Wie is dit ventje? app Burg. Joh. v. Es wordt door raad met zorg omringd! Nieuw bejaardencentrum in Aciitiiuizen jino Irdb^ RAAD MIDDELHARNIS: Dirksland: oproep aan zangliefhebbers See Eersi© vergadering in prettige ontspannen sfeer Kleurig naar de klas INGEZONDEN J. van Dam begraven PREDIKBEURTEN fel m ypGevaarlijkste iichaamsdeer' trok aandacht Invloed aardgas g beplantingen ^FW PL Noodzaak voor ruilverkaveling Sterke stijging bijmestonderzoek Bladz. 2- „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 2 augustus 19; In anderhalf uur was het gister avond gedaan met de raadsvergadering te 'Middelharnis, voor de eerste maal gepresideerd door burgemeester Joh. v. Es: De raad waarvan dhr. Wesdorp door ziekte afwezig was maakte het haar nieuwe voorzitter allerminst moei lijk, hij werd integendeel met alle goe de 'zorgen omringd. „U hebt straks geen tijd meer om vader te zijn in uw eigen gezin", zei dhr. P. Grinwis be zorgd. Veel vrije tijd werd de burge meester toegewenst door dhr. van Rumpt, tijd om zich te oriënteren op de mogelijkheden tot een snelle uitbouw van de gemeente. Dhr. van Rumpt ver geleek de burgemeester met een direc teur van een groot bedrijf, wiisns speci fieke taak het is plannen te maken voor de toekomst en niet om koffie te zetten Overigens werd niet voorgesteld de burgemeester met die bezigheid te be lasten, wel om te besluiten hem te be noemen in de vacature, ontstaan door het vertrek van burg. Hordijk, in de commissie gemeenschappelijke regeling inzake het geneeskundig schooltoezicht Goeree-Overflakkee. „Een bekend nederlands politicus zei altijd, ik ben teugenzo lichtte dhr. van Rumpt zijn bezwaar tegen die be noeming toe. „Ik meet me niet aan de grootheid van die politicus maar ik ben wel ,-,teugen" gaf hij te kennen. „Als „directeur van een groot bedrijf" is het uw taak plannen te maken voor de toekomst, wat dat betekent dat is in Emnien te zien, daar is veel gebouw^d en er spreekt een vooruitziende blik uit. „Ik mag" zo zei dhr. van Rumpt „•de heren een bezoek aan die stad gaarne aanbevelen". Tot de voorz. zei hij: „Straks is uw agenda met alle mo gelijke vergaderingen gevuld, u hebt twee.goede en bijzondere kundige assis tenten', die kunnen veel werk van u overnemen, ik wens u veel vrije tijd toe, om na te denken en om contact te hebben met uw collega's." „Heb dank voor zo'n sociale bege leiding" antwoordde de voorzitter. „Tegenwoordig heeft de burgemees ter nogal wat „bijzondere taken", had ook dhr. Grinwis geconstateerd, o.m. noemde hij het openen van winkels, het uitreiken van onderscheidingen en het zitting nemen in allerlei commis sies. Dhr. Grinwis dacht dat er van de commissieleden er maar weinig zijn die tegen de mening van „DE BURGE MEESTER" durven optomen, waarom zij het zijn die er de lakens uitdelen, dhr. Grinwis vreesde derhalve een te eenzijdig beleid. Dat wilde dhr. Opstelten eveneens on derschrijven, overigens ging hij met het voorstel accoord omdat „de direc teur" ook wel eens minder belangrijke vergaderingen zal bijwonen. „Het kan oriënterend werken", ge loofde ook dhr. Arensman, van die commissies raak je niet overwerkt, het is wel goed dat de burgemeester ook eens met de minder belangrijke zaken in aanraking komt. De heer Mijs verklaarde de bewerin gen van de raadsleden nogal „roerend", hij vond de te vervullen