdiensten met een volle kerk (800 zitplaatsen) en ook 's avonds nog altijd de kerk half vol. Voor een paar mooie beroepen (Sche- veningen, Rotterdam) had hij pas be dankt. Zo kun je zelfs in het buitenland, ver van huis, dicht bij de grens van Italië, nog een goede zondag hebben. Middelburg. L. van Wallenburg. SOMMELSDUK Telefoon (01870) 2609 In de komende week geeft de orge list Dirk Jansz. Zwart orgelbespeluigen op het orgel van de Grote Kerk te Zie rikzee op 'dinsdag 6 en zaterdag 10 augustus. Op beide dagen hebben deze orgelbe spelingen 's middags om 4 uur en sav. om 8 uur plaats. De programma's bestaan uit werken van Bach, Krebs, Widor, Guilmant, Thours, Mudde, Jan Zwart en anderen. -o- MIDDELHARNIS Uitslag P.V. de Reisduif vanuit Quievrain. Los 10.30 uur. Aankomst Ie duif 13.33.47. Laatste duif 14.07.09. A. Peekstok 1, 2, 4, 5, 7, 11, 14, 17, 20, 24, 25, 29, 32, 44. C. Vroegindeweij 3, 8, 13, 31. J. Vis van Heemst 6, 42. B. V. d. Doel 9. M. de Blok 10, 15, 39. P. J. V. d. Slik 12, 16, 19, 21, 23, 27. B. Schellevis 18. P. Mans 22, 27, 35, 40. H. de Vos 26, 28, 33, 36, 38. C. Polder 30, 34. J. Kastelein 41, 43. DRUINISSE Kerknieuws. Woensdagavond 7 aug. 7.30 uur hoopt voor de Oud Ger. Qe- meente alhier voor te gaan ds. H. WUtink van Doetinchem. Augustus is de maand dat er vele nieuwe aardbei-bedden worden aange legd. Daarbij moet uitermate worden gelet op een goede vruchtwisseling. De oude hoveniers wisten het ons al te vertellen dat men minstens twintig jaar moest wachten aleer op een be paalde plek weer met succes aard beien konden worden geteeld. Deed men dit niet, dan kreeg men al spoe dig met een mislukt gewas te doen. De wetenschap met betrekking tot de schadelijke aaltjes heeft een nieuw licht doen schijnen op deze zaak. Aard beien blijken namelijk een gewas te zijn dat bij vele soorten aaltjes ge liefd is. Het gewas is zeer gevoelig voor stengelaaltjes, bladaaltjes en het vrij levende wortelaaltje Pratylenchus penetrans. Iets minder gevoelig is het voor wortelknobbelaaltjes-, Longidorus- en Xiphinemasoorten. De wonden die de aaltjes aan de wortels veroorzaken vormen weer gemakkelijke invalspoor- ten voor schimmelziekten zoals bij voorbeeld het zwartwortelrot. De be roepstelers gaan er steeds meer toe over om de grond voor het planten te ont smetten. Voor de particuliere tuintjes is dit nog een te ingewikkelde zaak en de liefhebbers zullen voorlopig nog moeten letten op de bovengenoemde 20 jaar en uiteraard gezond plantmate- riaal. door P. de Zeeuw J.G.zn. Uitgeverij „De Banier" - Utrecht pk dank u zeer, senor Lopez", zei ns, toen hij het stuk gelezen had. J behoeft er mij niet voor te be- Ken meende Lopez want ik sta pheel buiten. De Smet heeft het ver- I aangevraagd en de provoost gaf het iwee, dat is alles". P elk geval hopen wij er een dank- F gebruik van te maken verze- pe Frans morgenavond gaan mijn uw en ik naar schepen De Smet". En f een stak hij het waardevolle stuk |zich. propos begon Lopez weer ik pg me af, hoe het mogelijk is dat de iepen jouw peetoom is. Jij komt uit |fnera nietwaar? Daar had je een ■Paemerswinkel. Maar hoe is het dan r wereld mogelijk dat de rijkste fa- Kant van Antwerpen jouw peetoom ■vaar snap ik niets van!" ^e^e kneep 'm als een ouwe dief. zal Frans zich hier uit redden? Pt ze. peeft de schepen u dat dan niet ver teld?" vroeg Frans. „Nee, en trouwens, ik heb het hem ook niet gevraagd. Hij stond op het punt te vertrekken toen hij over dat permis begon en toen drong het niet tot mij door. Maar toen ik er later over na dacht, vond ik het heel merkwaardig, om niet te zeggen vreemd!" „Ja, dat kan ik begrijpen en toch is de zaak kindseenvoudig, mijnheer Lo pez. Kijk, dat is zo gegaan. Voor mijn vader in Berchem in de winkel trok is hij jarenlang in dienst geweest bij mes- sire De Smet. Hij stond daar heel hoog aangeschreven, omdat zijn werk altijd prima was. Toen mijn vader trouwde moest hij uit Antwerpen weg, want mijn moeder had hem die winkel aangebracht Uit waardering voor zijn patroon heeft hij toen aan De Smet gevraagd of hij peter wilde zijn van zijn eerste kind. Nu, en dat eerste en enige kind was ik, senor Lopez. En zo komt het dat ik het petekind van de rijkste Antwerpse fa brikant ben". Frans had zijn verhaaltje met de grootste overtuiging opgedist en Mieke had de grootste moeite om haar verba zing te verbergen over dit fantastische en toch zo geloofwaardige verhaal. Waar haalde Frans zo gauw de nonsens vandaan! Wat was hij eigenlijk wijs en slim, dacht zy dankbaar. Nee, ze zouden hem niet gauw vangen. Nauwelijks was Lopez verdwenen of Frans begon te lachen. „Wat zeg je er van, Mieke, dat had je zeker niet ver wacht hè? Ja, die De Smet is een slim me kerel. Hij laat me de provoost een vergunning schrijven