vacature een specifiek baantje voor de wethouder van Sociale Zaken. Dat het gewoon een verlenging van een bestaande situatie betrof werd door dhr. van Rumpt niet als goed argument aanvaard. „We zitten in een tijd van grote vooruitgang en we zitten hier niet om te doen zoals het voorheen gedaan werd." Dhr. van Rumpt stelde voor weth. van Eek inplaats van burg. van Es te benoemen, zijn voorstel werd ech ter niet gesteund. Bij stemming over het voorstel van b. en w. werden van de 14^ uitgebrachte stemmen 9 uitge bracht op burg. van Es, 4 op wet. van Eek en 1 op weth. Kleingeld. De heer Kievit, de uitslag gehoord hebbend, vond het enkel maar vreemd dat het voorstel van dhr. van Rumpt niet w^as gesteund terwijl er toch 4 stemmen op weth, van Eek bleken te zijn uitgebracht. Ter voorziening van de daken van de chr. ulo-school en de fietsenstallingen bij deze school werd een bedrag van f 3850,beschikbaar gesteld. De afschrijving in 40 jaar werd door dhr, Kievit wel wat lang bevonden, temeer omdat de huidige bedekking, aangebracht in 1955, nu al versleten blijkt te zijn. „'t Is nu al naar de Fili stijnen"vond dhr. Kievit maar de voorz. geloofde dat daar een nog lan gere tijd voor nodig is. „De Technische Dienst zal het nu wel zo goed doen dat het de gestelde veertig jaar wel mee zal gaan" ver klaarde de voorz. „De ervaring leert dat dergelijke da ken niet langer dan 25 jaar meegaan" verzekerde dhr. Kievit waarop de heer Koppelaar aanvoerde dat bij de bouw in 1955 de Techn. Dienst toch ook toe zicht heeft uitgeoefend. „Dat was de technische dienst van een andere gemeenteprobeerde burg. van Es. Dat bleek niet te kloppen, „dezelfde technische dienst en hetzelfde hoofd van dienst" besliste de raad! Verordening op de weekmarkt Nu, i.v.m. de gemeentelijke herinde ling ook het reglement op de ■week^ markt per 1 jan. '68 is vervallen, dien de een nieuwe regeling te worden vast gesteld. De raad ging met het concept accoord, minder gelukkig tooriden en kele raadsleden zich met het voorstel de adviescommissie voor het markt wezen op te heffen, omdat gebleken is dat de commissie, bestaande uit 3 zitting hebbende raadsleden en 3 bur gers, slechts zeer sporadisch bijeen kwam. Voor de laatste maal werd de commissie gehoord in januari '66 over de plaats van de markt. De heer Grinwis wilde de commissie maar liever handhaven. B. en w. be hoeven niet alle macht aan zich te hou den, vond hij, hij vond het wel gewenst dat bij é.v; moeilijkheden een derge lijke commissie geraadpleegd kan wor den. Ook dhr. Hoogzand dacht er zo over en dhr. Mijs vroeg zich af of het nu zo vreselijk erg is de commissie te handhaven; „men zit zo graag in com missies." „'t is een beetje onzin om hem te handhaven" verdedigde de voorz. het voorstel. De heer Edewaard: „Ik begrijp Grin wis wel een beetje". Weth. van Eek: „Edewaard zit wat met het vertrouwen in b. en w." De heer Edewaard: „Voorzover ze dat verdienen wil ik ze dat graag ge ven!" De heer Hoogzand vreesde bij aan vaarding een precedent voor andere eveneens minder belangrijke commis sies. Bode Koos v. d. Polder maakte on der het serveren van de koffie en passant ook nog een opmerking „die zit in de loterijeommissie Bij stemming verklaarden de heren Hoogzand, Mijs, Grinwis en Drooger zich tegen opheffing van de advies commissie. Verhoging keurlonen De rekening van de Vleeskeurings dienst over het jaar 1967 vertoont een tekort van f 5348,86. Teneinde tot een sluitende rekening te komen was het noodzakelijk een wijziging van de ta rieven vast te stellen. Door de verho gingen kan voor de dienst 1969 een sluitende begroting worden verkregen. „Verhoging is onontkoombaar", be greep dhr. van Rumpt, we hadden twee jaar geleden met de benoeming van een keurmeester in vaste dienst wat voorzichter moeten zijn, hij heeft geen volledige dagtaak. Er wordt ook niet beter gekeurd dan voor die tijd maar het is wel aanmerkelijk duurder ge worden, 't is al de tweede verhoging sinds het besluit." „De vorige raden hebben zich steeds verzet tegen het instellen van een Bij de foto: Schoolkleding moet overal tegen kunnen. Een spelletje op het schoolplein, kleuteren in de klimrekken, kliederen in de klas. Bovendien moeten de kleertjes kleurig zijn, zeggen de kinderen. Dit dralon-modelltje is er een voorbeeld van. De schepjes en de emmertjes wor den straks opgeborgen. De zwempakken en de spijkerbroeken, de zormehoedjes en de gymschoenen gaan de kast in. 'Tot volgend jaar. De vakanties zijn straks voorbij. De scholen gaan dan weer open. De kroontjespennen worden schuch ter in de inkt gedoopt, de eerste som metjes worden weer gemaakt. De wor tel uit zesendertig is weer net zo be langrijk als het gemengd bedrijf in Appelscha, en bij de eerste dictees wordt weer hevig gepiekerd, of je „gestuurd" met een „d" of een „t" op het eind schrijft Het speelse van de vakantie is verdwenen. Het robbedoezen is voor lopig beperkt tot het speelkwartier, de vrije uurtjes tussen de middag. Diefje met verlos op het, schoolplein, boksprong en hangen in de klimrek ken, het plezier van de schooltijd. Een plezier dat van de kinderkleding min stens evenveel eist als een kampeer- vakantie. Schoolkleding moet daarom van ste vige anti-inkt en anti-modder stoffen worden gemaakt, die daarbij nog mo dern zijn ook. En onder „modem" voor een kind- verstaan wij tegenwoor dig kleren waarin het kind zich goed kan bewegen, en kleren in kleuren die het kind voor zichzelf kiest. Kinder kleding fabrikanten in heel Europa hebben in samenwerking met de fa brikant van de bekende textielvezel draion, een uniek systeem ontwikkeld, waarbij op basis van een veertiental échte kinderkleuren rood, oranje, geel, kleuren waar het kind het eerst naar grijpt allé in de winkels ver krijgbare dralonkleren op talloze ma nieren met elkaar gekombineerd kun nen worden. Een dralontrui, gekocht bij de ene winkelier, past zonder man keren bij een rokje of oyergooier van een andere zaak.' Zo ontstaat, óók in de schoolkleding, een oneindige reeks van mogelijkheden,- die „de bonte we reld vanhet Kind" il genoemd. keurmeester in volambtelijke dienst" herinnerde zich dhr. Opstelten. „We hebben echter geen enkele zeg genschap, we hebben als raad enkel maar goed- of af te keuren en de af gevaardigde neemt het besluit." Burgemeester van Es wees er in zijn beantwoording op dat het voor export slagerijen geldend wordt dat de pro ducten enkel maar door veeartsen worden gekeurd, voor Flakkee is die bepaling nog niet actueel omdat er geen exportslagerijen zijn. Dat de raad geen inspraak heeft vond de voorz. niet helemaal juist, die inspraak is er via de vertegenwoordiger in de com missie van advies. Dat