en Lopez die weg brengen voor de boodschapper van Prins Willem, voor wiens arrestatie zij een hoge prijs hebben uitgeloofd. Dat is me even prachtig! Morgen gaan we naar de schepen, Mieke. Dan zullen we geen vrees hebben voor patrouilles en nachtwachts en jij zal ook niet in het donker op me behoeven te wachten, Mieke, zoals de vorige keer!" „Praat daar maar niet meer over!" klonk het kort, en terwijl zij dit zei draaide zij zich om en ging verder met haar werk. Frans stond op en liep naar haar toe. „Ben je nog altijd boos op me, Mieke?" vroeg hij. Mieke's lippen begonnen te trillen en in haar ogen kwamen tranen. „Het was niet mooi van je, wat je gedaan hebt zei ze zacht Je weet best... je had niet mogen... nou ja..." Sinds die nacht, waarop Frans na zijn gevaarlijke tocht Mieke had gekust, had zij er nog niet over gesproken. Wel had Frans aan haar houding duidelijk kunnen merken dat dit voorval haar dwars zat. „Mieke zei Frans je bent veran derd. Je bent niet meer zo tegen me als vroeger". „Wiens schuld is dat, Frans? Heb je niet gezegd, dat wij vrienden zouden zijn? Alleen maar vrienden. Voor de buitenwereld zouden we net doen of we getrouwd waren, we zouden de schijn zo goed mogelijk bewaren, maar die kus van jou, Frans, dat was geen schijn, kom er maar rond voor uit. Je denkt toch niet, dat ik vergeten ben dat ik met Pieter getrouwd ben?" Deze laatste woorden troffen Frans scherp. „Zeg Mieke zei hij heftig nu ^a je te ver. Ik ben geen beste, dat wil ik heus wel weten, maar dat je denkt, dat ik tegenover jou, die me zo dapper geholpen hebt, een laagheid zou kunnen begaan, nu dat gaat te ver, Mieke! Heus dat is niet zo! Nu denk je te slecht van me". En vrolijker ging hij verder: „Wil je Vrel geloven, Mieke, dat het een onge luk was? Ik wilde je een zoen op je voorhoofd geven, heus. Maar omdat het donker was... nou ja, 't was gewoon *en vergissing". Nu moest Mieke toch ook glimlachen. „Laten we er dan maar niet meer over praten, Frans zei ze het lijkt me beter eens te spreken over morgen avond". „Eerst zeggen, dat je niet boos meer op me bent!" „Nee Frans, ik ben niet boos meer. Maar zeg, wat denk jij van de grap, die De Smet nu heeft uitgehaald?" „Dus je gelooft me hield Frans vol je gelooft me, als ik je zeg... als ik je verzeker..." „Ja... ja... zeker, ik geloof je! Maar zeg, het lijkt me een goed teken, dat hy je morgen wil zien". Frans hield maar op met zijn ver zekeringen over zijn onschuld. Mieke had er toch geen oren naar. Of ze deed maar alsof. „Ja zeker, ik vind het een goed teken. Als hij een kwade bood schap voor me had, zou hij Struyk of Denecker wel gestuurd hebben. Maar laten we er nu maar over ophouden. Lopez is wel niet thuis, dat is zo, maar ik zou ook voor geen geld willen, dat Michel of Gertrude er iets van opvin gen. Ze moeten maar zo dom blijven als ze zijn. 't Zijn eerlijke mensen, maar vergeet niet, dat er vijfhonderd goud guldens voor mijn arrestatie zijn uit geloofd! De verzoeking zou de eerlijk ste mens te sterk worden". „Wat zeg je me daar? Zijn er vijf honderd goudguldens op je hoofd ge zet?" vroeg Mieke verschrikt. „O, da's waar ook, ik heb je dat nog niet verteld. Vanmorgen zijn er biljet ten aangeplakt, waarop vermeld wordt dat ieder die aan de politie inlichtingen geeft, waardoor de geheime boodschap per van Prins Willem gepakt kan wor den, vijfhonderd gulden beloning zal ontvangen. Zijn signalement staat er bij". „O Frans! zuchtte Mieke jouw signalement, maar dan..." „Maak je niet ongerust, Mieke. Ik zal je vertellen welk signalement er opge geven is. Iemand van 35 a 40 jaar, ma ger, roodachtig gezicht, als een zeeman, grote neus... nou, wat zeg je, lijk ik er op? Het is het signalement, dat ik in Berchem aan Lopez heb verstrekt. Ik vertelde hem immers, dat ik een man had gezien met een fazanteveer op zijn muts en een grijze kiel aan. Nou, en daar is Lopez lekker ingetrapt. Nee, wees maar niet bang, dat signalement zal de politie weinig helpen. Maar kom, Mieke, ga maar weer aan je werk, dan ga ik verder met mijn boeken. O ja, da's waar ook. Ik wilde je nog zeggen, dat de herberg heel goed loopt. Als vrouw van Pieter heb je daar natuur lijk belang bij. Nou, Pieter zal later niet over ons te klagen hebben hoor!" Mieke lachte maar eens. De volgende avond gingen Mieke en Frans op weg naar de Grote Markt. Vooraf hadden ze mijnheer Lopez, Mi chel en Gertrude welterusten gewenst en toen gingen ze, in hun beste kleren gestoken, op weg. „'t Is reuze gemakkelijk een vergun ning op zak te hebben zei Frans, toen ze een eind zwijgend naast elkaar had den voortgewandeld Je behoeft je nu geen ogenblik om de patrouilles te be kommeren en komt er een, nu ja, wat is het dan nog?" (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 5