deelname aan de gemeenten is opgelegd was weth. van Eek ook be kend, „maar de oude raden hebben heus wel tegengeputterd!" verklaarde hij. Vragen van dhr. Hoogzand Eerder publiceerden we al de ant woorden van b. en w. op de vragen die door dhr. Hoogzand schriftelijk waren gesteld. Dhr. Hoogzand had o.m. ge wezen op parkeermoeilijkheden o.a. in de Azaleastraat te Sommelsdijk waar van het doorgaande verkeer hinder,.on- dervindt. Hierop zegden b. en w. toe een oplossing te zoeken, voorlopig door het instellen van een parkeerver bod voor een zijde van de straat(en). Van nog meer Importantie werd de verkeerssituatie bij Nieuwe Tonge< be vonden. Dhr. Hoogzand had geatten deerd op het gevaar voor overstekende wielrijders die vanaf de parallelweg naar Nieuwe Tonge oversteken. Aan zijn vraag, voor het snelverkeer op de Prov. weg een maximum snelheid in te stellen kon niet worden voldaan. Door G.S. is n.l. een onderzoek ingesteld waaruit zou zijn gebleken dat 85°/» van de automobilisten zijn snelheid daar ter plaatse sterk vermindert. G.S. achten derhalve geen aanleiding aanwezig de Minister te verzoeken een maximum snelheid in te stellen. De raadsleden onderstreepten de wense lijkheid dat ook het uitzicht, vooral voor het verkeer komend van de Noord landsedijk verbeterd wordt. Nogmaals zal nu mondeling op verbetering van de situatie en in stelling van een maximum snelheid worden aangedrongen. Het verenigingsleven in onze ge meente, is de laatste tijd deerlijk door elkaar geschud. Vooral op het terrein van de zang. Zou het niet heerlijk zijn wanneer Dirksland een flink groot koor bezat, dat kan wedijveren tegen de beste koren in ons land? Versnippering heeft nog nooit iets groots gebracht, zo is het ook op het gebied van verenigingsleven. Zou het niet verstandiger zijn de koppen bij elkaar te steken om zo het a.s. winter seizoen eens mét een flink programma voor het voetlicht te komen. Welnu die mogelijkheid is er; het be stuur van het gem. Koor „Oud Excel sior" wil een mogelijkheid hiertoe schep pen! Zij stelt zich voor om op don derdag 8 augustus a.s. bijeen te komen in gebouw „Animo" om verder deze zaak te bespreken. Zij nodigt daarom ieder die van goeden wille is, en die iets voor zingen voelt, om half 8 deze bijeenkomst te bezoeken. Het bestuur zal u daar hartelijk ont vangen en deze dingen verder met u bespreken. De dirigent de heer van Sprang heeft zijn sporen ruimschoots verdiend, hij zorgt voor een goed en verantwoord progranmia, waarnaar door iedereen geluisterd en gemuci- eerd kan worden. Het concert dat we gens ziekte van de dirigent met het zangensemble „Ons Ideaal" uit Rotter dam en onze plaatselijke muziekvereni ging „Amicitia", en de dames van „Oud Excelsior" afgelopen maand maart niet door kon gaan, zal bij de opening van het winterseizoen doorgaan. Dan zal iedereen kunnen genieten van schone zang en muziek. Wilt u dan ook bij de medewerkenden horen, kom dan naar bovengenoemde bijeenkomst waar u verder alle inlichtingen kunt bekomen die u wenst. De vakantie is bijna ten einde, dan wordt weer met nieuwe moed begonnen voor het a.s. seizoen. Wij willen een koor opbouwen waar voor ieder en voor iedereen plaats is en waar gezellig wordt gerepeteerd. Kom dus eens op bovengenoemde da tum en wij zullen u daar het één en an- 1 der vertellen wat onze plannen zijn. Ook de jeugd wordt niet vergeten. 1 OOLTGENSPLAAT Donderdagavond had op de Nieuwe begraafplaats te Ooltgensplaat de ter- aardebestelling plaats van de heer Jan van Dam Azn., die zondagavond op de leeftijd van 63 jaar in het ziekenhuis „Bethesda" te Dirksland vrij plotseling overleed. De overledene werd uitge dragen door leden van het Bijzondere Vrijwillige Brandweercorps ter plaat se, waarvan hij 37 jaar deel uitmaak te. Wegens vakantie van de plaatse lijke predikant ds. P. Vermaat, werd de rouwdienst geleid door ds. L. Ge luk, hervormd predikant te Dirksland. In de aula sprak hij over Ps. 90. Ook bij het graf hield ds. Geluk nog een korte toespraak. Een zoon van de over ledene, sprak mede namens zijn moe der en zuster enkele woorden van dank voor het grote medeleven. Onder de aanwezigen bevonden zich ook burge meester W. M. V. d. Harst en wethou der Adr. de Vos. Enkele kransen be dekten de baar, waaronder een krans van de kameraden van de brandweer. ZONDAG 4 AUGUSTUS MIDDELHARNIS Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. K. Schipper, nam. H. Doop, Extra collecte voor het Bouwfonds Chr. Ger. Kerk 10 en 6 uur lezen Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen Ger. Kerk 10 en 6 uur ds. N. J. Arndtzen. SOMMELSDIJK Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. W. H. van Kooten, Harder wijk. Extra coll. voor de kerk Rem. Kerk 10 uur dr. J. F. van Royen, Rotterdam. DIRKSLAND Herv. Kerk 10 uur ds. H. N. van Hensbergen en 6 uur ds. L. J. Geluk Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. HERKINGEN Herv. Kerk 9.30 en 6 u. ds. H. Kraaij Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. MELISSANT Herv. Kerk 10 uur ds. W. Verboom, Benschop en 6 uur ds. J. Smit, Putten. STELLENDAM Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. M. A. Jansens. v.m. H. Doop. Ex tra collecte zitplaatsengeld Ger. - Kerk 10 en 3.30 uur cand. S. Koole, Rotterdam. GOEDEREEDE Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Zaal. OUDDORP Herv. Kerk 9 en 11 uur ds. W. van Gorsel en 2.30 uur ds. Stel- wagen, Delft, nam. H. Doop. Extra collecte voor het Bouwfonds Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur lezen Doops gezinde Gem. 9.30 uur ds. Joh. Smink Sr. van Zwolle Ger. Kerk 9, 10.30 en 6.30 uur ds. H. H. Wind. NIEUWE TONGE Herv. Kerk 9.30 en 6 uur dhr. C. J. Kesting. Extra coll. voor de vrije zitplaatsen Geref. Gem. 10 en 6 uur lezen. OUDE TONGE Herv. Kerk 10 uur ds. vVan Nieuwpoort, Sliedrecht en 6 uur ds. W. van Gorsel. Extra coll. voor de kerk. Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. STAD AAN 'T HARINGVLIET Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. H. Jongebreur. Extra maandelijkse collecte voor de kerk Ger. Kerk 10 en 6 uur ds. H. V. d. Valk. v.m. voorber. H.A. ,Ger. Gem. 9.30 en 6.00 uur lezen. DEN BOMMEL Herv. Kerk 10 en 6 uur cand. Willemse, Utrecht Ger. Kerk 10 en 6 uur dr. Struijs van •Amsterdam. OOLTGENSPLAAT Herv. Kerk 9.30 en 6 uur ds. P. Vermaat. Extra coll. voor de kerk Ger. Kerk 9.30 en 6 uur ds. A. W. Meeder Ger. Gem. 9.30 en 6 uur lezen Oud Ger. Gem. 9.45 en 6.15 uur lezen. LANGSTRAAT Herv. Kerk 9.30 uur ds. L. J. Geluk en 2.30 uur ds. H. N. van Hensbergen. Het ligt in het voornemen om met de jeugd leuke en vrolijke liedjes te gaan instuderen. Ook voor de oudere jeugd (b.v. van 12 tot 16 jaar) heeft de heer van Sprang een keur van liedjes ge reed liggen. U alles vertellen zou te ver voeren, maar wij kunnen u gerust aanraden om op donderdag 8 augustus om half 8 een bezoek te brengen aan bovenge noemde bijeenkomst. Mogen wij op u rekenen. Help mee aan het uitbouwen van de zangkunst in onze gemeente. Het bestuur de vele Kstelling o Kervonden huwelijksf A langs dez |lijk dank. P. Me K. M iorp, aug. 1 istelweg 3- heden we Op het plaatje van vorige week heb ben we bijzonder leuke reacties ge kregen, o.m. van de beide oma's! Het was niet en een jongetje en een meisje zoals we hadden gedacht, het waren twee broertjes, zoontjes van de fam. C. V. d. Bok, wonend in de Pieter straat te Goedereede. Jantje van der Bok had zijn broertje Gertje voorop de step, de foto werd genomen in de Nieuwstraat te Goedereede. Spontaan was ook het briefje van mevr. C. P. Risseeuw-Hagens uit Oosterbeek. „Ik ben met veel plezier acht jaar kleuterleidster in Goeree geweest" schrijft mevr. Risseeuw. Zij noemdi] Gonny en Gertje v. d. Bok, kennelijk mevr. Risseeuw die schreef Gonny k\ haar klas te hebben gehad de juiste naam van het ventje vergeten? Deze week is het weer een alleraar digst ventje dat we fotografeerdtnj heel bereidwillig stopte hij zijn d^i^| wieier om op zijn allervoordeligst de fdto te gaan. We hopen dat onze le.| zers ons zijn naam weer gauw bekenói' maken opdat we de ouders de foto tot kunnen sturen. Horen we het van u! KAAGD: Ur de hui ,or enkele dag SCHOENH ELISSANT-M ;dijk 30 Tel. 0187 In de Martinikerk te Groningen zou in een avonddienst gepreekt worden over „het gevaarlijkste lichaamsdeel" lazen wij in „De Rotterdammer". Tot Groningse verbazing en verrassing trok de aankondiging van de dienst lande lijk de aandacht. Commentaar in het „Gronings Kerk blad": „Komt dit misschien, omdat in de Nederlandse situatie het evangelie toch nog altijd moraliserend wordt mis verstaan? En dan met name in de zin der sexuele moraal en niet in de zin der verkondiging van genade en zon de. Want hèt lichaamsdeel der zonde is de tong". DIRKSLAND Duivensport. Wedvlucht vanaf Quie- vrain 27-7-'68. 153 km., 233 duiven. B. Doom 1, 18, 20, 24. Com. v. d. Groef-Knops 2, 13, 23, 40, 41, 59. A. v. Alfen 3, 16, 34. De Jong-Leune 4, 11, 39, 42, 52, 53, 58. D. Hameete 5, 12, 14, 15, 32, 33, 35, 45, 46, 56. W. Nieuwland 6, 8, 14. L. Arensman 7, 26, 31. J. Rood- zand 9, 17, 22, 50. Joh. van Doorn 10, 19, 29, 30, 38, 48, 49, 57. Comb. Kaste- leijn-Kamp 21, 28, 36, 37. A. Mans 25, 47. Joh. Wolfert 27, 54, 55. H. Klink 30. KI. Wolfert 43. J. Heekman. MIDDELHARNIS Op maandag, 12 augustus, zullen de cursisten, die zich hebben opgegeven voor de door het Rijk gesubsidieerde Middenstandscursus, die half augustus zal aanvangen, bijeen komen in de Chr. U.L.O.-school, alhier, voor een oriën terende bespreking. Aanvang 7.30 uur. Gegevens betr. deze cursus treft u aan in de advertentie, elders in dit blad. Tuinbezitters en ook hoofden va[| plantsoendiensten van gemeenten wor-B den de laatste jaren regelmatig gecon^j fronteerd met het afsterven van deelten van gazons en beplantingen. Eii zijn gemeenten waar zelfs hele rijeij bomen dood gaan. Dit afsterven wor(il| in verband gebracht met lekkages vaii| de gasbuizen. Aardgas is namelijk veel droger dan het vroegere stadsgas, waa:| door buiskoppelingeh" in oude buizen^l netten, zoals deze in veel binnenstederJ liggen, kunnen uitdrogen en de lek-f kage wordt bevorderd. Aardgas staat grotendeels uit methaan, e«i| gas dat op zichzelf niet giftig is. He;| uitstromende aardgas verdringt echteil de bodemlucht en daarmee de zuurstol| die onontbeerlijk is voor de wortel-[ ademhaling. De planten sterven dus| geleidelijk af, evenals dit bij waterover-» last het geval is. De enige remedie is de lekkages ti dichten en het nog in de grond aanwe zige aardgas door ontluchting of hel inpersen van lucht of water uit de dem te verdrijven. tf 100,—. Bcrofoon. lOUT BA Oosterw lOUDDOR gens vak itot 19 au weg 9 Jle verze Ie bij sch Jar A. P. fenisse, tel. in soo leverba rd. J. HOG |weg 11 TeL 018 gens om Barticulier -O- De a.s. bewoners van het prachtige nieuwe bejaardencentrum in Achthui- zen kunnen volgende week hun nieu we home betrekken. Vanmiddag vrij dag werd het nieuwe gebouw door de hoofdaannemer, de fa. C. Boeter te Sommelsdijk aan de woningbouwver. „Den Bommel" overgedragen waarna aan de toekomstige bewoners de sleu,- tels werden uitgereikt. In Achthuizen bestond een dringende behoefte aan voor bejaarden geschikte woningen, het nieuwe centrum is de eerste voorzie ning van dien aard. Naast het centrum Ook in onze dagen wordt regelma tig nog het voor en tegen van ruilver kavelingen in woord en geschrift aan de orde gesteld. In dit verband is het interessant de visie te vernemen van de bekende Dr. W. C. H. Staring, de grondlegger val de geologie, de bodemkunde en de cul tuurtechniek in Nederland, die een eeuw geleden (1808—1877) leefde. Zijn visie op de noodzaak van ruilverkave lingen gaf hij weer met de volgende woorden: „Er bestaat een kanker in onze landbouw, die zelden opgemerkt wordt, omdat zij zo algemeen verbreid. zo in gew^oonten ingeroest en schijn baar zo ongeneeslijk is, dat een uit snijden hopeloos werk schijnt te zijn. Het is namelijk het verspreid ligg* der eigendommen." Hij drong aan op wettelijke maatregelen voor ruiling op grote schaal, waarbij nieuwe wegen «n waterleidingen aangelegd en boerde rijen verplaatst zouden moeten wor den. Met genoegen kunnen wij constate ren dat dit proces thans in volle ganS is. -O- ziet men op de foto de recreatie en conversatieruimte. Het zal er voor de bejaarden uit Achthuizen <^ie op hun oude dag de weelde van een deugde lijke, op hun behoeften afgstemde wo-| ning smaken, goed toeven zijn! De belangstelling voor het bijmeston derzoek verricht door het Bedrij f slabo ratorium te Oosterbeek is in 1968 weer sterk toegenomen. Naar het zich laai aanzien zullen deze aantallen ten oP' zichte van 1967 met ruim twintig pro cent toenemen. Grondmonsters voor bij mesten worden genomen in kassen en warenhuizen en wel speciaal tijdets de teelt van tomaten, komkommers en ook anjers. Volledig onderzoek vind' steeds plaats voor de teelten. Bij ti^' mestonderzoek gaat het er om. de be- mestingstoestand in een optimale von» te krijgen, zodat er een evenwicht kom* tussen groei en produktie. Bij het juiste evenwicht in de bemestuigstoestand wordt een hoog percentage exportkwa liteit geoogst en dit komt het geldelijlt resultaat van het bedrijf ten goede. Het is een bekend feit dat vele Ims- tuinders deze extra inkomsten besl kunnen gebruiken.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 2